Dagblad voor Leiden en Omstreken. drag<m' ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN 3 WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK 10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - ZATERDAG 1 APRIL 1922 - No. 604 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL 4 10.221 DES ZATERDAGS 10.30 I INGEZONDEN RECLAMES DUMB". TARIEF, j KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. Dit nummer bestaat uit twee bladen 1572 - 1872 - 1920. -X- 't Waren bange dagen voor on6 land, toen in 1572 de Watergeuzen zwalkten op, de Noordzee. Met de vrijheid van one volk scheen het dan voorgoed gedaan te zijn. „Lijf en goedt altesamen" -hadden Prins Willem van Oranje en zijne broe ders „hooch van namen" niet „verschoont" maar tevergeefs naar het scheen. Donker 6cheen de toekomst. Soms echeen het alsof ons volk tot den onder gang was gedoemd. En toch had het niets anders misdaan, dan dat het- vrijheid wenschte om God naar Zijn Woord te dienen, zoodat Marnix van St.. Aldegonde terecht kon zingen;. Voor God wil ick belijden En Syner grooter macht, Dat ick tot gheenen tijden Den coninck heb veracht; Dan, dat ick Godt den Heerö. Der Hoochster Majesteit Heb moeten ohedieren In der gherechticheyt." Dat was het, wat het Nederlandsche volk had misdreven. Het wilde tenslotte Gode meer gehoor- zaam zijn dan de menschen. Het was voor de vrijheid van consciëntie, dat men goed en bloed en leven met vreugde en onder Psalmgezang offerde. Donker was de toekomst. Maar op Gods tijd daagde er verlossing. Klein en nietig was de vloot dor Geu zen, die daar zwalkte op de woeste baren. Nergens vonden ze een schuilplaats; overal dreigde de vijand. En klein was ook de innerlijke kracht, 't Was een ruw volkje, dat zich meerma len aan uitspattingen te huiten ging en dat menigmaal in onderliagen twist zijn kracht verscheurde. Eén trek hadden ze echter gemeen, de onbedwingbare zucht naar vrijheid, in nood, in doodsnood geboren menigmaal. Niet staatkundige of - burgerlijke vrij heid was het doel, maar de vrijheid van geweten was de inzet van den strijd. Daarvoor streden ook de Geuzen. Maar hun kracht was zwak en hun in vloed gering. Ja, 't scheen zelfs alsof zo zouden ondergaan, toen ze dank zij de „hooge politiek" die ook toen reeds hare triumfen vierde, van Engelands kusten werdeu verdreven. En toen, in den uitersten uood, werd zonder dat men 't wenschte 'dé steven ge wend naar den Briel. Neen, het was niet het krijgskundig ge nie dat hier tot uiting kwam, maar het was Gods hand. die de zwakke vloot naar den Briel als h e e n d r e e f. Straks daverde het oude stedeke onder (het stormen der Geuzen, nog even, de poorten bezweken, en door de smalle stra ten weerklonken de vrijheidsliederen. In beginsel was het bange pleit beslecht. De inneming van den Briel was het sein van een opstand die in korten tijd naar de meeste der Nederlandsche gewesten oversloeg. De eerste steenen voor het Vrijheidsge- houw waren gelegd. De macht van den overweldiger word ett'aks gebroken, de vrijheid van Gods dienst werd veroverd en het vrije Neder land nam een eervolle en roemvolle plaats in, in het midden der volken. „Vlak tegen het hegeerde En door het vlak verkeerde", bracht de le April van 1572, dank zij de kloeke daad van de Geuzen, de lang afge beden vrijheid. Toen in 1872 de driehonderdste gedenk dag van de verovering van den Briel her dacht werd, was er veel veranderd. Maar toch, er waren ook punten van overeenkomst. Ook nu werd, evenals in 1572, de v r ij- heid bedreigd. De revolutionaire vrijheidsleuzen, had den de meest hittere teleurstelling ge bracht Wie wenschte te leven in gehoorzaam heid aan Gods Woord, werd verdrukt en achteruit gesteld. Voor