Tweede Blad. Zaterdac 31 December 1921 Eer de dag was, ben ik. Eer do dag was, ben ik. Josaja 43: 13. Daar staan wij aan don aanvang van hot jaar, van die reeks van dagen, die als groots onbekenden voor ons liggen. Dat schijnt wel niet zoo, ma'ar zoo is het toch. Het schijnt niet zoo: wij maken dat zwijgende jaar levend door onze verbeel ding; wij bevolken het met de kinderen onzer verwachting; wij bestralen het met de zon onzer blijde hoop en dan ligt het voor ons'glanzend en rijk en veelbelovend: wat zal bet ,0ns niet brengen! Totdat wij ons op eenmaal herinneren, dat het komen de jaar voor ons ligt volmaakt, in het don ker, dat wij er niets van weten, niets. Niets? Ts> dat volkomen waar? Daar lees ik ons tekstwoord: „Eer de dag was. ben Ik.,r Eén ding weten wij wel: daar ligt voor ons een reeks van ongeboren dagen; maar eer zij verschijnen is God daar, de Eeuwige. Laat ons trachten de kracht van dat woord in ons op te nemen. Gesproken is het door den profeet, tot dat Israël, dat op het punt stond uit Ba- bel terug te keeren naar Juda. Maar ach wat is dat volk bevreesd. Nu zegt de profeet in des Heeren naam: „Vrees niet, want Ik heb u verlost. Wanneer gij zult gaan door het water, Ik zal bij u zijn, en door de rivieren, zij zullen u niet over- stroomen: wanneer gij door het vuur zult gaan, zult gij niet verbranden, en do vlam zal u niet aansteken. Ik. Ik ben de Heere. en er is geen Heiland behalve Mij." Als dan hof volk nog angstig blijft zien op de toekomst, op die dagen, waarin zij gaan moeten door de vlakten en over de bergen en door woestijnen; als zij zien op vijanden en gevaren en duchten de dagen dio komen, dan klinkt het: „Eer de dag wa.fi, ben Ik." Voordat zii komen, die dagen, in het duister gehuld, ben Ik er reeds. Ik ben niet enkel do God van het verleden, Ik hen ook de God van de toekomst. Wat tot Israël gesproken werd in dien ouden dag geldt voor ons. Heden beginnen wii een nieuw gedeelte van onze levenreie. Donker ligt het pad voor ons en menig hart- beeft en vraagt: „waf zal ons wachten?" En nu komt ook tot ons bet wooid: „Eer de dag was, ben Ik." Ik. uw God. kom niet als de dag der versc-hrfkkiug in aangebroken, neen voor dien fiid bon Tk en al. Ik ben er, eer de dag was. Uit Mii komt die dag voort Door Mii wordt bij bestuurd. Niets van wat. die dag kan brengen, gaat om buiten Mii. Ik, de Heere, regeer! Maar is dat wel zoo troostvol, dat de Heere regeert? Plaatst het Godsbestuur ons niet heel dikwerf voor raadsels? Stelt het ons niet menigmaal te leur? Hoo verschrikkelijk benauwd heeft Job. gestaan tegenover het Godsbestuur! Hij had geleefd voor den Heere, en ziet, ramp op ramp treft zijn huis. zijn hoofd, en God hoort er niet naar en merkt er niet op! O had Job toen maar kunnen gelooven. dat er geen Gód was! Maar dat God er was en dat het nu toch zoo ging: dat was hef vreeseliike! Denkt eens. welk een som van liiden er ligt in die betuiging van Asaf: „deze zijn goddeloos, nochtans hebben zij rust, en vrede in de wereld: zij. vermenigvuldigen bef. vermogen en ik heb tevergeefs mijn hart. gezuiverd en miine handen in on schuld gewasschen!" Welk een smartelijke twijfel in die vraag: hoe? zou God het weten? Als wij dat lezen en als wii rondom ons zien en opmerker zoo veel onrecht, zoo veel Tijden, zoo tal van raadselen; is het dan eigenlijk wel een troost: „de Heere regeert"? Moeten wii dan toch maar gerust zijn op dat woord? Ja, dat moeten wij. Dat mogen wij. Dat kunnen wii! Weef gji wat, ons teleurstelt? Niet hef Godsbestuur, maar onze voorstelling daar van. Wien het te doen i6 om God, die wordt niet teleurgesteld'. Aan het slot mag Job spreken: „Met het gehoor had ik van U gehoord, maar nu ziet U mijn oog." En wien het