Tweede BSad. Woensdag 19 October 1921. Uit de Pers. Half werk! Eém gefceekenld1 beeld, zegt onze Rotter- 'Wammcr, spreekt menigmaal duidelijker (dan buizend weloverwogen woorden. Bij deze waarheid werden we bepaald floor de plaat, dlie "het laatste nummer van j,De Vrijheid", het weekblad van den Vrij- lieidsbcund, -siert. Daar is Dr. dte Visser bezig een breedten boomstam van allerhande takjes en uit spruitsels te ontdoen!. En daarbij volgt letterlijk d'it onder- eehrift: De Minister van Onderwijs: „Zie-. Zoo, nu zal i'k zorgen, dat er bot eerste jaar geen! kleine takjes bijkomenEn 't vol- genjd jaar? Nu ja, dan ben ik misschien- iïiet eens meer Minister". (Minister de Visser heeft een wetsontwerp ingedienjd1 Ier voorkoming van liet zonder noodzake lijkheid bouwen van scholen voor lager on derwijs). De bedoeling is duidelijk. Dat m'iniste- riëele keur wordt geoefend bij het bouwen Van scholen en aan bet clepartemiertt de noodzakelijkheid wordt beoordeeld vindt men best Maar dat dit toezicht slechts een Jjaar yooefenid dat is half werk. 'Het tijdelijk karakter van dezen maat regel wordt door d'e oppositie als dte zwakke plek beschouwd. N.iet rusten zal men voor deze noodmaatregel als blljventd element in de schoolwetgeving zal zijn in gelijfd. De kracht om dfit streven te weer staan is door Minister de Visser's voor gaan ondermijnd. Dat iis het fatale: hetgeen: men Dr. die Visser gaarne zou toestaan, kan men1 een Opvolger niet bij motie van wantrouwen aanstonds ontnemen. Wjettelijko zekerheid mag niet door sub- Jjectiïeve wilsbepaling worden vervangen. Aan dien eisch moeten wij vast houden* landers doen wij half wenk. HUWELIJKSMORAAL ï>o radicale 'geesten, van onzen d&g zegt de INederl., richten imot name op het huwelijk cn het gezin hun aanval!tra Zdj stollen anenigwerf o!» ideaal wat een Christen niet dan huiverend kan hooren. Toch is het goed' om te luisteren naar hen. Driedubbel zelfs. Soms geven zij critiek, die raak is en die wij ons aantrekken moeten. Soms stormen zij imet 'n vaart op een open •deur af om dio open te ram ei en <m bezorgen ons zoo oen vroolijk oogeiiblik. Soms toonen zij, dait ernstig doordenken .van Ide radicale geesten doch dan ernstig on dóór denken 'hen voeren zal tot waar ons onze Overtuiging reeds lang gesteld! flifid. En wij worden dankbaar om het door dis van God ontvangen licht. In Het Nieuwe Leven wordt 'thans (breed verslag gedaan van een artikel, door de «bekende zeer radicale leidster d'er vrouwenbe weging 'in Duitscbliand, mej. dr. Helena Stöcker. Zij zegt dingen, die mijlen. van ons afstaan. En dingen, die wij o"ia aantrekken moeten. Maar daarnaast nog tweeërlei, waarop we hi or speciaal willen wijzen. Eenerzijds op een allerzonderlingste stediLiojg'. "Waarom moet onze huwelijksmoraal worden (herzien? Omdat men eeuwen-lang gemeend 'hooft, dat ide geboorte van een kind uitsluitend! aian dten vader is te danken; de moeder heette louter (passief. Thans eerst heeft de h ïidige hiologi- eche wetenschap ontdekt, dat de geboorte van het kind aan vader en moeder heide is te dan ken. Men gevoelt, wat deze radicale vrouw met baar opmerking wiltot heden was de vader |fi&e heer van het kind, de eenige, die iets had te zeggen; voortaan moeten vader en moeder als heiden recht-hebbend worden gezien. Ons schijnt dit betoog vrij bolachekijk. Zóó construeert men nu eerst een afhanke lijkheid van do vrouw, om dan vervolgens d-aax- Ivan haar te bevrijden. Maar wie heeft ooit in «rast beweerd het zou nota bene de eeuwen •door uitsluitend: beweerd zijn dat het kind van den vader is? Het omgekeerde wordt in (populair gesprek en in eenvoudigen kring veel moer gezegd: het is eigenlijk