Dagblad voor Leiden en Omstreken. OWE LEU ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN 2 WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN 1 PER KWARTAAL !2At> PER WEEK 10.13 FRANCO PER POST PER KWARTAAL Ï2.&0 2de JAARGANG. - VRÏJDAG 24 JUNB 1921 - No. 376 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL QJE 1/3 DES ZATERDAGS IQAÖ INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEB KLEINE AD YKBTENTIES r&a hcogatea* 30 woorden 50 nutZaterdag* 75 ces*. bij vooruitbetaling Y Vooruiigang. Er is een tijd geweest dat van linies ach en wee geroepen werd over de mishandeling van de kinderzieltjes op do Ohristlijke scholen. De kinderen mochten niet met „dogma's worden lastig gevallen. In volkomen neutraliteit moesten ze worden opgevoed om dan later zelf hun weg te kiezen. Langzamerhand echter komt or een ken tering en worden de oude theoriön losge laten. Van socialistische zijde begint men aan de jeugdvorming groote aandacht te schen ken. Zelfs werd reeds de vraag overwogen of niet tot het stichten van eigen scholen moest worden overgegaan, een vraagstuk dat thans bij de partij in studie is. Ook van Communistische zijde gaat men dien kant op. Men heeft reeds zijn eigen Zondagscho len, waar het zaad van „ongeloof en revo lutie" met milde hand wordt gezaaid en het „evangelie van den haat" in voor do kindei ren bevattelijken vorm wordt gepredikt. Maar men gaat verder. De „Communistische Onderwijzer" be schouwt het betrekken van de kinderen in den 6trijd voor de revolutie als „een prac- tisöhe noodzakelijkheid." Lange vertoogen over toelaatbaarheid uit psychologisch oogpunt, zoo heet het Verder, hebben thans geen zin meer. Nadat de oude plunje inzake de neutrali teit voor het kind -aldus is opgeruimd gaat hot blad voort-. „Vindt het oprichten der kindergroe pen dus eenorzijds zijn oorsprong in de Wit-Gardistische strekkingen van Kerk en School, anderzijds gevoelen de revo- lutiounairen,dat ze de waarheid, die ze in hun hoofden en harten, dragen, op de kinderen moeten overbrengen. De waar heid, waarvoor ze zware kerkerstraf, zelfs de dood trotseeren, die zouden ze de kinderen onthouden? En bovendien gaan met. de inlijving van de proletari sche jeugd in het strijdende proletariërs- leger nieuwe verschieten open voor de afbraak van de geestelijke o verkeer- sching van de bourgeoisie over het pro letariaat en voor den opbouw van de nieuwe orde. De 6trijd van de kinderen in de school on de volwassenen in de maatschappij zul len elkander wederkeerig bevruchten." „De Tribune" het Communistische or gaan onderschrijft dit betoog en teekent daarbij nog het volgende aan: Dat het proletarische kind in de revo- lutioaraaiire klasse moet worden ingelijfd is voor ons (schrijver dezes) vanzelf 6prekend. Onze kinderen zijn vleesch van ons vleesch, wij lijden te zamon. Laat ons samen overwinningen boeken, neder- lagen lijden, samen fouten maken. Over- I boord met die z. g. neutral!- toitvoor'tkind! Het feit dat de vroeger zoo hartstochte lijk verdedigde theoriön thans in verschil lende kringen worden losgelaten is op zich- zich al merkwaardig. - Maar het wordt te merkwaardiger dat do koers wordt veranderd op -het oogenblik dat de financieel© bezwaron voor het op richten van eigen scholen voor een -groc-s deel zijn weggevallen. Dat teekent zoo echt de-liefde voor het kind. Intusschen heeft deze zaak ook nog een andere zijde. Onzerzijds is altijd de onano gelijkheid van neutraliteit bij het onderwijs betoogd. Toegegeven kan echter dat naar neutrali teit, ernstig gestreefd lean worden. De zaak verandert evenwel indien open lijk de neutraliteit wordt losgelaten. Dan komt meer nog dan nu voor ons de vraag aan de orde, hoe wij hebben le staan tegenover de openbare school. Wij mogen niet- lijdelijk toezien, dat die school misbruikt, zou worden voor com munistische én wie weet, welke andere pro paganda, maar