te doen is om God, die volgt welk 'n hoogte er is bereikt door den man die spreekt: vroeger had is van U gehoord maar nu heb ik U gezien! En Asaf mag getuigen: „Wien heb ik nevens U in den hemel, nevens U lust mij ook niets op de aarde." Van daar dan hun eerste klacht, waarin zij toch eigenlijk het bestuur van God aan klagen? Die komt omdat zij niet zagen op God, maar zelf wilden bepalen hoe God moet besturen. En als er éen ding is, waarvan wij ver biest moeten worden, zullen wij moedig en blijmoedig het nieuwe jaar ingaan, dan is hel van onze gedachten omtrent de wijze waarop God de wereld en ook ons leven besturen moet. Die gedachten, zij werken zoo verwar rend, zoo benauwend. Wij maken ons plan: dit is dé weg waarlangs God het zal, het moet doen. En straks gaat het gansch an ders en grijot, de twijfel ons beet. Laat ons toch ernst maken met dat: Mijne gedaehen zijn hooger dan ul iéder gedaehten, on mijne wegen hooger dan uwe wegen! opdat wii niet blijven tobben met onze lage gedaehten en wegen, maar we ons laten leiden door Gods hoogere ge dachten, op Zijn hoogeren weg! Dat kunnen wij als het ons te doen is om God. Niet om Gods gaven, maar om God zelf. „Doof des hemels klaarheid uit, 'k Zal mijn God beminnen. Dat de hel heur kaken sluit' 'k Zal hem toch beminnen Zij de dool een eeuwig graf, 'k Zal Hem toch beminnen. Neem mij hoop en uitzicht af, 'k Zal hem toch beminnen. Neen, geen Hemel is mijn doel, Neen, geen oertwig etrafgevoel Speelt mij door de zinnen. Neen, verdwijnen vreugd cn smart 't Eigen wezen van mijn hart Is, mijn God beminnen." Dat is een hoogte, die wij niet gemak kelijk bereiken. maar toch in die rich ting alleen liggen onze levens vrede en on ze levenskracht. „Maar", zoo zucht ons hart: „ach, God is zoo ver en zoo koog!" In Lukas 2 lees ik aan. het einde van de Kerstgeschiedenis: „En als acht dagen vervuld waren, dat men hot kindeke be snijden zou, zoo werd zijn naam genoemd Jezus." Als acht dagen vervuld waren. Acht dagen na Kerstmis dat is op den nieuw jaarsdag, werd Zijn naam genoemd Jezus. De nieuwjaarsdag is do naamdag des Heeren. Boven don ingang van het nieuwe jaar staat geschreven: „Jezus." „J e z u s." En nu is God niet ver meer. De Eengeborene die in den schoot dos Vaders is, die heeft Hom ons ver klaard. In Jezus blikken wij God in het vaderhart. „Jezus." En nu wordt God ook niet rneer ver gehouden door onze zonden, want die naam is „Zaligmaker." Hij maakt Zijn volk zalig van hunne zonden. Hij delgt die uit Zoo ver het Westen is van hef Oosten, zoo vor doet Hij onze overtredingen van ons. „Jezus." En nu mogen wij tot dien God, dien hoogvefhevenen, die zeggen kon: „eer de dag was, ben Ik." nu mogen wij tot Hem zeggen „Onze Vader." En wie dat zegt, gaat bidden, en wie tot zijn Vader bidt, gaat hopon, en wie zoo hoopt, wordt niet beschaamd, omdat de liefde Gods in zijn hart is uitgestort. OUDEJAARS-MIBBERNACHT. Daar kondigt de klok van den toren f In plechtige elagen 't ons aan, Dat ouden en jongen, het hooren: „Een jaar, woer een jaar, is vergaan!'4 Nog eenmaal naar buiten getreden, Omhoog naar do sterren geblikt, Den Vader gedankt en gebeden, Die alles ten goede beschikt! Gedankt voor zoo menigen zogen, Gesmaakt door ons hart, door ons huis, Voor troost, onder tranon vorkregen, Voor krachten, vernieuv/d onder 't kruis. FEUILLETON. IN BANGE DAGEN. Verhaal uit 1870. 