tick uitspreekt, lean de zaak spoedig in orde zijn. Do Voorz. zegt dat B. on W. zich op hot standpunt plaatsen: leven en laten leven. B. en W. hebben bij het kantoor der Staatsmijnen naar de prijzen geïnformeerd Do heer Knuttel: een trust. Do heer Wil mor: daar moet u toch ook terecht komen. De Voorz. zegt dat do inkoopprijs in totaal kwam op f 3.3G, terwijl do verkoopprijs is f 3.65, thuis bezorgd f 3.85. En nu kunnen B. en W. niet inzien, dat doze marge to groot is. Een verdienste van 29 oent, kan toch moeilijk een to groot? winst genoemd worden, zoodat hier A-oor kunstmatig ingrijpen geen reden is en hot, niet aangaat een aantal inge zetenen van hun brood to berooven. De gasfabriek heeft de cokes verkocht aan de handelaren. Men moest dat wel doen, maar spr. geeft toe, dat er wat voor te zoggen zou zijn indien ook particulieren in de gelegenheid •werden gesteld daarvan te profiteeren, al waren daartegen naar hij meent te weten bezwaren, voor de fabriek. Het gaat nu echter niet aan maatregelen te nomen opdat de handelaren met do cokes blijven zitten. De heer Knuttel verwacht van het voor stel van Eek zeer weinig, omdat het met onwil lige honden slecht hazen vangen is. B. en W. zijn er op uit de middenstand do hand boven het. hoofd te houden en het is tot op zekere hoogte to waardooren, dat zij daar zoo onbewimpeld voor uitkomen. Spr. betoogt vorder dat de fout niot schuilt bij de z.g. handelaren hier, maar bij ds exporteurs, waarvan de handelaren niet meer dan agenten zijn. B. en W. willen die menschen niot in moeilijkheden brengen. Maar is dat nu een uitgangspunt! Of moet gerekend worden met het algemeen belang. Graan de handelaren dan achteruit, welnu, dan moeten zo desnoods maar naar het B. A. evenals do werkloozen. Spr. heeft niets tegen den tusschenhandel, maar deze be gunstiging van een categorie van ingezetenen, komt niet te pas. De Voorz. zegt dat als we betrekken bij de mijnen, wij niet gjoedkooper terecht kunnen dan thans. De h<er de Lange Weth. zegt, dat hier telkens geschermd wordt met d© macht van de trust, maar die macht behoeft hier niet in het geding te komen. Onze mijnen moeten concur reerenden leveren aan een ieder die het vraagt. Bekend is wel, dat diit jaar de winst gering zal zijn. Ieder groepje menschen kan een wa gon brandstoffen bestellen zoodot er van een trust geen sprake is. Als wij hier voor de mid denstanders opkomen, dan wil dat zeggen dat wij voor de geheeele maatschappij opkomen, waarvan ook de middenstand een schakel is. Vernietiging van dien middenstand is geen gemeen tebelang. Spr. beaamt tenvolle wat de heer Knuttel opmerkte en het is voor hem dan ook zeer de vraag of, als de Raad van B. en W. handelaren wil maken in ookes en boeken en (de heer Sijtsma: rijst!) B. en W. die op dracht wel hebben to aanvaarden. De heer v. Eek vraagt waarom niet te Am sterdam geïnformeerd is. De Voorz. weet niot, waarom daar zoo bib lijk geleverd wordt. De heer van Eek vraagt of men er gebruik van wil maken. De heer Wilbrink merkt op dat do coö peratie toch ook niet Voordeeligor had kunnen koop-en, daar ze 't anders wel gedaan zou lieb- ben. Spr. zou 't zeer onbillijk achten als do ge meente die eerst, de cokes aan den handel ver kocht, thans ging trachten te ooneurneeren. Die menschen hebben hun gold er in gestoken, ze hebben him verlies op de voorraad enz., en daar om zou 't der gemeente onwaardig zijn, thans tegen logeren prijs to verkoopon. Waarom hoeft de coöperatie dio risico niet willen dTagen. Zij had het toch ook kunnen