Engelsche Fantasiestofen beginnen onze prijzen met A. WAALS, Haarlemmerstraat 114. zijn voor Dames- en Kinderkleedlng thans zeer gewild. Voor extra lagen prijs brengen wij U in dit artikel een prachtsorteering. In DAMESMANTELS bieden wij U de mooiste Mantels voor f 14.75 en iets bijzonders voor f 18.75. Ziet onze Etalages. 9375 Ziet onze Etalages. "ixr^r^ji&ij&isxcisa Gemeentelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Vischvgrkoop, Do Burgemeester van Leiden brengt ter tennis van do ingezetenen, dat morgen \V rij dag) aan de gemeentelijke Visch- Orinkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) !%orkirijgbajir is SCHELVISCH k f 0.09, t5R00TE SCHELVISCH k 0.18, SCHOL i\ ƒ0.13, MAKREEL a ƒ0.18, ROODE \»00N a ƒ0.30 en TARBOT it ƒ0.50 per pond. \V. PERA, Weth., lo oo-Burgemees ter. Leiden, 29 Sept. 1921. SCHOORSTEENEN. Burgemeester en. Wethouders van Lei den herónjieren de ingezetenen aan hun verplichting, om stookplaatsen, schoorstee n-en, of andere rookleidingen, waarvan ge bruik gemaakt wordt, ten minste tweemaal 'ejaars te doen reinigen. Ndet-nakominig dezer verplichting wordt, ingevolge art. 38 der verordening tot voor koming van brand gestraft met een geld boete van ten hoogste tien gulden. W. PERA, Weth., loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 September 1921. AGENDA. DONDERDAG, 29 September. Leiden. Vergadering Anti Rov. Kiesvereeniging Ne derland en Oranje. Spr. R. Zuidema, Hoofd redacteur N.L.C. Nutzaal (ingang Lange- brug). Aanvang 8 uur. DONDERDAG 29 September. Leiden. Gezellige avond ten bate van het lrnnen- londs dor Zendingsschool in do Stadsge hoorzaal. Plaatsbespreking Donde.dag 10 'lot 12 uur. DONDERDAG, 29 September. Lei den. Gebouw „Prediker". Broeder De Jong. Kwart voor achten. VRIJDAG, 30 September. Leiden. Openb. verg. Leidscho Chr. Gymn. Vereen. „Spes". Kleine Stadsgehoorzaal. Aanvang half acht uur. VRIJDAG, 30 September. Leiden. Vergadering „Bond van Melkveehouders" Café Zomerzorg. Aanvang des morgens 11 uur. Apqlhekcn die tot en xnet Zondag op Maan dagnacht eiken nacht en de3 Zondags geopend zijn: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523* P. Du Croix, Rapenburg 9 Tel. 807 LANDBOUWARBEIDSWET. De Minister van Arbeid hoeft bij den Eoogen Raad van Arbeid aanhangig ge maakt hot voor-ontwerp van een Land- bouwaib-jidswet. Aan do toelichting wordt het volgende ontleend: Rechtmatigheid der wet. Ook zij. die de rechtmatigheid van de aanspraken der lan lbouwarbeiders op wettelijke bescherming nog niet toegeven, rullen moeten erkennen, dat indien) do thans bestaande ongelijkheid tusschem landbouw en industrie door het achter wege blijven van bedoelde bescherming wterd bestendigd, deze sen prikkel temeer vormt om den overgang van arbeiders uit den landbouw naar andere beroepen en den hiermede samenhangende trek naar de steden abnormale verhoudingen te doen aannemen. Dit wil .echter nog "niet zeggen, dat de iandbouwarbeid onder dezelfde wettelijke bepalingen zou moeten vallen als in de Arbeidswet 1910 .voor de industrie zijn vastgesteld. De landbouw stelt nu eenmaal andere eischen dan de nijverheid. Pet bedrijfshcofd. In de eerste plaats komt naar voren de positie van het bedrijfshoofd in diens ge zin of, andere gezegd, de vraag van den eigen of vrijen arbeid. Wettelijke rege ling van dien arbeidsduur voor den onder nemer persoonlijk behoort in een arbeids wet alleen thuis voor zoover zij noodzake lijk is om de bescherming der arbeiders mogelijk tc maken. Die