Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN 1 WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK 10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - V/OENSDAG 5 APRIL 1922 - No. 607 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 AD VERTEN TiE-PRiJiï PER GEWONE REGEL 4 f 0.221 DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES D!'ROrf TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. Dit nummer bestaat uit twee bladen De nieuwe Vlootwet. Wanneer de rechterzijde in de Tweede Kamer in de eerste plaats op zelfbehoud was bedacht en het haar bedoeling was, voor alles de gunst der kiezers te win nen, dan had zij niet moeten doen, wat zij nu gedaan heeft, n.l. hare medewerking verleeneu om de Vlootwet aan de orde te stellen. Politieke winst is daarmee niet te beha len. En daartegenover staat de zekerheid dat dit besluit op een schrikkelijke wijze zal worden uitgebuit en dat voor de zooveel- ste maal getracht zal worden de rechter* zijde en niet het minst de Anti-revolutio naire partij als een militairistische kliek, Idio de belastinggelden „weggooiü." voor militairistische doeleinden, aan de eenvou dige kiezers voor te stellen. Van liberale zijde moest men van de behandeling van dit ontwerp dan ook niets hebben. Men gevoelt nog wel den plicht om ons land en onze Koloniën te verdedigen en onze zelfstandigheid te handhaven, maar men kijkt toch in de eerste plaats naar de kiezers. Als pairtij, desnoods voor hot Vaderland onder te gaan, daarvoor gevoelt men geen roeping. Daarom wordt, voorzoover dat maar ©enigszins mogelijk is, meegezongen in het anti-militaristische koor. Daarom schaarde men zich bij de be handeling van de Mil it ie wet aan de zijde der Sociaal-Democraten en daarom waagde men het ook niet aan do Oor- logsbegrooting zijn 6tem te geven. De verantwoordelijkheid voor de ver werping van die begrooting wenschte men echter ook niet te dragen, en daarom bleven enkele kopstukken bij de eindstem ming toevallig afwezig. O, moeder die kiezers! dat is de angst kreet. die telkens weer in het liberale kamp gehoord wordt. Die kiezers zijn het schrikbeeld van het liberalendom. Men heeft niet den moed voor zijn zaak te staan en men mist ook den moed er voor te vallen. Nu is de Vlootwet al uitermate onge schikt om de kiezers, die liever van rech ten hooren spreken dan van plichten, gun stig te stemmen. Deze wet zaJ financieel© offers vra gen. Driehonderd millioen voor de vloot, het is geen kleinigheid in deze dagen van fi nancieel© zorgen. De belastingen zijn al zoo hoog, en de toekomst schijnt al zoo donker, en dan toch deze groot© uitgaven? Neen, het behoeft niet te verwonderen dat menigeen daarvoor terugschrikt en het is duidelijk als de dag dat met dit cijfer bij de a.8. verkiezingen tot in bet onein dige „gewerkt." zal worden. Opzichzelf kan dit geen kwaad. De kiezers moeten op de hoogte worden gesteld. Zij moeren weten wat er van hen gevraagd wordt Dèt is echter niet de bedoeling van hen die bij voorkeur over de Vlootwet en de daarvoor benoodigde millioenen spreken. Men tracht niet de kiezers voor te lich ten. maar probeert integendeel om een verkeerde voorstolling van deze zaak te geven. Deze driehonderd millioen zijn een kapi taalsuitgave. Voor een derde deel moet dit kapitaal door Nederland worden ge dragen. Maar verdeeld over een aantal ja ren en z o o, dat n i e t m e e r gevraagd wordt dan thans elk jaar benoodigd is. Ja, eer nog iets minder. Ala de vlootwet niet wordt aangenomen wordt daarmee dus geen cent voordeel gewonnen voor de Noderlandsche schatkist. Alleen krijgen wij thans een vast plan. Er wordt gebroken met het onstelselmatig uitgeven van geld. Er is altijd geklaagd over het ontbreken van een vast plan. Deze minister dacht er zoo over, die weer