Dagblad voor Leiden en Omstreken. BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 2de JAARGANG. - MAANDAG II JULI 1921 No. 389 V De gemeentefinanciën. Hot vraagstuk van do gemeente-finan- 'ciën blijft do aandacht trekken en in ver band daarmede ook do regeling van de fi nancieels verhouding tusschen Rijk en Ge meenten. De groote moeilijkheid bij dit laatste is na te gaan op welke uitkooring van het Rijk do verschillende gemeenten in redelijk heid aanspraak mogen maken. Do Maasbode bevat in verband daar mede een artikel waarin wordt betoogd dat een oplossing zou zijn to vinden door het beheer van de huishouding dor gemeenten en de plaatselijke toepassing van '6 Rijles wetten aan afzonderlijke besturen op te dragen. Twee lichamen dus, dio elk een gedeelte van de taak van het. tegenwoordige gomeen tebestuur op zich nemen. De Gemeenteraad die ongeveer op de zelfde wdjze zou kunnen zijn samengesteld, els thans hot. geval is, maar wiens voor zitter niet tevens burgemeester zou zijn zou zich dan uitsluitend hebben te be moei on mot het beheer van de gemeente- (huishouding van den Raad door do Kroon to benoemen. „De loden moeton zijn ingezetenen, men- sohen die dus uit den aard dor zaak voelen .voor het belang der gemeente van hunne inwoning ;niettemin waarborgt hunne be noeming door de Kroon, dat zij ook met. het Rijksbelang terdego rekening houden. Deze Rijkscommissie heeft niet zoozeer het ka rakter van een Volksvertegenwoordiging, •wat in verband met haar taak ook niet be rpaald noodig is. Zij wordt daarom uit een beperkt aantal loden samengesteld, hetgeen een vluggo afdoening van zaken icn goede komt. Een dagelijksch bestuur is met. de uit voering belast. Voorzitter van de Commis sie en van haar dagelijksch bestuur is de burgemeester, die tevons hoofd is van de politie. Deze commissie geeft dus uitvoering aan cle woningwet, de onderwijswetten, de mili taire wetten, de sociale wetten, de pensioen ■wet enz., zij regelt do politieaangelegen- heden, den burgerlijken sland en de bevol kingsboekhouding, de verkiezingen enz. enz. Al hare uitgaven, voor zover niet. door bepaalde inkomsten gedekt, komen ten laete van het Rijk, maar worden in de gevallon dat. daartoe aanleiding bestaat (d.i. wan- noor het gemeentebelang bij do maatregelen nauw is getrokken) voor oen gedeelte op de gemeente verhaald, zooveel mogelijk .naar een bij elke wet. of elk Kon. Besluit vast te stellen percentage. De administratie van gemeentebesturen en rijkscommissie wordt (voor zoover dit niet. geschiedt op de bureaux van de bedrij ven en bepaalde takken van dienst) gevoerd sten stadhuize de zetel van beide licha men) en wol op afzonderlijke afdeelingen op de wijzo zooals thans reeds geschiedt in gemeenten van eenige beteekenis. De (geldmiddelen van beide lichamen worden beheerd door een „Centrale boekhouding." Als do moest belangrijke voordooien van zulk een regeling noem), de schrijver le. wordt de mogelijkheid geopend van een zeer scherp doorgevoerde split sing van uitgaven on ontvangsten, voor zaken welke het gemeentelijk huishouden betreffen, en van die welke hetzij geheel of ten decle van rijksbelang zijn; 2e. wordt oen einde gemaakt aan de eleeds meer ingang vindende methode om de gemeente op to scheppen met de uitvoe ring en de bekostiging van wetten, welke hoofdzakelijk algemeene rijksbelangen re gelen en vaak heel ongelijkmatig drukken; door de gemeente to doen betalen in de kos ten, door het Rijk gemaakt, (hetzij naar een voor elko gemeente gelijk percentage, hetzij, in bepaalde gevallen, naar een per centage dat afwisselt naar gelang van de Iclasse waartoe een gemeente behoort) zou bevorderd kunnen worden dat de gemeen ten slochts in de kosten bijdragen in ver houding tot. de waarde welke de Tegeerings- maatregolen voor haar hébben 3e. komt er een