ÉnweLttCont Tweede BSad. Woensdag 31 Mei 1822 Op de Raadstribune. In verband met do begrafenis van wij len Mr. Pape to 's-Gravenhage, werd Maandajg de Raadsvergadering inplaate van 'e middags des avonds gehouden. Van achteren bezien bleek dit een zoor gelukkige wijziging on we zouden dan ook bijna neiging gevoelen er op aan te drin gen, do avond'vergaderingen ais regel te stellen. Was do vergadering 's middags aange vangen, tien tegen één of men was niet gereed gekomen om dan 's avonds weer met frisschen moed te beginnen, terwijl nu de agenda vrij gemakkelijk in eene zit ting werd afgewerkt. Tenminste, wanneer men het laatste punt buiten rekening laat, daar de behan deling hiervan tot de volgende vergade ring werd uitgesteld, teneinde B. en W. in de gelegenheid te stellen over do verschil lende voorstellen die ter tafel kwamen, den Raad nader van advies te dienen. Dit punt had betrekking op do kraam- verzorging. B. en W. stelden voor, af te wijzen 'net voorstel van de dames Baart (sedert afge treden) en Dubbelden» an tot instelling van een gemeentelijke kraam verzorging terwijl zij tevens voorstolden om aan de Ro o msoh -Katholieke vereen i ging van Kraamverzorging twoo subsidies te geven, namelijk een subsidie voor eens van dui zend gulden in de oprichtingskosten en oen jaarlijksche subsidie van 500 gulden in de kosten dor exploitatie en om voorts met. deze vereeniging een overeenkomst aan to gaan tot het verloenen van kraam- verzorging aan stadspatiënten tegen 20 gulden por geval, met. dien verstande evenwel, dat het jaarlijksche subsidie en de vergoeding voor verleende hulp niet minder mag bedragen dan 2000 gulden. Tegen de voorstellen werden van ver schillende kanton bezwaren geopperd. De heer Groenoveld kwam met zijn Soe Democratische dogmatiek voor don dag. Aan dio zijde moot men nu oonmaal van hot particulier initiatief niet hebben en zweert men bij gemeentelijke instellingen. Daarbij kwam nog dat. de Leidsche So cialisten in tegenstelling met den grooten leider, die sinds maanden op een politiek huwelijk uit is, en wat graag met de R Katholieken in een Kabinet zitting- wil nemen, naar het schijnt weinig van de door Troelstra begeerde coaliticgenooten moeten hebben. Dit bleek bij de rondvraag en het kwam ook zeer sterk uit in het. spreken van den heer Groenoveld, die de R.K. Vereen, voor Kraamvorzorging van niets minder dan „zwendelarij" beschuldigde, wat hem een terechtwijzing van den voorzitter bezorg de. De heer Groenoveld moest, van de R.K bemooiïngcn op dit gebied niets hebben. Do bedoeling, zoo meende hij, is om pro paganda te ma-kon voor de Roomsche zaak, terwijl doordat velen op de hulp van een R. K. zuster niet. gesteld zullen zijn de k r aam ver z o r ging impopulair zal worden. Vandaar dat hij deze zaak wildo onderbrengen bij den Gem. genees kundigen dienst. Mevr. v. Itallie was het hiermee in hoofdzaak eens en wees or nog op, dat als ook andere corporaties zich met de kraani- verzorging gaan bemoeien en subsidie vragen, de kosten niet. veel te hoog zullen worden. Wat dit laatste betrof, meende de heer Wilbrink, die de mensehen het liefst ge holpen zag door personon van eigen gees tesrichting, en die dus tegen het voorstel cok wel eenig beswaar had, een oplossing 1:e hebben gevonden door voor te stellen dat do gemeente f 20.— subsidie „per g€- val" geeft. Op die wijze kan rustig wor den afgewacht in welken geest het parti culier initiatief zich zal ontwikkelen. Hoe de meerderheid van don Raad over dit voorstel denkt, bleek niet. Wel was duidelijk geworden, ook uit do rede van den heer de Lange, die bet. voorstel «van B. en W. als op dit oogenblik het beste verdedigde, dat men van uitbreiding van de gemeentelijke bemoeiing niet ge diend is. Toen echter de heer Wilbrink zijn voor stel had ingediend, kwaiu de heer Sytsma met het voorstel de beraadslaging te schorsen, teneinde B. en W. in de gelegen- FEUILLE TON. De Germaansche gevangene Een verhaal uit de eerste eeuw onzer jaartelling. 