omstandigheden doet zich in den landbouw niet voor en dus blijft de ondernemer geheel vrij om te werken wanneer hij wdl. Met betrekking tot het gezin van het bedrijfshoofd meent de Minister het door nem bij de behandeling der Arbeidsvat 1919 ingenomen standpunt voor den Iand bouwarbeid te iroeten verlaten. Hierbij ls meer dan m de industrie de bednijfs- arbeid samengegroeid, mot het gezinsleven en den! huishoudelijken arbeid. Daarom heeft do Minister de echlge- noole van 'het bodrijfshoofen zijn kinde ren van ten minste 16 jaar buiten alle wet telijke bepalingen gelaten! en inwonende bloed- en aanverwanten tot en met den eersten graad van 18 jaar en ouder van de bepalingen! omtrent -arbeids- en rusU tijden uitgezonderd. Praktische bezwaren leveren <Taartoe ook motieven. t Dienstpersoneel. r"!~r' Ten aanzien der dienstboden doet zich hert aangegeven standpunt in zake het bin nendringen in het gezinsleven evenzeer gelden. Er moet echter in de eerste plaats onder scheid worden gemaakt tusschen het werk van het vrouwelijk en dat van het mannelijke inwonende dienstpersoneel in het landbouwbedrijf. Hoewel voor de vrouwelijke dienslboden' de huiselijke bezigheden veelal in meer of hi mindere mate gepaard gaan met be- cfrijfswerkzaamhediennemen, daar beide soorten werk ineenloopen, de eerstge- noemden in elk geval een rufrne plaats in. Het-ligt daarom in de lijn om <Te werk zaamheden van vrouwelijke dienlstbodlen, hi et als la/ndbouwarbeid te beschouwen). Even-als voor de kinderen van bet bödrijfs hoofd geldt deze .totzcnderiingsbepaling al leen voor' personen van 16 jaar of ouder. Ten aanzien van de inwonende knechts, I is uitsluitend sprake van bedrijfsarbeid. De aard van hun werk verschilt niet van dat der andere landbouwarbeiders. Nood zakelijkerwijs moet echter voor deze groep naar een andere regeling wordlen gezocht». In vergelijking tooh met de ove rige arbeiders nemen zij een bijzondere plaats in. De Minister acht een alleszins bruik bare regeling mogelijk op dten grondslag eencr gemiddelds nachtrust van negen uren. Wordt daarbij vrijheid gegeven in de drukke periode met een uur minder te volstaan, dan kan hiervoor een vergoeding worden gevondten in een overeenkomstige verlenging op een tijd, wanneer de om vang der werkzaamheiden geringer is. Arbeidstijd. Bij de beschouwing van 'den arbeidstijd in het algemeen doet zich de vraag voor, welke beteekenis er voor de bepaling van het wettelijk gemiddelde aan dtó verschil lende perioden van meer of minder drukte in het bedrijf moet worden toegekend. Ten aanzien van den. drukken lijd dient in het oog te worden gevat, dat, indien daarvoor ©en arbeidstijd van gewonen omvang werd gesteld, in de meeste streken een tekort aan met 1 andbouwwerk vertrouwde ar- beiders zou blijken te bestaan, terwijl er ziich, naarmate het aantal arbeiders beter zooi toelaten om in den drukken trijd den normalen arbeidsdag te naderen, buiten dien tijd grooter werkloosheid zou moeten voordoen. Als een omstandigheid, welke bet vaststellen van een gemiddeldlenl ar beidsdag veel vergemakkelijkt, kan initus- solien worden aangemerkt dat tegenover de betrekkelijk konte periode, waarin de arbeid 'het sterkst is opgevoerd, tijdJenj staan, waarin het bedrijf veel minder werk geeft. ''-isascc 54-u.rigc weck. 1 De Minister is van oordeel, dat, voor zoover het mannen betreft, op den) grond slag van vier en vijftig uren per kalender- week een goede regeling van den arbeids duur voor de verschnlen/d» dee'en van het jaar kan