Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - VRIJDAG 16 JUNI 1922 - No. 665 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS. PER GEWONE REGEL I0.22i DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUDF.T TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogetens 30 voorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. :-t Dit nummer bestaat uit twee bladen De Vrijheidsbond, Do redacteur van het liberale „Vader land" maakte dezer dagen een opmerking, die we we behoeven het niet altijd met onze politieke tegenstanders oneens te zijn van harte onderschrijven. Hij betoogde n.l. de noodzakelijkheid van een krachtig Kabinet. Volkomen iuist. Vooral in deze dagen van verwarring hebben we noodig een Kabinet dat weet wat het wil en dat met krachtige hand het roer vasthoudt om het schip van Staat in de goede, richting te sturen. Als wij die opmerking van het liberale orgaan onderschrijven dan volgt daaruit tevens, dat onder geen voorwaarde de canddiaten van den Vrijheidsbond door candidaten van den Vrijheidsbond door Immers, hier ontbreekt alle vastheid van lijn. Men wil iedereen tevreden stellen, naar alle kanten tegelijk zien, met het gevolg, dat het onmogelijk wordt aan het staat kundige leven richting en stuur te geven. De Vrijheidsbond beschikt ongetwijfeld over enkele uitstekende krachten, maar het is droevig om te zien, hoe die mannen die toch op dit gebied een naam hebben te verliezen, zich voor Z. M. den Kiezer in duizend bochten wringen. De kronkelpolitiek van den Vrijheids bond werd dezer dagen uitnemend gety peerd door den Kroniekschrijver van de N. Pr. Gron. Crt. toen hij schreef: „De Vrijheidsbond heeft het in de po litieke vrijage o zoo ver gebracht. Daar staat de Vrijheidsbondsche rede naar en zegt: ik wil de verdediging van ons vaderland. O, kraait daar een, maar ik wil ontwapening. Wacht even zegt de redenaar: daar voor heb ik immers ook mijn manneke. Wie de verdediging van het vaderland wenscht en een goede weermacht hier is majoor Schuurman. Stemt op hem lieve vrienden. Maar wilt gij ontwapening - daar .is de heer Manassen, die in Rusland is ge weest. Hij staat op nommer zooveel op onze lijst. De redenaar zegt: er moet bezuinigd worden, met krasse hand. Daar roept een ambtenaar: maar hoe wordt het met ons? O, wacht maar zegt de politicus: Ik heb ook iemand voor U. Mijnheer Nie- wold zal het u wel zeggen. En mijnheer Niewold zegt: gij kunt gerust op mijn Vrijheidshond stemmen en als gij dat niet verkiest stemt dan maar den sociaal-de mocraat. Is de kerel gek, roept Dresselhuys, dat gaat toch te ver en mijnheer Niewold verklaart later, dat hij heeft bedoeld: je zou den sociaal-democraat kunnen stem men maar je moet het om allerlei reden toch maar niet doen. Het is een fraaie vertooning. De redenaar zegt: de politieke partij gaat bovenal. Geen belangen-candidaten. En toch, roept er een middenstander, voel ik voor zulke candidaat En ik ook, roept de man van de „kunst". O, wacht even, aldus de Vrijheidsbon- der, hier heb ik ook wat voor jullie. Daar is de lijst van Abraham Staalman, den man der kroegbazen en daar heb ik een lijst van Ter Hall. die is voor de kunst, want hij heeft veel gedaan voor de bioscoop." Hier is geen woord teveel gezegd. En het is duidelijk dat een partij die zoo haar politiek fatsoen te grabbel gooit, wel in de 'allerlaatste plaat» het vertrouwen van de kiezers verdient. V Veel erger dan het kapitalisme. De Amsterdamsche Soc. Democratische wethouder de Miranda heeft onlangs een reis gemaakt naar Rusland. Hij was daar in de gelegenheid met de practijk van het Communisme kennis te maken. Alles is daar, gelijk men weet, gesocia liseerd. Men werkt daar niet voor de kapitalis ten, maar voor de