Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IH LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.58 PER WEEK10.18 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.80 2de JAARGANG. - DONDERDAG 7 APRIL 1921 - No. 311 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL i 022 1/i DES ZATERDAGS f0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TAKIEP KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens SO woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bij vooruitbetaling -• V Gemeente- of particulier bedrijf. Bij den Rotterdamschen Gemeenteraad bestaan plannen tot overname van de Rot- terdamsche Electrische Tramweg Mij. Burgemeester Zimmerman heeft in een nota aan den Raad zijne bezwaren tegen •die overname ontwikkeld. Onder die bezwaren behooren ook de yolgende: In de eerste plaats acht ik de werk zaamheden van het Gemeentebestuur reeds thanszoo veelomvattend, dat ik niet geloef dat men goed zal deen deze nieuwe bemoeiing op zich te nemen. Ook zou ik het zeer betreuren indien opnieuw een groote vermeerdering werd gegeven aan het reeds exorbitant groote getal van hen, die in de gemeentelijke overheid voor allee hun werkgeefster zien en dus van haar voor alles de be hartiging hunner particuliere belangen verwachten. Ik heb genoeg gezien 'van de wijze waarop overheidsbedrijven en waarop particuliere bedrijven worden geëxploi teerd, om te durven uitspreken dat in de eerstbedoelde de eenvoud, de commer cieel© zin, de coulance en de arbeids- frischheid niet in die mate aanwezig zijn ais in oen particulier bedrijf, waar bij de chef rechtstreeksch belang heeft bij de uitkometen van de zaak." Hier spreekt eon man van ervaring op dit gebied. Zijne bezwaren zullen dan ook niet zon der moer ter zijde geschoven kunnen wor den. Uit de Pers. Spijbelende Kamerleden. Over dit onderwerp schrijft de Haagsohe redacteur van de „Telegraaf": De presentielijst is een wonder van par lementaire techniek. En tactiek. Zij is het vriendelijke masker, waarachter zich het grijnzend snuit der ongrondwettige vergadering verbergt. De camouflage der onvoltalligheid. Dit is de dagelijksche theorie: wanneer de presentielijst voltallig is, dan is de ver gadering het ook. Al weet de president met absolute zekerheid dat er nog geen dozijn leden in de Kamer is, al stelt hij stemmingen daarom uit., al kijkt hij iemand die een worstel dobt met een boos gezicht aan: hij denkt er niet aan de on grondwettige vergadering te beëindigen, hij laat haar kalm „'beraadslagen" en „be sluiten", want de presentielijst is in orde. Deze, op-zich-zelf natuurlijk formeel- juiste theorie, leidt in het parlementaire leven tot spijbelarij op groote schaal, tot een behandeling van zaken die met allen ernst en degelijkheid in strijd is. De pre sentielijst is het meest pure bedrog, dag in dag uit gepleegd. Laat ons nog het meest onschuldige voorbeeld nemen: Een afgevaardigde hoeft geteekend, kuiert een half uurtje in de vergadering rond, en ver dwijnt, om zich verder den heelen dag niet meer te laten zien. Hij is niettemin „aan wezig", want hij staat op de presen tielijst. Hij telt mee om de vergadering „voltallig" te maken. Deze volksvertegen woordiger is oen pracht-exemplaar: hij is ten minste een half uurtje geweest. Maar een tweede voorbeeld. Een afgevaardigde passeert tijdens de vergadering toevallig het Binnenhof, loopt naar binnen, teekent, en gaat weer heen. Deze mijnheer id ook „aanwezig" en staat voor land, volk en kiezers in de Handelingen als zoodanig -genoteerd. Wie maakt 'm wat? Een andere variëteit. Een lid, dat in Den Haag. woont (dat zijn er ongeveer 35 van de 1Ó0, ter wijl verschillende andoren er een vast adres hebben), gaat uit de stad, maar wipt 's morgens vroeg voor de vergadering be gint even aan in de Kamer, teckent de lijst en gaat op reis. Ook hii staat in de llan- Jelingen ais „aanwezig" opge? -hreven, ook