Dagblad voor Leiden en Omstreken. ALLES .DE BAZAR BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS ia urnum kh Buram uaBisa v S AAB AGENTU3 GEVESTIGD UIM i'm SWABïAAD a a I1M FEB WKKK HU» BBATICO PEB POST PES KWAKTAAE l&ES 2de JAARGANG. - WOENSDAG 28 DECEMBER 1921 - No. 523 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWOHE ESG2L5 (L22 L* DES ZATERDAGS I0AS INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TAM» KliKl NE ADVERTENTIES ru hoo{sbsi j SO voordes 50 cat: Z&lazfap e»i J Uj rooraitbotaUag i Dit nummer bestaat uit twee bladen V Dresselhuys over de knie. Bijzondere aandacht verdient nog de re de, waarmede Minister de Geer de verschil lende ©prekers beantwoordde. Kostelijk was do manier waarop de heer Dresselhuys, die thans in de rol van be zuiniger optreedt, werd terecht gezet. Do heer de Geer wees er op, hoe hij reeds :in 1918, toen absoluut vaststond dat de tijdelijke opbloei door een gewel dige depressie zou worden gevolgd, her haaldelijk had gewaarschuwd tegen de toomelooze opdrijving der uitgaven en be lastingen. In die dagen echter was het de heer Dresselhuys die een rede hield, hekend on der den naam van de millioenrit van den heer Dresselhuys en waarin door hem een program werd ontvangen, welks verwezen, lijking door Minister de Vries op 250 mil lioen gulden 's jaairs werd becijferd. Dit werd toen echter door den bezui niger van thans geen bezwaar geacht. „Wij komen", zoo zeide hij, „tot reus achtige sommen. Maar ik durf zeggen dat, ondanks die groote uitgaven, nu de Regee ring eenmaal op het standpunt zich gesteld heeft: wij willen handelen met snelheid en die maatregelen aanpakken, de Minister van Financiën dat geld vinden moet. Dit staat voor mij vast, en hoe de Mi nister dit doen wil hangt natuurlijk aller eerst van hem af. Hij zal groote maat regelen moeten nemen, zeer moeten belas- ten de hooge inkomens, maar daarmede kan hij er niet komen. Hij zal andere maatregelen moeten toepassen, maar dat de Minister van Financiën dit moot, nu de Regeering eenmaal gezegd heeft de sociale maatregelen met kracht en ©nelheid te zul len toepassen, staat absoluut vast, al zou het gevolg moeben zijn dat talrijke meu- schen hun staat moeten verminderen en dat met. de overzijde van het Binnenhof eenige strijd zal moeben worden gevoerd." Toen was bij den heer Dresselhuys het Leitmotiv dus: „Geld spielt keine Rolle." En nu kan men zeggen dat dit was de koortsachtige taal van con angst-demo craat, het zij zoo, het zal toch voor ieder duidelijk zijn, dat de heer Dresselhuys nu juist niet in de eerste plaats geroepen is, zoo hoog van den toren te blazen. Bescheidenheid is o o k een deugd. V De Regeering bezuinigt. Minister De Geer deed een goed werk, toen hij den heer Dresselhuys aan diens verleden herinnerde. Maar hij deed meer. Hij toonde ook aan, hoezeer de 'Regee ring van de noodzakelijkheid van bezuini ging doordrongen is. De aandrang tot bezuiniging, van welke zijde die ook komt is mij, zoo verklaarde de minister, in hooge mate welkom. En dan toonde hij aan, hoezeer bezuini ging mogelijk is, maar ook hoe moeilijk het is op dit gebied iets te bereiken. Reeds nu werd aan de Regeering van verschillende zijden schrielheid verweten. De 30 millioen besparing die in de eerste helft van September voor de ©chatkist werd veroverd, moest achteraf worden ver dedigd, tegenover tal van belangstellenden in en buiten de Kamer. „De Regeering zal daarbij moeten voor gaan. Zij heeft' dat reeds gedaan, gelijk ik zal aantoonen, en zal dat ook verder doen, gelijk ik zoo moteen nader zal uit eenzetten. Maar