Dagblad voor Leiden en Omstreken. I ALLES „DE BAZAR" OWE LEEDSGHB COURANT 2de JAARGANG. - ZATERDAG 24 DECEMBER 1321 - No. 521 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 l ABONNEMENTSPRIJS ia uodrr eb uuitjsb uaassi l STAAR AGSSTBN G3ÏK5Ï18D Ï11S KUB KWAKTAAS iW» i ÏKK WEEK 8SA9 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 8LS® Dit nummer bestaat uit twee bladen Maandag, 2den Kerstdag, zal de Nieuwe Leldsche Courant niet verschijnen. Het Kerstfeest. Te midden van donkere dagen, donker dn het rijk der natuur, maar donker ook Op het gebied des geestes, komen weder om als van ouds de Kerstklokken de Christenheid oproepen om hoofd en hart paar den hoogen te heffen. Door de nachtelijke duisternis, die ook thans in zoo menig opzicht de woonstede vau Gods volk overdekt, boort een licht straal van Zijn genadevolle ontferming. Een Kindek© is ons geboren, een Zoon is ons gegeven en Zijn Naam is Sterke God i— zoo vertolkt de ziener in profetische schouwing wat er in de ziel van het volk omgaat en do Engelen nooden dat volk door hun voorgaan om het „Gloria" op de 'lippen te nemen ter eer© van God in den hemel. En tot ons komt thans de blijde bood schap om alle bekommernis af te werpen en mede den Engelenzang aan te heffen. Onder hen, die in haar vollen omvang 'do beteekenis van het heilsfeit van den Kerstnacht hebben doorzien, staat voor aan de oude Simeon. Het geboren Kindeke wordt in den tem pel gebracht om naar de gewoonte der wet met hem te doen. Terzelfder Ti id leidt de Heilige Geest, die hem, den verwachter van de vertroosting Israels, had beloofd dat hij vóór zijn dood den Christus zoude zien, ook dezen dienaar Gods iiaar den tempel en aanstonds aanschouwt hij daar de vervulling der ontvangen belofte. ITij neemt het kindeke in zijn armen en slaat op hem vol zielsverrukking het van ontroering omfloersde oog. Daar tilt de Geest Gods, die op hem voer, voor hein den horizon des tijds op, hij ziet niet meer alleen het heugelijk heden. Zijn blik verliest L.jh in de wazige wijdte der ontwikkeling, die der wereld wacht V en nu wordt hem opci baar het wezen van dat warme wicht, dat tegen zijn borst rust. Een heerlijkheid voor Gods volk, een v -• licht tot verlichting der heidenen, een tee ken dat weerspreken zal worden zóó geeft hij het drievoudig getuigenis van - wat hem geopenbaard wordt; zóó boekt het straks de Evangelist; zóó wordt het dew ereld ingedragen naar alle plaats, waar Christus Kerk vergadert, zoo ont vangen wij het thans ook op dit Kerst ij feest als heilsverkondiging van onzen God ff- j Een licht-tot heerlijkheid van Gods volk Zóó begint het met een woord van alomvatenden troost. Want in een tijd van stoffelijke en geestelijke beroering, als wij thans doorleven, zouden wij zoo gaarne meer heerlijkheid van de belijders van den Christus zien uitgaan. Hoe dikwerf is niet tijdens den oor log en na den vrede zonder bevrediging het schrijnend verwijt tot de Christenen gericht, dat er van hun gelo« van hun leer, van hun leven, van hun Kerk geen geestelijke macht was uitgegaan om een halt toe te roepen aan den moordenden onderllngen wedijver onder de volken om ten koste van den aiider met ruw geweld zich te hevoordeelen cn te verrijken. Hoe schiet niet telkens de Christenheid fels geheel en elk Christen op de bijzondere plaats, waar God hem gesteld heeft, jam merlijk te kort cm de heerlijkheid tot volle openbaring te brengen van datgene, ,wat God aan Zijn volk gedaan en geschon- ken heeft? Zeifverv ijt, onmachtsgevoel, schuldbesef dreigen