eenielijke Aankondigingen. gemeentelijke Vischverkoop De burgemeester van Leiden brengt ter kenaus vaat de ingezetenen, dat heden avond (Saterdag) aan den gemeentelijken V isckwmkel (Yiscluna-rkt) verkrijgbaar is SCHELVISCH k 0.15, GR00TERE SCHELVISCH a 0.20 en SCHOL a ƒ0.13 pea- pond. Leiden, 2 April 1921. W. PERA, Wctli., loco-Burgemeester. Verkoop van Katoen en Flanel. De Burgemeester van. Leiden brengt ter oflgemeene kennis, dait voor inwoners van Leiden op Maandag 4 April a.s. te* be ginnen om 9.30 uur voorin, in de Stods- Gehooirzoal, (ingang Breestraat), zullen worden verkocht. prima wit Katoen, best wit Katoen en een kleine partij prima zwaar Fransch Keperflanel, tegen den prije van: Wit Katoen, per 10 el ƒ3.70 Wit «katoen per 10 el 2.90 Ledden, 2 Aprü 1921. B. etn W. van Ledden. Gezien het ver zoek van A. J. Kar. om vergunning tot op richting van een vuurwc-rkfabrdek op het liet perceel katlasUiaai bekend Sectie K No. 3229 gelegen in den Stadspolder. Over wegende. da.t het onderzoek ter zake nog niet geëindigd ishebben beslotende be- eüaeaiug op het verzoek te verdagen. Aan de fa. G. de Ruiter en rechtver krijgenden is vergunning verleend tot het oprichten van een smederij op het per ceel Wdtto Rozenstraat No. 27, Kad. Sec tie M. No. 1047. B. eai W. van Leidengezien het ver zoek van: a. do N.Y. Leidsclic Bi-andstoffenhandel "W. A. O. om vergunning tot oprichting van een bewaarplaats van ten hoogste 400 Liter benzine op het perceel Onde Heeren gracht No. 19, kad. Sectie C No. 1235 b. de firma Laoomblé en Dolk om vcr-^ gunning tot uitbreiding der kalkbranderij „Welgelegen aan de Overrijn No. 8, kad. Sectie K No. 735, door het plaatsen en in werking stellen van. een verplaatsbaren transportband met ingebouwden electro motor van 3 P.K. en twee kalkbuilen elk met een ingebouwden electromotor van P K. Geven bij dezen kennis aan het publiek, •VIat genoemde verzoeken met de bijlagen 'op de Secretarie dezer gemeente ter visie «gelegd zijn. Op Zaterdag, den 16 April e.k., des na middags te half elf zal op het Raadhuis gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in to brengen. AGENDA. MAANDAG. 4 Appi 1. Leiden. Gerei".Zen- 'dingsbond. Laalsle Zendingssamenkomst OoBlerkerk, aanvang 8 uur. Spr. Ds. W. Bieshaar. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zoadags geopend zijn: G. F. Reyst, S'.eenstraat 35, Tel. 136. H. J. M. Proot, Maarmanssteeg 17, Tel 435. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr. Bijuil, Hooigracht 86, Tel. 876. Dr. Duffels, Rapenburg 49, Tel. 970. Dr. C. H. bijkamp,Breestraat 171, Tel.l-il. Dr. Seret. Breestraat 18, Tel. 581. Dr. Veldhuijzcn, Hooigracht 84, Tel. 617. bond mede tc gaan met een voorstel, ter Ondersteuning van een aan de. Regeering te richten protest, dit te bekrachtigen door Vrijdag een 24-uur-slaking te proclaniee- ren. De christelijke organisatie wil zich voorloopig bepalen tot bedoeld protest en het uitlokken van een interpellatie in de Tweede, Kamer,, hetgeen de overige orga nisaties echter niet voldoende achten. Ilel plan voor een proteststaking hebben zij inluasehen voorloopig opgegeven. Er Zullen opnieuw ledenvergaderingen wor den opgeroepen, ter bespreking van de ver der aan te nemen houding in het loonge,- schil. Het hoofdbestuur van den Chrislelijken ui ij nwerkersbond heeft zich telegrafisch tot dén Raad van ministers gewend. Rijksbijdragen voor Woningbouw. Met handhaving vam hetgeen woegearris bekend gemaakt met bet/rekking tot de toekenning van bijdragen enz. deelt de minister van Arbeid mede, dat bij de toe kenning van premies en hypotheken, waar voor het verzoek op of na 1 Mei 1921 bij B. en (W. inkomt, de volgende regels in acht zlillen worden .genomen: De premie zal een bedrag van 1700 per