DE SAZAR Dagblad voor Leiden en Omstreken. IN DEZE DAGEN ABONNEMENTSPRIJS in leiden en buiten leid83 waar agenten gevestigd 2313 pee kwartaal 1sj9 per weekir» vranco per post per kwartaal iu0 2de JAARGANG. - DINSDAG 18 OCTOBER 1921 - No. 47? BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 Invloed van de vrouw. Op do meest ondubbelzinnige wijze heeft Üo anti-revolutionaire partij j.l. Vrijdag uit- (gesproken, dat zij van het passieve vrou wenkiesrecht niets moet 'hebben, maar dat zij in dit opzicht ihaar programvan begin selen weneoht te handhaven. Ds. Dethmers, die met kracht en klem bet voorstel-Snedk, waarin eenvoudig werd piitgosproken, dat op grond van Art. 11 van tons program geen vrouwen candidaat jno- igen wordon gesteld, verdedigde, werd'tel kens weer door een stormachtig applaus (onderbroken. Hij sprak het uit, wat or leeft bij de over- Igroote meerderheid van ons anti-revolutio- liaaire volk. En dat tenslotte dit voorstel werd inge trokken en dat van het Centraal Comité ïnet overgroote meerderheid aangenomen, (was alleen daaraan toe te schrijven, dat nnet nadruk verklaard werd, dat het voor stel van het C. C. feitelijk niets anders be toogt-, maar dat de vorm een andere is, om top deze wijze de kiesvereenigingen te hin tten bij het ©tellen van camdidaten voor sta tten en raden. Wij blijven dus, het staatkundig vrou wenkiesrecht wraken. Maar daaruit volgt, niet, dat wij d e n i n- fv 1 o e d van de vrouwen op het staatkun dige leven zouden willen missen. Het tegendeel is het geval. Wanneer do vtouw blijft op de plaats haar door God gegeven, dan zal zij, wan neer ze waarlijk de anti-revolutionaire be ginselen lief heeft-, grooten invloed kunnen uitoefenen. Reeds Green van Prinsterer was ttaarvan overtuigd. In een tijd toen het aantal mannelijke kiezers nog slechts zeer beperkt was en aan vrouwenkiesrecht zalfs nog niet ge dacht werd, schreef Groen van Prinsterer in srarband mót den schoolstrijd y „Christenen1 wier hoop isop het fonda ment der Apostelen en Profeten, waarvan Jezus Christus is de uiterste hoeksteen, gij, die, erven als ik, bekrompen genoeg zijt om, zelfs te midden dar intellectueele en materieel e beweging van onzen leeftijd, voor de volksopvoeding, waardij te hechten aan volkshistorie en Heilige Schrift; stem- jgerechtigd of niet! maar in deze volkszaak, naar eigen roeping en in eigen kring stombevoegd; en waarom ook niet gij, mijne lezeressen! zoo hier of daar ook de belangstelling eener lezeres mij te beurt valt, gij Neder- landscho vrouwen, wier invloed zooveeJ verma-g en wier ver antwoordelijkheid' in den kamp dien wij beleven en tegemoet gaan, dubbel groot ie; gij, die wel niet gaarne van politiek h oort, die wel van staatsrechterlijke theorie niets begeert te vernemen, maar die, uit liefde voor den Heore, voor het- zieleheil dor kinderen van uw 'huis en van uw land een hart hebt. Vaders en Moeders! leden der gemeente, die de lammeren der kudde gebracht verlangt te zien onder de hoede van den eenigen Herder, aan u allen leg ik de vraag voor; eeno vraag, die, waar het volksgeweten toegankelijk is, niet meer behoeft te worden gepopularizeerd: „Wilt gij voorrang en uitbreiding van dergelijke staats school, of wilt gij, zooveel doenlijk, b e- p e r k i n g van een openbaar onderwijs, waarvan het 'ééne ncodige, het ééne dat-, ook in de storvensure rust geeft, ont breekt." Wij wensohon de vrouw te "eeren door baar te laten op de plaats waar zij door ,God is gestold. Maar juist daar kan zij, indirect voor onzen strijd van zoo groote beteekanis zijn. En op het voetspoor van Groen van Prinsterer roepen' wij haar daarom toe: Gij anti-revolutionaire vrouwen, wier in vloed zoo veel vermag en wier verantwoor delijkheid in don kamp dien wij beleven zoo groot is, verstaat uwe hoo.gere roeping en gebruikt uw invloed, om de Christelijke grondslagen van ons volksleven, die thans zoo ernstig worden bedreigd te handhaven en te beschermen. koopt men Mantels Jassen Ondergoederen Bontwerk Dekens Kachels Desverkiezend op gemakkelijke betalings voorwaarden. 