Aan het einde der week. De Conferentie te Genua behoort weer tot liet verleden. Over de rQSC-ltaten loopen de mr.eningen nogal uiteen. Kr zijn 'er. die meenen dat feitelijk niets bereikt werd en dat hier •en diplomatiek spèi ia gespeeld, zonder •enige beleekenis. Maar zulk een oordeel is toch wel wi1 al te oppervlakkig. Het feit, dat de ver schillende landen weer met elkaar ;n aan raking zijn geweest-, en dat de vroegere vijanden 1111 weer gemeenschappelijk be raadslaagden is op zichzelf al r.iet zon der beteekenis. Daarbij komt dat de tijd van geweld waaraan wo de laatste jaren gewoon wa ren geraakt, nu langzamerhand voorbij gaat. De Standaard noemt dan ook als een der gunstige resultaten, dat het voor Frankrijk vrijwel onmogelijk is ge worden, met geweld tegenover Duilscli- land op te treden, terwijl boveridiojj de Engelsclie politiek duidelijk over de Franschó lieeft gezegevierd. Zouals dat in onzen tijd gebruikelijk ia, wordt onmiddellijk weer een volgende conferentie voorbereid, ditmaal een Haagsche conferentie, die zicli meer speciaal met het Russische 'vraagstuk zal bc-zig houden. Eerst zullen dé geallieerden en. ex-neu tralen vergaderen zonder de Russen. Wan neer de commissie het eens is geworden omtrent de groote lijnen van een oplos sing van hei vraagstuk, zullen de in de commissie vertegenwoordigde regeeringen kennis nemen van haar rapport en in alle onafhankelijkheid^beslissen, of zij al of niet de besprekingen willen voortzetten 'Aan verdere besprekingen zullen dan ook vertegenwoordigers van Rusland deelne men. Elke mogendheid zal volkomen vrij heid van handelen hebben ten opzichte van dit tweede stadium der besprekingen We zullen dus binnenkort de leiders van de Russiche revolutie ip Den Haag hebben te ontvangen. Een begeerlijk gezelschap is het niet bepaald, maar dat kan voor onze regee ring geen reden zijn om zich aan haren internationalen plicht te onttrekken. Met afschuw en met verbazing tevens, hebben we deze week gelezen van de Armenische gruwelen, die ondanks alle veranderingen in het wereld leven ongestoord doorgaan. Merkwaardig is dat. De Europeesche staatslieden halen al les overhoop, maar men denkt er niet aan 'om aan het uitmoorden van een Christe lijk volk door de Turken nu eens voorgoed een einde te maken. Daar is een stemme des bloeds, die roept! Maar de Europeescher machthebbers zijn doof en hooren niet en willen niet hooren het geschrei en gekreun van het zoolang verdrukte Armeensche volk. De Eerste Kamer heeft deze week de wijziging van. de Arbeidswet goedgekeurd, en levens de laatste begrootingen behan deld. Een dwaze toestand eigenlijk. Op 1 Januari begint het dienstjaar en einde Mei, worden de laatste begrootingen vastgesteld. De Kamers zijn nu naar huis en zullen dezer dagen ontbonden worden, als ge volg van de Grondwetsherziening. De groote zeteljacht is nu geopend. Toen in 1918 voor de eerste maal vol gens het nieuwe kiesrecht moest worden gestemd, namen 22 partijen aan den wed strijd deel. Dat was veel, maar deskundigen wisten dan ook te verzekeren, dat dit bij een volgende verkiezing anders zou zijn. Dan, zoo redeneerde men, is het nieuwtje eraf. Wij zijn nu vier jaren verder en nu hebben we inplaats van 22 lijsten, een kleine dertig groepen die elkaar de zetels betwisten. Het is bij de meeste groepen niet het beginsel dat den doorslag geeft, maar men voert een belangen-politiek en in tal van gevallen gaat het zelfs óm het per se o n 1 ij k belang. 