Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. 2de JAARGANG. - MAANDAG 12 DECEMBER 1921 - No. 510 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PEB ÜBWOSB BKIiKLiOJBUI DES ZATKHDAU8 1Mb DÏGEZONDEM RECLAMES DDI1BEL TABUS! KLEINE ADVERTENTIES 60 ent: ZatoUgi B W) ABONNEMENTSPRIJS |H I.KIUMfl ÜK BUl'iM 1 MAAR AGERTtttt QiSTBSI1ÜD Zftfll HfiB K.WAÜIAAL lUi S»Ka week FRANCO FES POST PER KWARTAAL I2J« De Stemplicht. De Nederlander betrept, dat het beginsel van don stemplicht uit de Grond wet is verdwenen en waarschuwt met klem tegen afschaffing van dezen wettelijken plicht. „In zijne uitnemende rede, op 1 Decem ber, aldus het Chr. Hist- hoofdorgaan, toonde de heer Gerretson overtuigend aan. hoe de Christ.-Historii3ühen,_ o.a. bij monde van de hoeren De Savornin Lohman en Van Idsinga, steeds den stemplicht heb ben verdedigd als het noodzakelijk com plement van het algemeen stemrecht en de evenredige vertegenwoordiging hoe de invoering van den stemplicht voor velen voorwaarde was voor de aanvaar ding van het algemeen stemrecht en hoe door voormannen van verschillende partijen: de heeren Harte, Loeff, Tyde- man, De Beaufort, Rink, Patijn, in dezen zelfden gee6t was besproken. Minister Cort van der Linden verklaar de in 1916: „Algemeen kiesrecht, evenre dige vertegenwoordiging en stemplicht zijn gelijkelijk en gezamenlijk noodig, om het Parlement te doen beantwoorden aan de realiteit ra het volksleven." En ook de heer Marchant meende „dat, waar even redige vertegenwoordigng onafscheidelijk samenhangt met het algemeen kiesrecht, de stemplicht dit voorheeft., dat hij zal ge ven een juistere afspiegeling van het volk in zijne vertegenwoordiging." Al deze gewichtige argumenten hebben nu plotseling hunne kracht verloren al leen omdat de Regeering zich niet de moeite gaf een eenvoudige procedure voor te 6tellen, waardoor het mogelijk zou worden de nalatigen te straffen en dus door vree6 voor boete hen tot gehoorzaam heid aan de wet te bewegen. Verdwijnt, de stemplicht uit onze wetge ving, zoo keeren niet alleen terug al die ongelukkige, lastige en kostbare methoden om de onverschilligen ter stembus te voe ren, maar een ander en veel ernstiger ver schijnsel zal daarvan het gevolg zijn. Do band tusschen Staten-Generaal en volk is in Nederland niet sterk. Gebrek aan beginsel, maakt, velen onverschil lig voor kiesrecht en volksvertegen woordiging. De toenemende democratisee ring der Tweede Kamer vervreemdt boven dien vele tinellectueelen en mon&chen van teer geestelijk leven van het Parlement. Verdwijnt de stemplicht zoo zal het aantal thuisblijvers onder do kiezers onrustba rend toenemen." Na dan op grond van vroegere verkie zingen te hebben becijferd, dat niet meer dan 60 pCt. van de kiezers zich bij de stemmingen zullen uitspreken, gaat de „Nederlander" aldus voort: „Bij zoo geringe opkomst der kiezers zal de belangstelling in do handelingen van de Staten-Generaal steeds dalen, de band tus6ohen Volk en Parlement zal nog meer verslappen en mochten weder re volutionaire moeilijkheden dreigen, men zal niet. gelijk in 1918, hen, die naar het gezag willen grijpen, kunnen wijzen op het on wedersp rekel ijk recht van een Par lement, door het ganeche volk gekozen; want spottend zal de vinger worden ge legd op het cijfer 40, zegge 40 pCt. van hot kiezerecorps, dat aan de verkiezing niet meewerkte. Men bedenke zich nog eens ernstig eer men den stemplicht af- schaffe." Het komt ons voor, dat deze bezwaren toch niet bijzonder steekhoudend genoemd kunnen worden. Of zou men werkelijk meenen, dat door het heendrijven naar de stembus van men- Bchen, als die aan de candidate® van de rapaille-partij hun 6tem gaven, de band tusschen de Staten-Generaal en het volk wordt versterkt en het