zeer belangrijke ontlas ting van do taak van den Raad zoowol als van die van Burgomeester en Wethouders en van den Burgemeester, waardoor onnoo- dig wordt, do instelling van oommissie van bestuur zooals de Staatscourant die wil; 4o wordt do behartiging der belangen van het onderwijs, de volkshuisvesting enz. opgedragen aan de rijkscommissie en als gevolg daarvan een einde gemaakt, aan al lerlei politiek gekonkel waaraan die be langen vaak worden opgeofferd. Voor oen regeling als hier bedoeld valt ongetwijfeld een en ander te zeggen. En nu echter enkele bezwaren die niet over het hoofd mogen worden gezien. Vooreerst, toch zou zulk een dubbel be stuur vooral voor do kleine en middelmat i ge gemeenten een groote en absoluut onwaardige vermeerdering van admi nistratie-kosten on vertraging in de afdoe ning dor zaken tengevolge hebben. Verder is het zeer de vraag of het ver standig zou zijn den burgemeester bij het beheer der gemeentelijke huishouding uit te sluiten. En eindelijk mag móet. uit hef. oog wor den verloren, dat met. een andero verhou ding tusschen Rijk en Gemoenten toch eigenlijk nog niets bereikt is, daar het vooral do Rijks-financiën zijn, die in zorg- weideenden toestand verkeeren. STADSNIEUWS. Kinderhuis „Voordorp". In dc plaats van D r. Locher, die wel willend zijn beurt had afgestaan, trad gis teravond voor eene geheel gevulde Hoog- landsche kerk, D s. G. H. Beokciilc a mp op, dioeeu rede'hield in het -belang der Ned. Herv. Stichting Kinderhuis Voordorp." Door den algemeenen kerkeraad was tot het houden van eene bijzondere samen komst besloten, ten einde de belangen der stichting, de gemeente nauwer op het hart te binden. Nadat gezongen was Psalm 103: 2 en 7 gelezen Romeinen 12: 117 ving Ds Beekenk amp zijn rede aan met op te merken, zinspelend op een der roem rijkste tijdperken van de geschiedenis van ons vaderland, dat ten aanzien van de ver zorging van het verwaarloosde kind, „Van uit. Z o 11 e n de victorie begint." In dit stille, stijve Betuwsohe dorpje is in do stichting der alom bekende Heldring- gestichten de juiste gedachte omtrent de bescherming en verzorging van het ver waarloosde lcind, tot uiting gekomen. Deze gedachte is in den jare 1905 in een stel wet ten belichaamd geworden, bekend onder den naam van Kinderwetten, aan welks voorbereiding, met. do wet op het ^onder zoek naar het Vaderschap", bijna 5 jaar is gearbeid. Wie zal zeggen hoeveel zegen van deze wetten, voor ons land en volk zijn uitge gaan, nu den strafrechter de bovoegdheid is gegeven door ontzetting of ontheffing oudors die zich onwaardig toonen hun ne kinderen op te voeden, hen deze te ont- nemon, en ze te brengen onder do bescher ming en verzorging der Christelijke filan- itrophie. Ook de stichting „Voordorp" is een ge volg van de totstandkoming dezer wetten geweest. En waar thans eene nieuwe perio- do voor dozo stichting is ingeluid daar was het bost.iiui' van meoning dat de gemeente opnieuw op dit werk der barmhartigheid moest, worden gewezen. Do gemeente moet „Voor-dorp" kennen en dezjon arbeid steunen. Spr. heeft tot grondslag van zijn rede ABONNEMENTSPRIJS li IN LEIOEN EN BUITEN LEIDEN WAAI! AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL PER WEEK10.19 FRANCO PEE POST PER KWARTAAL IR80 FEUILLETON Eindelijk thuis. 