Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN 'TS WAAK AGENTEN GEYESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK s 10.19 FRANCO PER POST 1'ER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - DINSDAG 4 APRIL 1922 - No. 606 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL 10.221 DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUMirt. TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. t V Verkiezingsspel. Tor gelegenheid van de feestelijkheden in verband met de inneming van Den Briel, werd Zaterdag te Rotterdam een op Oranjepapier gedrukt strooibiljet ver spreid van den volgenden Inhoud: 350 jaren geleden streden onze Voor- j vaderen tegen Hertog Alva, die den lOden penning eischte. K Hoeveel betaalt Gij nu? t' Zeker driemaal den tienden penning, i Nederlanders, laat ons allen frónt ma- ken tegen de partijen, die daarvan de oorzaak zijn. Sluit U aan bij den Vrij heidsbond. De vraag kan gesteld of eon nationaal feest waarbij burgei's van alle richtingen samenwerken wel de meest geschikte ge legenheid is om voor een bepaalde partij propaganda te maken, en zooals een der bladen het. uitdrukte met den politieken bedelnap te loopen. Maar ook afgezien daarvan, moet deze propaganda ongepast worden genoemd. Gevraagd wordt front te maken tegen Üe partijen die de oorzaak zijn van de hoo- •ge belastingen. En dan weet toch ioder die meeleeft dat daarbij de samenstellende doelen van den. Vrijheidsbond niet in de laatste plaats ge noemd moeten worden. Bekend is in de staatkundige geschiede nis de z.g. „millioenenrit" van den heer Drcsselhuys, die in December 1918 aan Minister de Vries een verlanglijstje voor hield, waarvan de kosten werden geraamd op 250 millioen gulden 's jaars. Dat. geld, zoo riep toen de heer Dressel- huys uit moet gevonden worden. En alsof een verhooging van de belas tingen met een kwart milliard nog niet voldoende was, gaven de Vrijheidsbonders daarna hun stem aan voorstellen die door de Regeering werden afgewezen, omdat de jaarliiksche uitgaven negoens met pl.m. 70 millioen verhoogd zouden worden. Wij waardecrc-n het dat de Vrijheidsbond thans blijk geeft tot betor inzicht te zijn gekomen. Dat thans erkend wordt, dat men ver keerd deed, de Regeering tot nieuwe uit gaven en tot nieuwe belastingverhoogin- gen to prikkelen. 't Is altijd te prijzen wanneer iemand terugkeert van de dwaling zijns weegs. Maar een partij mot zulk een verleden, moost toch zooveel zelfrespect hebben, dat zij zich niet blameerde door misleidende verkiezingspamfletten al? hierboven gesig naleerd. STADSNIEUWS. Góds genade in het dal. De afd. Leidein van den Gered. Zen ding sbond hield gisteravond in de Ooster- kerk een openbare vergadering, met alB spreker De. G. Lans, - zendingsdirector. Nadat gezongen was Ps. 127:1 en 2 en gelezen Efeze 2, sprak De. Lans een kort inleidend woord, waarin hij er op wees, dat Gods Kerk alles bezit door Jezus Christus, om dan zijn gehoor te bepalen bij Ezechiël 37:114 Als onderwerp koos Spr. „Gods ge nade in het da 1". Gewezen werd op de dorre beenderen, de stemme Gods en den levendmakenden Geest. 't Eerste wat we hier opmerken is, dat de profeet door don Geest geleid werd. Hot visioen 6taat in nauw verband met den staat en toestand van het Jood- sche volk, dat in ballingschap leefde, ver van Jeruzalem en den tempel. Maar het staat ook in nauw verband mot gansch het menschelijk geslacht en het heidendom. De profeet wordt geleid in een v a 11 e L Hier zien we iéts van eigen ervaring. De vallei, het dal is vaak het beeld van gees telijke ingezonkenheid, van zonde en el lende. De profeet ziet daar een geopend kerk hof. En hij wendt den blik niet af, maar God zet hem er middenin. Dat is ook voor ons noodig We moeton zien de ellende der zondo bij ons en bij do heidenen. We moe ten er