't Is een formeele zeteljacht geworden. Candidaten van bepaalde partijen die •en ongunstige plaats kregen, timmerden een nieuwe partij in elkaar, om zoo mo gelijk op die wijze de eindstreep te halen. Laten we hopen, dat het voor al die belangen- en personen-groepen één groo te teleurstelling zal worden. IS dat niet het geval, dan ziet het er voor ons staatkundige leven in de komen- id'o jaren donker uit. Braat ais de nieuwe Pcot. -S, De beer Braat, zegt het F r. D a g b 1., het Tweede Kamerlid, niet voor de boeren, want door dat te zeggen, zouden we de boeren beleedigen, maar van de Platte- landspartij, schijnt te streven naar den ti tel: de Poot der twintigste eeuw. Evenals Poot gaat hij den Landbouw bezingen. Luister maar: „Wie zijn het. die de raalsche graeeen In zuiver melk veranderen doet, Wie zorgt voor groente, wie voot Wie is hot die de wereld voedt Dat zijnen zij die altijd 6laven, Dat zijn de werkeirs, 't zijn de braven. Dat zijn de besten van den slaat, Dat zijn de doeners Yan de daad!" Twee dingen vallen op in dit „gedicht". In de eerste plaats is 't een mislukte nabootsing van „De Daad" van den so cial isti-sehen dichter Scheltema. Zooals ook Braat zelf door zijn enkel nastreven van de materieele dingen wei nig anders is dan een nabootsing van de socialisten, alleen een beetje pasklaar ge smaakt voor de Plattelanders. Onze tweede opmerking is deze: Aandachtige lezing zal doen zien', dat volgens Braat de „doeners van de daad", de Plattelanders zelf het malsche gras omzet in zuiver melk. Nu is Braats melkgevende stier, waar over hij indertijd in de Kamer in z'n on- noozelheid sprak, algemeen bekend. Maar dat z'n Plattelanders ook in den letter lijken zin melkproducenten zijn, wisten we nog niet. Een raar partijtje toch, die aanhan gers van Braat Graseters en melkgevrs En de Poot van het „Hoe genoeglijk rolt het leven Des gemeten landmans voort", zou wat raar opkijken, als hij de dichtregelen van den Poot. der twintigste ■eeuw eens kon lezen. Veel gekker kan 't tenminste niet. IETS OVER DE MAAN. In Timotheus vonden we een in teressant artikel over de maan. We onlleenen er de volgende gege\ens aan: Onze nabuur in de hemelruimte, de maan, is van ons verwijderd op een af stand van gemidddld 384.75P Kilometer; /liet altijd is die afstand even groot, om dat de baan, die de maan om de aarde be-, schrijft, geen volkomen cirkel is, maar zeer groot zijn de verschillen niét, zoodat we wel bij benadering mogen zeggen, dat die afstand 384.750 Kilometer bedraagt. Die afstand is dus niet zóó groot, dat wij er ons geen voorstelling meer van kunnen maken; de omtrek van de aarde b.v. be draagt 40.000 K.M., en iemand, die ruim 9.5 m'aal de reis om de aarde gemaakt heeft, zou wanneer dit mogelijk was in denzelfden tijd de reis naar de maan kunnen doen. Een vliegmachine, die onvermoeid dag en nacht dóorv-liegt en 90 K.M. per uur aflegt, zou voor die reis ruim 178 etmalen, dus bijna een half jaar noodig hebben. De afstand is dus nog groot genoeg, maar wanneer wij dien vergelijken met andere afstanden in de hemelruimten, dan is hij slechts zeer klein. Zoo bijvoorbeeld de afstand van de zon tot de aarde, die zóó groot is, dat een lichtstraal ongever zeven minuten noo dig heeft om van de zon naar hier te ge raken, terwijl een lichtstraal van de maan afkomstig onze aarde reeds in ielè meer dan een seconde heeft bereikt. 'Het zal wel bekend zijn, dat ook het licht evenals het geluid een zekeren tijd nobdig heeft om van de -eene plaats naar de andere te komen. Bij het geluid is dat gemakkelijk waar te nemen,.maar bij het licht zeer moeilijk, omdat de voortplantingssnelheid daarvan zoo enorm groot is. 'Zij bedraagt 800.000 K.M. per seconde! 