Welnu, met. dit onzekere wordt gebro ken. Er komt een vast plan voor den bouw onzer marine en de kosten worden over een aantal jaren verdeeld. Voor ons land worden do lasten niet verzwaard. Wel voor Indië. En nu is het to-dh wel opmerkelijk, dat, terwijl ook voor Indië de financieel© toe stand ver van gunstig is, toch door den Indischen Volksraad niet eens, maar meer malen op een spoedige behandeling van dit ontwerp werd aangedrongen. Dat is toch niet. zonder beteekenis. Dp zichzelf beschöiiwjLis de noodzak» lijkheid van een wet als deze betreurens waard. Er was toch eenige hoop, dat de confe rentie te Washington althans dit resul taat zou hebben gehad, dat de lasten ver minderd zouden kunnen worden. Maar dat blijkt, nu niet mogelijk. De Regeering, die daarover in de eerste plaats kan oordeelen is blijkbaar van opi nie, dat de waarborgen van Washington niet voldoende zijn. Wij kunnen, zonder onze positie te 6chaden en zonder Indië in gevaar te bren gen, de verdediging van onze bezittingen niet verwaairloozen. En wanneer de Vlootwet voor die verde diging absoluut noodzakelijk wordt ge acht, dan mogen we haar niet afwijzen. Het. is daarom dat de rechterzijde heeft meegewerkt om de Vlootwet aan de orde te 6tellen. Was het haar streven geweest, den kie zers welgevallig te zijn en de volksgunst te winnen, zij zou evenals de liberalen dat deden, uitstel hebben gepleit tot na de ver kiezingen. Maar dat deed zij niet. Omdat zij haar plicht wenscht te doen. Misschien geeft dit geen oogenblikkelijk voordeel. Maar in de toekomst, zal de leiding toch blijven bij hen, die een vaste koers wen- sclien te volgen en niet bij- hén die' specu-' leeren op de volksgunst. STADSNIEUWS. Leidscho Burgerwacht. Maandagavond te 8 uur hield bovengenoem de vereeniging in den foyer der Stadsge hoorzaal haar jaarlijksche algemeene le denvergadering. De, heer mr. P. A. Pijnacker Hordijk opent de vergadering met een hartelijk welkom aan de aanwezigen en begint met zijn teleurstelling uit te drukken over het feit, dat burgemeester de Gijsclaar op het laatste oogenblik verhinderd was de vergadering bij te wonen. Speciaal roept hij een woord van wel kom toe aan de commandanten en leden der burgerwachten uit den omtrek. Eenzelfde welkom- roept hij toe aan de per3, die steeds van hare bereidwilfigheid blijk gaf. Evenals het vorig jaar stelt spr. voor oen telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin, welk voorstel met applaus wordt ontvangen. Dit telegram luidt: „De Leidsche Burgerwacht in hare jaar lijksche algemeene vergadering vereenigd, zendt Uwe Majesteit haar eerbiedige hulde". Spr. richt verder een woord van waar deering aan den heer v. d. Burg, wiens heengaan als lid van de B.W. en als lid van de Prop. Commissie, zeker bij allen levendig in herinnering zal blijven. Hierna word©D door den heer M. A. A. Steijns de notulen der vorige vergadering gelezen, welke .onveranderd worden goed gekeurd. Uit het jaarverslag, vervolgens door den heer Steijns uitgebracht, stijlpen we aan, dat het ledental van den gewapenden dienst steeg van 825 tot 828( terwijl dat van den ongewapenden 184 bleef. De se cretaris brengt voorts hulde aan de hee- ren Steenhauer en Blokkamp voor de moeiten d'ie zij zich bij de oefeningen steeds getroost hebben. In verband met.de noodige bezuiniging is de regeeringssubsidie met de helft ver minderd, doch de Leidsche Burgerwacht zal 'zich kunnen handhaven, danlc zij de groote steun der particulieren, waarvoor dezen hartelijk dank wordt ge-braclit. Met vreugde maakt de secr. melding van het algeheel herstel van den burgó- -jnpestec. en tiij.Jgre&gLvoorls hulde aan al len, waarvan do Burgerwacht hulp en me dewerking verkreeg. Hij besluit ten slotte met den wensch, dat allen, wijl de tijden nog verre van