1889 BREESTRAAT 161. STADSNIEUWS. Bazaar Chr. Nat. Werkmansbond. In do Stadsgehoorzaal had onder groote belangstelling gisteravond de opening plaats van don bazaar, door de Leidsohe af- doeling van C. N. W. B. ten bate van zijn bouwfonds georganiseerd. De zaal had een buitengewoon feestelijk aanzien. Langs de wanden waren do ver schillende stands geplaatst, terwijl verder een werptafel, grabbelton en visch„bassinw veler bolangstelling trekken. Om half negen opende Ds. Groot Enze- rink de bijeenkomst met het laten zingen van „Uw woerd is mij een lamp voor mij nen voet", waarna 'hij voorging in gebed en een kort openingswoord sprak. Spr. zotte in 't k-o-rt de redenen uiteen waarom het -bestuur der Leidscho afdeelingj gemeend had, een bazaar te moeien organi- seercoi, aa.l. om den goroten schuldenlast, die op het vereenigingsgebouw rust „het zilveren dak" lichter te maken. We zullen daarom 'hoopen, dat deze ba zaar veel zal opbrengen. Hierbij dringt zidh de vraag aan ons op, of het wel moedig is, dezen bazaar te hou den of de Werkmansbond dat waard ie. Prof. Bolland heeft onlangs -gefulmineerd tegen de democratie, die 'het intellect op lager peil bracht- Spr. vindt echter, dat alles wat eenzij dig is, gevaarlijk is. In vroeger tijd, waren do kapitalisten- de heerschers en hadden in den zegenrijken „vrijheidst-ijd" van het liberalisme de han den vrij om de arbeiders uit te buiten. Maar dezen organiseerden zich en brach ten groote veranderingen tot stand. Die organisaties riepen de quastie in 't -loven,wie de baas zal zijn, de proletariër, of de werkgever. Maar toen -ging er van- het Christendom een waarschuwende stem uit, tegen hot vallen in een- ander uiterste. Want allo eenzijdigheid schaadt. En de Christelijke arbeiders wezen er op, dat er niet al-leen stoffelijke, maar ook -geestelijke 'belangen zijn. Zoo kwam de Christelijke organisatie tot stand. In de moderne organisatie heet het, dat Godsdienst privaatzaak is. Ieder voor zich zij-n overtuiging, maar daar staat de orga nisatie buiten. Spr. vindt -dit dwaasheid. Het Christendom moet uitgedragen worden op -alle -terrein. Prof. Slotemaker de Bruine vroeg eens „Zoudt ge u thuis voelen in een organisatie waar moederliefde en eerbied voor zijn oudera een privaatzaak werd genoemd, waarmee do organisatie niet rekenen kan? Zoo is het ook, en in veel sterker mate met het Christendom. Al kwam de Heilstaat eens op aarde, dan warep we er nog niet, want daar is nog een Eeuwigheid. Vraagt er niet alleen naar, hoeveel ge kunt ver dienen, maar ook, hoe -ge u een zondaar kunt gevoelen. De twee beginselen zondeen genade die worden door de C-hr. organisaties ge propageerd en toegepast. Dat is geen ge makkelijke -taak. En -daarom is het onze plicht isteu-n tie verleenen en om -bijgevolg hier alles weg -te koop en wat los en vast is. Spr. heette nu den waarn. burgemeester, den hoer Pora en weth. v. d. Lip welkom, en bedankte -alle aanwezige winkeliers voor hun medewerking, in 't bijzonder de fnna's van Nolle en H o r -n, die voor koffie en thee en -bouillon zorgden. Dank werd ook gebracht aan het Co mité van voorbereiding, in het bijzonder den heeren De Jong