Gemeentelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Visehverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen ■winkels (Visehmarkfc en Stadshulpwerf) (Dinsdag) aan de gemeentelijke Yisch- venkrijghaar is SCH.ELVISCH 0.10, GROOTE SCHELVISCH k 0.18 en GROOTE SCHOL a 0.27 per pond. W. P1£RA, Wetft., loco-Burgomeester. Leiden, 4 Juli 1921. Do Burgemeester en Wethouders van Leiden doi.n te wolen, dat door den Raad dier ge meente, in zijn vergadering van den 28sten Februari 1921, is vastgesteld: de volgende ver ordening: VERORDENING regelende de heffing van opcenten op dc hoofdsom der Perscncele Belasting te Leiden. ARTIKEL 'I. Te beginnen met 1 Januari 1921 worden ten behoeve van de gemeente Xeiden de navolgen de opcenten geheven op de hoofdsom der Per- e n- ele Belasting: 50 op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde niet meer dan f 250 «edraagt; 60 op de aanslagen van hen. voor wie de belastbare huurwaarde meer dan f 250, doch niet meer dan f 500 bedraagt; 70 op de aanjagen van hen, voor wie do belastbare huurwaarde meer dan f 500, doch ni t meer dan f 750 bedraagt; 80 op de aanslagen voor hen, voor wie de belastbare huurwaarde meer dan f 750, doch niet meeq dan f 1000 bed'raagt; 90 op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde meer dan f 1000, doch minder dan f 1250 bedraagt; 100 op dc aanslagen van hen, voor wie dc belastbare huurwaarde f 1250 of meer be draagt, zoomede op de aanslagen van lien, die niet in den zin der boven aangehaalde wet ge bruiker van een perceel zijn. ART. 2. Dezo verordening vervalt op het tijdstip, waarop dc opcenten op de hoofdsom der grondbelasting dalen beneden het maximum, bedoeld in art. 242a der Gemeentewet. ART. 3. Deze verordening wordt geacht in werking 1c zijn getreden op 1 Januari 1921. Alsdan vervalt de verordening van 20 No vember 1919 (Gemeenteblad no. 47). Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden in zijn openbare vergadering van den 28sten Februari 1921. Do Burgemeester, W PERA, Weth. Loco-Burgem. Do Secretaris, VAN STRIJEN, Secretaris. Zijnde de beffing van deze belasting goed gekeurd bij Koninklijk Besluit van den Sisten Mei 1921, No. 30. En is biervan afkondiging geschied, waar bet behoort den 29sten Juni 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd: W. PERA, Weft. Lcco-Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Apotheken die tot en met Zondag op Maan dagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: D. J. v. Driesum Mare 76, Tel. 406, Firma Merdingh Blanken, Iloogewoerd 171. Tel. 502, vraag, of een spoedige oproeping van de bedoelde 10,000 man niet op onoverko melijke technische moeilijkheden zou stui ten, de Regeering allerminst verplicht is dezen aanstonds met 1 September op te roepen en in te lijven. En wat betreft de wenschcJijkheid, dat de belanghebbenden spoedig zekerheid verkrijgen omtrent de vraag', of zij al dan ■niet zuilen moeten opkomen achtten.de le den, hier aan. het woord, het gekozen mid del, ondeugdelijk. De Staten-Generaal kxm- wen geen enkele wet, tot stand brengen •zonder de medewerking der Begeering. En het ma,g wel als zeker worden aange nomen, dat geen der munsters, beboeren de tot het tegenwoordige kabinet, zoolang dit demissionnair is, bereid zal worden ge vonden aan het tot stand komen van de wet, wordt zij aangenomen, zijn medewer king ie verleenen. Bovendien behoort volgens verscheidene leden de vaststelling van -het contingent tot de onderwerpen, waarbij de leiding en het initiatief aan de Begeering moeten worden gelaten. Zeer vele leden daarentegen verklaarden 'zich met het wetsvoorstel zeer wel te kun nen vereenigen. Vele led-en spraken den