het. kind vrn de moeder, 'die het immers èn voor èn na de ge boorte gekoesterd heeft, die het dagelijks leidt, dio er zioh meestentijds ook veel meer dan' de vader van „aantrekt." En dan die hedondaagaóhe biologen, die thans hebben ontdekt, dat er voor de geboorte van een nieuw wezen naast een vader ook een moedor moedig is!! Het andere, waarop wij wijzen willen, is van gansoh anderen aard en juist van uiterst dege lijk kaliber. Deze radicale verwerpt „de vrije liefde". En dat om voortreffelijke redenen. Zal' de ,4iefde"-hancii tus-sohon 'n man en 'n vrouw gelden, 'totdat zij beidten cf een van bei den behoefte gevoelen bun „liefde" aan oen ander te schenken? Neen, zegt dr. Helena Stacker met nadruk. En wel hierom. Een echte band van liefde beduidt een in ner 1 ij k-verbonden-zijn; dat wisselt niet on ophoudelijk. Het sluit de verantwoorde- 1 ij k .h e i d! in voor elkander; -ook de verant woordelijkheid om den ander gelukkig te ma ken en hem niet -het hart te brekon. Het wordt -in één woord gekenmerkt door de oud-christe lijke aanduiding der trouw. Deze radicale lacht niet over die drie koste lijke begrippen; zij stelt en houdt ze hoog. Mcgen wij dan niet ons geluk zoeken, waar het wenkt? Niet ons ontworstelen aan onna tuurlijke banden, die onze maatsohappij ons aanlegt? Men kent deze vraag, die de genoemde hooge goederen leert vertreden op grond van de zoo gezegd edele motieven van geluks-drang en zelf-onfcptooiing. Ziehier, wat deze radicale antwoordt: „Conflicten, disharmonieën, al de moeilijk heden der liefde zullen ook in de best geregel de maatschappij 'niet uit de wereld te helpèfi zijn." Hoe nuchter is dat. Hoe juist. Enhoe uit nemend! geschikt om ons te toonen, hoe God onzen levensweg voert. Niet van .pret tot pret, zoodat de minste shadow Ted en zijn mag om een ander pad in te slaan. Doch van kracht tot kracht; door het dragen van de v er-antwoorde- ildjkhed'en altoos, van de zorgen <ls het moet, zelfs van den strijd. Hierdoor staalt God en loutert. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Velsoroord (toez.)W. H. H. Middendorp te Gmanelamderwijk. Bodankt. Voor Hoogebeintum (toez.)J. Cromer te Hem (N.-H.)voor Benschop: P. J. Steenbeek te Wilnis; voor VHeerenihook-Nieuw-t dorpJ. H. Vaandrager te Grijpskerke Z voor Oldelamer' (toez.)Dr. W. H. Weeda te Gosterland (Z.) GEREP. KERKEN. Beroepen. Te Putten: L. v. Urk te West- maas; te Gaast en te Ferwoude: G. D. Scheepsma te Westergeest. Aangenomen. Naar Dirkshorn: P. v. d. Sluis cand. te Drachten. Bedankt. Voor Pieterburen, Houwerzijl,, Zoutkamp, Britsum, Oosterend (Fr.), Jntrijp- Honrmerts, Woudeend, Wijkei-Balk, Zuidwolde (Dr.), Zalk en Haastrecht: P. v. d. Sluis, cand. te Drachten, CHR. GEREF .KERK. Aangenomen. Naar IJmuiden: J. B. G. Croes te Vlissingen. Bedankt. Voor Helder en Voenendaalr J. B. G. Croes te Vlissingen. Dr. J. Th. de Visser. Dr. J. Th. de Visser, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is Zondagmiddag in de godsdienstoefening in de Kloosterkerk te Den Haag voorgegaan. Hij ging daarna over tot do bediening van den H. Doop aan oen aantal kinderen. Daarondor behoorde een kleinzoon van den Minister, die gedoopt werd met de voornamen van den Minister. Ds. P. N. G ijs man werd Zondag ji. be vestigd als leeraar der Ned, Herv. Kerk van Oostkapelle door zijn zwager Ds. N. v. Schou wenburg van Amsterdam, D s. J. H. F. R o m m e hoopt Zondag 13 No vember a.s. van de Ned. Herv. Gemeente te Hui zen afscheid te nemen en Zondag 20 November d.a.v. te Amsterdam bevestigd te worden door Ds. P. van Toorn, van Rotterdam, en Woensdag 23 November d.a.v. zijn intreerede te houden. Ds. W. C. Posthumus Meyos na mi Zon dag j.I. afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Groesbeek. Cand. H. R. Pol van Schraard werd Zon dag j.I. bij de Geref. Kerk van Stadskanaal- Pek elderweg bevestigd door Dr. S. P. Dee van Dwingeloo. J.l. Zondag nam Da. J. D. v. d. Munnik te Leeuwarden afscheid van de Gorof. Kerk al daar, sprekende naar aanleiding van Filip. 