Dagblad voor Leiden en Omstreken. BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 Sociale Wetgeving. ALLES „DE BAZAR" BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS i u UÜUÜH ga Buium uuuoa o f?; baa&jlosmt»agitbamma •'£11 KWAR1AAB i |W ÏKB WBUK iaat ntANCO PEE POST FEB KWABTAAt 1MB 2de JAARGANG. - ZATERDAG 17 DECEMBER 1921 - No. 515 ADVERTENTIE-PRIJS PEE GBWOHB BEÖMi"(UI „t DBS ZAIKBDAtiê 1Mb DiGEZONDBM RECLAMES DUBBEL ÏAlüf® KLETNB ADTKBTBKTIBS nu toojtitfEj j Sfl narde. SO rat: Zatcrlaei 75 Mb J1 M) Dit nummer bestaat uit twee bladen Dg opmerking is gemaakt, dat wat Het concept-program van actie omtrent de so ciale wetgeving bevat, tamelijk vaag is. En die opmerking is niet geheel onge grond. Wanneer men bijv. dit concept verge lijkt met het sociaal-politiek program, van het Christelijk Nationaal Vakverbond, dan ziet men een groot verschil. In dit program worden tal van wensc-hen naar voren gebracht die in ons concept zelfs niet worden genoemd. Nu behoeft dit niet te verwonderen. Er is tusschen beide programs een groot verschil. Dient het eene om in het algemeen aan te geven, welke wenschen er leven in den boezem van de Christelijke vakorganisa ties, het andere is meer beperkt, en moet ernstig rekenen met het bereikbare. Om slechts een punt te noemen, het Chr. Nat. Vakverbond vraagt afschaffing van indirecte belastingen op noodzakelijke verbruiksartikelen. Daarover valt te spre ken. Maar het is duidelijk dat geen enkele partij, die het. politieke leven ernstig op vat en die straks misschien tot de regee- ringspartijen zal behooren, zulk een eisch in haar program kan schrijven, om de een voudige reden dat de onuitvoerbaarheid reeds van te voren vaststaat. En zoo zouden meer punten zijn op te noemen. Wens oh en en eisch en, waarvoor op zichzelf misschien zeer veel te zeggen valt, maar die toch op een stembuspro gram niet mogen voorkomen. Wanneer wij uit dat oogpunt het ons voorgelegde program bezien, dan is er ze ker reden om wat de sociale wet geving betreft, in hoofdzaak althans te vreden te zijn. Gevraagd wordt allereerst beteugeling van de misstanden in de huisindustrie. En daar zijn misstanden, groot en véle. Niet zonder ontroering neemt men ken nis van de rapporten, die hierop betrek king hébben. Een wereld van weedom en ellende ligt hier voor ons, en het is te verstaan wanneer er zijn, die aan de huie industrie met een slag een einde zouden willen maken. De arbeidsvoorwaarden zijn meestal zeer ongunstig. De loonen droevig laag. Het gevaar voor de gezondheid ia groot. De arbeidstijd is ongelimiteerd en de ar beid van vrouwen en kinderen regel. Toch is ook hier bedachtzaamheid nog eisch. Het gaat niet. aan om alle toestan den op dit gebied over een kam te scheren en bovendien zouden van een verbod zonder meer de betrokkenen in de eerste plaats de dupe worden. Het middel zou erger zijn dan de kwaal. Gevraagd wordt dan ook maatregelen ter beteugeling van de misstanden. Worden de misstanden krachtig betstreden dan zal dit noodzakelijk de verdwijning van een groot deel dezer industrie tenge volge hebben en alleen dat deel overblij ven, dat niet als een gevaar kan worden beschouwd voor hen die daarin arbeiden of voor hen die op die wijze vervaardigde of bewerkte artikelen gebruiken. Daarnaast wordt gevraagd invoering van de Ziekfewet-Talma. De ouden van dagen worden geholpen, voor de invaliden wordt althans ©eniger mate gezorgd, maar de ziekteverzekering verkeert nog in hetzelfde stadium als in '1913. Hot Kabinet Cort van der Linden, weigerde de wet in te voeren on Minister Aalberse was terecht, van oordeel, dat in vorbaud met de gewijzigde omstandighe den ©n verhoudingen onveranderde uitvoe ring