de vrije school was in het vrije Nederland geen plaats en wie het waagde heel het leven in al zijn uitingen voor Ko ning Jezus op te eischen, werd ale staats gevaarlijk op den achtergrond gedrongen. En Groen van Prinstorer, de kloeke strijder en aanvoerder van het antirevolutionaire legertje, hij 6tond even als Prins Willem zoo goed als alleen. Het gemis van de vrijheid werd niet. ge voeld. De meerderheid van ons volk leef de in zijn slaafsheid gelukkig en tevreden voort. Men gevoelde niet de smaadheid van het knechtschap. Als een „veldheer zonder leger" werd Groen bespot. Zijn 6tem vond, behalve bij de eenvou- digen in den lande, geen weerklank. Moedeloos, omdat hij schreef als in een luchtledige atmosfeer, liet hij de pen uit de hand vallen. Neen, hij twijfelde niet aan de uiteinde lijke overwinning, maar toch voelde hij zich onder dergelijke omstandigheden niet in staat nog langer het leiderschap te i 1 i I En toen, bijna even onverwacht als bij de inneming van den Briel, kwam er een keerpunt in de geschiedenis, toen op 1 April 1872 het eerste nummer van de Standaard verscheen, onder redactie van Dr. A. Kuyper. Een schok van ontroering ging door ons volk, toen daar zoo onverwacht, de banier van onze beginselen, hoog en voor een ieder zichtbaar werd opgeheven. Het was, zo.oals het liberale Han delsblad schreef, een keerpunt in onze staatkundige geschiedenis. De vijand spotte of knerste met de tan den van spijt, omdat de partij die men dood waande en begraven, toch niet dood was, maar tot nieuwe krachtsinspanning in staat bleek. Maar de eenvoudigen in den lande, zij spitsten de ooren. Dat was het geluid, dat zij zoo lang gemist hadden. En evenals in 1572 werd ook nu door velen gezongen van het groote werk door Gods alvermogen tot stand gebracht. Het scheen een waagstuk, met een A. R. dagblad voor het volk te verschij nen. Zelfs Groen van Prinsterer vreesde, dat na niet te langen tijd deze Standaard in het foudraal zou moeten worden wegge borgen. Maar ondanks alle moeilijkheden, en ze waren inzonderheid de eerste jaren niet gering is de Standaard blijven 6taan. Met weergaloos talent heeft Dr. Kuy- per, singulier in alles, ook als journa list, in de Standaard onze beginselen ge propageerd en verdedigd en den vijand aangevallen- Overal en op elk gebied kwam ontwa king. Op allerlei wijze werd de vrijmaking des levens aanschouwd. En terecht, schreef in 1897 D s. Sik kel, dat sinds de Standaard geplant werd en Dr. Kuyper tot zijn levens taaie uitging, er voor de zonen van het Calvi nistisch Holland een nieuw levenstijdperk aanbrak, en de overwinning van den ouden Staatschen, remonstrantscben, hu manistische®, lihertijnschen geest, die schier volkomen was, gewroken werd. Het is feest vandaag voor de Standaard. Zij mag haar 50-j a r i g bestaan her denken. Een halve eeuw mocht zij haren moei- zamen arbeid verrichten en ons volk loe ren en leiden. Er valt op dit feest een schaduw, nu de man die gedurende 48 iaren het blad bestuurde, werd weggenomen. Hij heeft, naar den wensch van zijn hart, dit gouden feest niet mogen beleven. Maar een vergoeding voor dit gemis is zeker, dat op dezen feestdag onze nieuwe leider, de heer H. C o 1 ij n de hoofdredac tie mocht overnemen. Wij wenschen ons hoofdorgaan met dit dubbele feest, want dat is het toch eigen lijk, van harte geluk. Geve God onze Standaard nog tal van jaren en moge ook de nieuwe hoofdredacteur, zij het dan niet met de zelfde genialiteit, dan toch met dezelfde liefde en dezelfde trouw, nog tal van ja ren, ook door middel van de Standaard onze beginselen dienen. Wat jaren geleden de heer van Al phen schreef, n.l. dat het blad dat zoo veel geestesvoedsel uitdeelde, zelf weinig