50) Dus gaan wij eenige weken met stilzwij gen voorbij lot op don avond van een sclioo nen, zonnigen dag in het eind van Septem ber; Esther zit alleen in de kamer op een laag, gemakkelijk stoeltje bij het. open ven stor en op haar schoot "ligt een geopende brief; haar ernstige, peinzende oogon schij nen te lezon, niet don briof echter, maar in de toekomst, of in haar eigen hart. De brief is van Sadio en luidt aldus: Mijn lief steedsch zusje, Toen moeder en ilc vanavond in de eet zaal op en neer wandelden omdat wij an ders t.e weinig beweging hebben, en de ta fel afnamen (Maggie had weer kiespijn en was dus niet op haar post) zeide zij: „Sa- die, lieve kind, heb je al aan Esther, ge schreven? Is het. wel goed, haar zoo te ver onachtzamen? Zij vorlangt natuurlijk vree- 6clijk wat van huis te hoeren." Nu weel je even goed als ik, dat. als moedor zogt „Sa- die. lieve kind" c nmij dan vorwijtend aan ziet, dan is er niets, dal ik niet voor haar dom zou, behalve brood maken. Hier beu ik dus plaats voorkamer derdo ver dieping houding de voeten op hel bed (Julia, is gerust im slaap met haar hoofd naar den anderen kant.) één kouseband af on aan, ongeveor op de wijze van „mijn zoon Johannes", die zoo vermaard is in do geschiedenis. Van brood gesproken, wat kan dat artikel afschuwelijk doen. Ik heb er van morgen een hoftigen kamp mee ge voerd. Ten eerste moet. je weten, vergat ik he(.. Moeder zeide, dat alles al klaar stond, voor ik wakker wok, dun moet ik vergeet achtig go voost nïjn voor ik ontwaakte. Hoe dit zij, nadat ik klaar wakker en opgestaan on beuioden was, vergat ik het nog. Do ge bakken aardappelen bakten vast aan die af schuwelijke zwarte pan, waar je ze altijd in doet. en die tusschen t.weo haakjes v an al don. keiücenrommel het allerakeligste is om schoon te krijgen (behalve het tafellaken). Nu, zoals ik zei, zij bakten aam do pan vast en ik snelde zo ter hulp. Toon wou Minnie zoo graag, dat ik mot haa/r don tuin inging om naar „oc-n aardig, slim,, klein, bruin en grijs dingetje to zien met groeno vlekken, dat daar rondsprong cn met haar praatte.'' Do bolangwokkeado vreemdeling bleek een groote kikker te zijn! Terwijl ik bezig aas hem te bekijken en Minriio haarfijn alles uit ie loggen van de 'natuur, hc! 1:;. rak lor en de bezigheden van het göhcclo kikker duin, profiteerde het bt- gekozen hot 27e vers van 1 Kon. 3: „Toen antwoordde de Koning en zeide: Geeft aan gone het levende kind, en doodt het geen- zins: dit is zijne moeder." Spr. ontwikkelde -drieërlei gedachte: le. Wat is de zin der tekst 2o. Wat is de lezing der tekst; 3e. Welke gedragslijn is uit dit tekst woord te trekken. 4 Hot eerste vonnis'-wat de jonge Koning van Israel to voltrekken heeft is eon feit van zeldzaam vernuft.. „Haalt mij een zwaard!" zoo luidt hot vonnis. Wij staan verwonderd over dit ©taaltje van schitterende scherpzinnigheid van den jongen Monarch. De beide wouwen 6laan voor den Koning en wij hooren ze! Do eene, is de t eed ere moeder die zegt och geef het haar maar, alleen spaar het kind! Do andere, is de vrouw die harteloos uitroept., mag ik het niet, dan zij ook niet. dood hot! Wolk een verschrikkelijke tegenstelling van twee moeders! Do barmhartigheid heeft echter 'het recht overwonnen. Zulke vrouwen zulke oudere zijn er nog! En op de vraag, ven wie is het kind, heeft do gemeente van Christus het. antwoord te goven dat hot verwaarloosde het onbe schermde hot. getrapte kind, vaii haar is en behoort 1o worden gebracht onder de bescherming dor Christelijke philantrophie. Onze diaconie heeft zich dc zorg van het verwaarloosde kind aangotroklcen en daar mede aan ons en aan onze nazaten eene rooping opgelegd. Er zijn bij don arbeid voor het verwaar loosde kind vaak oogcnblikken waarin men in moeilijkheden komt en in de impasse ge raakt. "Wanneer men dan het. verstand alleen laat spreken, dan moet het vonnis zijn, haalt mij hot zwaard van het (intellect on roei uit de moeilijkheden. Maar 'hiermede komt mon bedrogen uit. Ook het zwaard êpv neutraliteit is ver derfelijk voor het aan -onze zorgon "toever trouwde kind. Do neutraliteit heeft het kind doen eter ven in geestelijke verwording. God beware do kinderen der gemeente voor deze neutraliteit! Ook het zwaard der onverschilligheid imag over het verwaarloosde kind niet. wor den gehanteerd. Met, och wat zijn het voor