bij telt mee om de vergadering vol tallig grondwettig) te maken. En nu nog iets ergere. Als er avondvergadering is, en het wordt na middernacht, vat v aak geschiedt, dan wordt, klokslag twaalf uur do presentielijst voor de volgende verga dering klaar gelegd. De heeren kunnen er op toeken en, behoevon zich dien volgenden dag heelemaal niet te laten zien, en zijn „aanwezig". Zelfs vernamen wij, dat in den laatst.en tijd reeds voor twaalf uur 's avonds de lijst voor den volgenden dag geteekend kan worden. Ziedaar het wonder van techniek en tactiek: do presentielijst van Hunnd iloog- mogonden. Men ziet er uit,hoe de vergaderingen wor den bijeengeflanst. Hoe onvoltallige, dus ongrondwettige vergaderingen met volko men opzet worden belegd en gehandhaafd. Nu is het ieder duidelijk, waarom zoo vaak stemmingen uitgesteld moeten worden. Het is alleen maar jammer, dat de hand- teekeningen op de lijst niet spreken kim men: 'dam kon de stemming ook plaats heb ben zonder dat er iemand was. De wijze, waarop al 'het bovenstaande als systeem, dag in dag uit wordt getolereerd, maakt het absenteisme in het parlement tot een chronisch verschijnsel. De schrijver, die reeds 17 jaren de ver gaderingen bijwoont, is van oordeel dat het absenteïsme voor een groot deel ver oorzaakt wordt door gemakzucht en on verschilligheid en verder door de opeen- stappeling van politieke funties bij vele leden. Verbetering ie z.i. alleen te verwachten indien de voorzitter 'het prestige en van do Grondwet en van bet parlement hoog hield, door onvoltallige vergaderingen niet te doen voortduren en door stemmingen miet telkens uit te stellen. Het lijkt een kras middel, maar het is noodig om verbeteringen te brengen. Als de leden bemerken, dat bet ernst wordt, wanneer zij komen te 6taan voor het feit dat telkens een stemming mislukt wegens het spijbelen dan zal het wel beter wor den. Vooral wanneer in de pers op die fei ten scherpe controle wordt geoefend, en meer dan tot dusver de namen der afwezi gen worden vermeld. Boven de presentielijst gaat nog altijd de Grondwet. En het aanzien van het parlement." STADSNIEUWS. DE ORANJEBAZAAR. Ook de tweodo dag van den Oranjebazaar ia in alle opzichten uitnemend geslaagd. Het was den geheelen dag een komen en gaan van een groot aantal kooplustigen. Een kleine duizend betalende bezoekers, heb ben gister de bazaar bezocht, terwijl de bruto ontvangsten ruim f 1500 bedroegen. Als bijzonderheid vermelden, wij dat alleen aan do worptafel ruim f 100 word ontvaDgon. Hot bazaarcomité heeft dua wel 6uccea op zijn belangrijken arbeid. Hedenavond zal do toeloop eveneens groot zijn on morgen zullen de menschen er niot in kunnen. Zooalfi men weet wordt morgenavond door de finma van Nelle een TheeElm vertoond, waarin dit artikel wordt voorgesteld, komendo van het land van oorsprong, tot het pakje, zooals het door nze huismoeders wordt ingekocht. Electriciteit3-tentoons telling. Woensdagavond werd de Electricitoite-tentoon stelling georganiseerd door het olectro-technisch installatie-bureau Terburgh-Driessen geopend. Do ldeino zaal van do Stadsgehoorzaal was tot dit doel' op zeer gezellige en doelmatige wijze ingericht. Een kour van artikelen op electrisch gebied was in verschillende afdeelingen bijeenge bracht en eenige planten en bloemen- gaven aan het geheel een gezellig en intiem karakter. De tentoonstelling werd in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellende dames en hoeren geopend door den heer Terburgh die allen welkom heette en zijn blijdschap uitsprak over de groote belangstelling voor deze eerste parti culiere olectriciteits-tentoonstelling. Spr. wees met een enkel woord op het steeds toenemend gebruik van eloctricitoits-artikeleu en legde er den nadruk op, dat wat liter gedaan wordt niet togen de lichtfabrieken is gericht, maar dat het welslagen van deze tentoonstelling do ounzet Yan de fabrieken