en v. d. Wilk. Nadat ten slotte de aandacht was geves tigd op.de verschillende loterijen enz., werd de bazaar geopend. Dé verschillende st-a-nds kunnen wij hier niet allen vermelden, in 't bijzonder trokken onze aandacht de pracht collectie -gramo phone's pathéfoons, e. d. van de firma Pop- tie en v. Geelen, waaronder b.v. een electri- stiho 'gramopho-on, die op verschillende stroomsterkte ingeschakeld wordt en auto matisch ©topt. Deze machine bracht met mooi, vol ge luid, zonder het -gewone hinderlijke gekras o.a. ten gehoore „Een vaste burgt ie onze God". Verder zij nog vtarmel-d de ©tand der firma C. L. Koorenlhof, die met een mooie verzameling etsen en schilderijen versche nen w-as. Het; aantal belangstellenden, dat reeds bij de opening aanzienlijk was, groeide eteods. Onze eerste indruk van dezen bazaar is zeer gunstig, we wenschen den Werkmans bond een goed succes toe. Men verzoekt ons belanghebbenden te wijzen op de advertentie, voorkomende in dit blad, voor de verkiezing van leden voor de nieuwe Kamer van Koophandel en Fa brieken te Leiden, bij welke advertentie de Commissie van voorbereiding der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijland te Leiden de aandacht vestigt -op een zeer gewichtige bepaling dor Wet op de van Koophandel. Zij toch wier naam in het ter bij meer dan eene Kamer voorkomt, zijn verplicht voor 15 November as. eene schriftelijke verklaring af" te leggen bij die Kamer voof welke zij het kiesrecht wen schen uit te oefeneu. Met een enkel voorbeeld zullen wij de bedoeling van dit artikel der wet toelich ten: A. drijft een zaak in Leiden, dus binnen het gebied der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, maar is tevens president-commissaris eener N. V. te Gro ningen en commissaris eener N. V. te Arn-» hem. De naam van A. komt dus voor zoowel in het Handelsregister der Kamer van Koophandel voor Rijnland, als in dat van Groningen en Arnhem, zo-odat. zijn naam op -de -kiezerslijsten voor deze Kamers ver meld slaat. Nu moet A. in 'het onderhavige geval een ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL10231$ DES ZATERDAGS 1090 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL tarot* KLED-TB ADVERTENTIES ru boofsteoj Sfl woorden 50 eent: Zaterdag! 75 oa.%, j iS- Wj vocraRfcetaliag j schriftelijke verklaring -afleggen, voor wel ke Kamer hij zijn kiesreoht wonseht uit te oefenen, terwijl de Secretaris -der Kamer, bij wien zoo'n verklaring wordt afgelegdi hiervan onverwijld mededeel-ing doet aan do Secretarissen van de andere Kamers, in casu dus van Groningen en Arnhem. Laat A dit na, dan kan hij door iedere Kamer, waaronder hij resorteert, geduren de ten hoogste twee jaar van het kiesrecht uitgesloten worden. Volgaarne voldoen wij dan ook dit ver zoek, daar reeds nu gebleken is, dat vele kiezers dit- voorschrift niet kennen en dien- •tenvolge geheel te goeder trouw geene of eene onvolledige verklaring afleggen. In het Garnizoensbureel alhier waren 1.1. Zaterdagmiddag vergaderd Commandan ten van burgerwachten uit Leiden en de ge- heele omgeving om met. den Inspecteur der B. W., kapitein Qua-dekker uit Den Haag een bespreking te houden over een regeling voor het gebruik der schietbanen te Kat wijk. Volgens voorloopige mededeeling van de regoeri-ng zal ook op -den post Burger wachten voortaan bezuinigd moeten wor den. Het aantal te verstrekken patronen wordt verminderd, subsidie's door het Rijk voor schietoefeningen niet meer gegeven enz. Tot een -afdoende regeling voor het- gebruik der banen is men nog -niet gekomen. In de wintermaanden wordt zeer weinig ge schoten, zoodat