6) Mama wist nu ook, dat de oorlog aan staande was. Zij was veel boter en weer in ons midden, zoodat het niet mogelijk of wenschelijk was do waarheid voor haar to verborgen. Wij wisten allen zeer goed, hoewel wij er niet over spraken, dat naar allo waarschijnlijkheid Leofs regiment een van do eerste zou zijn, die opgeroepen zou worden. Leo weg, dat was wel het eerste waar wij aan dachten, als hot woord oor log genoemd werd. Wat dat voor mij in sloot, voor ons allen, voor mijne moeder, is niet te zeggen. Mijn hart leed er onder, als ik zag met welke droevige oogen zij al zijno bewegingen volgde, als hij bij ons was. August was wat minder neergedrukt dan anders. Victor was een en al opgewon denheid ten hoogste geprikkeld door Leo's bedaardheid, en gepeigd zijne "studiën te laten varen en dienst to nemen als vrij williger. Zolfs ldeino Arnold werd er door aangestoken en liep door het huis van top tot teen gewapend, overgelukkig in het bezit van zijn miniatuur sabel, gewoer, echako enz. die den grootsten schat uit maken van iederen Franschen jongen. In allo schuilhoeken vied hij denkbeeldige Pruisen aan en werd meor dan eens be trapt op het wegkapen van kruit, om er zijne kanonnetjes mede te laden. Ilc zou wel eons willen woten in hoever re de voorliefde voor kinderwapontuig in onze kinderkamers invloed heeft geoefend op den ingewortelde® lust tot vechten, die zulk ©ene sterke en algemeen erkende eigenschap is van ons volk. Het is moeilijk oorzaak te scheiden van gevolg en gevolg van oorzaal»; maar ik geloof niet, dat ik ooit weer oen kind soldaatje zou kunnen zien spolen. Men zegt, dat de tijd alles verzacht; maar nu lean ik geen wapenen zien zonder dat mijn haFt van pijn en ake ligheid ineenkrimpt. Nina was weder de oude. Gedurende ma ma's ziekte was zij zoo zacht en stil, zoo zorgzaam en bezorgd geweost, niet alleen voor do liovo kranke, maar voor ons allen in het bijzonder, dat wij bijna haddon lee- ren vergeten hoe eigenzinnig zij wezen kon. Door de gezamenlijke droefheid en zorg waren zij en Leo veel intiemer mot elkander geworden, daar ik altijd bij de zieke was. Zij had hare behaagzucht eu kleine plagerijen laten varen, en deed al wat zij kon om hern on oom Louis op te beuren on to vorvroolijkcn, en de treurige, maar toch zoo noodzakelijke stille^ in huis minder drukkend to maken voor Victor on Arnold. .Voor giften, op allerlei wijze Verrassend, beschamend herhaald, Voor aardsche en voor hoinelscho spijze. Als man' uit den hemel gedaald. Gebeen voor zoo menige zonde, Beschreid, toch herpleogd, keer op koer, Voor wrok, waar Gods Wijsheid verwondde, Als waar' Hij de Liefde niet meer. Voor ondank, die snood kon vergoten, Wie d' evenaar houdt van ons lot. Voor al, wat mij weegt op t geweten, De 6chuld van oen jaar, o, mijn God! O Troost, dat de trouw van mijn Vader, Toch nooit door mijn ontrouw zich wendt! Hij gaat tot mij uit, eer ik nader, Dio nimmer verandering kent. Nog eenmaal naar buiten getreden. Geblikt boven 't etarrengewolf, Den Vader gedankt cn gebeden. Tot ik Hem vind in mij zelf! J. J. L. TEN KATE. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Zestal. Te Delft: H. H. van Amoide te Ridderkerk, K. J. "van den Berg to Ermolo, C. B. Holland te Kampen, L Kievit te Lunteren. Dr. J. D. do Lind van Wijngaarden te De Bilt (U.) en J. J. Timmer te Montfóort. Beroepen. To Lienden: Ds. H. A. de Geus te Voeuendaal. Bedankt. Voor Feijenoord (vac.-F. G. Hos- pers): P. de Bruin te Aalsmeer; voor Zetten- Andolsfc, Leerdam en St. Annaland: H. J. van Schuppen te Groot-Ammorsvoor Oud-Alblas: J. Kraay te Gorinchem; voor Velseroord: M. G. Gerritsen to Zundordorp. GEREF. KERKEN. Bedankt. Voor Vrijhoeven, '6-Grevelduin- Capclle en Sprang: W. S. Pontior te Maasdijk. CHR. GEREF. KERK. Boroopon. To Yeenendaal: Ds. A. H. Hil- bers- te Enschede. Ds. S. do Vrios, sedort 1910 predikant te Bandoeng (Java), thans gerepatrieerd, stelt zich wcor beroepbaar in de Ned. Herv. kerk. Het adres van Ds. do Vries is Kapelle bij Goes. Evang. Lath. Kerk. Bij do verkiezing van oen predikant der Her steld