bevordert. Nadat vervolgens nog verschillende autoriteiten de pers, en het strijk-ensomble „Sappho" welkom waren gehecten vorkïaarde'spr. de tentoonstelling voor geopend. Vervolgens werd gelegenheid gegeven de ver schillende voorwerpen te bezichtigen en de demon straties te volgen. Aüeroerst trokken de aandacht een stel opoen- loopende Zwecdsche motoren van 1 tot 10 P.K. Het station voor draadloozo telegrafie dat de verbinding met de groote zaal onderhield trok mede zeer do aandacht. Voor groote inrichtingen, kazernes enz. was een electrische aardappelschilmachine aanwezig. Wat anders door 10 mannen gedaan wordt, kan met deze machine zeer gemakkelijk door éón man worden verricht, die niet andere heeft te doen dan do pitten uit te halen. Een Amerikaansche koffiemolen geeft voor hotels, winkete enz. mede veel tijdbesparing. Voor huishoudelijk gebruik waren van meer betcekenis de electrische naaimachines en stop apparaten. De Singer-Mij. had enkele machines, benevens oen eerste kracht beschikbaar gesteld, zoodat het gebruik van deze machines zeer dui delijk werd gedemonstreerd. Op ©en volgende tafel waren een aantal ver warmingsapparaten, masseer toestellen, bedwar mers, dompelapparaten enz. tentoongesteld. Daarnaast bevonden zich verschillende soor ten stofzuigmachineegroote zware toestellen voor kantoren enz. en meer kleine voor huisolijk gebruik. Inzonderheid het Apox-apparaat werd als zeer practisch voor huishoudelijk gebruik ge roemd. Verder trokken da aandacht zonnekachols vcor verwarming van slaapk;unor» enz., strijk- en pe.s- ijzörs, apparaten voor friseertangen roukvoreproil ders, een mooie sorteering 'schakelkaston, gehoor-, apparaten enz., te veel om op te noemen. De groote beteekenis van do olectricitoit wudt hier wel zeer duidelijk aangetoond. Wij kunnen dan ook al onze lezers en lezeres sen aanraden op deze tentoonstelling een kijkje te nemen. De fa. Torburgh-Dricsscn die aan deze exposi tie veel zorg besteedde ziet haar moeite ruim schoots beloond. De gezelligheid werd in niet geringe n.ate verhoogd door een strijkje van „Sappho" ter wijl de fa. van Nelle de vriendelijkheid had voor de bezoekers een kop time beschikbaar te stellen. Gemeenteraad. De Raad dezer Gemeente zal as. Maandag vergaderen. In deze vergadering komt o. m. aan de orde: Beciocming lid college van Regenten van het H. G. of Arme Wees- cn Kinderhuis. Voorgedra gen worden Dr. L. Knappert en H. W. Tielo- man Jr. Benoeming lid der Coanm. tot woring van schoolverzuim. Aanbeveling A. J. den Hollander •(aftr.) cn E. Engelberte. Benoeming leeraar Staat-huishoudknnde en Staatsinrichting aan de H. B. S. voor jongens on meisjes. Aan hoveling J. Mullomoister leeraar te Rotter dam en Dordrecht en P. C. de Jonge to Brielle. Benoeming tijdelijk leerares in de N. Handw. aan de atd. B der Kweekschool. Voorgedragen worden Mevr. C. J. W. Wisse- Verburght en Mej. A. E. Dricsens alhier. Voorstel a. tot vaststelling van do verordening, rege lende de samenstelling en den werkkring van de commissie van bijstand in het beheer der zaken van den Geneeskundigen dienst en den Keurings dienst van waren; b. tot benoeming van de (vijf) leden dier coin-" I missie. Voorstel tot bekrachtiging van de benoeming van E. W. Schallenberg tot tijdelijk leeraar in do Nederlandsche laai en lottorkunde aan het Gymnasium. Praeadvies op het verzoek van Mej. D. A. E. van Kaathoven om eervol ontslag als leerares in de Fransche taal en lettorkundo aan de H. B. 8. voor meisjes. Voorstel tot vorhooging van hot bij Raadsbe sluit van 1 Februari j.L verleend crediet ter on dersteuning van uitgetrokken leden van werk- loozenk assen, met f 2000. Voorstel in zake de beëindiging van de huur van de perceelen, gemeente Leiden, Sectie O Nis 916, 917 en 918, thans in huur bij B. Post te Overschie, togen ©en schadevergoeding van f 450. Voorstel tot aankoop, ten behoeve van de volks