DE BAZAR Zonder VerplicÉg Dagblad voor Leiden en Omstreken. KLEEDI en UEEERB 2de JAARGANG. - DONDERDAG 13 OCTOBER 1921 - No. 468 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ABONNEMENTSPRIJS fn leiden en buiten leiden p Waar agenten gevestigd zus Per kwartaal is-W per week10.1» pranco per post per kwartaal lï-80 Op den schouder gedragen. In onze Ni ouwe Maasbode vonden Wij een verdediging van1 het actieve, zoowel als van het passieve vrouwenkiesrecht, Waarin het o.m. heet: Men kan het organisch kiesrecht op goede gronden beter achten. Men kan mee- non, dat in het algemeen het terrein van de vrouwelijke werkzaamheden niet ligt op staatkundig gebied. Maar niemand kan vol houden, dat het vrouwenkiesrecht op zich zelf in strijd ie met de Heilige Schrift. Evenmin ale aan de Schrift eenig ergument ia te ontleenen tegen de candidaaletelling van een bekwame, door God met gaven ge sierde, vrouw voor eeuig publiek college. Reeds de omstandigheden zullen maken, dat dergelijke candidaalstellingen uitzonde ringen zullen blijven. Maar zelfs Israël heeft zijn riohteres en zijn profetessen gekend. En hoe ver verheven is de positie deir vrouw dn het Christendom boven haar plaats on der Israël! Wanneer de profeet Jesaja de heerlijkheid van de nieuwe bedeeling wil eChetsen, dan zegt hij: „Uwe dochters zul len op den schouder gedragen worden", een voorrecht, dat in Israel alleen aan de klei ne jongens, nooit aan de kleine meisjes ten deel viel. Helaas wordt de diepe zin van deze en dergelijke Schriftwoorden nog al te weinig door ons verstaan. Met de laatste opmerking zijn wij het Volkomen eens. Er valt op dit gebied nog veel te leeren. Maar dat de diepe zin van het hier aan gehaalde Schriftwoord deze zou zijn, dat daaraan een argument ten gunste van het Vrouwenkiesrecht kan worden ontleend, meenen wij toch te mogen betwijfelen. Vx w A Opmerkenswaard ie, wat hieromtrent in (het mooie wenkje „Palestina en de Bijbel", naar Dr. James Neil wordt gezegd: „Sprekende van de groot© diensten, welke de Joden ontvangen zouden van de Heiden- Böhe volken, die hen verdrukt hadden, wan neer ze in 'hun land zouden zijn, belooft Jehovah door den profeet Jesaja: Ik zal mijne hand opheffen tot de hei denen', en tot de volken zal Ik mijne ba nier opsteken; dan zullen zij uwe zonen in de armen brengen, en uwe dochters zullen op den schouder gedragen wor- den. Jes. 49 22. Dat is een zeer treffend zinnebeeld van de hoogste beteekenis, maar waarvan de eigenlijke bedoeling door den Westerling niet begrepen wordt. In het Oosten worden de kinderen nooit gedragen op do vermoeiende wijze die bij ons in zwang is. Zij worden geplaatst in den wijden zak, die door het ruime kleed gevormd wordt, wanneer de gordel er over heen wordt gebonden. Of de moeder draagt het lcind in een sjerp op den rug of ae heup. Zoodra het kindje ontslagen wordt uit de windselen, waarin het volkomen hulpeloos als oen kleine mummie ingepakt was, be gint do voedster 'het aan een andere manier van dragen te gewennen. Het kind moet nu leeren schrijlings op den schouder van zijn draagster te zitten. Zij zet het dus op haar schouder, en leert het zich met beide handjes aan haar hoofd) vasthouden^, terwijl zij het met de eene hand onder aan den rug licht steunt. Spoedig is die laatste steun overbodig en het. duurt niet lang of het kind kan vrij zitten, zonder zich te .bewegen. Deze handelwijze heeft groot© voordoe- len, zoo wel voor de moeder als voor het kind. De bonst van de moedor wordt er door verruimd, haar rug gesterkt, haar .gestalte blijft rechtop, en zij houdt beidie handen en armen vrij. En het kind leert van. zijn vroegste jeugd FEUILLETON. STEPHANUS. Naar hot Engelsch vaa li- M M. KINGGLEY. 