wonsch uit, dat le Kamer dit voorstel spoedig in openbare behandeling zal nemen en er haar goedkeu ring aan hechten. Verschil van gevoelen bestond over de vraag, welke dc financieele gevolgen va-n de aanneming van dit wetsvoorstel zonden zijn. BUITENLAND. Gpper-Silezië. Do intorgeallicc-rdo oommissie heeft een proclamatie lot do bevolking van Opper- Silezië gericht, waarin gezegd wordt dat na 5 Juli wanneer de ontruiming der bezette gebieden volgons de gesloten overeenkomst heeft, plaats gehad, het bestuur van Opper- Silezië geheel bij haar zal berusten, terwijl aan elk gezag der ongeregelde formaties een einde gemaakt is. De commissie wil elk spoor van rancune doen verdwijnen, en de vijandschap tusschen de rassen verminde ren. on hooft derhalve besloten o-rn amnestie to veflconen voor allen die 5}ieb aan onwet- ti.ge daden - hebben schuldig gemaakt met uitzondering van hen. die uit winstbejag of persoonlijke vijandschap hebben gehandeld »f zich aan wreedheid schuldig maakten. Ook worden van deze amnestie uitgesloten *ij, die na afloop van den geotelden termijn in het bezit van vuurwapenen of ontplof fingsmiddelen worden aangetroffen. Do commissie hoopt, dat de bevolking zich de ze welwillendheid waardig zal toonen, en is vast besloten, om elke poging tot versto ring van de openbare o-rde te onderdrukken. Zij verzoekt do bevolking om rustig en met vertrouwen in de rechtvaardigheid en de onpartijdigheid der geallieerden hun be slissing over Opper-Silezië af te wachten, welke geheel overeenkomstig het verdrag van Versailles zal zijn. Naar aanleiding van dit afkondigen van amnestie heerecht onder- de Opper-Silezische Duitschers groote opwinding. Lloyd Georg had indertijd de verzekering gegeven dat men niet rusten zou voor de aanstichters van den opstand ter verantwoording waren geroepen. Daar zal nu niet veel van komen en begrijpelijkerwijze betoont men zich ir Duits chland hier zeer verontwaardigd over. Prachtige leuzen worden aangeheven! _Ze zullen wel door Frankrijk geïnspireerd zijn! Tenminste wanneer we letten op uitdruk kingen als: de commissie wil elk spoor var» rancune doen verdwijnen en dan: de vij andschap tusschen de rassen verminderen..j Intusschen is het spoorwegverkeer naai het O.-S. industriegebied op beperkte schaal hervat. Gisteren reden vier treinen van Glei witz. naar Oppeln en terug. Heden reed de eerste trein van Gleiwitz via Gross-Streh- litz en Oppeln naar Breslau. Het verkeer begint zich dus langzamer hand to hei-stellen. Een nieuw bewijs ervoor dat de O. S.- kwestie als vrijwel afgelo-open beschouwd wordt is het verschijnen van een grijs boek. samengesteld) door het, Duitsche departe ment van buitenl. zaken, bevattende het materiaal omtrent den derden opstand in O.-S. van Mei tot Juni 1921. Voorzeker een aardige handleiding voor de heereoi van den Oppersten Raad, die over enkele weken in deze kwestie een definitieve beslissing zul len moeten nemen. Wellicht ie het speciaal met dit doel uit gekomen! Het Engclscli-Japansclic verdrag. De misvattingen ten aanzien van den tegenwoordigen stand van het Engelsch-Ja- pansche bondgenootschap zijn heden weg. genomen door uit gezaghebbende bron af komstige verklaring aan Reuter, dat de ir Juli van het vorig jaar door Engeland en Japan aan den Volkenbond gezonden nota waarin aan het secretariaat van den Vol kenbond -wordt' medegedeeld dat ingeval van hernieuwing van het bondgenootschap zou worden gewijzigd in overeenstemming met het convenant van den Volkenbond door de rechtsgeleerde raadslieden van d<i kroon werd beschouwd als een opzegging van het verdrag te vormen, 'hetwelk dien overeenkomstig 13 Juli zou exposeeren. Vandaar het voorstel