27) I'lc dacht: misschien is do Bevrijder op de komst. Er zijn tallooze lijders; maar voor dat ik dien Jood ontmoette, heb ik nie mand gezien die ook hoop had. En toen schoot me door de ziel: misschien komt Laon dien Bevrijder op hot spoor in 't wondervolle, geheimzinnige Oosten. De zoon van Iö, die den Titan zou ontboeien van do rots en den verscheurenden ade laar verjagen, zou uit Egypt o komen. En dan die oude Joodsoho profetie! Won derlijk!" „Heelemaal niet wonderlijk," zei Laon met Egyptische legenden van Isis, en met don dienst van den Apis. En die Joden zijn uit Egypte weggeloopen slaven. Geboren slaven; zij hebben geen gouden eeuw ge had. en nu maken zij er zich oen in de toekomst. Heelemaal niet wonderlijk, Dio- dorn, in 't minst niet Maar Si wand luisterde, bleef zwijgend doorwerken, verwonderde zich ea over dacht het gehoorde. beid to stellen, nader advies uit. to bren gen on don Raad om de verschillende voorstellen te bestudeeron. Het wil ons voorkomen, dat de oplos sing door den heer Wilbrink aan de hand gedaan zij het dan desnoods met eeni- ge wijziging acceptabel is. Hier zijn inderdaad bezwaren, en er zou veel voor te zeggen zijn, wanneer de zen tak van dinst ook van Pro testantsch Christelijke zijde werd aange pakt Tot nu-toe is er echter ep dit gebied nog weinig gedaan. Inplaate van de Roomsche actie als voorbeeld te nemen, gaan vele Protestanten liever spreken over het Roomsche gevaar, dat naar men schijnt to mtonen, met groote woorden te keeren is. De mogelijkheid bestaat echter dat men zich ook van onze zijde op de kraamver zorging gaat toeleggen en dan schijnt 'het ons niet verstandig om dit reeds bij voor baat vrijwel onmogelijk te maken. De agenda bood overigens weinig be langrijks. De stembureaus waren in een ommezien samengesteld en ook de meeste overige punten passeerden met een behoorlijke vaart den voorzitterlijken hamer. Alleen do adressen van de sigarenma kersorganisaties om „uitgetrokken" werk- loozen in dit vak eenzelfde uitkeering to verzekeren als door het armbestuur voor andere werkloozen als norm is genomen, lokte een vrij broed debat uit. De heer v. Stralen, die dit adres verde digde, moest toestemmen, dat de Regeer, het onmogelijk maakt aan het hier ge uite verlangen te voldoen. Hij stelde ten slotte een motie voor, waarin werd uitge sproken, dat de Raad liet wensckelijk acht, deze uitgetrokkenen, naar gelang van de omstandigheden een individueelen toeslag te verkenen. Deze motie zou zijn aangenomen als de heer v. Stralen gewild had. Maar hij wilde n i e t en hij liet dan ook niet on duidelijk doorschemeren, dat het misschien maar goed was dat de motie verworpen werd. Vanwege de propaganda natuurlijk! De zaak was, dat in don aanhef van de motie stond, dat de Raad het onbillijke van do tegenwoordige regeling erkent. Maai* dat wildeü B. on W. den Raad niet laten uitspreken en de Raad zelf wil de het ook niet doen, om de eenvoudige reden, dat die onbillijkheid niet werd aan getoond. Het is wol waar, dat het B. A. in som mige gevallen een hoogere uitkeering geeft, dan deze „uitgetrokkenen" ontvan gen, maar datzelfde geldt ook voor niet- uitgetrokkanen. Bovendien staat het be drag dat de Sigarenmakers ontvangen vast, terwijl het B. A. alleen helpt, wan neer dit noodzakelijk is. Wat een groot verschil maakt. De heer v. Stralen echter, niet ontevre den over dezen gang van zaken, weiger de met de meeste stelligheid zrjno motie te wijzigen, met het gevolg, dat ze ver worpen werd. Gelukkig