huisvesting, van de perceelen teelland, benoorden den Heerensingel, nabij de Lusthoflaan, sectie K nis 333 en 1836. Voorstdien tot opheffing van hot tijdelijk Üe- vcnsmiddolenbedrijf en van de gemceutelijko warm watervoorziening. .Praeadvies op de verzooken der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen voor lager- en meer uitgebreid lager onderwijs op Ge reformeerden grondslag, om geldeu beschikbaar te stellen voor het stichten van oen 2-tal scliool- gobouwen voor gewoon lagor onderwijs, op ter reinen gelegen respect, aan de Verlengde Stad houderslaan en aan de Lusthoflaan. B. en W. stellen voor: a. te besluiten medewerking te verleenen aan de Vereeniging tot oprichting cn instandhouding van scholen voor lager en moer uitgebreid lagor ondorwijs op Gereformeerden grondslag, geves tigd te Leiden, tot het stichten van een twoetal gebouwen voor gewoon lager onderwijs op terran- nen gelegen reep. aan. de Verlengde Stadhouders laan en aan de LusthoQaan, ter vervanging Yan do bij de vereeniging in gebruik zijnde schoolge bouwen, reap, aan de Hooigracht nrs. 99 en 99a cn aan den Heorensingel No. 28; b. over te gaan tot vaststelling van defl hier bij overgolegden suppletodren bcgrootingsstaat, groot f 353.000, teneinde ons Collego in staat te stollen de voor den bouw der sub a bedoelde schoolgebouwen bonoodigde gelden, volgens de voorloopige ramingen, begroot op reap, f 175.000 en f 178.000, tezijnertijd ter beschikking van het schoolbestuur te stellen. Verordening, regelend© d© hoffing van school gelden aan hot Gymnasium, de Hoogere Burger school voor Jongens en do Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Leiden. Verordening, regelende do invordering van schoolgelden voor het ondorwijs aan het Gym nasium, de Hoogere Burgerschool voor Jongens em do Hoogere Burgerschool voor Meisjes to Leiden. Verder nog enkolo punten dio in de vorigo ver gadering worden aangehouden. Dinsdag 5 April hiold de afdeeling Lei dm van den Algean. Nod.- Bond van Arbeiders ia het Bakkersbedrijf oen ledenvergadering waar o. a. ter sprake werd gebracht do naleving van do Ar beidswet. Op de vraag, of er geen maatrogelen gelrolfer konden worden dat de Arbeidswet in het bak kersbedrijf niet zoo schrikbarend werd overtrof den, werd door hot bestuur modcdeeling gedaan yan zijno verrichtingen, ten dien opzichte. Daarna werd de volgende motie met aJgeineeno stemmen aangenomen: „Do AfcL Leiden van den Algem. Ned. Bond van Arbeiders (store) in het Bakkers-, Chocola den vergadering op Dinsdag 5 April 1921. d envorgadering op Dinsdag 5 April 1921, gehoord de verrichtingen van het bestuur in- zako de naleving van de Arbeidswet; constateert dat trots de modedeelingen van het bestuur aan d© politie-autoriteiten ter plaatse, do Arbeidswet op schrikbarend© wijze wordt over treden draagt hot Bondsbestuur op, zich tot bovocgde hoogere autoriteiten te wenden, teneinde aan deze overtredingen een ©inde te maken, opdat ~do Ar beidswet niet tot een doodo letter wordt ge maald." Van gemeentewege heeft men langs het Ma- redijkje heiwolk voor oenigen tijd geheel in orde is gemaakt do berm inet jonge boompjes beplant, hetgeen een aardig effect maakt. Jammer echter dat reeds enkele boompjes zijn vernield. net gedeolte van den Rijksstraatweg v&a de Vink tot den Haagsclie Schouw wordt aan boido zijden van Rijkswege boplant mot jong houtgewas. Gisterenmiddag had op de Hoogewoerd oen ongeval plaats. Van een wagen bespannen met 2 paarden gleed een der paarden uit, met het go- volg dat de tuigen braken. De tram had hierdoor ecnigon tijd vertraging. Vanwege het bestuur der evangolisutio-ver» ecnaging „De Bijbel" en van de besturen vaa tal van andero vereenigingea van rihodox-chris* lelijke richting te Leeuwarden, is Dinsdagavond aan den naar Leiden beroepen Ds. Joh. \Y. Groot Eiizerink, ais blijk van hoogachting en waar dering voor 't vela door hom