Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. 3de JAARGANG. DINSDAG 25 APRIL 1922 No. 622 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK 4 4 10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 2.90 V Invloed uitoefenen. In de vergadering van ontevreden E. K. kiezers, onlangs onder leiding van den heer Cranenburgh be Utrecht gehou den, werd van verschillende zijden be toogd dat ons staatkundig leven zich eenzijdig heeft ontwikkeld en dat met na me de m i dden standsbei an gen worden ver- -itvaarloosd. Ook in onze kringen wordt soms een soortgelijke klacht beluisterd. Aangenomen een oogenblik, dat deze klacht juist is„ dan mag toch de vraag gestold, we hier de schuldige is. En dan moet het antwoord luiden, dat de schuld voor een zeer groot deel ligt ibij de middenstanders zelf, die zich al te weinig met het politieke leven bemoeien, zich op de Kiesvereenigingen niet dan bij uitzondering laten zien en dan later kla gen dat met hunne wenschen en verlan gens bij het stellen van eandidaten en het vaststellen van programs niet vol doende gerekend wordt. Op de vergadering van de Cranenbur- ghers te Utrecht kon worden geconsta teerd dat verschillende personen die daar hunne grieven naar voren brachten in de 'vergaderingen hunner Kiesvereeniging ;geen enkele poging hadden gedaan om ■het roer omgewend te krijgen en zich daar eenvoudig niet lieten zien. Ook in onze leringen doet zich dit ver schijnsel voor. Ook wij kennen onze stuurlui aan wal, die zelf geen vinger uitsteken, maar die ,wel critiseeren wat anderen doen. Dat ie natuurlijk niet in den haak. Voor een gezond partijleven is nood zakelijk dat een ieder zooveel mogelijk den invloed uitoefent waarop hij recht heeft. Er zal dan niet altijd en bij alle vraag stukken overeenstemming worden bereikt. Maar wel zal worden voorkomen, dat os politiek leven zich al te eenzijdig, in Welke richting dan ook, ontwikkelt. Door samenspreken en samenwerken zal veel misverstand worden weggeno men of voorkomen. Wie staan op den grondslag van de zelfde beginselen kunnen in de practijk nooit ver van elkaar af staan. De eenzijdigheid wordt juist bevorderd en in de hand gewerkt doordat een deel van de kiezers niet dien invloed uitoefent waarop men recht heeft. Critiek kan noodzakelijk zijn. Maar de critiek kan dan alleen worden gewaardeerd, wanneer 'ze komt van hen, die ook zelf hunne schouders onder het werk zetten. V Brandstichting. Van Soc. Dem. zijde is Maandagavond in den Leidschen Raad een poging ge daan om een politieken brand te stich ten. Aan de orde was het adres van de Kooiparkbewonors inzake de huurverhoo- &ing. Nu werd ook door B. en W. erkend, dat al is het waar, dat hier van „huur- opdrijving" en van een „onbillijk optre den" geen sprake is, daar de exploitatie kosten uit de huren slechte voor een deel worden gedekt, de aangekondigde verhoe- ging voor sommige huurders een te zwo ren druk kan beteekenen. B. en W. waren dan ook bereid, te overwegen of er termen konden zijn nog maals bij den Minister op verzachting van het voorschrift aan te dringen. Als voorwaarde werd echter gesteld, dat het in de vergadering van huurders genomen besluit, n.l. om de kleine ver ft oo ging op 1 Mei a.s. niet te betalen, niet zou worden uitgevoerd. Een zelfde advies was trouwens in die vergadering ook door en der !?oc, Dem. raadsleden gegeven. Thans echter werd uit een ander vaatje getapt en werden de huurders niet eens, maar herhaaldelijk opgewekt elke verhooging te weigeren en geen cent meer fe betalen. FEUILLETON. De Germaansche gevangene Een verhaal uit do eerste eeuw. onzer, jaartelling. Het was de avond voor den triomf tocht van Germanicus. Het Romeinsche leger, op de heuvelen van de Campagna, lag in slaap. Een rijzige, schoon© vrouw een van de