laten wij. op één punt elkander niet misverstaan. De versobering van den Staatsdienst, die thans noodig is, reikt verder dan het tegengaan van verspil ling. Zij impliceert, dat wij ons op een min- deren voet dan tot dusverre inrichten, dat wij niet. terugdeinzen voor wat men in een particulier huishouden noemt zich b e- krimpen. Reeds in de Millioenennota is opge merkt, dat het tegengaan van verspilling altijd gewenscht is, maar dat in den nood- stand, waarin onze financiën thans ver- keeren, andere maatregelen noodig zijn en wij derhalve ook van begeerlijke en nuttige zaken, die haar geld op zich zelf ten volle waard zijn, moeten af zien. Het is van belang hierop te wijzen, om dat hij de heilzame reactie, die zich in den laatsten tijd tegen verspilling openbaart., het gevaar dreigt, dat men denkt er daar mede af te zijn. Dit nu ware een bedenkelijke vergissing". Wij hebben gegrepen boven onze kracht. Een versobering die doel zal treffen en die onze financien binnen de grens van onze draagkracht terug zal brengen, zal niet een streelend gevoel brengen, maar zal o f f e r 8 kosten, offers aan begeerlijke zaken, aan gekoesterde en vertroetelde verlangens, misschien ook een weinig aan populariteit. De versobering, die noodig is, zal moe ten zijn een daad van versterving, een in perking van materieele en cultureele be hoeften." Verschillende maatregelen werden in dit, verband opgenoemd. Dp formatie van het ambtenarencorps zal moeten worden ingeperkt., door herzie ning van wetten en organieke bepalingen, waaruit al die ambtenaren noodwendig voortvloeien. Gestreefd zal moeten worden naar in perking van de rechterlijke macht, naar bezuiniging op de kosten voor 't onderwijs die voor ons land relatief veel hooger zijn dan de meeste landen van het. beroepska der, enz. Dit schijnt ons verstandige taal. Dien weg moet het op. En al zal dit' offers kosten, misschien ook offers van populariteit, wij vertrou wen toch dat do A.-R. partij do Regeering zal willen steunen. V Reactionair? Het spreekt vanzelf, dat een Regeering die met de bezuiniging ernst maakt, als reactionair zal worden geteekend. Nauwelijks was dan ook bekend, dat de Regeering op haar program heeft ge plaatst „geen nieuwe wetsontwerpen, die geld kosten dan bij uiterste noodzaak" en „besnoeiing van reeds ingediende ontwer pen", of het regende klachten over de drei gende reactie. Terecht echter we'd er door Minister De Geer de aandacht op gevestigd, dat. het ook en vooral in 't belang der arbei ders ie, dat op elk terrein de noodige be perking wordt betracht. „Alleen op die wijze toch zal onder de huidige omstandigheden cVn grooüe ont wrichting van de Staatsfinanciën zijn te voorkomen en waartoe die ontwrichting met de daaraan gepaard gaande verschijn selen van inflatie enz. inzonderheid voor den levensstandaard der arbeiders voert, leert op droevige wijze do toestand, die thans in verschillende landen van Europa V Ongegronde critiek. Minister De Geer kwam dan tot. den heer Dresselhuys, die hij op een dusdanige wijze tracteerde, dat de leider van den Vrijheidsbond de heugenis daaraan nog lang zal behouden. Öm te beginnen werd gewozen op enkele onjuistheden De heer Dresselhuys had gezegd, dat de Regeering het standpunt inneemt, als zou den de verschillende belastingbronnen, die in het afgeloopen jaar zoo ruim hebben ge vloeid, tihans dezelfde stroomen gouds kunnen opleveren. „Hoe is het. mogelijk, aldus de Minister, dat iemand, die de stukken leest, en dat doet men toch als men aan deze algemeone beschouwingen deelneemt, iets dergelijks zeggen kan. De Regeering heeft in de a.lgemeene be schouwingen van de toelichting op de Middelenwet en bij de toelichting van tal van middelen afzonderlijk zeer duidelijk deen uitkomen, dat zij hij de vaststelling van de raming met de malaise heeft reke ning gehouden. De Regeering heeft bijv. voor hot registratierecht. 