het zal onze taak zijn die school tegen een groot deel van hare vroe gere vrienden, te beschermen. Uit de Pers. PROCESSIES. Over dit onderwerp schrijft de Stan daard: Wij hebben tot nog toe weinig aandacht gewijd aan hot, voorstel in de aanhangige grondwetsherziening om in art. 170 het verbod van do processies te doet vervallen. Wij wezen alleen op het feit, ook door de Nederlander, naar wij meenen, en door Prof. Slotemaker de Bruine toegege ven, dat het pro test-ante ch rechtsbeginsel dq volle vrijheid der kerken vraagt, waarom in het rapport, voor onze partij, uitgebracht over de grondwetsherziening, dan ook ge zegd wordt: „in de derde plaats strijdt met dit beginsel evenzeer, dat het houden van openbare godsdienstoefeningen buit-en ge bouwen en besloten plaatsen alleen geoor loofd is, waar dit thans naar de wetten or reglementen is toegelaten, omdat daarmee ten opzichte van de kerken een exceptio neel© bepaling wordt gemaakt, die voor geen andere veroeniging geldt". Als men dus 'het hoofdstuk van den gods dienst in onze grondwet, naar behooren on derhanden nam en de hoofdzaak in artikel 171 regelde, zooals dit door door ons ge vraagd wordt, dan zou ook een wijziging van art. 170 voor de hand liggen. Nu echter do hoofdzaak blijft rusten, 'brengt deze grondwetsherziening voor ons zoo goed als niets, laat zij ons tamelijk koud en reeds uit dien hoofde zouden wij zeggen: laat het hoofdstuk van den gods dienst nu ook maar geheel buiten bespre- king. In 'het Voorloepig Verslag op het voor stel tot eromweiï.-hcrzieuing kwam die meening ook wel uit. Te meer beslaat -ai' thans aanleiding tot volkomen onthouding ten opzichte van dit hoofdstuk, omdat, naar nu blijkt, het vrij geven van de processies de gelegenheid boo-d tot het wekken van een krachtig ver zet. Er is reden, om aan to nemen, dat de thans voorgestelde wijziging van art-. 170 zou kunnen leiden -tot een pra-c tijk, die te gen het overwegend protestantsch bewust zijn van ons volk, althans benoorden den Moerdijk, zou ingaan. Dit zal -allicht ook aan do regeering niet zijn .ontgaan en daarom hebbon wij grond voor het vermoeden, dat de grondwetsher ziening op dit- punt niet. zal worden gehand* haafd. Ook uit anderen hoofde is er thans reden tot do uiterste beperking, zooals wij reeds vroeger opmerkten. Mochten wij ons vergissen, dan stollen wij ons voor breeder op -deze zaak in te gaan. Men kan er zich niot. met 'n paar ge voelsargumenten van afmaken, en zoo er gens, dan past. hier een nuchter en bezonnen oordeel. PREDIKANTEN EN POLITIEK. Over dit onderwerp maakt de Neder lander de volgende behartigenswaardige opmerkingen: Wij zijn dankbaar voor heigeen toege wijde predikanten deen voor de zaak van ons politiek beginsel. Wij weten het evenzeer te waardoeren, als anderen zich hier volkomen afzijdig houden en opgaan in hun herderlijk werk. Maar wat wij minder goed zetten kunnen, het is: dat zij zich nooit en nimmer met de moeilijke politieke vragen hebben bemoeid en dan op eenmaal eens uit den heek schie ten mot een zeer belijnd politiek oerdeel, terwijl hun daartoe de kennis en dus de bevoegdheid ontbreekt. In sommige anti-processie-samenkomston hebben predikanten van den kansel en voor een groote schare met gezag verklaard, dat „de coalitie schuld hoeft aan de aanmati ging van Rome", dat onze politieke mannen hun plicht hebben verzuimd, dat wij ver kocht zijn cn diergelijke. Zouden wij op dit punt tot fijnheid van oordeel mogen manen? De critiek op zich-zelf hindert ons niet. Integendeel. Wie midden staan in het. prac- tische werk, behoeven onophoudelijk de cri tiek van hen, die midden staan in het ge wone leven; zij verliezen anders zoo licht het c-ontact mot ons volk. Maar tweeërlei kenmerk moet dan aan die critiek toch eigen zijn. Feitelijke juistheid, waartoe kennis on misbaar is. En c-en pogen om billijk te oordeelen over dio de zwaarte dragen van