tot verlenging van het verdrag voor den duur van drie maan den, om besprekingen mogelijk te maken omtrent de toekomst. De. kwestie van een verlenging voor den duur van drie maanden is thans losgelaten en het verdrag zal, zelfs indien het 13 Juli opgezegd wordt-, automatisch nog een jaar van kracht blijven. Intusschen ^beschouwt men het in Enge land als een uitgemaakt© zaak dat het ver drag zal worden hernieuwd. Men verneemt, dait Lloyd George in de -Rijksconferentie een officieel© verklaring zal afleggen, waarin 'hij mededeeling zal doen van de oplossing, die aan het vraag stuk zal worden gegeven. Volgens do geruchten zou het verdrag in een zoodanigen vorm worden gegoten, dat alle bezwaren van de Vereenigde "Staten wor den ondervangen, zoo dat het gewijzigde verdrag in do practijk zou neerkomen op een triple entente in den Stillen Oceaan. Do Grickscli-Turkschc kwestie. In Fransche parlementaire kringen is men verontwaardigd over het optreden der Grieksche troepen voor de ontruiming van Is-mid. De Senaatscommissie voor buitenland- sche zaken overwoog de noodzakelijkheid van een officieel protest en interventie ter bescherming der Muzelmansche en Joodsehe bevolking. Ook wordt voorgesteld bij den Volken bond een klacht in te dienen tegen de Griek 6che regeering. _Volgons de hier ontvangen berichten heb ben dc Grieksche soldaten drie dagen lang voor de ontruiming de Muzelmansche wijk geplunderd en een waar pogrom op touw gezet. In weerwil van cle stappen der ontscheep te Fransche zeelieden, weigerden de Griek sche officioren tusschenbeide te komen. De Franechen brachten 5000 inwoners bijeen om hen to beschermen. Toen zij dc branden wilden blus-sehen, werd hun dit door de Grieken belet, die dreigden -hen met mitrail leurs te bestoken. Honderdon huizen zijn verbrand. Het aan tal slachtoffers is nog onbekend, doch men heeft reeds een 60-tal lijken ontdekt, die dê sporen dragen van gruwelijke mishandelin gen. Bij do meeste lijken waren de handen aan elkaar gebonden. De door do Turksche troepen bevrijde be volking richtte een dankbetuiging tot dc Franscho legatie te Konstant.inopel, wegens de door dc Fransche zeelieden verleende hulp. Wanneer bovenstaande verhalen waar zijn, en er zal natuurlijk wel wat van waar zijn, is de Fransche verontwaardiging te recht. Het is tevens koren op Frankrijks molen om te anti-Grieksehe sympathiieën aan tc wakkeren. Het past uitstekend in do Fransche poli tiek welke de-Turksche vriendschap winnen wil, ter bescherming van haar pas verwor ven rechten in Syrië en Cilicië, ten koste» van Griekenland. Griekenland heeft eerst bit vriendelijk bemiddelingsaanbod der geaii .•■«-der In den wind geslagen en thans Ireedt- '"-t zoo op! Het weet echter wat het van een z.g. be middelingsvoorstel heeft te wachten, name lijk verlies van haar rechten in Kl.-Azië (Smyrna en omgeving) en het weet wat- het ook thans van Frankrijk heeft te verwach ten. De militaire positie staat echter zeer zwak, na den nederlaag bij Ismid. Misschien- rekent het op den steun van Engeland, maar in hoeverre dit helpen zal nu onlangs Curzon en Bri-and -het te Parijs eens schenen te zijn. en samen dat, be middelingsvoorstel aanboden, valt niet te berekenen. Intusschen vond Trotzki het noodig zijn „vriend en broeder" Kema-1 Pasja nog eens extra tegen Engeland t© waarschuwen. Hij waarschuwt tegen onderhandelin gen met Engeland, want Engeland is de grootste vijand van sovjet-Rusland en Tur kije. Engeland is thans totaal uitgeput, meent Trotzki, zijn dreigementen moeten niet te zwaar getild worden. Terwijl achter Kho- mal de gansohe mohamedaansche wereld staat: en sovjet-Rusland. Als een bewijs van de vriendschap