Uit de Omgeving. Gemeentelijke Aankondigingen, Burgemeester en Wethouders van Lei-den; Gezien de missieve van Gedeputeerde Staten wan Zuid-Holland van 2730 September 1921, waarbij zij berichten, dat eene commissie uit ibun midden ten stadhui ze zal zitting houden naar aanleiding van de voorgenomen oprich ting Tan een telefooncentrale in het Rijkstele- graafkant oor te Leiden, waarin zullen worden opgesteld eenige eleolrische aggregaten. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat op Vrijdag, den 7den October a. s. des voormid- lags te 9.30 ten Raadhuizo gelegenheid zal worden gegeven om ten overslaan dier com missie bezwaren 'tegen de voorgenomen oplich ting van de telefooncentrale in te brengen. Burgemeester en Wethouders ypjr Leiden; Gezien het verzoek van: a. de N. V. Wernink's Kalkfabriekem om vergunning tot uitbreiding der kalkfabriek aan den Hoogen Morschweg No. 32, kad. Sectie P No. 346, door het bijplaatsen van een gra- nulator tot het breken van steen en een beker- werk tot het opheffen der gebroken 6teen en liet stoken in een reeds bestaand walswerk, wélke machines worden aangedreven door een reeds bestaande electromotor van 25 P.K.; b. de firma H. M. Biesiot, om vergunning tot uitbreiding van de bestaande koek- en ban- kelfabriek en koffiebranderij aan de Haarlem merstraat No. 164, kad. Sectie H No. 3184, door bet plaatsen van een heeteluchtoven en oen heetwatoroven, een doegmachine en een suikermolen, gedreven door een electromotor van 3 P.K., twee dcegmachinos en een aman delmolen, gedreven door een electromotor van 6 P.K., een deegmachine, gedreven door een electromotor van 8 P.K., een ventilator, gedre ven door een electromotor van 1 P.K., een ver plaatsbare speculaaswals, gedreven door een electromotor van 1 P. K., drie eierklutsmachi- mes, gedreven door oen electromotor van 2 P.K. en twee spitten, 'n molen en een exhauster, ge dreven door een electromotor van 4 P.K., voor de koffiebranderij, zulks ter vervanging van alle bestaande ovens, machines en electromo- toren; c. Peter M. Verhoef, om vergunning tot uit breiding der fabriek van fijne vleeschwaren in liet perceel Boerbaavestraat 91010a, kad. Sectie B No. 28362837, door 'het bijplaatsen van een rookkast; d. I. Zandvoort, firma G. J. Leijh, om ver gunning tot uitbreiding van de rcokerij, zou- lerij en Yleeschbewerkingsinxichting in het per ceel Pieterskerkolioorsieeg no. 26, kad. Sectie G no. 766, door het plaatsen van een electro motor van 5 p.k., ter vervanging van een elec tromotor van \Vt p.k., voor het aandrijven van ec-n vkeschbcwerkingsmackine; e. Joh. Poptie Jr., om vergunning tot uit breiding van de brood-, koek, en besohuitbak- ikerij in 'het perceel Hoogewoerd no. 64, kad. Sectie D No. 924, door het plaatsen van een heelwateroven ter vervanging van den bestaan- den heeteluchtoven en het bijplaatsen van een electromotor van 2 p.k. voor het aandrijven van een lift. f. L. Hoogeveen om vergunning tot het op richten van een brood-, koek- en beschuitbak kerij in het perceel Bronkhorststraat no. 43, kad. Sectie N No. 31, waarin, geplaatst zullen worden een heeteluchtoven en een electromotor van 2 p.k. voor het aandrijven van een deeg- kneedmaohine; g. B. J. Schneiders om vergunning tot op richting van een wasch-, glans- en strijkinrich- ting dn het perceel Hoogewoerd No. 70, kad. Sectie D No. 999, waarin zal worden geplaatst een electromotor van Yi p.k. voor het aandrij ven van een strlikmachine, een glansmachine en een compressor, en een electromotor van 2 p.k. voor het aandrijven van een wascbmachi- D« en een centrifuge. h. de Firma Johan