Evangelisch-Lutherscho Gemeente te Am sterdam worden uitgebracht op Ds. H. L. Boer- lijst tc Leeuwarden, 181 stommen; op Da. J. W. Brass, te Rotterdam, 92 stemmen en op Ds. P. Neideeck, to Enkhuizen, 194 stemmen. Tussehen de heeren Boerlijst en Noideek zal Vrijdag 6 Januari herstemming zijn. Ds. J. Salm. f Te Opperdoes is op den 28sien December j.l. Dog onverwachts de predikant der Nod. Her vormde Gemeente aldaar, Ds. J. Salm, op 60- jarigen leeftijd overleden. Reeds lang was zijn lichamelijk gestel van dien aard, dat hij zijn kerkelijk werk niot dan mot moeito vorriclitte. Jaren lang is hij voorzitter goweost van den overwegend-modernen Ring Modcmblik hoewel hij ook daar zijn Heiland ni6t verloochende maar door velen bemiud, werd hij zelfs door zijn niet-gees tvenvanten zeer geacht en gowaardcerd, ook om zijn bijzondere gaven. Als midden uit zijn werk go trokken is hij „in do yrcugdo des Heeren." ingegaan. W. Jansen, f Op de vergadering van liet Paodagogisch Ver bond, clie Donderdag to Utrecht werd gehouden is in do midagzitting, waar hij zoo juist het woord had gevoerd, plotseling overleden do oud- district schoolopziener to Utrecht, do hoer W. Jansen. Do vergadering werd onmiddellijk op- geheven. Do overledene, die jarenlang ©en bekend instituut te Utrecht heeft gehad, on oen uitno- mend practisch paodagoog was, heeft zich ook naam gemaakt als schrijver van boeken op wijs- gcerig en cthisch-paedagogisch gebied. Do over ledene was ruim 30 jaar lid van bovengenoemd Verbond en was juist voor do tweedo maal tot bestuurslid en redacteur van het orgaan van het Verbond benoemd. J. J. van Wermcskcrkcn. f In den ouderdom van 58 jaren is te Utrecht plotseling overleden de hoer J. J. Wermcsker- jen, hoofd van de Christelijke school in do Bloomstraat. Do heer v. Wenncskorkeu, die zijn opleiding genoot op den Klokkenberg ta Nip megen, was achtereenvolgens onderwijzer to Woerden, to Almkerk, to Utrecht, vervolgens hoofd van een school to Brock op Langendijk cn ■u «uiz/aji, om daarna tot hoofd te worden be noemd aan co Chr. school in de Bloomstraat, welk ambt hij ongoveor 21 jaren met alle toe wijding, die zijn karaktervolle» persoonlijkheid kenmerkte, heelt vervuld. Voorts was hij aren- lang leeraar voor de vakken aardrijkskunde en rekenen aan do Bijzondere Normaallessen te Utrecht. Dat duurde echter niet lang. Zoodra wij niet meor in zorg en angst behoefden to zijn over mama's toestand, kwam ©ene verandering in hare manier van zijn. Al lereerst was dat merkbaar in hare handel wijze tegen Leo. Zij vermeed hem, legde de bloomen en boekon, dio hij haar bracht, achteloos ter zijde, was altijd van eono an dere meening, stelde zijno opinio in een be spottelijk daglicht, was ers hoogst zeidon too over to halen wat muziek voor hora te maken, waar hij toch zooveel van hield, of met hein zijne en ook haro lievelingsliede ren to zingen, waarbij zijno diepe tonon en haar heldere, zuivoro, iievo stom zoo goed bij elkander pasten. Dit alles viel mij heel moeilijk' en voor Leo was het nog veel zwaarder te dragen. Mij viel hot. moeilijk, omdat ik reeds^ sedert geruimon tijd wist, wolko plaats Nina in zijn hart bekleedde, on dat al zijne hoop op aardsch geluk van haar afhing. Hoe ik dat te woten was gekomen weet ik niet; niet door hemzelf, want het was alleen maar stilzwijgend onder ons vast gesteld. Langzamerhand had ik het gemerkt, en in het begin kon ik, (zal ik het eerlijk beken nen?) een gevoel van jaloerscho smart niet onderdrukken. Zij toch schoon zoo weinig prijs te stellen op do toewijding van het edele hart, dat mij het dierbaarst op aarde was na mama's liefdo. Op aarde, en ik kendo in die dagen niets Een Schotsch revival. Do Engeiscke bladen vermolden een