doen? Waarom moot nu met steun van do gemeente een buitenland- eche maatschappij bevoordeeld worden. Laat ze self hier komen om hare waren te verkoopen. De geheole turfmarkt is voor haar beschikbaar. Spr. meent niet dat op deze wijze het algemeen be lang wordt bevorderd en het zou al zeer onbil lijk zijn langs indirecten weg contractbreuk to plegen. De zaak zou anders zijn, indien de han- delai-cn hier do ingezetenen uitbuitten. In de wereld zult gij verdrukking hebben. De vreesölijke waarheid van deze woor den hebben al degenen, tot wie de Heere Jezus ze onmiddellijk of middellijk sprak, op meermalen bijna niet te dragen wijze gevoeld, 't Was vaak heelemaal niet tie dragen geweest, als de Goddelijke Spreker er niet aan .toegevoegd bad: „Maar hebt goeden moed, Ik heb d:e wereld overwon nen". Was Jezus niet d'e W'ereHd-overwin naar geweest, zeker zouden Zijne onderda nen in Hongarije in den oorlog met de heirscharcn van den Overste dezer wereld zijn bezweken. Want in den langen krijg tussohen het Rijk des Lichts en dat der Duisternis namen die Hongaarsohe Chris tenen niet zelden de gevaarlijkste stellin gen in; zij stonden! heel dikwijls op de fronten, waartegen Satan vooral zijn don kere benden aanvoerde. In de eerstvolgende artikelen wil ik iets /an dezen kamp vertellen, 'k Bepaal mij tot .vat de Gereformeerden daarin moesten dragon en geef dus een (heel kort) over zicht van het Calvinisme in Hongarije, poodig om 't vervolg van mijn reisver haal te verstaan. Maar de geschiedenis van het Hongaarsche Calvinisme neemt zoohi belangrijke plaats ln, in de historie van 'dit land in het algemeen, dat ik ze moet dloen voorafgaan em telkens onderbreken floor iets uit de Hongaarsche Vad'erland- sohe Geschiedenis. De Hongaren of zooals zij zich in hun taal noemende Miagyaren zijn pas in de ie eeuw in Europa gekomen. Zij kwamen uit Azië, waar ze ook eigenlijk thuishoor tien. Immers 't waren Mongolen, die ln ons werelddeel maar weinig voorkomen: be halve de Magyaren nog die Finhen, de Lappen en de Turken. Dus staan de Hon garen nog verder van ons af dan de Joden, die m'elt ons Indo-Germanen tot het Kaukaaisohe df Blanke ras behoorenjMiaar, zooato ik al eerder schreef, de M'agyaren hebben zloh sterk vermengd met andere rassen, vxnfei men 't velen niet meer kan aanzien, dal ze tot 't Mongoolsehe of Gele De heer Dubolderaan betoogt, dat onze mijnen buiten het geding kunnen blijven daar men lüer de Limburgech© anthraciet niot wonscht. Spr. betoogt vorder dat als do coöperatie maar geld had gehad, zij tegen belangrijk lagpren prifc had kunnen leveren. Hij ontkent, dat do handelaren door hot vwrstol ran Eek schade zouden lijden, daar die cokes naar buiten is uitgavoord, terwijl wij hier nu do brandstof duur mogpn betalen. Dat is 't, waar «pr. tegen opkomt, en 't is wol degelijk de taak is van de gemeente do ingezetenen togen uitbuiting te beveiligen. Do heer Knuttel wil een paar economische ketterijen van den heer de Lange rechtzetten jen gefet dan college over do werking van de trusts. Het kan wel zijn dat do Nederlandsoho mijnen niet lager kunnen leveren, maar is daar mee gezegd dat zij tegen hot buitenland concur- reeren? De heer de Lange: en de werkloozen dan? De heer Knuttel: dat is een andere vraag. Hot voorstel van den heer van Eek in stem ming gebracht wordt verworpen met 15 liegen 9 stemmen. Voor do hoeren Sijtsma, Heemskerk, Knuttel, Mevr. Itallie en de Soc. De mocraten. Het voorstel van B. en W. wordt aangono^ men. a' (Zie vervolg Eerete Blad.) Gemengd Nieuws. Een gezellige raad. De gemeente Schermenhorn (N.