Parmentier, om vergun ning tot uitbreiding der sajetfabriek aan de Sohelpenkade No. 6, Sectie M No. 3794, door bet bijplaatsen van een electromotor van 1 p.k. voor het aandrijven vem een te plaatsen ver warmingsmachine, drie electromotor en van 3 p.k. voor het aandrijven van een te plaatsen verfmacbine, een pomp machine en een wol- Idiroogmachme, een electromotor van 4 p.k. voor aandrijven van een te plaatsen twijmmachine; oen electromotor van 4 p.k. ter vervanging van «en electromotor van 3/4 pk., voor het aan drijven van een bestaande twijnmaohine, een electromotor van 6 p.k., ter vervanging van een electromotor van 5 pk., voor het aandrijven van een bestaande twijnmachine, twee electro- «notoren van 1% pk-, ter vervanging van een electromotor van 10 pk., voor het aandrijven (Van twee bestaande spinmachines; twee electro motor en van 20 pk., ter vervanging van 2 ^ootromotoren van 15 pk., voor het aandrijven Wan, de bestaande en een er bij te plaatsen (walkmachine. Geven kennis aan het puhliek, dat genoemde Ipwrzceken met de bijlagen op de Secretarie ^Jezer gemeente ter visie gelegd zijn, alsmede Bat pp Zaterdag, den 15 October ek. doe voor- jhiddags te half elf op 'het Raadhuis gelegen heid! zal worden gegeven om bezwaren tegen Bpre verzoeken in te brengen. Gemeenteraad Oegstgeest. Voorzitter, tevens secretaris, burge meester Griethuyzen. 'Afwezig de heeren Nijssen en de Graef. Ka h'et lezen der notulen, welke orrver- |taderd worden goedgekeurd, doet de voor letter mededeeling van de navolgende in- ijekoOTonJ plukken: a. van oen heer Nijssen mededeelmg dat Mi wegens ziekte verhinderd is de verga dering bij te Wonen; b. goedgekeurd van JGed, ifSfy terugontvangen eenige oomipltl besluiten: c. med. van B. eni W. dat kas- heeft plaats gehad en/ ülles ac- fctxwd is bevonden; d. Kon. goedgekeurd de ivenoMening tot wijziging der verord. H. Veör kennisgeving aangenomen. Een edres van H. de Pree om beschik- i^aarsteliig van een lokaal der 0. L. S. ■san pen Morsch voor het houdeni van re- jpetflzje der op te richten zangvereenjigen; rrdt ter afdoening gesteld in handen van en#. /Thans kotmt, aan dc orde het voorstel- JHje&en betreffende kinderbijslag, waar- lover in de vorige vergadering de stommen •taakten. Yoorötel was den leeftijdsgrenis to bopalen op f6 JaÏÏr. Tegen) stemden: Spaargaren, Bakker, Zandbergen en Zaal berg, zoodat opnieuw de stemmen steak ten en het voorstel was verworpen. Nu kWam in stemming hot voorstel- van der Hulst oan den leeftijdsgrens te be palen op 15 jaar, hetgeen werd verworpen. Tegen stemden: Spaargaren, Van Delft, Bakker, Zandbergen en1 Zaalberg. Vervol gens kwam in stemming voorstel-Zandber- genl om den leeftijdsgrens te bepalen op 14 jaar, waarbij de stemmen staakten omdat de voorsteller stemdo togen zijn eigenj voorstel; verder stemden tegen Van Delft, Bakker en Zaalborg. Werd aangehouden tot do volgende ver gadering. Hierna wordt hij algemeene stemmen in do vacature-A. M. Brouwer bij de pi. Schoolcommissie voorzierf, door de benoe ming van den heer P. Ie Grand, oud-dfis- trictsschoolopziener. Met hoofdelijke stemming wordt de heer J. v. d. Voet, gom. opzichter, benoemd tot schatter der Bijz. Scholen in het algemeen en voor de Ned. Herv. School, waarvan hij bestuurs lid is, de heer Speijker te Leiden. Vervolgens word,t oene verordening tot schoolgeldheffiing voor het openlbaar e n bijzonder lager onderwijs vastgesteld,wel ke 1 Jan. a.s. in werking zal treden. Het schoolgeld bedraagt per maand voor inko mens van 8001000, 20 et, en! verder voor elke ƒ200 5 ct meer tot 1800; van f1800 tot f2800 voor elke