24) „,Zeide Hij niet tot ons", zeido Petrus vol geestdrift: „Gelijkerwijs de Vader Mij heeft gezonden, zoo zend .ik ook u." Om in dien tijd Christen te zijn, beduid de eenvoudig, als Christus te leven. En dus waren de vrouwen bezig van den morgen tot den avond om kleederen te vervaardi gen voor hen, die er geene hadden, om het eenvoudige voedsel, dat zij gebruikten, van huis tot huis klaar te maken, aan iederen maaltijd gedenkende aan Hem, wiens dood hun leven was, en die heengegaan was om voor hen plaats to bereiden hierboven. En do mannen gingen uit, van verlossing der zonde te prediken, in oen wereld, die in den booze lag, om vreugde te verwekken in oen wereld, waar leed en gebrek heerschten vre de te midden van strijd, te spreken van het. groote Lioht-, dat in de duisternis had geschenen. Het was zoo waar, zoo wonder lijk, zoo nieuw. Zij hadden nooit te voren van deze dingen in een boek gelezen. Zij hoorden het niet aan mot. ooien, die niet hooren wildon, want »e hadden den Heere gezien levende en wandelende in hun mid af paaird rijden. Het loont rechtop en stevig zitten blijven1 en zich met de knieën vast houden, dat zoo belangrijk is voor een goed ruiter en in een land, waar alle afstanden van eenig belang te paaird worden afgelegd. De uitdrukking dm dezen tekst geeft dus te kennen, dat de vroeger vijandige volken dan de grootste zorg voor de kinderen Is raels zullen hebben. De trotsohe vervolgers, zijn in gewillige slaven veranderd." Dat. dit inderdaad de zin is van dezen tekst blijikt mede uit het verband. In het volgende vers heet het toch: ^Koningen zullen uwe voedsterheeren zjin en 'hunne vorstinnen uwe zoogvrou wen; zij zullen zich voor u buigen met het aangezicht ter aarde, en zij zullen het stof uwer voeten lekken". Dit woord heeft eohter ook nog een die pere beteekenis. In overdrachtelijkon zin geldt wat 'hier gezegd wordt, ook van de gemeente des Nieuwen Testaments. En daaromtrent wordt in bovenaange haald werkje nog hot volganlo opgemerkt: „Het merkwaardigst oonter is, dat nooit een meisje op die wijze (op don s oh nader) godragen wordt. Geoni der oudere of ver pleegsters zou er aan denken om een meisje de gunst te bewijzen, die alleen' voot de jongens bestemd is. De laartsten mogen op de schouders der volwassenen leeren paardrijden, dat is on afhankelijk worden; de meisjes moeten maar kruipend, later loopend, zelf zien hoe ze ver der komen. Maar de nieuwe bedeeling geeft der vrouw haar rechten terug, vernietigt de schandelijke veelwijverij en haar droe ve gevolgen. En daarom komt de belofte eerst tot haar recht wanneer men den klem toon op het juiste woord legt en leest? „Uwe dochters zullen op den schou der gedragen worden." Zonder de Schrift geweld aam te doen, kan dus uit dit woord worden afgeleid, dat de komst van: Christus in het vleesCh vam beteekenis zou zijn, ook meer speciaal voor hot vrouwenleven. En heerlijk is deze belofte vervuld. Het Evangelie ie een 'blijde brtbdschap ook voor de vrouw. De ongelijkheid is wel niet opgeheven, maar wel werd ook voor de vrouw de geestelijke vrijheid gepredikt en werd zij verlost uit menschelijke dienstbaarheid. Dit Schriftwoord heeft dus ongetwijfeld een diepen zin. En wij moeten er naar staan, de rechte beteekenis er van te verstaan. Maar wij moeten ons daarbij toch ook voor inlegkunde wachten. TOT KOOPEN, STELLEN WIJ U ONS MAGAZIJN TER BEZICHTIGING. 