worden getroffen; daarvan is dan ook in het ontwerp uitgegaan.' Als maximum-duur van den dögelijk- schen werktijd wordt hierbij gedacht aan zeven, acht. negen of tien uren. Het zal deze regeling over het geheel zeer ten goede komen, dat elk jaar met voorlich ting van commissies uit de belanghebben den wordt vastgesteld, voor welke deelien van het jaar de genoemde werktijdten zui len gcldenl, zocxïat met die bijzondere be hoeften van dé verschillende typen van bedrijven en van de verschillende streken kan wordlen gerekend. Het ontwerp laat het bedrijfshoofd de gelegenheid om de uren, waarop gewerkt zal worden, naar eigen inzicht te bepalen. Uitzonderingsbepalingen. Zal echter de lancbouwarbeidswet, wat de voorschriften omwent de aihedds- en rusttijden betreft, in de practijk niet leiden tot groote moeilijkheden en een oveT- groole kans op niet-naleving, dan zijn een drietal uitzonderingsbepalingen van ver ruimende strekking onmisbaar. Yoor sommige soorten van arbe'id.waar- van die, woliko het verzorgen van dieren eq van bepaalde tuinbouwgewassen be oogen, met name mogen wordlen genoemd, komt 'het den Minister niet mogelijk voor oen in de practijk aan het doel beant woordende regeling in voorschriften te belichamen. Het is daarom roodig, een be paling op te riemen, welke de gelegenheid opent om bepaalde werkzaamheden toe te laten met' overschrijding van den wettelijk bepaalden! arbeidstijd; krachtens bet twee de lid van artikel 18 zulten bedoelde werk zaariihcden bij a'lgem eenien maatregel van bestuur kunnen worden aangewezen. Voorts dient te worden gewezen op den arbeid bestaande in het verzorgen der kas sen. Deze arbeid behoort ook met over schrijding van den vastgestekSen werktijd toegelaten-te worden!. De tweedie uitzondering i3 vervat in ar tikel 22, le lad, krachtens welk», bepaling bepaalde soorten van Iandbouwarbeid ge heel of gedeeltelijk aan d'e voorschriften omtrent arbeids- en rusttijden) kunnen worden onttrokken. Het gaat bij deze uit zondering om die bezigheden, welke met werkelijken arbeid niet veel meer dan den naam gemeen hebben; typisch voorbeeld hiervan is de arbeid van dten schaapher der, waarschijnlijk ook <te ©enige soort Iandbouwarbeid, die voor aanwijzing in den hierbedoeklen zin in aanmerking komt De derde uitzondering betreft de moge lijkheid om overwerk te doen verrichten. Uitgegaan is van de gedachte, dat. aan elk landbouwbecfc ijf in den drukken tijd zonder een voorafgaande aanvrage de ge legenheid moet worden gegeven) om den werktijd voor mannen, met inachtneming- van een) bepaalde grens, te verlengen. De Minister meent die grens bij twee uren per dag tc moeten bepalen. Het aantal dagen, waarop deze verlen ging van werktijd ten hoogste zal mogen worden toegepast, stelt het ontwerp,in ver band met den omvang van de drukke pe riode in het bedrijf, op 42. Aan het hoofd der onderneming wordt echter de verplichting opgelegd elk over werk to verm cl dten op een lijst en hiervan aan -het eind van iedere week kennis te geven aan de plaatselijke commiosio, aan welke bij de uitvoering der wet een belang rijko plaats is toegedacht. Ten aanziien van den arbeid met dorsch- machincs en dterg. kunnen, behalve voor de gevallen, waarin de geoogste gewassen onmiddellijk van het land worden aJg»- dorscht, geen argumenten worden aange voerd om een belangrijk langoren dluur dan voor den indbstrieclen arbeid is toe gestaan te rechtvaardigen. Vrouwenarbeid. Wat de gehuwde vrouwelijke arbeiders betreft beperkt artikdl 15 