10 millioen min der uitgetrokken cn een verlaging aange nomen bij de zegelbolasting, de invoerrech ten, de vermogens- en de dividendbelasting enz. De dividendbelasting heeft in 1920 opgebracht 25 millioen en in de eerste 11 maanden van 1921 27 millioen, zoodat men de opbrengst over 1921 op ongeveer 30 millioen kan stellen. Over 1922 nu is de opbrengst van die dividendbelasting ge raamd op 15 millioen, dus de helft van de opbrengst van dit jaar. Men kan nu wel zeggen: gij zijt wat op timistisch; daarover wil ik graag debat- teeren, maar om te zeggen: gij hebt geheel geen rekening gehouden met de malaise, is ontoelaatbaar. „Bijzonder, 'zoo ging Minister de Geer voort, trof mij de opmerking van den ge- achten spreker, dat hij voor geen belas tingwet". zal ©temmen, alvorens de begroo ting sluitend gemaakt, is. Mijnheer de Voorzitter! Dat lijkt mij toch heel gemak kelijk om eerst de wettelijke uitgaven zoo sterk te helpen opdrijven, dat zonder on draaglijke belastingverzwaring geen slui tende begrooting mogelijk is, on dan der gelijke eischen ie stellen. Wie nauwkeurig nagaat, waaraan de niet sluitende begrooting en heel de im passe, waarin wij geraakt zijn, te wijten is, komt telkens weer tot de conclusie, dat het voornamelijk komt door de bij de wet opgelegde uitgaven. De hoer Dresselhuys heeft aan die wet geving h a r d medegedaan, hij heeft er vaak nog een schepje op wil len leggen, wat hem door do Regee ring is verhinderd. Zelfs nu nog, nu het voor den blinds te zichtbaar is geworden, welken weg wij opgaan, hoeft hij bij de be handeling van de Pensioenwet amendemen ten mede-onderteekend tot opvoering van de uitgaven, o.a. van don heer Bijleveld bij art. 90, dat enkele millioenen 's jaars zou gekost hebben en zelfs van don heer Ter Hall met do spiksplinternieuwe gedachte om aan wie gepensionneerd wordt to vra gen, of hij zijn pensioen liever in andere dreven wil genieten en dan een gratis ver huizing aan te bieden. Die amendementen zijn onderteekend door den heer Dresselhuys. He vrees, dat ik voor mijn ernstig bezui- nigingsstreven in den geachlen af gevaar- op het gebied van KLEEDING en &1EUBSLEERING desverkiezend op ge makkei ij ke betalingswij ze. Bressiraat 16!. digde een zeer onzekeren steun mag be groeten. Is het niet wonderlijk cm in 1918 te zeggen: Al mijn desiderata moeten worden ingewilligd en voor het geld moet de Mi nister van Financiën zorgen, om dan in 1921, nadat het inmiddels spaak geloopen is, te zeggen: Ik zal voor geen belasting wet stemmen, zoolang niet het gevolg van mijn desiderata, het niet sluiten van de be grooting, op andere wijze is opgeheven? Is het niet te meer wonderlijk, wanneer nog steeds als bij de Pensioenwet desiderata in dezelfde richting gekoesterd blijven?" Het komt ons voor dat de leider van den Vrijheidsbond het met deze afstraffing kan doen. Hij heeft in elk geval weieens meer aan gename o ogenblikken beleefd, dan toen Mi nister de Geer aan het woord was. STADSNIEUWS. Van 1 Jan. tot en met 31 Dec. 1922 is benoemd tot ass. belast met het geven van een cursus in ziekenverpl. aan de_ ver pleegsters in het Acad. Ziekenhuis mej. dr. O. Hovens Gréve, arts. Te Dusseldorf is na kortstondige ziekte overleden Dr. Olto Effertz, die was toegelaten al© privaat-docent