Tweede Blad. Wcensdag28Septemberl92l Ce Christelijke Vakbeweging, Zooals reeds gemeld werd, organiseert (het Chr. Nat. Vakverbond in de komende maanden een grooto propaganda. Gaarne willen wij dezen aibeid steunen 'door het plaatsen van de volgende arti keltjes: Do zomermaanden zijn weer a oh ter den rug. Do avonden worden weer langer, en daarmede is do tijd van aanpakken en wer 'ken weer aangebroken. Er moot aangepakt en hard gewerkt jrorden dezen winter. Dat aanpakken -en hard werken hebben vele leden der Ghr. Vakorganisaties de laatste jaren wat verleerd. liet ging zoo goed met de vakbeweging. Met 'honderden, ja, met duizenden, kwamen do nieuwe le den binnen, zonder dat we er eigenlijk een hand voor uitstaken. Alles drong in de laatste janen tot organisatie. Ook allerlei Regeermgsmaatregelen, waarbij de vakbe weging was geïnteresseerd, werkten het toetreden tot do vakorganisatie in de hand. En niet het minst ook de poging, in No vember 1918 d'oor do S.D.A.P. en de „mo derne" vakbeweging ondernomen, om hier de „revolutie" te 'importeeren), deed dui zenden Christ el ijken arbeiders de oogen er voor open gaan, dat zij, indien zij mede wrU'ion werken aan het dienen van de be langen der arbeidors zich in onze vakbe weging moesten organiseenen. Onze vakbeweging is dan oo.k in 1918 en 1919 met reuzenschreden vooruitgegaan. Op I Januari 1918 -bedroeg het ledental nog slechts 28.768. Dit aantal was op i Januari 1920 gestegen tot 70.262een vermeerdering in deze twee janen lijds met niet minder ctan 41.494 leden. Het daarop volgende jaar •was minder gunstig. Het Ledental klom toer-' van 70202 op 76.488; oen groei dus ntet 6226 leden. Nadien echter is er een teruggang inge treden. De groei maakte plaats voor ach teruitgang. Het eerste kwartaal van 1921 daalde bet ledental met 870, terwijl het van 1 April tot 1 Juli 1921 terugliep met 1951. Het ledental van het C. N. V. ia dus van 70.488 op 1 Januari 1921, gedaald tot 73.667 op 1 Juli jJ. De tijd van deiu sterken groei der vak beweging schijnt voorhij. En tlhans moet geconstateerd, dat we achteruit, in plaats van vooruit gaan. En dat mag niet. We moetien vooruit; niet terug. Kaar de iOO.OGO. Betrekkelijk staan we er met onze vak beweging nog niet zoo slecht voor. Het N.V.V. b.v., do „moderne" of socialistische vakcentrale, liep alU-een reeds in 1920 met 34.372 leden terug, Het NAJ3., de syndica listische vakcentrale, daalde zelfs in dat jaar van 48.704 leden op 36.038. Deze ach teruitgang zette zich in 1921 voort. Ook heit, R.-K. Vakbureau en het Neutraal Vak verbond, welke centrales in 1920 nog voor uitgang hadden te boeken, liepen den laat- 0ten lijd achteruit. Maar al staan we er, gezien dm achter uitgang van de andere vakcentrales nog niet zoo slecht voor, daarom moet er tooh hard gewerkt worden, om den achterstand in to halen en het verlies om te zetten in ■winst. Door het N.V.V. is de Octobermaand be stemd' tot een speciale maand voor de pro paganda. Duizerid-en huisbezoekers zullen dan, naar de bladen dezer beweging be richten; er op uit trekken, om leden voor de moderne vakbeweging in te schrijven. En het heeft er allen 6Chijn van, als men Öe organen dier beweging leest, dat men zijn krachten niet in de allereerste plaats wil gebruiken, om de ongeorganiseerden te bokeeren. maar om do arbeiders, die zich in de vakorganisaties van andere richting hebben georganiseerd, tot zich te trekken. Ook het R.