ir. de gemeente Leeuwarden gewerkt, een alvitn aangeboden, met foto's uit Leeuwarden (kerken, pastorie, enz.) Zaterdag a.s. 9 April zal hot 47 jaar gel©- den zijn, dat de heer A. J. de Lange, die aan Jitt einde de:-er maand zijn functie als hoofd der Chr. School aan de Pasteurstraat zal neer leggen, zij a onderwijzersloopbaan begon. Op di .n dag legde hij het onderwijzersexamen af rn werd reeds aan den avond van dien dag 'b»no«-md aan <Lu schooi aan do Middelste Gracht, wnar toen de lieer L. v. Dijl, hoofd was. BINNENLAND. Het Ned. Jongelingsverbond. Het Ned. Jongelingsverbond komt Woensdag 4 en Donderdag 5 Mei a.s. te Leeuwarden, in het gebouw „Do Harmo nie" in 68ste algemeene vergadering bij een. Als sprekers staan o.a. op hot program ma: de heeron H. Top over „De resultaten van ons werk"; H. Gordeau Jr. over: „Onze jongenskampen"; W. Hoogeweg over: „Verhuizen en toch blijven"; Ds. G. H. Wagonaar over: „Welke taak heeft do Christen Jongeman in den tegenwoordige» lijd?" en Prof. Dr. W. J. Aalders over: ..Persoonlijke getuigenis van den jonge man"; Jhr. Mr. W. C. Quarles van ITfford leidt Woensdagavond een bidstond. Onze handelsvloot. Door do directies van verschillende to Amsterdam gevestigde stoomvaartmaat schappijen wordt enis.ig o\$rwogen h:n- nenkort een aantal schenen op ie leggen, indien er niet spoedig verandering koini in den huidigen toestand. De lage vrachten zijn oorzaak, dat verschil lende diensten op het oogenblik met een nadeolig saldo in stand worden gsftouden. In de scheep vaartknngon ziot men in, dat dezo toestand niot kan v.oortduic'n, en dat men gedwongen zal zijn maatregelen daar tegen te nemen. Zoo -nogelijk zal-getracht worden na het opleggen van schepen op beperkte wijze alle bestaande lijndiensten te doen voortduren. Het nieuwe Kamerlid. De opvolger van mr. Van Doorn als lid van de Tweede Kamer is in de politiek een nieuweing. Het is de heer M. J. W. J. Bij- leveld, industrieel te Rotterdam, doch woonachtig te 's-Gravenhage, geboren 12 October 1874 te Batavia. Het is met hem een eigenaardig geval. Vergissen wij ons niet, zegt do „Telegr." dan heeft de heer Bijleveld, die vrijwel onderaa» op de Unie- lijst stond, maar door voorkeurstemmen naar bóven kwam, verleden jaar voor do Liberale Unio bedankt om over te gaan naar den Economischon Bond (die ook FËUILL ETON Langs den afgrond. 71) „Neen, dat is waar," antwoordde" Paul. „En toch bevat zij een schat." Paul zag verbaasd op. „Een paar weken voor mijn vertrok," vervolgde John, „ontdekte ik geheel toe vallig een rijke tinador. Onmiddellijk be gaf ik mij naar den rentmeester van Lord Gwemnap, ten einde dat plekje grond Jje koopen. Maar ongelukkig voor mij, of Tellicht gelukkig, hoorde ik, dat het 6tuk zand, waarin de nieuw ontdekte ader zich bevond, aan dezelfde maatschappij toebe- .hoorde, die eigenares was van de Wheal Anthony. Daarop begaf ik mij naar lcapi -ftein Perkins, en vraagde hem, wat hij mij .^even wilde, indien ik hem een rijke tin- ader aanwees, die een schat voor de mijn zou wezen. Maar hij wilde ter nauwemood maar mij luisteren; hij zeido, dat hij iedere ader in de Wheal Anthony kende, en dat niemand hem die behoefde aan te wijzen. Ik werd zeer boos, maar ik zeide niets, an besloot mijn tijd af te wachten in de ver onderstelling, dat de mijn het niet meer - lang zou uithouden. Maar ik ben hierheen gegaan, en er wordt nog altijd in de Wheal Anthony gewerkt. De aandeelhouders moe ten er reeds grooto sommen in gestoken hebben." „Ja sommigen hebben er zolfs een groot gedeolte van hun vermogen bij verloren." „Nu dan, mijn jongen, begeef u onmid dellijk na uwe tehuiskomst naar Sir George Penrith laat kapitein Perkins buiten de zaak en vraag hem oen goe den prijs indien de ader, die gij hem wijzen zult, aan de verwachting blijkt te vol doen." Maar ik weet niet, waar die ader zich bevindt," zeddo Paul. „Ik zal het u zeggen. Gij