r f 46.50 DE BAZAR Dagblad voor Leiden en Omstreken. Verstelbare Divans BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN UN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZUS KWARTAAL I1H WEER10.1» NCO PER POST PER KWARTAAL IU« 2de JAARGANG. - DINSDAG 20 SEPTEMBER 1921 - No. 449 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWOXE HEGEL10X21/2 I>ES ZATERDAGS (0X0 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIE1 KLKDÏB ADVERTENTIES ru hoogiUae 50 voordes 50 eest: Zaterdag» 73 «eaV j s. UJ vcwreitb&teüag - DE TROONREDE. H.M. de Koningin heeft hedenmiddag dc letting der Staten-Generaal met de volgon- Bie Troonrede geopend: Br Mij wederom in Uw midden bevindende, 'Leden der Statm-Genier-a-al, mag Ik niet ijrei-helen, dat, zelfs ithams, nu de wereld- .jwtrlog welhaast drie jaren tot_ het verle- 'Hene behoort, zijne gevolgen zich nog ia ma-te doen gevoelen. Schoon God !:?ns voor zware rampen spaarde, lijdt ook vaderland onder de alge-me-ene ontwrich Jang der economische verhoudingen. Met aoesten ijver aan het herstel van de wel vaart te arbeiden, angstvallig, de spaar zaamheid te betrachten, is ons aller plicht. Zorgwekkend is de toestand der sohat- de sterke groei der uitgaven in de verloopea jaren heeft den verrassen- ,den aanwas der middelen nog ver over- ^-offen, terwijl de laatste thans tot staan komen is en teruggang reeds plaats Aam belangrijke opvoering van de zwaar drukkende heffingen valt, we- ;ens de daaruit dreigende schade voor het algemeen belang, wel nauwelijks te denken. Met publieke leven op meer bescheiden .roet dan tot. dusver dn te richten, zal nood- Takelijk blijken. Ook dn de overzeesohe deel'en van den 'Haat is een zuinig bc-heer .geboden. Vooral scherpe daling der prijzen van de pro ducten van land- en mijnbouw baart zoo- Vel in Ooat-Indië als in Suriname, ernstige De internationale toestand blijft ernsti- i :e aandacht vorderen. Intusschen geeft lij de ontwikkeling van de betrekkingen die aot vreemde Mogendheden worden onder- inden, in velerlei opzicht reden tot vol- ning. Met waardeering en ingenomenheid Ik gewag van het door de in den 'olkenbond vereenigde Mogendheden ge ien besluit tot vestiging van het Per- ,ent Hof van Internationale Justitie te rravenhage. De -afdoening van de in het afgesloten fodvak voorbereide wettelijke maatregelen, d-lereerst de herziening van de Grondwet, iad Uwe volle toewijding vorderen. Met. partieele herzieningen va-n verschil lende onzer Wetboeken zal worden voort- Begaan. Een wetsontwerp tot regeling van het BBvensverzekeringsbedrijf zal U zeer spoe- Hdg bereiken. Te-r versterking van de Zeemacht, vooral het oog op -de verdediging van Neder- ".soh-Indië zal een voorstel wiordon inge- Laten wij hopen, dat de komende begroe ting hot bewijs zal brengen, dat het der regeering met haar streven naar bezuini ging-ermst is en dat die begroeting daar van de duidelijke sporen zal dragen. Met wo orden alleen komen we niet verder. Daden zijn noodi-g. V:an den internationalen toestand heet het, dat deze de ernstige aandacht blijft vorderen. Wordt hierbij gedoeld op de verhouding tot Belgio of is moer gedacht aan het verre Oofiten en worden in verband daarmee maatregelen tot versterking van de Zee macht ter verdediging van Indië aange kondigd? r De aangekondigde wettelijke maatrege len betreffen in hoofdzaak de herziening van de Grondwet, die reeds in vergevor- derdem staat v-an voorbereiding verkeert, de wettelijke regelin-g van de ruilverkaveling, de herziening van de bepalingen- inzake de pachtovereenkomsten, en de wijziging en aanvulling van db Ouderdomswelt en de Arbeidswet. Alles zal hierbij afhangen van de wijze, waarop deze plannen worden uitgevoerd, van den inhoud der voorstellen. Hot stemt