0 De maan legt liaar baan om de aarde af in een maand of nauwkeuriger uit.ge drukt in 27 dagen en 7 uur en het vlak v£jn deze baan maakt een hoek van 5o met het vlak, waarin zich de aarde om de zon beweegt. Natuurlijk weten wij allen, dat de aarde om de zon draait in den tijd van een jaar en dat zij daarbij tegelijkertijd in elk etmaal of 24 uur één keer cm haar as draait; terwijl nu onze aarde die baan om de zon vervolgt, beweegt de miaan zich, weer om de aarde en komt daarbij beur telings iussclieiv ^on (en aarde en aan den anderen kant van de aarde daii- de zon te staan. Door deze beweging ont staan nu de verschillende gestalten van ds. maan, bekend als volle maan. wassende maan enz. Bij volle maan slaat de maan blijkbaar aan den anderen kant van de aarde dan de zon, en in het geval zij nu precies m het verlengde van de lijn zonaarde of z-eer dicht daarbij staat, ontstaat een ver duistering' van het maanoppervlak, door dat de maan zich bevindt in 'de schaduw van de aarde. Totale maansverduistering komt niet zeer dikwijls voor. Sleohts hoogst zeilden is hel, dat de maan absoluut onzichtbaar wOrdt; in 1816 is dit voor het laatst waar genomen. De maan is voor ons een zeer belangrijk hemellichaam. Niet alleen is zij geschapen en gesteld tot een licht voor den nacht, maar bovendien hebben wij aan haar eb en vloed te danken, en naar velen meenen, heeft zij belangrijken invloed op liet kli maat, ja zelfs op het gestel van sonümige personen, en waar zij nu bovendien het dichtstbijzijnde hemellichaam is, daar kan het niet verwonderen, dat men van ouds getracht heeft, iets meer van de maan te' weten. 'Zóóveel is zeker, dat op de. maan geen levende wezens zijn, geen plantengroei is zooals op onze aarde, omdat de maan goen dampkring" heeft. Verder bestaan er vele theorieën, maar geen zekerheid. De vlekken, die wij op de maan zien, zijn af komstig van oneffenheden, van bergen en dalen, en wanneer men het maanopper vlak door een sterk vergrootglas beziet, maken vele dier vlekken sterk den indruk van groote kraters, waarop sommige uit gebrande kraters op aarde veel gelijken. Vandaar de theorie, dat de maan één groot uitgewerkt kraterveld is. In den laatsten lijd zijn sommigen de ze meening aan bestrijden door te veron derstellen, dat de kraters afkomstig wa ren van groote meteoren, die op de maan zijn neergestort. Men is daartoe gekomen door de treffende gelijkenis van sommige foto's van mijngaten (galen in den bo dem door explosie van bommen of mij nen) en foto's van het maanoppervlak. Vo'.rloopig zal dit alles nog wel «rep ge heim blijven, maar geen nood; een- mooi maanlandschap, een rimpelige water vlakte, waarop de maan zilver strooit, een besneeuwde dennelaan in maneschijn, zijn er geen ziertje minder schoon om! VRIEND EN VIJAND TEVENS.... Knipmes was een eondueteurtje Bij de spoorwegmaatschappij, Niemand onder zijn collega's Boog zoo elegant als hij. Immer zoeld hij chique heoren, Dan een tikje aan zijn pet: „Wil u eorste o! tweede rooken?"- „Mag ik even uw biljet?" Al de groote geldmagnaten Had hij, zoo gezegd tot klant, Enzoo gleed er menig kwartje Bij 't vertrekken in zijn hand. Maar des avonds deed hij mede Aan het juichen in de zaal Toen een rede vlijmend flitste Tegen 't „dikke kapitaal." Knipmes bleek de vriend der heeren"- Als hij onder „heeren" was, Maar hun groote vijand bloek hij In de. zalen van het N.A.S. (Maasbode.) Leidsche Penkrassen. Amice. Dat was wel een zeer aangename ver rassing teen ik deze week las, dat onze Gemeenteraad besloot, de belasting te ver lagen en den vermenigvuldigingsfactor te rug te brengen van 1.2, op 1, wat oen ver laging beteekent van ruim 16 pet. Na de toelichting, die de heer de Lange gaf, begrijp ik eigenlijk niet goed boe B. en W. legen zijn voorstel zooveel bezwaar konden maken. Natuurlijk het is gen keiijker indien men