parlement aan be- teekenis wint? Wij gelooven het niet. Welke beteekenis kan toch worden ge hecht aan de stemmen van politiek-onver- FEUILLETON. STEPHANUS. Naar het Eng'elsch van M. KINGGLEY. V 06) „Hij is de Messias van Israël," zeide Maria plechtig. „Daarvoor loof ik den Heere, dat Hij mij er toe heeft uitverko ren; zie, allo geslachten zullen mij na de zen gezegend noemen. Hij is de Messias van Israël; maar Hij is nog veel meer. Hij is de Vorst des Vredes, de Verlosser der Wereld. Want de Heero heeft Zijn arm kracht, verleend; Hij heeft de hoovaardigen vernederd in hunne harten. Hij heeft de machtigen van hun zetel doen neerdalen, en do nederigen van harten heeft Hij ver hoogd. En God heeft Zijn heilig Kind "Jzus uit den doode doen verrijzen en vorlost uit de macht van het graf, en hooft Hem geplaatst aan Zijn rechterhand voor nu en voor alle eeuwigheid." „Dochter van Abraham," zeide Annas, zijn bevende hand opheffende, „ge hebt las terende woorden gesproken. Ge kent de straf." „Vader!" riep een angstige stem, „laat af van deze laatste vrecselijke zonde; op dat God n niet moge treffen in Zijn toorn schilligen, die alleen uit vrees voor straf aan de stembus verschijnen en daar een willekeurige®, of ook wel een spot-candi- daat hun stem gesven. De lastige en kostbare methoden om de onverschilligen ter stesmbus te voeren, zul len terugkeeren, ongetwijfeld, maar het gedwongen „huisbezoek" dat hiermede ge paard gaat, schijnt ons en voor de poli tieke organisaties en voor de opvoeding van do kiezers van veel meer beteekenis dan de stemplicht die tenslotte de kiezers alleen tot a a n de stembus kan voeren. Uit de Pers. Het Legerontwerp. Dat men in R.-K. kringen niet algemeen geestdriftig gestemd is voor het legerplan van Minister van Dijk, blijkt uit wat het Centrum schrijft: Wij hebben er reeds bij de indiening van het ontwerp op gewezen, dat wij ons niet gerust gevoelen omtrent de bezuini gingen. welke bij dit ontwerp worden toe gezegd. Er zal ongetwijfeld op eenige pun ten vermindering van kosten te verkrijgen zijn, maar op andere zullen de uitgaven weer belangrijk hooger worden. Generaal Pop was zeer pessimistisch, aangaande de kosten van het „eenheidsle- ger", waarvan alleen de artillerie-uitrus ting z.i. zeer vele millioenen zou eiechen. Dit laatste was dan ook de reden, waarom hij een splitsing in kern- en reservetroe pen voorstond. En nu wil de tegenwoor dige minister wel zuinig te werk gaan met die uitrusting, maar de gelden moeten er toch zijn. Voorts zij hier nog eens de vraag her haald, waarom een eerste oefentijd van 5J4 maand noodig wordt geacht, waar de voorstanders van het eenheidsleger bij de behandeling van het amendement-de Mon- té vorLoren met 5 maanden genoegen wil den nemen? En ten slotte: waarom geen grootere verlaging van het contingent, waar wij nog tot 1929 over een krachtige reserve van weerbare mannen beschikken? Het beste ware o.i. geweest, indien, ook met het oog op de veiligheid, welke die reserve on6 schenkt, do duur van het tij del iiko wetje, waarbij het contingent tot 18.000 man is verminderd, eenvoudig ware verlengd. Dat dit mogelijk was, daarvan kon men het getuigenis vinden in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over bedoeld wetje, welke Memorie in Januari van dit jaar verscheen en waarin er sterk de nadruk op werd ge logd, dat „met het oog op de financieels lasten alleen mogelijk zal zijn over een pa raat, met alle technische hulpmiddelen uit gerust. kernloger van beperkte sterkte te beschikken. Blijkbaar was toen de bedoe ling, met zulk een „kernleger van beperk te sterkte" ook voor de toekomst, al thans, voor de eerste jaren, te volstaan. Do tegenwoordige minister van Oorlog is van een andere gedachte uitgegaan. Men heeft