verantwoorde lijk-zijn cn dadert-doen. Critiek van den niet-vcrantwoordelijke en niet-dader wordt al te licht goedkoop. STADSNIEUWS. Vereen. Chr. Onderwijzers. Woensdag vergaderde de afdeeling Leiden en omstreken van de vereeniging van Chr. Ondcrwij zers in 't gebouw der N. C. S. V. De vergade ring besloot voortaan jaarlijks een bedrag van vijf gulden te sturen aan de vereeniging „Johan- nes", die steun biedt aan behoeftige ord-onder- wijzera. Do heer Eskes doolt mede, hoe Mevrouw Jaspers in Lunteren zich het lot van zwakko kin deren op waarlijk lofwaardige wijze aantrekt. Hij beveelt haar werk in do bolangstelling van alle leden aan. Critiek werd uitgeoefend op de werkwijze van de Algemeeno Vergadering: zoo als het nu gaat kan van haar geen degelijke ar beid verwacht worden. Na de pauze krijgt de heer Vros het woord over den profeet Elia. Hij wist bewondering te wekken voor den persoon van dezen profeet, die als een held in Gods kracht den strijd aanbindt tegen den geest zijner eeuw. Medegedeeld wordt, dat gedurende do maanden Juli en Augustus niet zal vergaderd worden. Naar „Het Volk" moldt, is in verband met „de schandelijke uitlatingen van den wethouder- Icco-burgemeestcr Pera, in de jongst© raadsver gadering over do tafeljuffrouw in het gesticht „Endegeesl", door de afdeeling Leiden van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond een motio a'jn- genomen, waarin ten sterkste tegen de uitlatin gen van den loco-byrgomecster geprotesteerd wordt, als zijnde in strijd met do ware toedracht der zaak. Hedenmorgen te half acht passeerde H. M. de Koningin die vandaag een bezoek brengt aan Urk, in haar salonrijtuig het station alhier. n. M. die-jusit het ontbijt gebruikte werd door het toevallig op het perron aanwezige publiek vriendelijk gegroet, wat door H. M. op minzame wijze word beantwoord. De Cellecto voor het Fonds voor den Ge- wapenden Dienst in de Nederlanden, gehouden te Leiden op 20, 21 en 22 Juni 1921, heelt netto opgebracht de somma van Een Honderd acht en twintig guluen vijf en een halve cent. Hedenmorgen kwam de vrachtauto .,De Zwaluw" bij het afrijden der Hearengrachtsbrug nabij de Grocncsteeg, door het nemen van oen te korten draai in botsing met de aldaar staande gaslantaarnpaal, waardoor deze bezweek en bij den grond afknapte. Door hot personeel dor gas fabriek dat spoedig aanwozig was, werd onmid- delijk de toovoer van gas stopgezet en zullen ver dere herstellingen spoedig worden aangebracht. Meermalen is reeds- in ons blad aangekon digd cjat door de Maatschappij „De Betuwe" in het perceel Haarlemmerstraat 226 oen winkel zou worden goopend in kaas. boter. eieren fijne vleeschwaren enz. Het devies zal zijn: „groote omzet lage prijzen, voor do beste kwaliteiten. Hedenmiddag te 2 uur is deze zaak voor het publiek geopend en zij mag er wezen. Buiten en binnenbeschildering zijn in dezelfde zachte, liehlo tinten gehouden. Zooveel mogolijlc is er voor steen en tegel gezorgd, wat altijd frisch aandoet cn hef zindelijk liouden bevordert. Zelfs de gebruikelijk© -houten botervaatjes zijn vorvangen door keurige dito steenen. Achter het perceel komt een net kantoortje en daarachter is do geheime kaïner waar hedenmorgen de verras singen voor do jeugd voorbereid werden. Het is tevens een bijzonder inslaando propaganda voor de zaak zelvo. Kleurige luchtballonnetjes voor zien van den firmanaam. Tevens zorgt oeu wa gen met groot reclamebord voor verdere bekend making. We wensclien (jen ondernomer veel succes toe. Gister omstreeks 4 uur had de bode op Ocgstgeest v. d. T., het ongeluk dat het achter wiel van zijn wagen liop. De wagen kwam ep de tramrails terecht. Mot vereende krachten werd de wagen torzijde van den wog gesleept. Een poosje later werd de inhoud door oen ander ver voermiddel tor bestemder plaats gebracht. Daar na werd de wagen gerepareerd en zotte zijn reis voort. Het tramvorkeer