woning niet overschrijden. De maat staf voor de berekening van de premie vam 20 per vierk. M. woningoppervlakte zal als regel slechts worden aangenomen bij woningen niet een inhoud van minder dan 300 kub. M., die wat afwerking en so liditeit. betreft aan strenge eoschen vol-' doen. Voor woningen met een inhoud van 300450 kub. M. zal de premie als regel 17 per vierk. M. woningoppervlakte be dragen. In de gevallen, waarin de premie vol gens een anderen maatstaf dan van 20 per vierk. M. werd bepaald (n.l. voor de gemeente Amsterdam, bij de noodzake lijkheid van een kostbare fundeering en bij bouw door ïndustrieelen voor hun per soneel), wordt het bedrag van de voor die gevallen vastgesteld premie verminderd mot 15 pCl. De inhoud der woningen a^exrdt berekend volgens de buiteinwerksche afmetingen boven den beganen groaid- vloe-r, De rente van de door hot Rijk aan ide gemeente te verleen09. hypotkecaire- ci-edieien blijft, voorshands tot 1 Aug. 1921, bepaald op 6 pOt. Voor woningen, waar van de stichtingsko&ten meer bedragen dan ƒ8700, zal hypotheek niet worden ver strekt, Het maximum der hypotheek zal niet meer bedragen dan ƒ6000 per wo ning, eventueel evermeerderd met de ge taxeerde waarde van den grond. Als regel zal do hypotheek -niet meer bedragen dan 90 put. van het verschil tusschen de geschatte stdchtingskosten en de verleende premie, eventueel vermeer derd met de geschatte waaide van den grond. Voor woningen die door .den eige naar zelf zullen wórden bewoond, zal de hypotheek niet meer kunnen bedragen dan 80 pOt. van bedoeld verschil, eventueel met 80-pCt. van de geschatte waarde van den grond. Stsort. BUITENLAND. Het keizerlijk reisavontuur. naar Hongarije is volgens de laatete be richten weer afgoloopen. Aanvankelijk scheen het dat de poging van ex-keizer Karl om de Hongaaxsche troon weer te bezetten, zou slagen. Verschillende garnizoenen zoo 'heette het hadden den gewezen voret tot. ko ning uitgeroepen, de monarchistische troe pen rukten reeds geestdriftig op naar Boe dapest en volgons een telegram uit die 6tad. zou Horthy zelf 't gezag aan den ex-koning hebben overgedragen. In de laatste berichten wordt echter een anderen toon aangeslagen. Het avontuur, aldus wordt uit Berlijn geseind, is ten einde. De terugreis zal waarschijnlijk nog he den in een specialcn trein aanvaard wor-* den, onder bescherming van troepen der Entente. De intergeallieerde controlecommissie is reeds te Stein aan anger aangekomen, waar de trein voor Karl reeds gereed staat. Het i6 mogelijk dat een detachement geallieerde troepen met den trein zal medereizen ter vermijding van incidenten. In ieder geval zullen twee Engelsche staf officieren den ex-keizer vergezellen. De te rugreis gaat via Weenen en Salsburg naar Zwitserland. De nationale vergadering heeft, zich Vrijdag met beslistheid tegen de terugkeer van den ax-keizer uitgesproken. Nadat eerst de partijen onderling overleg hadden gepleegd, diende de afgevaardigde Henc-z de volgende motie in: „Do Nationale Vergadering als de uit sluitend wettelijk vertegenwoordigster van den Hongaarscheu. staat en van de natio nale souvereiniteit, heeft bij artikel 1 van de wet van 1920 bepaald, dat de uitoefe ning van het- koninklijk gezag sinds No vember 1917 is afgeschaft en dat de uit oefening van de macht van. het staatshoofd bij de grondwet wordt geregeld. Om de: reden heeft de Nationale Vergadering dl waardigheid van het staatshoofd ter voor loop i go uitoefening aan den rijksagent Ni- colaas von Horthy opgedragen. De Natio nale Vergadering heeft dit feit met een wét bekrachtigd en van 192Ó af oefent Horthy inderdaad het gezag van staats hoofd uit. Het feit, dat koning Karei onverwachts in Hongarije is aangekomen, beteekent een bedreiging voor de