Uit de Omgeving. Gemeentelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat morgen (Zaterdag) aan de gemeentelijke Visch- wuikels (Visehmavkt en Sradshulpwerf) veikrijgbaar is TONG i ƒ0.95 per pond. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. - Leiden, 30 Decefber 1921. HONDENBELASTING. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belanghebben den, dat ingevolge art. 2 der Verorden!og regelende de invordering der plaatselijke directe belasting op de honden, iedere houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan vóór of op den 31en Januari a.s. bij den Gemeenteijontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevulde en door den aangever ondertee- ikend biljet en dat bedoelde inschrijvings- biljetten voor het dienstjaar 1922 kosteloos ten kantore van den Gemeente-ontvanger verkrijgbaar zijn. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat door Johannes Daniël Frederik Cheizoo woende te Leiden een verzoekschrift is ingediend, om vergunning voor dep verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaats van verkoop in het benedenlokaal en het aangrenzend achterlokaal van het perceel Noórdeinde No. 49. vermoedelijk in den loop van Januari a.s. de aanbesteding kan geschieden. Ook dit- ■werk is voor de bestrijding der ■werkloos heid van veel belang. De Rijksmiddelen. Een daling in de opbrengst^ der Rijks middelen, die zich vanaf April 1921 ver toonde blijkt ook over de afgeloopen Noveanbermaand uit den staat der op brengst van 's Rijks middelen. Dezo daling over de eerste elf maanden van 1921 heeft nog niet een dergelijken omvang aangenomen, dat de opbrengst over 1921 minder zijn zal dan over 1920. De eerste 11 maanden van 1921 wijzen nog een vermeerdering in opbrengst aan, ver geleken met die van 1920 1.143.491.34. Blijft de maandelijksche opbrengst zich op denzelfden verminderden voet voortzet ten. dan zal 1921 hetzelfde totaal te zien geven als 1920. De vermeerdering in 1919 vergeleken bij 1918 beliep 79.680.019.98^, van 1920 ver geleken bij 1919 110.711.627.93Totaal bracht 1920 op: 430.623.590.96. 1921 zet dn met een opbrengst over Januari van 31.333.651.77 V£. 1921 brengt op over No- T-miber 35.333.651.77^. Bij een totale opbrengst over de eerste 11 maanden van 1921 van 399.615.820.02, zal de vermoede lijke opbrengst over 1021 pl.m. 435 millioen gulden zijn, een opbrengst, die de raming met. pl.m. 32 mïliloen gulden zal overtref fen, een nagenoeg gelijke opbrengst als over 1920. November 1921 bracht ƒ2.647.456.63 minder op dan November 1920. Dus een kleine 3 millioen. Ontvangers directe belastingen. Het algemeen bestuur der Broederschap van ontvangers heeft zich met een nota gewend tot den Minister van Financiën, naar aanleiding van de indiening van het wetsontwerp, strekkende tot het wegne men van de „franje" uit verschillende wet telijke bepalingen nopens de directe be lastingen. In de eerste plaats worden bezwaren aangevoerd tegen do voorgestelde afschaf fing van do schal tingscommissie voor de inkomensbelasting. In de tweede plaats wordt in overweging gegeven do inko mensgrens, waarbij aan de belastingplich tigen met wisselende inkomens een aan giftebiljet moet worden uitgereikt in ver band met de waardedaling van het geld van 200 tot 400 gulden te verhoogen. Ten slotte wordt betoogd dat. nu krach tens een ministerieele beschikking de ge- hecle aanslagregeling der personeels be lasting aan do ontvangers der directe be lastingen is opgedragen, teneinde de in specteurs van werk te ontlasten, door wetswijziging der mogelijkheid to openen, dat aan de ontvangers eveneens de beslis sing op bezwaarschriften en aangiften tot ontheffing kan worden opgedragen. Bezuiniging. In verband