in gevoerd werden en onszelf en de menschheid zien zooals God den mensch ziet die Hom heeft verworpen en vertre den. De doodsbeenderen zijn zeer dor. De dood is al lang ingetreden, 't Is niet van gisteren dat de mensch dood is in zonden en misdaden. De beenderen liggen verspreid. Al- Ses wat samenbindt is weg evenals we dat 'men in onze dagen. Zoo hebben wij ook de dingen te zien, onszelf ingesloten, dan zullen we geen onderscheid makon tu6- achen de heidenen op Celebes en de Lei- denaars. Alles is dood, dor, verspreid. Maar, daar klinkt de stemme Gods. God vraagt., menschenkind, zullen deze beenderen lovend worden? Dat is wat, als God dat vraagt. En het antwoord van den profeet luidt: G ij weet het. Heem, Heere. In het eerste woord is aangegeven de majesteit Gods; in 't tweede Zijn ver bonds trouw. God is de machtige en getrouwe. Bij hem zijn alle dingen mogelijk. Welk een vertroosting ligt hierin! Wij vragen vaak wat moet er van terecht ko men? Maar nu komt God, opdat we 't Hem overgeven. Dat is een rijken troost ook bij den zendingearboid, die vaak zoo vruchteloos schijnt en waarbij 't zoo don ker lean zijn. Ezechiël moet profeteeren! Hij mag niet stilzitten en niet zeggen: ik zal 't wel doon, neen hij moet profeteeren, nazeg gen, wat God voot zegt. Precies hetzelfde wat ook nu de predikers hebben te doen. Een wonderlijk werk is dat. Hij moet spre ken tegen d o o d e n. Dat schijnt een on mogelijkheid, maar als God het gebiedt, dan hebben wij te gehoorzamen en op Gods tijd zullen de dooden hooren. Wij weten niet hoe dat gaat. God werkt onzichtbaar, maar heerlijk en met kracht-. Als de profeet spreekt, komt er in die beenderen beweging, beroering. Dat is ook nu de ervaring, 't Woord brengt beroering, ook onder de heidenen op ons zendingsterrein. Ale God zijn Woord zegent, dan gaat in vervulling Ja, elk' der vorsten zal zich buigen. En vallen voer Hem neer Als de profeet 6preekt voegen do been deren zich bijeen. Maar verder komt het niet. Ezechiël mag niet roemen in zijn werk. Het baat alles niets, als Gods Geest ontbreekt. Een mooie kerk, een uitnemen de formatie, zendingsijver en veel geld, 't heeft alles goen beteekenis als er niet is de Geest, van boven. Als God zijnen Geest onthoudt, dan blijft alles dood. Daarom komt de Heere en zegt tot een profeet: profeteer tegen den Geest. De prediker heeft niet alleen te spreken tot de doodsbeenderen, maar ook tot den Geest./ Welk een heerlijkheid en macht is hier gelegd, in handen van menschcn! Als de profeet spreekt dan is het de Heere, die daarin eore ontvangt.. Zoo komt de Heere tot de menschen, tot de heidenen. God laat zijn volk nooit los. Gij zult leven, zegt God, en gij, o mijn volk, zult weten dat Ik, de Heere, dit ge sproken en gedaan heb. Welk een genade. Zoo dood en zoo slecht en toch: mijn volk. Wij kunnen ons zelf niet levend maken, 'fc Is God, die het doet, maar, in den mid- delijken weg; Wij kunnen niets en toch: profeteer! Dat is heerlijk. Zoo dor is het niet, of God kan leven geven. Zoo dood is het niet, ook in de Heiden wereld, of God is mach tig het leven te brengen. Nadat gezongen was Ps. 89: 8, ging Ds. Lans in dankgebed voor. Het nieuwe „LakenhaT'-gcbouw. Woensdag a.s. des middags te 2 uur zal do plechtige opening plaats hebben van het nieuwe gedeelte van het stedelijk mu seum de Lakenhal, het vorstelijke, kostba re geschenk aan onze Gemeente door de hoeren Pape, waarvan, naar men zich her innoren zal de plechtige overdracht aan de Gemeente voor eenigo tijd plaats vond. Men heeft sindsdien in het Museum niet met de handen in den schoot gezeten en zich alle moeite gegeven de verschillende historische- en kunstvoorwerpen op de beste manier te arrangeeren. Gisteren werden wij door de welwillend heid van den archivaris, dr. J. C. Oover- voorde, in staat gesteld de