zijn wijzïgingsontwerp gequali- ficeerd als een compromis-voorstel. Het is dit -ook tot zekere hoogte. Maar het vertoont in zijn nieuw art. 27 wel erg veel overeenkomst met het amen dement der anti-revolutionairen, dat in de Kamer geen meerderheid vinden kon en het leent zich ongetwijfeld tot meer dan een wijziging, welke zonder gevaar voor 's lands veiligheid kan worden aange bracht en geheel in overenstemming zou zijn met den ei6dh van versobering en be zuiniging, welke zich than6 zoo gebiedend doet gelden. STADSNIEUWS. —Willem van Oranje." De Chr. Seherpschuttersvereeniging „Willem van Oranje/', alhier ontving be en u tot asch doen vergaan." Toen hij het geluid van deze stem hoor de, verschoot Annas van kleur. Hij stond op van zijn zetel en staarde naar de gebo gen gestalte, die voor hem neerknielde. „Wie spreekt tot mij?" zeide hij cn zijn stem beefde. „Ik ben het, uw eigen dochter Anna; kent ge mij niet meer? Ik smeek u, bij de genade van Jehova, dat ge uw hand niet zult opheffen tegen do moeder van den Christus." „Vrouw, ik ken u niet. Sta op. Reeds door de woorden uit uw eigen mond zijt ge veroordeeld." „Ik smeok niet. voor mijzelve; de dood is mij wolkom. Doch ik zeg u, bezin u, voor dat ge de hand slaat aan deze heilige vrouw." Annas lachte verachtelijk. „Hebben wij niet den Timmerman gekruisigd en zijn wij niet ongedeerd gebleven? Is de moeder van den Timmerman heiliger dan deze? Noen, wij zullen de wet. op haar toepassen; de wet is rechtvaardig." Bij doze woorden trad Scth vooruit. „Praat niet over de wot, gij, die oen moor denaar zijt," zeide hij met. gesmoorde stem. „De Man Jezus was onschuldig, en ge hebt Hem veroordeeld. Ook onschuldig zijn deze vrouwen; bevrijd haar, doch doe met. mij, wat ge wilt die dienaar is niet richt, dat zij bij Kon. Besluit van 6 Dec. 1921 No. 8, als rechtspersoon is erkend. Het lidmaatschap tot deze Vereeniging, staat open voor mannelijke Nederlanders, die den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt en den Grondslag der Vereen, onderschrij ven. Nu de Kon. erkenning af is, kunnen Rijkswapenen en munitie worden aange vraagd, zoodat binnenkort, met de oefenin gen een aanvang kan worden gemaakt. Tot lid van de commissie van toezicht werd roods benoemd de heer kapitein Kuy- per alhier. Wij wenschen deze vereeniging die, voortgekomen uit de Chr. Gymn.- en Schermvereeniging „Jahn", zioh ten doel stelt de schietvaardigheid en daar mede 's lands weerkracht te verhoogen, een voorspoedig en lang bestaan. Mogen velen zich geroepen gevoelen om dit werk te steunen op velerlei gebied. Dr. J. H. Gunning J.Hzn. Ter gelegenheid van het 40-jarig ambts jubileum van dr. J. H. Gunning J.Hzn., heeft het bestuur van de Chr. Wijkver- eeniging „Pniël", aan den jubilaris, die de oprichter van het wijkgebouw „Pniël" is, een huldeblijk gezonden in den vorm van twee vazen van Dejftsoh aardewerk. Eeni ge vrienden voegden hierbij nog een mand met bloemen. Dr. Riemens stond aan 't hoofd van dit huldebetoon en zond aan zijn jubileeren den ambtgenoot een hartelijke® geluk- wensch, waarbij tevens alle namein der ge vers werden vermeld. Gistermorgen is ip allo kerkgebouwen der Nod. Herv. Kerk, alhier Dr. Gunning en zijn arbeid, in den gebode herdacht. Jubileum Dr. Sehreuder. Gisteren wa6 het. 25 jaar geleden, dat Dr. Sehreuder promoveerde tot arts. Van verschillende zijden mocht de jubi laris blijken van belangstelling ontvangen. Van alle organisaties, waaraan Dr. Sehreuder verbonden is, kwamen deputa ties hem gelukwenschen, zoo bijv. van personeel der Spoorwegen, den medische kring, de vereeniging „Het Groene Kruis", de Vereen, van Schoolartsen, enz. enz. Ook de heer Van der Lip, kwam als Wethouder dezer gemeente don jubilaris compl imenteere® Namens