uitdijde, is ook nu nog waar. De Standaard bleef nog altijd een blad van zeer bescheiden omvang, dat zich met de z.g. groote pers niet kan me ten. Maar het staat niet meer- als in 1872 alleen. Wij hebben thans in verschillende pro vincial onze gewestelijke en plaatselijke bladen en op den dag dat de Stan daard haar gouden feest viert, mag onze Nieuwe Leidsche Courant haar tweejarig bestaan herdenken. Maar nok vieren? Ja, dat mogen we! Gode zij dank. De eerste jaren waren jaren van veel zorgen. Veel meer, dan de buitenstaander kan vermoeden. Zorgen van allerlei aard. Maar we mogen ook van zegen gewa gen. Met groote dankbaarheid mogen we toch constateeren, dat reods op dezen tweeden verjaardag voel meer bereikt is dan we hadden durven hopen. Met dankbaarheid willen we daarom op dezen dag gedenken, hoe op het gebied van de per3, „ons de Heer heeft gimst be wezen." Op dezen feestdag staan we een o ogen blik stiL We herdenken hoe in 1572 de vriiheid in boginsel veroverd werd. Hoe in 1872 onze Standaard haren loophaan begon om ons vain den liberalen overheerscher te verlossen en we herdenken ook, hoe in 1920, onze Nieuwe Leidsche Crt., geboren werd. We staan een oogenhlik stil. Maar we mogen niet b 1 ij v e n staan. Wij moeten vooruit. De strijd is zwaar. En de vijand, nog altijd ook uit onzen kring van kruit en lood voorzien, is sterk. Onze positie moet versterkt. De afval wordt grooter. De tegenstand sterker. Meer dan ooit, is in onze dagen^ nood zakelijk een Christelijke pers, die in alle behoeften van onzen tijd kan voorzien on kan meewerken om het. lied van Da Costa in vervulling te brengen: Met al hun-schoone woorden, Met al hun stout geschreeuw, Zij zullen ons niet hebben, De Goden dezer Eeuw l Worde daartee én de Standaard én de N. L. C r t. en heel onze pers, door God bekwaam gemaakt en versta dan ook ons volk de dure roeping die het ten opzichte van de pers, dat machtige wapen in den strijd onzer dagen, heeft te vervullen. STADSNIEUWS. HERDENKINGSSAMENKOMST. De Leidsche actie voor het Mililoenplan ie gieteravond in een voor dat doel belegde samen* komst op geestdriftige wijze herdacht. De opkomst had nog beter kunnen zijn, maar de stemming was uitstekend. Door de goede zorgen van den heer v. d. Borg was bet podium met palmen gesiord wat aan de zaal een feestelijk aanzien gaf, terwijl de jongedames Bink door baar gewaardeerd pianospel de gezelligheid wisten te verhoogen en het zingen vergemakkelijkten. De Voorzitter van d® Commisie voor het Millioen, de heer J. Karstens, opende de vorgadering met gebed, nadat gezongen was Pa. J77. In zijn openingswoord, verwelkomde do Voor zitter do aanwezigen, en ging vervolgens na de actie die gevoerd is,' om do 10.000 gld. bijeen to brengen, welke Leiden moet bijdragen in bet Millioen. Vervolgons werden de sprekers wolkom ge hoeven en in *t bijzonder Ds. Bekehkamp wiens aanwezigheid en wiens openlijk positie-kiezen, aldus spr.door ons anti-revolutionaire volk op hoogen prijs wordt gesteld. Hierna gaf de Voorzitter het woord aan Ds. Beekenkamp. Wij zijn, aldus spr., vanavond bij elkaar ge-1 komen om te danken en als hot goed is., voelen we iets van de moeilijkheid om te danken. Wat zou gemakkelijker zijn, danken of bidden? Als het er op aankomt is het eerste misschien nog hot moeilijkste. Hot was een gelukkige gedachte van de oom1» missie om niet alleen een bidstond te houden, maar thans ook een dankstond, omdat de zaak het zoo volkomen waard is. omdat God het zoo waard ia, dat Hij "ons in staat stelde het zoo ver te brengen. fl Het resultaat van den arbeid is, dat onze verwachtingen verre zijn overtroffen. Daar is mot ons gespot, maar wij hebben laten spotten, omdat wij rekenen met