had oen 15 mia. ver 1 ra- ging- Gister omstreeks half zes werd de 8G-jarige wed. van Dissel aangereden door een handwagen, gereden door twee jongens op de haven aljiier. De oude vrouw viel en bekwam eenige schrammen aan het hoofd. Na in het perceel Haven 38 ver bonden te zijn ken ze haar weg naar huis, ge slicht St. Jacobsgracht, vervolgen. Op verzoek van de directie der Gasfabriek is procesverbaal opgemaakt tegen een juff-. K., Morschweg alhier, wegens het vier maal lichten van den muntmeter. Ten nadeel© van den heerG.. Nieuwe llijn, is eeu pantalon ontvreemd. BINNENLAND. Het processie-verbod. Naar aanleiding van oen modedeeling in D e T ij d, dat er in Katholiek-parlemen taire kringen A an een voornemen om de voorgestelde opheffing van het processie verbod niets bekend is. zegt. de T e 1 e g r. Het spijt ons voor „De Tijd", maar wij moeten ons bericht met de meeste stellig heid volhouden. Hot is niot onze gewoonte dergelijke berichten, zonder goede aanlei ding te publiceeren. Wij houden dan ook vol, dat er van de voorgestelde opheffing van het processie verbod niets zal komen, en dat men dit in katholiek-parlementaire kringen ook heel goed week al is er dan misschien ook in form eden zin nog geen „besluit" genomen. Wij gaan nog verder, en doelen mode, dat men in katholiek-parlementaire kringen reeds zelf de wensehelijkheid in ziet en te kennen heeft gegeven om het voorstel torug te nemen. In wolicon vorm dit nu zal gebeuren, en wanneer, laten wij in het midden. Maar de voorgestelde wij ziging van artikel 170 der grondwet wordt niet gehandhaafd. Merkwaardig is dan ook, dat ..Het Cen trum" van gisteravond het bericht publi ceert, dat het kabinet zich vermoedelijk zal bepalen tot een beperkte grondwetsherzie ning. Wij voor ons geloovcn, dat deze be perking -dan ook allereerst, artikel 170 zal betreffen. De drooglegging van de Zuiderzee. De Tel. geeft den inhoud van het rap port, dat de Zuiderzeeraad, op verzoek van den minister van Waterstaat, heeft, uit ge- Aan het Zoeklicht. Lorden, 24 Juni 192L De klacht over de hooge belastingen ia hier algemeen. En dat is waarlijk geen wonder. Van een inkomen van f 1200.moet 'hier worden bciaald door een gezin met drie kinderen f 15.66, van een inkomen van f2000 wordt betaald f 80.70; brengt men het tot f3000.dan mag men storten f 185.46; van een salaris van f4000. wordt betaald f 279.36 en als men f 5000. verdient dan eischt. de gemeentelijke fiscus maar eventjes'f 379.26. Nu ben ik er altijd voor, dat ieder 'net zijne krijgt,, en dat ook den Keizer gegeven wordt, wat des keizers is. Maar van het Gemeentebestuur mag dan tevens worden geëisdit, dat vooral waar de druk zoo ontzaglijk zwaar is en de huise lijke zorgen voor vele ingezetenen zoo vele, do uiterste zuinigheid wordt K iraclri. En daarop ben ik nu niet heelemaal ge rust. Als ik mij niet vergis wordt hier aan ambtenaars-salarissen, de bedrijven niet meegerekend, zoo ongeveer 8 a 9 ton be taald. Alleen voor het secretarie-personeel is een kloine 130 duizend gulde-n noodig. Nu zou ik willen vragen is door B. en W. weieens met allen ernst nagegaan, of ons ambtenaren-corps niet wat ingekrom pen zou kunnen worden? Dat klinkt eon beetje gek, dat is zoo, maar als ik lees dat men in andere go- meenten zoo bij toeval soms een groot aan tal overtollige krachten „ontdekt", dan lijkt 't mij niet geheel onmogelijk -dat hot ambulant,isme ook in Loidon nog niet go- heel is afgeschaft. OBSERVATOR. bracht, over de bekende artikelen van den oud- minister prof. mr. dr. A. van Gijn, in zake do kosten .van de drooglegging van de Zuiderzee. De conclusie van don Zuiderzeeraad luidt: „-dat. de beschouwingen in do artikelen van prof. Van Gijn, geen aanleiding geven tot- het. wijzigen van de wet tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee, behoudens dat het. noodig zal zijn de jaarlijkschc bij dragon aan het. fonds te