net hun druk. En nu komt dit Kerstfeest ons i.e troos tende herinnering arengen, dat onze Hei land, die in Bethlehem geboren werd, ons gegeven is tot heerlijkheid, dat wij niet Zijne heerlijkheid zijn, maar dat Hij onze heerlijkheid ;s, dat Hij voor ons de wereld t .overwonnen heeft. - Een licht tot verlichting der heidenen. Onch'r de vele bange beelden die den ge- V locyige in onzen tijd benauwen, is zeker y/el een der meest schrikwekkende de Meeds toenemendo bekoring, die er onder Me gedoopte natiën uitgaat van den geest /Sran het heidendom. Onze tijd is niet meer als die van het ge- 'i slacht, dat ons voorafging, een tijd van stompheid voor hooger geestelijk leven. Het tegendeel is waar. Yan alle zijden is er begoerigheid naar godsdienstige ver- heffing. Reeds vroeger vóór den oorlog was zij aanwezig, maar zij is nog toegenomen door de inzinking- van den verblindenden stof fel ijken vooruitgang na den oorlog, rt Een breede schare moge er zijn, die f voiatooving van h*ar schrijnende wonden.. (geslagen door dezen krijg, zoekt in een f wij mei van zwoel zingenot, daarnaast zijn er veel meer, die naar hoogeren troost grijpen. Alleen maar, zij zoeken dien waar hij niet te vinden is.Het vorigjaar trok een profeet der theosophie, vanuit het Oosten tot ons overgekomen, van land tot land en van stad tot stad, om zijn liooge. wijsheid e verkondigen aan de hongerige schare, en overal waren de zalen te klein, om de heilbegcerigen te herbergen. Zoo poogt de geest des heidendoins zich van de schare meester te maken. Maar nu komt Simeon's getuigenis het ons zeggen, dat het Kindeke in do kribbe een licht is ook tot verlichting der heide nen, en wordt de Christenheid herinnerd aan haar dure roeping om met woord en daad dat getuigenis uit te dragen naar de heidenen, die den Heiland niet. kennen, om zóó dit Kerstfeest niet enkel to maken tot een eigen zielsgenieting, maar tevens tot prediking voor wie huilen stond tot nog toe. Een teeken dat wedersproken zal wor den. Met dat laatste woord van den grijzen profeet van den nieuwen dag, worden wij dan tegelijk weer geplaatst voor do wer kelijkheid die ons wacht. Na den troost dor ziel van hot eerste woord en de herinnering aan onzen lief deplicht door het tweede, thans de waar schuwing tot waakzaamheid met het derde Want als nu van alle zijden dat teeken wedersproken wordt en wie hoort die weerspraak niet van allen kant? dan verwacht onze Heiland van ons, dat wij daartegenover den strijd op ons.zullen ne men. Ons heeft hij geroepen om vóór Hem en van Hem te getuigen, om rusteloos in ons kerkelijk, ons staatkundig en ons maatschappelijk leven, overal waar Zijn teeken weersproken wordt, hetzij met lui der stemme of ook slechts fluisterend, te roemen van de volheid der heerlijkheid, die in Hem is geopenbaard Tot een teeken is hij gegeven, en dat teeken moet met stralcnden glans in onze levensbanier worden geschreven, liet móet uitgelegd en toegelicht aan wie het niet verstaat, het moet verdedigd legen wie het weerspreekt, al onze daden, woor den en gedachten moeten een practische toepassing van en een vurig pleidooi vóór dat teeken zijn. Alleen vanuit Bethlehem's kribbe kan ons voor die taak de kracht toekomen. Daarom doorleven we op dit Kei stfeest opnieuw met heel ons hart al de heerlijk heid, die ons toen is geschonken in de vleeschwording des Woords. En gaan we, als aanstonds deze vierda gen weer tot het verleden behooren, met nieuwen moed het leven in, zeker dat voor ons in dit teeken, hoe het dan ook moge worden