de ruimte' heeft, maar B. en W. hadden toch dienen te bedenken "dat de belastingdruk hier in Leiden z zaam zwaar is, en dat belangrijke verla ging van de belastingen een allereerste eisch is. Deze week kreeg ik in handen de on langs door de Rot/terdanische commissie voor de financiën ontworpen staten en grafische voorstellingen waarin een over zicht wordt gegeven van den belastingdruk in een zeven-eai-twint.igtal grootere ge meenten van Nederland. Ik ho»op dat B. en W. zich dit rapport zullen aanschaffen en dat ze ook een af druk aan de raadsleden zullen doen toe komen. Het kan bij het doen van voor etellen die belangrijke uitgaven eischen en bij het opmaken van de begrooting voor 1923 heilzaam weiken. Als men dat rapport leest-, dan moet men wel onder den indruk komen van de noodzakelijkheid van een krachtige bezui niging. We kunnen hier niet langer op den zelfden voet blijven leven. Mag ik eens enkele cijfers noemen? Te Amsterdam wordt bij een zuiver in komen van f 1000 door 'gehuwden zonder kindenen aan gemeentelijke inkomstenbe lasting betaald f5; te Rotterdam f6; te Enschede f7; te 's-Gravenhage, Apel doorn en Groningen f 12; te Hilversum f 11to Schiedam f14: te Utrecht f 15 maar teLeidenf 24. Yan de 27 gemeen ten waarover het onderzoek liep, kan al leen Arnhem met Leiden wedijveren. Bij een zuiver inkomen van f 2000 wordt betaald, te Rottendam f 47te 's-Graven hage f73; te Amsterdam f90; te Utrecht f86te Hilversum f84 en te Leiden f106. Bij inkomens van 5 a 6000 gulden zijn de verschillen niet zoo groot, hoewel Lei den ook hier alweer tamelijk aan den hoo- gen kant is.' Bij f 6000 inkomen wordt b.v. betaald: te Rotterdam f255; te 's-Gra venhage f350; te Amsterdam f483; te Utrecht f567; te Arnhem f527; te Haar lem f 521 en te Leiden f 496. Er wordt geklaagd dat de weinige men schen met. groote inkomens Leiden ont vluchten. Maar is 't wonder m'n waarde. Indien ergens, dan is hier zeker toegepast de stelregel, dat men 't moet halen waar 't zit. Zoo wordt betaald bij een zuiver inko men van f 100.000 te Rotterdam f9.646; te '6-Gravenhage f 10.280te Amsterdam f15.532; te Utrecht f12.411; te Gronin gen f 14.869 en te Leiden f 16.605. Onder die omstandigheden moet het ze ker niet al te zeer verwonderen, dat er menschen zijn die elders hun heil zoeken. Nu moeten we billijk zijn amice, en niet meenen, dat wat in plaatsen als Rotter dam en 's-Gravenhage kan, nu ook in Leiden mogelijk i6. We hebben hier be trekkelijk weinig menschen met groote in komens 'en dus spreekt het vanzelf, dat de persoonlijke druk hier zwaarder moet, zijn. Maar het. spreekt dunkt me ook van zelf, dat. we met die gemeentelijke armoe de 6ieeds weer moeten rekenen en dat we ons er voor moeten wachten uitgaven te doen, die boven- onze kracht gaan. M'n buurman kan zich de weelde ver oorloven om z'n vacant ie in het buiten land door te brengen. Maar als ik dat nu ook wilde doen aangenomen een oogen- blik dat ik er de tijd voor had dan zou ik al spoedig tot de ontdekking komen, dat ik bezig was verder te springen dan mijn stok lang is. En ge weet wat daar van de gevolgen zijn. Me dunkt precies zoo staat het nu ook met do gemeenteliiké huishouding en ik verbaas me altijd weer, dat onze gemeen teraad daarvan zoo weinig doordrongen ie. Nog in den laatsten tijd is een kleine halve ton uitgegeven voor zaken, die óp zichzelf wek aardig en nuttig zijn, maar dio toch ook allerminst noodzakelijk ge acht kunnen worden. En daarom m'n waarde ben ik blij dat het voorstel-de Lange is aangenomen. Als B. en W. straks de begrooting voor het volgend jaar gereed maken, dan zullen ze steeds rekening moeten houden, met het feit, dat de