huidige inrich ting in ©ogenschouw te nemen. Van de indeeling van het oude en nieu we godeelte van het museum, die zulk een uitstekend harmonisch geheel vormen, plaatsten wo reeds een uitvoerig overzicht, zoodat verdere uitweiding dienaangaande overbodigis. De muren van het monumentale trap penhuis zijn op kunstvaardige en practi- sche wijze benut tot de plaatsing van eeni go groote schilderstukken, w.o. enkele van den ouden Leidschen schilder Kamper, van wie slechts weinig schilderijen zijn over gebleven. Uit den bovenhall komt men in een der verbindingslokalen met het oude gebouw. Dit vertrek is geheel in renaissance-stijl gemeubeld, en voorzien vain een keurige oude wandbekleoding, afkomstig, uit het perceel aan de Breesbraat, waar thans het belastingkantoor gevestigd is. Vlak tegenover de deur pronkt een raam van fijn geschilderd glas, dat hier ten volle tot zijn recht komt. Verder vindt men hier nog eenige 17- eeuweche schilderijen en eenige vitrines met 17-eeuwsch zilverwerk. Van hier komt men in de groote zaal van het oude museum, dio een grondige metamorphose heeft ondergaan. De zolder is geheel vernieuwd, de oude eiken balken zijn onder een dikke laag witsel te voorschijn gebracht; bij onder zoek bleek echter dat het bintwerk groo- tendoels verrot was. Men mag het zelfs wel een toeval noemen dat de zolder nooit naar boneden gekomen was. Daar nu eiken plinten van dezelfde grootte als deze niet meer verkrijgbaar wa ren zijn ijzeren balken aangebracht die door het nog goede hout van de eiken balken geheel zijn omgeven. Deze veel inspanning en studie ver- eischende vernieuwing werd door onzen stadgenoot, den heer Oudshoorn, op zeer verdienstelijke wijze verricht. In deze zaal treft men voornamelijk historische curiositeiten aan .als de vroed- schapskusseus, oude vaandel6 en harnas sen, het ,;Tad", enz., dio Iang6 de wanden en in ruime vitrines overzichtelijk zijn op- Om deze zaal bevinden zich verschillen de kleine zaaltjes, als de Bakker-Kerf-ka- mer, een vertrek uit het oude-liedenhuis, verder eenige kamers die meer op de vroe gere Leidsclie nijverheid betrekking heb ben: een topografische kamer, een kamer van het brouwersgilde, een kamer van het Lakengilde waarin het bekende schilderij „de Staalmeesters" niet te vergeten, een kamer, die velerlei souvenirs van het oude Universiteitsleven herbergt als academi sche bullen, penningen en stempels, en een portret van Boerhave enz. In de groote v. d. Werfzaa.1 trekt ter stond het bekende geweldig groote doek voorstellende de heldhaftige houding van burgemeester v. d. Werf tjdens het beleg, de aandacht. Verder zijn hier in ruime vitrines allerlei merkwaardigheden op het gebied van dar meskleeding uit de 17e en 18o eeuw, een mooie collectie die vooral de aandacht der bezoeksters wel trekken zal. In een aangrenzende zaal is oen derge lijke collectie ondergebracht. In het oude gebouw ia thans een ruime hall ontstaan, waarin verschillende curiosi teiten als een houten reliëfkaart van Lei den en een prachtig bewerkte oude sjees een plaate vinden. In de zaaltjes daarneven wordt eveneens veel merkwaardigs uit de oude Leidscho Nijverheid vertoond, als oen schitterende collectie oude maten en gewichten, mooie tegels, spin- en weetfoestellen, een minia tuur gruttorij enz. Langs een anderen, verbindingsgang, die, tusschen twee haakjes, door oude brandweerlantaarns alleraardigst wordt verlicht, begeeft men zich wederom naar het nieuwe gedeelte, waar allereerst zaal II een bezoek verdient.. Deze zaal, waarvan de wanden met mooie, oude schotten zijn bekleed, herbergt in eenige staande vitrines een prachtcol- lectie oud zilverwerk als een „Hansje in den kelder", eenige bokalen w.o. een die door de Koningin van Bohemen aan de Gemeente is geschonken, tijdens het ver blijf harer zonen aan onze