1: 27. De predikant die precies 40 jaar geleden in het ambt van dienaar des Woords bevestigd werd sprak na de prediking nog een persoonlijk woord ran afscheid. De slotzang was Ps. 86: 6, waar- van de 2de helft staande werd gezongen. J.l. Zondag nam D s. J. H o e k te Noord- Scharwoude afscheid van de Geref. Kerk aldaar, sprekende naar aanleiding van Koloss. 2: 6 on 7. Den naar Soest vartrokkenden predikant werd toegesproken door een der ouderlingen' namens den kerkeraad, Ds. Fernhout namens de classis Alkmaar, den heer Andiinga, evangelist, en don heer v. d. Kooi, Hoofd der Ghr .SchooL Het kiescollege te Amsterdam. De vergadering van hot kiescollege op Maan dagavond is wegjons onvoïtalligheid verdaagd tot 7 Nov. as. Het advies van hot bestuur der Eth/ische Kiksvereerigimg „Het Evangelie" om blanco te stefhmen als protest tegen de een zijdige samenstelling der drietallen predikanten, was aanleiding dat het ovorgroote deel der leden eenvoudig is weggebleven. Trouwens ook het be stuur was niet verschenen en van de acht pre dikanten die openlijk geijverd hebben om de pre- dikantaplaatsen te doen bezetten door Ethische mannen, was slechts één op het appél. Na bespreking van' (den voorziter met het Moderamen om nog eenige afwezigen op te ha door de herdenking van den Hervormingsdag aan tal leden bij elkaar te krijgen, werd, onder pro test van enkele leden, tot verdaging besloten. Het gebruikelijke uitstel van 14 dagen moest doe de herdenking van den Hervormingsdag aan don avond van 31 Ooober as., worden verlengd tot drié weken'. De vergadering van 7 November gaat thans zeker door, onverschillig het aantal leden. De toeleg der ontevreden. Ethischen om do vergadering to doen mislukken, is echter tot teleurstelling der 380 wel verschenen leden gelukt. Avondmaal en kermis. In de Ned. Herv. Kerk te Purmerend zou Zondag 16 October het Heilig Avondmaal plaats hebben. Bij den aanvang der godsdienstoefening deel- do de voorgandar, De. Wjeringa, echter aan de gemeente mede, dat het Avondmaal was uiige-, steld in verband met de Purmerender kermis. Toen hij onlangs bekend (maakte, dat er Zondag 16 October Avondmaal zou zijn, was er niet aan gedacht, dat dio dag de laatste kermisdag was. Spreker voor zich ziet niet in, waarom het Avondmaal iets met do kermis te maken zou hebben. Doch er kwamen vele bezwaren en hij heeft zich tenslotte bij die bezwaren neergelegd. Het Avondmaal zal dus nu een paar weken worden uitgesteld. Bijzondere kweekscholen. De heer Gerhard heeft aan den Minister van Onderwijs gevraagd: 1. Is het den Minister bekend, dat de bijzon dere kweekscholen, die wenschen to voldoen aan hetgeen art- 157, lid 3, der Lager- on do r wijs wet 1920 voorschrijft, daartoe nog niet in de gele genheid zijn, wijl nog geen gevolg is gegeven aan art. 148? 