-K. Vakbureau heeft beslo ten tot het houden osner spocialo propa- gandamaand. Daar zal de maand November voor dit werk gebruikt worden; Ook daar heeft men voor die maand grootsche plan nen, ook daar wil men allies doen, om den achterst end in to halen. FEUILLélFUN. STEPHANUS. Naar het Engolsoh van M. KINGSDEY. 13) Ik lag geknield aam de zijde van de moe der van den Hoere; mijn oogen waren op dat oogenblik op -haar gevestigd, en de dunne vlechten, welke op haar voorhoofd lagen, bewogen zelfs niet." „Wss dat alles?" fluisterde Anna, zioh met saamgevouwen handen' vooroverbui- igende. „Daar ik de -oogen op Maria gevestigd hield," vervolgde Stephanus „want het kwam mij voor, dat zij Hem zag, bemerkte ak, dat zioh boven haar hoofd ©en trillend licht vormde, het werd sterkor en helderder, totdat het er uitzag -gelijk een tong van vuur. Terwijl ik vreesde en beefde bij dien aanblik, riep plotseling een stem: „De be lofte is aan u vervuld!" Toen zag ik, da-t ibovcn een ieder het homelscho vuur zweefde." „En toen?" „En to-an?" riep do jonge man uit, een /gejubel weerklinkende in den plechtigen klank zijnor stem, „werden- alle dingen ons geopenbaard. Wij wisten, wat de Heore meende, toen Hij zeide: „Gii zuil van Mij •Zullen ook wij een dergelijke tó'aand gaan organiseeien? Hot bestuur van het O.N.V. meende, daar niet toe te moeten overgaan. Dat Wil na tuurlijk niet zeggen, dat wij moeten, stil zitten; inegiendoel. H-ot bestuur -van het C. N.V. meende, dat er nu cenis juist extra hard gewerkt moest worden. En daarom geien speciale propaganda- maand, maar een propoganda-w inter! Heel den winter moet er hard, gewerkt worden. Héél dén winter moeten onze Be- sturertbondert, onze afdeelingsbesturen, onze propagandaclubs. ja, al onze leden m-obiel zijn en moet. krachtig -aangiepakt en hard gewerkt worden. Zoo spoedig mogelijk moet de achter uitgang tot slaan komen. Het geleden ver lies moet worden ingeh-aaLd. Het ledental moet weer stijgen. We zijn nu weer ge zakt beneden de 75.000. Dat moet zeer spoedig hersteld. En dan onder de leus: „Naar de honderdduizend I" met élan en bezieling het propagandawerk aangepakt. Met moed en volharding: vóóruit! Geen reactie. Meer dan ooit hebben we thans -oen ster ke Christelijke Vakbeweging nood'ig. Een- sterke Christelijke Vakbeweging is noodig, om aan de reactie, die overal den kop opsteekt, weerstand te 'kunnen, bie den. Het is aan alles zoo te merken, dat er nog zoo heel veel monschen zijn, die het met leede oogen aanzien, dat de arbeidende klasse een meer betoekenisvolle positie in het maatschappelijk loven .gaat innemen en bij het maatschappelijk gebeuren haar woord wil meespreken. Er is -een groep van mensdhien, die bet liefst dieni aitbei- dersiiwloed maar weer een heel eind zou den willen terugdringen en den arbeider in de meest afhankelijke positie zoudeq terugweraschen. M ens c he ui, die, wanneer er bezuinigd moet worden, dat liefst het eerst zien toegepast op de loonen der arbeiders. Daartegen moet stolling genomen. De Christelijke Vakbeweging zal er voor heb ben te waken, dat datgene, wat verkregen werd aan invloed, aan medezeggenschap, niet weer teloor gaat. Zij