Dagblad voor Leiden en Omstreken. 2cis JAARGANG. - VRIJDAG 21 OCTOBER 1921 - No. 475 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 c. Omtrent het vraagstuk der arbeidsbe scherming en dat der sociale verzekering worden de navolgende punten op den voor grond gesteld: Maatregelen tot beteugeling van misstanden in de huisindustrie; invoo, ring der ziektewet Talma, zoo noodig op enkele punten gewijzigduitbreiding van de ongevallenverzekering tot landbouw en visscherijwettelijke regeling van de werk- loosheidverzekering. d. Waar tor bescherming van het. zwakke van overheidsweg maatregelen moeten wor den getroffen, worde (onzerzijds) de eisch gehandhaafd dat zoodanige bescherming niet leide tot verhindering van de vrije ont plooiing der persoonlijkheid. IV. Justitie. a. Herstel van het recht der Overheid om den moordenaar aan het leven te straffen. b. Bestrijding der onzedelijkheid op wel ke wijze deze zich ook in het openbaar mo ge verioonen. V. Onderwijs. a. Wijziging in de uitvoering onzer ge- 'heele onderwijswetgeving en, zoo noodig in die wetgeving zelf, opdat ook op het terrein van het onderwijs meer dam in den laatston tijd is geschied, rekening worde gehouden met den geldelijken mood der openbare kas sen, een en ander met 'handhaving van het beginsel van vrijheid vam onderwijs, en met eerlijke uitvoering der lager-onderwijswet ten opzichte vam de verkregen finamcieele gelijkstelling. b. Naar fimancieele .gelijkstelling op 'het terrein van het Middelbaar en Gymnasiaal onderwijs worde gestreefd, waarbij mot den nood van 's Lands financiën rekening moet worden gehouden, doch zoo dat het bijzon der onderwijs niet achtergesteld worde bij het openbaar onderwijs. De gelegenheid tot steun aan het bijzondere Hoogore onderwijs worde verruimd. ;ïgr 'i VI. Koloniën. a. Zorgvuldig financieel beleid, opdat door het nalaten van niet bepaald onvermij delijke uitgaven ,door sterking van de eco nomische draagkracht en door bevordering van het daarop gerichte particuliere initia tief, deer krachtige ontginning van de na tuurlijke rijkdommen en door doelmatige belastingheffing, het verbroken financieele evenwicht spoedig worde hersteld. b. Bestuur&decentralisatie gepaard mot de vorming van autonome gebieden, be stuurd met medewerking der ingezetenemOp dezen grondslag voorbereiding van grootere staatkundige zelfstandigheid in Neder lands ch-Indiö. c. Verleening van den, in deze moeilijke (tijden, moodzakelijkan fimancieolen staui aan 'het op zedelijk en godsdienstige ver heffing der bevolking gerichte particuliere initiatief; bestrijding van opium- en ster ken drank-gebruik; wijziging van Art. 123 R.R.; bevordering ran de zelfstandigheid, ook in fimancieelen zin, van de Kerken te genover don Staat. VII. Defensie. a. Tegen ontwapening en :egenverminde ring van 's Landi3 weerkracht, zoolang en- deren in West-Europa niet iet verminde ring overgaan, worio kra hlig verzet go- boten. Daartegen heeft elke interna:ionaio regrimg tot beperking van de kosten van brwsreir.ng aanspraak op oner gieken gtcun. b. Naair beperking van den d .ar vpn den eersten oefeningstijd worde gestreefd d-'CT krachtdadige bevordering van de vrijwillige voor-oefening m. c. De vrijwillige Landstorm worde doel- matig georganiseerd en tevens dienstbaar gemaakt aan de oefeningen onder b. be doeld. d. Door een© doelmatige vredesorganisa tie worde bezuiniging op de militaire'uitga ven verkregen. Voor zoover de belangen van het beroepspersoneel daarbij betrokken rijn, Inboort aan de persoonlijke belangen der betrokkenen aandacht te worden ge- e. Met achtbare conciëntiebez waren tegen de vervulling van den dienstpli -ht behoort