aan de Uni versiteit alhier, en met Januari zijn colle ges over zijn leer omtrent de ponoptryslo- cratie zou hebben aangevangen. De toestand van Prof. Bolland is de laatste dagen dermate achteruitgaande, dat zelfs zijn vrienden niet bij hem konden worden toegelaten. Het bericht van gisteren, aangaande de vereeniging „Onesimus", behoeft eenige verbetreing. Donderdag a.s. wordt te 8 uur in „Prediker" een gezellige avond gehouden door do Onderafdeeling, waar on der meer ook een van de ouders der loden een onderwerp zal inleiden. Vr ij dagavond 8 uur houdt de h o of daf deeling haar op enbare vergaderin g waar Ds. W. Bouwman zal spreken over: „Stil zijn, niet stil zitten". Deze vergadering wordt niet in „Prediker", maar in Patrimonium gehouden. Voor heide vergaderingen i© de toegang vrij. Het aantal ingeschrevenen bij de Ge meentelijke Arbeidsbeurs alhier bedroeg gisteren in totaal 573, waarvan 563 man nelijke en 10 vrouwelijke arbeiders. Hierbij zijn onder meer: 14 letterzetters, 29 grondwerkers, 42 opperlieden, 63 schil ders, 24 timmerlieden, 11 meubelmakers, 43 bankwerkers, 28 scheepssmeden, 8 boek binders, 20 handdrukkers, 43 sigarenma kers, 10 broodbakkers, 11 warmoeziers, 82 losse werklieden, enz. De Chr. Zangveroeniging „Con Amo ve", Dir. do heer D. Smink, hoopt Vrijdag 6 Jan. a.s. in de Stads-Gehoorzaal uit te voeren „Die Zerstörung Jerusalems", met medewerking van het Utrechtsch Stedelijk Muziekcorps. Voor toegangsprijzen o".d. zie metn de advertentie. De IJmuider vischhandel II. Gla stra Go. opent morgenavond in het perceel Haarlemmerstraat 232 een filiaal De firma die speciaal voor dit bedrijf met eigen rookerij en inieggcrij is inge richt, kondigt in dit nummer per adver tentie de opening van haar filiaal, uit voerig aan. Wij wijzen onze lezers op deze annon ce. Een ieder neme goede nota van het daarin gepubliceerde. Ccntralen-Convcnt. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat het aanvangsuur van het Centralen Convent op Vrijdag 27 Januari e.k., niet is elf uur, gelijk aanvankelijk was gemeld, maar één uur n.m. Invaliditcits- en Ouderdomsrente. Op '1 Dec. 1921 werden 847 weduwen- renten en 2140 weozonrenten krachtens do. Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens art. 373 dier wet 14809 personen in hot genot vorkeer den van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Krachtens do vrijwillige verzekering ge regeld in de Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 35.392 personen in het gpnot van oen als vrucht hunner ver zekering verkregen Ouderdomsrente van drie guldon per week. Chr. Bond van Gynmastiekveroenigingen, Dezer dagen hield de Chr. Bond van Gymnastiekverenigingen zijn jaarlijksche algemeens vergadering te Utrecht, onder presidium van den hoer K. Duiker. Op doze vergadering had do minister van Onder wijs zich doen vertegenwoordigen door den inspecteur der lichamelijke opvoeding, den hoer Balfoort. De jaarverslagen werden vitgebrac-ht, waaruit bleek, dat or een batig saldo was en een opbloei van den Bond valt waar te nomen. Er zijn 2S vereenigingen, aangeslo ten met 177 leden en 1213 aspirant-leden. Tot Bondsbestuursleden werden gekozen de heeren Ph. v. HLnsberges Jr. to Utrecht, M. Z. de Pogler to VHage, G. Kappers te Winterswijk en H. Warmels te Hooge- veen. Tot leden 'der (technische) Bondscom- missio werden gekozen de heeren: E. v. Batenburg te 's-Gravenhage, C. A. de Bruin te Leiden, J. S. Buddingh te Almelo. Joh. de Vries to Zaandam cn G. Burgwal te Utrecht. In 1922 zullen geen Bondswedstrijden worden gehouden, doch men zal aansturen