Germaansche gevangenen die dien triomftocht opluisteren moesten was tot aan den ingang van een der tenten geslopen, en staarde droomerig naar den langen Romeinschen weg, die zich in de duisternis voor haar uitstrekte. Voor haar, evenals voor ons, was die weg een groot zinnebeeld. Het was niet enkel een gemakkelijke handelsweg, die in bevallige bochten zich behoorde te voe- 'gen naar de behoeften der mensche® en de hinderpalen der natuur. Streng als het Romeinsche recht, beklom hij de heuve len en overspande de valleien; voor hem moest het kromme recht en het hobbelige effen gemaakt worden. Geen vriendelijke kelen, die de natiën welwillend en zacht verbond; maar een krijgswapen, recht als de speer van den 6oldaat, als de roede van den bijldrager, als de pijl van den boog, Men kwam tot groot vermaak van Dr. Knuttel, een oogenblik geheel in de Com munistische lija. Terecht werd tegen dit onverantwoor delijk en arbeiders vijandig optreden, van verschillende zijden krachtig en met na druk gewaarschuwd. Wat zal toch het gevolg zijn, wanneer dit Soc. Democratische advies wordt op gevolgd? In de eerste plaats, dat het aan het be stuur van de Bouwvoreeniging, aan het Gemeente-Bestuur en ook aan de Regee ring onmogelijk wordt gemaakt, ook maar iets in de gowonschte richting te doen. Dat weten de Soc. Dem. leiders heel goed. Zij weten zeer goed, dat de b etrokken huurders en dan natuurlijk wel in de eer ste plaats de minst kapitaal krachtigen, van zulk een weigering de dupe zullen worden. De hoer Dubbeldeman en zijne vrienden hebben gemakkelijk praten. Zij blijven rustig wonen. Zij ondervinden niet den minsten last. Zij zorgen wel buiten schot te blijven. Zij kunnen brandstichten, maar ze zijn voorzichtig genoeg om zelf op een af stand te blijven. Zij ruien de arbeiders op tot revolutio naire en onwettige daden, maar zelf blijven ze veilig op den achtergrond. Dat is altijd de tactiek van de Soc. Democratische leiders. Als er ergens klappen vallen, dan zijn de leiders altijd toevallig afwezig. Toen het, in 1918 begon te spannen, ging Mr. Troelstra naar bed en mochten zijne volgelingen den boedel beredderen. En zoo zal het ook gaan in Leiden. Als de arbeiders de revolutionaire ad viezen volgen, dan zullen z ij en z ij a. 1- leen de gevolgen hebben te dragen. Niet genoeg kan daarom tegen de mis leidende tactiek van de Leidsche leiders worden gewaarschuwd. BBSraMajlillll ■-■■J.uwa STADSNIEUWS. De Zendingsbazaar. Hedenmorgen namen wij een kijkje in do Stadszaal, waar deor Mevr. Spaargaren en haar 6laf van medewerksters de laatste hand werd gelogd aan het uitstallingewerk. Het. comité, kan zijn werk mot voldoening beschouwen! Do Stadszaal biedt oen uitermate geaelligen aanblik. In lange rijen zijn de cadeaus uitgesteld die van vereenigingen en particulieren uit Leiden en omstreken in ruime mate toevloeiden. Het comi té, zoo deelde men ons mede, werd aangenaam verrast door zeer veler belanglooze medewerking. De firma Kriest zorgde voor een keurige bloemenversiering op 't podium waar de firma v. Nello in een ruime tent theo schenkt. De opbrengst hiervan komt geheel ten bate der zonding.De hoer Mens stelde een piano beschik baar. Do firma Vroom en Dreesman verschafte een mooie lapijtenvor6ieringhet electro-tech- nisch installatiebureau der firnxa Terburgli en Driesson zorgde voor oen electrischo feestver lichting, terwijl deze firma de van de Lsf wet welbekende gravures ten bato der Zen= ding voer een klein bedrag verkoopt; de heer Smeets voorzag de zaal van een smaakvolle plantenversieringde hoer de Haan schonk aan het Comité een ruime dosis parfumplaatjes van zijn bekende ,.Magda" merk enz. Natuurlijk zul Ion ook verschillende voorwerpen worden ver loot, oen schilderij van J. v. d. Stap hiortoo ter beschikking