dozen grooten factor, dat er een God is in den Hemel. Wiens het goud is en het zilver en hot vee op duizend bergen. En we zijn niet teleurgesteld. Er is ge zegd toen Dr. Kuyper stierf, dat mot den vader nu ook het kind dood was, doch dit jaar heeft onze partij zich getoond springlevend. Naar aanleiding van de boven de adverton* lie geplaatste woorden:. „Om te doen godonken" ging spr. na de beteekenis dezer woorden r-an- gehaald uit de Psalmen 38 en 70. We hebben bier een gedenkuro, dat ia, een ure van dankbare blijde herinnering. Spr. schetste beknopt, den veel om vattondon arbeid van Dr. A. Kuyper. Vanavond komen we samen om to bidden en te danken. Om te geden ken, en dus terug te zien, maar ook om elkander op te wekken ons te geven voor onze V-rmselon. Spr. toont aan wat door bet millioen kan wor den boroikt en spreekt den wensch uit. dat de vlugschriften, vlug mogen komen, on vlug mo gen bereiken, vlug ter hand worden genomen en vlug worden bestudeerd. Ten slotte wekt spr, op, om don door Dr. Kuyper geplante banier vast te grijpen en tegen revolutie en liberalisme op te heffen, geloovond dat God ons zal doon overwinnen. (Applaus.) Vervolgens bracht de penningmeester van het comité, de heer Boot, verslag uit van de bij- eengezaraelde gelden. In totaal was f 9900.— bijeen, zoodat nog een f 100.ontbraken. Daar voor zou in de vergadering nog oen collecte worden gehouden. De hoer R. Zuidema die nu aan hot woord kwam, sprak over „Drie verjaardagen." Spr. begon met te schetsen den donkeren toe stand waarin ons land verkeerde in den jare 1572, en de blijde verandering die er kwam door do inneming van Den Briel. Vorvolgens maakte spr. een vergelijking met den toestand van ons Vaderland in 1872, de Staatkundige ge steldheid, het optreden van Groon van Prinste* rer en het verschijnen van „De Standaard" op 1 April 1872 met Dr. Kuyper als hoofdredao? teur. Na geschetst te hebben den grooten invlood door do Standaard op het leven van ons volk uitgeoefend, wees spr. op de opkomst van de z.g. kleine A. R. pers. en mot name ook op onze Nieuwe Leidsche Courant, die morgen haren tweeden verjaardig viert onder zoo gunstige omstandigheden, als niemand had durven denken. (Applaus.) Er zijn nog wel zorgen, maar we werden ook rijk gezegend, wat mede hierin uitkomt, dat de heer Colijn het niet beneden zich achtte om zich vanal heden geheel aan onze partij te geven. Evenals Dr. Kuyper wordt ook de heer Co* lijn reeds fel gesmaad, maar deze hoon en las* tor, aldus spr., zullen geen andoren invloed hebben, dan dat wij ons met tomoer liefde en trouw te vervullen, besloot spr. met Da Costa's driftig applaus.) Na een opwekking, om de roeping tegenover do Christelijke pers, niet te verzaken, maar ge trouw na te streven, besloot spr. met Da Costa's strijdzang: „Zij zullen het niet hebben Ons oude Nederland" enz. Een tweetal coupletten van dit lied werden door do vergadering staande gezoneen. Nadat nu eenigen tijd gepauzeerd was, ver kreeg Ds. Th om a 8 het woord. Aan de hand van de geschiedenis van.Gideon, sprak deze spreker een opwekkend woord voor don komenden strijd, wijzend op de vertroosting die in deze geschiedenis ligt. Wie bloode en versaagd is, moet uit onze geloderen weggaan. Bij Gideon gingen er 2200 wog, die zaten lie ver thuis bij moeder de vrouw te lezen in een Midianietisch Dagblad. Er bleven en 300 over, maar God is een schutsheer, ook voor ons, de 300 overwinnen, en koeren weder met de hoofden van Oreb on Zoëb in hunne hand. Ons is opgedragen de poging tot zuivering van ons politieke leven, te arbeiden aan de ont- plooiing van de kracht van het evangelie. Wij strijden niet voor brood, maar voor het evangelie. Er zijn lieden die den schouder