1783 ALLES OP HET GEBIED VAN BREESTRAAT 161. den; zij hadden Hem aan het kruis gezien; zij hadden Hem dm het .graf gezien, dood met verminkte handen en voeten door de wreede nagels, en zij hadden Hem ook weer lovend gezien en ontvangen in de "lo ne des heibels. Op hun hoofden was het homelsch vuur neergedaald. Geen wonder dus, dat zij zich veiheugden, geen wonder dat een heilige vreeze hun ziel vervulde ©n zij genade vonden bij het volk. Wamt voor ons is 't geschreven, dat do Heere eens tot Thomas zeide: „Omdat gij Mij gezien hebt, zoo hebt gij geloofd; zalig zijn zij, dio niot zullen gezien hebben en mjochtams zullen geloofd hebben." En nu, omdat vele armen tot de discipe len kwamen om gevoed te worden, en do apostelen nu geen tijd .hadden om te vis- echen daar hun beroep vroeger viescher was en dus ook geen geld verdienden vroegen zij den Heere, wat zij doen zouden, juist als toen Hij nog op aarde was. En het werd hun geopenbaard, en ze deden het in allen eenvoud des harten. Zij die lande rijen of 'huizen bezaten, verkochten ze en legden 'het geld neer aan de voeten der apostelen en er werd uitdeoling gehouden voor een ieder, naar hetgeen hij noodig 'had, zoodat er niemand onder hen was, die gebrek had. De Heere had gezegd: „Zoo gij wilt volmaakt zijn, ga henen, verkoop STADSNIEUWS. Prof. Bolland. Een .groot aantal studenten was naar de „N. R. Ct." meldt gisteravond naar het klein-auditorium getogen om het derde col lego van prof. Bolland bij te wonen. Geen stoel was er onbezet. Toch het was reeds over haifaoht verscheen prof. Bolland niet. Aanvankelijk dacht men, dat de hoogleeraar rekening hield met het professorale kwartiertje, doch toen het tegen aohten begon te loo- pen, zonder dat prof. Bolland was komen opdagen, werden de studenten het wachten moede en maakten zij aanstalten om heen te gaan. Verschillende studenten zagen in dit wegblijven en zij gaven hieraan op luide wijze uiting een protest van prof. Bol land, omdat hem voor zijn verdere colleges het groot-auditorium is geweigerd. Immers, op zijn vorig college had de hoogleeraar hier reeds op gezinspeeld en den studenten aangespoord, daartegen te •protesteeren, omdat zij als student recht hadden op een zitplaats. Onder gefluit van eenige studenten gin gen de collegianten van prof. Bolland ten «lotte uiteen. Droevig ongeluk. Gisteravond, omstreeks kwart voor ze ven, had met den sneltrein, komende uit de richting Rotterdam, even voorbij het blokhuis aan den Haarlemmerweg, nabij de z.g. Stinksloot, een droevig ongeluk plaats. Onder de passagiers bovomd zich de on gehuwde 31-jarige Sc h reuder, wonende Oranjestraat alhier, die, vermoedelijk te Leiden uit moest stappen, doch zionde dat de trein te Leiden niet stopte, de onvoor zichtigheid beging, uit den in vollen vaart zijnden trein te springen met het droevig gevolg dat hij overreden werd en onmidde- lijk gedood. Zijn totaal verbrijzeld liohaam werd door het spoorwegpersoneel gevonden. Uit een op het lijk gevonden spoorkaartje (Don HaagLeiden) wordt opgemaakt dati de overledene vanuit Den Haag kwam en te Leiden moest uitstappen. Doot het trein personeel ie blijkbaar niet3 van het onge val bemerkt; aangezien de trein doorreed. Worde uit dit droevig ongeluk to oh de ernstige waarechuwing geput, onder geen omstandigheden uit een in gang zijnden trein of tram te springen. Deze roekeloos heid heeft reeds menigeen hot leven gekost Bij Kon. besluit van 10 dezer is be noemd tot lector ir de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in het Per zisch en Turksch, mr. J. H. Kramers, thans leerling-dragoman bij de Nederlandeche le gatie to Konstantinopel. Bij een. onzer voormannen, hier tea* etede, werd gisteren door iemand die onbekend wenscht te blijven een gift voor het Millioenplan bezorgd van f 100. Deze gift werd heden aan ons Bureau afge dragen. Naar wij vernemen zal de oprichtingsver gadering van de A.