bestaande rechtsorde en de Nationale Vergadering,ver oor deelt zoo 6chetp mogelijk deze verstoring van de rechts orde en noodigt de regeering uit al het mogelijke te doen ten einde aan deze sto ring een einde te maken. De boerenafgévaardigden stonden op van hun plaatsen en zongen het volks lied. Daarop stooiden ook de andere afge/ vaardigden op en zongen mee. Met alge meene stemmen eprak het parlement onder groot gejuich zijn vertrouwen in Horthy uit. De avontuurlijke onderneming van een keizer Karl heeft in Zwitserland, waar hij gastvrijheid genoot, pijnlijke ver bazing gewekt. Toch schijnt, tegen zijn terugkeer geen bezwaar te worden gemaakt. Men kan niet zeggen, dat. de ex-keizer zijn woord gebroken heeft. Hij had de be lofte afgelegd zich van politieke agitatie té onthouden, maar hij had niet zijn woord gegeven Zwitserland niet te verlaten. Men had echter meer égards mogen ver wachten jegens de Bondsregeering, welke zich zoo hoffelijk ten opzichte der keizer lijke familie gedroeg. De ex-keizer stond ook niet onder be waking, was volkomen vrij in zijn bewe gingen. Een groot deel van den winter heeft hij doorgebracht te Dissentis in Graubun- derland. Hot kanton Waadtlamd, waartoe P ranging behoort, oefende op zeer beschei den wijze oenig toezicht uit, maar hinderde den ex-keizer geenszins in zijn vrijheid van beweging. Ook van verschalking van be wakers is dus geen sprake. Het een ge wat, men hem strikt verwijten kan, is het. gebruik van een valsch pas poort, Want al weet men nog niet hoe hij de grens overgetrokken is, de mogelijkheid dat het per vliegtuig geschied ie, acht men uitgesloten. De mijnwerkersstakiqg in Engeland is gisteren aangevangen. Dé staking is vrij algemeen, waardoor het. aantal werkloozen met ongeveer een millioen is vermeerderd. Een groot aantal pompers en machioi6len zijn aan het werk geblej^fl, geholpen door de mijnambtena- rek; Q*n het onderloopen der mijnen te voorkómen. Nu er geen formeelo staking werd afge kondigd, doch de mijnwerkers slechts wei geren op de vandaag ingegane nieuwe voor waarden dat, is loonsvermindering te blijven werken, laten zij zich ale werk loos bij de plaatselijk© arbeidsbeurzen in schrijven, in de hoop de wettelijke onder steuning te zullen ontvangen. Het valt evenwel te betwijfelen, of hu» die uit,koe ring zal worden verleend, want rechtens zijn zij niet werkloos naar de opvatting van de verzekeringswet. De regeering heeft complete plannen klaar voor het vervoer binnenlands van steenkolen, voor het geval de spoorweg- mannen zouden, weigeren om steenkolen te vervoeren. Ook met. de rantsoeneering van steenkolen zal de volgende week waar schijnlijk reeds een begin gemaakt worden. Het. schijnt, dat sinds de laatste staking in de steenkolenindustrie de regeering steenkolen in reserve heeft laten opstapelen op verschillende strategische punten, door geheel het land verspreid. Honderden vrachtauto's kunnen zoo noodig gerequi- reerd worden en uitgewerkte plannen be staan er om de steenkolen in den kortst mogelijkon tijd naar de belangrijkste in- dustriepunten te vervoeren. Men verwacht, dat de mijnwerker&sta- king minstens twee of drie weken zal wor den volgehouden. Het ie wel te verwach ten, dat het andermaal op een compromis zal uitloepen, doch geen enkele partij toont, daarvoor nog de geringste geneigdheid. In verband met de mijmwerkerseta- king zal het aantal passagierstreimen, te gen 6 April a.s. met 25 pCt. werden ver minderd. Het comimutistcn-oproer m Duitschland begint thans steek te luwen. In Hamburg is de orde geheel hersteld alleen aan de „Vulkan werft" is het werk nog niet hervat, In midden-Duilschland heeft de politic, bij de actie tegen de communisten, tot dus ver 34 dooden gehad, w.o. 3 officieren, be nevens 50 