met het feit, dat het Rijk ^llo belastingen zal innen, waardoor ver schillende gemeenteambtenaren in Rijks dienst zullen overgaan, is gisteren plotse ling aan een honderdtal tijdelijke inspec teurs en adjunct-inspecteurs van de Rijks belastingen ontslag aangezegd in Mei en volgende maanden van 1922. Verzekering van arbeiderswoningen. Door tusschenkomst van Ged. Staten van Zuid-Hrolland is ter kennis van do ge- mcentebcturen gebracht, dal de minister van Arbeid op hun desbetreffende vraag verklaarde, zich niet bevoegd te achten om een maatstaf voor de beoordeeling van do «oliditeit van verzekeringsmaatschap pijen, waarbij door verecnigingcn met Rijkssteun gebouwde verecnigingcn met worden verzekerd aan te geven wijl als dan in geval van schade het Rijk mede verantwoordelijk zou kunnen worden ge steld. Do gemeente is ten allen tijde en in alle gevallen tegenover het Rijk verantwoor delijk voor de rentebetalingen de .aflossing der voorschotten. Een eerste vereischle is dus dat de verzekering tegen brandschade van het complex door dc vereeniging aan do goedkeuring van het gemeentebestuur wordt onderworpen. Heeft, de gemeente verzuimd, dezo voorwaarde bij het ver lenen van het voorschot aan de vereeni- te stellen, dan moot zij zelve bij voor komend geval de gevolgen daarvan dragen. Salai'iceriiig gcmccntcpcrsonecl. Naar het Dbl. van N.-Brabant vernoemt heeft de staatscommissie inzake salariec- ring van gemeenlepcrsoneol haar laatste vergadering gehouden, en kan haar ver slag binnenkort worden tegemoet gezien. Het rijwiel bij de Bost. De postadministratie heeft, naar 'de Gelderl. meldt, bepaald dat van 1 Jan. a.s. af de vergoeding voor het gebruik door de ambtenaren van een eigen rijwiel zalwor voor de eerste twee uur gebruik slechts den verlaagd. Bedroeg deze vergoeding tot dusverre 15 ct. per uur, voortaan zal dit bedrag worden gegeven, terwijl voor elk volgend uur een vergoeding zal gel den van 10 cent per uur. De Spoorabonnementen. Door de Ned. Spoorwegen is aan het personeel voorgeschreven, dat met ingang van 1 Jan. 1922 alle abonnementskaarten ook van personen die als geabonneer- den bekend zijn steeds ter inzage ge vraagd en nauwkeurig nagezien moetwor den. Werkliedenksarten. Het Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie heeft zich telegrafisch tot den Minister van Waterstaat gewend, in zake de afschaffing van werklied enkaar ten op de spoorwegen. BUITENLAND. De ontwapeningsconferentie. Door den onwil van Frankrijk, dat door dik en dun vasthoudt aan ©en tonnage van 90.000 voor zijn duikbooten, ©en cijfer, dat driemaal zoo groot iB als het, in Hughes voorstel genoemde, i6 het niet. mo gelijk gebleken tot- een overeenkomst te komen. Naar uit Washington, d.d. 29 dezer wordt gemeld, zijn de besprekingen over do duikbootkwestie definitief gesloten. De mogendheden zullen dus zooveel duikboo ten van stapel mogen laten loepen, als zij willen. De Fransche pers doet al het mo gelijke en onmogelijke om aan Frankrijk's weigering een beetje decorum te verleenen. Frankrijk, aldus meenen de bladen, is niet in staat op de EngeLsche voorstellen in te gaan. De maritieme en militaire com missie heeft met algemcene stemmen be sloten, den minister van Marine te verzoe ken de maritieme belangen van Frankrijk met kracht te verdedigen. Frankrijk moet een machtige vloot honden tot verzekering van de vordediginer van zijn kusten en ko loniën ea* de vrijheid van haar varbin dingen. De „Matiu" bevat een artikel van sena tor tot Kerquezec, die Dinsdag in den se naat sprak, in welk artikel hij wijst op de noodzakelijkheid vovr Frankrijk haar veiligheid ter zee te bewaren. Het miss verstand, dat ontstaan ie tussclien de ge allieerden, mag niet grooter