het personeel der Staatsspoor- wogen, weid eon prachtige ets aangebo den, voorstellende het Rapenburg. Het aantal bloemstukken bedroeg onge veer 80, terwijl buitendien nog ©en groots menigte van andere geschonken, als fruit manden, e.d. werd toegezonden. Het was alzoo voor Dr. Sehreuder een aangename dag, welke hem zeker nog lang in herinnering zal blijven. Woensdag 14 December a.s. zal te 's-Gravenhage in denDierentuin de Kamer- kieskring „Leiden" een vergadering hou den, waartoe alle kiesvereenigingen behoo- rende tot den Kamerkring, zijn opgeroe pen. Tot den KamerkringLeiden, behoort zoo als men weet, de Statonkring „Gouda" en de Statenkring „Leiden". Do heer Mr. Briöt, die voorzitter der Kamercentrale is, heeft naar wij vernemen, te kennen gege ven voor eene eventueele herbenoeming niet meer in aanmerking te willen komen. In do afdeelingen der Tweede Kamer is ook het optreden van Prof. Bolland ter sprake gebracht. „Sommige leden, zoo lezen wij in het Voorl. Verslag, kwamen op tegen de jong ste redevoeringen van prof. Bolland met name wat betreft zijn grievend optreden tegen do Israclieten.Zij achten zulks onge oorloofd. Anderen namen het op voor de vrijheid in woord en geschrijft, die den hoogleeraren onbeperkt moest worden ge laten. Weer andere leden meenden, dat er meer dan zijn Heer." Annas beefde van woede. Hij beproefde te sproken, doch de woorden bestierven hem op de lippen. „Nu ziet ge, hoe stijfhoofdig en verderf- lijk deze afvalligen zijn," zeide Saulus. „Bovendien is de man een vreemdeling. Het is onnoodig, dat wij verder met hen spre ken. Israël is steeds genadig en rechtvaar dig, volgens de geboden van Jehova; laat hen daarom in het openbaar gegee- seld worden buiten de poorten; indien de slagen de gewenschte uitwerking hebben, om hen tot hun verstand terug te brengen en tot de kennis van de waarheid, dan is het goed. Zij zullen dan met vreugde er kennen, dat de Man van Nazarofch cn al Zijn werken des duivols zijn. Daarna zal er een bloedoffer gemaakt worden, zoodat zij van hun ongerechtigheid gereinigd zul len zijn. Maar, indien zo niot willen be kennen, laat hun zonde dan op hen kle ven; laat hen den dood sterven, bepaald in do wet van Mozes voor godslasteraars." „Genade heb genado!" riep Anna uit, zijn kleed vastgrijpende. „Wij kunnen niet anders, dan de dingen gelooven, die wij gezien on gehoord hébben. Gij zoudt zelf gelooven, indien do Heer zich aan u had geopenbaard." Annas trad terug met een gebaar van afschuw. „Raak mij niet aan, vrouw," zei geen bijzondere reden was thans zoozeer verwonderd te zijn over een rede van prof. Bolland als de onlangs gehoudene. Deze hoogleeraar heeft, van den beginne af al dus. gehandeld. Zoo heeft hij kort na zijn optreden de Katholieke Kerk op zoo plom pe en krenkende wijze beleedigd, dat van katholieke zijde uiting werd gegeven aan diepgaande verontwaardiging. Dengene, die een man als prof. Bolland ter benoe ming voordroeg, treft, meenden zij, meer blaam dan den benoemde zelf." In de afdeelingen der Tweede Kamer werd bij het onderzoek der Onderwijsbe- grooting, vrij algemeen de wen&ch uitge sproken, dat aan mej. C. Gooi, die sedert 1 Januari van dit jaar geenerlei vergoe ding geniet voor hare werkzaamheden in het Rijksherbarium te Leiden, alsnog een salaris zou worden toegekend. Aangedrongen werd op belangrijke ver mindering van bet groot aantal bedienden, schoonmaaksters en werkvrouwen bij de afdeeling Botanie, het Herbarium, de Ster renwacht, het Museum van Natuurlijke Historie en het Ethnographisch Museum. Do gisteren na den morgendienst gehouden herstemming voor twee Ouder lingen bij de Geref. Kerk alhier, had tot uislag dat gekozen zijn, de heeren C. J. v. Hoeken en J. Schaap II z n. De heer J. J. Sohokking, le