niet gewenscht is. Gedurende de voorbereiding van die wijzigingen is gelijk bekend, belangrijke vertraging ontstaan door het plan Posthu- ma-Kupers, dat de Raden van Arbeid wil uitschakelen en de uitvoering van de Ziek teverzekering overbrengen naar Centraal Beheer. De kansen van dit plan zijn mede door don storm, die tegen de noodlottige ambte narij begint op te steken ongetwijfeld ge stegen en naar verluidt zou Minister Aal- berse ernstig overwegen de Ziektewet niet in ie voeren. Het Centraal Comité echter is van oor deel dat dit niet de goede weg is en alleen reeds uit overweging dat het verreweg de langste zal bliiken te zijn, valt voor dit standpunt ongetwijfeld veel te zeggen. Er is nu reeds zoolang met de Ziekte verzekering gesold, dat we nu eindelijk Wol oèns tof. daden mogen komen. ji Of het gewenscht is, om zooals Het Christelijk Vakverbond verlangt, de ge- o Premie te brengen ten laste van het bedrijf en de uitkeering op minstens 80 ,J>Ct. van het loon, is oen zaak, die nog ad ere overweging verdient. wij billen daarbij niot over Het' hoofd zien, dat er tal van bedrijven zijn, die met groote moeilijkheden hebben te kampen. De sociale maatregelen van de laatste jaren beteekenen een belangrijke vermeer dering van de bedrijfsgnkosten, waarbij in vele gemeenten nu nog weer gekomen i6,de zakelijke belasting op het bedrijf. Nu is het volkomen waar, dat Centraal Beheer, een uitkeering van 80 pCt. voor spiegelt-, maar dit is gedaan omdat, men van oordeel is, dat bij eigen beheer de on kosten veel minder zullen zijn, dan bij het Rijk, waar volgens tegenstanders van dit stelsel dan weer tegenover staat, dat de belangen der arbeiders veel minder ge waarborgd zijn. En wat betreft de premiën, men kan de bedrijven tenslotte ook zoo zwaar belas ten, dat ze onder gaan. Waarmee ze dan, volgens sommiger meening toonen, feitelijk geen bestaans recht te hebben. In deze redeneering schuilt een element van waarheid, maar voor de werklieden, die daarvan de dupe worden en op straat gezet worden, is deze theorie toch een wel wat magere troost. Dit is echter een in hoofdzaak tech nische kwestie, die bij de behandeling van het ontwerp aan do orde komt. In de gegeven omstandigheden schijnt het ons een blijk van wijs beleid dat het C. C. voorstelt, ons niet aan bepaalde cijfers vast te leggen, maar dat in het algemeen invoering van de Ziektewet gevraagd wordt. De noodzakelijkheid van een uitbreiding van de ongevallenverzekering tot land bouw en visscherij, wordt vrij algemeen toegegeven en eischt dus geen afzonder lijke bespreking. Ditzelfde geldt ook van den wonsch om te komen tot een wettelijke regeling van de werkloosheidsverkering. Over de vraag, hoe zulk een verzekering moet worden geregeld, zijn de „geleerden" het niet eens. Het is een zeer ingewikkeld vraagstuk, wat waarschijnlijk oorzaak is geweest, dat een nadere omschrijving achterwege is gebleven. De A.-R. partij dat blijkt ook weer uit dit concept, erkent dat de Overheid ook ten opzichte van 't maatschappelijk leven een taak heeft te vervullen. Maar en daarop wordt mede de aan dacht gevestigd zij wenscht niet dat heel het leven door de Overheid wordt doodgedrukt, waarom aan het slot van de- ez paragraaf govraagd wordt, de vrije ont plooiing van de persoonlijkheid. Daarover echter nader. V Onderwijskosten. Bij het onderzoek van de Gomeentobe- grooting te Utrecht, werd door een der le den speciaal de aandacht gevestigd op de hoogo kosten van het lager onderwijs. Uit de begrootng bleek, dat het Gein. bestuur in 1922 denkt uit te geven aan jaarwedden voor boventallig personeel f 262.000. Voor het bijzonder onderwijs is voor hetzelfde doel uitgetrokken f50.000. Voor het openbaar