gemeenschap. En dat maakt immers 'het werken tot een lust? Bevrijd van den druk van het kapita lisme komt er een nieuwen geest over de werkers. Men kan dan wel niet, als bij ons in acht uron klaar komen, men zal langer moeten werken, zooals onlangs de heer Duys in de Tweede Kamer verklaarde, misschien wel 14 of 16 uren per dag, maar dat zal geen bezwaar zijn, want im mers het werken voor de gemeenschap zal niet meer een last zijn, maar een lust, ook al zijn de omstandigheden overigens gelijk. Is eenmaal het beginsel der socialisatie in toepassing gebracht, dan zullen twist en wrok verdwijnen en zullen liefde en vrede heerlijk opbloeien. Zoo is de theorie. Maar nu de practijk. De heer De Miranda toefde als gezegd in Rusland. Teruggekeerd kreeg hij het aan -den stek met den communist Wijnkoop, die hm voor de voeten wierp, dat hij als wet houder gebonden zit aan de vertegen woordigers van het kapitalisme. En wat antwoordde de hoor De Miran da? Dit: „Och, wat kapitalisme is, weet men zoo goed niet meer, ik heb communisme gezien dat veel erger was dan het kapita lisme in zijn ergsten vorm." Hier is de fout geteekend zoowel van het Communisme als van het Socialisme. Men meent dat de oorzaak van alle el lende schuilt in de z.g. kapitalistische productiewijze. Dat, zoo leert men, is de val ge weest, en daarom bestaat de verlos sing in niet anders dan de vernietiging van het kapitalisme. Maar men ziet in zijn kortzichtigheid de zonde oves het hoofd. De zonde die evengoed hare verder felijke werking oefent onder het socialis tische stelsel aangenomen dat het uit voerbaar is, als onder het kapitalisti sche stelsel. Daar zit de fout. Vandaar dat de 'hoer Do Miranda te recht kon verklaren, dat het kapitalisme volstrekt niet het ergste gevaar is. Neen, het Socialisme kan geen redding brengen. Alleen van het levende Christendom is hulp te verwachten ook voor het maat schappelijk leven. STADSNIEUWS. Geridderd. De heer G. H. Kokxhoorn, ontvanger der Gemeente Leiden, die op 1 Juni j.L herdacht dat hij 52 jaar in dienst der Ge meente werkzaam was, jubileert vandaag als Gem.-ontvanger. Het is heden n.l. 30 jaar geleden, dat hij als gemeente-ontvanger in dienst trad. Bij deze gelegenheid werd de heer K., die zich 6teeds een verdienstelijkambte naar toonde, door H. M. de Koningin be noemd tot Officier in de Oranje-Nassau- orde. Een wèlverdiende onderscheiding. Politieke actie. De Statensectie Leiden der A. R. Kiesveroeniging zal morgen, Zaterdag, 's namiddags te 3 uur in het Nutsge- bouw vergaderen. Aan de orde komt: Bespreking der ac tie die gevoerd wordt in verschillende plaatsen en nog te nemen maatregelen. Ycertiendaagsche Tent-Evangelisatie 620 Ang. Van B. en W. is toestemming ontvangen tot het houden van bovengenoemde Evangelisatie. Do tent zal worden geplaatst op de Lammor- markt bij den Molfiji. Hiervoor zijn natuurlijk gelden noodig. Het Comité vertrouwt, dat velen zich gedrongen zul-: len voelen dezen arbeid te steunen en hunne bij dragen rijkelijk toe te zenden aan do penning- meosterosse Mej. A. A. Keulemans, Plantsoen 55. Aangesloten bij de Postchéque en Girodienst on-» der No. 67898. Reeds ontvangen werd door tusschenkomst van Ds. M. J. P. f 37.01; Prof. H. M. v. N. f 25.-; Korkeraad N. H. G. f25.dames D. f25. Mej. A. A. K. f 10.