-H.) (heeft zdóh nu ook ln de rij der plaatsen gesteld, waarvan men kan zeggen, dat bet in baar raadsvergade ringen ^ni-et altijd parlementair gaat. Toen de begrooting ter tafel kwam, 6tclde do commissie van onderzoek voor den klerk ter secretarie te ontslaan, waartegen de burgemeester (tevens secretaris) zich verzette, omdat de administra tie steeds dru-kker wordt. De heer Bakker: De secretarie is vaak ge sloten en dan is er ook geen klierk. Soms doet de veldwachter de administratie. Als de burge meester een klerk wil, moet hij hem zelf maar aansobaffen. De heer De Groot tegen den Voorzitter: Als u burgemeestrr-eecretaras wilt wezen, moet u ook het werk doen. U is hoogstens 2H uur per dag op de secretarie, en kunt daar wel 4 a 5 uur zijn. Toen er gestemd moest worden, zei een lid, nog niet te weten of hij voor of tegen (het voor stel was, waarop de 'heer Oostwouden zei: Groot zeg nu maar ronduit of je er voor bent of er tegen, van die ploertenstreken houd ük ndet. De Voorzitter: We zitten hier niet met ploer ten aan tafel. Ooshvouden: Dat weet ik nog ndet. Het slot was, dat het voorstel werd aange nomen. Ook kwam nog een voorstel om de gratifica tie van den rijksveldwachter van lOOte bren gen op 25, omdat de betrokkene, „die er is om de orde te handhaven, eens den boel op stelten heeft gezet", naar de voorsteller, d'e heer C. Groot, zei. De rijksveldwachter schreeuwde van de publie ke tribune: Je bent een leugenaar, schoft! Ten slotte werd de gratificatie gébracht op 50. Een van de twee blanco-stemmers moti veerde zi/n onthouding met te zeggen, dat hij met zoo's: „rotzooi" niet mee wilde stemmen, om welke uitdrukking de voorzitter hem tol de orde riep. „Vad." De diefstal met geweldpleging te Lunteren. Omtrent de arrestatie van do dadeis van de zen diefstal wordt nader aan de „Crt." gemeld: 'Woensdag werd eenzekere Yskes, destijds voorwaardelijk op de Landkolonie van hot Le ger des Heils „de Batelaar" geplaatst, te Lei den aangehouden. Op verzoek wend hij naaJ Ede overgebracht on aldaar gehoord. Hij bekende in gemelden nacht zich mot twee eveneens op „do Batelaar" geplaatste personen Pluim en Van der Wal, nadat zij zich eerst on kenbaar haddon gemaakt, naar de woning van Van Dronkelaar te hebben begeven. Er was eerst getracht een gaf in den muur te maken, doch toen zaj op een balk stuitten, hebben zij dit opgegeven en zijn door den paardenstal naar bannen gekomen. ras behooren. Alleen bun taal, die geen enkele overeenkomst vertoont met de „moderne" of d'e „klassieke" talen, vertelt u. in haar totale onbegrijpelijkheid, dat ge met zeer ver van u verwijderde menschen spreekt. Dit nomaden-ruitervolk maakte hef er den eersten tijd wel naar, dat de Euro peanen wensclliten: waren ze maar in Azië gebleven! Zij zwierven overal rond op hun snelle paarden en teisterden vooral de Duiitsche landen, die, zooals bekend, ook veel van de Noormannen te verduren had den. Dit ging zoo door tot het midden der 10e eeuw, toen ze door een Duitschen vorst geheel verslagen werden. Deze nederlaag was voor de Hongaren van groote en) gelukkige beteefcenis. Zij vestigen zich nu voor goed in hun land' en komen 200 onder den invloed van het Christendom. Reeds in het jaar 1000 wordt hun opperhoofd gedoopt cnl door den Paus met de „(heilige kroon van Hongarije" ge kroond. (Deze kroon wordt nu nog be waard in het paleis te Budapest en slechts voor den dag gehaald, „als de Koning sterft, en er een nieuwe Koning over Hon garije gekroond moet worden" zooals Mej. Kuyper, van wier boek ik Vooral" nu een dankbaar gébruik maak, vertelt (Nu volgen eenige eeuwen van grooten voorspoed voor het Magyarenland, de e-enige waarin "zij onafhankelijk zijn ge weest. Onder zöjn groote koningen Hunyad- en Corvinus heeft het zijn „gouden eeuw". Miaair deze vorsten) hadden al veel te strij den tegen de Turken, die na den val van Constantinopel (1-453) stee de verder Euro pa binnendrongen,. 