onderwijs wordt per leerling aan boventallig personeel uitge geven ruim f26.en voor het bijzonder onderwijs ruim f4.per leerling. Gaat het bijzonder onderwijs zich op kosten dor gemeente op denzelfdcn voet inrichten als het openbaar onderwijs, waartóe de wet. de mogelijkheid opent, dan beteekent dit voor de gemeente een meer dere uitgaaf van f264.000. De publicatie van deze cijfers gaf den Directeur van do Vereen, van Christ. On derwijzers en onderwijzeressen aanlei ding, ook in andero plaatsen een onder zoek in te stellen. Aan de ingekomen antwoorden is h'et volgende ontleend. Amsterdam 403 boventallige onderwij zers, koston voor de gemeente f 660.706.50, Arnhem 48 onderwijzers, kosten f 123.700, Groningen 50 onderwijzers, kosten f 300.000. Van 's-Gravenhage is alleen liet totaal bedrag opgegeven, namelijk f 1.951.129.61 J4. Leiden 73 onderwijzers, kosten f 159.158, Bij het bezien van doze cijfers en voor al als gewezen wordt op hot groote ver schil tusschen het openbaar on het bij zonder onderwijs, kan rekening worden gehouden met het feit, dat de besturen der bijzondere scholen als regel gedwongen waren, de uiterste zuinigheid te betrach ten en dat daarom in vele gevallen van het aanstellen van boventallig pereoneel i3 Maar ook al wordt hiermede gerekend, dan nog mogen deze dorre cijfers, leerzaam genoemd worden. Vooreerst zien we, dat hier eon ruim veld van bezuiniging is. B. en W. van Utrecht deelden in de me morie van antwoord mede, dat zonder schade voor het onderwijs alle boven tallige onderwijzers kunnen verdwij nen. Maar verder blijkt hieruit ook, dat de vrijzinnige bladen on sprekers, die zoo den mond vol hebben over de verkwisting bij het bijzonder onderwijs beter deden, do hand in eigen boezem te steken. op het gebied van KLEEDING en MEUBILEERING desverkiezend op gemakkelijke betalingswijze. 3402 Breesfraat 161. Men klaagt steen en been over het kost bare bijzonder onderwijs. Maar waarom geen pogingen gedaan om deze weelde te bestrijden?. STADSNIEUWS. „Hallelujah" en U. Y. K. Deze beide onderafdeelingen van den Chr. Nat. Werkmansbond Melden gisteravond een uitvoering voor een vrij goed bezette Stadszaal. Te acht uur opende de voorzitter van den Bond, de heer Kuivenhoven de vergadering met gehed, waarna Mj in eéh kort openingswoord allen web kom heette. Do zangver. aldus epr. wier 10-jarig bestaan onlangs govierd mocht worden, ligt den Bond, evenals U. V. K. nauw aan 't hart. Schitterende uitvoeringen en groote successen behaalt zij niet. maar dat is ook niet hot doel. Zij wil slechts toonen wat zij geleerd heeft. Spr. herinnerde aan de uitvoeringen in do Oosterkerk onder de eminente leiding van Ds. Hoogenraad en betreurde diens afwezigheid. Hij hoopte echter dat ook zonder het bezielend woord van z. Eerw. de avond naar genoegen zou mogen slagen. Spr. wekto ten slotte in warme bewoordingen op tot toetreden als lid. Een zangverecniging is niet zeer stabiel. Het ledental rijst en daalt als de golven der zee en daardoor kan zoo'n vereen, nooit dat praeeteeren, wat ze met een vast aan* tal trouwe leden tot stand zou kunnen brengen. Maar hoewel doze veroen. nog niet beroemd of bokend ia, in het gebouw Jfathanaol worden Woensdagavonds met vreugde niouwe leden wel kom geheeten, en niet met niet minder VTeugde donateurs of begunstigers. „Loof den Heoro, Hallelujah", dat ie de ge zindheid van beide vereen, en dat belijden ze beide! Spr. wees nog op het mooio verband, den in- nigen samenhang van de praestatios van beide clubs op dezen avond. De cantate „Op Haarlem's wallen'- voorde ons terug naar den strijd onzer vaderen togen de Spaansche overbeersching terwijl hot tooneel- stukje „Roomsch of onroomsch" ons