veihoogen, indien de daling van de koopkracht van het geld hiertoe- aanleiding zou mogen geven en voorts bij eventueel blijvonden hoogen rem tevoet ook op grond daarvan". Deze conclusie wordt- in het. rapport zeer uitvoerig toegelicht. Tevens merkt echter do raad op, dat. de becijfering van mr. Van Gijn ook op zich zelf niet- als juist, kan worden aanvaard. Het rapport, is onderteekend door de liee- ren dr. C. Lely, voorzitter, en mr. K. Jan- ma, sec I'd a ris. Als bijlagen zijn er aan toegevoegd een uittreksel van dc discontotarieven van de Nederlandeche Bank, Nationale Bank voor België, Bank van Engeland, Bank van Frankrijk en Duitscho Rijksbank (bewerkt door den heer C. Schoenmaker, beambte aan de secretarie van de Nederlandsche Bank) cn een overzicht, van het. verloop van den reëel en rentevoet, der Nedorlandscha Engelsche en Fransohe Staatsschuld van lan 1815 af. Minister Aalberse naar Financiën? De T e 1 e g r„ die in dezo dagen een on noemelijk aantal ..men" aan het. werk heeft, ontving van een bevoegde „man" de vol gende mododeolingen: In leidende rechtschc leringen wordt ijve rig gewerkt om minister Aalberse de porte feuille van Arbeid te doen verwisselen met die van Financiën. De bedoeling 'hiervan is niet alleen om het departement, van Financiën te dóen be zet ten door een frtsschen bewindsman, van FEUILLETON Eindelijk thuis. 37) „Daar is het warempel al weer," mompelde ze, toen haar oog op het kleine kaartje viel, terwijl zij bezig was kanten, kraagjes, manchetten, borduur sels en wat dies meel* zij, die in de grootste wanorde op den vloer lagen, op te rapen; het lag met zijn bedrukte zijde naar boven en dc groote zwarte lettors: Met Gods hulp beloof ik plechtig, griften zich als met een glooiende stift in haair ziel. Esther staakte «en oogenblik haar werk en bleef recht overeind staan, haar 'hart klopte op zulk .oen vreemde manier. Wat zou dat toch be- tcokcnc-n? Was het louter toeval, dat. haar oog dien ganschen dag onophoudelijk dien éénen volzin moest zien, ook al stopte ze de kaart in nog zoo'n verborgen hoekje? Wat scheelde haar tocli? Waarom hadden die woorden zoo'n vreemde macht, over haar gekregen? Ze begon iederen volzin lang haam en oplettend te lezen. „Nu moet, er een eind aan die malligheid komen", zeitle ze beslist, en half boos op zichzelve, omdat hot voorgevallene haar zoo hinderde. Ik -be dank er voor langer zulk een. onaangenaam gevoel over më tc hebben als in den laat- Sten tijd er is in de wees» van de be loften volstrekt niets onredelijks. Als ik eens beproefte to doen, wat de kaart ons leert. Ja, dat zal ik doen! nu begrijp ik waar bet hein in zat, dat ik me zoo onge lukkig geveelde. Ik heb mijn plicht, ver zuimd of laat ik liever zeggen, dat er thuin zooveel op mij rast, dat ik hier ben, is het wat anders. Het wordt heusch tijd, dat ik mijn best ga doen. Ik wil er van avond op mijn kamer dadelijk mee beginnen. Neen dan kan ik niet, want dan is Abbie er bij Maar, zoodra ik in de gelegenheid, neon, wacht, ik weet- nog beter, ik zal nu direct een hoofdstuk uit den bijbel lezen en eer* gebed doen; als men besloten is iets goeds, te doen, moet men het niet tot morgen uit stellen. Besluiteloos heb ik nooit kunnen slaan' efi Abbie zal het wel aangenaam vin den een oogenblikjo rustig met Forst-er te kunnen babbelen. Zij begeerde in alle op rechtheid vrede te hebben mot haar pas ont waakt. geweien en in de heilige overtuiging dat zij den rechten weg insloeg om daartoe le geraken, deed zij haar deur op slot er ging met een gevoel van zelfvoldaanheid voor het open venster zitten om te lezen en to bidden. Arm menschenhart, zich zoo ganscli on bewust van zijn doodelijke krankheid en zoo begeerig do niet genezen wonde door eon pleister te bedekken I Wat. zou ze lezen? Gewoonlijk doeg zij den bijbel op goed go- luk open, maar nu ze een nieuw leven wildc# -beginnen, was hot van het