tot blijdschap dat H.M. de Koningin weer temidden van haar volk vertegenwoordigd in de Qbaten-Generaal mocht verschijnen. Zij de samenwerking tusschen Regeoring en Volksvertegenwoordiging ook -geduren de di!t laatste zittingsjaar tot heil van land on volk. In voorbereiding is een wetsontwerp dat beoogt de mogelijkheid te openen om vrij- a.it&liling van militairen dienst te verleenen |irp.n -hen, die daartegen ernstige geweteus- Ijbezwa-ren koesteren. Voorstellen tot wettelijke regeling van de ruilverkaveling en tot herziening van £1e bepalingen betreffende de paoht-over- Itfeenkomst zullen worden ingediend. Aflj Ontwerpen tot wijziging en aanvulling Van de Arbeidswet, de Invaliditeitswet en ie Ouderdomswet zullen U weldra be-red- ken. fff In afwachting van de totstandkoming ®der voorgestelde wijzigingen van de Grond- "wet, wordt eeno daarbij aansluitende her ziening van -het Eegeeringsreglement voor wlederlandsch-Indië voorbereid. 1 Moge op Uwen arbeid Gods zegen rus- iö ten Ik verklaar de gewone editing der Sta- •Generaai i Deze troonrede munt uit door beknopt heid en kortheid. Een lang werkprogram viel ibrouwens, nu ''het- laatste parlementaire jaar een aanvang nam, waarin niet alleen de begrootingsdo.- batten veel aandacht zullen vragen, maar de leden ook een deel van' hun aandacht aan de verkiezingen zullen willen wijden, nie', te verwachten. Met nadruk wordt er evenals het vorig jaar, aan 'herinnerd, dat. de gevolgen van rjden oorlog nog terdege worden gevoeld, en .{jdat ook ons land lijdt onder de algcmeene ontwrichting der economische verhoudin gen. J Als middelen tot herstel worden genoemd ''"liet ijveren voo-r 't herstel van de welvaart en het angstvallig betraohten vau de tpaar- feaamheid. |o Moge deze uitspraak weerklank vinden in alle kringen van ons volk. Alleen wan neer heel het volk in dit opzicht een van tart is en een van zin, zullen we tot ver tering kunnen komen. Ook do staatshuishouding lijdt onder de B-igemecne malaiso. f De toestand van de schatkist wondt zorgwekkend genoemd, .j; De aanwas van de middelen was verras- 'eond, maar 6neller dan de middelen groei den de uitgaven, i En waar aan verdere opvoering van de belastingen nauwelijks te denken valt, is er geen andore uitweg, dan dat het -publieke 'leven op meer bescheiden voet wordt in gericht. f Over de w ij z e waarop dit moet gesóhie- -den spreekt de troonrede zich niet na- ti'der uit. WIJ ONTVINGEN WEDER MET KLEED 1231 BREESTRAAT 161. STADSNIEUWS. Openbare vergadering „Obadja". Wij herinneren onze lezers aan de ver gadering, welke morgenavond -plaats heeft in het Kerkgebouw Hooigracht en welke de eerste bijeenkomst zal zijn, die' de Jengel Vereen, op Goref. Grondslag „Obadja" de zen winter houden zal, in verband met haar uitbouwplannen. Zooals men weet hoopt als spreker op te treden het Kamerlid, de hoer J. Schou ten. Heb komt ons overbodig voor, onze le zers dezen uitnemende spreker aan te be velen. Zijn krachtige, principieele -redevoe ring op don. partijdag, ligt ieder nog verech in het -geheugen. Men zorg e er slechts voor, vroegtijdig aanwezig te zijn. Door de Jon-gel. Vereeniging werd ons verzocht nog even te willen molden, dat op veler verzoek vooral van buiten ook morgenavond aan het kerkgebouw °- no>g toegangskaarten te bekomen zijn. Chr. Letterkundige Kring. Na bet „zomerreces" zette de Chr. Letter kundige Kring alhier z'n wintcreampagne in met een uitnemend geelaagdo vergadering op gister avond in het Nu-tsgebouw. Eet aangekondigde onderwerp in combinatie met den naam van deu inleider deed „iets goeds" verwachten. Gespro ken zou worden over den Christen-dichter Wil lem de Mé rode, voor do lezers van „Stem men des Tijds" en „Opgang" geen onbekende. En de inleider zou zijn de