over ons op* halen. Dat zijn menschen als de lieden van Sukkoth, die geen broodje wilden afstaan voor het strij* dende leger die geen dubbeltje over hebben voor het millioen. Die Sukkothers zijn geen goddelooze menschen, maar 'kruipers. Zij vindon oorlog wat gevaarlijk, en ze zien meer op d^ handpalmen van Zeeba eh Salmpna dan to let* ten op de hand yan God. Laat ons dan vast 6taan, met deze geschiedenis voor ons. God geeft soms verrassend© zegepra len. Zoeken wij onze kracht niet in de mede strijders, maar in den „Potentaat aller Poten taten." Onze voortrekkers, Kuyper, Colijn, Iden- burg en zooveel meer, hebben ook geloofd, on daarom niet gedesespereerd. Onze tientallen zijn honderdtallen geworden. Onzo kleine pers, is, wat voor den Afrikaner Boer het geweer was, en .is,en mischien weer zijn zal. Onze groote pers wordt met de andere op ge lijken voet behandeld. Wij houden niet stand voor een onmogelijke zaak. Spr. roept vooral ook de jonge menschen op, om als een jonge garde mede op te trekken. Houden wij dan het oude vaandel hoog, en zeggen we in do taal van onze Afrikaansche broe ders: „En wee die Godvergeten hand die jou weer neer wil haal." Gezongen werd Ps. 89: 8, terwijl inmiddels werd gecollecteerd /oor het tekort van den aan slag in het Millioen. Vervolgens sprak de heer W. Pera nog een kort woord, herinnerend aan het oprichten van „De Standaard", hulde brengend .aan het comité voor het millioen, gelukwenschend, Directeur en Redacteur van de Niouwe Leidsche Courant, met wat door dit blad reeds bereikt was, en aan* sporend tot dank aan God, Die een wonderdoend God is. De beer Pera eindigde daarna met dankgebed. Toen men op 't punt stond de zaal te ver laten, maakte de Voorzitter nog bekend, dat de collecte f 124.— had opgebracht en dat dus de f 10.000.van Leiden, bijeen waren. Luide werd deze mededeeling toegejuicht. De heer Pera verzocht nog te zingen Ps. G6: „De Heer i6 mij tot hulp en sterkte Hij is mijn lied, mijn psalmgezang." Daarna ging men huiswaarts, met dankbare herinnering aan den schoonen, onvergetclijken avond maar vooral ook, aan de groote zaak, die God in ons partijleven gedaan heeft. Christel. Hist. Unie. Donderdag j.l. hield de Christel. Hist. Kiesvereen. alhier een matig bezochte le denvergadering, onder leiding van haren voorzitter, den heer J. B. M e y n e n. Door den secretaris, den heer J. B. Hüner, werd de bespreking van het'con cept-verkiezingsmanifest ingeleid, waarop een drukke bespreking volgde. Het resultaat was, dat voor de alge- meene vergadering der Unie een motie zal worden ingediend, welke motie de bedoe ling heeft, dat de Unie zich vooral nog eens uitepreke, dat, waar samengewerkt wordt met andere rechtsche groepen in parlement of regeering, 6teeds voldoende waarborg aanwezig zij om te voorkomen dat een aanslag gepleegd worde op het Protestantsch Christelijk karakter der na tie. Benoemd werden als afgevaardigden voor de algemeene vergadering mevr. SchokkingMetelerkamp en de h.h'. Jac. Wilbrink en J. Jonk Jr. Als secundus de h.h. L. Questroo en J. Mechelse. Bij de rondvraag werd om aandacht voor de Propagandaclub gevraagd en be kend geiüaakt dat de eerstvolgende verga dering van deze club zal gehouden wor den op Vrijdag 31 Maart in het gebouw, „Prediker". Tenslotte kwam uit de besprekingen bij de rondvraag nog naar voren dat een al« gemeene plaatselijke Prop aganda-a vend zal worden belegd met als sprekers dr. J. Riemens en ds. Joh. W. Groot Enzennk,- waarna de vergadering door laatsgemem- den predikant met dankzegging werd go- sloten. Door onze Chr. Oranje-Verecniging is herlen het volgende telegram verzonden: Burgemeester den Briel I Do Leidsche Chr. Oranje Ver. heeft dankbaar aan God en geestdriftig, de in name van Uw stad door de Geuzen gevierd Zij wenscht U en de burgerij Oranje iu haar midden, van harte geluk. Oranje Boven! Vivo lo Geus! THOMAS, Voorzitter. SP AA, Secretaris. 