den arbeidsduur tot ten hoogste acht uren per dag. Verder stelt het ontwerp het absolute verbod van Iandbouwarbeid voor vrouwe lijke arbeiders binnen 8 weken na hare bevalling. ■>- Voor leerpligjhïge kinderen acht de Mi- nistor het noodig den: loonarbeid geheel uit te sluiten. Het verrichten van allerlei lichte bezig heden, diie de kinderen in hun onmiddelij- ke omgeving vinden, wordt echter door het ontwerp aanvaard in d-ien zin, dat kinde ren van 10 jaar of ou^er -buiten dien school tijd, en tusschen 8 uur voormiddags en 6 uur namiddags, gedurende ten hoogste 4 uren per dag lichte werkzaamheden in net bedrijf der ouders mogen verrichten. Zondagsrust.. Met betrekking tot den Zondag houdt het ontwerp zich in art. 12 aan den bijna zon der uitzondering voor de landbouwende be volking gevolgdien regel, wanneer het al len loonarbeid op Zondag verbiedt met de mogelijkheid om bij algemeenen maatre gel van bestuur uitzonderingen te maken voor de noodwendig eiken dag te verrich ten werkzaamheden, alsmede voor die ge vallen, waarin het tot den volgenden dag uitstellen van bepaalde werkzaamheden eenpg productie belangrijk in waarde zou verminderen of verloren doen gaan. Zaterdagmiddag. Den vrijen Zaterdagmiddag heeft de mi nister alleen voor d'e gehuwde vrouw in het ontwerp vastgelegd, terwijl hij van de mogelijkheid om deze bij algemeenen maatregel van bestuur krachtens art. 16 aan andere groepen van arbeiders deel achtig te doen worden, gebruik denkt te maken voor de ongehuwde vrouwelijke arbeiders, die een huishouding te verzor gen hebben. Rusttijden. De rusttijden, welke in den loop van den werkdag den Iandbouwarbeid dienieni te onderbroken, worden voorgeschreven in art. 17, dat overeenkomt met art. 31, eerste en derde lid der Arbeidswet 1919. Het ligt in het voornemen, in dten alge- meeneni maatregel van 'het bestuur ter uitvoering van art. 17 een bepaïing op te, nemen, krachtens wélke hij werkzaamhe den in het open veld onder ongunstige weersgesteldheid met toestemming der arbeiders door den werkgever van U wets voorschrift omtrent de rusttijden afge weken zal kunnen worden. Het toezicht. De Minister acht ret het doelmatigst bij uitvoering der wet gebruik te maken van d'e bestaande organisatie der. Ar- beidöinspectio, met medezeggenschap van gewestelijke en .plaatselijke commissies. VooTal aan de laatste kan een belangrijk deel der uitvoering van de wet worden opgedragen. BUITENLAND. DE RAMP Tl? OPPAU. Dé directie der Baidensch© Andlmo-fabriek schrijft .naar men weet de ramp te O p- pau toe aam een ontploffing van aimmo- -nium-sulfajat,ealpeter, van welke meststof 4500 ton jn een opslagplaats der fabriek lagen. In haar rapport-heeft ze gezegd, dat de ontplofbaarheid van deze stof ten oenen- male onbekend was. Daartegen komt do landeigenaar Fink in de Berl. Zt.g. am Mittag op. Hij beweerde dat de omtplofbaarheid reeds lang overbe kend wa6, zoo zelfs, dat in schoolboeken op het gevaar van deze st-of werd gewezen-. Hij acht het dan ook in hoog» mate roe keloos zulko neusa ihtige hoeveelheden in één opslagplaats bijeen te hebben. Ook voor de boerderijen, die gebruik maken van deze meststof, die het salpetersyndicaat in den handel brengt, dreigt voortdurend ontplof fingsgevaar. Freiheit en Vorwarts verlangen op grond van dit getuigenlijs een nauwgezet onder zoek. Laatstgenoemd blaJd beweert dat men te Oppau buitengewoon onvoorzichtig to werlc ging en bijv. do hard gewonden sal petermassa met ontploffende middelen in kleinere trokken