hoer F. G. van Hoo ken, Chr. onderwijzer te Oude-Wetoring. De altijd parate voorzitter, do heer A. B. Mul der opende de vergadering met gebed, de lezing van oen gedeelte van Psalm 95 cu een kort woord van welkom en opwekking tot de plan. 20 aan wezige dames en lieeren, waarin hij zich in 't bi- zonder richtte tot een tweetal dames-afgevaar digden van den zusterkring uit Alphen. Nadat enkele noodigo huishoudelijke zaken „met stoom" zijn behandeld, verkrijgt de inlei der het woord. Do gewone mensch aldus spreker houdt zijn zieleleven verborgen. Maar de dichter, do ware dichter zingt uit zijn vreugd en zijn smart. Hij vraagt niet, „wion zijn stom kan strooien, maar viert behoefte bot" De ware dichter geeft zijn stemming weer in rythmo en klank. Hij zingt, omdat hij niet anders kan. Een dichter ken nen is een mensch kennen in zijn innerlijk zijn. As do dichter zingt, ontroert de materialist niet. Die luistert aandachtig, als de beursbengel klept. Den dichter kunt go alleen hooren en genieten, als ge stil zijt. En zijn zang zal uw ziel beroe ren, als de zachte wiekslag van den nachtvogel de stilte van den nacht Willem de Mérode is oen dichter. Uit zijn ver zen spreekt een verlangen van zijn hart naar liefde, naar aardsohe liefde eerst. Als de avond daalt, weet hij zich zoo vreemd- weemoedig. Hoe zuiver komt dat liefde-verlan gen, dat koortsig hem soms door de leden jaagt uit in „Avondliedje". In „De Overgave" hoert ge dit verlangen niet zoo hartstochtelijk meer zingen. Het klaagt nog wel in hem, maar 't jaagt niet meer als in den hangen nacht do buldoi-ende wind. Als gij leest: „Zalig maakt, als bron van eeuwig leven Uw mond dan vraagt ge misschien: „Is dit een Christen-- dichter, die hier 6preekit?" Maar ge leest verder: „Ik ben verzaad van liefde wonderweo" en „Begeeron geeft geen troost en 't ontvangen Bereidt ons hart steeds dieper droefenis." 1 Hier spreekt niet slechts de ervaring van oen teleurgestelde maar ook de mensch, die het zon dige van zijn begeerte belijdt. Het leven -toch, ook het leven van den Christen, is geon logische eenheid, maar vol van schreeuwendo contrasten. Zoo is in de echte poëzie altijd: het contrast. Hij zingt van de „schoonheid van de zonde" en hij schreit om „de zonden van het 6choone." Maar als hij God aanroept, verstilt zijn zang tot een bede: „Gij zijt de rust en bij U is de stilte." Hij, die het loven zoo hartstochtelijk liefheeft, kan die rust niet vinden, dan na veel strijd. Maar dan geeft hij zich ook over met al zijn zonden, begeerten en lusten aan zijn God. En hij zingt in „De Overgave": „Ik kan Uw wil niet meer weerstreven. Ik kan Uw wet niet moer verstaan Dc moet mij aan U overgeven, Want Gij zijt nergens meer te ontgaan." Spr. heeft in hoofdzaak alleen gesproken over wat de dichter zingt uit eigen zielservaring eu niet over de vorzen, waarin hij uiting geeft over wat hem in andereu ontroerde.. Maar voor spr. is ook de z.g. „objectieve poëzie" van Do Méro de toch door en door subjectief. Hij kiest een gestalte, op eigen stemming weer te geven. Daarom ontroeren zijn stemmingen" ons meer dan zijn gestalten. Toch ontdekte spr. ook in zijn „gestalten" vorzen van schoonheid, waarvan hij als voorbeeld reciteert „De Verloren Zoon". De tragiek van een eenzaam, verbloedend meis jeeleven in „De Ring" uit zijn eersten bundel spreekt nog beter in „De oude naaister" uit „De Overgave". Do eenzame, die zijn God vond in de 6 til te en nog alleen blijft, vertolkt de dichter in „De Doopeling." Als wij onze Christelijke Kunst wat meer he grijpen gaan en ook dezen Ckristeiwlichter gaan bcstudeeren on lief krijgen, heeft spr. zijn doel boreikt en zal hij er zich niet over beklagen in-, leider te zijn geweest. De Voorzitter en wij met hem beklaagden