weersproken,, de overwinning is weggelegd. f Sclioolgcldkeffing door Schoolbesturen. Van den penningmeester eener Chr, School in den omtrek, ontving ik een schrijven naar aanleiding van mijn artikel tje over bovengenoemd onderwerp, dat hij naar hij mededeelde, met instemming ge lezen had. Op één punt vroeg hij echter nadere in lichtingen. Ik heb n.l. als een der redenen van aanbeveling genoemd: het verkrijgen van kasgeld. Mijn correspondent vraagt me: „Is dat wel noodig met het oog op de bepaling van art. 103, dat de gemeente raad op de vergoeding van de exploitatie- kosten een voorschot verleent van 80 pCt? Nu is er die bepaling zeer zeker. En ze is imperatief: or staat „verleent" en niet „kan verleenen". Er is echter niets bepaald over den tijd, waarop dat voorschot ver leend wordt. Een gemeentebestuur, dat., om welke redenen dan ook, de zaak wat langzaam behandelt, kan dus niet gedwon gen worden en dat zou hot schoolbestuur in ongelegenheid kunnen brengen. Het zelf innen van 't schoolgeld is daarom een zekerder weg. J. SCHAAP, Hz. STADSNIEUWS. Met ingang van 1 Januari is be noemd tot observator bij de sterrenwacht aan do Rijksuniversiteit alhier, C. H Hins, thans tijdelijk observator. Voor het. tijdvak van 1 Januari—3(1 Juni 1922 is benoemd tot conservator bij do pharmacologie aan de Rijksuniversiteit alhier, dr. A. von Szent Györgyi, alhier. Voor het jaar 1922 zijn benoomd aan do rijksuniversiteit alhier, tot prosector bij do anatomie: dr. P. A. Dietz, C. F. Smit, mej. J, J. Einthoven en P. J. van der Schaar. Voor het tijdvalc van 1 Jan.—31 Aug, 1922 is benoemd tot assistent aan de Rijksuniversiteit alhier dr. H. J. Taverne, alhier. Luitenant' ter zee, 2e kl. J. G. Nauta Lemke ia van zijn detacheering aan boord op het gebied van KLEEDING en MEUBILEERING desverkiezend op gemakkelijke betalingswijze. 3674 Breestraai S3!. van Hr. Ms. Zeeland bij do kweekschool voor zeevaart te Leiden teruggekeerd. Met ingang van 1 Jan. 13 benoemd tot amanuensis lsto klasse bij 's Rijke herbarium aan de rijksuniversiteit alhier, H. J. van der Hoe, thans bediendo lsto kl. Voor het jaar 1922 zijn benoemd tot assistent, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, aan de rijksuniversiteit alhier: voor de tandheelkunde: dr. J. A. Ham mes; voor de physiologie: dr. J. Roos, die renarts; voor de kindergeneeskunde: dr Pel jak, mej. C. J. Wijclcerhold Bislom arts; voor do dermatologie: Th. J. W. van der Sluis; voor de psychiatrie: G. R. Munk arts; voor de organische scheikunde: H. P-h. Baudot; voor de naviirkaude: F. P G. A. J. van Agt. Met groote dankbaarheid wordt door Dr. J. Riemens in het Leidsch Predikbeur tenblad een bij hem ingekomen gift ver antwoord, "groot f490.— van een onbe kende, met bijschrift: „Kerstgave aan dè gemeente, opdat oölc de klok der Marekerk haar weder- oproope naar het Bodehuis." Dr. Riemens voegt hieraan toe: Toren en klokkewerk- van onzo protes- tansche koepelkerk kunnen dus nu geres taureerd worden, en het klokkengezang wordt weer rijker en voller. Wanneer de klok weer voor 't eerst luidt, zal nader worden bekend gemaakt. _God zegene deze sehoone gave voor" den ©eredienst, en be- wege veler hart om zich door het klokge lui te laten roepen naar Zijn huis. Door den Burgemeester alhier, is op voordracht van den commissaris van po litie met ingang van 1 Januari benoemd tot inspecteur van politie le klasse de In specteur W. G. "YVeijers, tot inspecteur, de» adjunct-insp. W. D. v. d. Wal, terwijl de adj.