gewonden. De rijksregeoring heeft op het exercitie plein Ohrdruf G000 man van de rijksweer ondergebracht, om eventueel tot herstel der orde in te grijpen. In Naumburg, in Dessau en Aschersleben zijn Beiersclie troepen met artillerie en mijnenwerpers binnengerukt, om aldus de woelige districten in te sluiten. In deze dis tricten zelf doet dc politie dienst. Men ver wacht nog gevechten in de. omgeving van Halle en Bitlerfeld, waar de roode benden terroristisch optreden. De stad Delitsch werd zonder strijd door de politie en de rijksweer bezet. Er hebben talrijke arresta ties plaats gehad. Volgens bericht uit Barmen is daar een dynamietaanslag gepleegd op de groote spoorbrug bij Somborn. De aanslag mis lukte. De daders zijn onbekend. In het Solinge.r-district zijn twee der voornaamste, communistenleiders door de Engelschen in hechtenis genomen en naar Keulen overgebracht. De algemeene staking- is gisteren ook in het mljngqbied een mis- lukkig gebleken. Overal is het werk hervat. Donderdagavond hebben de arbeiders der Berlijnsche electricileitsfaibrieken in eene vergadering besloten tot staking over te gaan. Dit besluit werd genomen naar aan leiding van de verwonding van den com- munistenlcider Sylt en zijn ontslag uit den gemeentelijken electricitcitsdienst. Tot de vergadering waren ook alle an dere electriciteitsarbeiders uit Berlijn uit- genoodigd, doch kenmerkend is, dat slechts 400 arbeiders daaraan gehoor hadden ge geven. Bij de stemming over een algehee'le staking in het electriiteitstoedrijf bleek een merderhejd tegen staking te zijn. Spoorwegstaking in België? Een overeenkomst tusschen de Belgische regeering en het spoorwegpersoneel be paalde, dat de duurlebijslag met een derde zou verminderd worden als het dalend in dexcijfer der levensduurte 420 zou hebben bereikt. Daar het ministerie van arbeid en be voorrading he.t 'laatste cijfer op 418 vast stelde, had een onderhoud plaats tusschen Theunis en de afgevaardigden van het syn dicaat der spoorarbeiders. Dezen verklaar den aan den minister van financiën, dat de vermindering van duurlebijslag waar schijnlijk de algemeene werkstaking op het spoor zou tot gevolge hebben,doch in over eenstemming met zijn collega's heeft minis ter Theunis besloten, niet in te gaan op deze bedreiging. De beslissing der regeering om de ver mindering toe te passen zou gisteravond aan het syndicaat worden medegedeeld. Loonsverlaging in Amerika. De reeders stellen een loonsverlaging voor van twintig of dertig percept. Do Shipping Board kan zich met deze voorstel len vereenigen, Vijftienduizend scheeps officieren en ander personeel zijn hij deze loonsverlaging betrokken. De scheepvaartmaatschappijen aan de kust van den Stillen Oceaan hebben de vrachttarieven van 11 dollar 25 tot vijf dollar 88 verlaagd. Er wordt verteld, dat er een vrachtprijzenoorlog is ontstaan tus schen de verschillende scheepvaartmaat schappijen die op den Stillen Oceaan varen. De 'maatschappijen in het Oosten van Ame rika verlangen dat artikel 28 van de Mer chant Marine Act tegen Japan zal worden toegepast. Gesneuvelde Amerikanen. Vrijdagmorgen is te Antwerpen een Fransche trein uit de streek van Soissons aangekomen me.t de lijken van zevenhon- derd aldaar gesneuvelde Amerikanen. De lijken liggen in drie kisten; de bui tenste is van ruw hout met ijzeren hand vatten, de tweede is van gevernist eiken hout, de binnenste is van zink. Elke kist weegt driehonderd kilo. Dc kisten worden "op rijen onder het afdak der dokken ge plaatst en alle met een Amerikaansche vlag overdekt. Het levert een aangrijpend schouwspel op en ieder is diep onder den indruk. Binnen enkele dagen zal een boot dui zend lijken naar Amerika vervoeren. Ontploffing van granaten. De „Magdeburger Zeilung" verneemt