-R. Propagandaclub worden gehouden op Donderdag 20 October a-e. Naar wij nader vernemen zal do avond ten' bate van de geestelijke verzorging der weermacht uitgaande van Pro Rege en Mil. Tehuis niet op 9 doch op Donderdag 17 Nov. aa. gehouden wor den in de Stadsgehoorzaal Modewerking is reeds toegezegd door het strijkensemblo „Bobeppe" en Moj. Korswagen, solozang, terwijl Zijne Excellentie -oud-minister de Vries en de heer Hoogoweg als sprekers zul len optreden. wat gij hebt en geef het den annon, en gij zult oenen schat hebben in den hemel," en nok: „Voorwaar, ik zeg u, dat een rijke bezwaarlijk in het Koninkrijk der hemelen zal ingaan". En daar .zij icn dien tijd veel aan den hemel dachten, en veriangden het koninkrijk binnen to gaan, viel het som migen rijken niet moeilijk om dit doen; hun rijkdommen waron in hun oog miete in ver gelijking van do schatten, welke God over hen uitstortte. Er was in Jerusalem een zeker man, met name Ananias, en hij was gehuwd mot een vrouw, genaamd Saffira. Zij hadden het prediken van Petrus gehoord; zij geloofden en kwamen en voegden zioh bij de discipe len. Zij waren welgestelde lieden en beza ten land buiten de stad. Terwijl anderen de bezittingen verkochten en ze neerlegden aan de voeten der apostelen, waren zij daar mee niet ingenomen. „Waarvoor is dit noodig?" zeide Ana nias tot zijn vrouw. „Indien wij een zeker doel van het onze geven, is dat niet, zoo als de wet eischt?" „Het is onrechtvaardig", verklaarde Saf fira. „Wij zullen ook bedelaars worden, in dien wij dit doen; bovendien is mij verteld, dat do schriftgeleerden en ouderlingen van plan zijn, do apostelen te vernietigen, even als allen, die gelooven. Wat mij betreft, ik BINNENLAND. Nederl. Christen-vrouwenbond. Onder leiding- van zijn presidente, mevr. M. M. Havelaarvan Beeck Calkoen, heeft de Nederlandsche Ghristen-vrouwonverbond gisteren te Rotterdam, zijn tweede jaarlijk- 6ohc vergadering gehouden. Nadat des morgens een bijeenkomst van ihuishoudolijken aard had plaats gevonden, kwam men in den namiddag samen in open bare vergadering. Daar werd door mej. M. Bargcr over Het Koningschap van Chris tus, en door mr. H. Bijleveld, oud-minis ter van Marine, over de taak der christen vrouw in dezen tijd. gesproken. De Marechausseekazernes. Op de vragen van den heer van der Voort van Zijp, betreffende het geven van een overzicht van de bouwkosten der mare chaussee-kazernes over de laatste tien ja ren antwoordde de heer Van Dijk, Minister van Oorlog. Tor beantwo-OTding van de vraag van het lid der Kamer, den heer van der Voort van Zijp moge worden verwezen naar den staat, vermeldende de in de laatste tien jaren ge bouwde of nog in aanbouw zijnde mare chaussee-kazernes. onder opgave van de bouwkosten en van de aantallen manschap pen (gehuwd en ongehuwd) en paarden, waarvoor die kazernes bestemd zijn. Bij de booordeeling van de in dien staat vermelde bouwkosten moet in aanmerking genomen worden, dat een normale kazerne voor oen brigade van 5 man bevat: 2 wo ningen voor gehuwden, waarbij gerekend moet worden op gezinnen met groote kin deren van beiderlei geslacht; de noodige lokalen voor 3 ongehuwden en reserve ruimte voor