zal daarbij heb ben te streven naar meer medezeggen schap der arbeidende klasse; zij zal er voor hebben to ijveren, dat aan de arbeidende klasse die -plaats in het productie-proces wordt gegeven, waarop zij in overeenstem ming met de betookonis van 'haar taak recht heeft. Die plaats werd nog niet verkregen. Veel is veranderd, maar zijn er ook th-ans nog niet grooto groepen van arbeiders, die zelfs nog niet hebben kunnen verkrij-gea, wat toch een eerste recht des arbeiders is: medezeggenschap in de vaststelling der arbeidsvoorwaarden!? En is er thans bij heel wat. werkgevers geen pogent om, daar malaise in het bedrijf heerscht en do vak beweging haar invloed zag dalen, datgene, wat in dit opzicht aan medezeggenschap werd verkregen, weer in te perkon, ja, om dat weer te niet te doen? Het gejammer over -de hooge looneri eb den verkorten werktijd is niet van de lucht. Wij hebben niet heel veel vertrou wen in de eerlijkheid van dat geschreeuw. We hebben dat al jaren en jaren gehoord, zdj het dan ook in anderen toonaard. Het kan zijn, dat wij in ons land terug moetent omdat het buitonlland er ons toe dwingt. Maar teruggaan moet niet moge lijk zijn, zonder dat aan de auboiders de overtuigende bewijzen 'bijgebracht worden dat het niot anders kan. De arbeiders zul len volledig in den gang van zaken moeten worden gekend en hun zal te dezen opzich te volledige medezeggenschap moeten wor den gegeven. Zal dat echter gebeuren, idan hebben we n-oodig een krachtige Christelijke Vakbe weging, die staa-t voor do rechten d'er ar- beïdersk maar die ook de werkelijkheid onder de oogen durft zien en die daarnaar wil handelen. Een vakbeweging, die de bekl'ers, maar die ook die werkelijkheid leften, maar die bij alle pogingen!, om de positie d-er arbeiders te verbeteren, ook reken-en wil met het cconmisch mogelijke. Kaar twee zijden front. De Christelijke Vakbeweging zal daarbij ongetwijfeld naar twee zijden den kamp hebben te voeren. Eenerzijd's legen hen, die den1 arbeider en do arbeidersbeweging wil len terugdringen; strijd dus tegen de re actie, Anderzijds tegen hen, die de bevrij ding der arbeidersklasse willen bewerk stelligen langs zelf gekozen paden, waarbij geen rekening wordt behouden met de Christelijke beginselen* strijd ctuë tegen elk revolutionair pogen. Onze strijd gaat tegen de reactie en •tegen de revolutie. Beide wijzen;wij af. Beide zijn verderfelijk voor ons volk. Wij willen vooruit, niet terug 1 Maar, vooruit langs den weg onzer beginselen, de beginselen van het Woord van God, de rc-ginselen ons door Jezus Christus geleeM Alleen de toepassing dier beginselen kan- wor het maatechapp V.ijk .leven redding btengeti Wij aanvaarden de Christelijke beginse len en verwerpen mitsdien den klassen», strijd. De klassenstrijd brengt niets dan verderf. Ook dat heeft de praktijk wel overduidelijk aangetoond. Naar een sam-en werking van alle productieve krachten moet gestreefd. WJ moeten de wereld overtuigen van de deugdelijkheid, de juist heid onzer beginselen. Onze economische, onze sociaal-politieke actie moet er opge richt zijn, die beginselen steeds meer te doen realiseeren. Daarvoor is noodig, een krachtige, ster ke Christelijke Vakbeweging. Daanvoor dan ajlen aan het werkl Dezen winter er op uit! Vergaderingen moeten worden belegd; lectuur verspreid, het huisbezoek georga niseerd en aangevat. De ongeorganiseerdten mogen niet met rust gelaten. Do verkeerd- igeorganiseerden moeten worden opge zocht. Zij, die reeds bij ons waren, maar die onze beweging hebben' verlaten, moe» ton zoo spoedig mogelijk gemaakt tot een object van onze propaganda-actie. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. To WagerbingenB. Tuinstra te Amstelveen; to Oosterwolde bij Elbnrg: B. N. B. Bouthoorn te Wapenvelden Aangenomen. Naar Grocsbeek (toez.): J. C. Heldors to Volseroord. Bedankt. Voor MarkeloMr. J. F. Dijkstra cand. t. d. H. Dienst te Den Haag, dio zich voor- loopig niet meer beroepbaar stelt, GEREF. KERKEN. Drietal. Tie Leeuwarden (vac.-Ds. v. d. Munnik): Dr. S. P. Dee te DwingLoo; S. G. do Graaf to Rijswijk on C. R. Kuijper te Haarlem. Tweetal. Te Drieborgen: S. Datema te Haarlem en J. H. Donner Jr., -to Breda. B-oroepo-n. To Emaner-CompaBcuumW. J. J. Volders to Rottevallete Pioterburen (Gron.): P. v. d. Sluis. cand. te Drachten; te HnllumP. Nomce te Schildwolde; te Schipluiden: Dr. O. ,N. Oosterhof to Borger; te Meerkerk: R. de Ja ger te OoLtgensplaat; te Nederhorat-den Berg: Joh. Kwak te Ctdemborg. Bedankt. Voer Nijomirdum c„E. van der Laan te Ulrum. Ds. C. Plaatsman, predikant der Nod. Herv. gemeente te Hooge Zwaluwe, herdacht gisteren dat hij voor 25 jaar zijn intrede deed. In de godsdienstoefening van 2 October, zal dit foit herdacht worden. Da. H. Ewoldt pred. der Ned. Herv. Ge meente te Gameren nam Zondag j.l. afscheid van zijn gemeente. Z.Eonv. zal zich naar Zuid- Roierlaud begeven. D8. H. M. E. Bromer deed Zondag j.I. zijn intrede in de Nod Herv. Gem. to Break-ans na bevestiging door Ds. M. J. Beukenhorst van Sluis. D s. C. S. Boes predikant der Gerof. Kerk te Doornspijk herdacht Zondag zijn 52-jarigo ambtsvervulling en nam in don middagdienat af scheid van zaju Gemeente. Ds. G. Kerssies, overgekomen van Smilde deed Zondag ji. zijn intrede in do Geref. Kerk van Wildervank, na des morgens door Ds. N. G. Kerssies van Wezop bevestigd te zijn. Ds. C. Diomer pred. der Gerof. Kerk te Silvolde-Gecdringen heeft eorvol emeritaat aange vraagd. Vertrek Ds. A. M. Merkel ijn. In de Oostorkerk te 's-Gavenhage, zoo meldt de „Standaard", waar hij Zondagavond het W-oord bediende, richtto Dr. K. Dijk zich aan het eind van zijn prodikatie tot D fi. en M e - vr-ouw Merkel ij n, die zich onder zijn gehoor bevonden en Zaterdag 1 Oct. a.s. weer naar hun zendingetor rein te Magelang vertrekken. De pro ducer sprak dsn missionairea Dienaar des Woords en zijn gade zeer waardcerena loo en wensckte hen na een voorspoedige reis een rijken zegen op liun gowichtvoüon arbeid. Staande zong do gemeente hot echtpaar Mer- kebjn daarop do zogenbode toe uit Psalm 121:4. Arbeid onder de Schippers. In navolging van het. voorbeeld der Gerof. Ker ken te Rotterdam heeft, naar men meldt, ook do Raad van de Gerof. K-erk te Zwolle besloten tot uitbreiding van den arbeid onder do schippora. getuigen in Jerusalem en in geheel Judea en in Samaria en tot het. uiterste der -aarde. N-iet langer vervulde one de vrees, <üe ons -alleen deed den-kern, 'hoe te ontkomen aan de handen van hen, die den Heere vermoord hebben; wij begrepen, dat in do oneindige en ondoorgrondelijke wijsheid van den Va