den Gods dienststrijd in Frankrijk in herinnering bracht. Spr. hoopte dat heide in den smaak der aan? wezigen zouden vallen en gaf aan hot zangkoor gelegenheid tot afwerking van het eerete pro- grammamimmer een Vaandellied. Dit lied, waarvan do goedgcsteldo woorden oen aardige herinnering vormden aan de vaan? delonthulling bij hot 10-jarig bestaan en waarvan do directeur der vereen, de heer L. Kooien de muziek had gecomponeerd, werd zeor goed ten gehoore gebracht cn door hartelijk applaus ge volgd. De dames v. d. Rcijden en Leening voerden onder adonilooz© stilte een Duitsch duet uit. Bei den gaven door haar vol. zuiver geluid cn cor? recte uitspraak vcol to genieten. U V. K. kwam nu voor 't voetlicht mot een tooneelstuk „Roomsch of onroomsch", naar men ons mededeelt, vervaardigd door een der oud? leden der club, dio geen gebrek aan litterair ontwikkolde medewerkers scMjnt te hebben. Décors en costumes waren goed verzorgd; het meerendeel der spelers was rolvast, zoodat voor een dillettantengczelschap alles heel goed van stapel liep. De hoer G Zitman gaf als de monnik Peter Durant goed spel te zien en ook de kleine Sa? mual Brenson oogstte grootcn bijval. Mej. G. Stouten, die haar echtvriend nogal onder de plak had en Mej. E. Betgen, die voor al in de scène van de ontvoering van Samuel goed spel te zien gaf, hadden beiden oen bou? quot in ontvangst te nemen. Het applaus was uitbundig en herhaaldelijk moest -gehaald" worden. Nadat nog het zangkoor Psalm 95 had laten die eveneens met een bouquet werden verrast hooren en de dames v. d. Reijden en Leening nogmaals de aanwezigen op oen zeer goed uitge voerd duet hadden vergast, werd hot slotnum mer van den avond „Op Haarlem's wallen" een cantate, met muziok van Henri J J, Rousseau Ducroissé uitgevoerd. Het koor gaf Mer veel goeds te hooron, vooral de oude Wilhelmus-hymno klonk goed. Ook bot mannenkoor en het vrouwenkoor af? zonderlijk zongen uitstekend, hoewel het eerste misschien iets sterker had kunnen zijn Mej. v. d. Reijden, die een moeilijko solopartij had wist zich op onberispelijke wijzo van haar taak te kwijten on laat not loast is een woord van lof voor de scMtterendo begeleiding van Mej. Leening niet misplaatst» De heer Kuivenhoven eindigde het 6amenzijn met. dankgebed. U. V. K. en Hallelujah kunnen met voldoening op dezen uitstekend geslaagden avond terugzien; de groote boom, de Werkmansbond, zooals do hear Kuivenhoven in zijn openingswoord zoide mag trotech zijn op twee zulke ito ere takken. Tehuis voor Militairen. Donderdagavond j.L had in het Tehuis voor Militairen aan den Morschweg, de aangekondigde lezing plaats over „Anti- Militairisme". De heer H. v. Duin, secre taris v. d. burgerafd. Sohevcningon der Nat. Ver. Pro-Rege, trad als spreker op, en mocht zich verheugen in een talrijk ge hoor, waaronder verscheidene officieren en onderofficieren, alsmede den vlootpredi- kant, D3. Warnar. De heer v. Duin zette uiteen dat het an- ti-Militarisme op grond van Gods Woord niet te handhaven is en uitspraken, zooals daar zijn, „gij zult niet dooden" of ,wie het zwaard neemt zal door het zwaard vergaan" niet anders gelezen en toegepast mogen worden dan tegen het optreden als eigen rechter, dus niet van toepassing zijn op de Overheid. Ook wat aangaat, het In ternationalisme toonde spr. op verschillen de gronden, o.a. torenbouw van Babel aan dat God gegeven heeft het Nationale of do verscheidenheid. Als spr. ten slotte nog de vraag stelde: wat te doen met principi- cole dienstweigeraars, dan zou hij, als acht hij het principe verkeert, voor hen, die zulks zijn uit godsdienstig oogpunt, toch wel bopalingeu willen zien, waardoor de zen bijv. andere verplichtingen werden