op gewestelijke wedstrijden dn uitvoerin gen. Als plaatsen daarvoor zullen in aan merking komen Meppol. Almelo en VGra- venhagc. Ten einde de Bondsleden toch eens per jaar bij elkander ite doen komen, werd besloten oen commissie te benoemen tot het voorbereiden van plannon voor oen Bondskamp. Ter sprake kwam vorder het nader om lijnen van den grondslag der Bondsstatu- ten. Het was tcch voorgekomen, dat loden, op wedstrijden van den Bond uitkomende, ook bij neutraio sportverecnigingen waren aangesloten en ook voor deze uitkwamen cn wol op Zondagen. Ecu clausule -vvtrd vastgelegd, dat doze menschen geen lid mogen zijn van oen Chr. gymaastiekvereeniging, aangesloten bij den Bond. Nog werd besloten voor 1922 een jaar boekje uit tc- geven. Centraal Comité. Hot Centraal Comité van A.-R. Kies vereeni gingen zal, naar de „Stand." meldt, op 3 Jan. e.k. dos namiddags in hot Kuvperhuis te 's-Gravenhage vergaderen. Visschcn voor hengelaars. Naar aanleiding van klachten van be- roepsvi'sschers over het visschen met lo vend aas door hengelaars is, naar het „N. v. h. N." meldt, de Regeering voor nemens de Wet op de Binnenvisscherij zoodanig to wijzigen: a. dat voortaan geen hengel zal mogen worden gebezigd, geaasd met levend aas om te visschen in openbare wateren; of b. een geheel verbod van het visschen met den hengel, geaasd met levend aas; of c. het hengelen met levend aa© alleen toe te staan van 1 Juni31 Oct. aan hen gelaars, die snoek, baars of snoeckbaars hengelen en daartoe in het bezit mogen zijn van ten hoogste 50 levende ruisch- of blankvorons, beneden den vastgestclden maat van 15 cM. Na 31 Oct. zou moeten worden gehen geld met levend aas van 15 cM. of grooter. Do Regeering zou geneigd zijn het vis schen met ondermaats olie visch toe te staan in eigen water of wel in water, waartoe door don pachter vergunning wordt gegeven, doch zou dan het hengelen mot levend aas in de openbare wateren verbieden. In oen nog in deze maand te houden vergadering van don visschorijraad zal deze zaak nader worden overwogen. Huisslachtingen. Op de vraag van den heer Braai, be treffende wijzigingen van art. 46 der Vlees chkcu rings wet antwoordde de heer Aalbcrse, Minister van Arbeid: Aan hot Departement, van onderget.ee- kende is een wotsontewrp in voorbereiding tot wijziging van do Vleeschkeuringswet, voor zooveel betreft de huisslachtingen. Wordt dat ontwerp wet, dan bestaan er geen termen voor een wijziging van arti kel 46 der wet, indien daartoe overigens aanleiding zou zijn, wat nog geenszins wordt toegestemd. Uit de klcedingindustrie. In verband met het feit, dat door de Alg. Kleermaker spat roens veroen i ging aan do vereenigdo bonclen van werknemers in do kleeding-industrie hot collectief arbeids contract is opgezegd, dat 15 Februari e.k. eindigt, kan nader worden medegedeeld, dat onderhandelingen to verwachten zijn, niet zoozeer over den loonetandaard .dan wel over het zoogenaamde uurraam. Van patroonszijde wenscht men het aantal uren, vb or het maken van stukwerk en onderdeden daarvan bepaald, to ver minderen, hetgeen van den kant dor werk- nemw> zal worden betwist en vermoedelijk Aan het Zoeklicht. Leiden, 28 Dec. '21. Een week geleden vreesde ik dat een be drag van f250.— wel wat hoog gemikt was. Maar nu is de vorige week f300.— ver zonden en nu liggen weer honderd rijksdaalders klaar. Na de laatste verantwoording» ontving ik nog: N.N., Leiden f 1. N.N., id. 2. Fam. K. id. 2.50 i F am. 'R. G., Koudekerk 2.50 Fam. W.G., Alphen a.d.R. 2.50 1 O., Oegstgeest 10. N.N., Leiderdorp 2.50 J. L. B., Rijnsburg 2.50 de R„ Leiden 2.50 C. Z., Rijnsburg 2.f O. H. v. Z„ Leiden 2. Fam. D. v. E., Riinsburg 1. C. N., id. 1.