1 Ter gelegenheid van de 350ste her denking van de inneming van den Briel en hét eenjarig bestaan van de Vereeni- ging, is door den Leidschen Marklkoop- liedenbond een wedstrijd georganiseerd in ret versieren der kraampjes. Het was een recht feestelijken aanblik, dien de markt heden bood, met wapperen- de vlaggen, groene slingers, kleurige lam pions enz. Vooral het „Leidsche Trio", de bckeudo kooplieden, die in oud-Hollandsch kos tuum hun waren stonden aan te prijzen, trok de aandacht van het publiek. Het is vandaag twaalf en een half jaar geleden, dat het eerste nummer verscheen van „De Leidsche Courant", het R.-K. Dag blad voor Leiden en omgeving. De Leidsche Courant heeft in den loop der jaren vasten grond onder de voeten gekregen, zij is geworden het orgaan der R.-Kalh. in deze omgeving. Wij wenschen onze perszuster met dit koperen feest van harte geluk. r— Door de Chr. Besturenbond alhier wordt a.s. Donderdag G April in de Stads- zaal een liefdadigheidsavond georgani seerd ten bate van hongerend Rusland. De Chr. Gymnastiek-Vereeniging „Jahn' en de' Chr. Harmonie-Vereeniging- „Atha- lia", verleen en dien avond hare welwillen de medewerking. Aangezien de toegangsprijs zeer laag is gesteld, mag worden verwacht, gezien het do*l der bijeenkomst, dat a.s. Donderdag avond de Stadszaal stampvol is. Bijzonderheden zullen nog nader per ad vertentie worden bekend gemaakt. Ret „Leidsch Kerkblad", orgaan van de Gereformeerde Kerk alhier zal met l Mei aa. worden uitgegeven door de N.V. Nieuwe Leidsche Courant. Vanaf dien datum zal het blad in ver groot formaat verschijnen, zooals het vroeger uitkwam. Het drukken van het blad is opgedragen aan de N.V. Drukkerij „Hermandad", di recteur, de heer C. Laterveer. De 350ste gedenkdag van de inneming van den Briel is ook hier niet onopge merkt voorbijgegaan. Van tal van gebou wen wapporde heden de Vaderlandscho driekleur. Daartoe uitgenoodigd door B. ?n \V. zal da heer R. Th. van Leeuwen, heden avond, ter gelegenheid van den 350-jarige.n gedenkdag van de inneming van den Briel het Carillon van onzen Stadhuistoren' be spelen. Van 8—9 uur zullen onze volksliederen en vaderlandsche zangen door het lucht- ruim weerklinken. Woensdag 29 Maart j.l. word in het Nutsgebouw de jaarlijksehe Algemeene Vergadering gehouden van do Boaz-Bank, alhier: Na opening werden de Balans 'en Ver lies- en Winstrekening vastgesteld, waar uit bleek dat de Bank in de twee jaar van haar bestaan reeds tot flinken bloei is ge komen, ondanks de economische crisis in de zakenwereld. Do omzet bleek drie en een half millioen bedragen te hebben. Hot totaal der ingelegde Spaargelden op 31 December was f 47720.49, dat van 5 depo- sito ge6torto bedragen f 59015.16. Het- aftredend lid van den Raad van Toezicht, Mr. P. E. Briët, werd herkozen, evenals het aftredend bestuurslid, de Hoer J. den Duyn. Na rondvraag, waarbij nog verschillen de wenschen naar voren werden gebracht, sloot de Voorzitter, de Heer J. v. d. Steen, de vergadering. Bij de Leidsche Spaarbank ie in de maand Maart ingelegd f249.966.95 on te rugbetaald f297.350.72, terwijl 130 nie-u- we inleggers zijn ingeschreven en 115 boekjes geheel werden uitbetaald. Het. tegoed der 15922 inleggers bedroeg einde Maart f 4.662.98426. Mot ingang van 3 April a.s. worden enkele loketten op 't postkantoor van plaats veranderd. Loket chèque en girodienst komt waar nu Rijkspostspaarbank is. Loket quitantiön (uitbetaling van) komt

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1