van sovjet-Rusland voor Turkije heeft Trotzki een kozakken-regiment naar Trebisonde gestuurd. Moskou en cle Oostzcc-statcn. De Golos Rossiji verneemt uit Moskou •dat de Sovjet-regeerdng heel ongerust is over het plan tot vorming van een unie van de Oost-zee-landen. Tsjitsjerin, de commis saris van buitenlandsche zaken, heeft aan alle Sovjet-vertegenwoordigers in het bui tenland instructies gezondeu, opdat zij met alle middelen zullen trachten de vorming van die unie te verhinderen en vooral dat Finland, Polen en Roemenië er deel van uitmaken. De bolsjewistisch© pore betoogt dat dezo unie niet alleen verdedigend, maar ook aanvallend tegen Rusland zou optre den. De Kabinetscrisis in Italië. Bonomi i6 met de samenstelling van hot nieuwe Italiaansche kabinet belast. De na men van de Martino, senator Contarini en de afgevaardigde de Rava worden als mo gelijke ministers van buitenlandsche zaken genoemd. Een andero vraag is natuurlijk of Bonomi er in slagen zal een kabinet te vormen, dat op een meerderheid in de ka mer zal kunnen rekenen. Mocht dit niet het geval zijn, dan meent men dat Orlando het nog eens zal p robe eren. Ten slotte zal men echter vermoedelijk wel weer bij Giolitti terecht komen. Het zijn. voo-ral de fascisten die van Bonomi niets willen weten, omdat hij Sforza te Rappallo heeft ondersteund. In een brief spreekt, d' Annnnzio van „den verrader Bonomi". Ook de democraten schij nen weinig voor deze eandidatnur te voelen. In dit verband is het niet oninteressant, dat er tusschen fascisten en democraten een soort vrede scliijnt tot stand to zullen ko men. De onderhandelingen worden tusschen Mussolini en Turati gevoerd. Ter gelegenheid van het feest, van de onafhankelijkheid van de -republiek der Ver eenigde Staten van Amerika op Maandag 4 Juli heeft De Valera in Dublin een pro clamatie uitgevaardigd, waar hij hulde brengt aan ,het volle van Amerika en zijn warmen dank- betuigt namens de Iersche natie voor al do waaxdeering, de sympathie en den steun die 't aan 't Iersche volk heeft betoond in den strijd voor vrijheid. Daarom zullen pp Maandag a,s. de „Stars and Stri pes" door geheel Ierland o-p bijzondere wij ze feestelijk geëerd werden. In-den- Weenschen gemeenteraad is door den loco-burgemeester medegedeeld dat in de onmiddelij-ke nabijheid der stadj na verrichte boringen, groote onderaard- sche gasmassa's zijn ontdekt. Het leed geen twijfel, dat men den uitlooper van een groo te, met -gas gevulde onderaar,dscho holte had aangeboord en het was niet uitgesloten dat -men ook op steenkool zou stooten, het welk met het oog op de kolenvoorziening der stad van buitengewoon belang zou zijn. Naar uit Belgrado wordt gemeld, ver klaarde de dader van den aanslag op den prins-regent bij het verhoor, dat de vooiu naamste aanstichters en leidersdersamen- zwering drie communistische afgevaardig» den der Servische Constituante zijn. Dezi hadden hem bewogen naar Belgrado te ko men en de daad, welke Teeds lang te voren boradmd was, te plegen. Op grond van deze verklaring was het dat de minister van justitie aan de Consti- teerende opheffing van do immuniteit der bedoelde afgevaardigden beeft verzocht, ten einde een strafvervolging tegen hen te kun nen instellen. Naar uit Washington wordt gemeld ■heeft de Senaat met 38 tegen 19 stemmen de resolutie aangenomen waarbij, een eind wordt gemaakt aan den oorlogstoestand tusschen do Ver. Staten eenerzijds en Duitschland en Oostenrijk anderzijds. Naar het „Berl. Tagebl." verneemt zal ex-lconing Karl naar de Fransche Ri viera vertrekken, daar hij van Spanje en Griekenland geen verlof heeft gekregen om daar to verblijven-. Te Berlijn staken do arbeiders der ci- garettenfabriek, daar een aantal machine werkers wegens lijdelijk verzet door de fa brikanten waren buitengesloten. Ze eischen goon loonsveihooging maai' 3 weken vacan- tie (ze hadden 12 dagen) en bij ziekte 6 we ken. vol loon. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Drietal: Te Delf shaven (voa.-B. Wie- linga), G. Vcne.ma te Koudum, J. Vermeu len HJzn. te Mijnsheerenland en G. de Vries te Stedurn. Te Monnikendam (vac. G. E. ALersl N. Tonsbeek to Hindeloopen, J. A. Raabe te Oosterhout en J. G. W. Goecl hard te Windesheiim. Beroepen: Te Delfshaven, G. Ve-ne- ma Le Koudum Te Zeist (v»ac.-wijlen G. van Hoogstraten) ,B. Batelaan te Amers foort To Nijmegen (toez.), W. C. Poslliu mus Meijjes -te Groosbeek. Bedankt: Voor Leerdam (vac.-Dr. J. Sevejijn), Y. Doormeld le IJsselstein. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Oost-erend-IIi jd-aard, A. R'ingnalda, caivd. te Den Haag. Bedankt: Voor Gaasfe en Ferwoude, J. Y. Tiemersma te Tzummarum. Ds. Hazelhoff. Het prov. kerkbestuur van Groningen heeft niet ingang van 1 Oct,, a.s. op verzoek wegens ongesteldheid eervol ontslag ver leend aan Ds. Hazelhoff, pred. der Ned. Herv. gemeente te Grijpskerk. Beroepingswerk. De Geref. Kerk van Hilversum over weegt de beroeping van een derden Die naar des Woords. Noodtoestand. Men schrijft, uit den Helder aan de West Friesche Kerkbode: Ds. J. W. Poort., die het horoep naar de Herv. gemeente te Pa ramaribo (W.-I.) heeft aangenomen, zal dus onze gemeente verlaten. Indien dat ge beurt dan heeft den Helder, na het ontslag der leger- en vlootpredikanten Ds. War ners en Ds. Buiskool, niet alleen maar één predikant, maar zullen van do zeventien predikantsplaatsen in den ring er maar zes bezet zijn. Wel een noodtoestand. Medische Dienst. Het schijnt, volgens de Standaard, thans vast te staan, dat de missionaire arts, Dr. L. W. Vogelen sang, die werkzaam was in het zendingshospdtaal te Solo, defi nitief overgaat naar het zendingshospitaal te Poerbolinggo, waar de artsplaats va cant is. Door den Kerkenaad der Geref. Iverk van Amsterdam is n.l. een schrijven vastge steld aldus meldt het Kerke raad sver - slag aan die Geref. Kerk van Rotterdam, met betrekking tot de definitieve regeling van de positie van Dr. W. L. Vogelensang, die overgaat in dienst der Rotterdamsche Zehdiing. Afscheid Prof. Dr. A. M. Brouwer te Oegstgeest. Zondagmorgen te tien uur trad in het Groenekerkje te Oegstgeest op, Dr. A. M. Brouwer om in verband met zijn vertrek naar Utrecht als hoogleeraar, een afscheidswoord te spreken. Het vriendelijke kerkje was geheel ge vuld 'met een aandachtig luisterende schare waaronder wij o.m. opmerkten de burgemeester van Oegstgeest, de heer v. Griethuyzen en Ds. Troelstra. Nadat gezongen was Psalm 138:1 en 2 en gelezen Pslm. 90, gaf Dr. Brouwer als zijn tekstwoord aan 1 Gor. 2:2 „Want ik •lieb nie<t voorgen o an en iets te weten onder u, d an Jezus Christus en dien gekrui- s i g d". In dit tekstwoord, aldus spr., geeft Paulus aan de bedoeling waarmede hij optrad. Hij kwam van Athene, waar hij de bekende rede hield, waarin hij zich aan sloot aan de wijsbegeerte der Stoïcijnen, die hem op den Areopagus hadden ge bracht. Aanvankelijk hadden zij met be langstelling geluisterd,maar toen hij sprak van Christus, die hemêl en aarde zou oor- deelen keerden de meeaten zich van hem af Volgens sommigen zou Paulus in verhand met de weinige vruchten die hij to Athene zag, zich bij zijn komst te Corinthe heb ben voorgenomen alle menschelijke wijs heid te laten rusten om vaii niets anders te spreken dan van Jezu-s Christus. Wanneer echter elke prediking geze gend werd als die te Athene, wat zou het er dan anders uitzien in