hoogste belang' w-at meer regel in haar lectuur te brengen. Ze sloeg met vlugge hand de bladen om. verlangend een gedeelte te "vrinden, dat er uitlokkend uitzag en haar oog viel op het Evangelie van Johannes; dat leek haar juist geschikt voor deze gelegenheid en zij begon ijverig te lezen. „In den beginne was hot. Woord en liet Woord was bij God en hot Woord was God. Dit was in don ■beginno bij God." „Nu valt me warempel die akelige speld alweer uit mijn haar, ik weet niet hoe het komt, maar ik heb er nog nooit, zooveel last mee gehad als van daag." „Alle 'dingen zijn door hetzelve ge maakt en zonder hetzelve is geen ding ge maakt, dat- gemaakt is. In hetzelve was het leven em het leven' was het licht dor men- schen." „Daar gaan mijnheer en juf frouw Hastings. Zouden die hier oen visite komen maken? Deden ze het maar, want ik zou het garneersel van haar japon graag eens wat meer van nabij willen zien. Wat het ook i?, ik moet ".eggen, dat het beeldig staar." „En het licht schijnt in de duis ternis en de duisternis heeft hetzelve niet begrepen." Ik betwijfel ten zeerste of Esther cr wel een oogenblik aan dacht, wie met dat. heerlijke „Woord" bedoeld word of dat Hij iet o met haar to maken had. Dit is ze ker, dat de wondervolle en trooetriike waarheden, in deze kostelijke verzen vervat en waanmn zij ieder uur van haar leven den invloed had moeten gevoelen, van avond nieit tot haar met zoo vele andere dingen vervuld brein doordrongen en toch verboerde ze in de stellige meening, dat ze nu op den goeden weg was om van de ake lige gedachten, die haar in don laatsten tijd gekweld hadden, bevrijd te raken. De bijbel verzen werden in de eenzaamheid gelezen 't. is waar, dat zij er over dacht, hoe vervelend het was, dat haar kapsel vandaag niet goed wou zitten er. dat ze over het, garneersel van jurrouw Hastings japon peinsde, maar hel bleef bij denken en pein zen ze zcile haar gedachten niet cm in woorden hal ze 't gedaan, dan zou misschien zelfs haar de in liet. oog vallende ongerijmdheid van haar handelwijze 2ijn opgevallen. Maar zooals de zaken nu ston den, zotte ze haar beide bezigheden voert; zo las de verzen en dacht, wat ze- denken wilde, tot- dat. zo eensklaps ophield en ge durende verscheiden minuien hcerschto er een doodelijke stilte in de kamer; plotse ling overdeklc een vuurrood e blos haar go- laat, toen zij zich bekennen moest, dat, tor- wijl zo daar zat met haar bijbeltje in de hand, terwijl een punt van hot kaartje niet zijr. ernst igen inhoud 'nol. vers aanwees, waar zij gebleven was: „Bij is tot do Zi.t nen gekomen en de Zijnen hebben Ilcm niet aangenomen," dat, zeg ik, haar in dc stilte de volgende gedachten door hol hoofd wa ren gegaan. Als juffrouw Hastings mij een visite maakt en tante Holen on ik maken cr een visite terug, zal ik dan moeders zwart kanten sjaal over mijn blauw zijdjo dragen of alleen het kleine pollerientjo om doen, dat cr bij behoort?" Zij las het- laatsto vers nog een? over, terwijl zij een onaongeaam bewustzijn met zich omdroeg, dat zij nog geen groote vor deringen op het goede pad maakte, maar al deed zij nog zoo hard haar best, haar gedachten schenen zich maar niet bij dat eerste hoofdstuk van Johannes te kunnen bepalon; zij zwierven door geheel New- York, vertoefden op alle plaatsen, die zij bezocht had en op vele, die zij gaarne be zoeken zou, maar waar zij wel nooit zou komen; en ondertusschen zotte zij haar. lectuur voort met ecu gevoel, dat naar te genzin zweemde. In haar onrast igen ge el ach ten gang werd zij gestoord door eei| licht kloppen op de deur en ze hooide Maggie zeggen: „Juffrouw Ried, juffrouw Abbie heeft me naar boven gezonden om u to vragen of u zoo gauw mogelijk beneden wilt komen, er is visite voor u." Esther sprong op. ..Heel goed", zcido zo. „Zeg maar dat ik dim t kom." (.Wordt vervolgd/.

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1