-inspecteur L. Mulder is aangesteld ■bij het vaste korps. Gistermiddag omstreeks 12. u. 40 reed de 29-jarige Mej. M. M. wonende Pieten- kerkhof, met haar rijwiel op het Rapen burg. Door de modder slipte het rijwiel, de berijdster akwam te vallen en brak haar linkerbeen. In het Hopital Wallen binnen gedragen, werd zij daar geneeskundig be handeld. 1 Vrouw N". wonende O os bd wars gr a ebt 11a. alhier, was gistermiddag omstreeks 2 uur aan het spoelen van waschgoed in het water der gracht. Zij bukte wat ver voorover en viel daar door in 't water. Zekere A. K., die heb ge val zag gebeuren, wist haar door handrei king op het droge te brengen. De vrouw had geen letsel. Gisteravond tegen lvalfacht had op 't Levendaal, ter hoogte van de Kraaier- s braat, een aanrijding plaats. Een wielrij der kwam zonder te bellen de Kraaier- sfcraat uitrijden, waardoor hij tegen een dame aanreed. De aangereden© wist zich staande te houden en greep dadelijk het stuur van de fiets. Niettemin lewam de wilerijder te vallen. De dame kon zonder eenig letsel liaar weg vervolgen. De wielrij der had een geringe verwonding aan de hand bekomen. Mr. E. L. Th. Hoogestraaten, conser venfabrikant alhier, is in de alg. verga dering van het Verbond van Ned. Fabri kanten-'Vereemgingen herkozen tot lid van het een traal-be-stuur. De Ger. Zondagsschool „Zaait aan alle wateren" hoopt a.s. Maandag 's middags ta 5 uur in do Hooigracht kerk het Kerst feest te vieren. Donderdagavond had een Kerst-feest viering plaats in het lokaal Phebe aan de Oude Vest van de Hongaarsclio kinderen van het comité „Leiden" hun bereid door een commissie van dames en liee-ren. In het lokaal bevond zich een schitterend verlichte kerst-boom. De heer Witte riep allen een welkom ice, en sprak zijn spijt uit dat de heer D. M. van Nes, die zooveel voor den Hon garen deed en ook zoo'n groot aandeel in de voorbereiding van dit- feest had, door ongesteldheid verhinderd was, aanwezig te zijn. Hierna gaf hij heb woord aan mevr. v. Schelven uit- Haarlem, die het feest verder leidde. Zij sprak den geheolen av-ond in de Honigaarsehe taal, waar zij uitstekend toe in staat is, daar mevr. van Schelven zelve een Hongaarsclio is. Zij opende *t samenzijn met gebed en las Lukas 2 voor, waarop zij op boeiende wijze de Kerstgeschiedenis vertelde, die door de kinderen aandachtig werd aangehoord. Verschillende dames voorzagen de kin- deren van versnaperingen terwijl enkele Hongaareehe liederen werden gezongen. Later deed mevr. S. nog een vertelling, en werd weder een lied gzongen. De kinderen genoten volop, daar zij mis schien in jaren niet zoo'n Kerstfeest, had den gevierd-, en al was heb voor hen nu ver van huis en familie, hun blijdschap was c,r niet minder om. Een der kinderen bood mevr. v. Schelven een bloemtuil aan met de Heil. kleuren, als danlc voor het geno ten©. Tot slot werd door mevr. Beets aan alle kinderen een versierd mandje bevat tende verschillende cadeaux, uitgereikt. Hoogs bvold aan en dankbaar gingen allen weder huiswaarts terwijl de commissie, de voldoening had aan kinderen een paar aangename uren te hebben bereid, terwijl mevr. v. Schelven de gelegenheid had be nut- om haar lamdgenootjes te wijzen op den e enigen Zaligmaker. BINNENLAND. De Tabakswet. De Eerste Ned. Bond van „Kleinfabri- kanten" in de Sigaren-Industrie in congres bijeen, hoeft gisteren de volgende motie aangenomen: De bond, gehoord de besprekingen in zake de voorgestelde wetswijziging op den Tabaksaccijns en de afwijzende houding van den minister van Financien, om art. 23 le. te schrappen. spreekt