2. Is een spoedige uitvaardiging van den daarbij bedoelden algemeenen maatregel van be stuur te verwachten? Het Amerikaansche Opcnb. Onderwijs. De „Wesfcm. Gaz." kreeg d.d. 30 Sept. uit Now-York het bericht, dat aan het Hooggerechts hof der Veroenigdo Staten een belangrijke vraag zal worden voorgelegd, of het in overeenstem ming is met de Wet, dat de Bijbel uit de Open bare School wordt weggen/nomen. De kwestie is aanhangig gemaakt door de leiders der Presby- teriaansche Kerk, die de verschillende Kerkge- nootschapen bewogen hébben, de zaak voor bet „Supreme Court" te brengen. De staat Was hington, die officiëol den Bijbel uit de Openbare School verwijderd heelt, zal dienen als concreet geval bij de beslissing. De aanval zal gegrond zijn op de Declaration of Independ'ancte; de Presbyterianen beweren, dat de Declaration een overkomst is tusschen het Aanerikaanscho volk en God en het leeren uit den Bijbel door de Amerikaasche kinderen is een onontbeerlijk middel om die overeenkomst te be-i grijpen en voor het volle begrip omtrent God. „Do Bijbel uit de Openbare School wegnemen", zeggen ze, „is een schending van do grondbegin selen uit do eerste paragraaf van de Declara- ration of Independanco". De gehuwde onderwijzeres. De Raad der gemeente Haarlcanmerliede en Spaarnwoude verloendb destijds ongevraagd eer vol ontslag aan mevr. O. de Vlieger—'Van Wei zen als onderwijzeres aan de O. L. School te Halfweg, en zulks wegens huwelijk. Iutusschen werd dat besluit door Gedeputeerde Staiten niet goedgekeurd en de Raad besloot bij de Kroon in hooger beroep te gaan. De betrokken onderwijzeres hoeft haar werk zaamheden in de school hervat in afwachting van de al of niet goedkeuring van het besluit door de Kroon. Gemeenteraad Haarlemmermeer. Voorzitter: burgemeester Stob. Afwezig zijn de heeren v. d. Heuvel en Bras. Nadat -de voorzitter de vergadering met 'gebed heeft geopend worden de ingekomen •stukken behandeld. Ingekomen is slechts eed schrijven van dien Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland!, 'waarin deze mededeelt, dat bij a.s. Maan dag de Gemeente een bezoek hoopt 'te .brenjgen. Voor kennisgeving aangenomen. Ann d'e orde ia oen voorstel tot voor- loopige vaststelling van de rekening eru verantwoording van het gemeentelijk e-lec- triciteitsbedrijf. De Voorz. beantwoordt eenige vragen, die in de vorige raadszitting dienaangaan de gesteld zijn, waarna de voorloopige vaststelling plaats 'heeft. De heer G. A. H. W. G. E ijken hooft een adres doen toeko men!, houdende verzoek tot restitutie van een bedrag van 11.85 voor geleverde electrische stroom, betaald; over de maand Nov. 1920. B. en W. stellen voor aan dit verzoek niet te voldoen, waartoe besloten wordt. Op een verzoek van den heor O. Baas c.s. te Zwanenburg, om restitutie van een der- do gedeelte van den crisistoeslag, welke in dten! winter van f918 d'oor enkele be woners van derf IJ weg werd' 'betaald voor den aanleg van een electrisch net te Zwa- nenlzurg en omgeving, wordt eveneen'© af wijzend beschikt. In plaats van punt 5, wordt nu punt 6 aan de orde gesteld', de behandeling van een tweetal adressen van bewoners van de dorpen Rijk eh Lissorbroek, houdende ver zoek tot den aanleg van een straatver lichting in hun omgeving. Bij het maken van het verlichtiingsplari heeft men deze dorpjes vergeten). Tot dien aanleg, die ƒ6700 zal kosten wordt op voorstel van B. en W. besloten;. Voorstel tot het aangaan van een over eenkomst met het bestuur der Gemeente Alkemadio betreffende de levering van elee t rise hen stroom aan/ de bewoners van het eilandje Kaag. Dezen' hebben zich tot het bestuur van A-likemado gericht met een verzoek om aansluiting. Dit gemeentebestuur wil daar om met Haarlemmermeer een overeen komst aangaan betreffende Ie levering van stroom. IHefc ge metern tel ijk bedrijf zal dan een kabel door dert Ringvaart leggen en een! laagspanningsnet op het. eiland aanleggen, behoudens die goedkeuring van verschilleru- 'de Noord- en Zuid-Hollandlsche autoritei ten. Een ontwerp van overeenkomst wordt hierop voorgelezen! eni na eenige discussie goedgekeurd. Aan de orde komt nu punt 5, de vaststel ling van -een verordening, rego'en-do die sa menstelling en