alg. se cretaris van de Ned. Studenten Organisa tie, is benoemd tot secretaris van het European Relief Committee, zetel le Ge neve. In verband hiermede is de ueer P. Hu ring te Leiden benoemd tot 2en alg secietaris der N.S.O. De benoeming van den heer Schikking is voor ons land een zeer bijzondere onder scheiding. In aansluiting op ons bericht van enkele dagen geleden, kunnen wij thans mededeelen, dat Dinsdagavond 8 uur in de Oosterkerk, D3. Joh. Rauws, Zendingsdi- rector te Oegstgeest drie sprekers voor dien avond zal inleiden. De Hoer W. Bode, een te Bannen opgeleid Zendeling zal een al gem eene Z endings rode houden, waarna de hoer Juliu6 Doxie, die een aantal jaren onder het Banjangivolk in West Afrika heeft gearbeid, over zijn arbeid spreken zal. Ten slotte zal Zendeling D. B. Starren- burg, die 13 jaren onder do Papoea's van Nieuw Guinea heeft geleefd, mededeelin- 'gen doen uit de praktijk van Zijn Zen- dingsarbeid. De toegang tot het kerkgebouw zal vrij zijn; niemand verzuim© deze zeer belang rijke bijeenkomst bij te wonen. Bij gelegenheid van de viering van het eeuwfeest der Yeeartsenijkundige Hoogeschool te Utrecht, is het eeredocto raat in de veeartsenijkunde honoris causa o.a. verleend aan Prof. Dr. D. A. de Jong, hoogloeraar aan de Rijksuniversiteit al hier en Dr. J. Poels, buitengewoon hoog loeraar alhier. Op 10 Januari. a.B. hoopt D6. J. Dou- ma, vroeger predikant bij de Geref. Kerk alhier, thans te 's-Gravenhage, zijn 25- jarigo ambtsbediening to gedenken. Op 10 Januari 1897 deed Ds. Douraa zijn intrede bij de Geref. Kerk te Spijko- nisse. Vandaar vertrok hij in 1902 naar Alblasserdam. Op 14 Juli 1907 deed De. Douma zijn intrede bij de Geref. Kerk al hier, vanwaar hij in 1911 naar Water graafsmeer vertrok. Sinds Maart 1916 dient Ds. Douma de Geref. Kerk van 's-Gravenhage. Gelijk men weet is D6. Douma een der oprichters van de Chr. Oranjevereen. al hier, van wélke vereeniging hij thans nog eere-voorzittcr is. de hij streng. „Satan hooft u verblind; ik zal voor u bidden, dat de waarheid voor u moge terugkeeren. Brengt hen weg." „Worp deze godslasteraars in de don kerste gevangenis" beval Saulus een half uur later, „on herinner u, dat ge mot uw eigen leven voor hen instaat. Kom mor gen niet bij mij met het een of ander ver haal van een engel of een duivel, om zoo- doendo u te verontschuldigen over him ontvluchting. Indien zij ontsnapt zijn in de derde ure van den morgen, dan zult ge zelf de straf ondergaan, waartoe zij ver oordeeld zijn. Hebt go het gehoord?" De hoofdwachter haalde de schouders op. „Ik heb het gehoord, heer. Heden nacht bij iedere wake zal ik de gevange nen bezoeken. Doch ik bid u, zend mij cenigo wachters, want het leve® is mij dierbaar, cn ik heb niet vergeten, wat meer gebeurd is, als deze Nazarcners in de gevangenis waren; het kon zijn, dat de Man zelf zou verschijnen." „Lafaard", bromde Saulus. „De Man is van do aarde verdwenen; zoo zullen ook zij vorgaan, die in Hom gelooven. Indien ge één van hen zijt, zal er voor u hier bin nen een plaats worden ingeruimd." „Neen, heer, neen," riep de cipier beven de uit. „Ik geloof niet in Hem, dat zwoer ik; maar er zijn onlrngs vreemdo dingen gebeurd, on de duivel heeft, grooto macht". Aan het Zoeklicht. Leiden, 12 Januari 1921. De liberale „Nieuwe Rotterdammer Courant" is een alleszins godsdienstig blad. Het erkent op de manier van den Vrij heidsbond, de waarde van den Godsdienst, en het heeft dan ook een uitgebreide en welverzorgde rubriek „Kerknieuws". Merkwaardig is echter op hoe felle wijze hierin tegen de Orthodoxie wordt to keer gegaan. Zoo werd in der laatste nummers sma lend gesproken van de onvervalsohto en onverkorte bombast der ouderwetsche orthodoxie door een vorig geslacht te goeder