worden. Frankrijk beoogt geen offensief, het. is niet van plan den duikbooten 'n offensieve rol toe te kennen. Geen Fransche beman ning zal ooit toestemming in het tot zin ken brengen van een ,Lusitania". Het afzien van eiken offensieven oorlog door bewapende kruisers of onderzeeërs is het maritiem program, Gchrijft Kerquezec De vrijheid van verdediging der kusten en de verbindingen tusschen het moeder land en de koloniën is het tweede punt van dit program. De Engelsche pers is over Frankrijk's weigering, zooals begrijpelijk is, al zeer slecht te spreken. Zoo zegt b.v. de Pall Mall Gazette: „Als wij zien, dat Frankrijk opzettelijk met oen wapen dreigt:, dat wij het meest hebben te vreezen, en dat geen ander doel heeft dan een aanvallend, wordt het bijna een grap om te beweren, dat de Entente nog conige innerlijke kracht bezit. Do En tente moet of een werkelijkheid- zijn, ge baseerd op goeden trouw aan beide kan ten, of zij moet algeheel worden opge heven." De „Daily Chronicle" zegt: „Geen enkel volk, zelfs Frankrijk niet. kan onze aanhankelijkheid behouden, als het op deze wijze openlijk doorgaat met samen, te spannen tegen onze eigen veilig heid, de vrijheid van Europa, en den we reldvrede." Een der volgende punten van behande ling ter Conferentie zal het Vliegwezen uitmaken. Naar verluidt, zal het rapport van de sub-commisüie voor het vliegwezen, den wensch uitspreken, dat geen beperkingen voor den bouw van vliegtuigen en lucht schepen zullen ingevoerd worden. Hun ge bruik in oorlogstijd zal echter scherp om schreven worden. Do IerscLc Vrede. Tallooze vragen aangaande den huldi gen toestand en de vorderingen van hot Ehgelseh-Ierscho verdrag werden den laat- sten tijd gericht tot Lloyd George, don Engelsehen premier. Naar 'n draadloos telegram uit Londen mededeelt, heeft do premier thans in ant woord hierop een verklaring afgelegd, die als volgt luidt: „Geen Britsclie staatsman zou verder kunnen gaan, dan wij. Geen Britsch staats man zou een voorstel kunnen overwegen, waardoor Ierland buiten liet Veroenigd Koninkrijk zou komen. Het verdrag sfelb Ierland gelijk aan de andere staten van liet Vereenigd Koninkrijk, Ierland heeft ■dezelfde rechten cp het lidmaatschap van den Volkenbond en elk recht dat Canada in rechten en volgens de grondwet heeft-. En niet slechts de verwerping, doch ook de verandering zelfs van hot verdrag door Ierland of Groot-Britannië zou liet zonder waarde maken. Dit zou inderdaad tegen de belangen van beide landen zijn. De Brit sclie regeering is tot de uiterste grens in 't verdrag gegaan éu het heropenen van de besprekingen, die werden gesloten na een zeer volledige behandeling van elk punt zou vruchteloos zijn en is onmogelijk. De eerste minister voegde er aan toe, dat het werk van do ministerieoio com missie betreffende vertrek der Brit sclie strijdmachten, het afkondigen van amnestie en het treffen van alle noodige schikkingen, welke noodig zijn om de ver antwoordelijkheid te doen overgaan, o-p de Iersche voorloopige regeering, nu on mondig wordt opgehouden, doordat het ver drag nog niet is goedgekeurd, aooh na de goedkeuring zal het met den meesten spoed worden uitgevoerd. Hot. is het voornemen der Britsche re geering, zegt Lloyd George, om zonder vertraging haar verantwoordelijkheid over te dragen aan de voorloopige regeering, welke aan het bewind zal zijn gedurende de periode, welke noodig is om het bestuur van den Ierschen vrijstaat te orgaaisee- ren. De Duitsche Spoorwegstaking. De staking der spoor wegmannen in West-Duitechland, heeft zich uitgebreid over Elberfeld, Keulen en Essen en is thans in een zeer critiek stadium. De berichten, die te Berlijn nit het ge bied van de staking binnenkomen, doen -vermoeden, dat de beweging zich nog uit breidt. In verschillende plaatsen hebben de stakers het spoorwegvorkeer belem merd. Reeds ie de Schupo (veiligheidspoli tie) herhaaldelijk tusschenbeide moeten komen. Het aantal stakers is vandaag aanmerkelijk grooter geworden. Te Hagen staken de arbeiders van de epoorweg-werk- plaatsen en te Soest staakt het gansche spoorwegpersoneel. De Schupo heeft het station Rettersdorf-Barmen, waar de sta kers in bijeen waren gekomen, moeten ont ruimen. Dit geschiedde zonder botsingen, maar het optreden van de politie was noo dig, omdat de stakers ook hier het verkeer wilden belemmeren. De Kolenlcveranties. Vaz Dias 'meldt uit Berlijn: Tegenover de absoluut onjuiste voor stelling, als zou Duitschland voor de der de maal in gebreke blijven, ten opzichte van de verschuldigde kolen leveren ties aan de Entente, wordt van bevoegde zijde op gemerkt, dat Duitschland de beide eerste malen niet in gebreke gebleven is. Tevens kan medegedeeld worden, dat ook ditmaal Duitschland ten volle aan zijn verplichtin gen zal voldoen. Duitschland stelde voortdurend de com missie van herstel van de transportmoei lijkheden tengevolge van de vorst -op de hoogte. Sins 15 December heeft Duitsch land ten koste van grootere krachtsin spanning 12.000 ton cokes en 30.000 ton kolen geleverd. Sinds 25 December is de hoeveelheid die verlangd wordt, weer be reikt. Dreigende staking in Znid-Afrika. In verband met, de op 1 Januari ingaan de loonsverlaging dreigt in de kolenmij nen van Johannesburg sedert, eenigen tijd een staking. De onderhandelingen tus- schen de regeeringsvertegenwoordigers en de arbeidersleiders worden echter nog voortgezet. Te Geneve is een roodvonk-epidemie uitgebroken. Meer dan 100 gevallen zijn reeds aangegeven. Tot dusver i8 echter nog niemand aan de ziekte bezweken. Het persbureau van het Grieksche gezantschap te Parijs meldt, dat de be richten, volgens welke de toestand in Griekenland yerontrustc-nd en een militair pronunciamento elk oogenblik te verwach ten zou zijn, uit de lucht zijn gegrepen. In Griekenland is allee volkomen rustig. To Hamburg is in de woning van een koopmansweduwe een drukkerij van val- sche Poolsche 1000-Markbiljetten ontdekt. Er werd voor 2.145.000 Mark aan valsche bankbiljetten in beslag genomen. De Ween6che „Arbeiterzeitung" meldt, dat in KoMenihof bij Oodenburg, een bloedige vechtpartij heeft plaats ge had tusschen Italiaansehe en Hongaarsch© soldaten, waarbij vijf Italianen en een Hongaar werden gewond. Naar men uit Frankfort meldt, neemt het aantal griepgevallen, daar en in den omtrek sterk toe. Do ziekenhuizen zijn geheel bezet en do openbare diensten en groote zaken, ook do schouwburgen hebben moeite om hun bedrijf gaande te houden. Do ziekte is gelukkig tot dusver van goedaardigo soort. Ook in Oost-Friesland komen vele ge vallen van griep voor. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Drietal. Te SpannumDs. Meoter te Vrie- zenvoen, Ds. Wilde te Burum cn Ds. Roth te Sloten. Beroepen. To Amersfoort (vac.-wijlen W. J. Meiners)G. B. Westenburg te Beverwijk; te Amersfoort ;vac.-B. Batelaan): K. J. van den Berg te Ermelo; te Jaarsveld: E. Schim mel, cand. te Sclierpeuzeel (G.) Aangenomen. Naar Jaarsveld: E., Schim mel, "cand. te Scherpen zeel (G.) GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Wijekei c-n Balk: M. A. van Pernis te Schoonrewoordto Pacsens c.a.: D. G. A. Brouwer te Oostwoldc; te Charlois (2do prcd.