ons over dit laatste evenmin. We hebben genoten. De stijl, verre van -„hoekig", was frisch cn fleu rig, de inhoud van deze inleiding rijk en leer zaam. En vruchtbaar? Dat zal hij ongetwijfeld zijn, indien wij ook dezen dichter niet alleen laten zingen. In do gedichten van Willem de Mérode spreekt de stem en de stemming van den levenden mensch Van den individuealen mensch, maar toch zoo, dat zijn kunst een kunst is voor allen. En individualiteit onder het correctief van de „liefde tot den naaste" geeft een levend bed, dat allen ontroert. En dat is de scheone roeping van don Chris ten-dichter van onzen tijd. S. M. Zending. De zending is in opspraak de laatste weken. De nood is hoog gestegen en alleen offers, werkebjke offers, kunnen aan dezen noodtoestand een einde maken. In sommige kringen rijzen echter bezwaren tegen de manier, waarop men hier en daar Zending drijft, terwijl een ander weer meent, dat de opzet te groet is, of de i n d e e 1 i n g on werkmethode niet deugen. Op dit alles kunnen de belangstellenden in Leiden en omstreken in het werk der Zending, nu een afdoend antwoord krijgen. Een advertentie in dit nummer kondigt een op W-oensdag 21 Sopt. in de Zendingsschool to hou den vergadering aan, waarin allen worden uitge- noodigd, dio afschaffing en inkrimping van den arbeid een nationale ramp zouden achten. Gere kend wordt op ©en flinko opkomst, op een orn- st.ige, waardige wijze van bespreking en men verwacht dat allen, die wat op het hart hebben, dit onomwonden zullen uitspreken. Deze wijze van „zaken doen" moot do Zending ten goede komen. Laat nu elke vriend of vriendin, onver schillig tot welke Zendingsvoreeniging hij of zij behoort of niot bohoort, zijn avond voor deze vergadering vrijhouden. Naar de Zendingsschool zij Woensdag het parool! q Grenzen Ned. Herv. Kerk. De kerkolijko indoeling welke wijziging zou ondergaan blijft gehandhaafd. Door hot Prov. Kerkbestuur van Z.-H. is geen goodkouring ver leend op het door hot Classicaal Bestuur van Leiden gonemen besluit om de grenzen tussclven do gemeente Leiden en Oogstgoest te wijzigen, in dien geost dat een gedeelte van Oogstgoest bij Loiden zou worden gevoegd. De hooglcerarcm prof. mr. J. van Kan on -prof. mr. A. S. Oppen heim, daar too vloor do TOch'bsgoIoardo faculteit dor uprvorsiteil' alhier aangewezen, zullen voor studenten, waarvan 6ommigan in galaruniform, zich dia inlichtingen wensohen te ontvangen over de studie in de rechtegeleerdiheid, vol gens het nieuwe academisch statuut, te spreken zijn in do universiteit iederen Vrij dagmorgen van IWi tot 12Yi uur, voor kat eerst op 30 dezer. Prof. dr. F. Muller Jzn. tot 'hoogleeraar aan de Leidsche universi teit in de Latijnsóhe taal en letterkunde en de Romeinsche oudheden, als opvolger van prof. Hartman, zal Vrijdag 30 dezer in het collegegebouw in die Kloketeeg, des mid dags. 2 uur, zijn openingecollege houden. Op een nader te bepalen datum zal de zijn inaugureele rede houden. 1Gisteravond werd in café v. d. Berg, v.b. Popp aan de Langobrug door de Kappers- en Barbier&JPafcroons-Vereenaging „Hulp en Vriend schap" een buitengewone vergadering belegd, waar de heer L. Las ander Sr., Boerhaave- straat 29 alhier (dio wegens omstandigheden de vereeniging moest verlaten.) zou gehuldigd wor den. Tegen 9 uur werd de jubilaris met een rij tuig door de daarvoor benoemde oommissie van zijn woning afgehaald en naar de vergaderzaal d, waar hij door den voorzitter op hartelijke wijzo werd toegesproken, waarop zijn bonoeming tot Eerebd der vereeniging volgde- Daarna werd do eerowijn aangeboden, cn ont ving de jubilaris uit de kas der vereeniging een enveloppe met inhoud, waarna de secretaris met t-oespraak mededeelde dat ook de leden -hem niet hadden vergeten, en