70 jaar later verslaan ze den laatsten koning van Hongarije en ne men Budapest in, waar ze 14 eeuw zullen blijven. Een belangrijk doel van hot land is dus in de mao-ht dor Mohammedanen. Een klein deel Zevenburgen blijft zelfstandig, en) d'e rest is door Oostenrijk veroverd't I9 voor goed gedaan met d'e onafhankelijk heid van Hongari je. Vreenel ijk is zijn lot, verdrukt als M, wordt door den Turk en den Habsburger. En wat zijn ellende nog vergroot is do jaren op zijn gebied gevoer- Op do deel, (hot z. g. achterhuis, werd eerst do trap neergehaald opdat de knecht niet naar beneden Ikon komen. Daar kwam de hond op 'hen tooloopen. Deze werd doodgestoken. Daar na word de z.g. meeldeur geforoeord. Door dril gerucht werd de soon gewekt. De deur van zijn slaapkamer openende riep hij: „Ié er volk?" doch kreeg geen antwoord. Hij loste toen een revolver schot in de richting van hef gerucht en ging een laag trapje af. Wel drie weken moeten de bandieten met 'het plan rondgeloop en hebben. Afgesproken was dan ook, als de boei' kwam, hem neer te slaan Een hunner, Pluim, had bij v. D. gewerkt en was goed met de situatie békend. Toen de boerenzoon dan ook onder aan het trapje was gekomen, werd hij tegen den grond geslagen en bleef voor dood liggen. Terwijl een der daders post bij hem vatte, togen de twee anderen verder het huis in en overmeesterden de dochter des huizes en de dienstbode, die reeds door 'het rumoer wakker waren geworden. Zij mishandelden de meisjes verschrikkelijk en trachtten zelfs nog ndet naden- te noemen hande lingen met haar te plegen. Een der meisjes die weg wilde loopen en door een raam trachtte te ontvluchten, werd gebonden en een prop in den mond gestopt. En der onverlaten brak vervolgens verschil lende kasten open en nam een tweetal kistjes met papderen geld mede. Een onmiddellijk ingesteld politieonderzoek leidde in de richtinlg van de juist dien nacht verdwenen drie verpleegden van de Groote Ba telaar. Het gevolg ie geweest, dat twee hun- nor, Pluim en Van der Wal, in Duitschland werden aangehouden. Ook daar maakten zij zich schuldig aan inbraak. (De aanhouding van deze twee verdachten, welke ongeveer een maand geleden plaats vond, is niet vermeld, met de bedoeling bet onderzoek niet te bemoeilijken). Het gedd werd deels verbrast en hun deels ontroofd. Zooals bekend, zdjn de voorw. in vrijheid gastolden na dit ontstellende feit van de land- kolonie verwijderd en is de rust in die omge ving weergekeerd. De drie zwaar mishandelden zijn allen van hun verwondingen genezen. Als reden geeft Yskes op. dat hij met geen mogelijkheid langer op de Batelaar kon blijven en ook dat hij ten slotte is meegelokt door de anderen. Ons werd echter medegedeeld, dat hij tijdens dien nacht de leiding van hel complot had en, ook zelf het geld wegnam. Yskes die op het politiebureau te Ede ver blijft, wordt naar Arnhem ter beschikking der justitie overgebracht. Het blijkt thans, dat Pluim en v. d. Wal in Juni in Appingedam en Wedde ook inbraak pleegden. Nieuwe tijden, nieuwe cisehen! In haar „Tweede Reis naar