hoogst opmerkelijke revival-beweging, die de visschera- plaatsen aan do Noordoostkust van Schotland heeft aangetast. Een Fransche psycholoog, des kundige op dit gobicd, hoeft oen onderzoek ter plaatse ingesteld en rapporteert dat do bewe ging die zich nu openbaart de gedenkwaardige door Evan Roberts in 1904—'05 in Walea ge- inspireerde uitbarsting in merkwaardigheid en aanstekingskracht ©vortreft. Op vele plaatsen is het normale leven ge-> weken: bioscopen, kroegen cn danszalen zijn let- terlijk verlaten; pijpen, speelkaarten, dansschoe nen enz. worden in hot openbaar bij massa's ver brand; drukbozocht© meetings waar wordt gebe* den, gezongen en belijdenis van zonde wordt af gelegd, duren den ganschen nacht door; motor rijders die passeeren worden aangehouden en ver maand op hun heil bedacht te zijn; in den speek tijd bidden troepen kinderen in de straten. Do beweging is ontstaan tijdens een dweep zieke zendings actie in Yarmouth en Lowestoft, toen do Schottche schepen daar onlangs anker den. Vlug verspreidde de beweging zich langs do Schotsch© kust. AVick, Fraserburgh, Buckiceu Pe terhead zijn brandpunten dor beweging; zelfs Aberdoea bogint aangestoken to worden en be keerlingen worden gemaakt onder allo rangen en standen der maatschappij. Vereen, van Chr. Landbouwonderwijzcrs. Do Vorceniging van Chr. Landbouwonderwij- zers voigaderdo 28 December j.I. lo Utrecht in Hotel Terminus. In den voormiddag werden huishoudelijke za ken afgedaan, in den namiddag hield Prof. Dr. Buytendijk oen rede over: „Evolutie-theorieën." Fliorovcr ontspon zich oen breed© discussie. Prof. Buytendijk vorklaardo zich in principo bereid een schriftelïjken cursus voor do loden der Ver- ceniging te openen over verschillend© principi- eelo vraagstukken in verband mot hot evolutie begrip cn dergelijke. Dezo cursus zou omstreeks Februari a.s. beginnen, over een half jaar Ioo- pen on ongeveer 13 lessen omvatten. Besloten werd, dat me.n zich voor deelname bij den heer J. A\roIdendorp te Hoofddorp zal aanmelden voor 21 Januari a.s. Unie van Christelijke Onderwijzers. Gisteren is to Utrecht de algemoeno vergade ring gehouden van de Unie van Chr. Onderwij zers en Onderwijzeressen in Nederland. Do voorzitter, do hoer P. Zwitser uit Rotter dam, drukto in zijn openingswoord erkentelijk heid uit jegens den hoer van Duyvondijk, voor wat deze als Uaio-leider hooft godaan. De Unie verloor 300 leden, een aanzienlijk cijfer. Men ziet ovenwei altijd, dat een organisatie na een krachtig gevoerde salarisactio leden verliest. Met do „Vereeniging" ia loyale samenwerking verkre gen op bepaalde punten, o.a. zal men gemeens schappelijk trachten oen deel van do Unie-col lecte to verkrijgen voor do oud-strijders. Spr. ziot do mogelijkheid van ander© groepeering, n.l. oen bond van chistelijko schoolhoofden en een voroeniging van personeel bij hot christe lijk voorbereidend en bij het vakonderwijs. De vraag zal vervolgens zijn, hoo oen federatie te vorkrijgen, welk© allo groepon omvat. Een fusie zal in tussehen nog wel lang uitblijven. Er is nog altijd veel tegenwerking. Spr. riop het wolkom too aan den wethouder van ©Ddcrwijs der gemeente Utrecht en den ver tegenwoordiger van hot Chr. Nat. A'akverbond, den heer Amelink. Do voorzitter deelde nog mode, dat liet be stuur van do Unie overleg heeft gepleegd met iwoo leden van hot hoofdbestuur dor auti-rov. partij. Hij hoopte, dat met andcro christelijke partijen eveneens zulk overleg gohouden kan wor den. Arolgens liet jaarverslag bedraagt het aantal leden ongeveer 1450. Na eonigo besprekiug, o.a. ovor hot nieuw uitgegeven blad Do School, werd het jaarverslag vastgesteld. O.m. is ter sprake gokomen de vraag, of on derwijzers van M. U. L. O. en