trouw als vroomheid geslikt. Uit een preek van Ds. H. V. Roseam Abbing wordt het volgende aangehaald: „Immers neemt gij Christus weg, dan snijdt gij de vergeving der zonden af, dan bluscfat gij den levendmakenden Geest uit, dan draagt gij het uwe er toe bij, dat ve len met een ingebeelden hemel (zoo zij er nog aan gelooven) verloren zullen gaan." "Is 't niet, vraagt het deftige liberale Rotterdamsche orgaan, een anachronis tisch curiosum, dat er thans nog predikan ten zijn, die dergelijke blasphemie. mis schien in het tijdperk van de Tapper3 en de Bogermans als cultuurvers' hijnsel op haarplaats, ten overstaan var de mo derne menschheid op hun verantwoording nemen? Een waarschuwing tegen de vrijzinnige beginselen en een prediking van den Chris tus als den eenigen middelaar, wordt hier gelijkgesteld met blasphemie. godslaste ring. En toch: alleszins godsdienstig OBSERVATOR. We gaan bezuinigen. Het is een algemeen beken 1 verschijn sel dat, als gevolg van onvoldoende sa menwerking tusschen de verschillende de partementen, er voor huisvesting van de verschillende ambtenaren veel meer urn- te beschikbaar i6 en dus veel rrmcr onkos ten noodig zijn, dan het geval zou wezen, wanneer alles wat in een betpaalde plaats in rijksdienst is, zooveel mogel;;k in één gebouw werd samengebracht. Zon komt het niet zelden voor, dat door Waterstaat bijv. ergens een gebouw wordt e uurd met zooveel localen, dat deze niet alle in gebruik behooven te worden genomen n dus leeg blijven 6taan. Heeft kon a een ander departement, als N ol Landbouw, in dezelfde plaats echt* a- len noodig, dan wordt er niet b-'= lukt over hetgeen overcompleet is in 'l boven genoemde gebouw van Whtersrn:' maar er worur een nieuw perceel gehuurd, wat natuurlijk geweldig veel onkosten mee brengt., niet alleen wegens huur, moer ook wegens schoonhouden, verwarming enz. Naar heit Hdbl. verneemt' is men thans bezig te trachten <vn eind? nan de zen even dwazen als kostbaren toestand te maken: een referendaris, ressort eerende onder het departement var Financien, is sinds eenigen tijd voor het gehecle land werkzaam, om na te gaan op welke wijze de ambtenaren, ressorteerendo onder de verschillende departementen, overal zijn gehuisvest, terwijl door hom gepoogd wordt om de ruimte, welke hier en daar onnut gebruikt wordt of overcompleet is, een zoo nuttig mogelijke bestemming te geven. Door tijdig in te grijpen, waar bleek dat op minder practischo wijze ge handeld werd, zijn thans reeds duizenden bespaard en naar wij uit goede bron hoo- ren, zullen cr op den duur millioenen aan huur, onderhoud en werkloon bespaard kunnen worden, als alle voor do rijks ambtenaren beschikbare ruimte, zoo nut tig mogelijk wordt aangewend. „Ik zal een wacht zenden," viel Saulus hom in de roden. „Zwijg en doe je plicht., dan zal het je goed gaan. Laat niemand toe." Do wachter boog bijna tot den grond voor den Farizëer, wiens beruchte naam reeds geheel Jerusalem bekend was. en in wiens tegenwoordigheid do tempeldiena ren, van do hoogsten tot de laagston, beef den. „Ik zal niemand binnenlaten," zeide hij. En weer boog hij diep, toon Saulura zioh door de poort der gevangenis ver wijderde. „Sluit de poort en grendel zo dubbel»" riep hij wrevelig de wacht toe. „Houd daar de wacht, op boete van uw leven; in-; dien deze gevangenen ontsnappen, en ik' moet er voor het leven laten, wees er vaai overtuigd, dat niemand van 11 hetzelfde lot j zal ontgaan. Bind den man aan hot blok," voegde hij een der cipiers toe, die naaBtó hem stond; „wat de vrouwen betreft, beéj vestig haar mot ketenen aan den vloer. zal later komen ©n toezien. Voedsel? Neontfj laat hen vasten. Geef hun water." >J\ - ii (Wordt yers'olgd.J^

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1