f200 10 ct meer; van f2800 tot f3800 15 ct. meer; van f3800 tot f4600 20 ct. meer voor elke f200 en f 4600 of meeT f 2.65 per maand voor het eerste kind, terwijl voor het 2, 3, 4 enl 5 (kind deze bedragen worden verminderd met respectievelijk 20, 40, 60 en 80 ben hon derd en voor het zesde kind geen school geld verschuldigd is.. Deze vermindering geldt alleen] als zij gelijktijdig een school van dezelfde soort bezoeken. - Het schoolgeld voor het vervolgonderwijs (oud herhalingsonderwij.s) bedraagt do helft van liet schoolgeld van het gewoon lager onderwijs. De verordening bot in vordering wordt mede vastgesteld. Na het met algemeene stemmien vaststel lenf van eene comptabiliteitsbesluit wordt het kohier H. O., dienst 1 921, vastgesteld, dat loopt over 16 maanden, tot een bedrag van ƒ88.405.553, waarvan ƒ66.304.173 voor den dienst 1921. Heffingspercentage bedraagt 3Y der halve gelijk aan het dienstjaar 1920. Hierna rondvraag, waarvan de heereri Spaargaren en Van Delft gebruik maken. Daarna sluiting. Gemeenteraad Rijnsaterwoude. De waarnemende voorzitter, wethouder W o s e t o i n opent de vergadering!, geeft het woord aan den Secretaris om de notulen te le zen, welke na lezing onveranderd worden vast* gesteld. Ingekomen wan een schrijven van de Directie der Licht fabrieken te Leiden, waarin zij ver klaart, op een desbetreffende vraag van wethom der Hoogenboom in een vorige vergadering gé- daan, dat het contract voor het leveren van licht en kracht door Leiden aan Rijnsaterwoude, geldig zal zijn, zonder abnormale omstandighe den, tot 1947. Wordt voor kennisgeving aanga» nomen. Verder is ingekomen een schrijven van de Wed. Kinkel waarin zij verzoekt, haar loon van f 84 te brengen op f 150 voor het schoonhouden der school en daarbij komende werkzaamheden. B. en W. stellen den raad voor daar het loon van f 84 wel wat laag, maar toch f 150 weer te hoog is, dit te brengen op f 120. Enkele leden bespreken de werkzaamheden van deze vrouw, en meenen dat f 150 niet te veel is, waarom de heer Compeer voorstelt haar do gevraagde som te geven. Dit voorstel wordt in stemming ge bracht en verworpen mot 5 van de 7 stemmen, en dat van B. en W. aangenomen. Punt 6 van de Agenda. Vaststelling veror dening tot wijziging der verordening op de hef fing van den Hoofdelijken Omslag, werd in ge heime zitting behandeld. Vervolgens word aan den raad voorgelegd een verordening betreffende het leggen van kabels of buizen, ten behoeve dor Electridteits- en wa tervoorziening in de gemeente Rijnsaterwoude. Enkele leden kunnen niet begrijpen wat de be paling inzake de watervoorziening beteekent in deze verordening maar niettegenstaando hierover niet veol duidelijk gemaakt kon worden, werd toch de verordoning met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens legden B. en W. den raad een for mule voor, van een gebed om dé raadsvergade ringen te openen, naai- aanleiding van een voor stel van den heer v. d. Zwam op een voorgaan-* de vergadering aangenomen. Met deze formule konden alle leden zich vereenigen, zoodat in het vervolg do raadsvergaderingen met gebed zullen worden goopend. Bij de rondvraag bracht de hoer Verbeek de haven ten sprake; deze zit vol modder, en zal hij het laden van bieten groote moeilijkheden opleveren. Spr. weet niot wie die haven moet onderhouden, de een zegt Rijnland, en den ander de gemeente. De Voorzitter zegt een onder zoek toe. De heer Hoogenboom zag gaarne dat de raad kon besluiten om het spuitenhuis wat op te knappen, daar het er zoo haveloos uitziet; de heer Compee r zou gaarne zien dat het ge meentehuis wat geverfd