uit Burg hij Maagdenburg: Donderdag is te Roto Mühle in do buurt van Burg een aantal granaten van groot kaliber ontploft, waardoor een. meisje ge dood werd en vijf andere personen zwaar gewond werden. Een „Mandaat" aan Polen? Naar „uit goede bron'" gemeld wordt, heeft men in Duitschland reden om te vree. zen dat de Entente-regeeringen zullen he sluiten aan Polen een zoogenaamd man daat voor Opper-Silezië toe te kennen. r Hiermee zou Poten de vrijwel onbeperkte beschikking krijgen over het gewest,' en het irr elk geval voor Duitsc-hlttnd verloren gaan in weerwil van den voor Duitsch land gunstigen afloop van de volksstem ming. Arbeidsdwang in Rusland. Men bericht dat de Sovjeteregeoring haar best doet om het economische leven in Rusland weer te deen herleven, de fabrie ken te Pet.rograd weer op gang te brengen. Tot dit doel stelt men de politieke ge vangenen, die van speciale bedrijven ver stand hobben, in vrijheid en laat hen in de fabrieken- werken. Aan de arbeiders, die voor 20 Maart weer aan het werk zouden gaan, werd een stel kleeren, en een paar Amerikaansche 6choenen en brandhout be loofd. Zij die zich tot dien datum niet heb ben aangemeld, zullen al6 straf met hun gezin naar de concentratiekampen worden gebracht. Tegen de Sovjet-regeering. Woensdag arriveerde te Riga een dele gatie van de revolutionnaire matrozen van Kroonstad, op weg. naar Berlijn en het overige buitenland, om steun te vragen voer het organisecren van een nieuwe te- genrevolutie tegen de Sovjeb-regeering. Ofschoon hun eerste poging niet- ge slaagd ie, willen zij hun pogingen blijven voortzetten, daar er volgens hen in Rus land millioeneai aan hunne zijde staan. Het 6lagen van hun plannen zou slechts een kwestie van goede organistie zijn. De handel met Rusland. Uit Washington wordt gemeld: Vander- lip, vertegenwoordiger van het Amerikaan sche syndicaat, dat concessies gekregen heeft in Rusland, heeft het volgende ver# klaard: Mij is door Amerikaansche bladen mededeeling mijner meening over de Ruc» 6ische handelsbetrekkingen verzocht. Het beste antwoord is, dat van 20 April 1920 tot heden 37 Bri-tsche echcipen goederen naar Rusland hebben gebracht en nog meer onderwég zijn; 150 schepen vertrokken uit Duitschland, 142 uit Zweden, andere uit Denemarken, Finland en enkele uit Ame rika, Alle goederen zijn betaald met Rus sisch goud, dat zijn weg vindt naar de bank van Engeland. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Begrooting Posterijen enz. Aan de orde is de begrooting van de Poste rijen, Telegrafie en Telefonie voor 1921. De-heer Bergsma (Lib.) wijst op het vaak nonchalante in bet bezorgen van brieven, zelfs van aangeteekende brieven en poetwissels. De heer D 0 j e s (V.-D.) herinnert aan dè in de Tweede Kamer aangenomen motie-Weit- ,kamp inzake het isolement van hot platteland bij den telefoonaanieg. Hij wijst er op hoezeer het platteland door een dergelijk isolement wordt benadeeld en dringt er bij den Minister op aan uitvoering te gCven aan de molie-Weitkamp. Voorts wenseht spreker dat de Minister geen uitvoering zal geven aan hel aanvankelijk voor nemen van de administratie der Posterijen om de postbestelling op Zondag op het platteland on in de kleine steden af te schaffen. De beer Van der Feltz (V.