rooskleurig zijn, hun' steun blijven geven aan de Leidsche Burgerwacht. Do penningmeester, de hoer W. J. P. Suriogar, bracht hierna het financieel ver slag uit. Het verslag sluit aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van ƒ6517.18, met een flink batig saldo. Bij monde van den heer v. d. Velde brengt de kascommissie gunstig verslag uit. Tot leden van de kascommissie worden benoemd de 'heeren J. v. Leeuwen, Berg mans en Thorbecke. De aftredende bestuursleden, de heeren mr. P. A. Pijnacker Hordijk en W. P. J. Suringar, worden bij acclamatie herkozen Hierna verkreeg de commandant, de heer M. Steijns bet woord, die het plan de campagne voor het nieuwe jaar uit eenzette. Spr. deelde mede, dat er even als elk jaar ook thans in twee afdeelin- gen is geschoten. Ook is er een afdeeling opgericht voor degenen, die nog nooit prij zen hadden gewonnen. Do goede animo, die hiervoor bestond, heeft het aantal deel nemers weer vermeerderd. Thans ligt het in spr.'s voornemen een "«rijen baan op te richten, waaraan door Men kan worden deelgenomen. De gewottfrflWedstrijden te Katwijk zullen dit jaar aanvangen op den eersten Zaterdag in Mei. Bij de rondvraag vroeg de heer Haver- korn, of het bestuur wilde overgaan tot het aanschaffen van een windbuks, waar op de heer Steijns antwoordde, dat juist met de directie van de Hembrug in over leg is getreden en waarschijnlijk twee buksen zullen worden aangeschaft. De heer v. Staveren zeide echter, dat deze le- gerbuksen niet goed waren, waaraan de heer Haverkorn toevoegde, dat een buks als door hem bedoeld ongeveer ƒ80 kost. Do penningmeester zegt geen bezwaar te hebben tegen aankoop. De commandant der B. W. van Valken burg brengt hierna hulde aan de Leidsche Burgerwacht en haar ijverig bestuur, dat in alles vooraan staat. Na nog gewezen te hebben op het nut van liaar bestaan roept spr. aller steun in tot het instandhouden der Burgerwacht. De beer v. Leeuwen dankt het bestuur voor de vele werkzaameden, d-ie het ver richt. De heer Steijns huldigt den heer Pijn acker Hordijk als den stlilen werker, die steeds bereid is om te doen, wat spr. in overleg met hem wil tot stand brengen. Een hartelijk applaus der aanwezigen be wees de instemming met het gesprokene. De voorz., mr. Pijnacker Hordijk, bracht de hem toegezwaaide lof grootendeels te rug op den commandant, die is de werk kracht de energie van de vereeniging, die allen bezieling weet bij te brengen, omdat hij de kunst verstaat met allen om te gaan Ook hierop volgde een luid applaus. Hierna werd overgegaan tot het uitrei ken der prijzen: Den Kampioensprijs 1922 verwierf de heer W. Alphcnaar met 171 van de 180 punten. Afd. A. 1. F. W. Thorbecke 117 p., 2. J. Neijenhuis 115 p.f 3. W. F. Kooreman 113 p, 4. J. H. v. Staveren 112 p., 5. Broekhuy- zen 112 p., 6. D. Bergman, J. Devilee, D. Haverkorn en P. J. Bcrnsen 110 p. Aan den heer v. d. Velden werd, wegens het niet behalen van een afdeelingsprijs, terwijl hij toch in een serie 4 x 12 had geschoten, een souvenir toegekend. Afd. B. 1. O. F. Kooreman 117 p., 2. G. P. Kok 115 p.. 3. W. Alphenaar 114 p., 4. A. J. Kok 112 p., 5. den Ouden lil p., 6. J. J. Hermans 110 p., 7. J. v. Amerongen 110 p. Vondelprijzen I: 1. v. d. Zande, 2 niet toe gekend; .11 1. J. v. Leeuwen 2. Thorbecke, III. 1. J v. Staveren, 2. G. Doncker IV 1. W. Alphenaar, 2. D. Haverkorn V I. H. v. d. VeJLdeii, 2. J. J. den Brabander. Nationale schietwedstrijden te Bodegra ven: 1e pr. Korpswedstrijd met 285 van de 300 punten (gouden medaille), J. H. v. Staveren, C. P. Kok, H. v. d. Velden, O. F. Kooreman c» J. P. Kooreman. Al de winnaars werden door den voor zitter hartelijk gelukgcwenscht, waarna men nog langen tijd in gezellig samenzijn bijeenbleef. De voorz. riep hier verder een harte lijk welkom toe