op gelegd, maar aan den anderen kant dient dan ook: hij die dienst, weigert, teneinde het wettig gezag te ondermijnen op zijn minst 10 jaar vestingstraf te worden toe bedeeld. Na deze gloedvolle rede, volgde een wel verdiend en warm applaus. Na een korte pauze werd de gelegenheid tot het stellen van vragen geopend, waarvan door ver scheidene der aanwezigen gebruik ge maakt werd. De vragen betroffen 't z.g intern, politieleger, en het. vraagstuk van wat te doen met hen die dienst wei geren op grond van het geweten, zonder dat de grond daarvoor geput wordt uit Gods Woord. Aan de bespreking over de le vraag deed o.a. ook mede kap it,. Meijer, die zeer terecht en duidelijk uiteenzette, dat het intern, leger 6teeds zal moeten 6tuiten op het vraagstuk van do tucht, aangezien elk leger naar den aard van het volk zijn eigen tucht en tuchtmiddelen heeft en zoolang de volksaard van de Italiaan, Rus, Hollander ©n zooveel anderen ver schillen, zal men ook nooit vorder kunnen komen dan het intern, leger te doen zijn een onbereikbaar ideaal. Ook andere vragen werden nog gesteld en door den spr. tot. gonoegen beant woord. Aangezien de tijd inmiddels ver streken was, werd daarna deze zeer leer zame en aangename avond met dankzeg ging gesloten. Collecte langs de huizen. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier, ie besloten de sedert jaren gehouden collecte langs de huizen voor de diaconie, in 1922 af te schaffen, en deze te vervangen door vier schaalcollecten in de kerk. De propaganda commissie dor Chr. Jongel. Vereen. „Zrediker 12 la, welke zich ten doel stelt, aanwerving van nieuwe leden te bewerkstelligen, heeft een circu laire doen uitgaan tot oudere en jongelin gen, waarin het nut en de beteekenis der Jongelingsvereeniging wordt uiteengezet. Gewozen wordt in genoemde circulaire op den drang tot vereenigen in onzen tijd, c-n op do noodzakelijkheid om juist reeds in de lente des levens do jongelingen te leiden tot de Chr. Jongel. Vereeniging, waarin allereerst de kennis der Heilige Sdirift wordt voorgestaan en daarnaast de algemeene ontwikkeling der jongelingen in hooge mate wordt bevorderd. Het be handelen van maatschappelijke en politieke onderworpen, Vaderlandsche- en Kerkge schiedenis en alles wat strekken kan om in den strijd tegen ongeloof en revolutie staande te kunnen blijven, behoort tot het werk der Jongelingsvereeniging. Te weinig ouders nog beseffen do betee kenis en het nut der Jongolingsvereen. voor hun zonen. Daarom kan het van grooten invloed zijn, dat do propaganda-commissie hier!» op in genoemde circulaire ernstig de aan dacht vestigt. De heer W. F. Schutten, gekozen tot diaken bij de Ned. Herv. Kerk alhier, hoeft deze benoeming aangenomen. De heer H. Kokkedee, die gekozen was tot Ouderling, heeft echter voor deze be noeming bedankt. - Het Christ. Muziekgezelschap „Poly hymnia", dir. de heer M. Couprie, hoopt op Woensdag 18 Januari a.s. haar 2do Openbare Uitvoering t© geven in de Stads gehoorzaal met medewerking van eon dub bel Gem. kwartet en de Chr. Gym.- ©n Scherm vereon. „Jaihn". De vergadering wordt geleid dopr den welEorw. hoer Ds. Thomas, voorzitter der Chr. Oranje-ver- eeniging. Zooals het „LeidscH Kerkblad" meldt, ie het voorloopig comité, dat ten doel heeft-, werkzaam te zijn ter bevorde ring der Geref. Kerk 'te Oegstgeest, nog steeds in actie. Het comité, waarvan de heer H. Wilms, Aan het Zoeklicht. Leiden, 17 Dec. 192L Hoeden af voor het V o 1 kl De burgerlijke en meer speciaal de „clericale pers" doet al net als de dominé's en de pastoors haar best om de menschen in het donker te zetten. Zij tracht de menschen dom te houden en onkundig. Geheel andere is het met de Socialis tische