-D.) on dersteunt het verzoek van den heer Dojes in zake de postbestelling op Zondag. De Minister van Waterstaat, de heer König, geeft toe, dat er onregel matigheden bestaan in de bezorging van de postbestelling. Maatregelen zullen evenwel wor den genomen, om dit kwaad zooveel mogelijk te gen ie gaan. Inzake de motie-Weilkamp, zegt de Minis ter, dat hieraan gevolg zal worden gegeven. Wat betreft de bestelling op Zondag zegt de Minister dat de voorgestelde bepaling een be sparing zal geven, van 4 a 5 ton per jaar. De zaak is evenwel nog in onderzoek, zoodat hij nog geen definitief antwoord kan geven, of de maatregel al dan niet zal worden ingevoerd. De heer Vliegen wijst er op, dat in de Katholieke streken, waar de bewoners Zondags toch naar de kerk gaan, handhaving deT bestel ling overbodig zou zijn. In minder godsdiensti ge streken behoort echter hiermede rekening te „worden gehouden. Na dupliek van den Minister wordt de begrooting z. h. s. aangenomen. Begrooting Binnenlandschc Zaken. Aan de orde is behandeling van Hoofdstuk V (departement van Binnenlandsche Zaken) der Staatsbegrooting voor 1921. De heer Van der Feltz (V.-D.) be spreekt de financiëele lasten der gemeenten, die steeds toenemen. Van het voorstel tot 'her ziening van de financiëele verhouding en van bet initiatief-voorslel-Dc Geer wordt door velen willekeur verwacht. Spreker wijst er in dit ver hand op, dat een definitieve regeling dringend noodzakelijk is. Ook wijst spreker op de lasten, welke den ge meenten door het Rijk worden opgedragen. Zoo hebben de gemeenten bijv. van het depar tement van Onderwijs een aanschrijving ont vangen, dat aan de salarisregeling voor leeraren bij het nijverheidsonderwijs eu hij de gymnasia terugwerkende kracht moet worden v\rleend tot 1 Jan. 1920. De beCr V a'n E e m b d e n (V.-D.) is van meening, dat besluiten tol vernietiging van ver ordeningen van gemeenteraden ook de band- leekening van den Minister van Binnenland sche Zaken' behoeven. De heer Bergsm a (Lib.) sluit zich aan bij het beloog van den heer Van der Feltz. Voorts vraagt spreker of bet niet wenschelijk zoude zijn, dat ook de verkeerspolitie gemeente lijk georganiseerd werd, Voorts zegt spreker vernomen te hebben, dat de regeering voornemens zou zijn, era een ge deelte van Groot-Amsterdam weer aan deze stad te ontnemen. Een dergelijke handeling zou hij ten zeerste betreuren, aangezien de uitbreiding voor de stad Amsterdam van groot belang is geweest. Ten slotte waarschuwt spreker tegen te lage salariëering door dc gemeentebesturen. De heer Vliegen (S. D. A. P.) wijst op het zonderlinge van het feit, dat het Rijk de verblijfkosten van den gewezen Duitschen Kroonprins moet betalen. Hij herinnert er aan dat liet verblijf van den Kroonprins hier te lande geheel vrijwillig is. Ofschoon don Kroon prins, een bepaalde verblijfplaats in ons land is aangewezen, wil spreker toch niet de conse quentie aanvaarden, dat hieruit zou voort vloeien dc verplichting van het Rijk. om in de verblijfkosten van den Kroonprins te voorzien. Ten aanzien van de vernietiging van het raadsbesluit der gemeente 's-Gravenhagc inzake snbsidieëering van de Nationale Opera, zegt do heer Vliegen, het vreemd te vinden, dat een vernietiging wel hoeft plaats gehad van het besluit der gemeente 's-Gravenhage, maar niet van dat dor gemeente Amsterdam. Wat betreft de grenswijziging van de ge meente Amsterdam, sluit de hoer Vliegen zich aan bij het betoog van den heer BergSma. Tenslotte wijst spreker er op, dat er geen een heid bestaat over de bepaling, dat ten raads lid, dat deelneemt aan levering aan de ge meente, geschorst moet worden van zijn lid maatschap. Met verschillende voorbeelden loont spreker aan, in hoeverre te dezen aanzien vraagpun ten kunnen ontslaan, waarover geen oplossiDg is te vinden. De Minister van Justitie, do heer Heemskerk, beantwoordt bij afwe zigheid van den Minister van Binnenlandsche Zaken de verschillende sprekers. Ten aanzien van het verblijf van den Kroon prins zegt spreker, dat slechts enkele kosten van verblijf ten laste komen van den Staat, tot welke kosten de Staat verplicht is, wanneer zij vreemdelingen interneert. Wat de financiëele verhouding tusschen Rijk en gemeenten aangaat, dc Tegeering