verdeelde. Dc economische sancties. De economische dwangmaatregelen; in Rijnland zullen 30 September worden opge heven. De Duitsche regeering heeft n.l. den 22sten September het acooood van 13 Aug. aanvaard, •geheel volgens de uitlegging, die van Franscho zijde daaraan was ge geven. Onder die omstandigheden hebben Lon den en Parijs geen bezwaarom op 30 Sep tember do sancties op te heffen. Nader wordt gemeld: Briamd heeft den Duitsehen gezant Mayer meegedeeld, dat de economische sancties op 30 dezer zullen worden' opgeheven. Groote brand te JParijs. Een ontzettende brand heeft gewoed in het hartje van Parijs. Het bekende „Magasia du Printemps", reeds eender door brand verwoest, stond gisteren plotseling in lichter laaiié. 's Mor gens 'half acht bemerkten wakere, dat bij de electiische geleiding der hoedon-afdeelimg vermoedelijk door kortsluiting een brand was ontstaan, welke zich zoo snel uitbreid de, dat de eigen spuiten machteloos waren. In één oogenblik vulde do groot» koepel van het linksche gebouw zich mot rook. De brandweer weid in allerijl gewaarschuwd maar voor zij arriveerde, stond de gohoele linkervleugel, die pa6 nieuw is, in vlammen. Het gebouw maakte den indruk van eon ge weldigen oven. De groote spiegelruiten sprongen, zakten uit, smolten en vielen op straat, zoodat het voor de brandweer ge vaarlijk was, de vuurzee te naderen. Omtrent dezen brand wordt nog nader gemeld Parijs was zeer onder den indruk van dén groeten brand in het nieuwe gebouw van de „Printemps". In, de eerste plaats, omdat iedereen dit gebouw reeds van binnen had gezien, maar vooral, omdat de „Piintemps" aan vijfduizend personen brood verschaft, die, onbekend met den brand, om acht uur naar hun werk togen. Toen omstreeks ne gen uur het bericht van den brund bekend werd, vreesden velen, dat ihun betrekkingen een ongeluk was overkomen. Daar de hoo ge koepels van de gebouwen over de ge- heele stad zichtbaar zijn. kon men ook in de voorsteden alras den. brand waarnemen, en velen spoedden zich daarop naar het terrein van den brand, waar zij echter kon den worden gerustgesteld. Alle autoritei ten waren ter plaatse aanwezig, waaronder zich ook de zoon van Millerand bevond. Ofschoon het gebouw reeds in gebruik was genomen, zou het toch eerst in Maart a. s. gereed zijn. Alleen aan goederen is voor een waarde van vijftig millioen ver brand. Vijftig spuiten waren den geheelen dag met het blusschingswerk bezig. De brandweer slaagde erin, de belendende ge bouwen te redden. Ofschoon eeni-ge torens omlaag zijn gestort, 6taat het ijzeren ge raamte der 6talen koepels nog overeind. Door dezen brand zijn drieduizend em- ployé's werkloos geworden. Daar er in het geheel geen wind was, heeft het vuur zicli nit verder uitgebreid. Een wat komisohen indruk maakten de mannequins, die achter de groote spiegelruiten met lachende ge zichten den vlammendood 6toniden af te wachten. De schade wordt door verzekering ge dekt. Do hongersnood in Rusland. Do correspondent van de „Manchester Guardian" meldt uit. Saratoff, dat de hon gersnood dm het gebied van Pokrofak zoo groot is, dat, volgens mededeeling van com missaris Gunitsj, de vo/rzitter van de distri'ctssovjet, do vrouwen in de dorpen in zijn district haair kinderen uit wanhoop in putten werpen en ook dat in zijn district jongens tusschen zeven en acht jaar in een bazar tengevolge van zwakte waren neer gevallen, waar zij met hondenvleesch waren gervoed. De correspondent heeft verschillen de gebouwen bezocht, waar de Sovjet de