rekening te worden gehouden door wette lijke regeling van dit onderwerp.. STADSNIEUWS. Bazaar Clir. Nat. Werkmansbond. Na een laatsten avond van enorme be langstelling had gisteravond de sluiting plaats van den bazaar. Ook op dezen avond was de loco-burge meester, de heer Pera, aanwezig. Nadat het Strijkensemble „Jong Holland, onder directie van den. heer Polman zich had laten to oren en do firma van Nelle een mooien film had laten draaien, die een beeld gaf van de bereiding, verpakking, enz., der koffie en thee, nam omstreeks 10 uur De. Riemons het woord. Spreker wees er op, dat 'het voor ons Leidenaars altijd iets aangenaams .is om bij verschillende gelegenheden als spreekbeurten, zang, enz. in de Stadszaal aanwezig te zijn. Maar een van de mooiste gelegenheden is to-ch wel een goedgeorgani- seeerde, keurig ingerichte bazaar ais dezes. Aan alles komt echter een einde, ook aan deze bazaar. Aan velen valt dank te bren gen voor dozen goeden afloop. Allereerst aan de firma van Nelle, die gratis haar beroemde koffie en thee ter be schikking heeft gesteld. Een stroom, ja een zee van -thee en koffie is dan oek uitgegoten over de woelige menschenmassa, in den goe den zin des wooids, altijd. Ook aan de firma Paul Horn past een woord van dank voor haar mooie uil stal ling en haar heerlijke „Maggi" artikelen. En dan de pianist niet te vergeten I 't Is wel prettig piano te spelen, wanneer je spel het voorwerp der belangstelling is, maar om op een bazaar te spelen, terwijl allen roepen, praten, schuifelen, en dan steeds •nieuwe melodieën te bedenken en uit te voe ren. Het is geen kleinigheid. De firma Pop-tie en van Geelen beeft spr. verbaasd deen 6taan. Hij had vroe ger nooit veel met gramophone's -Sn derge lijke opgehad. Van zoo'n schetterende ram melkast, die uit don wijden hoorn valsChe deuntjes lawaaide, ging gewoonlijk niet voel wijding uit. Maar dozo firma wiso uit haar glanzend gepolijste kastjes muziek te tooveren, die ontroerde. Het „Kerstlied" klonk als een kinderkoor onder een groot kerkgewelf. Dan denken we aan „smakelijke" dingen, aan de wafelen van do firma Espkamp. Kortom, aan de vele, aan alle winkeliers die hier tegenwoordig zijn, hartelijken dank! Dan het werkend personeel, of liever bel hijgende, zwoegende personeel, bijv. de heer v. d. Wilk, die voor de waarlijk smaakvolle versiering zorgde, en de heer De Jong, die de stands plaatste. De meest© menschen hebben geen flauw idéé, van de geweldige moeite, die de voorbereidende maatregelen voor een ba zaar kosten. Ook hun onzen dank. Wij apprecieeren tien zeerste de aanwe zigheid van onzen waamemenden burge meester, die alweer blijk gaf van medeleven met het lief en leed dor Gemeente. God sterke hem in zijn moeilijken arbeid. Wat nu de verschillende verlotingen betreft., de theekast kan nog niet. verloot worden, daar nog niet alle loten verkocht zijn. De uit slag der verloting zal later per advertentie bekend worden gemaakt, terwijl de theekast in het gebouw „Nathanaël" afgehaald kan worden. Door den heer J. Riemens werd nu een lot getrokken, waarop de pop zou vallen en wel: no. 70. Da winnaar was niet aan wezig. De pop kan eveneens in „Nathanaël" ~pr. feliciteerd nu het bestuur van den Werkmansbond met zijn succes en sprak de hoop uit, dat deze bazaar een mijlpaal voor den Bond zou zijn, waarvan hij zou kunnen getuigen: „Eben Haëzer", tot hier toe heeft de Heere ons geholpen," en dat dit succes een prikkel zou zijn om met lust activiteit en geestkracht verder te gaan om te strijden den goeden strijd achter de banier van Onzen Koning. Nadat ten slotte gezongen was „'k Wil U o, God mijn dank betalen" ging Ds. Rie mens voor in dankgebod. Dg aanwezigen bleven nu nog eenige o ogenblikken bijeen, terwijl do overgeble ven voorwerpen bij afslag weiden verkocht, en de firma Poptie en van Geelen. enkele mooie nagiften gal. A.