de. wereld, wat zouden dan de predikers op rijke vruchten kunnen wijzen-. Hier was iels anders. De oude wijsbe geerte, zooals die in die dagen beoefend werd, was niet de vorm waarin Paulus zich wenschle uit te spreken. Daarom nam hij zich voor niets te weten dan Jezus Christus era dien gekruisigd. Hierin werd hij versterkt door wat later gebeurde, toen in zijn afwezigheid' Apol- los optrad, die uit Alexaridrië kwam, de geroemde academiestad. Waarschijnlijk was Apollos een academisch gevormd man, die schoolsche welsprekendheid be zat. Dat vonden velen het échte, en het ware. Daar was Paulus niets bij en het duurde niet lang of er waren die een eigen partij vormden, tegenover hen, die 't met Paulus hielden. Daarnaast stonden weer anderen die zich naar Petrus noemden en nog een vierde groep kwam op, die zeide alleen Christus te wUien- vol gen. Dat was geen verkwikkelijk schouw spel, evenmin, als 't verkwikkelijk is als we zien-'t getwist en 't geharrewar in onze gemeenten, soms om de kleinzieligste din gen, als b.v. 't zingen van psalmen en ge zangen. Paulus zag het dan ook met droefheid aan en daarom schreef hij, dat hij niet zichzelf predikte, geen mooie woorden, geen redenarij, maar alleen een ge-kruisig den Christus, die we alleen, door met hem nu de verwarring nog zooveel grooler is, Als Paulus in onze dagen kon opstaan, u de verwarrig nog zooveel groole.r is, zou hij zich ongetwijfeld diep bedroeven en vragen: kent gij dan Jezus Christus niet, die voor u in dén dood is gegaan en is het nieuwe leven dat hij bracht voor u niet genoeg? Gemeente, 'van Oegstgeest-, zegt spr. een van de dingen die mij goed1 deden in uw midden was, dat gij gevoel-def, dat de ver heerlijkte Christus het Hoofd' der Kerk is, dat wij Hem moeten belijden, dat Hij Ko ning moet zijn in ons hart en leven. Als we dat verstaan, dan vergaat ons dc lust anderen te veroordeejen; dan hebben we «genoeg met onszelf te doen. Wij hebben allen de genade van Chris tus evenzeer noodig, omdat wo nicls an ders zijn dan arme zondaren, rrrenschen kinderen, over wie God; zich moge ont fermen. En, als w© straks ons hoofd ter rusto leggen, zal 't voor ons allen de hoog ste blijdschap zijn als we m-ogen stamelen: Jezus, uw verzoenend sterven, Blijft het rustpunt van mijn hart. Er is nog een andero waarheid in dit woord, n.l. dat 't er niet op aankomt of wo rijk zijn of arm, geleerd of ongeleerd, aan zienlijk of gering. Al do rijkdom en al Y menschel ijk Weten is toch niet in staaf ons een ondeelbaar oogenblik van ziele- vrede te schenken. Niet ons versland, niet ons kennen, niet de wetenschap is 't hoogste, maar het hart, de zuiverheid van zin, het imner- 1 ij k wezen van den monsch Al onze geleerdheid en vaardigheid valt weg bij het kennen van Hom, door Wien wij moeten zalig worden: Jezus Christus en die gekruisigd. In deze gemeente is opgericht de Zen dingsschool, waar meer dan 40 jongelingen vertoeven om veel te leeren, waaraan spr. heeft mogen m-eewerken. Thans wordt hij geroepen tot de opleiding van predikanten. Maar is 't dan geen dwaasheid zooveel te loeren? Gaan we dan niet in legen wat Paulus wenschtc? Spr. stelt een paar andere vragen. Is 't goed dat lanobouwers, kweekers, hande laars, onderwijze-re enz. veel leeren om hun vak le beoefenen? Men zal toestem mend antwoorden. Welnu, al dat leeren brengt in aaitbak'mg met tal van vragen. Wat hebben wij le denken van de almacht en voorzienigheid Gods, wat is de beteeke- nis van Christus/ wat hebben we te den ken van onszelf, onzo ziel, .van de Iverk enz. Om daarover me© le kunnen spreken en leiding -te kunnen geven is breede oplei ding noodig, opdat al deze dingen niet vallen buiten den