nog 2 ongehuwden (met het oog op een mogelijke tijdelijke of definitie ve uitbreiding van de brigade)een bureel voor den brigade-commandant; eenige oel- len voor de voorloopige opsluiting van go- arresteerden; keuken voor de ongehuwden; eon noodstal voor 2 paarden; een rijwiel- bergplaats en een dienstzolder, tevens die nende voor opberging van geweren en pa tronen van grenswachten, lamdstormkorp- sen, enz. Doze staat is in de „Handelingen" afge drukt. Uitzending naar Ned. Ind'é. De heer van Kol heeft ar® don Minister van Koloniën betreffendo de uitzending maar Ned.-Indie van beruchte personen, om aldaar bij de politie te worden aangesteld, de volgende vraag gesteld: In de „N. R. Ort" van 27 Sept. j.L kont een bericht voor, waarin wordt vermeld, dat: „door het Dep. van Koloniën naar Indië werden uitgezonden een tweetal be kende Haagsche inbrekers en dieven cm in Indië bij de politie te worden aange steld, verder drie bekende typen, waar van één, een souteneur, die zijn „echtgenoot©" op 's land6 kosten moe- nam naar Indie. Dit laatste drietal schijnt sedert uit de politie te zijn verwijderd, evenwel niot dank zij de waakzaamheid der autoritei ten, maar van den Bond van Politie-op- zieners; het e^rst vermelde tweetal heeft daarentegen reeds „promotie" gemaakt." Is de Minister bereid door een duidelijke uiteenzetting van 'het verloop dezer zaak de Volksvertegenwoordiging on de Neder- landsche per» volledig in te lichten? Aardschokken op Jawi. Den Hen September j.l. hebben zich over geheel Java van Oost naar West in meer of mindere mate aardschokken en bevingen do-en gevoelen. De „Loc." kreeg op bovengenoemden datum als volgt bericht uit: Soerabaja: Gistermorgen half twaalf, heb geen zin om gesteenigd te worden. „Laten wij ons dan terugtrekken." „Neen, dat niet., want God is met deze mammen, zooals je gezien hebt.," zeide Saf fira. „En indien de Meester uit don Hemel neer zal dalen, zooals zij allen verwachten, zal Hij een koninkrijk in Jeruzalem stich ten, en het zou dam niet wenschelijk zijn. dat. wij bij de tegenpartij waren, als dat gobourde." „Zij eischon hot niet, dat wij ons land verkoopen," zeide Ananias, peinzend de wenkbrauwen fronsende. „Laten wij be dachtzaam zijn en onze bezittingen bijeen houden, totdat wij weten, wat er gebeuren zal." „Van morgen nog bracht Joses geld on Ic-gde het neer aan de voeten van de apos telen," zeide Saffira. „Hij hoeft iederen kubieken meter van zijn boerderij verkocht. Zo weten dat wij ook landerijen bezitten," voegde zij er wrevelig bij, „en zo verwach ten, dat wij hotzelfde zullen doen. Er zijn roods vijfduizend menschen bijeen en aan weinigen komt zelfs grond genoeg toe om in begraven te worden". „Het is een hard geval," klaagde Ana nias,,, dat eerlijke, vlijtige lieden alles wat zij bezitten, aan bedelaar» moeten afstaan. Zo zullen het als sprinkhanen verslinden. Wat ons betreft, die hot gegoven hebben. ADVERTENTlE-PRfJS PES GEWOSB REGEL I (UB 1)es ZATERDAGS 10AO Di'GEZOKbEK RECLAMES DUBBEL TARUt* KLKDTS ADVERTKKTiBS na SO woorden S0 «ai! Zaterfegi 7» MBk I- bij TonroÜtietalhag «J Aan het Zoeklicht. Leiden, 13 petober. •Ik heb mij gisteren vergist, toen Ik schreef: Ik hoop dat Pniël U klein. zal zijn. Dr. Riemens spreekt namelijk niet ia Pniëi, maar in Prediker. Deze vergissing geeft mtij ongezocht cl©, gelegenlheid nog een9 opnieuw tot bifcrd- iiing van deze vergadering, waar een 2eet belangrijk onderwerp aan de orde komt, op te wekken. OBSERVATOR. werd hier een lichte aardbeving gevoeld, richting Oost-West, duur ongeveer