-. Eindexamen Gymnasia. Laatsto groep B. Geel. J. A. Byleveld, J. G. van Blom, J. W. G. ter Braak, J. Cosyn, Oatha* rina, M. E. Karstens. Charlotte J. S. Locher; voor A. Marie G. Matveld, A. J. S. Oort, E. B. Plooy, Hildegonda, E. G. Goebel. Afgewezen 2 candidaten. De Antirevolutionaire Kiesveroeniging alj hier kan mot voldoening op de Woensdagavond gehouden vergadering, waarin Ds. Beekenkamp als sproker optrad, terugzien. Staande de verga- doring meldden zich ©en twintigtal nieuwe leden aan, en nadien kwam zich weer een drietal leden aanmelden. Alhier is opgericht oen Scherm vereeniging die den naam zal dragen van „Kracht door Oefe- ning". Het bestuur i6 als volgt saamgesteld: J. Hartman, voorzitter; J. Hartman Jr., penning meester P. Galjaard, secretarie, Volmolengracht 23a, Leiden. Gemeentezaken. Leeraar Gymnasium. B. en W. stellen voor, aan den heer dr. G. G. Kloeke, leeraar in het Duitsck aan het gymna siirm, op diens verzoek, één jaar verlof te ver leenen, ingaande 1 September 1922 (ter vol tooiing eeneT wetenschappelijke studie) Ter voorziening in de tijdelijke opengevallen plaats wordt aanbevolen de beer dr. Th F rings, hoog leeraar in de Hoogduitsche en Nederland-sche taal en letterkunde aan de Universiteit te Bonne, op eenzelfde salaris als dr. Kloeke zou genieten. Gemeentelijke Kweekschool. B. en W_ stellen voor aan den heer M B. Hoogeveen op diens verzoekmet ingang van IC September 1922, eervol ontslag te verleenen als directeur der Gemeentelijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen .(aid. A, en B.) Leeraar H. B. S. vcor Meisjes. B. en W. stellen voor, mej. A. M D Lange zaal, scheikundig ingenieur en leerares in de natuur en scheikunde aan de H. B. S. voor me'sjes, tevens te benoemen tot leerares in de w^kunde aan die school daar het aantal les uren aan die school na de reorganisatie is vermeerderd. Ambtenaar Burgerlijke Stand. In de vacature Mr. J C v d. Lip, bevelen B. en W aan te benoemen als ambtenaar van dom Burgerlijken Stand, uitsluitend belast met het sluiten der huwelijken. Ie M H. W. A. van.R06sum du Chattel, wo nendo Breestraat 95. 2e R de Wilde, wonende Breestraat 93. De gasprijs. Zooals in de achter het voorstel van 15 April jl-, in zake verlaging van don electriciteitsprijs, afgedrukte missive van Commissarissen der Stedelijko Fabrieken van Gas en Eleclriciteit werd medegedeeld, bestond toen reeds, niette genstaan.de do prijs van het gas eeret kort gele den, met Januari 1922, was verlaagd tot 13 cent per M3. (voor muntmeterverf)ruikers 14 cent per M3.), het voornemen zoo e enigszins moge lijk opnieuw een voorstel lot verlaging van den gasprijs eerlang by den Raad aanhangig te maken Intusschen bereikte den Raad op 24 April een voorstel van den heer Van Eek, om den gasprijs te beginnen met de opneming over Mei, te ver lagen met 2 cent per M3 In bun ter visie liggend schrijven van 6 Mei deelden Commissarissen B. en W. mede, dat aanneming van het voorstel van den heer Van Eek geen al te bezwarend risico voor de gasfa briek zou medebrengen en dat zij B. en W. mits dien adviseerden den Raad in overweging te geven bet voorstel van den heer Van Eek aan te nemen. Aangezien bij B. en W. echter overwegend bezwaar bestond tegen eene verlaging van den gasprijs mot 2 cent per M3., waardoor deze zou worden gebracht op 11 cent per M3. voor de gewone verbruikers te Leiden en op 12 cent per M3. voor de muntmeterveri)ruikers te Leiden traden zij in nadere correspondentie met Com missarissen. Volgens hun schrijven van 6 Mei kon het batig saldo van de Gasfabriek over 1922, dat oor spronkelijk word begroot op 3800, in verband met de daling der kolenprijzon nader worden gc-raamd op 172,800 en zou eene verlaging van den gasprijs met 2 cent per M3.. te beginnen met het verbruik over de maand Mei, voor het jaar 1922 eene verminderig van inkomsten be teek enen van vermoedelijk rond 150,000, zoodat het batig saldo dan zou bedragen 22,800.