kweckschoollecr- aren lid of donateur van do Unie kunnen zijn. Het Hoofdbestuur antwoordde, dat aan d© be trokkenen zal worden geschreven, dat zij geen donateur kunnen zijn, maar lid moeten worden. Do heer van Diijwendijk hield een inleiding -over do toekomst der Unie, waarin hij o.m. be toogde, dat er moet komen een algemeeno akte van benoeming voor allo Prot. Chr. scholen. Arorvolgcna werden statuten en huishoudelijk reglement behandeld en vastgesteld. Aangenonjon werd een bestuursvoorstel om een krachtige actio to vooren voor: a. gelijkstelling met den togkomstonderwijzerb. verkleining van do hoofdaktc-margoc. vervanging der Mu lo-marge door een billijk systocm van bijalcten- bolooning; d. kleiner verschil in salariccring tussehen hoofden en onderwijzers. Aran uit de vergadering werd er op aangedron gen, do Officieoio stukken en adressen niet te schrijven in de vereenvoudigd© spelling. In tussehen nam de vorgadcring een motie aan, waarin do Uuio bij de rcgecring aandringt op invoering van do vereenvoudigde spelling, behalve dc aarde en het aardsche. Ik wist niets van het toeder liefhebbend hart, dat daarboven voor ons, monschon, klopt; van de machtige en toch zoo zachte hand, die do zeven sterren noderlegdc om zijn ver schrikten en door den glans verblinden dienstknecht op to richten; van de stem, dio ceno stem was als van vele wateren en toch zoo zacht on liefelijk sprak, toen het aangezicht, dat blonk gelijk de zon schijnt in hare kracht, zich over dien verslagen dienstknecht boog, zeggende: Vrees niet Ik leef en bon dood geowest; en zio Ik ben levend in allo eeuwigheid. En ik heb de sleutels dor hel en des doods. Ja, Hij heeft de sleutels niet Petrus, niet Rome; maar Hij zelf, Jezus. Hij heeft reeds de gouden poorten van het heerlijk Vaderhuis ontsloten voor onze geliefden, wier heengaan in onzen lering zulk eene .droeve leegte hoeft veroorzaakt. Zij zijn nu bij Hem, on daar waar Hij is en waar zij zijn, moet nu voor ons gevoel wel ons thuis zijn. Hoe gansch andere godachtcn wekken de velo woningen in heb Vaderhuis daar boven bij mij op, dan de voorstelling, die ik vroeger van den hemel had. Ik daeht toen aan eene plaats van verblindende, on- genaakte heerlijkheid, aan een troon, vlek keloos rein en hemelhoog verheven, cn op dien troon oen Wezen, vrecselijk en ge ducht van majesteit, te rein, te onlzagwok- wijl men bij invoering van Lot stelsel-Klnyvaflr Muller vreest voor spclliugsanarchio. De voorzitter richtte hartelijk© woorden toS het scheidend hoofdbestuurslid, den heer da ATies. g™™"™ Uit de Pers. St. Bureancratins. Ruim eon half jaar geleden, zegt dn Maasbode, kwam men in Den Haag tot de ontdekking, dat door gecentrali seerde® aankoop van door den Staat be- noodigdo artikelen, gunstige voorwaarden en derhalve bezuiniging kon worden ver kregen. Theoretisch een zeer juiste stelling, maar of zij practisch het gewenschte re sultaat zal opleveren, waar de uitvoering in handen van St. Buroaucratiue gevallen is, betwijfelen wij. Om te beginnen werd van rijkswege op gericht hot „Rijksinkoopbureau" gevestigd te 's-Gravenhago in een afzonderlijk pand in do Laan van Meerdervoort. Dergelijke magazijnen hebben behoefte aan den eersten stand, vooral als men be zuinigen wil. Een voorname taak van dit bureau zou zijn onderling overleg tussehen en gemeen schappelijk optreden van Departementen, Staatsbedrijven en Rijks-administraties te bevorderen. Bovendien zou naar normali satie van de aan de artikelen, door de ver schillende departementen te stellen eische» worden gestreefd. Het kan dunkt ons niet mooier. Voor de uitvoering van deze taak ia echter noodig een staf van ambtenaren en heel, heel veel papier, want anders kan St. Bureaucratius niet