zullen de betrokkenen van dit „politiek" optreden geen nadeel ondervin den, daar, naar de heer Bots verklaarde, wat de heer v. Stralen als wenschelijk wilde uitspreken, nu reeds gebeurt. Onder 6e ingekomen stukken trok de" anadacht een voorstel van den heer Knut tel. om over te gaan tot het bouwen van 100 reserve-woningen, overeenkomstig het advies van de Gezondheidscommissie, teneinde te komen tot hot opruimen van een aantal krotwoningen. B. en W. zullen hierover den Raad adviseeren. De plaats van den heer Rotteveel die onlangs ontslag nam is thans ingenomen door den heer J. de Lange, die ter onder scheiding van den oud-wethouder van den zelfden naam als Jan de Lange zal wor den aangeduid. Dat i6 dus reeds het vierde lid dat na de verkiezingen zitting nam. Gelijk be kend, word wijlen do heer de la Rie ver vangen doorzijn partijgenoot. Eikerbout, Mevr. van Itallie volgde Mr. van der Pot op en de heer Piekaar Mevr. Brag- gaar. Zoo wisselt alles, o o k in den Raad. Uit de Pers. Het blijft in de Chr. Hist, pers en de met die pers verwante bladen schering en inslag, zegt do Waarheidsvriend, dat de Anti-revolutionairen niet voldoen de hun protestantsch-Cbristolijk karakter tegenover Rome hebben weten te handha ven. IX. Siguna, Siward en Hilda en do overige slaven van Germanicus verlieten de stad langs den Appischen weg, die met graf tomben omzoomd was. Slechts weinige maanden tevoren wa ren zij Rome- binnengekomen als een onbe kende t.o o verwereld; zij verlieten do mees teres der werold met onverminderd geloof in haar toovermacht, maar met vreeselij- ke bekendheid met de bestanddeelen waar uit haar bedwelmende drank bestond. Toen de omtrekken der tempels, die haar heuvelen kroonden, uit het oog ver dwenen, dacht Siward er aan hoe Laon gezegd had dat Rome slechts één God had; dat al deze tempels, waar wierook geofferd werd aan verzonnen godheden en verpersoonlijkte deugden, in werkelijk heid slechts voorportalen waren van den waren tempel: het paleis, van waaruit Ti berius zijn raven over de gehele wereld zond om hem alle woorden en daden der menschen te vertellen. Toch waren de harten der Germaansche gevangenen minder verbitterd dan op dien Meidag van 't. vorige jaar, toen zij langs den Flanmingischen weg de laatste zware schreden van uit het Noorden afge legd hadden. Siguna koordo in gedachten weder naar het paleis van de familie CToeliu6, waar iii en luw kinderen op datzelfde uur ge- Zoo schrijft Ds. Bakker uit Amster dam, in wien do Christeliik-Historischen een warm pleitbezorger hebben, in de Gcroformeerde Kerk dat het ook de Antirevolutionaire Kamerleden waren (wat met geen enkel bewijs wordt gestaafd), die ons liet gezantschap bij don paus bezorgd, hebben en zoo is het ook Ds. Voorsteeghi uit Katwijk aan Zee, die, naar do Zuid h eilander, het orgaan van Dr. Schokking mede deelt, zoo zonder meer te Schiedam be weerde, dat een der geschillen tussche® Antirevolutionairen en Chr.-Historischen loopt over het gezantschap bij het Vati- caian en 'het Processieverbod. Mogen wij nogmaals tot onderwijzing van deze beide predikanten or aan her inneren, én we doen dit thans voor de laatste maal, dat: lo. de tegenwoordige Minister van Onderwijs, Dr. de Visser, voorkomende op no. 3 van de candidatenlijst van de Ghr.-Hist. Unie voor de indiening van hot voorstel tot bestendiging van het gezantschap bij den paus en voor de medewerking, welke hij verleende aan de Grondwetsvoorstellen, waarbij de ■opheffing van het Processieverbod werd voorgesteld, mede de volle verantwoor- ^eli.ikheid draagt. 2o. de heer Mr. de Geer, thans Minis ter van Financiën als lid van de Staats commissie voor de Grondwetsherzie ning het rapport van ie commissie on- dorteekendo, waarin voorgesteld werd 'het verbod tot het -houden van proces sies op te heffen. Deze Mr. do Geer heeft op de candidatenlijst der Chr.