—. Dit batig saldo moest, naar de me en lag van B en W. te gering worden geacht voor een be drijf als de Gasfabriek alhier. Het leek bun alleszins rationeel en in overeenstemming met de politiek, in tal van andere gemeenten en ook ia de grootste gemeente van ons land, in Am sterdam, gevolgd, dat bij een dergelijk bedrijf een matige winst werd geraamd. Het door Com missarissen aangegeven batig saldo ten bedrage van 22,800,voldeed naar hunne meening niet aan dien eisch. Bovendien, was daarbij geen rekening gehouden met de hoogere pensioen» bijdragen, die ingevolge de nieuwe Pensioen wetten van de gemeente zouden worden gevor derd Deze hoogere bijdragen zouden voor bet jaar 1922 (2e halfjaar) ©en meerdere uitgave van pijn. 95,000,voor de gemeente mede brengen, waarvan ten laste van cle Gasfabriek over 1922 ruim 13,000,zou komen. Het door Commissarissen nader geraamde batig saldo moest dus nog met een belangrijk bedrag wor den verminderd. Uitgaande van bet in bet schrijven van Com missarissen genoemde winstcijfer van 172,800 waren B. en W echter wel genegen eene veria ging van den gaspTijs met 1 cent per M3. aan te bevelen. Volgers de berekening van Commis sarisson zou hierdoor de winst met pl.m. 75,000,dalen, derhalve kunnen worden go raamd op plm 97,800,verminderd met de bovenbedoelde hoogere pensioensbijdragen ad pl.m. 1300,—. Van een te hooge winst was dus bij eene ver laging van den gasprijs met 1 cent per M3. nog geen sprake, terwijl een prijs van 12 cent per M3. (13 cent per muntmeter) ook lager was, dan in de meeste andere gemeenten, die in deze met Leiden konden worden vergeleken De grootst mogelijke meerderheid van Com missarissen beeft in de mededeolingen van B. er* W aanleiding gevonden de zaak nog eens té overwegen, en 4 der 5 oommissarissen vereo nigen zich thans met het voorstel van B. en W.t om den gaspTijs, althans voorloopig, met niet meer dan 1 cent per M3. te verlagen De 5e Commissaris, de indiener .van het voorstel, om den gasprijs dadelijk met 2 cent per M3. te verlagen, meent dit op de in het rapport ver melde gronden te moeten handhaven. B. en W. geven den Raad mitsdien in over weging: a. niet aan te nemen het voorstel van zijn medelid, den heer Van Eok, om den prijs van het gas, berekend over den Meter en van bet muntgas, te beginnen met de opneming over Mei, te verlagen met 2 cent per M3.; b. te besluiten, dat, te beginnen na de op neming Ya'n het verbruik over de maand April 19 2 2, de prijs van het gas voor de gewone verbruikers te Leiden 12 cent per M3. en voor de muntmeterverbrui kers te Leiden 13 cent per M3. zal bedragen. BINNENLAND. Vereen, van den Chr. Handelgrijvenden en Industieelen Middenstand. In een der zalen van het Badhotel te Baarn werd gisteren gehouden de vierde jaarvergadering van de Vereeniging van den Chr. Handeldrijvenden en Industriee- len Middenstand. Te half drie ongeveer werd de vergade ring geopend door den voorz., den heer K. Meima, van Sneek, die liet zingen Psalm 84:3 en daarna voorlas Ps. 90. Spr. zeide in zijn openingswoord, dat wij in het afgeloopen jaar ervoeren, dat menschenwerk en menschenijver zoo zwak zijn. God is echter onveranderlijk. Hij leidt de dingen zooals Hij in Zijn eeuwi gen raad besloten heeft. Wij moeten ons voor oogen stellen, dat ons leven ten slotte wordt afgesneden en dat het in den grond der zaak niet anders is dan moeite en verdriet. Laat het onze bede zijn, dat wij een wijs hart bekomen, dan zullen wij ons werk loeren bezien in het licht der eeuwigheid. Spr. heette welkom den Burgemeester van Baarn, de hoeren Van der Bom en Steneke, vertegenwoordigers van de Chr. werkgeversvereen.den heer Kruithof, voorz. van het C. N. V. en den heer Her mans vertegenwoordiger van „Patrimo nium". Met den wensch, dat de vergade ring goed mocht 6lagen, besloot spr. De burgemeester, jhr. mr. Rutgers van Rosenburg, 6prak namens het gemeente bestuur van Baarn. Onze tijd staat in het teeken van organisatie. Dit