der, Hij Hem tot het kruis had opgeheven^ om te zijn een licht voor de wereld. Wij snel den naar buiten, en de Heilige G-eest ver zamelde u-ifc de geheele stad, do vrome man nen uit alle volkeren onder den -hemel. Zij kwamen bijeen in grooto menigte, o-pdat zij mochten hoeren van den Verlosser, niet al leen van do Joden, -maar van -do geheele wereld." „Hoe konden zij dan begrijpen,,' vroeg Anna, wier gelaat verhelderd werd door den gloed van zijn woorden. „Wat i6 d-e zwakheid van den mensche- lijken geest, wanneer de eeuwige God Zijn kennis ovor hen uitstort? Maakte Hij niet den tongval der Aziaten, evenals dio der Grieken, Parthers, Mcders en Elamieten, go ving dor zond-en, en gij zult de gave des Heiligen Geest es ontvangen. Want u komt do belofte toe, en uwen kinderen, en allen die daar vérre zijn." „Zeide Hij dit tot de Heidenen," vroeg Anna vol verbazing. Stephanus aarzelde even, voordat hij antwoord gaf. „Ik weet heb niet," zeide hij, „of zij heidenen waren: bun kwam ook oen deel van de zegening toe, evenals mij, door mijn moeder; God heeft allo -monschen ge schapen. Het zal ons geopenbaard worden," voegde hij er bij, mot vertrouwenden blik opwaarts ziende. „En wien vereert de vrouw van den Hoo- gepriestor met -haar gastvrijheid?" deed een sarcastische stem zich -plotseling hoo-ren. Anna sprong op de been met een kreet van schrik, terwijl haar oogen zich angstig vestigden op do hooge gestalte tegenover hen. „O, gij -antwoordt niet9 Dacht ge dan. dat ik voor altijd aan mijn legerstede ge kluisterd zou blijven? Ik wil eons wazieu, Den: drietal ouderlingen zijn speciaal met dezen arbeid belast. Ook in den Kerkeraad der Geref. Kerk van Am sterdam en van Buiksloot, onder welko kerk de Noordelijke IJ-oever ressorteert, is naar aanlei ding van het artikel in het Prot. Scliipperablad ovor de geestelijke verzorging van schippere en hun gezinnen gehandeld. In de Kerk van Am sterdam werd de zaak gesteld in hauden van predikanten voor prae-adviaa. Zending. Hot „Wioehenblatt ftir die Brildergemeiude" Vdrmeldt een zware ramp, (i(je do Labrador- Zending der Broodiergiemoeuto getroffen heeft. Alle gebouwen van het ZendingBstation Nain, met al do opgestapelde voorraden voor do Eski mo's, zijn verbrand. Het najaars-exomen. Naar het „Hbld." verneemt, hebben zich voor het Najaars-examen voor de Lager Onderwijs akte ongeveer 660 candidaten aangemeld. Adres Volksonderwijs. Hot Hoofdbestuur van Volksonderwijs heeft aan de Rogeering en de Staten-Generaal een adres gezondeu, waarin er op wordt aangedrongen het Kon. Besluit van 16 Dec. 1920 to herzien in do eerste plaats in dezen zin, dat het salaris van de in functie zijnde er der nog volgens do oude Wet op te leiden onderwijzers gelijk worde aan dat der toekomstige leerkrachten. Verder wijst liet adres op: „de onvoldoendheid der salarissen van het onderwijzend personeel en op do voor liet volksonderwijs reeds -ontstane en nog te vree- zen nadeolige gevolgen van dit tekort." Yolkenbonds-ideeën op School. Naar het „Vad." verneemt, is het secretariaat van den Volkenbond einde ecnigen tijd doende in verschillende landen do VolkenboniLsideo in gang te doen vinden bij do jonge generatie. Wat Nederland betreft, tracht hij o.a. zijn doel te boreiken door do Gymnasia cn Middelbare Scho len één