werd, het laatste zou echter naar het oordeel van den raad nogal een aanzienlijke som golds vragen, waarom besloten word daarmede te wachten, en het spuitenhuis nu te laten schilderen. De Voorzitter stelt nog aan de orde het benoemen van een Commissie voor reclames voor den Hoofdelijken omslag; door hem werden benoemd de heeren (Hoogenboofrn), Verbeek en Compeerlaatstgenoemde kon deze benoeming niet aanvaarden, waarom dn diens plaats werd benoemd de heer v. d. Zwam. Hierna ging de raad in geheime zitting over. Na heropening der openbare zitting werd met algemeene stemmien besloten vier maanden hoof delijken omslag te heffen volgens Kohier 1920. Wethouder Hoogenboom stelt de vraag aan den Voorzitter, of het hom vergund wordt, oen mededeeling te doen aan den raad, over een finantiool onderdeel dor gomeentehuishouding. De Voorzitter geeft hiertoe verlof, doch wil dan gieen stemming over hot onderwerp. Do heer Hoogenboom meende dat dit behoorde toegestaan te worden, indien dit noodig mocht blijken. De Voorzitter heeft hiertegen dan geen bezwaar. De hoer Hoogenboom het woord verkrijg gende, deelt aan den raad medo. dat toen er een vacature was van Secretaris der gemeente, een oproeping werd gedaan, en uit die oproeping een aanbeveling door B. en W. werd opgemaakt, waaruit door den raad werd benoemd de heer Wijkor. De heer Wijker werd met zijn benoeming in Kennis gsteld, kwam ,$ersoonKjk de gemeente bezoeken, en deelde den raad medo dat hij zijn benoeming niet aannam. Hierna werd weer een oproeping gedaan, en ook de vorige niot gekozen sollicitanten, schrif telijk gevraagd of zij hunne sollicitatie alsnog gestand hielden. Hieruit word weer oen aanbe- yeling van tweo gemaakt door B. en W. aan den raad. Wetende van deze oproeping volgde oen zeer buitengewoon iets, namelijk het dagelijksch bestuur word op zekeren dag verrast raet een bpzoek van den heer Wijker, do eorstbenoemdo. Deze heer deelde mede dat hij een uitneediging had ontvangen van den burgemeester van Wou- brugge, onderteekend met den naam van den heer Wesstein (locortburgemeestor onzeaj ge meente) om zich alsnog aan tio komen bieden, om als No. 3 op de aanbeveling te mogen ge plaatst worden. Noch de heer Wesstein, noch de beide andere wethouders wisten van deze uitnoodiging iets af. Wel was ter elfder ure mededeeling gedaan aan wethouder Wesstein van zijn komst, doch deze telegrafeerde direct dat dit niet moest gebeu ren, doch dit telegram kwam te laat aan. Ook kreeg de heer Wesstein een mededeeling van den burgemeester van Woubrugge dat hij er bij had geschreven aan Wijker dat zijn reiskosten werden vergoed, en verzocht daarom den heer Wesstein deze reiskosten in voorschot aan Wijker te be talen. De heer Wijker gevoelde zich na alles ge hoord te hébben geheel teleurgesteld, dat de heer Baurnan, burgemeester van Woubrugge zoo vrijmoedig was geweest, hem zonder opdracht van het dagelijksch bestuur van Rijnsaterwoude uit te noodigen; hij begreep dan ook wel dat zijn bezoek geen succes kon hebben en legde over zijn gemaakte reiskosten groot vijf en twin tig gulden (zegge 25 gulden). Wethouder Hoogenboom maakte toen direct de bemerking dat dit geld niet door de gemeente betaald mocht wérden, maar door den- geno die hem had uitgenodigd, den heer Bauman van Woubrugge. Ondanks deze waarschuwing was onze voor zitter zoo gemoedelijk do f 25 maar in voor schot, to geven aan Wijker. Doch nu, ging epr. voort, kan ik mij als wét-houder der gemeente niet veroorloven een mandaat voor teruggave te teekenon. Ik verzoek aan den raad hiervan kennis te nemen, en hierover zijn oordeel uit te De