kan tot be denkelijke gevolgen leiden. Als alle orga- nisaies op een eng standpunt staan, hun vereen, als een strijdorganisatie beschou- we, dan kan dit niet anders zijn dan ten nadeel© van het productieproces. Doch goede organisatie kan tot meerdere- ze kerheid leiden. Sprekend over do staats bemoeiing, zeide spr., dat zoodra de vrije krachten zich voldoende kunnen ont plooien de Staat zich geleidelijk moet te rugtrekken. Dan kan de organisatie ze kerheid werken. Doch dit dan ook alleen wanneer men erkent de samhoorigheid der onderscheidene maatschappelijke groepen. Wetend dat deze organisatie zich op dit standpunt stelt, heet spr. de aan wezigen hartelijk welkom en spreekt hij de beste wenschen uit voor het welslagen der vergadering. De voorz. der afd. Baarn, de heer Van den Berg, zeide, dat het deze afdeeling een groote eer is het congres hier te ont vangen. Aan den Middenstand en den Winkelstand in Baarn worden hooge eischen gesteld, doordat verschillende groote plaatsen in de omgeving en de in gezetenen met veel geld hun inkoopen in die groote plaatsen kunnen doen. Spr. complimenteerde den voorz. der Vereen, met de onderscheiding,, die hem ten deel viel uit handen van H. M. de Koningin. In hem is onze Chr. Middenstand geëerd (applaus). Op Spr.'s verzoek werd door de vergadering staande gezongen het eer ste couplet van het „Wilhelmus van Nas- sauen". De heer Meima dankt voor de hulde hem gebracht. De Receering hoeft den Chr. Middenstand gehuldigd cn daarover verheugen we ons. Besloten werd lot verzending van een telegram aan de Koningin van den vol genden inhoud: „De Chr. Handeldrijven de en Industrieel© Middenstand, in Jaarvergadering en Congres bijeen, biedt Uwe Majesteit betuigingen van hulde en ■trouw; dankt voor de cervoUe onderschei ding don voorz. en in hem de vereeniging FEUILLETON. De Germaansche gevangene Een verhaal uit de eerste eeuw onzer jaartelling. 38) Dat Palladium, dat zo in een verzegelde vaas bewaarde, wat was het? Wie had ■500 geheimzinnig verwoesting en ellende verbonden met kleine ongelukken als het breken van een vaas of het uitgaan van een vuur? Dezelfde grillige machten, die aardbeving en bliksem en orkaan zonden?! Die toelieten dat de goeden, zooals haar zuster, misvormd en veracht waren; en de slechten schoon en voorspoedig, zooals ze van menigeen hoorde? Wat of wie re geerde de wereld? Werd die geregeerd door goede wezens, wier goddelijke lust en eindelo.oze vreugde niet verstoord werden door de korte ellenden der menschen? Of door 'sluimerende kwaadaardige wezens, tegenover welke de menschen onophoude lijk zorgen moesten dat ze hun wraak zucht niet wakker schudden dóór overtre ding van hun onbegrijpelijke grillen? Of door' een gestadig onweerstaanbaar nood lot, dat met. volkomen onverschilligheid, zonder ophouden en zonder overhaasting, de lichte en donkere draden weefde, waar uit der m<\jischen Jeven saamgesteld was? In elk geval: wat beteekende haar dienst? Diende zij de goden? of Rome? of wat? En Rome, dat vaderland, zelf! Hoe kon zij do ooren sluiten voor de sombere ge ruchten van verdorvenheid rondom haar? De Vestaalsche maagden leefden niet in kloosterachtige afzondering, ze hadden eereplaatsen bij de zwaardspelen, en die tooneelen van marteling en dood, welke geen Latijnsch schrijver ooit verdedigen durfde, moesten ten minste in 't begin, wel andere harten dan dat yan Cloelia Pulchra met afschuw vervullen. Boven dien, ze kon niet langs de straten gaan, zonder getuige te zijn van onuitspreke lijke gruwelen. Was dat Rome waarlijk de opoffering van haar geheele leven waard? En indien zoo, zou zij het. dan niet dui zendmaal beter gediend hebben, door één nederig tehuis met rinheid en liefde te ver werven, zooals