-R. Propagandaclub. Gisteravond werd in het gebouw der „Nieuwe Leidsehe Crt." een vergadering ge houden om te komen tot oprichting van een A.-R. propagandaclub. Nadat do waarn. voorzitter van do Kies- vereon. do heer J. Karstens de vergadering had geopend, deelde 'hij mede, dat de heer W. Versohoor van Katwijk, Bondsse. rotaris verhinderd was hier tegenwoordig ie zijn De heer A. Warnaur van Saestnhtim verkreeg daarna het woord om het doel en de beteekenis van propagandadubs uiteen te zetten. Propaganda on de ^3 relt studie, sender studie van onze A.-R. beginselen zul len we niet kunnen pro pageeren, maar wie ernstig die 6choone beginselen bestu deert, zal vanzelf ook een propagandist worden. In den breede toonde spr. aan, hoe vooral in onzen tijd propaganda noodzake lijk is on hoe daarom de oprichting van fuopagandaclubs noodzakelijk moet worden geacht. De werkwijze van deze clubs kan ver schillend zijn in verband met de plaatselijke omstandigheden. In een plaats als Ledden. waar een uitstekende organisatie voor het verkiezingswerk bestaat, zal begin&eistudie op don voorgrond moeten staan. Voor aRe clubs .geldt echter dat ze niet treden in het werk der Kiesvoreenigingen, maar dait zij op welke wijze dan. ook die Veroenigingen dienen. In don omtrek bestaan reeds verschillen de propagandaclubs. Komt zulk een club du ook in Leiden tot -stand, dan zal tot de stichting van een „Kring" kunnen worden overgegaan, waarom spr. er dan ook op aandrong dat het thans tot stichting van een Club zal komen. Het doet. ons genoegen hier dadelijk aan toe te kunnen voegen, dat dut doel werd bereikt. Een breede discussie ontspon zich, tal van vragen werden gesteld en door den in leider beantwoord, maar het eind van do zaak was, dat met algemoeno stemmen tot de oprichting van een A.-R. propaganda club werd besloten, die zich in de allereerste plaats de bestudeering van onze beginselen ten dool zal stellen. Aan een voorloopig bestuur, bestaande uit do hoeren J. Karstens, G. Kuypor en G. Rietkerk, werd opgedragen de voorberei dende werkzaamheden te verrichten on een vergadering voor te bereiden, waarin een reglement kan worden vast gesteld, een defi nitief bestuur gekozen, en 'n werkplan voor den komenden winter gereod gemaakt. Gisteren werd „In den Vergulden Turk" de algemene vergadering gehouden van de Ned. V er een. tot bevordering van Zondagsrust. Prof. Dr. P. J. Mulder, oud-hoogleeraar te VGravenhage, opende de vergadering en ABONNEMENTSPRIJS C. Ui LEIDEN EN BUITEN LEIDES Sfg !fWAAK AGENTEN GEVESTIGD ZUS 1 Pee kwartaal uw PEE WEEK10.1» PBANCO PEE POST PEE EW ART AAL I1M AntifgYOlutio» wensclien. Door het Centraal Comité is thans aan Öe A- R. Kuesviereemgmigen toegezonden )90n oonceptprogram van actie voor de ver kiezingen in 1922. Dit concept zal straks in de Kiesvoreeni gingen worden behandeld en om nu alle le iden in de gelegenheid te stellen het vooraf bestudeeren, laten wij het 'hier volgen. 