aan den heer L. W. Nij— land, officier bij de Grenadiers te 's-Gra- venhage, die als amateur zanger ons ver baasde over zijn groot talent als zanger en acleur. Een van zijn fraaiste liederen was wel het „Oranje trouw", door hem vervaardigd naar aanleiding van de woe lige dagen van 1918. Ook het strijkensemble Bobette, dat door den voorz. werd verwelkomd, gaf door zijn muziek aan het gezellig samen zijn een aangenaam karakter. In de Clarasteeg ontstond gisteren avond omstreeks 9 uur een begin van brand op den zolder van den 6lager.N. Met eenige emmers water werd het vuur Als oorzaak wordt opgegeven het broeien van hooi, dat op dion zolder ge borgen was. De 10-jarige H. v. S. wonende in de Rijndijkstraat alhier, geraakte, toen hij gistormiddag op den Hoogcn Rijndijk aan 't 6pelen was, onder een driewielige mest kar, waarvan oen wiel over zijn rechter been ging. Het been werd niét ernstig ge kneusd. Dr. Mulder verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna de knaap door" een agent van politie naar huis werd gedragen. De bakkersknecht A. v. d. P. had gistermiddag het ongeluk, in de bakkerij van don heer V. N. aan de Doezastraat^ waar hij werkzaam is, met een ladder uit te gliiden, waardoor hij met zijn arm aan een haak bleef hangen en vrij ernstig ver wond word, zoodat men het noodig oor deelde hem naar het Acad. Ziekenhuis over te brengen. Dr. F. N. Muller, zenuwarts te Oegstgeest, is toegelaten als privaat-do cent in de theoretisdhe algemeene psycho pathologie aan de Universiteit alhier. In ons verslag van het jaarfoest van de Leidsche Marktkooplieden Vereeniging in ons blad van gisteravond, laat de zot ter ons zeggen dat de groote taart welke verloot werd, was aangeboden door den heer v. d. Wijnberg. Do aandachtige lezer zal wel reeds be grepen hebben dat dit moet zijn de firma W. v. d. Wijngaard en Zonen. De afdoeling Leiden van den Alge- meenen Christalijken Ambtenaarsbond, zal op Vrijdag a.s. des avonds te acht uur in het gebouw „Prediker" haar jaarverga dering houden. Na afdoening van de gewone werkzaam heden, jaarverslagen enz. zal M r. D r. J. Schokking een feestrede uitspreken. BS^MENLAf^D. Staten van Zuid-Holland. Onder voorzitterschap van baron Sweerts de Landas Wyborgh ziin gister morgen de Provinciale Staten van Zuid* Holland in buitengewone zitting bijeen go* komen in het gebouw van de Eerste Ka- mer. Nadat de voorzitter de zitting in naam der Koningin had geopend, werden verschillende onderwerpen commissoriaal gemaakt, ©.w. de voorstellen tot vaststel ling van tarieven ten behoeve van de uit oefening van veerrechten tusschen Ca- pelle en Krimpen a. d. IJsel (het z.g. Klei ne Veer), van Gouderak op Moordrecht v.v.; tusschen Heukelum en Oostorwijl (gemeente Kedichem); tusschen Rijnsatsr- woude en Alkemade; van N. Lekkerland op Krimpen a. d. Lek en omgekeerd en van het veerrecht van N. Lekkerland op Lekkerkerk; van Schoonhoven op Gelke- nes v.v.; van 's-Gravendeel op Wiel- drecht. Bij het voorstel om do missive van God. Staten, houdende bestendiging voor nog één jaar van de bestaande regeling inzake de exploitatie van het. veer van Rozenburg op Maassluis en tot. vaststelling van do tarieven voor de uitoefening van het veer recht van Brielle op Maassluis gesplitst in het veer van Brielle op Rozenburg, d« voermansveren op het eiland Rozenburg en het veer van Rozenburg op Maassluis, eveneens in handen te stellen van een com missie, betreurt de heer de Bruin, dat da Staten hier voor een voldongen feit wor den gesteld en dat zij geenszins vrij zijn in het nemen van een beslissing. Voorts betreurt spr., dat niet is onder zocht, om het veerrecht uit handen van den Briel te 6lellen in handen van een on partijdig lichaam, hetzij van Rozenburg, hetzij van Ged. Staten. De heer von