twee minuton. Danjoemas: Zondag werden hier eenige •hevige aardschokken gevoeld in de richting Oost-West. Ze hielden ongeveer drie minu ten aan. Solo. Zondagmorgen te 11.25 had hier een aardbeving plaats, die dertig seconden aanhield, de richting waa Oost-West Kediri. Zondagmorgen te 11.25 had al hier een 'hevige aardbeving plaats. De richting der beweging wrs Oost-West, de duur twee minuten. De klokken stonden stil. Soekaboemi. Zondagmorgen te half- twaalf werd hier een aardbeving gevoeld, die dertig seconden aanhield. Jogja. Zondagochtend te 11.20 had hien een vrij hevige aardbeving plaats. Blitar. Gistermorgen te 11.27 had hie® een hevige aardbeving plaats, die ongeveer 4mimuten duurde. De bewoners ontvlucht ten in doodelijken angst de hevig schom melend© woningen. Ton slotte nog een bericht uit Semarang, ook d.d. 11 September, dat gewag maakt van oen serie vrij hevige aardschokken, die bijkans 1 min/aut aajnhieldfan. Riohtjing Noord-Zuid. Ongelukken zijn niet voorge komen, het bloef bij de bekende verschijnse len: slingerende lampen, klepperende blin den, stilstaande klokken, zeezieke emoties, e. d. Het is wel oen hoogst zeldzaam voorko mend verschijnsel, dat de gohcote aardkorst van Java op nagenoeg hetzelfde oogenbliJfl in bewoging is geweest. Geen politiek. Naar aanleiding van geruchten, die in sommige bladen tot uiting zi n '.omen, dat in de kringen van het Vertx.ua van Nederlandscho F abrikantenvereon i gin gen zou worden overwogen bij do a.s. verkiezin gen met een eigen candidate®!ijst uit te komon, verzoekt de voorzitter van dat ver bond, dë heer A. S. Maas, om dergelijke geruchten op de meest categorische wijze tegen te spreken. Wie zoo iets veronder stelt maakt een carieatuur van het Ver bond, dat krachtens zijn oorsprong, krach tens zijn statuten en krachtens den geest, die zijn beleid tot op heden hoeft be- heerecht, nooit deel kan of mag nemen aan eenige vorkiezingspolitiek. Bakkersnaehtarbeid. Do Tweede Kamer heeft gisteren, met 62 togen 17 6temmen aangenomen hot ncod- wotje tot wijziging van de Arbeidswet 1919 betreffende bakkersna iirbeid. Togen .stemden de S.D.A.P. en do com munisten. I Onliriliging van den Zondag. Zaterdag j.L kwam te Rijswijk do Ge meenteraad in openbare vergadering bijeen. Een ingezonden stuk van de vereenigiug tot behartiging va® do 'belangen dei* Nod. Herv. Kerk over de ontheiliging van den Zondag sedert de opening van. de wieler baan, ontlokte den heer Ter Hall de op merking, dat mem met die paar on- tevreden menschen niet be- nat rost ons dan in tijden van tegenspoed of voor onz/dn ouderdom?" „Ja, wat rest ons?" herhaalde zijn vrouw. „Doch wij moeten iets doen, anders zullen w ij erg bepraat worden. Indien wij eens" en zij liet haar stem tot zacht gefluis ter dalen, „het land verkochten cn dat ook openlijk vertelde®, doch van de som slechte een gedeelte weggaven; het ovorige kunnen wij dan veilig opbergen, totdat wij het noodig heben." „Jo bent inderdaad oen verstandige vrouw!" riep haar ma® uit. "Ik ken iemand dio mij een goede som voor het laad zal goven." „Ga dan heen en verkoop hot doch laat niemand te weten komen, wélk bedrag ja ontvangen hebt- Dat blijft tusschen ons boi- den geheim. De man Petrus zal veronder- et ellen dat wij alles gegeven hebben evenala Joses." Dus ging Ananias uit en verkocht het land; en hij ontving er een goede eom voor, welke het tweetal in de aarde begroef, ten- wijl zij er 6leoht3 een gedeelte afnamen; dj| legde do ytouw op haar schoot. ^Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1