kinderen, ruimt, ze maar op, die paria's der maatschappij, beantwoordt, men niet aan do roeping welke van Godswege tot ons komt. Tegenover deze zwaarden heeft do ge meente le stollen de prediking der liefde» van Christus. Ook de verwaarloosde kindoren zijn ge doopt in den naam dos Vaders des Zoons en des Heiligen geest es! Mag dit gedoopte kind gedood worden? Do gemeente heeft, een schoone roeping der barmhartigheid tegenover hen te ver vullen. Het is een grootsche taak, de han den te mogen leggen op hot verwaarloosde kind, maai' tevens een verantwoordelijke taak. Do diaconie wil volharden bij het. ide aal, gesteund en gesterkt door do Godde lijke Barmhartigheid. Met blijdschap mag worden geconsta teerd dat voorloopig althans de poorten van „Voordorp" niet behoeven to worden gesloten. Met vernieuwde krachten mag Gode zij dank de diaconie haar zorgen weer tot. het verwaarloosde en vertrapte kind uitstrek ken, maar zij or dan ook bij de gemoonte voor deze zaak liefde cn gebed. Evenals cc-n stervende moeder voor do verzorging van haar hulploos achterblijvende kinderen slag in het blikken ommerljo achter do kcu- kenkaehol van dc gelegenheid om zuur te wordon. Liove tijd! wat bobbelde het cu wat stegen er verkwikkelijke geuren uit op teen ik eindelijk van mijn uitstapje naar het rijk dor kikkers terugkeerde on mijn oplettendheid wijdde aan de dingen des da- golijkechen lovens. Maggie stond met haar ellebogen in de waschtobbe, dus pakio ik •hot emmertje op en vloog er in dc vrecsc- lijkste haast en verlegenheid mee naar do dorde verdieping om moeder te zoeken. En nu begrijp jc de rost al wel. Wat zijn moo- dors en soda toch kostelijke zaken! En wal is. die soda een verrukkelijke uitvinding! Toen ik mot behulp van haar verzachlondo omstandigheden het zuro weer zoet maakte begon ik te phüosophcerenhel gevolg hiervan was, dat ik mijn brood, na het ge kneed en gerold en er een vereisoht aantal malen op geklopt- le hebben, netjes in eon deken wikkelde en naar de waranda ging om Dokter Douglas te vragen of hij in zijn hcole receptenboek te wel iets had," dal men aan menschclijke wezens kon geven, als zij zuur en onaangenaam waren cn dat, even als de soda in het deeg, onmiddelijk zijn uitwerking deed gevoelen. Toen hij zijn to tale onwetendheid m dit opzicht moest ba kennen, zeide ik, dal volgens mijn' mocning kol:- en keukenmeiden lui vrij wat verder in hun vak gebracht haaien dan doklus ploit, zoo komt van Ohrisluswcge de vraag tot de gemeente, haar taak cn haar roeping ten aanzien van hot verwaarloos de kind te verstaan on te vervullen en zeg ge do gemeente ook dezen avond met Sa lomo, „Doodt het geenszins, maar geef het zijne moeder! "Welke gedragt^ijn moet. nu met dc ver zorging van het. verwaarloosde kind voor do toekomst, worden bepaald, zoo yraagt spreker. Immers de toekomst is niet los te maken van het heden. Laten wij 'beginnen met de toon der oot moed te doen hooren. Zij er beschaamdheid des aangezichts! Gemeente van Leiden, wij en onze voor gangers tevens, hebben gezondigd! Twaalf jaren heeft. „Voordorp" thans be staan en -in deze 12 jaar heeft de stichting het verbijsterende bedrag van niet minder dan- f 90.000.gekost-. Do aanzienlijke en 'hooge exploitatiekosten waren oorzaak dat de diaconie vaak aan do ouden van dagen niet kon geven waarop zij naar do aard hunner behoefte aanspraak hadden. Do diaconie heeft zich twee ernstige vra gen gesteld, le hoe zullen wij voor letale ondergang gered worden en 2e hoe kan „VoordoTp" behouden blijven. Zes maanden lang is hierovor indenbreedegehandeld. Er ontstonden twee partijen. „Dood het k ind" zei dc eene partij „S paar het k i nd" zei de a-ndore partij. Het. slot der besprekingen is geweest, dat do Kerkeraad besloot „Voordorp" te doen behouden en een oplossing gevonden hoeft. 