leven. Hot bureau heeft een half jaar geleden zijn werkzaamheden aangevangen door artikelen, die zij leveren wil na geconccn- treerden aankoop, groepsgewijze saam tf voegen. Zoo ontstondon er zeven groepeu. Groep I draagt den weid3chen en Hol- landschen naam van Imprimés en andere drukwerken. De volgende groepen ziju huishoudelijke artikelen, bureaubehoeften, meubilaire goederen, brandstoffen, kloeding en touwsoorten. Alle rijksbureau's moesten i.jsten opma ken van wat er aan deze artikelen jaar lijks of in do laatste tweo jaar noodig ia geweest. Na de noodigo tu^schen-stations, van de lagore bureau's naar de hoogere, want alle ambtenaren moeten aan deze bezuiniging toch eenig werk verrichten, moostcn de lijsten voor 15 September bij het Rijksinkoopbureau zijn ingediend. Thans een half jaar na oprichting of ruim drie maanden na binnenkomst der lijsten is men zoover dat het bureau vol gons de officioele ministerieel© modedee- ling kon overgaan tot levering van arti kelen vallende onder de eerste drie groe pen. Aan brandstoffen zal men den vol genden winter wel toekomen? Autoriteiten, die een of moer van deze artikelen regelmatig gebruiken en wij zouden niet een rijksinstelling Runnen op noemen waar dit niet het geval is; en die tof dusver zcif m rechtstreeks in de aan schaffing van het bcnoodigdo voorzagen, moeten die artikelen voortaan deor be middeling van, althans niet zonder over leg met het Rijksinkoopbureau bol rekken. Dit geldt zelfs voor artikelen, welke uit vergoeding voor aanschaffing van bureel- behoeften als anders-/'^ r- bekos tigd. Het bostellen en koopm -r. c.t magazijn van St. Bureaucratius is echter niet een voudig. Heeft men iels noodig dan dient do autoriteit eerst een bostellijst. voer do bel rekkelijke groep aan te vragen aan 't Rijksinkoopbureau cn na invulling pas seert deze weer tal van hoogero bureau's tot ze eindelijk belandt aan hot departe ment, dat daarna weder voor expeditie naar do Laan van Meerdervoort zorgt. Do verstrekking van hot bestelde zal daarna zoo spoedig mogelijk plaats heb ben. Om echter te grooton verwachtingen direct den kop in to. drukken voegt do of ficioele ministerieelc beschikking er aan toe. dat om teleurstelling te voorkomen^ zij er de aandacht op vestigt, dat do con centratie van do aanschaffingen eenigen tijd eischt en dat dus licht enkoio maan den kunnen vorloopen tusschon het aan vragen en het verstrekken van do bos tel do artikelen. Rijksambtenaren en militairen zullen dus voortaan zeker een half jaar to vo ren mooten bestellen, met het gevolg, dat ovornl magazijntjes met aparte admini stratie enz. wordon opgericht. St.. Bureaucratius is een groot man, maar wij gelooven niet. dat hij het. tot bc- zuiniging brengen zal. o kond van heiligheid, dan dat zelfs Enge- len zouden kunnen naderen met onbedek- to aangezichten; en- aan don voet van dien troon lango rijen van heiligen in witte kleederen, met kalme, tevreden sangezhh- ten en heldere, ernstige oogen, waarin geen spoor meer te vinden was van aard- i scho gevoelens cn hartstochten; o ncc-n, dat alles was daaruit verdwenen door do louterende vlammen van hot vagevuur. Geen wonder, dat mijno verduister da oogen zich afwendden, dat, mijn kloppend? hart angstig en bezwaard werd. Ik gevoel- i do maar al te zeer, dat ik, zoo goh oei van.4 de aarde, aardsch gezind in al mijne godach ten, gevoelens genegenheden daar in dia hoog,cre sferen geen rustpunt voor ïuijm hart had, niets daar ik belang in aleldej want tussehen mij cn dat alles lagen het^ graf cn een kloof, het louterend vortoronA^ vuur, on voor zulken als ik raocst het wel oen onoverkomelijke klove zijn. (Wordt va.\'o',sdt 'Ig,

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 5