herinnert u don ouden eikenboom, dio aan den kant van Tronance Lane staal?" „Ja, zeer goed. „Staat die er nogr'" „Ja, hij was er nog, toen ik Penwliarf verliet." „Welnu, onder dien eik staande -kunt gij den toren van St. Hildrea zien. Drie of vier akkers vor in die richting gaande, komt gij aan een kleine uitholling in den bodem. Die plek was geheel begroeid met braambeziönstruiken." „Dat is nog het geval," zeido Paul. „Welnu, in die holligheid komt de tin- ader uit. Trek een lijn van don boom recht naar don kerktoren van 3t. ïïildred, en gij zult de juiste plek vinden. Al6 ik het goed heb, dan loopt die ader van Oost naar West, dwars boven de z.g.n. koporadcr in de "Wheal Anthony." „De mijn is in die richting nog ncoit bewerkt, zoover ik weet." „En daar ligt juist haar rijkdom," ant woordde John. „Op de plaats waar de twee aders elkander kruisen, bevindt zich on getwijfeld een groote hoeveelheid tin." „Dat laait zich denken," zeido Paul, en daarop zwegen beiden. John scheen uitge put door het lange eprelcen. Met gesloten oogen lag hij afgemat in de kussens. Na eene poos opende hij zo weder, en vraagde met zwakke stem: „Zult gij doen, zooals ik u gezegd heb, Paul?" „Ja vader," antwoordde deze. „Ik zal alles doen. wat gij van mij verlangt." „En nu", zeide John met een glimlach, „nu blijft mij niets meer te doen over. Be graaf mij spoedig, mijn jongen, op een zonnige plek. En treur niet over mij. Zeg aan uwe moedor, dat. zij tot het laatst toe •in mijne gedachten is geweest. Wees goed .vopir den armen David, al heeft hij geone aanspraak op uw broederlijke liefde." „Ik zal hem altijd als mijn broeder be schouwen", zeide Paul. „Gij zijt een bravo jongen, mijn Paul, maar dat alles dankt gij aan Christus, die u kracht geeft. Laat Hem nooit los. Hij is de Heiland der wereld en uw Zaligma: ker. Ik heb Hem eerst sedert kort leeren kennen, maar nu is Hij mij een onuitspre- kelijken vrede. Verbreidt Zijn naam Paul, doe Zijne liefde aan de menschen kennen, en belijdt Hom ook in het vervolg van uw leven." De volgende Zondag was de laatste, dien John .Vivian op aarde doorbracht. Des avonds na zeven uur verzamelden zij ne vrienden zich om zijne sponde. Op zijn verzoek hielden zij ecai kleine godsdienst oefening. Gezamenlijk zongen zij het lied, dat begint met de woorden: „Hoe zacht zien wij de vromen Den dood hier zonder schromen Blijmoedig tegen gaan!" Daarop sprak John enkele vermanende woorden. Zine stem was zeer zwak. Zwijgend zaten of stonden de del vers in het rond; de meeeten met tranen in de oogen. Het was duidelijk, dat do laatste woor den van hun stervenden makker niet voor hen verloren gingen. In korte maar tref fende woorden smeekte hij hen zich aan don Zaligmaker toe te vertrouwen. Hij sprak hen van zijn oigon strijd en van het licht, dat voor hem was opgegaan. Daarop knielden allen neder, en Israël Truscett en Luke Abbott, deden een kort gebed. Hof geen Luke zeide was zeer eigen aardig, maar uit zijne woorden sprak een warm hart,, en zij getuigden van zulk een oprecht, kinderlijk geloef als zijne mak kers nooit van hom hadden verwacht. Nadat allen vertrokken waren lag John langen tijd onbewegelijk met gesloten. Paul dacht, dat hij sliep, maar dat. wan niet het geval. Hij was zich duidelijk be- wust wan alles wat er rondom hem gebeur de. Toen het donker begon te worden -sloeg hij de oogen op, en vraagdo Paul hém cco weinig op te beuren, opdat hij door het venster naar buiten zou kunnen zien. „God zegeno u, mijn jongen," zeide hij, teen Paul aan zijn verlangen had vol daan. Het ganscho dal werd verlicht door de stralon dor ondergaande zon, terwijl de plechtige stilte van den Sabbat op het aardrijk rustte. Toen do zon achter de boomen van hei bosch verdween, werden de toppen der daafl tegenoveriggende hefivels als met een go»> den gloed- overgoten. v (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1