'I. Is jammer aldus spr. dat do di recteur der stichting „Ds. Kramer" gewei gerd heeft mede te werken aan de oplossing •der zaak, waaraan hij gedurende 12 jaar is werkzaam geweest. Daardoor heeft 'hij zelf een einde gemaakt aan zijn werk. Spr. heeft dit laatste, kort geleden in een persoonlijk onderhoud aan Ds. Kramer gozogd, waarop dozo antwoord de, „dat kan wel zijn!" Hoewel het. niet allereerst tot zijn teak behoort, aarzelt, spr. niet, zijn waardeering uit. to spreken voor de vele prestat ies welke Ds. Kramer geloond 'hc-eft le bezitten bij het vervullen van zijn taak. En hiermede behoort de Voordorp-zaak tot. hot verleden. „Wij hebben genoeg woorden over deze zaak gewisseld, laat 'het nu oens tot daden komen." De VoordoTpsdiscussie wordt hedenavond gesloten. Het verwaarloosde kind zetten wij thans weer in uw midden. Gemeente van Leiden gij hobt. een oude schuld goed te maken. Uw liefde was verflauwd. Laten wij met. nieuwen mood met verdubbelden ijver, met liefdo en energie de zaak aanvatten. Spr. memoreert dankbaar de werkzaamheden dor dames K. met.nog 40 anderen, welke zich ten doelstellen, evenals aan do stich ting to Voorschoten de vervaardiging van onder en bovenkleeding dor verpleegden ge heel belangloos te vervaardigen. Ook ge» denkt spr. mot dankbaarheid Mevr. Wed. O. als verzorgster der linnenkast en brengt een woord van huldo aan het bestuur voor -de wijze waarop zij do zaken heeft afgewik keld. Als straks de rust is wedergekeerd en de kruitdamp is opgetrokken, laat liet. dan blij ken mogen dat hot. verwaarloosde kind door do gonado Gods niet geregeerd kan worden door het. zwaard van hot intellect, of met het. zwaard dor neutraliteit of met het zwaard der onbarmhartigheid, maar met. het Zwaard des Gecstïs. God de Heero zogene ons work! Hierna richt Ds. Bookenkamp een per soonlijk wocnl fet tie heer cn mevrouw Boehmor, dio straks de directie van „Voordorp" zullen voeren on wier instella- ADVERTENTIE-PRIJS PEE GEWONE REGEL10-221/i DES ZATERDAGS (030 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEK KLEINE ADVERTENTIES ran hoogstoiu 60 woord ra 60 eeat: Zaterdags 75 een*, 1 bij vooruitbetaling -s tie a.k. Donderdag 14 Juli zal plaats heb ben. Een zware taak is u opgelegd. Gij wilt; die taak aanvaarden op bescheiden voet. Aanvaardt haar in do kracht Gods. De oogen van velen zullen u in uw moei lijk werk volgen. Wij bidden u on uw medewerkers Gods sterkte en steun toe. Op verzoek van Ds. Beekenkamp zingt de gemeente staando den heer en mevrouw Boehmer do bekende zogenbede t-oe: „D at'6 Roeren zegenopu daal" Ook tot Ds. Groot. Enzerink geestelijk verzorger der stichting „Voordorp" ridht spr. het. wourd en zegt.: Het spijt mij dat gij door uw uittreding uit het bestuur, in de gemeente wantrouwen gezaaid hebt tegen ons bestuur. Een wantwMwen dat wij aan u niet. hebben verdiend Moge het 6poedig blijken dat gij tot an dere inzichten gekomen zijt. En eindelijk richt spr. een laatste woord tot. de gemeente. Gemeente van Leiden als uwe barmhar tigheid. gevraagd wordt, voor het verwaar loosde kind, help dan, spring dan bij! De liefde van Christus dringe ons en et.rekke zich genadiglijk over ons uit, op dat het Woord Gods in vervulling ga: „Za lig zijn de barmhart igen want hun zal barmhartigheid geschieden." Na het uitspreken dezer predicatio werd door Ds. Beekenkamp in den gebcdo de 6lichting, de directeur cn 'het. verdere per soneel don Heoro opgedragen, waarna als slotzang gezongen werd Ps. 115: 7. Aan de uitgangen werd ten behoeve van „Voordorp" een schaalcolleeto gehouden. Massa-betoogi np. Zondag zou zich de Lcidsche afdeeling der Anti-Mil itairistenvopeejiiging naar Den Haag begeven met o;:tro:Jo va. ndels en banieren. Doel: proteslmeeting inzake Groer.endaal. Naar we vernamen werd de optocht get- vormd door twee mannen en een