gestold door Kornhoff. een als bruid geklcode pop, een speldoos, een tulleai 6prei om andere artikelen. Verschillen de firma's zijn ook met eon eigen stand uitgea komen. De heer C. L. Korenhoff etaleert in zijn smaak volle stand verschillende schilderstukkon van be kende meesters als v. d. Stap, Eunice Kupper enz., vorder fijne etsen en mooie plaatwerken. In dezo stand vindt men voorts nog meerdere schilderijen die voor oen verloting beschikbaar schoot hij heen over berg ©11 moeras, door bosch en beemd niet om de volken met elkander, maar om de werelddeelen met Rome te verbinden. Voor den Romein was hij een straal uit het brandpunt van 't keizerrijk; voor de Germaansche gevan gene oen uitgesponnen draad van 't ge heimzinnige web, waarin stam na stam van haar ras verstrikt en verpletterd was. Deze als uit een boog weggeschoten lijn voerde haar innerlijk leven ver weg te rug; ze riep geheimzinnige runen op, schimmen uit de ijzige holen en diepe af gronden van het verleden, zoowel als vorstelijke gedaanten van zijn zonnige hoogten. Ver weg naar een hut aan den zoom van ©en noordelijk woud, een van die geweldige, ondoordringbare bosschen, welke geheimzinnigheid en poëzie schon ken aan de prozaïsche vlakten van haar Noord-Germaansch vaderland; het groobe Teutoburgerwoud tuseche® de Lippe en den Weser. Geruisch van wateren en van pijnboo- men had zich gemengd onder de wiege liedjes barer moeder. Want ook zij thans doo verlaten: en do hulpeloos was eens verwelkomd in de wereld, alsof die voor haar 'n vreugdevol tehuis zou zijn; alsof die de verblijfplaats, de stad met schitterende paleizen ware, waar de Asen, de machtige goden, woonden. Ook zij was werden gestold o.a. door de boeren Dros en v. d. Nat en do dames v. d. Pavord-Smit en Böbl en een keurige collectie platen door den boor P. J. Mulder. De firma Poptie on v. Geelen exposeert een ruimen voorraad spreekmachines, pathéfoons, (w.o. een electrisehe) gramophones enz. Een groote voorraad platen van Psalmen, ge zangen en kerkkoren is hierbij aanwezig. De firma Paul Horn en Co., uit Amsterdam exposeert en demonstreert haar bekende produc ten Maggi's soepen, bouillonblokjes en aroma. D® firma Terburgh en Driessen etaleert in een mooier stand zonnekacbels, hot-point artike-i len, schemerlampen, w.o. een heel nieuw model, en haar musiceerende schemerlamp de „Phono* licht.'4 Do heer Johan Goijtenbeek stalt een groote collectie kodaks, fotografiebenoodigdheden, al bums enz. uit. In een smaakvolle in paara en zwart gehoudon stand etaleert de heer de Haan zijn verschillende „geurige" artikelen. De Magdazeop en -eau de cologne, een merk dat zich al een aardige bekendheid verwerft, vormen het hoofdbestanddeel dezer étalago waar voorts nog vorschillende byouteriën en een vitri ne met parfumeriën van do bekende firma's Ro sin i en Coty te vinden zijn. Last not least vermelden we nog firma Eps- ka-mp dio eveneens op het podium haar tonton heeft opgeslagen en daar haar bekend Oud-Hol- landsch gebak te koop biedt. Uit dit overzicht zal men reeds begrepen heb ben dat een bezoek aan dezen bazaar, reeds af gezien van het goede doel, zeer zeker de moeite loont. Van harte wenschen we dan ook het iiverigo comité too dat het oen flinke som als resultaat van zijn arbeid af moge dragen aan de Zendings school. Wethouders-vacature. Naar wij vernemen heeft de heer Sandere zijne benoeming tot Wethouder in do vacature do Lang© wogens drukke werkzaamheden en me de op geneeskundig advies, niet aangenomen. Gemeenteraad. In de gisterenavond gehouden Raadsvergade ring werd nog een verzook om den 1 Mei-dag als algemeen erkende feestdag te beschouwen, afgewezen, met 16 tegen 8 stemmen. Een adree van huurders van woningen in het Kooipark inzake huurverhooging, werd in bandon van