Fisenne antwoordt, dat aan deze opmerking aandacht zal worden geschonken. Het voorstel wrordt daarna in handon van een commissie gesteld, evenals het voorstel om aan de gemeente Wassenaar en Voorschoten een subsidie van 50 pet, toe te kennen in de kosten van de verbe tering van den Papeweg aldaar. Do Kamerverkiezingen. Men zendt aan de N. R. Crt. een tegen spraak van het bericht, dat de Gerefor meerde Staatspartij zou besloten hebben d6. Kersten te Ierséke op alle in te dienen candidatenlijsteu bovenaan to plaatsen. Donderdag 20 dezer komt de Staatkun dig Gereformeerde Partij in algemeene vergadering te Rotterdam samen. Daar zal o.m. de candidatenlijstCon) worden vastgesteld. De zakelijke bedrijfsbelasting. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken ie 's-Gravenhage heeft in een adree aan den gemeenteraad verklaard te onder steunen het verzoek van vereeni gin gen on particulieren, belanghebbenden bij handel en industrie, om te bevorderen de opschor ting van de verordening op de heffing der zakelijke bedrijfsbelasting. De Kamer ia van oordcel dat, in verband met de groo te buitenlandeche concurrentie cn de bin- nenlandsche malaise, talmen in bet wegno men van aan de bedrijven aangedane on- noodige belemmeringen volstrekt onver antwoord is. Ook met het oog op de con currentie van bedrijven in gemeenten die tot. dusverre van genoemde belasting ver schoond bleven, acht de Kamer opschor ting der onderhavige belasting noodzak»* liik. Verzocht wordt zoo spocnïr» morudiik FEUILLETON. IN BANGE DAGEN. Verhaal uit 1870. 76) 't Is een© flauwte, zeide hij. Spreek tot Ihaar, Leo, uwe stem zal haar misschien neg opwekken. Nina! riep Leo, Nina! Zijne 6tem beefde van onuitsprekelijken angst; toch 6cheen zij tot hare ©oren door te dringen, want de oogleden trilden en een© zwakke zucht ontsnapte aan hare borst. Nina! Mijne lieve Nina! herhaalde hij, en nu sloeg zij nogmaals de oogen op. Leo was op zijne knieën naast het bed neerge zonken en boog zich over haar heen. Zij zag hem aan met een volmaakten vrede en fluisterde zacht: Kus mij, lieve Leo. Zijne tranen stroomden overvloedig, toen hij het herhaaldelijk deed. Het waren tranen van dankbare blijdschap; want van dat oogenblik wiet hij, dat zijne Nina zoor hem gespaard was. Zij dacht aan een laatst vaarwel, hij aan een verbond tusschen twee lang gescheiden harten. Uit geput sloot zij hare oogen en na verloop van eenige oogenblikken fluisterde de dok ter Leo in: Zij slaapt, leg haar dus voor zichtig neer. Zij is gered. God zij ge dankt! Ja, van dat oogenblik behoefden wij niet meer te vreezen voor haar leven. Do strijd was zeer zwaar .geweest, de over winning was met moeite behaald, maar de jeugd en het leven hadden overwonnen. Zij sliep eenige uren achteroen en ont waakte om het geliefde gelaat weder met dankbare blijdschap over haar gebogen te zien. Nu begreep zij alles volkomen, en een glimlach speelde om haar mond toen Leo zeide: Mijne Nina, God heeft ons voor elkander in het leven gespaard. Wij zullen hem samen danken en dienen. Zoodra zij weer ingeslapen was, zond de dokter ons beiden weg en beval one naar bed te gaan, daar zij dezen nacht niets andere noodig h/id dan een onge- stoorden 6laap. Hij zou zelf verder bij 'haar waken. Wij moesten zorgen er niet zoo bleek en afgetobd uit te zien, wanneer Nina straks wakker werd. Wij gingen due heen maar eer6t naar August, om hem de blijde tijding te bren gen en ons met hem in een dankgebed te vereenigen. De eerstvolgende dagen was Nina nog te zwak om te spreken of zelfs te luiste ren. Zij 6liep bijna onafgebroken, of lag 6til naar Leo te kijken, met eene uitdruk king van innige tevredenheid op haar ge laat Des daags verliet hij hare lcamc niet Geene verklaring werd gevra. gegeven; de twee harten hadden