ONZE SORTEERING A. WAALS, Haarlemmerstraat 114. -'■■■ - - Mantels, Costumes, Rokken, Blouses en Japonnen bi» iokcl ..nil to beialon postw-els". Loket (juiianticn (ter invordering aan geboden). stortingen Rijksverzekerings bank en aangifte van ongevallen komt bij loket „te storten post wissels". Loket quitantien Rijksverzekeringsbank (uit te betalen ongcvailenpromieën) komt bij het loket Ouderdomsrente. Loket Rijkspostspaarbank komt waar thane loket quitantien is. De lieer G. A. Verheij alhier is be noem.! bij den dienst der belastingen in Ned.-Indië. Gearresteerd is zekere Mej» V., ver dacht van diefstal van sajet ten nadeele van de firma, waar zij als fabrieksarbeid ster m dienst was. Bij fouillcering werd sajet op haar ge vonden. Zij bekende meerdere malen sajet te hebben weggenomen. Ook bij huiszoeking kwam nog sajet te voorschijn. Een zeker persoon, zich noemende Nico Groeneveld, en bewerende in dienst van een grootc firma, hier tc zijn om een Wv,rk voor die firma aan le vangen, nam een drictel werklieden in zijn dienst, en trachtte bij een juffrouw in do kost te komen Tevens vroeg hij z'n hospita om wat geld le leen. Dezo gaf hem het ge vraagd c bedrag, doch de zaak niet ver trouwend, waarschuwde zij de politie. Toen de politie kwam, was de vogel ge vlogen. "Vermoedelijk heeft men hier le doen met iemand die reeds meermalen zich aan oplichting en verduistering heeft schuldig gemaakt,, en wiens waren naam is Nico- laas Tamerus, De z.g. Nieo Groeneveld is ongeveer 26 jaar oud, klein van persoon, (pl.m. 1.70 M.) heeft een bleek gezicht, baard noch knevel, en rossig haar. Hij droeg een groenen deukhoed en een blauw colberfcostuum. Dr. A. H. de IIar t og zal op Maan dag 10 April voor de „Middaghoogte" op treden om te spreken over: „De bopeloo- zc strijd tegen den Godsdienst". Jubilea. Dc volgende week hopen drie van onze stadgenooten een jubileum te vieren: Maandag, 3 April, is het 25 jaar geleden dat L Meijer, in dienst trad van de N.V. Gebrs. Boot, alhier. Dinsdag, 4 April, is Mej. A. dc Zwager, 40 jaar werkzaam in de zaak van de firma Gez. De Grijs. Woensdag, 5 April, is A. Bavclaar 50 jaar in dienst van de Kettingfabriek der Kon. Ned. Grofsmederij. Militair Tehuis. In het Militair Tehuis, Morschweg al hier, hield gisteravond Kapt. M. van Lok horst een lezing met. lichtbeelden over zijn. reizen in Spanje en Zuid-Amerïka. F avond was hoofdzakelijk belegd voor do leerlingen der Kweekschool voor Zeevaart waarbij ook voor zoover er plaats was do militairen waren genoodigdL De opkomst was zéér groot, zoodat de groote zaal ge heel gevuld was. Van deze reizen, die in 3 declen werden behandeld, konden uit den aard der zaak nu maar enkele grepen gedaan worden, dae speciaal voor de leerlingen der Kweek school bestemd waren en die zoo hoogst belangrijk waren, dat er voor allen een leerzame genotvolle avond uit voort- sproot» Vooraf ging een beschouwing, aan de hand van groote landkaarten, over de reis zelf met een verklaring der zeeën, havens, vestingen enz. Daarna werden beelden vertoond der groote plaatsen, die op deze reizen werden aangedaan, als Santos, Bue- nos-Ayres, New Orleans enz. Do moeilijk heden der vaarkunst waarover de zee-ka pitein moet beschikken om door snelle stroomLngen, klippen en zandbanken been te komen, werden aanschouwelijk voorge steld. Belangrijk waren ook de afbeeldingen der groote Amerikaansehe oorlogsschepen en do mooie inrichting der groote, diepe havens waarin een ganeehe