Universiteit. Verder vindt men hier snijwerk van Ba- velaar, een vitrine met oude psalm- en ge bedenboeken enz. Zaal I is bestemd voor het houden van tentoonstellingen. Do ruimte kan door tusschenschotten op doelmatige wijue worden verdeeld. Eerstdaags zal hier een collectie schilde rijen van den heer Konijnenlurg worden geëxposeerd. Verder is hier een verzameling „Brou wers" aardewerk te bezichtigen. De in de 17en en 1 Sen-eeuwschen stijl gemeubeld© Papezalen vindt men 'n mooie verzameling porcelein, door notaris Bosch te 's-Gravenhage in bruikleen afgestaan. In den langen gang langs de Schei straat, die door schotten in vijf afdeelin- gen is verdeeld, zijn eveneens verschillen de schilderstukken te zien. Ook de twee kim6tzalen, een voot meer primitieve, de ander voor de latere kunst producten verdienen een bezoek. Vermelden we nog de Harteveldtzaal, waar enkele mooie stukken van Rembrand hangen, dan kan men zicb eenigermate een voorstelling vormen va de inrichting van dit magnifique gebouw met. zijn prachtigen en kostbaren voorraad van kunststukken en curiositeiten. We wekken alle lezers op tot een spoe dig bezoek. Loidsche Markt Kooplieden Bond. Gisteravond hield deze Vereeniging in intiemen kring haar jaarvergadering in Café Zomerzorg, alhier. De Voorzitter, de heer Zoutendijk opende' het samenzijn door alle aanwezi gen hartelijk welkom te heeten. Deze vergadering, aldus spr., mag eigenlijk geeen jaarvergadering genoemd worden, daar de Bond eorst in Mei 1921 werd opgericht, doch bij deze gelegenheid nu de pas behaalde overwinnig wat be treft de plaats van het marktterrein ieder nog in het geheugen ligt, achtte het be stuur het beter een vergadering te hou den, tegelijk ter viering van het 1-jarig bestaan en van den Visch-Markt-triumph. De bond, die in den beginne slechts 20 leden telde hoeft zich spoedig sterk uitge breid en telt nu reeds 50 leden en. vele do nateurs. Spr. bracht hulde en dank aan de jury, bestaande uit de hoeren Sytema, Kooren hof en Nieuwenburg, dio zich zoo ver dienstelijk van haar taak had gekweten bij dein wedstrijd in het versieren der marktkramen j.l. Zaterdag. Spr. betreurde de afwezigheid van den heer Romanosko, directeur van het Markt terrein, die bericht van verhindering had gezonden, en wonschte, nadat hij nog aan den ominenten secretaris, den heer Slech- tenhorst, had dank gebracht voor zijn vele werk, allen aanwezigen een genoegelijkcn avond toe. Do heer de Go^de, Voorzitter van dc federatie van Marktkooplieden, nam thans het. woord. Spr. vergeleek op geestige wijze de Marktoverwinning van 1 April met de in name van den Briel op 1 April; hij bracht hulde aan het bestuur voor diens noesten arbeid en hoopte, dat de Vereeniging, door eendracht gesterkt, nog lange jaren zou werkzaam mogen zijn tot welzijn van den Markthiandel en van de Gemeente Leiden. Verder voerden nog het woord de twee de Voorzitter, de heer Gosman, die namens eenige Rijnsburgsche kooplieden, deiï1 Voorzitter eenige keurige bloemen offreer de en de heer Oostederp, die namens de leden, der Vereeniging het bestuur een mooie, mot zilver gemonteerde, voorzit tershamer aanbood. Tenslotte had nog de plechtige installa tie plaats vak den heer K. Sytsma, als eerelid, als dank voor de vele, gewichtige diensten den kooplieden in de jongste quaestie bewezen. De heer Sytsma bedankte voor dit blijk van waardeering en verklaarde het lid maatschap gaarne te aanvaarden. Do avond werd verder met verschillende amusementen, als tooneelsiukjes, oen tom bola, waarin zeer mooie prijzen, gezellig gepasseerd. In de pauze werd een collecte gehouden, ten bate van hongerend Rus land. Tot slot. werd nog een groote taart., daartoe door den heer v. d. Wijnberg ter beschikking gesteld, onder groote hilari teit verloot. De Voorzitter sloot, vroeg in den morgen