vrouw. Classk-Ble Zerwïingsdag. Do elassicalc Zendingsdag die op 27 -dezer op het landgoed „Oud-Poelgeest" zal worden gehouden, zal voor velen een bij zondere, aantrekkelijkheid liebben. door dat niet minder dan drie missionaire pre dikanten mei verlof, daar liet woord hopen Ie voeren. Als sprekers hopen n.l. op te tveden de zendelingen Ds. Krijger, Ds. Wie:inga en Ds. Merket'ijn, terwijl vermoeit ei uk mede liet woord zal worden gevocnl u-<■ Os. Lauwers van Brussel. Ds. Kouwenlioven hoopt een slotwoord te spieken. In de Stedelijke Wcrk-Inrichling zijn opgenomen van Zondag 3 tot Zaterdag 9 Juli 1% volwassen personen en 31 kinde,- ren, totaal 227 personen. Voor het diploma B M. U. L. O. zijn Zaterdag te 's-Gravenhage gestaagd do |ioeren Raden Mas Syocjo; Raden Mas AValoejo, beiden van Soerakarta (Javat en J. Ooslrom to Haarlemmermeer, allen Jieerlingen der Chr. School voor M. U. L. O. Noordeinde 38, hoofd dc heer C. J. W. a« Reuver. Door cle politie alhier is aangehouden een verpleegde uit het Rijksopvoedings gesticht le Achtevcld. Een rijwiel werd in zijn bezit a:Vgctroffen. De politic achtte1 het noodig naar de herkomst hiervan een onderzoek in tc stellen. Dc heer Jac. Boehmer, nieuw benoemd directeur van do Stichting „Voordorp", zal in een daartoe expresselijk betegde samenkomst a.s. Donderdag li Juli, als zoodanig worden geinslallee.rd. waarop naturlijk con levendige discussie volgdo. Maar nu gcof ik jc te radon, wat het brood onderwijl dool. Hét was bozig om zich op Je wonderbaarlijkste manier te ver spreiden onder de wellen deken, waarin ik hei zoo netjes gewikkeld had. Toen braken er moeilijke oagonbiikkeri voor mij aan. Moeder /.ei, da* ik het opnieuw moest line- den on ik had overvloedig gelegenheid om te moralisoercn. Ik heb nog nooit brood ge geten, dat met zulk taai godxiid aa.n de tan den vast bicef zHtea. Ais algoheelo verdor venheid eon icaittoerk dei- meneehhoid is, dan verzeker ik jo, dtvf mijn brood menscholijk was. Wat. ons betreft, vrij leven allen nog. hoe wel het, vrees ik, weinig 6checll of dio ar me mijnheer Holland i« dood. Verleden week op con avond ia hij uit zijn rijtuig gevallen en bewusteloos thuis gebracht. Hij ligt nu in con hevige kooite on is heel min. Voor den eersten keer in hun leven zijn onze bcido doktere hot cons. Ilij ijlt voort durend en wiL door niemand dan door moe der geholpen worden on dal is org verve lend. Do doktors zoggen, dal. hij zich ver beeldt, dat zij zijn eigen rnooder en hij weer een knaap is. Natuurlijk iobt moeder zich vree-olijk af. Soms waakt zij den halven nacht bij hem cn vaak gebeurt het, dat Mag gie cu ik een hooien dag oppermachtig ia de keukon dou sohoptor zwaaien. In dio da gen wordt „do menschclijke ziel en in dit geval voornamelijk do vrouwelijke op oen zware proef gesteld." Ik ben wel eens geneigd to donken, dab alle boekengeleerdheid der wereld niets is vergeleken bij de kunst precies te wet en wat to doen in de kouken, hoe het te doen ca wanneer het te doen. Dat denk ik wel oens als moedor na een nacht wakens in de zie kenkamer beneden komt, om iets, dat ik verknoeid heb, weer over to doen. Zij is do geduldigste, liefste, teederete, vriendolijk- ste moeder, die eenig sterveling ooit. bezoi ten heeft, en juist, omdat zij zoo geduldig is ,zal ik mij hartelijk verheugen, wanneer do- dag aanltcckl, dat zij een zucht van vorliohtiag kan slaken cn dc keuken verla ten in het volle vertrouwen, dat niet alle© onderste boven gekeord is als zij terugkomt Esther, hoe heb jc het toch aangelegd om to zorgen, dat alles goed ging? Ik weet ze ker, dat ik vooral niet minder mijn best doe dan jij en toch schijnt het zout altijd in do taartjes en puddingen terecht lo wil len komen cn de suiker in do aardappelen* (Wordt vervolgd)*, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1