'Begonnen wordt met een verwijzing naar ihet Program van beginselen. „De nood der tijden roept, met grooter aandrang da.n ooit te voren, om een zuivere boginselpolitiekom vastheid van grond slag; om een onwankelbare overtuiging. Tegenover hen, die do bron van het recht zoeken in den mensch, stelt dat Be tginselprogram de uitspraak dat alle recht uit God is. Tegenover de souvereiniteit van den mensch handhaaft het de volstrekte souvereiniteit Gods over al het geschapene. Tegenover de onvastigheid der menschelij- ke vindingen op staalkundig terrein plaatst het de eeuwige beginselen van het Woord des Hoeren. Waar do geest uit den afgrond in onze dagen er zich op toelegt om de grondslagen yan hét gezinsleven te ondermijnen, daar jvraagt dat Program om waarborgen, ten einde het Christelijk huisgezin te bescher men tegen zoo boozen aanslag. Het komt op voor bescherming en sterking van het maatschappelijk zwakke, maar handhaaft miet minder het recht der persoonlijkheid tegenover do gemeenschapsidee. De beginselen van dit Program zonder schipperen met beslistheid te handhaven en daardoor vast te houden aan den Calvi nistischer grondtrek in ons volkskarakter, wordt, door de Deputaten.vergad.ering in (toenemende mate als hoofdzaak be schouwd bij alle politieke actie. Daaimeven6 acht zij het, met het oog op de politieke werkzaamheid in de komen de vierjarige periode, gewenscht zich uit te spreken over de navolgende op den voorgrond tredende punten van staatsbe leid. - J I. Financiën. •a. Achterwege laten van alle niet vol strekt onvermijdelijke uitgaven: de strikste zuinigheid dn het Staatsbeheer worde ge- ©ischfc; ib. Met 'het oog op den algemeenen econo- unischen toestand worde de uiterste voor zichtigheid betracht bij de oplegging van nieuwe lasten; naar verlichting van belas tingdruk moet, zoo mogelijk, worden ge- 6treefd, o.m. door een gewijzigde delging .van de schuld gedurende de oorlogs- en crisisjaren ontstaan. I II.. Binnenlandseh Bestuur. a. Wettelijke voorziening ter bevordering .van de Zondagsrust o.m. door algemoeno regeling van de winkelsluiting. b. Afschaffing van den vaccinedwang. c. Afschaffing van den stemplicht. d. Wijziging van art. 54 Gemeentewet in (dien zin, dat benoeming van leden der in dat artikel genoemde commissies kan plaats hebben ook uit ingezetenen, die geen lid yan den Gemeenteraad zijn. III. Sociale Vraagstuk. a. Krachtige bevordering ooner regeling ider arbeidsverhoudingen ter voorkoming zoo mogelijk, van conflicten in de wereld van den arbeid en tot oplossing van ge schillen indien deze desalnietemin onsfaan b. Het stelsel van socialisatie als mid del ter verbetering der sociale coesianden ton eencnmale verwerpend, biede onze par tij steun aan pogingen om te geraken tot «en betere organisatie van hot bedrijf, waartoe de weg worde gebaand door een wet tel ijken uitbouw van het arbeidscon- tract. FEUILLETON. STEPHANUS. Naar hot Engelsoh vaa M. KINGCLEY. 30) En toen zij nu de poorten bereikt had den, was het zeer moeilijk om binnen te treden door de groote menigte van zieken, lammen en blinden, welke van alle kanten kwamen toestroomen. De straten waren bij- ma door 'hon versperd en vervuld van hun plagen en steunen. Ben Hesod, zijn zoon *n zijn twee dienaren, met de vrouw, die nog het kind tegen zich aangedrukt 'hield, 'Volgden de anderen. Na een poos was het onmogelijk om ver ier voort te gaan; dus bleven ze wachten waar ze stonden. Dicht bij hen hielden Jwco mannen een bezetene vast, die raasde en tierde, zijn kleeren verscheurde en aan do haren van zijn bewakers trachtte .te ruk ken of hon in het gezioht. te krabben. Op «enigen afstand ontdekte do öolierpe blik van Ben Hosed een lammen man op zijn bed uitgestrekt, terwijl de doodskleur zich •over zijn gelaat verspreidde. Dicht bij hem stond f m groepje blinden- blinden, met de fiopolotzo uitdrukking van hen, die aan el lende gewend zijn, i.n hun blik. Behalve het klagen en steunen 'der zieken werd geen geluid gehoord; de zon scheen met alle kracht op hen neer, 't gele stof warrelde in verstikkende wolken om hen heen, en toch bleven ze wachten. Eindelijk, van heel ver hoorde men een kreet een woest, juichend, onverstaan