Amerika" vertelt mej. H. S. S. Kuyper van tal van Amerikaansche huishoudens, waar men het zonder dienstbode best stellen kan. Zij roert daarbij ook het, vraa.get.uk aan, of de man aan den huiehoudelijken arbeid mag of moet deelnemen en zegt: Ik geloof dat de man zioh niet langer boven huisarbeid moet verheven voelen. Of neen, de „man" is al te oud. Ik zou liever 200 zeggen: Ik geloof, dait moeders bij' de opvoeding van haar jongens er moe rekening moeten hou den, dat zij hun 'jongens vroeg loeren bij den 'huisarbeid de'helpende hand te bieden In Amerika spreekt dit vanzelf^ Het aan tal gezinnen zonder dienstbode is er per centsgewijze veel groter dan bij on 6. En de Amerika ansche moeder laat haar zoons even goed bij-den huisarbeid helpen als haar dochters. En de vader geeft 'het voor beeld. Meer dan eens heb ik in tmerikaAnsehe gezinnen m de keuken de vaten helpen waeschen. Mevrouw wasohte ende heer des huizes en ik droogden af. Het. ging heel gewoon. En het is tooh ook eigenlijk heel gewoon, dat de man do lasten van het gezinsloven helpt dragen en die niet uitslui tend laat rusten c-p de zwakke schouders van de vtouw. de oorlog tussohen d'ie beide overheer- schers. Deze eindigt met do verdrijving van den eersten door den laats tien. De Turken maken in Budapest en omgeving plaats voor de Oostenrijkers, die bovendien Zevenburgen onderwerpen en vanaf 1718 is Hongarije weer één, ja, maar als deel van Oostenrijk. Zwaar viel den Hongaren dit algeheele gemis aan zelfstandigheid; zeker de tal- looze oorlogen, op hun gebied en door hort gevoerd waren nu teneinde, maar Oosten rijker te moeiten wonden was voor dén Magyaar bijna niog erger. En dit wilden de Habsburgers hen maken, tot in hun taal toe. Eerst, toen de Habsburgers hen nog noodig hadden, toert n.l. Maria The- resia, na den dood van haar vader van alle zijden aangevallen werd en in rouwkleeren met haar zoontje op den arrn, in het Hon gaarsche Parlemenlt verscheen om hulp tc komen vragen, toén konden ze zich nog op hun wijze uitdrukken in de historische woorden: „Moricmur pro rege nosJ.ro, Maria There-sia!" (Wij zullen sterven voor onzen koning M. T.!: Zij erkenden: geen koningin). Toen hadden ze nog de vrijheid' Hongaarsch of Latijn te gebruiken. Maar toen Maria Theresia over hare vijanden gezegevierd had werden deze talen verbo den. Duitsc-li moesten ze spreken, zooals de Vlamingen nog Fransoh. Ook daar ont brandt een taalstrijd, lang enl hevig. Onn in 1848 over te gaan in een strijd met echte wapenen. In dat jaar slaan do Hon garen eindelijk weer op tegen, hun onder drukkers, onder leiding van Kossuth, die in de kerk van Debreezen, de onafhanke lijkheid van Hongarije proclameert. Op gruwelijke wijze wreekte Oostenrijk zich, echter, zoo werden b.v. 13 generaa'lk van Kossuth die zelf wist te -vluchten een voudig opgehangen! Nog 19 jaar moet het Hongaarsche volle vertrapt worden. Maar dan wordt T eindelijk weer eenigszlns. zelfstandig. Bij do „Ausgleioh" (1867) wondt 't weer een) koninkrijk, wel onder eerj Habsbunger r- Frans Jozef ontvangt de eeuwenoude heilige kroon maar toch tamelijk onafhankelijk. Deze toe stand blijft tot dq oorlogsjaren, maar hier- En 0 dat vindt mon in Holland nog in zoovele gezinnen zoo onnatuurlijk! Ik hob nog pas in een gezin gelogeerd waar dienstbodennood was. Het spreekt vanzelf, dat de vrouw des huizes en ik onze eigen kamer deden en na iederen maaltijd het. gebruikte vaatwerk af- wasohten. Maar het. sprak ook vanzelf, da.t de jongens, die in 'huis waren, dit niet de den. En