heer Verbeek het-woord verkrijgende gaf te kennen, dat betaling niet uit de gemeen tekas mag geschieden. De heer Compeer sprak zijn leedwezen uit dat het geld reeds was voorgeschoten^ maar achtte zich niet gerechtigd toestemming te geven, voor teruggave uit de ge meentekas. Alle raadsleden waren het met deze laatste beschouwingen eens, zoodat de heer W o s s t e i n deze vijf en twintig gulden niet terug krijgt-. Deze mededeeling van wethouder Hoogen boom wekte groote verwondering en afkeuring bij den raad dat iemand met name burgemees ter Bauman van Woubrugge zich zoo kon ver lagen, op zijn eigen houtje, iemand uit te noo digen, die reeds bedankt had, en dan te belo ven dat reiskosten zou worden vergoed. Hierna sluiting der vergadering. KATWIJK, i Bturg^edlüjkte SLtiand Geboren: Christiaan z van J. Hoek en G. Snijders Ja cob Qhristiaan z.van J. Chr. van der Spek en H. Kuijt Johanna d. van R. Varkevisser en C. van der Kwaak Cornelia d. van A. Kraayen- oord en H. Guijt Arie z. van W. Nijgh en A. v. d. Plas Willem z. van Jb. v. d. Bent en T. v. d. Boon Cornells z. van Jb. Haasnoot en N. den Haas Bastiaan z. van C. Zwaan en M. Star -Maria Louiso d. van A. L. vau Zwet en J. van Duijn Dirkje d. van C. v. d. Plas en J. Haasnoot Hug z. van T. van Duijn en A. van Duijn Cornelis z. van W. Guijt en M. v. d. Bent Adrianus z. van F. Meyor en J. Luiten Leuna Margaretha d. van A. Ouwe- hand en J. M. Parlevliet Lovenl. kind van W. van Duijn en J. den Heijer. Ondertrouwd: Cornelis van der Bent en Jaeoba Ouwehand 1 Willem Jacobus van Kam pen, te Delft en Aaltje den Duik Pieter van der Spek en Cornelia Schaap Adrianus Wil helmus Bernardus van Rhijn te Noordwijk en Anna Maria Antonia Aarts. Gehuwd: Willem van Boelen en Pet-ronella Plug Willem van Klaveren en Jannetje Var- kevisser Jacob van der Plas en Wijntje Haas noot. Overleden: Gerritje Vlieland 8 mud., d. van G. Vlieland Maria Elsabeth Antoinette Louise Dumont 84 j. Leendert Vooije 19 j., z. van L. Voodjs en C. van der Plas - Arie den Eeijor 4 mnd., z. ran W. den Heijer en L. van Velaen Maartje do Jong 69 j., echtg. van Fl. van Duijn Lena Maria van Maren 12 j., d. van W,. van Maren en A. A. M. Zweste. Ingekomen: Mej. G. Molenkamp W. H. van der Harst G. Francken en gezin Mej. L. J. de Vries. Vertrokken: P. Rijnsburger, Dorpstraat 24, Oegstgeest J. B- de Ruiter, meubelstraat 24 .Rotterdam N. Kromhout, 's-Heereniberg Mej. M. van der Nagel, F. C. Donderstraat 24, TJtreoht Mej. A. C. M. Locher, Hazepatenlaan 24, Haarlem Mej. A. W. P. Zambook, Jana- straait, Haarlem Mej. M. Nieuwdorp, Kruis- wieg 25, Hoek van Holland. WASSENAAR. A.s. Donderdag des voormiddags 93 uur ver gadert do Raad dezer Gemeente. Punten van behandeling zijn: 1. Beëdiging nieuw benoemde raadsleden; 2. Ingekomen stukken; 3. Aanbieding begrooting 1921; 4. Aankoop verbandlost5. Kohier Hon denbelasting; 6. Wijziging heffing hondenbelas ting; 7. Uitl-oting obligation geldleening; 8. Ontheffingen bouwverbod; 9. Pensioengrondslag Ambtenaren10. Voo-rloopigo Vaststelling Ge~ meentorokening 1920; 11. Schoolgeldheffing12. Uitbreiding gasbuizen net; 13 Sluiting Kerk straat voor automobielen; 14. Af- en voorschrij ving begrooting 192115. Bouw overdekte speel plaats O. L. School No, 2; 16. Aanvullingsvoor schot woningbouw; 17. Verhuur dokterswoning en voormalig postgebouw. 18. Verhuur land aan do haven. 19. Benoeming lid Burgerlijk Armbe stuur 20. Benoemng lid bestuur bouwvereenigiug. 21. Benoeming lid schoolcommissie. 