— Vorige verantwoording 532,57 'A Totaal f 565.57 XA Verder ontving ik nog van de Fam. F., Leiden een pak kloedingstukken, van H. v. d. M. Katwijk a.d. Rijn, id. en van de Jonged. Vereen. „Dient elkander door de liefde" te Rijnsburg een groote door met 37 stuks nieuwe kleedingstukken enz. Een prachtzending. Vanmorgen toen de goederen voor de verzending werden gereedgemaakt, moes ten de verschillende doozen en paketien worden uitgepakt en waarlijk de inhoud overtrof nog ver de verwachting. De bij eengebrachte kleedingstukken, enz. w.o. heel wat splinternieuwe;vertegenwoordigen een groote waarde. 't. Was om er klein van te worden. Het plan was een groote kist te ver zenden, maar hoo zorgvuldig alles ook werd ingepakt, de kist bleek te klein. Veel tc klein. En zoo gaan dan vandaag twee groote kisten met goederen, die een waarde van meerder o honderde gul. dens vertegenwoordigen, naar 't Drent- s c h e Rusland. Aan allen die aan mijn oproep gehoor gaven en voor de noodlijdenden in de ve nen iels van het hunne afstonden, mijn hartelijken dank. Van O. H. v. Z. ont ving ik mede f 2. voor do Weensc-he kindoren. OBSERVATOR. tot een conflict zal leiden, waarbij de mo gelijkheid van uitsluiting en staking niet uitgesloten is. BUITENLAND. De conferentie tc Washington. Een hooggeplaatste persoonlijkheid, een vriend van Sarrant, hot lid van de Fran- sche delegatie te Washington, deelde Maandag mede, dat Frankrijk hardnekkig op zijn ©tule zou blijven staan om zijn po sitie te handhaven, betreffende de verhou ding van de tonnenmaat, n.l. 90.000, die het heeft geëiseht voor duikbootcn, lichte kruisers en iorpedobooien. De Franscho ministerraad heeft van ochtend met algemcone stemmen de hou ding van de delegatie te Washington goedgekeurd, en het is waarschijnlijk, dat er een nadere internationale conferentie zal worden bijeengeroepen, waarop allo kleine mogendheden zullcu worden uifcge- noodigd. Intusschen wordt uit Londen geseind, dat het debat in do vlootcoramissie over do afschaffing van do duikbootcn. dat. drio dagen heeft geduurd, is geëindigd met wat de Brilsche bladen noemen een morcole, zooal niet materieele overwinning van het Britsche standpunt. Men had geen o ogenblik verwacht, dat de Engolsche delegatie er in zou slagen, do huidigo conferentie er toe te bewegen, zich met haar standpunt te vereenigen. Niette min, zoo zegt do „Daily Chronicle" heb ben wij zoowel op de Amerikaansche als op sommige andere delegaties zulk een indruk gemaakt, dat wij op een nieuwe en meer uitgebreide conferentie, wanneer iezo b.v. in den loop van hot volgend jaar, mocht worden gehouden, ongctwijfold dooc deze delegate's zouden worden gesteund, De Britten zullen aandringen op een open bare zitting, teneinde een beroep te kunnen doen op de openbare meening. ook builen do kringen der conferentie. In den loop van do besprekingen kwam het voorstel, om het geheeJe vraagstuk aan een nieuwe en meer uitgebreide conferentie voor to leggen, aan de orde. Hugho3 be sprak, toon hij voor do laatste «naai het woord nam, dit voorstel. Het debat over, do duikbootcn, aldus Hughes, heeft do ge- hcelo wereld tot nadenken gebracht, en het is mogelijk, dat de afschaffing van dit wapen op een later tijdstip opnieuw over wogen zal worden. Hij zinspeelde er zeer duidelijk op, dat do Britscho argumenten wellicht ten slotte nog don doorslag zullen geven, door er bij de volken op aan te dringen geen gebruik

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1