bezoldiging van het perso neel, verbonden aan het electrioiteitsbe- drijf. De heer Koning vindt dat er vrij veel rangen zijn. In het vorige prae-advies was er sprake van een directeur, een.' boek houder en een klerk, en nu van een le en een 2e boekhouder, een le era 2e klerk enz., terwijl het uitgetrokken boding van ƒ7600 tot 10.000 steeg. Spr. acht het van groot belang, dat de prijzen van het efecbrisoh licht naar omlaag gaan nu er ook .in de gas- en petroleumprijzen een daling valt waar te nemen. Verschillende leden betuigenj hiermee liun instemming. De Voorz. zet uiteen van hoe groot be lang een goede administratie is. De 'kosten dragen zoo goedie vruchten. (Na een. zeer langdurige discussie wordt besloten den) 2en boekhouder 'te schrappen, 'het salaris van den len boekhouder wordt vastgesteld op ƒ2600 tot ƒ3200 en dat van den leni klerk, op 2000 tot 2400. Het salaris van den opzichler-mietercon- tróieur wordt op ƒ2400 tot ƒ2800 bepaald. De heer Roodenburg maakt be zwaar legerf d'e, in de verordening voor komende, zinsnede: „In bijzondere gevallen zijn B. en W. bevoegd, in overleg met de Commissie en geboord den directeur, ver hoogingen toe te kennen". De Voorz. begrijpt niet welke at- mospheer de vergadering beheersckl. Dit artikel is d!e laatste '10 jaren in verschil- -lende verordeningen opgenomen en nooit heeft iemand er bezwaar tegen gemaakt. Moet nu, dezen morgen, dit artikel ge- wijziigd worden? Worden B. en W. 'be schouwd als gevaarlijke beesten, die je aan en hondenketting moet leggen? De heer Roodenburg antwoordt, dat do verkeerde opgave van het beginsalaris in cterj oproep voor sollicitanten! naar de •bock'höuöersbetrekking h'em tot deze op merking genoopt, heeft. Het beginsalaris is niet ƒ3000 zooals in de annonce stond, De Voorz. antwoordt dat hij naar zijn beste weten heeft 'gehandeld om eersfe- kracht-sollicrtanten voor deze betrekking op te roepen. Bovendien zullen B. en W. van de hier boven aangeduide macht, hoogst zelden ge bruik maken. Ge verordening wordit hierna vastgesteld Na een uur pauze wordt de vergadering te twee uur weer geopend. lAan de orde is punt 8 der agenda: nade re formuleering van de jaarwedden van de ambtenaren in verband met de pen sioenwet. De formuleerig wordit goedgekeurd. Van de verordening op het grondbedrijf is den leden een concept-besluit toegezon- diefl. Grond- en woningbedrijf zullen onder oen administratie gebracht worden. De beer Kistenmaker juicht deze maatregel loe, alleen vindt hij, dat het ge heel op te groote leest geschoeid is, met directeur, administrateurs, etc. Verschillende leden betuigen hun >adhaesie. De Voorz. betoogt, dat dte verandering moer formeel, dan practisch is. De admi nistratie zal door een ambtenaar ter Se cretarie gevoerd worden, terwijl gemeen te-opzichter Gevers den titel van directeur krijgt. |Het Lijkt wel grootscheeps, maar is dat volstrekt niet. Do verordening is overigenis zeer sober. Na een! ellenlange discussie, waarbij de voorstellen en amendementen, flöor de zaal suizen wordt een directeur, zooals door B. en W. was voorgesteld, benoemd met 9 tegeö 6 stemmen. Tegen stemden de hoeren Biesheuvel, Scheffer, O ver meer, Roodenlburg", Koning en Kistenmaker. De verordening wordt hierna vastgesteld )De verordening op het woningbedrijf wordt zonder 'hoofdelijke stemming vastge steld, evenals die op het bedrijf van opeis bare werken» In de verordening regelende do samenb stelling en den. werkkring van decommissie van advies voor werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling wordien -enkele wij zigingen aangebracht. Aan de orde .is een verzoek van den heer <C. van Damme om e-en perceel grond aan li en Nieuwen Weg te Hoofddorp te mogen fcoopeiM. De Raad -besluit hem zulks tegen den prijs van f225 per M2. toe le staan, op tite gebruikelijke voorwaarden. Verzoek van eerj drietal bouwvereeni- gingen Om financieelcn steun voor den bouw van arbeiderswoningen. Op voorstel van den Voorziitter, die deze quaestie nog niet rijp acht voor be handeling, wordt dit punt van de agenda afgevoerd. 