B. en W. gesteld ter afdoening. B. on W. Verklaarden zich bereid bij den Minister pogin gen aan te wenden den aangegeven maatregel te verzachten, mits de huurders beginnen de tegen 1 Mei aangekondigde verhooging te be talen. Een voorstel van den heer Dubbeldeman om aan de huurders te berichten dat de hoogere huur niet behoeft te worden betaald terwijl de gemeente de risico daarvan voor hare rokoning neemt werd mot 16 tegen 8 stemmen verworpen. Eenverzoek van „De Eendracht", een Com missie te benoemen om te onderzoekon of do beschuldiging van don heer de Lange aan hot adres van „De Eendracht" juist is, werd met 15 tegen 7 stommen afgewezen. Vanwege do Amsterdamsche Esperantisten- Veroeniging zal binnenkort in onze stad een plaatselijk bureau worden gevestigd, voor in lichtingen betreffende de Esperantotaal. Als vertegenwoordiger voor Leiden en om streken heeft zich beschikbaar gestold de heer C, J. Nielsen Heorengracht 41, die gaarne be reid is alle gewenschte inlichtingen te verstrek ken. De Leidsche Christelijke Oranjevereeniging houdt a.s. Woensdag 26 April haar jaarvergade ring, in het giebouw „Pniël" Middelstegracht. Behalve de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, komt aan de orde de verkiezing van drie bestuursleden, wegens periodieke aftre ding van de hoeren A. Bogaards, A. J. de Lan ge en P. Mazurel. Door het bestuur worden de volgende hoeren voorgedragen: A. Bogaards en J. do Eller, A. J. do Lange on P. Vroom, P. Mazurel on C. Sie- rag. eens als ©©n juweel, als ©en schat, gelief koosd en bewaakt alsof zij dal waardig was; in dat eerste tehuis, ©e daarna in een ander. Het laaibste lag nog te dicht bij om de gedacht© daaraan nu te kunnen verdra gen. Haar overpeinzingen gingen terug naar het eerste. Broeders en zusters, in 't zelfde huis opgroeiend; hun opleiding; de noodzakelijkheid van arbeid en het voorbeeld van dappere en retne levens; hun spelen, wilde uitingen van durf, wor stelen, klimmen in reusachtige boomen; bestijgen van bijna ontoegankelijke rot sen, het doorwaden van rivieren en 't kampen tegen de machtige strooming; de nabootsing van den arbeid der mannen en vrouwen die zij opvolgen moesten, van den jager, den roeier en den 6mid. Krijgsman zijn was toen geen afzon derlijk beroep. Alle mannen moesten vechten alle vrije mannen en vrije vrouwen, zoo noodig, ook. De wolven en de naburige Slaven had den geen eerbied voor kunne of leeftijd. Wat zou er worden van de tehuizen, de oogsten, de kleine kinderen, wanneer* de mannen in den oorlog of op de jacht wa ren, het gebrul van den uitgehongerden beer over de sneeuw gehoord werd, de een of andere verraderlijke vijand achter de denneboomen loerde, en de hand van moeder en dochter niet. de speer gebrui- Het bestuur vertrouwt dat dezo vergadering niet onnoodig door do leden zal worden verzuimd. Onder groote belangstelling herdacht giste ren de heer A. D. Vijgh, notaris alhier, do 25-jarige vervulling van deze functie. De receptie was zeer bezocht. Een deputatie van de Vereen, van Leidsche Notarissen kwam den jubiloerende collega gelukwonschon aanbie den ©venals het bestuur van de Mij. van Toon kunst waarvan de jubilaris voorzitter is. Door het personeel werd bij monde van den oudsten klerk den beer Bunningh een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden. Do heer M. Jansen alhier komt voor op het drietal ter benoeming van een onderwijzer te Koudekerk. Overlijden Groothertogin Mario van Mecklenburg. Het hof zal wegens het overlijden van H. K. H. Groothertogin Marie van Meck lenburg, moeder van den Prins der Ne derlanden, Hertog van Mecklenburg, ge durende vijf weken zwaren, drie weken middelbaren en twee weken lichten rouw aannemen. Het stoffelijk hulsel van de Groother togin zou hedenochtend uit de sterfka