zal trach ten de regeling zoo juist mogelijk te doen zijn. De wenschcHjkheid van onderteekoning door den Minister van Binnenlandsche Zaken van vernictigingsbesluiten zal worden «verwogen. Aangaande de schorsing van raadeleden, zegt de Minister, dat er twee mogelijkheden zijn, nvt dat de schorsing niet definitief is en ten tweede dat het schorsingsbesluit meor spoedeischcndi is. Of de genoemde practische moeilijkheden uit den weg kunnen worden geruimd, is niet to zoggen. Inzake de opmerking over de subsidie aan do Nationale Opera, zegt spreker dat dit een ver schil van opvatting is tusschen de Ged. Staten van Noord- en Zuid'-Holland. Inzake den gewezen Duitschen Kroonprins em andere kwesties verwijst de Minister naar wat daarover reeds anderzijds is medegedeeld. Ten slotte wondt de begrooting z. h. s. aangenomen, cu gaat de Kamer uiteen.tot nadere bijeenroe- ping. 1 Gemeenteraad Voorschoten, Aan de. orde komt thans voorstel: toeslag op brandstoffen. De voorz. zegt dat door het lid Brag- gaar»een voorstel is ingediend om aan ge zinnen beneden het belastbaar inkomen een toeslag van 50 cent op alle eenheden brandstoffen te verieenen. B. en W. hebben over dit voorstel een afwijkend prae-advies uitgebracht. Zij zeggen daarin dat de Raad ra abnormale omstadnigheden wel een toeslag verleend heeft. Nu wei echter zoo langzamerhand naai' norm ale toestanden terugkeeren, zou het armenzorg zijn. Ook is het voorstel ongemotiveerd, daar het B. en W. niet is gebleken dat de Armbesturen niet willen helpen. De; heer Braggaar is door ddt prae-advies teleurgesteld. Spr. zegt dat de crisis nog niet is verdwenen., Wel de maatregelen; vooral de brandstoffen zijn duur. Van de armenzorg verwacht spr. niet) veel, andere zou deze dc menschen wel grootere bijdragen geven. De voorzitter zal beleefdheidshalve den heer Braggaar antwoorden, hoewel deze de argumenten van B. en W. niet heeft orit- zenuwd. Nu de distributie,tijd achter1 den rug is, kunnen wij niet gaan bededen, dan zou de Raad zuiver armenzorg gaan ver richten. Spr. kan zich niet voorstéllen dat do drie kerkelijke armbesturen die hier zijn, zouden weigeren hulp te verieenen, als zij welen dat iemand in de koude zit, en mocht het zoo rijn, laat men zich dan wen den tot B. en W. Ook als dezulken niet tot' eenige kierk bchooren, dan warden zij zeker geholpen; dat doen we wel meer, zegt spr., en is geheel in de lijn van de Armenwet. De heer Braggaar zogt dat hét vaststaat dat de armbesturen op de hoogte, zijn van het inkomen, van zulke ,menschen. Zij ver ieenen dus steun waar niet van te leven. ns. De heer Eggink zou het beter vinden als de heer Braggaar armbesturen wist die in hun plicht tekort komen, hij dan zelf naar die armbesturen toe was gegaan. Spy. ge looft dat dc heer Braggaar er nu reclame mee maakt. De heer Mens spreekt in denzelfden geest De heer Braggaar zegt dat niet hij, maar de voorzitter de armbesturen in 't debat gebracht, heeft. Het voorstel-Braggaar wordt hierna ver worpen, alleen de heer Braggaar stemde vóór. Als laatste punt van de agenda is aan de orde: De Papelaan. De voorzitter zegt dat Ged. Staten voor stellen dat Voorschoten het giodeelte vanaf den Leidschen Straatweg tot aan 'de Spoorlijn in onderhoud en beheer over^ neemt en Wassenaar van de Spoorlijn af tot aan DeH Dijl, terwijl dan de Tol wordt' opgeheven. Spr. zegt dit dit voorstel wel een groOte last aah de gem. oplegt, maar ook van groot belang is. B. én W. adviseerén 'dab ook dit voorstel aan te nemen. De heer Eggink kan zich goed ,yereenigen mejt een wandelpad. Spr. gelobft rttüt de van Wassenaar is een goeden verbindings weg voor Voorschoten van groeit belang. Spr. hoopt dat de gem. het haar aahgo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 2