zijner populaire publicaties toe te zenden, hot z.g. „résumé meneuol des travaux do la So- oiété des Nations", dat op hot oogenblik offi cieel in het Fransch en hot Engolsch uitkomt en dat door verscheidene Volkenbondsvereendgingen in andere talen wordt overgezet, terwijl vermoe delijk liet volgcndo jaar ook een Ohineeecho uit gave zal verschijnen. Ben groot aantal rectoren van Gymnasia en directeuren van H. B. Scholen hebben zich gaarne bereid verklaard aan deze propaganda hun mede werking to verkenen. Handelskennis. De minister van onderwijs brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hot examen ter ver krijging van een akte van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de handelskennis (akte IJ) dit jaar in de maanden November en December en zoonoodig, in do laatste helft der maand October zal worden getoudon. Zij die zich aan dit examen wenschen to -on derwerpen, moeten zich voor 15 October aanmob den bij den inspecteur van liet middelbaar onder-/ wijs Mr. J. H. Thiel, Nasau Dillenburgatraat no. 1, te 's-Gravenhago. Middelbare akten. De minister van ondorwije brengt tor kennis van belanghebbenden, dat do oxamens ter verkrij ging van een akte van bekwaamheid tot hot ge ven van middelbaar onderwijs in de Fransche, Hoogduitscbo en Engelsche talea, voor zoovoel hot examen B betreft-, en in de Spaansclie en de Italioansch© taal en letterkunde dit jaar in de maanden Novombor en December, en, zoo noo dig, in de laatste -helft der maand October zullen worden gehouden. Zij die zich aan een dozer examens wenschen to onderwerpen, moeten hun verzoek inzenden voor 15 October aan het departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen. BittNENLAftÜ. Wettelijke winkelsluiting. Bij den Heogen Raad van Arbeid is do overweging gemaakt van een voor-ontwerp van wet, houdende regeling der winkel sluiting. In de toelichting wordt er aan herin nerd, dat in verschillende gemeenten van ons land gemeentelijke verordeningen) tor regeling van de winkelsluiting wenden ge maakt, welker verbindbaarheid niet werd vernietigd. De praktijk heeft geleerd zoo wondt gezegd dat de verschillende verorde ningen inderdaad aan de daarvan ver wachte gunstigo resultaten hebben beant woord, enl in mkidenslaiuiskringerj zeer werden gcwaardeerd.torwijl de grooto be dwanen, die de tegenstanders eener wette lijke regeling hadden geschilderd, gedeel telijk overdreven, gedeeltelijk onjuist ble ken te zijn. De minister van Landbouw meenit. dan ook wel to kunnen: constatoeren, dat de wenschelijkheid en noodzakelijkheid eene: regeling van overheidswego thans bij de en ook die der Hebreeën? Begrijpt Hij niet j wat er in mijn huis gebeurt, liet is tijd. alle tongvallen? Hij sprak door ens, en eon I merk ik." iegelijk hoorde in zijn cigentaal. Daarna „Blijft niot staan," seido Anna met sprak Petrus tot het volk, en 'hij overtuig- rnoeito, „ge zijt niet sterk. Ik -dacht dat ge do -hen, zoodat velen riepen: „Wat zullen in slaap waant.." wij doen?" „Bekeert u," antwoordde hij „De tijd snelt op gevleugelde wieken hen, „en oen iegelijk van u worde gedoopt, j voorbij, als con vrouw aan zulk ten knap- in deu naam van Jezus Christus, tot ver- pen jongen man gastvriihoid verleent." zei- do de Koogepriester spottend. „Neg eens vraag ik u, wie uw gast