'Bij de rondvraag informeert de heer 'Buurman, wanneer de bezuinigings- 'quaestie in behandeling komt, terwijl do lieer S c h e f f o rvraagt of de vergaderingen, niet beter kunnen geregeld worden. Men krijgt nu agenda's van 25 punten. Den- heer Buurman antwoordt de Voor zit t e -r, dat deze quaestie d'e volgende zitting aan de orde zal komen-. Op d.e vraag van den heer Scheffer wordt geantwocvrdl, dat het grooterJdeels aan den Raad zelf ligt, wat op een zitting verricht kan worden. De vergadering wordt hierna ges'oten. Uit het Sociale levon. De Nederlaiulsche Vakbeweging. De „R.-K. Vakbeweging" geeft een ver gelijkend overzicht van de ledencijfers der Nederlandsche vakbeweging op i Juli j.l. De cijfers van het NAS. zij a nog altijd niet gepubliceerd. Voor hot gebeele eerste halfjaar zijn de cijfers ais volgt: 1 Jan. '211Jui1 2.1Verlies: N.V.V. 225.320 217.845 7475 R.-K. Vakb. 158.052 154.066 3086 C.N.V. 76-488 73.667 2821 A.N.V. 51.983 51.150 833 NA.S. 36-375 Het totaal verliescijfer in het eerste halfjaar 1921 is 14.215 lcdon. Slapte bij „Werkspoor". Naar gemeld wordt, zijn wegens slapte in het bedrijf bij de Ned. Fabriek „Werk spoor" te Zuilen van de ongeveer 800 man personeel, ruim 200 arbeidtere ontslagen, meenendeels losse werklieden. Bovendien is personeel van -de afdeelingen „smederij" en „machinale houtbewerking" op wacht geld gesteld. Uit het Tuinbouwbedrijf. Door vele bouwers-patroons wordit te loemiien gegeven!, dat zij na hiet eindigen van het dienisloontracl(met nieuwjaar a.s.) niet van plan zijn hun personeel weer in te hu ren, althans niet vóór Maart. Men wijt cfit aan het ongunstige jaar, dat thans ten ein de spoedt. V-oor de vaste tuinbouwers- knechts, die anders /in den winter ook werk hebben, een donker vooruitzicht. FEUILLETON. STEPHANUS. Naar hot Engelsoh van 1M. KINGGLEY. 28) HOOFDSTUK XV. De vervolging dar vluchtelingen. Tot Abu Ben Hesed, zittende, zooals zijn gewoonte was bij zonsondergang in de deur van zijn tent, kwam Pagiel. Hot was do avond van don vierden dag, nadat hij de beide kinderen had zien vluchten op den rug van den witten dromedaris. Hij had zch niet gehaast, om terug te keerenhij moest tijd heben om na te donken, want hij !Wa-s niet vlug van begrip en bet geval was igewi ohtig. „Geen beter oord dan de een zaamheid der woestijn om na ie denken.' eprak Femel. Daarom bleef hij nog een geheel en dag op dezelfde plaa' s. Doch de zoon van KMi, den schaapherder, was on geduldig. „Laat mij terugkeeren, smeek ik u," zei lde hij tot Pa.giëlj „ik verlang het gelaat van mijn bruid te aanschouwen." „Waar praat je over, man?" snauwde Pagiel hem toe. „Denk je, dat ik je mijn dochter zal geven? Onze afspraak vervalt nu geheel." Doch Ben Kish had de dochter van Pa giel lief. Daardoor was hij stoutmoedig en vastberaden. Bovendien bemerkte hij, dat do man bang was om terug te keeren. „Mijn vader is verbitterd," zeide hij, „omdat de beide kinderen gevlucht zijn met den drome daris. Ik zal naar mijn meester gaan en hem vertollen, wat ze gedaan' hebben. Het was zeker zooals het behoorde, dat zij als slaven verkocht zouden weiden, en de som welke zij opbrachten, aan do dochter van Pagiel als bruidschat werd geschonken." „Neen, go zult niet terugkeeren!" riep Pagiek „Indien het aan Ben Hesed verteld