mer ten koninklijken paleize worden over gebracht naar de tot rouwkamer inge richte achtervestibule van het. paleis. In die chapelle ardent© had hedenmid dag 3 uur een rouwdienst plaats. Deze dienst droeg een meer intiem karakter en werd, behalve door de vorstelijke per sonen ook de Koningin-Moeder zou dien dienst bijwonen en de leden der hofhoudingen, slechts bijgewoond door verschillende dames en heeren, die tot de meer bekenden van de ontslapene behoor den. Onmiddellijk na afloop van deze gods- dinstige plechtigheid het stoffelijk overschot overgebracht, in een ceremo nieel©®. stoet, naar het station van de Staatsspoor in do Rijnstraat, teneinde aldaar in een spoorrijtuig te worde® ge plaatst en na ee® kort tijdsverloop vermoedelijk één dag te worden ver voerd naar Mecklenburg, waarheen reeds gistermiddag is vertrokken de hier ver toevende laatst regeorende Groothertog van Mecklenburg Schwerin, Friederich Franz IV, tor regeling van de begrafenis plechtigheid aldaar. De stoet naar het Staatsspoorstation zou als volgt zijn samengesteld: een ma joor-rijknecht govolgd door twee rij knechts, allen te paard. Een gala hofrij- tuig, waarin gezeten zijn de kamerheer ceremoniemeester van de Koningin, baron Yan Hardenbroek van Lookhorst, en Frei- - herr Yo® Bülow Stolle, verbonden aan het huis van den Prins der Nederlanden. De met zes paarden bespannen rouwwa- gen. Eenige gal arij tuigen, waarin de vorstelijke personen zullen plaats nemen, achter welke rijtuigen zich eenige gewone hof rijtuigen zullen aansluiten, bestemd voer de leden van het wederzijdsche ge volg. De stoet vertrok to kwart voor vieren van het koninklijk paleis en ging dan door de Heulstraat, langs de middenpa den van het Lange Voorhout., voorts door het Korte Voorhout, over de Boschbrug, langs de Hertenkamp (aan d© overzijde dus van de Prinsessegracht) met overste ken van den Bezuidenhout naar het S.S.- station in de Rijnstraat. Het bezoek van den Zweedschen Koning Naar men meedeelt is in verband met het overlijden van H. K. H. de Groother togin Mari© van Mecklenburg liet voor 4 Mei aangekondigd bezoek van den Ko ning van Zweden ingevolge den door Z. M. aan H. M. de Koningin te kennen ge- ken kon zoowel als den herdersstaf en den sikkel? De Germaansche vrouw moest sterk, dapper en trouw zijn bijna zoo sterk en moedig als haar man zou het ras zich door de eeuwen heen zijn weg banen en Europa blijven bestaan. Terwijl Siguna, de Germaansche gevan gene, daar in het duister aan den ingang der tent zat, droomerig de witte lijn van den geplaveiden weg volgende, die scherp uitstak tegen de donkere omlijsting van bosch en veld, en het eenige duidelijk- zichtbare was tot waar hij zich in de duisternis verloor, verzonken haar ge dachte® meer en meer in nog dieper, som berder en treuriger nacht. Eens, waar lijk, was het noodig geweest dat zij sterk, dapper en trouw was, vrije vrouw van edele geboorte, de echtgenoot© van een moedigen, vrijen man, die bij zijn stam in aanzien stond om zijn bekwaamheid en kracht zoowel in het 6meden als in het hahteeren van wapenen, het hanteeren van den smidshamor en va® de krijgs- speer; moeder van zonen en dochteren, wier roeping was den goeden naam van hun geslacht hoog te houden en zijn huis te bouwen. Maar welk nut hadden nu voor haar kracht, of moed, of geloof voor haar, de gevangen slavin? Haar echtgenoot was, naar men zeide, gevallen in den veldslag, dien Ca/ecraa op Herman den ADVERTENTIE-PRIJS. PER GEWONE REGEL a 10.221 DES ZATERDAGS s f 0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBRF' TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. F geven wensch voor onbepaalden tijd üiU gesteld. Tweede Kamer-verkiezingen. Naar wij vernemen hebben zich cv® aantal personen van vrijzinnigen huize, welke zich bijzonder interesseeren voor d© belangen van Ned.