de jongens vonden het, even van zelfsprekend, als de vrouw des huizes. En ik voelde duidelijk, dat 'het haar schuld was. Geen schuld van gebrek aan goedhartig heid integendeel! maar schuld door ge brek aan paedagogtsch inzicht. Zij moest die jongefls opvoeden tot hulp vaardigheid. Die jongens moesten het. niet kunnen aanzien, dat twee dames zich zonder 'hun Imlp door een grooten afwasbhboel heen- werkten, aanzien nog al vanuit makkelijke stoelen Bij de kachels RECHTZAKEN. KANTONGERECHT TE LEIDEN. (Zitting van 31 October). Op de rol staan 99 zaken, waarvan openbaar. D. H., broodven ter te Leiderdorp, is gedagvaard terzake hij een hem toebehoo renden hit onbeheerd zou hebben laten loo pen, waardoor deze een ruit van een wó- Jning heeft, ingedrukt. Bekl. weet er niet van. Hij was dien dag afwezig. Vermoede lijk is de hit door zijn zoontje van stal ge baald. De Ambt. van het 0. M. eischt vrijspraak. A. O., melkslijter te Voorschoten, is ben laste gelogd, dat hij imelk in voor raad heeft, gehad, waarbij water was toe gevoegd. Op een vraag van d'en kanton rechter of hij do molk, door de boe-ren ge leverd, alt.ijd vertrouwde als zijnde van goede samenstelling, antwoordt bekl. dat de boeren nooit te vertrouwen zijn. Als ge tuige wordt gehoord dr. v. Eek. directeur van den Gemeentelijken Keuringsdienst. Bekl. zegt onschuldig er aan te zijn en vraagt een voorwaardelijke veoordeel'ing. De kantonrechter antwoordt., dat hij maar eerst moet. afwachten, wat ge eischt, wordt, 'Eisch 25 boete, subs. 10 dagen hechte nis. J. P. M„ mandenvlechter te Leiden, heeft de vorige week terecht gestaan, ter- zake hij een knecht, arbeid heeft laten verrichten op een verboden uur. Deze knecht brad vorige week zulks ontkend. Hij was direct toen de agenten kwamten op hun aanmaning weggegaan. De verbalisanten, de agenten Doum'a en Middendorp, werden gehoord. Deze beves tigden het proces-verbaal en zeiden dat. de knecht wel degelijk voortgegaan is met werken. De Ambt, van het O. M. zegt, dat al heeft de knecht niet gewerkt, hij toch 'ook niet in de werkplaats had mogen zijn.Hij eischt derhalve 4 subs. 4 dagen. J. de la B., winkelier te Leiden, is overtreding der arbeidswet ten laste gelogd Bekl. zou drie arbeiders tc lang hebben (laten Werken en voor hen geen arbeidslijst aanwezig hebben gehad. Dit lange werken bestond daarin, dat bekl. zijn arbeiders met den wanmolen heeft laten werken gedu rende 12 uur pér week, afgewisseld door loop- en winkelwerk. hetgeen niet geoor loofd is. Bekl. meent dat hij als grossier der. geen arbeidslijst noodig had. Eisoh 3 geldboeten van ƒ8, subs. 2 dagen Als verdediger voor bekl. treedt op mr. Nard Thomson. Pleiter hacl gemeend, dat er in deze zaak meer muziek zat dan een simpele overtreding dier arbeidswet inzake het niet-aanwezig hebben van een arbeids lijst. Pleiter meent voorts, dat de onder neming van bekl. geen werkplaats is in den 7in der wet. Imcners wordt er niets gefabriceerd of verwerkt, doch alleen wordt het graan schoongemaakt van het stof. Pleiter zegt derhalve dat do Kanton* rechter tol Vrijspraak zal moeten eonclu* dee ren. De Ambt. van het O. M. wijst er op. dat deze werkplaats wel degelijk onder de ar beidslijst valt. J. B., bouwkundige te Leiden, is ten laste gelegd, dat hij van woningen aan do Julianastraat de huur hoeft verhoogd zon der daarvoor de toestemming der Huur— comm. tc hebben verkregen. Bekl. zegt, dat hij geen 'hoogere huur heeft bedongen, eoh ter behoedde hij niet te beletten, dat de huurder hem een hoogeren prijs