vloot kan ge borgen worden. Alles van deze beelden te beschrijven zou te veel worden, maar dat het een feestavond voor de bezoekers was, b" uit de grootc aandacht. Aan Kapt. van Lokhorst werd hartelijk dank betuigd door het Bestuur en een tot weerziens toe geroepen. Het Bestuur der Kweekschool voor Zee vaart stelde belangeloos een prachtige lichtlantaarn ter beschikking, waarvoor hier onzen wel gem eenden dank. Het Bestuur. BINNENLAND. „DE STANDAARD". Ons A. R. hoofdorgaan „De Standaard" viert_ vandaag zijn 50-jarig bestaan. Bij dozo gelegenheid werd een schitte rend jubileumnummer van 28-pagina's uit gegeven, dat, behalve tal van foto's, ook een groot aantal zeer belangrijke bijdra gen bevat. Op de eerste pagina vindt men ©en groot portret van Dr. A. Kuyper, onmiddellijk gevolgd door het eerste hoofdartikel in het nummer van 1 April 1872 en het laat ste door Dr. Kuyper geschreven hoofdar tikel van 18 November 1919. Verder bevat dit jubileum-nummer bij dragen van de heoren Colijn, Idenburg, Prof. Anema. Mr. Rutgers, Vcrwoyck, enz. Een zeer belangrijk nummer da.t tal van bijzonderheden bevat van veel beteekenis voor de geschiedenis van onze partij. Leve, groerie en bloeie onz© Stan daard! Verhooscing der Duitsche posttarieven. •In de centrale commissie van den Rijks dag kondigde de rijksminister van de schatkist aan, dat de postdirectie ter dek king van het. milliardentëkort bet brief port van twee tot vier mark en dienover eenkomstig ook do overige porti moest verhoogen. Bij het telegraafverkeer ligt I ff-; I - -- --- '-"v - is thans zoo uitgebreid, dat U zeer gemakkelijk bij ons zult slagen. Wij raden U echter aan, U thans reeds te voorzien van Uwe nieuwe Voorjaarskleeding, teneinde zeker te zijn, het nieuwste en voqrdeeligste te kunnen koopen. Aiie veranderingen gratis een verhooging van het woordtarief van één tot- 1 mark in het voornemen, bij het telefoonverkeer de verhooging van den toeslag van 80 pet. met nogmaals 60 pet. In tol aal wordt hierdoor een vorhooging der inkomsten met ca. vier milliard mark verkregen. Het ontwerp-Jachtwct. De Minister van Landbouw heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat het ont werp Jachtwet de Kamer Maandag of Dinedag a.e. zal bereiken. Daarin wordt het jachtrec-ht* gegeven aan de gebruikers van den grond. Do Twccdc-Kamervcrkiezingcn. De Gereformeerde Staatspartij heeft be sloten, ds. Kersten to Iorseke op allo in te dienen candidatenlijsten bovenaan te plaatsen. „N. R. C." Eerste Kamer. De loden van de Eerste Kamer zullen worden bijeengeroepen tegen Dinsdag 4 dezer, des namiddags te 2% uur, teneinde dan in de afdeelingen te onderzoeken de hoofdstukken VIII en XI (oorlog en kolo niën) en de begrootingen van Suriname en Curagao voor 1922. Des avonds komen de leden weder te 8H uur bijoen. Wijziging van do Arbeidswet. De Vereeoiging van Eerste Rangs-Ho- tels en Restaurants in Nederland en zijn Koloniën, gevestigd te 's-Gravenhage, heeft aan den minister van arbeid een adres gezonden betrefefnde de herziening van de Arbeidswet 1919. Verzocht wordt, de voorschriften roet betrekking tot het hotel- en koffiehuisbe- drijf alsnog ui det Arbeidswet to lichten en vopr dit bedrijf een meer passende rege ling te treffen, dan wel in de wet zooda nige wijzigingen te brengen, dat haaf be palingen meer in overeenstemming zijn met de eigenaardige bijzondere eigenschap pen van dit bedrijf. BUITENLAND. De Iersclic Vrijstaat gevestigd. Nadat Lagerhuis en