daarover zijn diepste teleurstel ling en verontwaardiging uit, omdat daar door volgens hot, officioolo cijfer ruim 1200 „kleinf abrikanten" tot broo^eloosheid worden gedoemd. De bond constateert tevens, dat ©en dus danige heffing van belasting, bij allo be langhebbende catogoriön de grootste ont stemming heeft verwerkt. Afschaffing van den Zomertijd. De heer Braab heeft het voorloopig ver slag beantwoord over zijn voorstel tot in- trekkiug van de wet tob tijdelijke afwij king van de wet- t-ot invoering van een wettelijke® tijd (afschaffing van den zomer tijd). Niet in overeenstemming met- den juisten toestand noemt hij de opmerking van vele leden, dat de zomertijd voor som mige groepen van landbouwers slechts on gerief veroorzaakt. De zomertijd geeft niet alleen ongerief aan den landbouw, maar veroorzaakt ook groote schade in het be drijf. Hij berekent een schadepost van 51.282.000 aan arbeidsloon alleen voor de agrariërs. Daar vele gemeenteraden ten plattelandsdo-rpen de schooluren tusschen den z.g. ouden e.n nieuwen tijd in gezet hebben, is de storing in het gezinsleven niet te onderschatten. Dat er leden zijn die spreken van liehtbesparing ook ten plattenlande wijst volgens den heer Braat op totale onkunde daar ten plattenlonde tusschen 4 April en 26 September bijna geen kunstlicht wordt gebruikt. De voor deden der steden in deze onder cijfers te brengen is moeilijk, maar waar zij gering zijn, behoeven bij geen overweging uit te maken. Vooral ook dient er op gelet, dat de werkman en -vrouw die 's morgens naar zomertijd aan het werk moeten, dat uur winst van 's morgens, 'savonds eerder naar bed moeten gaan om hun volledige nacht rusten te hebben, zoodat het voordeel slechts ten goede gerekend mag worden aan boemelaars en leegloopors. De mee ning dat de arbeiders meerdere levens vreugde uit den zomertijd verkrijgen, deelt de heer Braat niet. En mocht er voor en kele stadsbewoners een levensvreugde uit den zomertijd voortspruiten dan zal het z.i. te billijken zijn dat men dezen niet laat voortbestaan ten koste vaar anderen buiten en zelfs van zeer velen buiten do steden. Hst hoofdbestuur van cle Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek den zomertijd te handhaven en tot de bij de zaak betrokken ministers om te bevorderen, dat do duur van den zomer tijd in het komend jaar zich zal aanslui ten bij dien van Engeland, Frankrijk en België, welke landen door gemeensehappe lijk overleg tot een uniforme regeling zijn gekomen. De Prc^nbouw. Omtrent do loopende geruchten, dat de steun van rijkswege de z.g. premie voor middenstandsbouw zou worden stopge zet, kan „de Tol." na ingewonnen infor maties mededeelen, dat zulks niet het ge val zal zijn. Wel worden enkele nieuwe voorwaarden gesteld, welke per circulai re binnenkort ter kennis van belangheb benden zullen worden gebracht. De voorkeurstemmen. Het wetsontwere tot technische herzie ning van de Kieswet, waarover Donderdag de stemmen slaakten is gisteren in de Eerste Kamer aangenomen met 21 tegen 21 stemmen. De Staat gaat zaken doen. Met ingang van 1 Januari zullen in de Nedcrlandsche Staatscourant advertenties worden opgenomen. Een eerste stap in een nieuwe richting Als men nu maar niet de staatsbossohen enz: voor reclamedoclein- ADVERTENTIE-PRIJS J PER GEWONE EEÜLL fttZ DES ZATERDAGS 808 v INGEZONDEN RECLAMES DÜBSKL TARd* KLEINE ADYERTENTIB3 m bt^lu 61 woorden 50 eat: Zaterdag. IS ooA 1 I- Ut rooroi&o&finf .9 j Aan het Zoeklicht, Leiden, 24 Dec. 191#. Zelden heb ik met meer opgewektheid mijn zoeklicht bediend, dan thans. Do giften voor Drentsjh Ras- land stroomon nog steeds roe. Gisteren mocht ik reeds f 300.