belastingopbrengst heel wat minder zal zijn. Want dit ben ik .heele- maal met B. on W. eens, het zou oen ramp zijn indien na deze verlaging weer tot een verbooging moest worden besloten. Er zit dus niets anders op, dan dat. be zuiniging het wachtwoord wordt. De kans bestaat natuurlijk, dat vanuit den Raad op een ernstig streven naar be zuiniging aanmerking wordt gemaakt, en dat. men straks zijn verwondering zal uit spreken, dat. B. en W. dit niét doen en dat nalaten. Maar dan 6taat het college sterk, -omdat de Raad met. zoo goed als algemesne stemmen zelf besloten heeft, een grendel op de deur te houden en de uitgaven in te krimpen. v Ik weet. niet amice of ge wol raads- "verslagen leest. Ik voor mij doe het graag, omdat men zoo een aardigen kijk krijgt op allerlei' toestanden en personen. Zoo zag ik dat deze week in den Raad van S assen h eim een langer open houden van de kroegen door een der leden verdedigd werd, 'omdat de vrouwen het prettig zouden vinden, dat de mannen Za terdags niet al te vroeg thuis komen en wat langer in de kroeg blijven plakken. Ilc heb niet de eer bedoeld raadslid te kennen en ik wil aannemen dat hij hier uit ervaring spreekt, maar dat geeft, liem toch nog niet het recht op zulk een wijze to generaliseeren. Gelukkig is de regel anders. Trou wens. dit kan ook wel haast niet anders. We hebljen hier in Leiden evenals in lal van andere plaatsen de gewoonte de win- kels's avonds om 8 uur te sluiten, wat. ik een heel goede maatregel acht, Terwijl de drank gelegenheden tot laat in den avond: open blijven, om de menschen gelegenheid te geven- hun zuurverdiende geld om te zetten in alcohok Geen avond gaat voorbij of men ziet ze langs de straten zwaaien en draaien, de jongelingen en de mannen, die te diep in bet glaasje hebben gekeken. Vooral op Zaterdagavond kan men altijd een groot' aantal slachtoffers waarnomen. En dat zou dan door de Sassenheimsche vrouwen worden toegejuicht? Ik ben niet in V-bijzonder met de Sassenheimsche toe- standen bekend, maar ik twijfel toch niet of dit raadslid heeft gepraat over din gen waarvan hij niet het minste verstand had. Met genoegen zag ik hoe een onzer anti-revolutionaire raadsleden krachtig tegen deze dwaze theoriën in verzet kwam en do roeping van de Christelijke Over heid met nadruk verdedigde. Er wordt zoo wel eens gevraagd: wat geeft het of we al onze mannen hebben in Raden en .Staten, maar als ik dan zulke dingen lees dan denk ik altijd: stel dab onze mannen er eens niet waren, wat zou dan alles anders gaan en'wat zouden "we dan duidelijk het verschil opmerken. v Nu de verkiezingen zijn uitgeschreven: a.s. Dinsdag moeten reeds de candida- tenlij-slen worden ingeleverd begint er ook langzamerhand wat beweging te ko men in den politieken hof. Zooals ge gelezen zult hebben houdt de A. R. Kiesvereeniging binnenkort een ver gadering, waarin Ds. J3eekenkamp als spreker zal optreden, terwijl de Organisa tie op den tweeden Pinksterdag een propa- gandameeting houdt, waarin o.a. de hoor H. Colijn het woord zal voeren. Ik hoop niet m'n waarde, dat onze Kiesvenoeniging het voorbeeld van hare Chr. Historische zuster zal volgen, die Donderdagavond een vergadering hield waarin de predikanten Groot Enzcrink en Riomcns het woord voerden, met de blijk bare bedoeling 'om duidelijk te" maken", dat zij die tot de Ned. Herv. Kerk behoo- ren wel in de eerste plaats geroepen zijn zich aan te sluiten bij de Chr. Hist. Unie. Hoewél leden en geestverwanten''tob deze vergadering waren opgeroepen, wer den toch allen die tot een andere Kies- vereen. behoorden uitgenoodigd de verga- i dering te verlaten, met. het gevolg dat vor- schillende meelevende anti-revolutionaire