Hoogerhuis tot overeenstemming waren gekomen omtrent enkele amendementen, door het Hooger huis op het wetsontwerp ter bekrachtiging van het Engelsch-Iersche verdrag voorge steld, is het wetsontwerp gisteren door den Koning ondérteekend, waardoor do Iereche Vrijstaat een feit geworden is. Bij de debatten in het Lagerhuis over de amendementen legde Churchill de vol gende belangrijke verklaring af; „Ik wensch zeide Churchill in de eerste plaats hulde to brengen aan den moed van de Iersehe staatsmannen en aan den goeden wil, in dit crisisstadium van Ierland betoond door sir James Craïg en zijn collega's van het Ulsterkabinet. Ulster zal de behulpzame hand aan den Ierschen Vrijstaat verloenen en daardoor medewerken tot het herstel van den vreed- zamen toestand in Ierland. Men kan de groote beteekenis van deze medewerking niet overschatten. Minister Churchill waarschuwde er ver volgens voor, om voorbarig te juichen over den vrede in Ierland. Hij zeide vol maakt vertrouwen te hebben in de Iersehe onderteekenaars van de Londensche over eenkomst (Griffith, Collins en hun colle ga's) en hij wa6 er zeker van, dat zij naar hun vermogen hun taak trouw zullen ver vullen. Maar voegde de minister erbij in hun macht, om te doen wat zij wen- schen en wat zij zich hebben voorgenomen, heb ik minder vertrouwen. Churchill achtte het noodig de feiten nuchter onder het oog te zien ©n zich geen illusies te maken. De jonge Iersehe Vrij staat is blootgesteld aan daden van vijandschap, die voor geen middelen zul len terugdeinzen, hoe wreed, moorddadig of vijandig ook, om de instelling van den Ierschen vrijstaat te beletten. De laatste dagen vervolgde de minis ter zijn er pogingen in het werk ge steld om de troepen van de voorloopige regeering van Zuid-Ierland onbetrouwbaar en opstandig te maken. Zelfs kan men nog erger dingen verwachten, zeide Churchill, zoodat ik wellicht over enkele weken erger woorden moet bezigen over hetgeen in Ier land geschiedt-. Wij moeten aldus besloot phurchill on6 voorbereiden op allerlei dingen die de vooruitzichten voor den vrede in Ier land, welke door de gisteren tot 6tand ge komen overeenkomst ©enigermate zijn op geklaard, weer kunnen verdonkeren, en wij moeten wel een onderscheid weten te maken tusschen het goed vertrouwen van onze vrienden en de bittere haat van onze vijanden. In het huidige stadium is de hulp van Ulster aan d© zaak van Ierland'e vrede van dubbele waarde. De conferentie te Genua. Lloyd George had voor eenige dagen in het Lagerhuis een motie van vertrou wen ingediend, ora zich den 6teun der ver schillende partijen te verzekeren bij zijn gang naax Genua. Op deze motie zijn echter verschillende amendementen ingediend. Een door enkele coalitie-unionisten, die d© rogeering hun steun toezeggen, doch het betreuren dat met de regeeringen van Amerika en Duitschland geen voldoende overleg is gepleegd en dat ter conefrentie te Cannes geen voldoende zekerheid is verkregen voor de financdeele stabiliteit van Duitschland. Het andere amendement, dat door de Labour-Partij is ingediend is veel scher per en luidt als volgt: „Het Lagerhuis, hoewel instemmend met een internationale economische en fi nancieel© conferentie, betreurt de beper king van de besprekingen dier conferen tie, zoo dat de Genua-confercntie niet zal kunnen leiden tot een oplossing van de po litieke en economische euvelen, welke Europa op het oogenblik teisteren, cm is van meening, dat de Engelsche re geering klaarblijkelijk