22. Benoe ming k-den gascommissie. - Een bediende van den heer J. a 1- liier, die, naar wij vernamen bij het afrekenen imet zijn patroon f 1.00 te kort- kwam, trok dit zich zoo aan dat hij getracht heeft zich van het leven te berooven. Gelukkig werd het nog bij tijds gemerkt en door spoedig ontboden genees kundige hulp is erger voorkomen. Wel wat al to veel eergevoel zou men zoo zeggen. Maandagmorgen werd de brand eer gealarmeerd voor een begin van heidebrand bij de Nieuwe laan. Vermoedelijk is het drogo gras en ruig door vonken van een voorbijrijden- locomotief dér H. E. S. M. in brand ge raakt-. oor hulpvaardige handen is het vuur ech ter spoedig oedoofd, zoodat de spuit niet behoef de uit te rukken. SASSENHEIM. Met verwijzing na ar de betref- fende advertentie in dit blad, worden alle lezers en lezeressen, voor zoover zij daarvoor in aan merking komen, herinnerd aan en opgewekt tot hijwoning van do belangrijke vergadering der A.-R. Kiesvereeniging. De heer H. v. Zonneveld hoopt dan een uiteenzetting te geven van het rapport inzake het passieve Vrouwenkiesrecht. De penningmeester van het eo- mité voor het Millioen, maakte dezer dagen als 5e storting een bedrag van f 350 over. Totaal is nu reeds f 2495 opgezonden. RIJNSBURG. Burgerpii jke Stand. Glehuwd: D. Quart-el 34 j. en J. Hogewoning 25 j. J. P. J. Oosthoek 27 j. en H. G. W. van Klaveren 24 j. VALKENBURG. -< Burgerlijke Stand. Glehuwd: J. M. de Ruijter 27 j. en M. Peet 24 j. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Bevallen: C. Hogeboom, geb. Albüaa z. Gehuwd: H. Leemans en T. de Gxoo. ZOETERWOUDE. B»rg?eiGüjkife Sj'tiandl. G«©boren: Cornelis Johannes z. van C. van der Meer en C. M. Berg Thomas z,van J. A. Janeen en P. van der Heeven. Getrouwd: Karei Johan van alsen 27 j., van Heumer en Petronella qohanna van Konij nenburg 25 j. Gerardus van Leeuwen 28 j. en Cornelia Gijeborta van Velsen 36 j., wed. van Cornelia Klijn Nicolaas van den Akkor 26 j. en Alida Hendriita Witsenburg 27 j. Overleden: Gerrit de Heer 64 j. TER AAR. i—Burgerlijke Stand. Bevallens J. M. Hoogenboom, geb. Vermeulen, z. C. v. Kints, geb. Waasdorp, z. Overleden: M. van Leeuwen, 75 j. wed C. Ram P. de Vogel, 74 -j., echtg. van M. Arieman. ZWAMMERDAM. i Burgerlijke Stand. Bevallen: E. Vorbeek,, geb. Kalshoven, z. S. A. de Bruin, geb. Lezwijn, d. G. Vietje, geb. Venema, z. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De raad dezer -gemeente vergadert op Donderdag, 6 October 1921, des namiddags te 2 uur. Agenda: 1. Voorstel van B. en W. t-ot het verleenen van een crediet voor de rioleeriing van een gedeelte van de Raadhuisstraat 2. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet voor het aanschaffen van meubi lair en leermiddelen ten behoeve van de school voor L. en M. U. L. O. aan den Oudshoorn- schen weg. 3. Verzoek van de Wed. J. de Bruin Vlaskanap, om toeslag op haar pensioen over 1921. 4. Verzoek van het Bestuur van de afdeeling Alphen aan den Rijn van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, om van verschillende schoollokalen gebruik te mogen maken voor het houden van cursussen, met voorstel van B. en W. 5. Adres van inwoners van de Ridderiraurt om electriciteiitsvoorziening van dat geaneentedeel met voorstel van B. en W. 6. Verzoek van R. G. de Vos, om wederinhoiring van de boerderij „Bijdorp", met voorstel van B. en W. 7. Voorloopige vaststelling van de gemeenterekenang, dienst 1920. 8. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een regeling met de gemeente Boskoop, betreffende de toelating van kinderen uit deze gemeente op de Openbare Lagere School te Boskoop. 9, Voorstel van B. en W. tot het verleenen xan een gratificatie aan den Inspecteur van Politie. 