broeders genoodzaakt waren, heen te gaan. Uit propagandistisch oogpunt schijnt mij dit niet verstandig. Het kan toch im- mers heel goed zijn dat verschillende Her vormden die tot nu toe bij een andere or ganisaties waren aangesloten door het spreken- der predikanten tot de overtuiging kwamen, dat zij „verdwaald" waren en op hunne schreden behoorden terug to kee- ren. Die mogelijkheid .was nu uitgesloten. Het. spreekt vanzelf, dat dit een zaak is, die het bestuur zelf heeft uit te maken. Ieder is baas in eigen huis en ik zal dan ook de laatste zijn om daarop aanmer king tq maken. Maar als men niet alleen leden, maan ook geestverwanten oproept, dan zit er l in zulk een uitsluiting toch iets wat min- 1 der prettig aandoet, terwijl men tevens den indruk maakt, dat er iets te verbergen valt. - En daarvoor bestaat toch geen reden. Beide predikanten zijn zeker wel 'in staat) i hunne meening tegenover andersdenkenden te verdedigen en overigens is het nu ze ker minder dan ooit de tijd om in geheime vergaderingen de publieke zaken te behan delen. Ik hoop niet dat ge hieruit distilleert, dat ik een voorstander zou zijn van de- balvergaderingen. Darvoor gevoel ik, ge zien de ervaring, al heel weinig. E11 in zonderheid een debat tusschen „geestver wanten", d^bat hier genomen in den thans algemeen g eb duikel ijken zin, 6ckijnt mij.» weinig aanbevelenswaard. We staan veel te dicht bij elkaar en wij hebben elkaar veel te veel noodig, dan dat A. R. en Chr. Hist, elkaar in het publiek zouden moe ten afkammen. Als er gevochten moet, worden, laat het dan zijn, ieder onder eigen banier, maar dicht naast elkaar, tegen den gemeen- scha.ppelijken vijand. VERITAS. (In verband met het laatste gedeelte van dezen brief vestigen wij de aandacht op ©en ingezonden stuk van den heer. Meynen, in dit nummer. Redactie). 0^=101= =10= Voor onze vrouwen. =101= =10= Over de politieke taak van de vrouw en hane roeping ten opzichte van het staat kundige leven, bestaat in onze kringen nogal verschil van gevoelen. Niet natuurlijk wat de diepere beginse len betreft. Maar wel, als we komen aan de uitwerking en de toepassing daarvan. Aan de eene zijde staan zij, die mee nen, dat de tegenwoordige tijdsomstandig heden meebrengen dat de vrouwen die daarvoor gaven hebben en roeping gevoe len zich midden in den stroom van het publieke leven moeten werpen, waarom zij dam ook allerminst met ons Program in stemmen als het heet dat onze partij uit beginsel het vrouwenkiesrecht wraakt. En daarnaast staan anderen, vele ande ren, die het ernstig betreuren dat het vrou wenkiesrecht werd doorgedreven en die al- leem noodgedwongen meewerken om de Vrouw naar de stembus te brengen. Het, liefst zouden ze zien, dat de vrou wen thuis bleven. Maar dat is o 0 k een kwaad. ülkfi anii-z evolutio naire Vrouw die van de stem bus wegblijft, bezorgt daar mede aan de tegenpartij een voorsprong. Stel dat alle vrouwen van Christelijken huize thuis bleven. Wat zou dan het gevolg zijn? Niets anders, dan dat we in de Tweede en straks ook in de Eerste Kamer een zeer sterke linksche meerderheid kreger.i, en dat in die linksche meerderheid de Sociaal democraten de leiding namen. Wij moeten ons dat eens goed inden ken. Met den invloed van de Protestantsch- Ohristelijke partijen was het dan voorgoed gedaan. We waren dan aan handen en voeten gebonden aan de Socialisten overgeleverd en hadden dan slechts af te wachten wat van die zjide» over ons zou worden be schikt. En nu spreekt het wol vanzelf, dat wij tot zulk een" toestand niet mogen mee werken. Onder Israël bleven de vrouwen 6terk op den achtergrond. Maar toen de nood aan den man kwam, werd een Deborah geroepen om