gezichtskring van onze leeraars. Kennis en vaardigheid is noodig, maar Lij dat alles: Jezus Christus en dien ge- kruisd. Aan Hem moet al ons kennen en kun nen dienstbaar word'en gemaakt. Op Hem, op do prediking van don Venlosser moet alles uitloopen. Wat wij weiten, 't is alles tenslotte om beter te begrijpen do grootheid van God, de heerlijkheid van zijne macht, het won der zijner liefde, cïo diepe genade, de lou terheid van Christus. De noodzakelijkheid van wedergeboorte en bekeering. Daarom gaat 't bij de Evangeliepre diking. Wij mogen geen rederijkers wor den; geen hansworsterij, maar prediking van liet Evangelie der genade Gods: 't Gaat om ons leven. En daarvoor is slechte éen Redder en Zaligmaker. Ontzaglijk groot is do verantwoordelijk heid van den- prediker, wien Gc^ die gelegenheid schenkt om te verkondigen Hem, die de. Weg is en do Waarheid en heb Leven. Vele malen was spr. in de*gelegenheid' hier het evangelie to spreken. Hij erkent dat hij niet altijd liet gewicht van de predi king in al zijn zwaarheid heeft laten we gen. En :t is lie.m een behoefte alles nog eens samen te vatten hl dit eene: Jezus Christus en dien gekrui sigd. Dat hebben we noodig elksn dag, elk uur, in vreugde en smart-, in ge-zonde d'a- gen en bij ziekte, hij gebrek en overvloed, in de jeugd en iin den ouderdom, als wo staan in de volle hoogte van 't leven en als we neigen naar het graf, altijd moet het verzoenend sterven van Jezus zijn het rustpunt van ons hart. Na het eindigen van deze predikatie en het zingen van Gezang 146:1 en 3 sprak Dr. Brouwer nog een kort persoonlijk woord. Het was hem een bijzonder voorrecht i'fj de gelegenheid -te zijn gesteld hier een woord van afscheid te spreken, en te dan ken voor wat hij hier aan liefde en vriend schap mocht ontvangen. De gemeente van Christus, zegt spr., is niet een zichtbaar lichaam, maar als ik hier nederzat om tc bic-dén en te zien en te liooren de woorden dies levens, dan heb ik gevoeld d© gemeenschap der geloovigen. Als eenlingen zijn we als zwakke rietsta ven die buigen voor eiken windstoot, maar als leden van Christus' gemeente belmo ren wij tot dat geheel waarvan Hij 't hoofd is en de glorie. In dagen van leed en droefheid heeft, de gemeenfo spr. gedragen, soms ook als zij 't niet wist era menigeen heeft ook per soonlijk het Christelijk meeleven ge toond. Inzonderheid ds. Ruys, dankt repr. voo-r zijn vriendschap, belangstelling en steun,, en voor do wijze waarop hij in de predi king zijn hart wist ie sterken. God sterke u, zegt spr., nog menig jaar, voor 't moei lijke werk, waartoe hij u riep. Ook aan mevr. Ruys brengt spr. een woord van dank en vriendschap. Vervolgens richt spr. zich tot de. ker- kc raad sic den. met wie hij mocht samen werken in 'kiescollege eni schoolbestuur, en die hij heeft leeren kennen als mannen die met waardigheid dé belangen der ge meente behartigen: tot he-eren Kerkvoog den met wie hij steeds op aangename wijze mocht samenwerken om de Kerk a-an hare roeping te doen beantwoorden; lot doen voorzatter van d'at college, tevens het hoofd der burgerlijke Gemeente, die God bij al zijn arbeid mog-e zegenen; tot kiescollege en bestuur der school; tot het hoofd der school, de heer v. d. Mheene, dio zioh ook bij zijn onderwijs op de Zen dingsschool een gewensohte hulp toonde; tot het onderwijzend personeel dér school, lot koster en organist en voorts bot allen met wie spr. heeft mogen samenwwken. God zegen© u allen, zegt hij, en doe li dienen met een toegewijd hart. Dat 'ge meente moge ona aller teveraedoc! erfje ia! Hem van wien wij alles ontvangen, Jezus .Christus, do bron van alle ikraoal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 2