-Hist Unie nummer 2 gekregen. En 3o. om het bij dit drietal te laten, Dr. Slotemaker de Bruine, eon der 'hoofdredacteuren van De Nederlan der, in de najaarsvergadering van de Chr.-Hist. Unie yan 1921 zeide: dat hij het toestaan van processies rechtvaar dig achtte. In de statuten van de Ohr.- Historische Unie. zoo betoogde hij, handhaving van het Protestantsch ka rakter der natie. Daar moet niet in ge lezen worden, dat niet-pro testen ten ge- dulden of toegelatonen zijn. Dat zou hij niet voor zijne rekening kunnen nemen. Wanneer het toegelaten is, dat So ciaal-democraten optochten houden, dan moeten ook andere optochten zijn toe gelaten, behoudens toezicht van de Overheid. Wii zouden nu willen vragen, besluit de Waarheidsvriend, èn aan Ds. Bakker van Amsterdam, èn aan Ds. Voorsteogh van Katwijk aan Zee èn aan de heele trits van Chr.-Historische propagandisten, of zij mot deze feiten voor oogen 't maar niet gowenscht zou den achten voortaan over het handha ven van hel. Protestantsch karakter der Chr.-Historischen maar te zwijgen. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Boroepon. To Oud-AlblasJ. J. van de Pol te Ooltgensplaat; te Montfoort (toez.): C. J. Leenaiiins H.Azn. to Waardcr. GERËF. KERKEN. Drietal. To Haarlem (vac.-Da. 8. Datoma) J. Brinkman to Ylissingen; J. van Horksen te Twijzol en K. Schilder to Gorinchem. Tweetal. Te 't Zandt: F. W. Geords te Veen woudeter wal en H. A. Kievits te Midwolda. Beroepen. To Molenaarsgraal-Brandwijk: F. A. den Boeit, cand. te Grinckemte Exloërs mond: W. A. Wiersinga, cand. to Kampen; te Maaresen: B. Alkema, cand. te Apeldoorn; te Wane wordH. Knoop te Sckouworzijl. Bodankt. Voort 't Zandt: H. Fokkens te Boornborgum; voor Hollovootsluis en Nieuw-Hel- voet: W. van Gelder to Langeelag. CHR. GEREF. KERK. Twootal. Te Noordeloos: J. Tolsma te Zeist en A. H. Hilbers te Enschedé. Bedankt. vVoor DriebergenD. Driesseo te 's-Gravenzande. D s. C. J. Warners te Heldor vierde giste? ren zijn zilveren ambtsjubileum. Ds. Warners is na eerst do genjeente Leorsum en Nieuw-Vennep te hebben gediend, reeds 17 jaar als vlootpre- dikant werkzaam bij de Marine. D s. F. A. van Schaik herdacht gisteren dat. hij voor 25 jaren verbondA werd aau de Ned. Hcrv. Gem. van Kampen. Klachten van hcoglcorarcn. Onder hot hoofd „Uitkomsten van het Onder-? wijs" meldt het Regcoring6vorslag H.O. en M.O. 19J9—'20 het volgende: De hoogleeraar Nolen kroeg bij do doctorale examens opnieuw ccn sterken indruk van het verderfelijke der veel to hooge wettelijke exa? men-oïschen. Do hoogleeraar Tendcloo is niet voldaan ovar mist en betreurd werden door een jeug dig hart, zoo vereenzaamd als slechts iemand onder al do gevangenen zich ge voelen kon. En in Siwards hart lecfdo het reine vi sioen van de schoono maagd; de reine aantrekkelijke gestalte, -die al zijn gedach ten innam. Zij ston-d zoo vor bovon hem als de Nornen, de Vestaalscho maagden van zijn land, die levende wateren goten op do wortels van don Gcrmaa-nschen le vensboom. Hij zag baar altijd zooals za de eerste maal in haar witte stol voor hem gestaan had, zondor juwoelen of ver siersel, de eentonigheid van zijn dagelijk- echen arbeid verlichtend door haar ver schijning cn vervroolijkend door do mu ziek van baar stom. Hij hoorde haar nog altijd zeggen: „Gij hebt wèl en moedig gehandeld." Deze woordou waren hem als ecu lauwerkrans. Hij hoorde steeds haar: ..Wat ik voor. uw vrijheid kan doen. zal ik doen. Maar anders zult gij het doeu en dat zal beter voor u zijn." Die woorden waren hem als con godsspraak of een profetie van een -TeuttOnischo Wala. Zij had het gezegd en hij zou het doen. Kon