is?" Ook Stephanus was opgestaan, en si aar de met vragenden blik haar aan, die hij -bijna als een moedor had lief gekregen. F ij wachtte op haar antwoord. Haar lippen be wogen zich, doch geen geluid was hoirbaar. Hij wondde zich om en vestigde zijn regen op den man. „Ik weet. niet wie ge zijt," zeide hij met heldere stem; „ook te grijp ik niet, waarom ge deze vrouw /.oo ruw onder vraagt maar ik kan zelf antwoorden. Mijn naam is Stcphan-ue." De Hoogepriesler deed een stop voor waarts; hij sprak niet, do to een doodelijke haat was in zijn blik te lezen. „Ga, ga!" fluisterde Anna, haar bleek gelaat naar don jongen man wendeude „Ge begrijpt bet niet, doch ga! ik smeek het u." „Neen, ik ga niet, voordat :k vor-tkerd ben, dat ge veilig rijt. Wie c-u wat voor man is dit?" Kajaphas was zijn toorn niet langer meester. „Durft gij, do moordenoav van mijn zoon, mij in mijn eigen huis lidee- digen?" riep hij met gesmoorde stem. „Daar go in mijn huis zijt, wil ik je niet doodon; anders en -ijn. stem begaf hom door machtelooze woede, hebben. „Wat bedoelt go?" zoido hij ml- Stephanua echeon haar niet eohoord to betrokken kringen en( bji de ovtM-groote meerderheid van ons wik wondt gevoeld. !Ïn hoofdzaak verschilt het voor-ont- werp van dat der Staatscommissies in dit opzicht, dat in liet eerste ook eene rege- Ling der Zondagssluiting is opgenomeq, zoodat het ontwerp thans de geheele ma terie behandelt. Aan de toelichting op die artikelen, voor een) deel ontleend aan do memories van toe lichting, gevoegd bij het ontwerp der Staatscommissie en bij hot conccpl-ont- venp van wet van den Middenstandsraad ontieencn wij het volgende: De Staatscommissie merkt ton aanzien van art. 1 op: „Bij het verbod, om eenjen winkel ge opend to hebben, is nog gevoegd": het in een winkelhuis iemand bedienen, daar bij het er;£ o e. verbod eenen winkel geoperfi to hebben, de wet al te gemakkelijk zou te ontduiken zijn door hot bedienien. van klan ten, bijv. in eenc kamer achter dien winkel Do term: „iemand" te bedienen is hier gebezigd in plaats van „klanten" to bedie nen daar het woord „klant' eeno zekere vaste relatie tusschere den verkooper en den koopor veronderstelt. •De commissie achtte de toevoeging noo dig dat «de bij het sluitingsuur nog aanwe zige koopers of aspiranl-koopers bediend mogen worden". Omtrerit het eerste lid van art. 3 bepa lende 'waarop de wet niet toepasselijk is, overweegt de Staatscommissie o.m. het volgende: ..Do uitzondering, wat betreft de -apo theken, lig-t voor de band. Waar echter de apothekers niet uitsluitend medicijn>sn ver koop-en, doch tevens handel drijvend' in al lerlei waren, waarin winkeliers plegen, handel te drijven, moet de uitzondering beperkt blijven tot de uitoefening van de artsenijbereidkunst, ten einde cene onbil lijkheid la vermijden". Verder $mvat de uitzondering niet al-leen koffiehuizen cd., docli ook b.v. winkels waar kleine consumptie voor verbruik ter plaatse o-ver de -toonbank wordt verkocht. Verder wensebt men de mogelijkheid te ondervangen, dat inrichtingen) als zoo even bedoeld, door verkoop van spijs en div.uk andens dan voor verbruik ter ptoatse aan de winkeliers een onbillijke concurrentie zouden aandoen. Art. 4 noemt een aantal dagen, waarop de bepalingen dezer wet niet zullen gelden. Evenwel wordt