den vijand van het volk des Heeren te bestrijden. De geschiedenis kent meer van derge lijke voorbeelden. Toen de mannen niet bij map-hte waren j he»t vaderlijk erfdeel tegen, don Spaanschop dwingeland te verdedigen, toen vlogen de vrouwen naar do wallen om de aanvallen van dern vijand af te slaan. In den Transvaalschen oorlog en toen de Hollandsche nederzettingen door de in landers met dood en verderf werden be dreigd, toen waren het ook de vrouwen die stonden achter de mannen om de ge weren te laden en als de mannen vielen, op de plaats van de mannen, om have en goed en leventegen den opdrin- genden vijand te verdedigen. Niet omdat ze meenden, dat de plaats van de vrouw was op het gevechtsterrein. Niet omdat ze van oordeal waren, dat de vrouw werd achtera it.gesteld, indien ze huis en goed verzorgde en aan de wel vaart van het gezin hare krachten besteed de. Niet omdat ze de goddelijke ordinan tiën wilden omkeeren. Maai* ze deden het, omdat de nood haar drong tot daden die ze anders niet gedaan zouden hebben. Er was een nood6tand. En zoo is het ook thans. Ons land is in gevaar. Do kostelijke goederen die wij als volk bezitten worden bedreigd. „De mensch wil eigen Heiland zijn", zin gen de Socialisten. Niet Gods Woord en Wot moeien richt snoer zijn voor het staatkundige leven, maar de menech moet zelf uitmakep .wat goed is en nuttig en noodig. Men eisdht het zelfbeschikkingsrecht van den mensch. De goddelijke geboden worden verzaakt.. Met Gods wetten mag niet werden gere kend. De vrijheid op het gebied van de scho len verkregen, wordt nu reeds weer van verschillende kanten aangetast.. Het gezinsleven wordt ondermijnd; de gezinnen moeten werden verscheurd. En waar het met de kerken heengaat in dien de revolutionaire elementen het roer in handen krijgen^ dat zien we in Rusland, waar de geloovigen werden vervolgd en de kerkegoederen geroofd. En nu zijn- de mannen niet bij machte de aanvallen af te slaan. Blijven de Christelijke vrouwen thuis, dan worden wij geslagen. Dan ie aan den vijand de overwinning. En daarom mogen onze vrouwen niet thuisblijven, maar moeten zij stemmen. Hier is een n o 0 d s t a n d. Zeker, er kunnen onder de vrouwen zijn die zich in haar geweten bezwaard voelen om van het. stembiljet gebruik te maken. Maar laten zij dan toch goed de gevol gen overwegen. Laten zij het beseffen, dat haar in het stembiljet een zekere macht ie gegeven en dat zij ya» de .wijze waarop zij van die macht gebruik maken, verantwoording schuldig zijn. De overgroote meerderheid daaraan twijfelen we niet zal echter beseffen; dat zij onverantwoordelijk handelen indien ze het stembiljet niet gebruiken en zoo den vijand de zege helpen bereiden. —x— r Rh abarberpudd ing. Men neemt 1 pond rhabarberstelen; schilt die dan af, snijdt ze in gelijke stuk jes, w-aecht ze en zet ze op met twee wijn glazen water en een stukje citroenschil. Zoodra de rhabarber tot moes is ge kookt, voegt men er een theelepeltje sui ker bij, neemt ze-dan van 't vuur en voegt er 8 bladen roode gelatine aan toe, nadatl men, ze eerst in lauw water heeft opgelost^ Deze massa giet men door een zeef en' zoodra ze gebonden begint, te worden, doet mon ze in een met water omgespoeldeo kom. Men gebruikt er vanille-saus bij- j Crème van Rhabarber. Men neemt een pond Rhabarberetelen* schilt en waseht deze en kookt- ze met een half pond suiker, een weinig geraspte troen en twee eetlepels roodeu wrju ge durende een half uur. Nadtó de maarn koud ie geworden, klopt roen feet wit van oen ei tot het stijf i*. on roert hei daarna door de rhabarber. Hos langer mm roert, hoe beter de crème wordk

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 6