kindoren voedt, en vastgesteld dat de kinde ren verschrompelde gezichten hebben, als oude mannen en vrouwen, armen en beenen zoo dun als bezemstelen. Kinderen worden des nachts heimelijk aan de ingangen der Sovjet-instellingen achtergelaten door ouders, die niet langer in staat zijn, ze te voeden. De toestand in-de stad Saratoff zelf is acuut, doch in de zeven distrioten der pro vincie geijkt, hij op een catastrofe en is een groot aantal kinderen louter levende ge raamten. Het sterftecijfer ie enorm en zoo er voor 1 December geen hulp wordt ge boden, zullen de kinderen in de org6t ge troffen districten niet onwaarschijnlijk ge heel worden uitgeroeid. Treinca vol kinde ren worden naar het Westen weggestuurd. Het aantal kinderen te Saratoff bedraagt ongevoor 60.000 en van de zeven getroffen districten 400.000. Op 'hot oogenblik heer- 6chen er gelukkig n-o.g geen epidemische ziekten. Een dreigement. Het parlementslid voor Mid-Bedfordshire Max Townley, die zitting heeft als coalis- tisch unionist, en onder-voorzitter is van den Grooten RaaS der Primrose Leape, iheoflt aan minister Lloyd George geseind:. „Indien zonder goedkeuring van het. par lement nog meer concessies aan De Valera zullen worden gedaan, zal ik mijn steun aan de Tegonriiug niet langer kimman ge ven." De arbeidsduur in België. De wet op den araturendag, welke Za terdag a.s. in België in werking zal treden, lokt van allo kanten protesten uit. Gisteren bijv. ziin afgevaardigden der handels- en nijveiheidskamers van Brugge, Ieeghern, Kortrijk, Roussolaere en Thielt bij dem minister van arbeid op audiëntie geweest, om hem er op te wijzen, welke noodlottige gevolgen: de toepassing der wet zal hebben. Minister Wouters heeft geantwoord, dat de hoogere arbeids- en nijverheidsraad .ge- durend» twee .maanden d'e gevolgen voor elko nijverheid zal ondejzoeken. Wapenschouwing vorboden. 71 De politie-president van Berlijn heeft in gevolge de verordening van don rijkspro» sident van 29 Aug. de voor 2 Oot. op touw] gezette wapenschouwing van de vereend^ ging Zwart-witerood verboden. Do leden dezer organisatie behooren tot dezelfde kringen als degenen, dio don z.g. fronteol- datendag op touw hadden gezot. Gandhi, de Engelseh-Indische agitator, heeft ie Tinnovelly opzien ge wekt, teen hij in oen vergadering verscheen mot. sleöhts een lendendoek van inlandsche stof aan en blootshoofds on barrevoets. Het is de nieuwste verdwazing van dc non-ooö- poratie-mannen, die voor het boycotten van alle Britsche goederen ijveren. Mevrouw Naidoc, een drijf ster te Bom bay, bevoelt hot gebruik van bladeren aan op de .plaatsen, vaar men zich geen inland sche stoffen verschaffer, kan. Een draadloos bericht uit Moskou behelst, dat te St. Petersburg 15.000 boo- ren uit do hongersnooddistricton zijn aan gekomen. Voor vijfduizend hunner ie werk gevonden en de .overigen ziin naar dorpen om St. Petersburg gezonden. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Zaltbommel: Dr. E. li. Smit te Boxmeer; te Zuidland: B. Kleijwegt te Woudenberg; te 's-Heerenhoek-Nieuwdorp (toez.) J. H. Vaandrager to Grijpekerke (Z.) Aangenomen. Naai' Diemon: G. A. den Hertog te Kothol; naar Kruiningen: A C. Die- deröks te Serooskerko. B o d a n k t. Voor Leiderdorp en Krabben- <iijko: G. A. don Hertog te Kothol. GEREF. KERKEN. B er «iepen. Te Purmerend: J. H. Staal, cand. te Tinallingo (Grom) CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te IJmuidien; J. B. G. Croee te VMfisingen. GEREF. GEMEENTEN. Tweotal. Te