pers, die de „bewuste" arbeiders bewerkt en dus ook het licht niet behoeft te schuwen. Ong blad gaf van de begrootingsdebat- ten in den Raad een tamelijk breedvoerig en naar 't mij voorkwam objectief ver slag. Maar nn krijg ik het „Volk" en daar lees ik een overzicht van wat door de hoe ren van Eek, Dubbeldeman en v. Stralen werd gezegd. Van de andere sprekers echter geen. woord. De blirgemeester, de wethouders, de le den van de rechtsche en' de vrijzinnige fracties en zelfs de communist, ze worden allemaal doodgezwegen. Van wat zij betoogden mogen de bewus te arbeiders niets lezen. Geen letter. Alleen ©en verslag moet toch volle dig zijn, wordt nog gemeld dat „ons" nieuw raadslid Piekaar ook in den Raad een vlot spreker bleek te zijn. De roode journalistiek is toch maar je ware! OBSERVATOR. voorzitter, en de heer A. P. Kraan, secre tarie is, heeft tegen Vrijdag a.s. een ver gadering belegd in het Café Kortekaas, Geversstraat, hoek Kempenaersstraat, waartoe alle leden der Geref. Kerk fman- neliike en vrouwelijke) wonende in Oegst- goest, worden uitgenoodigd. Op de agenda staat: het oprichten van een vereeniging, vaststelling van statuten en huishoudelijke reglement, verkiezing van een bestuur, bespreking van eventu- eelen aankoop van terrein cn oprichting van een vergaderlokaal en van finaneieele aan gelegenheden Op het emplacement van de Stoats- spoor aan de Haagweg alhier, schrok gis terochtend een koe. van een passer-renden goederentrein. In zijn angst holde he in de rich ting van de Vliet, en verder nn"7* dp Lam- mersbrug.Daar gekomen, sprong het te wa ter, zwom een eind voort en belandde ten slotte op het land van zekeren vnr ^ririe, aan de Korte Vliet. Men liet. het dier eenigen n.a op het land rondloopen, en bracht het daarna, vastgebonden tusschen andere koeien, naar een stal, waar het bewaard werd om geheel van den 6chrik te bekomen Op verzoek van de Leidsche politie zijn aan het Centraal-station te Amster dam oen 24-jarigo vrouw en 25-?"arige man aangehouden, beiden hier ter stede woon achtig. De vrouw was als verpleegster ge kleed; zij zoudon in den trein gecollecteerd hebben voor noodlijdende kinderen, terwijl het vermoeden bestaat, dat zij dit ontvan gen geld ten eigen bate zouden aanwenden. In do plaats van den hoer v. d. Bosch die ontslag nam als voorlezer in de Pie terskerk, zal naar het- Leidsch Prodikbour- tonblad vermeldt, geen opvolger worden bonoemd. Met. dit besluit zijn dus de voor lezers in alle kerkgebouwen der Ned. Herv. Kerk alhier afgeschaft. Door den heer D. J. Rotteveel, die reeds eenigen tiid ongesteld is, is ontslag genomen en door den kerkeraad eervol verleend als ouderling bij do Geref. Kerk alhier. Naar wij vernemen heeft de j.l. W gin dag gehouden collecte, ten bate van dj noodlijdenden in Rusland, opgebracht rm som van ƒ2008.07,5, welk bedrag zal wor den overgemaakt aan het Hoofdbestuur van het „Nederlandsche Roode Kruis." De Bcgrooliug van Justitie. Uit de Mem. van Antw. Justitie: Een spoedige indiening van een ontwerp betreffende de zaakwaarnemerij wordt bevorderd. Den Raad van State is in overweging gegeven een ontwerp lot herziening van het pachtcontract^ De Minister wil er toe medewerken dat Economische politiek. Naar liet „Hbld." meldt, liecft prof. mr. P. A. Diepenhorst bedankt voor het lid- 1 maatsohap van de in het ochtendblad ver- j melde sub-commissie uit de Staatscom- 1 missie voor de Economische Politiek. WerkloozenzoTg. Gistermiddag heeft .ten stadhuize vk?i 'Amsterdam op uitnoodiging van het be- stuur dier gemeente onder voorzitterschap van wethouder Wierdels een bijeenkomst j plaats gehad van sfcernnrdicden van

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1