het gezellig samenzijn, met eon kort slotwoord. Bananen-aanvoer uit West-Indië. Blijkens een advortentie in htt nummer van heden, van de Firma Dirkse alhier, is gisteren Rotterdam aangekomen het e.a. „Ohirripo" met 180 duizend bossen West-Indische banaten. De Chirrippo is het eerste stoomschip dat na den oorlog rechtstreeks van de West-Indische eilanden naar Nederland la gekomen. Verschenen is het programma van het Tiende Nederlandsche Philologen-con- gres, dat te Leiden op Woensdag 19 on Donderdag 20 dezer bijeen zal komen. Het bureel bestaat uit de hoeren: prof. dr. J. Huizinga, ondervoorzitter; K. R. Gallas, le secretaris; dr. G. G. Kloeke, 2e secretaris; mej. dr. S. A. Krijn, penning- meesteres; prof. dr. Lt. Knappert., voorzit ter der commissie van ontvangst; dr. C. Spoeldor Jr.; H. de Graaf Jr. Afdelingsvoorzitters zijn: L Klassie ke Philologie: prof. dr. R. H. Woltjer; II. Germaansche en Romaansche Philologie: prof. dr. J. H. Kern; III. Geschiedenis, Kunstgeschiedenis en Archaeologie: prof. dr, G. W. Kernkamp; IV. Paodagogiek: prof. dr. R. Casimir. Woensdagochtend em 9 uur wordt het congres door den voorzitter geopend. Daarna vergaderen de afdeelingen. 's Mid dags om 2 uur; 25 algemeen© vergadering, waarin dr. Gerard Brom het woord zal voeren over barok en romantiek. De sluiting is bepaald op Donderdag middag 4 uur 15. Mej. A. M. J. A. Tildwisch alhier, is geslaagd voor het examen Nuttige Handwerken. Eet gisteren geplaatste bericnt, aangaande hot jubileum van L. Meijer, was in zooverre onjuist, dat de directie der firma Gebr. Boot den jubilaris niet oen enveloppe met inhoud maar een gouden horlogo met inscriptie aanbood. Van de tweedo verdieping van het Acade mie-gebouw, is gisteren een overjas gestolen. Ten nadeele van M. B. alhier is een rijwiel ontvreemd, dat de eigenaar voor een winkel op den Nieuwen Rijn had neergezet. Naar wij vernemen heeft zich hier een Comité govormd, dat zich ton doei stelt ook in Leiden tot tentzending te komen. Het voornemen is, om in de eerste helft van Augustus hier de tent te plaatsten en deze wijze van Zending tor hand te nemen. Binnenkort zullen hieromtrent nadere bijzon derheden worden bekend gemaakt. De organisatie uit do A. R. Kiesvereeni-i ging, die sinds jaren de verkiezingen leidt, begint weer teekonen van leven te gevon. Morgenavond wordt roeds een vergadering voor het bestuur gehouden. Er komt dus weer werk aan don winkel. Zooals uit de in dit blad voorkomen de advertentie blijkt, gaat de aangekon digde vergadering der Geref. Jong. Ver oen. „Rehoboth" die in d© kerk der Geref. Gemeente aan den Nieuwe Rijn fcou ge houden worden niet door. BINNENLAND. Do nieuwe Garnizoensindeeling. Aan de Legerorders ontleanen. we rdo volgende samenvatting der gewijzigde be palingen omtrent do garnizoons-indoeling, die op 2 Mei a.s. van; kracht wordt: lsto Infanteriebrigade: staf, regiment grenadiers en regiment jagers te 's-Gra venhage; 15de regiment infanterie te Delft. Ilde Inf.brig.: staf, 10de en 20ste regi ment. infanterie te Ede, 4de regiment in fanterie te Leiden. lilde Inf.brig.: staf lsto en 9do regi ment infanterie te Assen, 12de regiment infanlerie te Groningen. IVdo inf. brig.: staf, 8ste on 19de régi ment infanterie te Arnhem, 11de regiment infanterie te Nijmegen. Aan het Zoeklicht. Leiden, 5 April 1922. 