baar geluid; een gemompel steeg als ant woord op uit de lijdende menigte. Deze vreemde vreugdekreet nam beurtelings toe, of stierf weg, doch naderde meer en meer. Ben Hesed keek om naar de vrouw. Zij was met gejaagde gebaren bezig de wind sels los te maken, waarin haar kind ge wikkeld was; daarop boog zij het hoofd, om te luisteren naar het kloppen van het 'hart. „Mijn Godl" gilde zij, „het is te laat, hij is dood;" daarop viel zij achterover; haar gelaat was oven' bleek als dat van de kleine gestalte, welke zij in haar armen gekneld 'hield. Ben Hesed ving haar in zijn armen op; hij zag rondom zich naar hulp. „Hier is water," zeide een stem naast hem, en opziendje .bemerkte hij tot zijn groote verbazing Seth, den Egyptischen knaap. Gp hetzelfde ooganblik herkende de knaap hem ook en sprong mot een kreet achteruit, „Het Is hier geen plaats om te bespre ken, wat u en mij aangaat," zoide Ben Hesed streng. „Geef mij water!" En hij besprenkelde het gelaat van de vrouw met kwistige hand. „Ze naderen!" riep de knaap. „Wacht hier, ik zal hen hier brengen," en 'hij snelde heen. Ben Hesed staarde hem na. „De boozen vluchten, wanneer zelfs geen mensch hen achtervolgt", zeide hij binnensmonds; „toch zal de toornende hand hen treffen; geen vlugge voet kan hen redden. Kom!" voegde hij er bij, zich tot zijn zoon wenden de, „laat ons de vrouw wegdragen; het is onnoodig langer te wachten op hen, die genezen." HOOFDSTUK XVI. Een rol pcrkamcntpapicr. „Ge kunt nu zelf beoordeelen, hoe Jeru salem in oproer is, de bijgeloovigen en on wetenden uit het geheele land stroomen naar de stad, hun zieken met zi« h voe rende.'' „Het is dus nog erger, dan toen de Man zelf in leven was. Maar wat kunnen wij cl ten?" „Van onze macht beroofd, zooals wij zijn - wat kunnen w;i doen? Maar moeten wij dan '-ïstig blijven zitten en he* goed keuren. dat zij het weinige, wit one nog rest., van ons wegnemen?" Annas stond op, terwijl hij sprak, en een kleine ivoren doos opende, nam hij er een rol perka mentpapier uit. „Laten wij dit geval nu eens onder ons behandelen; later kan het voor den Raad gebracht worden; dch ik zeg u er bij, dat er in don Raad zelf man nen zijn van tweeërlei gedachten. M?k heb hier geschreven," vervolgde hij, „dé namen van hen, die de hoofdleiders van dit oproc-r zijn; laat dezen gedood of verbannen wor den, en de duizenden, die nu voorgeven to geloovon, zullen spoedig hun ijver 1 aft-u be koelen; bovendien leven zo eigenlijk in een soort, van opwinding, die op handige wijze wordt aangewakkerd door die leer lingen van den Man van Galilea," Al sprekende rolde hij het perkament uit. „Ik 'heb doze lijst samengesteld na nauwkeurig onderzoek," vervolgde hij, mot 6oherpen blik zijn beide toehoorders aan ziende. „Voor u, Saulue van Tarsus, is dit onderzoek van bizonder veel belang. An dere namen kunnen er van tijd tot tijd bij gevoegd worden, indien het. noodig blijkt; maar op 'het. oogenblik heb ik slechts zeven tien namen opgesohreven, de twaalf, die den Naizarener vergezelden inbegrepen. De ze worden nu. zooals mii gezegd ie, aposte- ADVERTENT1E-PRIJS FEB GEWONE &£GKLIOS3QJ DES ZAIKBDAG8 !0J0 1 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TABUTS KT .KI NB ADVERTENTIES ru boofstees - 80 voorden 50 cent: Zaterdags 75 «al» UJ vocnitbe<n21ag «S td Aan het Zoeklicht. Leiden, 21 October 1921. In de laatste vergadering van den Leécf- söhen Raad, werd bij interruptie door dom heer Knuttel opgemerkt, dat prof.Eordman» zwak schijnt te zijn in de historische cri- tiek. Maar historie schijnt helemaal niet de kracht -van dezen politiceerenden professor te zijn. In oen te Hilversum gehouden feestavond