men meende hiervoor vol doende tijd te hebben. Voorgesteld werd dat de Leidsohe B. W. de banen zou aanvragen instructeurs aanstellen en andere B. W. als •dan don gèheelen Zaterdagmiddag in de ge legenheid zouden zijn oip. te komen oefenen. De verschillende besturen zullen -nog aan Leiden schriftelijk meodeelon, wanneer zij van, de banen gebruik wenschen te maken: waarna Leiden een opgaaf zal zen-den der kosten voor iedere B. W. Dit geldt dan al leen voor den zomer. Een on -ander zal echter nog in- de besturen besproken worden. Zooals wij reeds eerder meodoelden, zal op Donderdag 20 October a.s. in het gebouw der „N. L. Ct." eene vergadering worden gehouden tot oprichting eenor Anti- Rev. Propagandaelub. In deze vergadering zullen de heer W. Verschoor te Katwijk a.Zoo, secretaris van den, Bond van Prop. Clubs in Neder land, en de heer A. Warnaar Jz. voorz. der Prop. club te Sassenheim het -nut en de beteokonis eener prop. club uitoen zetten. De bedoeling zit voor, indien in Leiden een club is opgericht, zoo spoedig mogelijk te komen tot. vorming van een „Kring Lei den", waarbij de clubs in de omliggende dorpen zich kunnen aansluiten. De anti-revolutionaire Kiesvereeni- ginig 'hoopt Donderdag 27 October a.s. we d-er in vorgaderng -bijeen te komen. In deze vergadering zal als spreker op treden de heor F. Eikerbout, lid van den Gemeenteraad, met het onderwerp: „Welke punten moeten er op 'het Program van Actie -geplaatet worden." Ongetwijfeld een zeer urgent onderwerp, dat waard is met het oog op den komenden strijd, reeds nu ernstig onder hot oog te worden gezien. Wij wekken onze lezers gaarne op, dezen avond vrij te houden en daardoor het wel slagen van deze vergadering reeds bij voor- ba-at te verzekeren. Hot m elkcon flict is geëindigd, zoo als het moest eindigen: met een compromis. Do boeren hebben wat van hun eisch laten vallen en de 6lijtors zijn niet et ijf op hun 6tuk blijven staan en zoo is nu overeengekomen dat do veehouders tot 1 Maart 1922 do melk zullen levoren, franco aan huis, voor 17$ cent por Liter. Bohalvo do veehouders en do slijters zijn or ook nog do gebruikers en voor hen is nu Aan het Zoeklicht. Leiden, 18 October 1921. Misschien is er onder de lozers iemand:* die dit stukje 'hardop leost» Laat hij dan een glas wat-er gereed houden om zijn mond te spoelen, want het is ietwat onsmakelijk. Het Volk geeft zijn indrukken van de Vrijdag gehouden Deputatenvergadcring, die, zegt het blad, een treurig beeld ver- vertoonde, van het hopelooze verval eener eenmaal bloeiende partij. Hot was, zoo gaat het roode orgaan voort, een v o o z e vergadering en het aan nemen van de motie-Zierikzee, een naar geestige vertooning, zonder zin, en kel getuigend van blinde honden trouw en van afwezigheid van elk zelf standig oordeel. De behandeling van 't vrouwenkiesrecht} getuige van een ver strand con servatisme; de to taal.verdord^ partij, bleek ontoegankelijk voor argu menten. Het was in deze vergadering de dood in den pot, met niets meer dan' een galmen de reactiona ir als van der Voort vair Zijp, een opgeblazen windzak ala Duymaer van Twist, een kakelend" haantje als Rutgers, een miezerige mu-ggen6ifter als Beumer met ala meest, „sociaal" element nog een blikken' dominee als Smeenk en boven deze hee- Ten de groot-kapitalistische po* troleummagnaat Colijn. De göheele scheldpartij samenvattend zegt het blad, dat de anti-revolutionaire partij in rampzalig verval is. Als ik zoo'n scheldpartij hoor;dan denk ik: 't was toch blijkbaar een s lochia dag Vrijdag, voorHet Volle." En nu, monden spoelen! OBSERVATOR. de groote vraag welke