het vertrouwen van het land heeft verloren en, verantwoorde lijk voor de politiek, welker resultaten te Genua zullen worden beoordeeld, niet be voegd is, dit land op die conferentie te vertegenwoordi gen". De Amerikaansehe nota inzake de kosten der bezettingstroepen is door de Fransche regeering beantwoord. De Fransche regeering heeft in het be gin van deze week aan den gezant der Ver. Staten haar antwoord doen toekomen op de Amerikaansehe nota betreffende de te rugbetaling der kosten van het Ameri kaansehe bezettingsleger aan den Rijn. In deze nota orkent de Fransche regee- riiig de ontvangst der Amerikaansehe no ta en zegt dat zij den Amerikaan6chen eisdi in beginsel aanvaardt.De.nota spreekt verder nog van den geest van solidariteit, welke de intergeallieerde bezetting 6teeds heeft gekenmerkt. Een nauwkeuriger beantwoording der -Amerikaansehe nota zal later collectief plaats hebben door Frankrijk, Engeland en België. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering vail gisteren. INDISCHE BEGROOTING. Tarief we*. Aan de orde ie voortzetting van de behande ling over de begroeting van Ned. Inddë voor 1922 en over het onlwem tot aanvulling van de Indische Tarief wet, De heer I d e n b u r g (A R.) geeft als zijn meening te kennen, dat hoewel hij het bot oog van de tegenstanders niet geheel kan onder schrijven, hij het wel eens is met hun conclu eies in dit opzicht, dat een verhooging der opcenten wel een buitengewoon ruw middel is, en dat het een hezwaaT is, dat hot hier eon tijdelijke verhooging betreft, welke altijd ccn toestand van onzekerheid schept. Ten aanzien van de beschuldiging van den heer Van Kol ten opzichte van den heer Coliju, die zich op ergerlijke wijze zou hebben bevoor recht, betreurt spreker de afwezigheid van bit beer Van Kol wegens ziekte, maar dat ontslaat spreker toch niet van den plicht, om de juiste feiten naast elkaar te stellen. Hieruit blijkt, dat do heer Van Kol op tal van punten volkomen, onjuiste en onmog'"~Xo modedwlingen doet. De motie van den Volksraad omtrent «Tiens positie^acht «preker niet gemotiveerd, al erkent hij, dat de Minister er niet in geslaagd is op een aangonamen voet te komen met den Volks raad. De import van Europeosche ambtenaren moet worden verminderd. Verder ziet hij bereikbaar worden wat vroeger onmogelijk werd geacht: de stichting van een universiteit in Indië, Hierna betoogt spreker, dat geen enkele cul- tuur zich losmaken kan v-an don godsdienst, en do commissie, die te oordeelen zal hebben over de scheiding van Kerk en Staat, dient dan nok te bedenken, dat men ethiek en cultuur niet scheidon kan. De regeering kaïn zending en missie alee- heele vrijheid verleunen. De heer Mondeis vraagt ten aanzien van do kwestie Van KolColijn het verslag van den heer Colijn over met den Minister van Kolo niën gevoerde besprekingen betreffende het -Iandsyndicaat openbaar te maken. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsd-i f middag 2.15 uur. Uit de Omqeviim. KATWIJK. B ij Kon. Besluit is b ij de 3e uitkeering uit do opbrengst der Oorlogswinstbelasting aan deze gemeente toegekend 17.404. Een 12-tal miliciens der Zeemilitie der lichtingen 1919 en 1920 zijn voor den lijd van 5 weken voor herhalings oefeningen onder do wapenen geroepen. Wegens de geringe ver diensten zijn sommige Irawlschepen opge legd. Dc gcmiddeldo besommingen der schepen zijn de laatste weken nog geen ƒ200.—.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2