Boreselen: J. VreugdenMl te Sliedrecht en H. Roelofeen te Zoiet. Beroepen. To Boreselen: J. Vrougdienhil, laatstelijk Chr. Geref. pred. te Sliedrecht. Cand. D. Louwerae van Arnhem werd Zondag j.l. bevestigd als pred. der Ned. Herv. Gem. van Wijckel en Balk door Ds. Jam.ee T. Roth van Sloten. Do bevestigde predikant deed 'b middags zdjn intrede. Da. J. J. van Ooaterzee, gekomen van Sluipwijk, werd Zondag -bij do Ned. Herv. Ge* meente van Hien beveetigd door zijn vader, Ds. P. C. van Oosteraee, van Ooy, en hield een in- treeppedikatio over Jesaja 12 vre. 3. D a. J. A. Verhoog preekte Zondag voor do Ned. Herv. Gooi; van Nieuw-Voemeer zijn ai- echeid. D6. J. v. d. Wolf, overgekomen van Haas trecht, werd Dinsdagavond bij de Geref. Kerk van Kralingen bevestigd door zijn ambtgenoot De. J. D. v. d. Velden aldaar. Ds. P. S. Bakels. f Te Haorlom ie in den ouderdom van 77 jaren («verleden do emeritus Doopsgezind predikant en oud-echoolopziener te Den Helder ,De. P. S. Ba kels. De overledene werd proponent bij de Doops gezinde gemeente in 1868 en op 16 Maart 1869 predikant te Hoorn op TexeH. Twtnltdg jaren achtereen bleef hdj op dat eiland. Op 1 October 1907 verkreeg hij zijn emoritaat en vestigde hij zijn woonplaats te Haarlem. Intrede ds. S. Doornbos. Gieteravond deed ds. S. Doornbos van 'e-Her- togenlbosch in de Keizersgrachtkerk zijn intrede bij de Gereformeerde Kerk te Amsterdam. De spreker begon te verklaren, dat hij met vreeze, ontroering en beving optrad voor deze groote gemeente. Hij, die niets andere gezocht had dan het kleine. Eeret de gemeente van Doetichom en daar* na die van 'e-Hortogenbosch gediend, en nu Amsterdam. Hij nam tot tekst een gouden kleinood van Mozes, nJ. Numeri 10 vs. 29 t/m 32, en schetste Mozes als dienaar des Wloords, als man van. Evangelisatie en wekte vervofeens tot navol ging op. Aan het einde zong do gemeente den nieuwea leeraar too Ps. 134 vb. 3. Inwendige Zending. Het Comité voor Inwendige Zending organi seert 11 October een samenkomst met een 50- tal predikanten uit verschillende deelen des lands, in Zeist, waarschijnlijk in do kerk van de Broe dergemeente. Op den avond vooraf, Maandag 10 October, zal do ontmoeting plaats vinden in oen „wijdings- samenkomst", waar, na oen openingswoord van den voorzitter, Z.Exc. Dr. J. Th. do Visser, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine voorgaan zaL Dinsdagmorgen behandelt Ds. Voorhoeve uit Am sterdam: „Onze taak tegenover d© van Christen dom en kerk vervreemden." 's Middags behan delen do hccren J. Henri Ledoboer en Dr. O. Norel Jzn. de vraag, hoe het. best bet werk dor inwendige zending practisch k?ci worden behar tigd, torwijl daarna Ds. J. W. P. le Roy van Slo- terdijk oen slotwoord spreekt. Een onislagkwestie. Naar wij vernemen was aan het hoofd der Chr. school te Hengelo (07.) do heer H. Broekvoldt, ontslag gogevcn. Do botrokken© hoeft zi/J». daar op gewend tot den Raad van Beroep on dff"4e hoeft thans het or (slag bevestigd. Over de/a zaak is oen vergadering gehouden van voorstanders van het Chr. onderwijs, die zich niet met ©hit ontslag on do gevallen; be slissing lebben kunnen veroenagon en hiervan hébben blijk géf jven in oen motio, waarin krach tig tegen bestuur en Raad van Beroep word ge protesteerd. Inspecteur J. C. "Wirtz Czn. Naar wo vernemen hooft do hoor J. C. Wirtz Czn. tegen 1 Januari 1922 oorvoi ontslag ge vraagd als inspecteur van het lagor ondorwya in do inspoctio Winschoten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 2