bij wijze van vriend- p hem eveneens een enveloppe met inhoud tor hand wilden stollen. De jubilaris bedankte het bestuur en de leden zoer hartelijk voor de blijken van belangstelling en vriendschap, die hij dezen avond mocht onder vinden. Gisteravond fietste de 14-jarige J. d. B. door -de Banbanasteeg naar de Hoo- igewoerd. Juist toen hij den -hoek passeerde -naderde van den kant van de Breestraat een auto. d. B. wist nog .tijdig van zijn fiets te springen. Het. rijwiel schoot echter onder de auto en werd ernstig beschadigd. Gisteravond 12 uur reed de il-jarige wielrijder W. W. in volle vaart, op de Doe- zastiraa/t tegen A. V. op, die een handwa gen bestuurde. V. kreeg een niet ernstige wond aan de rechterhand. Gisteravond half 11 kreeg een zekere F. V. die in, beschonken toestand Verkeerde twist mot den caféhouder Langezaal uit de Wolsteeg, die hem uit zijn café verwijderd -had. V. sloeg een ruit in en kreeg oen ernstige blessure aan den rechter pols. On ze nooit, volprezen Leidsdhe politie bracht het kermende slachtoffer naar het bureau, waar hij met teedere zorg en noodverban den word geholpen. Dr. Boonacicer achtte zijn opneming in het Acad. Ziekenhuis Do commissaris van politie te Heem stede verzoekt, opsporing van de 21-jari- ge Lena van 'Pel, die spoorloos uit de ou derlijke woning verdwenen is. Zij is on geveer 1.70 M. lan-g, hoeft donker haar. draagt een bril en heeft een zeor 6lecht ge- bid. In den afgeloopen nacht, merkten de Gebr. E., dat op hun met peren beladen 6chuit, die aan de Boommarkt lag, twee jongens van 10 en. 9 jaar, de broeders F. •don inwendigen mensch aan 't versterken waren. De jongens zwerven dikwijls 'snaohts rond, zooals do politie vernam. Er is proces verbaal opgemaakt. Op den a.s. gedenkdag van Leidens Ontzet, zal evenals vorige jaren de Leid sche Chr. Oranjevereeniging des avonds in de Stadsgehoorzaal oen feestelijke bijeen komst houdon. Hot bestuur dor 3 Oot.-vereen. heeft, ook dit jaar de zaal aan de Oranjo-vereenigmg afgestaan. Naar wij vernomen zal als feestredenaar optreden Ds. H. J. Kouwenhoven, geref. predikant alhier. Wij kunnen het bestuur onzer Oranjever- eaniging geluk wensdhen -met. deze keus. Van Ds. Kouwonhovon i6 bekend dat hij groote voorliefde heeft voor en een uitne mend keunor is van onze vaderlandsche historie. Wij twijfelen dan ook niet., of velen zul len deze niededoeling met ingenomenheid vernemen. naar de vergaderzaal te begeven, waar de heer van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Eerste Kamer presideert. Een half uurtje later wordt de kijklust van het publiek ten/volle bevredigd, wan neer allerlei grootwaordigheidsbekleeders, Grootmeesters, Groot-officieren der Kroon. Ceremoniemeester en Kamerheeron in hun ne schitterende uniformen- vereohijnen. Te één uur -begeven de Ministers, en de leden van den Raad vaar Stalte zidh naar de Ridderzaal. Een in meer dan een opzicht schitterend gezelschap is daar thans bijeen. De weinige gelukkigen o.p de publieke tribune om op de gereserveerde plaatsen kunnen nu volop genieten, temeer daar ook .tal van vreemde gezanten in hunne kleurige kleodij aanwe zig zijn. Precies te één uur verkondigen do lang zaam wegstervende kanonschoten dat H.M. -het -paleis heeft verlaten. Een, commando cavalerie opent den 6toet. Daarna volgen een rijkmecht-majoor on twee rijknechts te paard. Daarachter de Opperderemom iemeester, gezeten in een rijtuig mot twee paarden be spannen, en een lakei naast elk por tier; en dan eindelijk komt Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Konink lijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, gezeten' in eten Staatsiekoets met acht paar den bespannen, een koölsier naast elk -paard, on vier lakeien naast, elk portier. Do