dat mislukken? Zij waren nog niet- ver gegaan toen ze Laon inhaalden, die alleen liep on in geen aangename stemming. Oude Laon had moor gedaan dan Si- ward weten kon om vergil op te vaneen; d<? mate van ontwikkeling en verkregen kennis zijnor studenten; helder, nietig oordcel is, vol gens hom, hooge uitzondering. Do privaat-docent in de technische chemie en de chemische bedrijven dr. A. Korcvaar com stateerdo hij zijne hoorders groote onkunde orm trent de scheikunde; dat dit door hon werd ge rooid, bleek uit de groote belangstelling op zijne colleges. Herziening Lager Onderwijs- Uit de door het hoofdbestuur dor Vereeniging van Chr. Onderwijzers (ossen) gopublicoerdo wenschen in zake de technische herziening der L. O.-Wet, nemen wij het onderstaande over: 1. Het 7de leerjaar. Do invoering hiervan blijft urgent. De groei worde echter niet ver haast. 2. Vervolgonderwijs. Waar de praktijk nog niet voldoende gogevens heeft kunnen verschaf fen, valt er over de werking der wet op dit punt nog geen oordeel te vormen. Do wijziging van het K. B. inzake de vergoedingen, valt hior buiten. 3. De opleiding. Zonder te treden in een beoordeeling omtrent do praktische uitvoerbaar; beid' van hetgeen omtrent de opleiding in de wot is bepaald, meent het hoofdbestuur, dat op spoe- digo regeling eener verbetorde opleiding moet worden aangedrongen. 4. Hot maximum-aantal. Het blijve mogelijk, dat ook meer dan 400 leerlingen (oen getal, dat geen praktische waarde heoft met het oog op de indeeling der klassen) op éón school ge-? plaatst kunnen zijn. 5. De splitsing. De noodzakelijkheid van splitsing eener M. U. L. O.-school bij 220 leer lingen is niot gebleken. Gewenscht is, dat deze bepaling uit do wet verdwijnt. 6. Het minimum-aantal leerlingen (12—13), noodig tot stichting van oen U. L. O.-School, wordt gebracht op 24, overeenkomstig do rogfH ling, bij hot M. O. geldende. 7. Verplicht aantal uren. Do bepaling, dat wekelijks 22 uur onderwijs dient gegeven lo worden in de vakken van a—k, worde zoo ge wijzigd, dat 22 uur veranderd worde in 20, met dien verstande, dat hot- gehoele aantal lesuren per week 25 moet bedragen. 8. Ht schoolgeld. Het schoolboel ur wordo niet langer aansprakelijk gesteld voor de onin bare po6ten. 9. Leerlingen beneden 6 jaar. De leerlingen beneden 6 jaar, die een school bezoeken, dienen mee te tellen voor do berekening der subsidie. 10. Handenarbeid. Voor het oudorwijs in den handenarbeid vorvallen de eisch van het bezit der beide- diploma's. Elk der diploma's A en B geven bevoegdheid tot het ondorwijzen van do desbetreffende soort van handenarbeid. 11. Do regeling van de huurvorgoeding worde losgemaakt van do exploitatie-vorgooding, en ep zoodanige wijze in de wet vastgelegd, dat ook nieuw te stichten scholen tijdelijk in huur gebou wen kunnon worden gevestigd, met dien vorstan- de, dat de huur door de gemeente worde ver goed. 12. De vergoedingen, welke kunnen gebracht werden onder letter O. van art. 55 der L.O.-Wefc, behooren uitdrukkelijk in dat art. te wordon genoemd, waar bleek dat verscheiden gemeente besturen de salarissen van vakpersonool, de ad ministratieve uitgaven en andore onkosten, welke gemaakt wordon bij het openbaar onderwijs, om den goeden gang van saken te bevorderen, niet mogen meerekenen bij de bepaling van 't bedrag, 't welk per leerling moet worden uitgekeerd. 13. De onkosten, verbonden aan do benoeming van leerkrachten als advertentie-kosten en kosten Yoor schoolbezoek, dienen gebracht te kunnen wor den onder de exploitatiekosten, genoemd onder letter O. van art. 55. 