-Indiö, tot een com missie gevormd om de verkiezing te be vorderen van de door den Vrijheidsbond, den Vrijz. Dem. Bond en de Democrati sche Partij op de candidatenlijsten ge plaatste eandidaten, geleid door de over weging dat het van groot belang zou zijn dat ook van vrijzinnige zijde Indische specialiteiten de belangen van Indië in ons parlement kunnen voorstaan en ver dedigen. Do opheffing van de Landweer. Het ligt volgens de Tel. in het .voorne men van den minister van oorlog de be staande Landweer-bataljons mei ingang van 1 Juli a.s. op te heffen. De dienstplichtigen van de landweer zullen alsdan administratief overgaan bij het leger, terwijl de verschillende land weer-districtscommandanten, voor zoover zij niet tot het actieve leger bchooren, op pensioen zullen worden gesteld. Wijziging Arbeidswet. Door de Yereeniging van Chr. werkge vers en groothandelaren in Nederland is in verband met het wetsontwerp tot wijzi ging van de arbeidswet 1919 een adres ge zonden aan de Tweede Kamer, waarm wordt verzocht: le. In art. 28 7e lid de bepaling sub c te wijzigen in dien zin, dat een jongen* in een kalenderjaar niet langer arbeid mag verrichten dan 2500 uren, subsidair het getal 2500 te vorhoo- gen; 2e. In art. 28 7e lid den tusschenzin omtrent ontstentenis van vakverer r i gin gen te verduidelijken. 3e. Een waarborg te scheppen dat niet een ongeorganiseer de minderheid het overleg onmogelijk make. 4e. Een definitie van het woord vakvereeniging in de wet op te nemen. /o. Ook in de paragraaf handelende oyer ar beid buiten fabrieken en werkplaatsen ee® bepaling over het collectief overleg op te nemen. 6e. In artikel 24 2o lid nachtarbeid tusschen 1J0 uur namiddags e® 5 uur voormiddags te verbieden en art. 25 dienovereenkomstig te wijzigen. Het Miilioen. 50e Verantwoording. Pap end recht f 372.50 J. v. d. W. IJsselstein 36.50 Zaltbommel, 2e storting 109.63 Waddinxveen 225.— Doorn 12,— Almkork 5e stortiqg 284.30 Breda 6e storting 179.75 Zeeland 9.646.80 V» A. Th. D. (v.h. te Amster dam) 12.— A. M. v. E. (v.h. te Amster dam) 12.— Alblasserdam 69.25 Th. R. to B. 100.— Holten 3e storting 123.— W. B. te S. 25.— De Bildt 4e storting 78.- Bussum 80.93 Zwammerdam 2o storting 242.75 Wairnsveld 211.— N. N. te U. 2.50. J. B. te H. 3.30 Totaal f 11.826.21/5 49e Verantwoording 865.592.49 '5 f .865.418.71 In onze 48e Verantwoording komt voor uit Genemuiden f25. Dit b*o ag is niet afkomstig van de Kiesvereeniging, ma-ar van N. N., aldaar. De. Penningmeester, S. BAKKER. Bureaux: N. Z. Voorburgwal 58—60. Postrekening No. 32873. Amsterdam, 20 April 1922. held in het Teutoburgerwoud gewonnen had; en haar zonen met hem, behalve de jongste, die nu, gevangen gelijk zij zelve, in de tent sliep. Zijzelve, haar jongste zoon Siward en "haar dochtertje Hilda, waren in handen der Romeinen overgeleverd door het opperhoofd Seges- tes, gelijk met. Thusnelda, de bruid van den held Herman en dochter van den ver rader. Haar kracht kon haar slechts bruik baarder slavin voor de veroveraars doe® zijn; haar moed was niet in staat om haar of haar kinderen te verdedigen; en wat waren trouw en eer voor iemand die voortaan zou zijn ee® stuk koopwaar, zonder erkende familiebanden, rechten of- hoop? Was het. haar niet het boste 'fe voorbeeld te volgen van Varus, den on- gelukkigen Romeinschen veldheer, teen zijn verstrikte legioenen in de macht va® j den jongen held Herman vielen? Hij had j zijn zwaard tegen zichzelf gekeerd e®' was gevloden, niet van zijn vijanden, maar van alles, voor altijd! Gevloden, ja gevloden! Zulk ee® uit einde zou vlucht zijn; dat voold© zij. Maar daartoe ging een Germaansche vrij-vrott- we niet licht over! (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1