wordt, zou ik verbannen worden nit de na bijheid van mijn broeders en bloedverwan ten." Ben Kish glümachte. „Is het u aangena mer verbannen to worden,zeide 'hij, „of als uw zoon don zoon van Kish te 'hebben. Want een van deze beide dingen zal zeker geschieden." „Zweer mij, dat gij het geheim zult be waren," zeide Pagiel, „en. ik zal 'het geheim bewaren." Toen zwoeren zij beiden een duren eed, en zij bouwden dien dag met de stoonen van de plaats, waar zij zich bevonden, eon gedenk- teeken, als bewijs, dat evenals do steenen onveranderd blijven, zoo ook hun verbond moest zijn. Daarop ondernamen zij den terugtocht. En de zoon van Kish lachte in zijn vuistje om hetgeen geschied was, doch P-agiel was zoodanig in gepeins verzonken, om te bodenken, wolk verhaal hij zou opdis- schen over het verlies van den witten dro medaris, dat hij niet verder over het geval nadacht. „Ben Hesed is een streng man," peinsde hij. „Indien ik zeg dat er dieven gekomen zijn en het beest gestolen hebben op onzen terugtocht, zal hij zeggen: „Waai'om hebt ge ze niet achtervolgd en godood? Ge zijt niet gewond." Indien ik vertel, dat bet dier ons ontvlucht ie de wildernis in, zal hij mij uitlachen. Neon, ik za.l hom do waarheid vertellen; het is eigenlijk het beste; boven dien hebben de goden een waaiheidlieven- den man lief. Ik zal dit zeggen: „De Egyp tische kinderen stonden op, terwijl wij mid den op den dag ons te slapen hadden' ge logd, en ze namen 'het dier en vluchtten wog. Wij vervolgden hen tot zonsonder gang; doch konden hen niet achterhalen."' Dus vertelde hij dit aan Ben Hesed, en toen hij gesproken had, wachtte hij, wat zijn heer zoggen zou. Lang bleef 'hij zwij gen, omdat hij toornig was, en het was zijn gewoonte, niet te sprekan, wanneer zijn toorn de overhand op hemhad. „Is het goed, dat eon man raast als een beest?" zeide hij dan. „Neen, want zoo doende, is hij goon man meer; laat hem lie ver zwijgen en zich herinneren, dat God. hem naar Zijn beeltenis heeft geschapen. Uit de hemelen daalt geen toornende stom, zelfs warneer de aarde rood gekleurd, ie van bloed. Do meneohen lasteren den- naam van Jehovah, toch daalt .geon zwaard neer om hen te dooden. Laat ons geduldig dra gen, zooals hun betaamt, die iets lagetr slechts dan de engelen staan, geschapen volgens de gelijkenis van den Oneindig cm." Bij deze golegenheid zweeg Ben Hesed zoo lang, dat Pagiel zidh ongerust maak te; hij had tot den grond gebogen, on «hij bleef in deze nederige 'houding, opdat 'hij niet do verontwaardiging zou zien, welke zioh van zijn gebieder meestor maakte, toen hij dit verhaal hoorde. Na een poos werd hij erg benauwd; het zand, waarop zijn voorhoofd rustte, was heet; zijn knieën knikten. „Waarom ver neder ik mij voor dezen man?" zeide 'hij in zichzelf. Bij deze god echte werd hij ook boos, en daar zijn toorn de overhand beeft op vrees, sprong ihij op'do been en bleef voor Ben Hesed staan. Ook Ben Heeod stond op. „Ik wil zelf de Egyptische kinderen achtervolgen", zei de hij, „en ik zal ze terug brengen in de woestijnde woestijn zal mij wreken." Daarop (haastte hij zich en was binnen het uur uitgetrokken!, doch Pagiel bleef achter; hij moest nu over het huwelijk na denken. En naar zijn eigen tent gaande, trok hij de karen uit zijn baard en riep luid tot God, om hem te helpen. Doch voortdurend keerden de woorden van den psalmist David in zijn gedachten terug: „De boo ze maakt plannen tegen den recht vaardige, En knarsetandt vol woede tegen hem; DoCh de Heere zal hom uitlachen, Want Hij ziet, dat zijn uur zal komen." En hierin vond hij zoo weinig troost, dat hij niet verder kon bidden. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 5