14. De vergoeding van nieuw aan to schaffen meubilair dient te worden opgenomen onder de exploitatievergoeding, voor zoover aanvulling van scheolmóubelen noodig is ook zondor uitbreiding van het aantal schoollokalen, doch alleen wegens vermeerdering van het aantal leeriugen ia een bestaande klasse. Gebrek aan organisatie. In ..De Sch. m. d. Bijbebl" schrijft de redact tour J. L(ens) naar aanleiding van de roerga- nisatie-voorstellcn voor het openb. lager onder wijs te Amsterdam: Wat zal nu de Chr. School doen? Do Chr. school. Hoe jammer is.hot toch, dat wo daarvan niet kunnen sproken. Dat wo allerlei getinte scholen hebben, die wèl naast elkander willen leven, maar niet samen een organisatie kunnen vormen, die, als het O. O,. gomcenscbain polijke 7o en 8o leerjaren formeert ,en het Ulo- onderwijs regelt naar een vast plan. Want organisdtie niogo niet alles zijn en ze is niet alles, maar gebiek er aau is toch ook geen aanbeveling. Bij een band, als door do organisalio vaak in de groote steden om do openbare school wordt g06mced, waardoor het systeem beslist, is niet öo vraag welke menschen het systeem dragen zoo'n band moge, met de noodzakelijke en vaak doodendo centralistaie, niet aanbevelenswaard zijn, een volkomen gebrek aan overeenstemming, een in-clkaar-wiTlen-rijden als we nu wel eena zien bij het Chr. onderwijs, geeft toch wel het tegenovergestelde bezwaar to zien. Er zal eou broodo eenheid onder ons moeten groeien, waar* door de noodige differentiatie in het schoolwe* zen tot haar recht kan komen! Gemeenteraad Koudekerk. Vergadering van Dinsdag 30 Mei 1928 des vjh. te 9% uur. Voorzitter de burgemeester. Alle leden zijn aanwezig. De notulen worden voorgelezen en goeds gekeurd. 2. Ingekomen zijn: Een schrijven van den heer van Be- zooyen, waarin deze verzoekt hem eervol ontslag te verleenen als lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Aldus geschiedt. Gedeputeerde Staten geven kennis van ontvangst en goedkeuring van eenige Raadsbesluiten, verder deelen zij mede, dat de jaarwedde van den gemeente-ont vanger over 1922 bestendigd blijven moet. Deze maatregel is, als de voorzit ter mededeelt, volmaakt in overeen stemming met de hier reeds getroffen re geling der jaarwedde-quaestie. 3. Benoeming lid Commissie tot We ring van Schoolverzuim in de vacature van den heer W. A. van Bozooyen. Voorgedragen worden de hoeren A. Mieog en A. C. v an Wens veen, va® wie de eerste 5 de laatste 2 stommen op zich vereenigt. 4. in de begroetingen dienst I921cn '22 worden eonige wijzigingen aangebracht, te vens wordt besloten tot eenige af- en over schrijvingen en tot betaling van een post uit do onvoorziene uitgaven. 5. De heer P. de Ligny deelt mede van zins te zijn binnen afzienbaren tijd eervol ontslag aan te vragen als kantoorhouder der Posterijen en Telegrafie. Hij verzoekt na zijn ontslag in de gemeentewoning te mogen blijven wonen. Dit verzoek wordt van do hand gewezen. 6. Een verordening op den keurings dienst van vee en vleeseh wordt voorgele zen en zonder licofd. stemming vastge steld. Medegedeeld wordt, dat de gezond heidscommissie haar instemming met- de verordening heeft betuigd. 7. Vaststelling der instructie van dei* keurmeester. Het salaris zal volgens deze instructie 600 bedragen en opklimmen tot 750. De lieer Kuiper verwondert zich over dit getal. In de jongste conferentie met het D.B. was het beginsalaris op ƒ750 vastgesteld, wat vergeleken met andere gemeenten werkelijk niet hoog was, te meer daar de mees-te- slachtingen hier ter plaatse noodslachtingen zij®. In elk geval verwachtte spr. dat het D. B. zijn houding eenigermate gemotiveerd zou hebben. De Voorzitter verweert zich en zegt, dat op die conferentie niets is „vastgesteld", het was slechts een voorloo- pige bespreking. Het spreekt vanzelf, dat de heer Kuiper als eerste voor deze functie in aanmerking komt, maar is het niet wat eigenaardig, dat hij n u