ei^auu gevonden, dat was genoeg. Nina's krachten keerden langzaam te rug en Leo sterkte bij den dag aan. Wol kon de blijdschap over Nina's herstel de smart niet wegnemen over de ledige plaat een in onzen kring, maar in weerwil van dat diepgevoeld gemis waren die dagen zeer liefelijk- en vreedzaam, en toen zij eindelijk het bed met de canapé mocht en wij met ons drieën eprekon over de gezegende waarheden, die ons in den afgeloopen winter vertroost en gesteund hadden, werden wij zelfs opge ruimd van geest. Dokter Vaud vond het wel niet good, dat Nina's gedachten zich met het verle den© bezig hielden, maar zij sprak gaarne over mama en Victor en Lili. Daarente gen duurde 'het geruimen tijd, voordat zij eenige zinspeling verdragen kon op "alles wat Leo had ondervonden in die zes ein deloos lange maanden. Zoodra het gesprek daarop kwam, verbleekte zij en keek zoo bedroefd, dat wij wel dadelijk van onder werp verwisselen moesten. Op geene enkele wiize hoegenaamd ook zinspeelde zij op Leo's verminking, hoe wel ik in het eerst bevreesd geweest was voor de uitwerking, die het op haar zou kunnen hebben; maar. de eenfge wijze, waarop zii ha? toonde, was hare bc '-or: -m en de vrees, van^ zijne nog Het was aandoenlijk die beiden to zien. Zij waren zoo verbazend veranderd. Nina, met haar smal gezichtje, geleek moer op een lelie dan op een roos, en de kort af geknipte lekken, die in kleine lcruilen hot voorhoofd omlijstten, gaven haar gelaat eene uitdrukking vam kinderlijke on schuld. Leo's schoon gelaat, van diepe lij nen doorgroefd de kreupele gang en het gemis van zijn arm, doden, helaas! maar al te zeer blijken wat hij al had moeten ondergaan. Maar wat zij aan uiterlijk schoon verloren hadden, hadden zij aan innerlijk schoon gewonnen. Mijne oogen vulden zich dikwijls met dankbare tranen, wanneer ik hen gadesloeg, en August zei de mij, dat het hem evenzoo ging. HOOFDSTUK XXIV. Verscheurde banden. Wat gebeurde intusschen in de buiten wereld? Het liet ons vrij onverschillig. Leo en August waren het eens over de uit komst van de onderhandelingen. Het was immers niet waarschijnlijk, dat de over winnende vijand minder veeleischend zou zijn, nu de prijs eindelijk gewonnen was. Frankrijk was in zijne macht; niet6 bleef ons over dan ons te buigen onder het juk. Leo. beschouwde het als eene groote fout, dat de vrede niet gesloten was na don slag van 6©dan. De Koning van Pruisen had toch vork]aard, dat hij geen krijg voerde togen het Fransche volk, maar tegen hun Keizer, en toen reeds was gebleken, dat de strijdkrachten schrikwekkend ongelijk waron. Maar ik wil niet schrijven over wat; had kunnen en had moeten zijn, hoewel Parijs in die dagen over niets anders ?pv In plaats van het gebeurde aan 1 i als eene harde, maar goeie les en <v>ooi mogelijk voordeel uit te trekken, zocht het volk van Frankrijk als gewoonlijk naar oen zondebok en vond er zelfs meer dan een. Tweedracht in den Raad, af gunst, wraak en eenzijdigheid bij onze re- geeringsleden, ontevredenheid, oproerig heid en wrok bij hot volk, verwekten angst en zorg bij de nadenkenden, die van hunne wachttorens het geheel overzagen. Het was waarlijk vorwonderliik, hoe schiolijk de stad in zekere mate haar go- woon gelaat vertoonde, zelfs nog voor dien ongeluksdag, waarop de legerscharen van den overwinnaar hare poorton binnen trokken. De wapenstilstand was rood» tweemaal verleng! geworden, de eerst» maal op den zestienden voor vijf digon, toon Belfort, onze eenige nog or.verv,-on een voeling, zich bij verdrag overuaf. «n daarna woder op den tweeent w." en* toen do vredesvoorwaarden getekend werden. Do nationale Vergadering, kwam te Bordoaux bijeen en de heor Thiers werd benoemd tot hoofd van het Gouvernement

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1