-p!.): IJ. van der Zee to Nieuw-Ven- nep. Berocpingswcrk. net bovenvermelde beroop bij de Ned. Her-/. Gemoento te Jaarsveld wacht nog op Kerkelijke goedkeuring. Ds. Tazelaar. Op den Tweeden Kerstdag heeft D s. J. P. Tazelaar, Gcrcf. predikant te Woest, zijn 35-jarig ambtsjubileum herdacht. Uitbetiöing Onderwijsvergoeding. Do „Maasb." schrijft: Nog immer hoeft hst Departement van Onderwijs niet afgedaan do subsidieaanvragen van do Bijzondere Lagere Scholen den dienst 1920 betreffende. En als ge volg daarvan ook nog goen eindafrekening aan dc schoolbesturen doen toekomen voor Je scholen in den loop van 1920 geopend, dio ook geen voorschot op het subsidie ontvingen, is dit talmen niot aangenaaid vooral niet, wi.il vroeger zeker een maand of vijf eerder de zaak was afgewikkeld. Een hekeering. Dezer dagen i6, naar de „Residentiebode" meldt, Prof. Mr. J. H. Valckcnier Kips hoog-? Ieeraar in het staats-, het administratief- cn het handelsrecht aan de Technische Hoogeschool tot de Roomsch- Katholieke Kerk ovegegaan. Ook de dochter van den hoogloeraar is Katholiek ge worden. Kinderkork en preek. Men meldt uit Velsen aan „de Stand.": W© hadden hier den len-Kerstdag iets nieuws in de Geref. Kerk. Onze predikant Ds. Bocrkoel, hield, nadat het votum en do zegen eerst waren uitgesproken, een kort© preek, die ongovoer 20 minuten duurde, voor de kinderen der gemeente. Op eenvoudige en bevattelijke wijze werd het Kerstverhaal den kinderen verkondigd en met een toepasselijk woord gesloten. Na afloop zongen de kinderen Ps. 25:2. De dienst werd verder op gebruikolijko wijze voortgezet. Een nieuwe Geref. gemeente in Drente. De Gereformeerden in Zwartemeer (Burger- Oosterveen) hebben op den Tweeden Kerstdag het voorrecht gehad een eigen kerkelijke ge meente te verkrijgen. Voorheen behoorondo tot de kerk van Nieuw-Dordrecht, hebben zij op den Tweeden Kerstdag hun eigen ouderlingen en diakenen zien bevestigen. Ds. J. Duursema van Nieuw-Amsterdam, leidde de plechtigheid. Na do bevestiging der ambtdragers voerden verschillen de predikanten het woord. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Indische Begrootingen. Leening Spoorweg tarieven. Onteigening onder Wassenaar. De Indische begrootingen, werden na een uit voerige maar vrij onbeteekenendo discussie aangenomen, evenals het ontwerp tot bekrach tiging van de overeenkomst met de Ncd Han- del-Maatschappij voor den verkoop in Neder land van de voor landsrekening in Ned.-Indië gewonnen voortbrengselen van land en mijn bouw. voor 1922 tot en met 1926. Aan de orde was hierna het ontwerp tot het aangaan van een leening ten laste van Ned.- Tndië in de Vercenigde Staten van Amerika. De belangstelling voor dit ontwerp in onzen Senaat was nogal groot De heeren C rem er, Vliegen, Van Nierop. Idenburg en Blomjou6 voerden het woord en daarna de Minister van Koloniën en Financiën. Een zeer ernstige waarschuwing kwam van den heer Idenburg, den kenner van Indië bij uitnemendheid. Hij was geen voorstander van deze leening. maar erkende, dat noch het moederland, noch Indiö zelf het land uit den financiëelen put kan halen, waarin het de laatste jaren is ge raakt. Dit geld zullen we zeer duur moeten betalen, zoo riep de heer Ideniburg uit, maar laat het een ernstige waarschuwing voor de Regeering zijn, om "de uiterste zuinigheid in Indië te be trachten. Geschiedt dit niet spoedig en op groote schaal, zoo eindigde de oud-gouverneur generaal, dan dreigt Indië een groote ramp. Minister De Graaff was bij zijn beantwoor ding weer kort cn sober. Over deze leening was steeds overleg gepleegd met Financiën en deze leening zal .niet strekken tot dekking van een tekort op de gewone uitgaven maar van de buitengewone uitgaven. Een duidelijk antwoord op de ernstige waarschuwing van den heer Idenburg kregen we echter niet. Ook niet in de rede van den Minister van Financiën, dié dc stijging der vlottende schuld zelfs niet onrustbarend vond. Het tijdstip der uitgifte achtte Minister de Geer