het'salaris al wil vorhoogen, voor er een oproeping van sollicitanten ge daan is. „U i s nog geen keurmeester" al dus eindigt spr. De heer Kuiper vindt het vanzelf sprekend, dat hij a a t u u r 1 ij k. ook als iemand anders dan hij benoemd zou werden, dezelfde bezwaren zou koesteren tegen het voorgestelde salaris. Men besluit ten slotte het aanvangs salaris op 650 vas-t te stellen, waarna de instructie zonder hoofd. stemming wordt vastgesteld. Dit gebeurt eveneens met de verorde ning op de heffing en invordering van het keurloon. Van de mrondvraag wordt geen gebruik gemaakt, waarna de Raad in besloten zit ting verder vergadert. OVERGAVE. Ik kan Uw wil niet meer weerstreven, Ik kan Uw wet niet moor weerstaan. Ik moet mij aan U overgeven, Want Gij zijt nergens moor t' ontgaan. Hier, neoru mijn liandon, klink do boeien Zorgvuldig met do bouten vast; Mijn mg, ontwricht van veel vermoeien, Draag' duldig Uwon slavenlaat. Maar hoe? Hebt gij den last mo ontnomen!/ En ia Uw dienst zoo hoerlijk 6choon? En zijn mijn boeien plots verbroken?. En noemt G'me Uw geliefdon zoon? Vergun mo dan, dit oen» emoken: Ik diene U als oen dankbaar kind. Dat doelbewust z'n daad doet sproken: Ik min U, wijl Gij mij bemint! WILLEM DE MERODE. hoe dankbaar de knaap hom ook was. Want zeker heeft Hij, die nooit ophoudt voor zijne menschenkinderen te zorgen, temidden van al hot werk dor verwoesting, van al de miedaden on wraaknemingen, van 't onophoudelijk vonijn-spuwen der slang, die 't grootste deel dor geschiede nis uitmaken, altijd zijn stille dienaren gehad, die het vergif opvingen. Kleine da den van vriendelijkheid, van modelijden en dienstvaardigheid ontbraken nooit, stommen veel te zacht om temidden van 't rumoer der wereldgeschiedenis gehoord te worden, maar zonder welke dio ge schiedenis reeds lang doodgelcopcn zou -zijn in brutale beeslachtigo verwarring van moord en verscheuring, als ccn chaos van duivels. Nog eens, terwijl zij naar de kust reis den, welde de oude bitterheid in Siwards hart op. Hij ging zwaarbeladen op zekeren avond naast zijne moedor, toen hij plot seling op do helling van oen heuvel in do nabijheid twee kruisen donker tegen do ondergaande zon zich zag afleekcmeu. Of de lijders daar levend of dood hingen, kon hij op dien afstand niet ondcrschei- den. Hij olond tusschen zijne moeder en 't afschuwelijk looneel en hoopte dal zij 't niot bemerkt had; hij richtte zich zoo hoog op als lijn kot hein vergunde en trachtte haar aandacht af to leiden. Maar toen hij haar angstig aanzag ontmoette haar oog het zijne en zei hom maar al to duidelijk dat za alles gezien had. Zwijr gend gingen zo dien avond samen verder. Levens als die van Germanicus en Agrippina trekken weinig de aandacht. We zouden niet veel weten van hun reiw. en gelukkig huwelijk, ware het niot door 't schrikkelijkst treurspel verbroken. De jonge Caesar en zijne vrouw waren zonder twijfel even blijdo als hun gevolg» toen zij aan de drukkende nabijheid van Tiberius cn de koizorin-moodor ontkomen mochton. Zolfs de stormen, waarmodo zijn vloot in de Jonische zeo te kampen had. moeten een vcrfrissching voor don jeugdigen over winnaar van het: Noorden geweest zijn. Nog eens had hij open krijg te voeren, uit met do winden en golven van do Adriati- seho zee. gelijk vroeeer met de wilde Noordzee en de nog wilder stammen, dio haar strand bewoonden. De versteenende dampkring van het keizerlijk hof lag ach ter hom. De kleinzoon van Ocinvia on 'te kleindochter van Octavius konden vrij ademen aan de kust nabij Aetiuin. waar Octavius Anloniu3 wrelagou had nog voor Liv'ia keizerin waf» of hnar zoon IV berius het goring3te uitzicht op don troon had. Het Protestantsch karakter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 5