van den Vrijheidsbond, wiens grootste kracht tot nu toe uitkwam in het. organise©- •ren van feestjes, vertelde do 'heer Eerdmana dat de liberale politiek, die in de vorige eeuw haar stempel op onzen staat hoeft do- drukt, do voortzetting was van een geest van verdraagzaamheid. Professor heeft blijkbaar nooit gehoord van de vervolging der afgescheidenen, nooit gehoord van de onderdrukking van de voor standers van de Christelijke school, nooit gehoord van het „schrikkelijk pleit" waar van zelfs do liberale professor Gort van der Linden niet kon zwijgen. Een geest van verdraagzaamheid 1 Onwillekeurig dacht ik bij het lezen, van deze boutade aan het bekende versje vam De Genestet: Wij zijn ontzaglijk liberaal Wij laten ieder vrij, In doen en denken, kunst en taal Wij zeggen: vrij en, blij! Dom volkje, dat niet denkt als wij En wroet, voer zijn partij, Dat hen de duivel haal Wat zijn we liberaal! OBSERVATOR. wees er op, hoe belangrijk deze was met. het oog op de nieuwe Zondagswet, die reeds in 't zicht is. De secretaris, de heer G. v. Aken, Bzn. en de penningmeester, genoraal-majoor H. Meyboom, brachten hun vorsiag uit; waar na verschillende vraagpunten werden be handeld. BINNENLAND. Nieuwe Kamerleden. Het centraal stembureau heeft gisteren benoemd verklaard tot lid van de Tweed© Kamer: lo. in do plaal6 van ilea hoer II. Th. Hoogveld, dio zijn benoeming niet hoeft aangenomen, den heer J. G. Suring, te Maessen 2o. in do plaais van mr. M. W. F. Treub, die ontslag heeft genomen, den heer H. Al- beda, te Groningen. Staten van Zuid-Holland. In de gisteren gehouden buitengewone zitting van de Provinciale Stalen van Zuid- Holland, ter vervanging van Mr. S. R. de Monchy, die benoemd werd tot burge meester der gemeente Arnhem, verkozen tot griffier dezer Staten met 70 van do 75 stem men, Jhr. Mr. B. W. Th. Sandberg, griffier van de Provincial© Staten van Drente. Op Mr. G. F. EveMjn, referehdaris ter Provin ciale Griffie van Zuid-Holland, worden 4 stemmen uitgebracht. Op Mr. M. W. Sdielte- ma, administrateur dor Provinciale Griffie van Noord-Holland, 1 stem. Do conferentie to Washington. De vertegenwoordigers van Nederland ter conferentie te Washington zullon a.s. Dins dag por .stoomschip Rotterdam, van do Hol land-A morika-Lijn, naar do Vereen. Staten vertrokken. De duur van de conferentie wordt op on geveer zos weken geschat. Na terugkeer in 'heb mooderland Jcnkt dr. E. Moresco, benoemd tot vice-president len genoemden zij zijn do hoofdleiders van de onbehoorlijke bijeenkomsten, welke da gelijks binnen de muren van onzen heiligen tempel plaats vinden, en welke wij tot nu toe niet konden beletten tot onze .schan de moet ik zeggen." „De namen! de namen!" riep Kajaphas ongeduldig. „Lee6 zo voor, bid ik u, zonder langer te dralen". Annas fronste do wenkrbauwen. „Ge zijt ijverig voor de zaak, mijn zoon," zeide hij met waarschuwend gebaar. „Ik prijs uw ijver. Indien het gohoelo Sanhedrin sleohta aan u gelijk war©! De namen der twaalven, welke vernietigd moeten worden tot elke prijs: „De eerste is Simon, ook Pet rus genaamd zonder twijfel de gevaarlijkste van hen allen, daar hij zijn tong niet weet in te toornen en blijkbaar God noch menschen vreest. Hij is een onwetende visschccr, uit zijn visschersboot bij Gennesaret, door don Nozarener meegetroond, daar Hij hem goed keurde Zijn discipel te worden." „Was hij niet dezelfde man, die met Aioeken zelfs verklaarde, dat. hij dm No zarener nooit gekend had, dien nacht, dat do Man zoo handig aan ons werd over» geleverd door oon Zijnor andere volgolin* gen, Judas?" zeido Kajaphas. (Wordt vervol gdX

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1