Agrippina voor Germani- cus deed? Zoo gingen haar dagen voorbij, tot haar geheele leven haar soms één werk tuiglijke slaapwandeling toescheen, waar in de eenige werkelijkheid de liefde van haar kleine zuster was; cu die liefde, die slechts machteloos medelijden opwekte, was meer leed dan vreugde. Voor de misvormde Diodora bracht het. dageiijksch leven moor dan genoeg afwis seling in scherpe berispingen en verwij ten, en schandelijke, steeds toenemende, verwaarloozing. Maar toch had haar le ven, zwaar als 't menigmaal viel, ook aan gename oogenblikken. De liefde tot hare zuster bracht haar meer vreugde dan leed. Vurig, voreerend, voldaan, was die tegelijk geestdrift en godsdienst. Zij ge loofde in Cloelia; in haar zag zij, dat schoonheid, goedheid en trouw werkelijk heid waren. De teedere gevoeligheid, die zij dikwijls op het dierbare, schoone gelaat zag, was haar heilig. De jonge priesteres zou tot geen prijs den twijfel en de duisternis barer ziel openbaren. Twijfel, zonder hoop op zekerheid, maakt ©dele naturen stil. Indien die zich uit, dan is dat hot gevolg van een zwak ken zonnestraal van hoop, die haar doet spreken als den steenen Memnon. Slechts eens, toen Diodora verhaalde wat de oude Jood haar gezegd had om trent de verwachting van zijn volk, ver raadde Cloelia Pulchra het ledig haars harten. „Zeide die oude Jood dat zijn volk se dert jaarduizenden die hoop gekoesterd heeft, en dat hij aan haar nabijzijnde ver vulling gelooft? Is bij ocenig ander volk de hoop zoolang levend gebleven? Heeft <eenig ander volk een verwachting die sterker wordt naarmate zij ouder is, en die dingen ziet zooals ze zijn? Wat heeft deze verwachting de Joden gevoed? Zulk eeu hoop zelve, is een wonder! Ze is als een zonnestraal in de duster nis van 't alledaagsch© leven." Cloelia Diodora herinnerde zich de ont moedigende woorden van Laon; zijn scherpe waarschuwing tegen de Joden; en beefde voer haar onwillekeurige horha- ling van 't geen de oude Jood gezegd had, uit vrees dat nadere verklaring over haar aangebeden zuster ecnig kwaad brengen zou. „Laon zei dat de Joden een volk van monscbenhaters zijn, en waarschijnlijk godloochenaars. Ze baton de menschen van ander ras, en lasteren de goden van alle menschen. Hij zei dat ze weggeloo- pen slaven zijn, die geen gouden eeuw ge had hebben, en haar daarom in do toe komst zoeken. Maar die oude Jood scheen mij niet te haten. Doch Laon waarschuw de mij nog den morgen van zijn vertrek voor hun bijgeloof. En ik heb na dien tijd den Jood niet meer gesproken." De Vestaalsche maagd wendde zich be droefd af. „Een hoop, die ons andere menschen leert haten inplaats van liefhebben, is niet veel waard," zeide ze. -A XV. Voor Siward waren Esthers woorden, die hij van haar of van zijn moeder hoor de, gelijk geheimzinnige godsspraken uie echoden uit donkere holen, waar levend water opborrelde. Ze vergunden hem een enkelen blik in de onbekondo wereld, als of er oven een sluier opgelicht werd om dadelijk weer te vallen. Vooral omdat zij spraken mot een zekerheid, die temidden van al de onvaste en verwarde geluiden Tondom hem, zijn oor trof als de klank van oen krijgsbazuin en als het rollen van den donder tusschen het ruischen van den wind. Dit vreemde volk, over de geheele we reld verstrooid en dat toch in vaderlands liefde voor hem niet ondordeed. met zijn geheiligd Boek en zijn hoop op ten bo- vrijder, trok hem onweerstaanbaar aan. En daarbij was er iets vreemds, dat al dat andero scheen te voorschijn te roe pen. lots in den toon en de wijze, waarop de Jodin den naam van haar god uit sprak, verschilde geheel en al van alles wat hij tot nu toe dergelijks gehoord had. (Wordt yervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1