Chef van het Militaire Huis van H.M, do Koningin, te paard, rijdt, naast de Staatsiekoets, een weinig achter hot- portier ter rechterzijde, en de Gouverneur dor Ko ninklijke Residentie een weinig achter het portier ter linkerzijde. Achter de Staatsiekoets volgen de Offi cieren- van hot Militaire Huis vam Hare Majesteit waarna een commando Cavalerie idem trein sluit. Het behoeft, wol geen betoog, dat H.M. die naar alle zijden nleigt, met- groote geest-drift wordt begroet. Als de stoet aam de Ridderzaal is aange komen, laat. de daa-r gestationneorde mu ziek hdt. oude Wilhelmus hooren. Als altijd oen indrukwekkend o ogenblik. In de Kamer waar alle aanwezigen hun ne plaatsen hebben ingenomen, is het mid delerwijl stal geworden. Als de tonen van de muziek in hot ge bouw doordringen, verkeert alles in af wachting. Eindelijk waarschuwt de stem van den Ópper-Ceremoniemeester dat H. M. óp komst. is. Begeleid door een Commissie van ont vangst-, door den Kamerheer-Ceremonio- meesitor, de Kamerheeren, do Grootoffide- ren on den- Opporcoremoniemeeeter, schrijdt Hare Majesteit., met den Prins der Neder lander naar den troon, gevolgd door de Grootmeesters en io dienstdoende Dame du Palais, bonevens don Chef van het Militaire Huis van Hare Majesteit, de Koningin-, den Gouverneur dor Koninklijke Resident ie en de overige Officieren van het Militaire Huis van Hare Majesteit. Als Hare Majesteit haar plaats heeft in genomen, leest, zij met. heldere klare stem langzaam de Troonrede voor. De voorle zing duurt. 6leohts onkele minuten, -m dan verlaat de stoelt., in dezelfdle volgorde, waarin hij gekomen is de. vergaderzaal. Evenals bij het vertrek uk; het paleis weerklinken kanonschoten, do stoot zet zich in beweging, cle plc- Migheid die elk jaar weer nieuwe bekoring heeft, behcort weer tot het. verleden. Nadat de Commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd wordt de Vereonigde zit ting van de St.aten-Generaal door den voor zitter geopend. Plechtige opening Staten-Generaal- De opening van do Staten Generaal is voor do Residentie altijd oen feestdag. En dit is in 't bijzonder het. geval, wan- near zooals vandaag een vriendelijk fcerfst- zonntei.je de 6chilitorendo stoet, waarmee H.M. zidh naar het Binnenhof begeeft., be licht en aan de stemming van de menigte, die zich in de straten voidringt, als vanzelf iets f oostelijks geeft. Roods laing voor het. aanvangsuur ©bond voor de Ri- ldorzaal oen dichte menigte op een gepaklt in afwachting van de dingen die komen zouden. Tegten 12 uur begonnen Jv Kamerleden, Ontvangst jhr. Van Kamebeck. Naar aanleiding van do plannon om den Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. dr. Van Karnebcek, '|er gelegenhoid van dieais boniocmimg tot voorzitter van do Vergadering v-an den Volkenbond, bij zijn terugkeer te 's-Gravenhage. op feeste lijke wijze te ontvangen, kwam het. Haag- sche Correepondentiebureau ter oo-re, dat do Minister, hoewel zeer gevoelig voor de gedachte, dio aan het plan ton grondslag ligt., gemeend 'heeft voor die hulde te moe ten bedanken. Hot. bureau vernoemt tevens, dat het co mité bij den Minister nader heeft aange drongen om de hulde te aanvaarden. Sprekendo cijfers. Nu van linkach zeo geageerd wordt te-" gen den bouw van bijz. scholen., heeft dv. hoer Tulp, lid van den gemeenteraad Ot voorzitter van oeni schoolbestuur te Ede, in ..de Neder-Veluwe" een nauwkeurige be cijfering gegeven, aan do hand van <1© ge- meontebogrooting van. 1900 tot 1921, van hol. kapitaal dat door de vooret-anidare van Chr. onderwijs ie bespaard voo-r de bdaa- tingbetalendo iawonors. Hij komt dan tot hot" re-portabelo beirag van f545.401.60, - -ulloon. voor gooiccEito Ede. Wimmens

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1