een uiterst sluitingsuur voor die dagen aangegeven. De uitzond©-, ringen, welke verband houden met de Is raël ieliscbe feestdagen worden overgeno men uit art. 1 der gemeentelijke verorde ning van Amsterdam. W-el is waar staat het ingevolge art. 6 aan de gemeent eraden vrij -voor een zeker aantal dagen uitzonde ringen op de bepalingen omtrent fhet slui tingsuur vast te stellen, doeh de minister acht-te he,t wenschelijk het genot van de hier gegeven beperking van het sluilings- verbod door een bindend voorschrift te verzekeren. Art. 5. Bij do regeling der Zon dagssluiting moe«t noodzakeli jkerwijze re kening worden gehouden mot de belangen van hen, die tot een kerkgenootschap be- hooren), dat den wekelijksehen rustdagnief op den Zondag viert. Art. 5 schrijft daar om voor, dat aan personen, die tot eer kerkgenootschap behooren, dat den weke- •lijlkschcn rustdag op den Sabbath of op den zevendag dag viert, wanneer zij daar toe bij het gemeentebestuur oer» verzoek indienen, vergunning zal worden verleend om hun winkels op Zondag iusscher* 5 uur 's morgens en 8 uur 's avonds open te houden. Daartegenover is voor hen de verbods bepaling opgenomen om vanaf den aan vang van den/ Sabbath, of zevenden dag tot Zondagmorgen hunne winkels open» to hebben,. De minister heeft gemeend aan het ad vies van (Jen Middenslanrtsraad, nsar wiens oordeel het verlies van -den Sa.bbrrih en den Zaterdagavond opweegt tegen hef recht om op Zondag open te zijn, /gevolg te kunnen geven. De melkvoovzicning. Naar de „Tel." meldt, heeft de minister van landbouw in antwoord op het veraook van de Nederlandsche melkindustrin !e vereerrigioig om -in verband met de dreige» de melksehaarsohte era dé hooge prijzen voor consumptie melk van regeerman ve ge hulp te verloeren; verklaard, dat or voorloopig voor hem g .en aanleiding is om tusschenbeide te irod-en. Loonsverlaging in het mijnbedrijf. De mijnwerkersorganisaties aanvaarden de loonsverlaging, mi:s de directies die voor een half jaar in een, collectief con tract vastleggen. hebben. „Wat bedoeld ge?" zeide hij' ont roerd. „Ge hebt mij een moordenaar ge noemd." Do Hoogepriesler zag hem minachtend aam. „Zoon van oon boosdoener, weot go dan niet, dat op-uw hoofd de tloulscbuld van uw vader rust?" „Neen!" voegde Stephanus hem niet don- d-erondo stom toe, gloeiende van veront waardiging. „Het vuur van den Ileero kon niet neerdalen ep een hoofd, waarop bloed- sohuld rustte. Ik ben onschuldig: God beeft het getuigd." „Vervloekte moordenaar en Godslaste raar!" sohreeuwde Kajaphas hem lee, ,,ga heen, want zelfs de heilige wot der gast vrijheid zal mijn band niet terughouden." Daarop zonk hij uitgeput op een hark neer. Getrouw aan haar vrouwelijk gevoel, snelde Anna op hem toe, om hem te hel pen, maar hij duwdo haar met ruwe hand terug. ..Sta voor mij, vrouw", zeide hij, zijn met bloed beloopen oogen op haar rich tende. „Antwoord mij op hetgeen ilc vragen zal. Nu de moordenaar van uw zoon ons van zijn tegenwoordigheid verlost heeft, kunt ge misschien luisteren naar hetgeen ik to zeggen heb." Anna stond onbeweeglijk voor hom, do oogon wijd geopend mot on natuurlijke kalmte op zijn goiaat. gevestigd. „Was u vroeger reeds bekend, wie 211 wat dezo ionve man ia??'

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 5