ook niot zoo ongunstig als de heeren Cr enter en Vliegen. Zijn deskundige adviseurs waren eenstem- ning van meening, dat elke dag verder uitstel voor den Staat nadeelig was. Eerst gistermiddag was een vertegenwoor diger van een Amerikaansche bankiersgroep bij Koloniën gekomen, om de leening uit te stellen tot na 15 Januari. Na advies van spr.'s deskundigen is besloten, op dit verzoek niet in tc gaan, omdat dit verzoek waarschijnlijk zijn oorzaak vond in een concurrentiezucht. Mocht hedenavond 5 uur echter niet vol doende worden ingeschreven, dan kan de Re geering de inschrijving nog altijd uitstellen. Na repliek werd het ontwerp hierna z. h. s. aangenomen. Bij een suppleloire Waterstaatsbcgrooling deelde de Minister mede, dat de nieuwe ver- hoogiiig dor spoorwegtarieven zeer gering is Do Minister meende, dezo verhooging te moeien toestaan met het oog op de tekorten der exploitatie. Maar wij gelooven met de heeren Smeongo en van Ma essen de Sombref, dat men met dergelijke maatregelen precies het tegenover gestelde bereikt. Verboogiug der tarieven, afschaffing der kiloinelerkaarten, verboogiug der abonnemen ten, we gelooven dat men op die wijzo het reizen onmogelijk maakt en de tekorten eer veinroot dan verlaagt. Eindelijk kwamen we aan de kwestie der onteigeningen onder Wassenaar (Meyendell) ten behoeve der watervoorziening in 's-Gra- venhage. Minister Aalberse had gemakkelijk werk en zag na een korte verdediging zijn ontwerp met algemeene stemmen aangenomen. Een felici tatie voor 's-Gravenhage. Hierna ging de Kamer uiteen tot Dinsdag 9 Januari 's avonds half negen. Gemeenteraad Woubrugge. Vergadering van Donderdag 29 December. Voorz. burgemeester Baumann. Afwezig de heer Boot met kennisgeving. Do Voorz. opent do vorgadering op gebrui kolijko wijze. 2. Do notulen worden voorgelezen en na een aanmerking van den hoer KrooS vastgesteld. 3. Ingekomen ziin eenige misrivon rnn Gede puteerden, houdende goedkeuring van enkele Raadsbesluiten. Dc bceren N. v. d. Velde en J. Hoogeudoorn vragen nogmaals vergoeding inzake den brug- bouw. Alles voor kennisgeving aangenomen. Van het Ministerie van Arbeid is eon circu laire ingekomen, waarin de Minister mededeelt, dat door hom een regeling van steun aan de noodlijdende wcrkloozenkassen der arbeidersor ganisaties is getroffen voor 1922, waarbij de gen moente-besturen worden uitgenoodigd om deze regeling over te nemen, wat de gemeente zou kosten 1/3 van het bedrag, dat meer wordt uit-, gekeerd dan do contributie plus de bijdragen van Rijk en gemeente zal bedragen. B. en W. stellen voor dien overeenkomstig te besluiten. De heer Kroes vraagt of alleen de metaal- bewerkersbond hiermede gebaat wordt. De Voorz. ontkent dit. Vele andere ver-" oenigingen worden eveneens gesteund. Conform besloten. De ingekomen reclames H. O. (pLm. 20) wor- den gcrenvoyeerd naar de Commissie van On- derzoek. 4. Vaststelling instructie Bookhouder-adminw 6trateur gem. Waterleidingsbedrijf. De instruc tie wordt voorgelezen en zonder discussie vaste gesteld. 5. Vaststelling instructie gem. geneesheer, te vens geneesheer van het armenwezen, in verband met het Raadsbesluit, in de vorige vergadering genomen. De instructie wordt voorgelezen. De heer Kroes vraagt of dezo instructie ongeveer gelijk is aan de vorige. De Voorz. antwoordt, dat de huidige, voor al wat het financieel gedeelte betreft, voor de functionaris gunstiger is. De instructie wordt hierop vastgesteld. 6. Wijziging instructie brugwachters, wogena een kleine drukfout. De brugwachters worden door den Raad onte slagen, niet: .geschorst en ontslagen." Conform besloten. 