winstmarge de slijter» zullen borokenen. Zal de prijs blijven op 23 cent por Liter, d.w.z. zal voor het bezorgen van de melk oen! derde godeelte van de productiekosten wordeU Een niet veel voorkomend huiselijk feest wordt morgen gevierd door het. echtpaar Nagtw gaal-Weerlee dat dan zijn 50-jaxigo ochtvereenii ging herdenkt. BINNENLAim Tweede Kamerverkiezing. De zitting van het. Centraal Stom bureau tot benoemd-verklaring van oen lid van da Tweede Kamer der Staten-Gcnoraal in dé plaats van den hoor J. Th. Hoogveld, die zijne benoeming niet hooft aangenomen, is bepaald op Donderdag 20 dezer dos nai- middags te A*A uur. Posterijen. De thans door het hoofdbosluur der pos terijen en telegrafie vast-gestoldo formatie, wat betreft het hoogere personeel, omvat 4 hoofdinspecteurs, 14 inspecteurs, 277 di recteuren, 19 adjunct-directeuren173 hoofdoommiezen, 269 commiezen, 8 reserve- hoofdcommiezen en 78 reserve-commiezen, totaal 842. Do overige, ongeveer 150 dircct-uersplaat- 6én op de kleine plaatsen worden vervuld -of zullen vervuld worden door ambtenaren, uit hot comniiezen-titulaircorps afkomstig Christel. Metaalbewerkers. J.l. Zaterdag vergaderde do afd. Rotter dam van den Chr. Metaalboworkerebond. De vergadering was -belegd naar aanleiding van het genomen on toegepaste besluit van den Metaalbond om 15 October loonsver- FEUJLLE TON. STEPHANUS. Naar hot Engelsch van M. KING'SLEY. 27) „Ga heen," zeide de man met een gebaar van afschuw. „Het is hier geen plaats voor u en uw6 gelijken," en het scheen, alsof hij de levenlooze gestalte van het blinde meisje met den voet op sraat wilde duwen. De oogen van Seth eohoton vonken. „Dat ide vervloekingen van Sochet op j© hoofd imogcn neerdalen!" riep hij toorni-g. „Ge hebt -oen even ongevoelig hart als -een mum mie van duizend jaren her." Daarop nam hij zijn last op en vluchtte heen, terwijl de vloökcn van den J-o-od hem in de ooren klonken. Blindelings voortsnel!endo, wist hij niet, waarheen hij zich begaf, totdat hij na eeni- ge oogonblikken bemerkte, dat- hij op een rustiger plek was gekomen. Met een zucht van verlichting legde hij nogmals de ten gere gestalte op het plaveisel neer. Tot- zijn grooto vreugdo hoorde hij eeni-g geluid. Zij trachtte te spreken. Hij knielde naast- haar neer en logde haar hoofd op zijn knieën. „Water! water!" klaagde zij met zwakke ©tam. Hij keek zoekend roaid. De lange smalle straat was brandend heet. Aan beide zijden strekten de witte muren zich eenvormig uit. hier en daar door een diep-in-springenide deur afgebroken, eenigo honden -hadden de schaduw van een nis opgezocht, en leen troepje zwaluwen vloog heen on weer in den verblindenden zonneschijn en tsilpie dooh geen mensdhelijk wezen was zichtbair. Hij kon uit de verte hot geroep der kooplui om het schreeuwen der muilezeldrijvers hoe ren uit de drukke straat, die 'hij verlaten had. Het scheen hem toe, terwijl hij aan dachtig luisterde, dat -hij dichtbij 'het koel geklater van een fontein kon hoeren. Hij zag opvan den muur -boven zijn hoofd zag hij groene bladaren bewogen. Daar moest, daar was een tuin. en water; hij was er zeker van. Hij sprong op, en nadat hij voor zichtig het hoofd van Anat had neergevlijd trok hij ongc-diddig aam de bel, welke bij een der ('iep* int iggen de douren zich bevond. Na een lang oponthoud, waarvan iedere minuut den knaap een eeuwigheid t-oeschoen, werd een luik in de deur opengeworpen en het hoofd van een mm versoheen voor de opening. „Wat wil je?" zeide hij op knorrigen toon. toen hij den knaap gewaar werd., „Water, uit liefde voor de goden, geef mij water. Mijm" „Wat vermeet ge