— ven en den en nu is het eindbedrag al weer ruim f 100.hooger. Er is blijkbaar in onze kringen een warm meeleven met. do broeders en zusters in de venen, die zooveel ontbeeren. Ik ontving nog de volgende bijdragen: W. W., Sassenheim f 10. Mej. O, Leidein 1.— M. N. v. E. id. 2.50 F. K. id. 5.— Br. id. si 1.50 L. K. id. v, 2.- N.N. id. 2.50. H. J. L. id. 2.50 N. S., Sassenheim 2 N. N. id. 0.50 Drie spaarpotten, Lisse, 6.— Do C. Leiden 1.— S. id. 0.50 v. B. id. 2.50 J. L. id. 1.— N. N. id. 25.— Fam. M. id. 2.50 Onbekende id. 1.— Een werkman. Oegslgeest 1.— M. Sch., Koudekerk 2.50 Een abonné. Leiden 2.50 N. N. id. 2 A. W„ Katwijk a. d. Rijn, 2.50 D. P., Leiden 5.— K. Z. Rijnsburg 2.50 Wed. P. de G. ld. tï 1.— J. v. J. Sr. id. 3.— S., Leidon 5.— E. P. Noordwijk a.Zee 6.— Fam. B., Sassenheim 10.50 J. L., Oogst geest 2.50 P. M. Leiden 1.— H. G. W. id. 1.— J. B. id. 2.50 f 119 50 Vorige verantwoording 301.26 Totaal f 420.76 Verder ontving ik nog van Mevr. K. la Leidon een prachtig© bezending goederen, dekens en kleedifig, en van de Fam. O. fa Leiden eveneens een mooie voorraad lijf goederen. Een paar dagen geleden scheen een be drag van f1250.mij bijna onbereikbaar. Thans echter begin ik hoop te krijgen dat we de f500.zullen halen. Ik wil nu nog de Kerstdagen afwachten1. Allicht dat dan nog enkele Kerstgiften binnenkomen. En dan wordt Woensdag een groote kist met goederen en hot dan aanwezige bedrag verzonden. Intusschen hartelijk dank voor alle bijdragen. Het doel, do noodlijdenden met een Kerstgave te verrassen is bereikt, terwijl nu nog een Nieuwjaarsverassing kan vol gen. OBSERVATOR, P.S. Gisteren is verantwoord: I. te Lei den f 4.—. Dit moest zijn Fam. Th. to Lei den. den. gaan verpachten. Want al zou do op brengst hiervan vermoedelijk vrij wat hoo ger zijn dan die van de advertenties in ons officieel orgaan Heemschut zou redenen hebben, om zioh over de koopmanschap van den Staat ernstig te beklagen Het. WHhclnunakanaal. Naar het „Gentr." meldt, zal het Wilhel- minakanaal met ingang van 1 Maart 1922 voor de scheepvaart worden opengesteld en wel van de Zuid-Willemsvaart tot de gemeente Son. Bezuiniging. Do Raad van Arbeid le Ilecrcnvcen heeft besloten, niet te voorzien in de vacature van secretaris van dien raad, ontstaan door liet bedanken van den heer J. v. ct. Heij, De Rijksmiddelen. Do rijksmiddelen hebben over de afge- loopen maand ƒ2.04 millioen minder opge bracht dan over die maand in 1920; over de eerste elf maanden van dit jaar 1 15 millioen meer dan over die periode in 1920. Dc portvrijdom. Naar aanleiding van de Donderdag door de Eerste Kamer oer Staten-Generaal aan genomen motie van het lid Van Embdeni zal afschaffing van portvrijdom op 1 Ja nuari 1922 nog niet worden ingevoerd. De inwerkingtreding van den maatregel ia voorloopig uitgesteld. Vakbeweging In het 3de kwartaal heeft het R.K. Vak- 7 bureau een ledenverlies gehad van 3357,-1 het N. V. V. van 1856, het C. N. Y. van 610, terwijl het A..N. V. 93 leden wiust boekte. Van het. N. A. S. zijn geen cijfer©f bekend. Over het 3de kwartaal zijn echter 3 vak- bonden bii het A. N. V. aangesloten, met; totaal 667 leden, zoodat daar aanvanke-' lijk ook verlies geboekt moest, worden. Sinds Januari 1921 is bet, ledenverlies. dor vakcentraion als volgt: R.K. Vakbu- - reau 6443, hot N. V. V. 9331, hot O. N. V< - 3431 on het A. N. Y. 740.

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1