gaf. Wat betreft het aannemen van een bedrag' in eens van 100, zegt bekl. dat hij hiervoor de veranderingen, die de huurder wensch- te, heeft aangebracht, en dat hij hier ab soluut geen voordeel van heeft, gehad. Als eerste getuige wordt gehoord de heer A. I. W'itmtans, secretaris der Huurcom- missro. Get. zegt, dat bekl. geen toestem ming voor de verhooging der huur vau 3.30 tot. 4.50 heeft gevraagd'. Verder wordt gehoord de huurder Faesr die bekl. 100 'had gegeven, en een| huur van 4.50. Get, zegt, dat hij een huis wild» hebben voor zijn zoon enl daartoe had hij dit geld aangeboden, wajl zijn zoon andere in Den Haag had moeten gaan wonen. Hij wist dat de huur 3.30 bedroeg, doch waar men tegenwoordig geen huis krijgt zonder vrijwillige huur verhooging, heeft hij hem een huur van 4.50 aangeboden. Ails verdediger voor bekl. treedt op mr. P. Briët, die betoogt, dat vaststaat, dat» bekl. geen huurprijs van 4.50 heeft be dongen. Hij wijst er «voorts op, dat got. verklaart, dat eerst na 23 September eea huurprijs van meer dan ƒ3.30 is gegeven en niet in de eerste helft van September* zooals in het procesverbaal is opgegeven. De Ambt, van het O. M. zegt in zijn re quisitoir, dat gebleken is, dait het dn deze zaak een! gekonkel is geweest, tussohen huurder en verhuurder. Wat het aannemen van het bedrag 'van ƒ100 betreft, acht hij he.t ten 'laste gelegde niet bewezen. Wat deai huurprijs betreft, meent hij, dat hoe wel huurbriefje9 gewisseld werden vau 3.30, toch meer gelet, moet worden op den we-rkeiijiken prijs van 4.50. Hij -eisoht derhalve, vrijspraak voor liet eerste ten laste 'ge-legde enl voor het tweede een boete van 50 subs. 10 dagen. Mr. Briët wijst er vervolgens op, dat de zaak van zijn cliënt in e.ent beter dag licht staat daai gewoo.nlijk bij deze zaken, het geval is. Hij «luit zioh bij het requisi toir aan wat betreft, het eer&te ten laste gelegde en meent dat ook voor het tweede vrijspraak moet volgen, aangezien) de hooge huur niet is bedongen vóór half September, hetgeen echter in het pro ces-verbaal wordt .ten Laste gelegd. G. D. v. S., «lager te Stomp wijk, is gedagvaard ter zake hij een partij worst in Leiden heeft binnengevoerd zonder dat de worst voorzien was van een! keurings- meak. Bekl. wist niet dat de worst gekeurd moest, worden, aangezien hij overal deze bereide worst, binnenvoert. De worst, op het .Slachthuis later gekeurd, was goed gekeurd. Eiseh subs. 6 dagen. Mej. B. H. R., hoofd eener machinale brejerij ite Leid erna is ten laste gelegd dat zij in haar onderneming vier vrouwen enl drie meisjes bedrijfsarbeid heeft laten verrichten in een lokaal, waa-r Js morgen» te 11 uur hij helder weer kunstlicht moest branden, terwijl de kamer niet voldoende van frissche lucht was voorien en boven dien in .het vertrek slaapgelegenheid was. Eisch 21 geldboeten van 0.50 subs. 1 dag voor elke boete. F. J. P., assistent-accountant te Lei den, is gedagvaard terzake 'hij te Katwijk den heer v. d. K. op den hoek van een straat heeft aangereden, doordat hij den verkeerden kant van den weg hield en ggen signaal had gegeven,. De benadeel do stelde een civiele vordering in van 34. De Ambt, van het O. M. eischt, indien bekl. niet bereid is de schade te vergoeden, eten' boete van 25, subs. 10 dagen. Uitspraak in al deze zaken over 14 dagen over later. iTot nu toe sprak ik alleen over de Va- derlandsche Geschiedenis van Hongarije. Echter maar sohijnbaar. Want de onder drukking dioor -de Habsburgers was er niet slechts een van de nationale gevoelens