j», knaap," viel de man hem toornig in de rede, „om naar het pa leis van-den Hcogepriester te komen, om water te vragen? Do publieke fonteinen zijn voor jo soort bestemd." En zonder er verder iets bij te voegen, sloeg hij do deur dicht-. Sot-h 6lond een oogenblik als versuft; daarop wierp hij zich vol wanhoop op de heete stcenen neer en boog het hoofd op zijn knieën. Na een langen tijd wekte een aanraking op zijn schouder hom uit zijn verdooving op. Liet rood geschreide oogen keek hij op. „Wat schoel-t je, knaap?" Ilij zag op naar het gelaat voor -hem zon der te antwoorden. Nooit had hij zulk een gelaat meer ge zien, en toch, vreemd -gen-oog, wekte do uit- 'dmkkimig in de dord-:ere oogen d-o herinne ring aan zijn moeder bij hem op. De jonge man wa-nt het was een jomge man, die gesproken -had herhaalde zijn vraag; en ditmaal gaf de knaap antwoord. „Mijn zuster is onder do hoeven van een lastdier goraakt. Zij is van dorst- stervende niemand wil mij helpen mijn water- flesch is ledig, en ik woet niet, waar een fontein to vinden." Doch de vreemdeling was reods bezig, voordat de knaap zijn verhaal geëindigd had, hot. gelaat van het meisje, dat weer haar bewustzijn verloren had, met water te besprenkelen. „Zij is niet erg bezeerd," zeide hij einde lijk; „zie, zij komt bij." En inderdaad on der de bekwame vingers-ran den vreemde ling keerde het bloed langzamerhand terug in de wangen en de lippen van het meisje. „Zij ie blind," zeide Seth, met t-reurigen blik den jongen man aanziende; „en wij zijn in Egypte gekomen, om den Man Jezus te zoeken, die haar genezen kan. Een bede laar zeide mij, dat Hij dood wa6; maar het is toch niet waar?" Over het gelaat, rail den vreemdeling ver spreidde zich zulk een hemelsche glimlach, dat de knaap hem vol aanbidding aan staarde. „Neen"! riep de jonge man uit. „Hij is niet dood. Hij leeft, en is gezeten aan de rechterhand van God." Daarop vestigde 'hij zijne oogon op den knaap. „Zeg mij," sprak hij ernstig, „wat u overkomen is, en- hoe het komt, dat- ge op weg gegaan zijt, om Jezus te zoeken •in dit verro lend." Toen vertelde de knaap - hem alles. Dat zijn ouders in het gebied der -afgestorvenen waren en hen alleen hadden achtergelaten; en hoe hij vele jaren voor zijn blind zusje had gezorgd; van don man. die hun als sla ven had willen verkoopen, en hoe zij, voor hom vluchtende, voor het eerst- gehoord haddon van don Man, die blindheid genezen I kon, van hun vreeselijko tocht door da woestijn; van hun bevrijding uit de klau wen der roofvogels, en hun ontsnappen uib de handen van Pagiël. Toen hij zijn ver haal geëindigd had, zweeg do jonge maai geruim en tijd. „Voorzeker," zeide hij eindelijk, „de Heer heeft u geleid. Daarop het hoofd opheffen de, zag "hij op in het schitterende blauw van den -hemel. „Gij, die gezegd hebt: „Ziet, Ik ban mot ulieden al de dagen tot do voleinding der wereld," zie Gij noer op dit- kind, dat U gezocht heeft voor genezing ondanks ver moeidheid, en dorst en 6martan, gedurende vele dagen, en genees haar, smook ik U, door de hand van Uw dienstknecht, opdat zij geloove". Daarop, -terwijl de knaap van ontzag den pdem inhield, legde hij zijn 'hand zacht en .teeder op de glanslooze oogen van Anat. „In den naam van Jezus Christus van Na zareth," zeido hij, word ziende." En in do donkore oogen van hot. meisje waarin het licht was uitgedoofd, kwam le ven. Zij staande mot bolderen blik in de oogen van don vreemdeling. „Zijt gij do Man Jezus?" fluisterde zij zacht. „Neen, mijn kind," antwoorddo hij, „ik ben slechte dienstknecht. Stephanus." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1