7. Aangaan geldleening waterleidingsbedrijf. In verband met de momenteel betrekkelijk voor- doelige voorwaarden stellen B. en W. voor een geldleening af te sluiten, van ten hoogste f 70000 tegen een rente van 6 1/4 pet. af te lossen in 35 jaar. Conform besloten. 8. Zonder hoofd, stemming wordt besloten tot- het treffen van eenige comptabele regelingen. Tevens wordt besloten tot het aangaan van een kasgeldleening, teecn Januari 1922, groot f 22.000. 9. Vaststelling belastingvarordening legeshete fing. De Voorz. doet voorlezing van de veror dening en antwoordt op de vraag van den heer Kroes, dat verschillende posten zijn verhoogd. De verordening wordt vastgesteld. 10. Voorstol-Kroes wijziging belastingstelsel. De heer Kroes wenscht ziin voorstel in ge heime vergadering te bespreken. De beer W isman weth. is hier tegen. Dit voorstel komt zeer laat, na het opmaken der be grooting. Spr. vindt voort6 dat volgen- do ge meentewet dit voorstel niet in gelioune zitting behandeld mag worden. De Voorz. antwoordt, dat de belastingen op 1 Mei 1922 moeten worden herzien. Spr. heeft daarom geen bezwaar tegen behandeling boewol het late indienen voor de begrooting lastig is. Het juridisch bezwaar van tien heer Wisman is niet geheel juist. Alleen df bespreking zou in geheime zitting kunnen geschieden. Spr. vindt het makkelijker de uiterst i /voe- rige discussies in geheime zitting te doen plaats hebben, vooral voor den Voorzitter, die dan 'ge legenheid lieolt hot voorstel, zonder ranteoe- neoriug van tijd uitvoerig te doen bespreken. De vergadoring wordt hierop, geschorst. Na ongeveer anderhalf uur wordt de zilti' heropend. De heer Kroes wil nog geen voorstel doe», maar zal, tenzij het D. B. een ander voorstel doet, op ©en der volgende vergaderingen met een nador voorstel komen. Punt 11 wordt van de ageuda afgevoerd. Rondvraag. De heer Kroes vraagt of reeds nadere stap pen zijn gedaan aangaande het gebruik van lo kalen der Bijz. L. Scholen door sommige ver» eenigingen. De Voorz. antwoordt, dat een der besturen verklaard heeft, do administratie zoo in te richten, dat do gemeente geen kosten door vor- gadcririgcn ten haron laste zal krijgen. De heer Kroes geeft het D. B. in over weging een inschrijving voor do levering der brandstoffen te houden. Verder heeft de Voorzitter zich vergist mot den naam van de leverancier over 1921. De Voorz. zegt onderzoek toe. Spr. zou het toejuichen, dat én het Gem. én het School bestuur per wagon, dadelijk uit de mijnen, do steenkooi lieten aanvoeren. Wanneer men de dagolijkscho levensbehoeften der gemeente vergelijkt met die van sleden, zou het denkbeeld opkomen een commissie van p' ,a- daling te benoemen. De berekende prijzen toch rijn soms abnor maal hoog. Spr. schrijft de te hooge prijzen too aan hot te groote aantal kleino handelaars, die allen moeten leven. Een mud anthraciet, dat hier f 4 kost, wordt in Den Haag b.v. voor I 3.50 geleverd. Ook in Hoogmadc is prijszakking door oen Coöperatie bereikt. B. en W. zullen deze zaak echte- overwegen. Dg openbare vergadering wordt hierna ge sloten. KATWIJK AAN ZEE. Onder, leiding van den kapi-, teiu der Reddingsboot had op do schietbanen al- hier ©en schietoefening plaats met vuurpijlen, welke was uitgeschreven door de N. Z. Holl. Reddingsmaatschappij. Deze oefening is bijzon der goed geslaagd. In Den Haag slaagden voor hc£| ©samen le stuurman den heer Spaanderman en als 2© 6tuurraan de hoeren Dijkdrenth en vaa der Plas. WOUBRUGGE. Naar wij vernemen heeft dö; heer O. C. van Hemossen, de welbekende histo ricus, een bonoeming ontvangen tot lid van het: Utrcchlsch Historisch Genootschap. ALPHEN. Naar wij vernomen, zal me^ver*! schillende kleinere kantongerechten ook -!\t te Alplien a. d. Rijn worden opgeheven. Ook dit is

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 2