't Is een beetje hommeles tusschen de S. D. A. P. en het róode Vakverbond. De Soc. Democratische leiders zijn altee- behalve gesticht over het feit, dat het Ned. Vakverbond, met het Alg. Vakver bond over een huwelijk onderhandelt, waarvan een verzwakte invloed va. f de 3. D. A. P. het gevolg kan zijn. Maar nu komt daar nog bijv dat befc Vakverbond, zonder de S. D. A. P. daarin te kennen, zich onder zekere voorwaarden voor beschermende maatregelen heeft uit gesproken. Wel heel voorzichtig, zoodat men, zoo als Het Volk zegt, den beer tracht ie wasschen zonder zijn pels nat te maken, maar dan toch voor bescherming. Nu laat ik di© zaak Tusten. Waar ik op wilde wijzen is, wat het roode hoofdorgaan schrijft, over de positie van sommige Kamer-candidaten. Krachtens het program van de S. D.' A. P. z ij n z ij tegen protectie maar krach tens het besluit van het hoofdbestuur van het Vakverbond, z ij n z ij e r v o o r. Hier blijkt dus uit, dat we in het roode kamp te doen hebben niet met levende menschen, maar met doode marionetten. Die van opinie wisselen, al naar een of andere vergadering een besluit neemt. Krachtenszijn zij ervoor, krach tens zijn zij or tegen. Ik wil hopen dat we niet teveel van der gelijke boodschaploopers in ons parle ment krijgen. OBSERVATOR. Vdo inf.brig.: staf, 2do en 17de regiment infanterie to Venlo, 13d© regiment infan terie te Maastricht. VId© inf.brig.: 6taf, 6de regiment infan terie te Breda; staf en 1ste en 2de school-compagnie van het 14de rog. inf. te Middelburg, 3de schoolcompagnie en op leidingscompagnie 14de regijnemt infante rie t© Bergen op Zoom. VHde inf.brig.: staf, 7d© en 20ste re giment infanterie te Harderwijk; 18de re giment infanterie te Amersfoort. VHIsto inf.brig.: geheel' te Amersfoort, Bataljon wielrijders to 's-Herto gen- bos ch 1st© school voor verlofsoificieren te Amersfoort.; 2de school voor vorlofsofficieron to Breda; 1st© storms-chool to 's-Gravenhage.; 2d© stormschool te Amersfoort Instructiebataljon te Kampen; Normaal schietschool te 's-Gravenhage; Militaire gymnustiekschool en sport school te Utrecht. Deze nieuw© garnizoenen zullen, voor zoover dit niet is geschied, op 2 Mei a.s. worden betrokken; alleen de staf van de Vde infanteriebrigade blijft tot 1 October 1922 te Roermond. De Wijnaccijns De bepalingen op do uitvoering van de wetswijziging, krachtens welko behalve wijnaccijns voor wijnen met een alcoholge halte boven 15 pCt ook gedistilleerdac- cijns verschuldigd zal zijn, zijn opgenomen in een Kon. Besluit van 15 Maart, opgeno men in de „St.-crt." van 1 April. Dc regeling treedt 16 April as. in wer king. Bezuiniging. Gerekend van i April zal bij de poste rijen en telegrafie, aan de ambtenaren, die geen eigen huishouding hebben, de vasto vergoeding van 2 pet. der jaarwedde bij verplaatsing niet meer worden toegekend BUITENLAND. Lloyd George en het Lagerhuis. Gistermiddag had in een enorm druk bezocht© zitting van hot Lagerhuis do be handeling plaats der door Lloyd George voorgesteld© motie van vertrouwen in het huidige Engelsche kabinet. Lloyd George, die in. 't laatste deel der vergadering binnenkwam, werd luide toe gejuicht. De premier zag er opgewekt on zelfbewust uit, toen hij sprak klonk zijn stem helder, zonder ©enigen klank van op gewondenheid. Hij begon mot het Lager huis te bodanken voor hot geduld, dat het had moeten oefenen door zijn rustkuur, al vorens zijn. programma in behandeling kwam. Nadat hij do veelbesproken resolutie had voorgelezen, verklaarde hij, dat hier mede het Huis de gelegonheid werd gebo den zijn good- of afkeuring over de poli tiek der regeering uit te spreken. De conferentie van Genua, aldus Spr., is bijeengeroepen om gezamenlijk te overleg gen welke de best© metbode is, om orda en welvaart in Europa to doon wederkea- ren. Do internationale handel is volko men gedesorganiseerd. Uitgestrekte gebie den in Europa zijn totaal vernield. Da conferentie van Genua moet trachten, uit dezen oniLoemeliikon chaos de orde te her stellen. Er zijn eenigo bedenkingen geopperd te gen de resolutie vau Cannes, omdat do be sprekingen te Genua daardoor zijn be perkt. Men komt echter niet op tegen heU goen de conferentie wil bereiken, ook niet tegen het feit, dat allo naties van Europal

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1