10. VooTsted van B. en W. tot overname in eigendom en onderhoud van dé Willemstraat. 11. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verorde ning inzake het openhaar vervolgonderwijs in deze gemeente. 12. Voorstel van B. en W. tot opheffing van de betrekking als -helpster in de nuttige handwerken aan de O. L. school-School- s-traat. 13. Voorstel van B. en W. om niet over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van de woningen, wijk B nos. 49 en 50. 14. Voorstel van B. en .W. -can afwijzen# -te beschikken op het verzoek van Mej. V. E. Nioola, om het raadsbesluit inzake belooning voor het gevan van onderwi,je in de Fransohe taal. alsnog te herzien. 15. Voorstel van B. on W. om een cre diet van 50.toe te staan voor een tractatie aan de leerlingen der O. school aan den öuds- hoornschen weg, ter gelegenheid van de offi cieel e ingebruikneming van die school. 16. Adres aan den ft a ad van den Algemeenen Secretaris van den R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", te 'eJGravenihage, om toekenning aan H. v. d. IJssel van kindertoeslag voor twee kinderen, waarvan hij de verzorging op zich neemt, met afwijzend voorstel van B. en W. 17. Voorstel van B. en' W. in verband: met -het ad vies v-an de Commissie van Bijstand' voor het Grondbedrijf om maatregelen te treffen voor verruiming van de werkgelegenheid in den a.s ginter. 18. Adres van het Bestuur van de Y&t- eemgtag tot bevordering van Tuinbon wonder wijs om gebruik van een schoollokaal en toe kenning van su'bsidie, met voorstel van B. en W. 19. Voorstel van B. en W. lot vaststelling van eene verordening, houdende bepalingen voor het schoonmaken van de schoolgebouwen, voor openbaar lager onderwijs in dezo ge meente. 20. Benoeming van een onderwijzer aan de 0. School voor L. en M. U. L. 0. aan den Oud'shoornschen weg. Voorgedragen wordt J. J. Kaan, onderwijzer aan de O. School voor U. L. Onderwijs te Torneuzen. Gemengd Nieuws, Raadscommissie en Bedrijfsdirectonr. Toen de Utrechtsche raadsleden leden van do bedrijvencomimissie, zich naar do gemeentereinw ging begaven om een en ander In «ogenschouw to nomen, werd hun do toegang tot de terreinen geweigerd. Daarover ten hoogste verbaasd, ver namen zij van den portier dat de directeur dor gemeentereiniging hem en den onder-portiers in structie had gegeven, dat geen onbevoegden tot de terreinen mochten toegelaten worden en hier toe behoorden ook de raadsleden. De commissie trok hierop naar het bureau van den directeur, waar één der heeren, sprekende namens de commissie, van den diecteur eischte dat hij toegang tot de terreinen zou verleenen. Deze was daartoe bereid aisde commis sie zich zou stellen onder het toezicht van den directeur. Ontstemd over dit eigenmachtig optreden, heeft de commissie zich direct in verbinding ge- steld met den waarn. burgemeester, wethouder J. H. Th. O. Kettlitz, die daarna den directeur hij zich heeft ontboden. Het is te meer een vreemde houding van dezen ambtenaar, daar hij wist, dat hij zijn bevoegds heid te buiten ging, omdat de raadsleden, indien zij zich legitimeeren, steeds het recht hebben do gemeentelijke terreinen te bezoeken. „Stand." Tusschen Hengelo en Del- den zijn Zondagavond twee meisjes van een horloge, een rijksdaalder en een nieuwe fiets beroofd De vermoedelijke daders uit Goor zijn aangehouden. Vorige week werden te Spekholzerheide twee nachtelijke -diefstallen met braak gepleegd -bij landbouwers. Boter, vleesch, eieren, kleeding, wijn en een rijwiel werden gestolen. De politie van Kerkrode heeft thans na een paar nachten in hinderlaag ge legen te hebben, de twee vermoedelijke -dieven gearresteerd. Uit Weeneo seim-t men nog omtrent den Nederlan-dschen speculant, dot volgens de devisencentrale de verschillende banken eoi firma's daar ter stede een echa-de lijden tot een -bedrag van (tot Nederlandsche guldens herleid) 115.000.Volgens den koers van de kroon is dit 960 millioen kronen.. Dit bedrag is verdeeld over 24 firma's en bij geen van hen is de schade zoo groot als in de eerste berichten werd gemeld. Een tapper te Haarlem verkocht Zaterdag -aan drie jongens (onder wie er een was van 15 jaar!) drie deciliter jenever. Een der jongens ging zich dusdanig aan -den dtenk te buiten, dat hij stomdronken geraakte. Een agent vond hem des nachts in bewusteloo- zen toestand achter een perceel in het Fr ede-* rikspark. Per brancard werd hij naar het St. Elisabeth's Gasthuis gebracht. Tegen den tapper is proces-verbaal opge maakt terzake overtreding der drankverorrde- n-iinig. „O. H. Crt." In het gemeentelijk ziekem- huis -te Zwolle is typhus uitgebroken onder hot verplegend personeel. Dertien hunner zijn aan getast, hoven-dien 5 -patiënten. Er worden geen patiënten meer opgenomen. Vborloopig zal ge tracht worden hulppersoneel te krijgen. De arbeider H. de Man te Sdmonahaven en zijn 16-jarige zoon reden op een boerenwagen van den landbouwer Troost, toen opeens door een tot heden nog niet opge helderde oorzaak, de paarden op hol gingen. Al dadelijk viel do jongen v-an den. wagen met het ongelukkig gevolg dat een der wielen hem over den buik ging. De vader, die het -ongeluk zag en er inmiddels afsprong bezeerde een •been. De toestand van zijn zoon is ernstig. On middellijk werd' hij per auto naar een- der Rot- terdamsc-he ziekenhuizen vervoerd, waar een ernstige beschadiging der ingewanden werd geconstateerd. Hoewel niet hopeloos i-s zijn toe stand gevaarlijk. De va-der kwam er beter af. hoewel deze niet geschikt is om zijn arbeid' te verrichten. De paarden, die te Biert dn een sloot terecht waren gekomen, werden gered. Te Winschoten is aange- houden Emmo Ndeboer, arbeider te Veen dam, verdacht van herooving van den heer T. Deen, te Assen van 2600. Vreesolijke toestanden. (Vreeselijke toe-standen op hot gebied dep onzedelijkheid zijn het, welke onthuld wor den dioor opgaven van het Duitsche minis terie van binnenlanidlsche zaken. Volgens deze officieele gegevenis zijn er In het Duitsche rrijk thans zes millioen ge slachtszieken. In 60 steden zijn openbare bord'eelen. De handel in blanke slavinnen) heeft enorme afmetingen aangenomen. Van 1 October 1919 'tot 1 Mei 1920 ver dwenen maar de groote steden 3700 meisjes en (vroorwem. Prof. dr. Loeser in Berlijn berekent, dat elk 25ste 'kind, dat in Duitechland geboren wordt-, erfelijk niet syphilis belast is. In Berlijn is ongeveer de helft van hem, dte \de kliniek voor geslachtsziekten bezoeken-, gehuwd; 42 procent mamniem, 41 procent vrouwen. Alleen in 'de stad Hannover werd bij 221 kinderen beneden de vijftien jaar In sommige steden treedt de onzedelijk heid alle grienzen to buiten. Daaronder be> hoort vooral Hamburg. Gelukkig ontwik kelt d'e Middernachtzending daar groots kracht. Zij wil thans op het latnid een „Heim" oprichten en vraagt daarvoor ■200.000 mark. Zij werkt reeds met 20 be zoldigde helpers in drie meisjeshuizen!. Mem begint te beseffen, dat er iets bui tengewoons göd'aao tmoet worden omi de onzedelijkheid begem te gaan. De gemeente^ (besturen van Leipzig, Altona erfi Hamburg willen de openbare bordeelen opheffen. In den Rijksdag is eed ontwerp tot bestrij ding der onzedelijkheid ip bewerking,

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 6