van alle Hongaren, maar tevens van de gods- diensUge van een zeer groot deel van ben: van de Protestanten en met name van de Gereformeerden. En de vele opstanden warenl niet alleen een reactie daartegen om de Hongaar.sc/hc, maar ook om de Calvinis tische rechten te verdedigen. Zooals bij ons de 80-j.arige oorlog, waren bij hen a-1 de oorlogen van 16001850 gemengd poütieke-godsdienstige oorlogen. Nadat eerst Luther invloed in Hongarije had gehad, werd dit land al spoedig voor het Calvinisme gewonnen. Drt is te dankert aan het werk van zijn reformator Melius, den Calvijn van Debreezen. Door Bijbel vertaling' en prediking wist hij in zdjn land' aan de Reformatie, door het naast de (Geref.) 2e Helvetische Confessie den Hei- delbergschen Catechismus to geven en reeds in 1567 de eerste Geref. Synode bijeenl te roepen, aan het Calvinisme vasten) voet te geven. Aan het eind van de 16e eeuw was vrijwel heel Hongarije Calvinistischop 3 11a waren alle magnaten (rijksgrooten)- families Gereformoerd.. „Eens is bijna ge heel Hongarije Calvinistisch geweest. Vraagt men aan een Hongaarécheni boer tus&chen Donau ert Tlieisz: „welke religio hebt ge 'hier?" dan antwoordt hij: „de Hon gaarsohé". Hij kent maar één religie: do zijne, de CavinislLsche. Dat is voor zijn be sef nog altijd: do Hongaarsche religie" (Mej. K.) De Habsburgers, die ongeveer tegelijker- lijd een deel van Hongarije onderwierpen, liéten natuurlijk niet toe, dat hun onder danen geheel „verketterden". Met 'behulp van do Jezuïten probrerdenl zo dit op alle manier tegen te gaan. En toenj begonnen de vele opstanden, waarin bijna uitslui tend d'e Calvinisten streden. Ontzettend hebben ze in de t7e eeuw geleden. De Tur ken wanen nog in ceiu deel van hun land en hielden daar op hun wijze huis. En. m 't andere deel woedde d'e Oosteiiirijksche keizers, van wie één moet. gezegd hebben: „Beter een verwoest land dan cenj land bewoond door ketters". Steeds vloeide er bloed: -hielden ze zich rustig, dan op de schavotten en andere moordtuigen, stonden ze op, dan in de slagen en schermutselin gen. Ook bij ens is 't bokend dat er in die vervolgingen, vele Hongaarsche Gerefor meerde predikanten in Italië op de galeien moesten werken en dat een deel van hen door onzen d!e Ruyter zijn gered. Wij heb ben/ in Debreezen! mogen staan aan dca voet van het monument voor dezen zee held opgericht. In d'e 18e en in de 19e eeuw waren de vervolgingen wel minder, en maai* zelden bloedig, maar toch zijn de Protesfanten vrijwel zonder rechten in Hongarije. Even voor en iijdenls dé Revolutie, dus aan t eind van d;c 18e en 't begin van d.c 19e eeuw, is 1. wel beter, maar na den opstand van Kossuth verliezen; ze weer zoowat al'la rechten. Tot. ook hier de „Ausgleioh" naast nationale-god&dienstvrijheid geeft. Rome heeft veel succes gehad: vóór den oorlog waren' van de ruim 18 mil li oen in woners nog slechte 2.6 mill. Geref. en IJ mill. Lut/hersch. Maar toch heeft 't niet b&> reikt wat 't wilde. Wlant niet eens ten' volle de helft van de bevolking (9 mill.) it 1 Roomsch, en van de geheele bevolking vormt de ruim 14 Calvinisten zoowel quantiiatief als qualitatief een zeer be- j langrijke gnoep. ,God heeft ook daar Zijn kerk in stem* gehoudlen. Maar wij verstaan het, dat het Hongaar sche volkslied voor dit land en daarin vort 'die kerk bidt: Geef, dat het na het langdurige lijden mag hopen op een hetere toekomst Hel heeft genoeg geboet voor verleden eö toe- komst te zamen. A. SCH.

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 6