Aan het einde der week. Het is niet gemakkelijk aan te gevèn, wat als de meest belangrijke gebeurtenis van de afgeloopen week moet worden be schouwd. Van belang waren in elk geval de ver kiezingen voor den Pruisi sch e n Landdag, die de uiterste groe pen versterkten en het vormen van een rcgeeringsmeerderheid alweer niet gemak kelijker maakten. Een gunstig-verschijixsel hierbij was dat de Communisten ondauXs 'hun zetelwinst iuog betrekkelijk weinig invloed kunnen uitoef enen, wat evenwel anders wordt in dien hunne geestverwanten, meerderheidssocialisten, zooals sommigen wenschen, zich met hunne roodere neefjes gaan verbinden. Driewerf jammer, ,dat in Duitschland Christusbelijders zich niet als bij ons ,op een vast beginselprogram hebben veree- nigd. Wat een grooten invloed zouden zij in deze dagen kunnen uitoefenen. Maar welk een zegen dan ook, dat ten onzent de christelijke politieke partijen wel tot ontwikkeling zijn gekomen. Een zegen, die naar wij vreezen niet al tijd voldoende wordt gewaardeerd. Een ander feit van groote beteelcenis is de samenkomst van do conferentie te Lon den, die in naam bijeenkwam om recht en orde in Europa to handhaven, maar waar bij de „hooge politiek", heel iets anders yan Christel ij ke politiek een belang rijke rol speelt. Dit blijkt wel uit de wijze waarop men Griekenland, dat niet naar de pijpen der hooge oomes begeerde te dans.en, klein tracht te maken. Verder staat gelijk men weet op het program, hot onderzoeken en leeghalen van de Duitsche zakken. Wij zouden verder nog kunnen herinne ren aan de stakingen in Hongarije en an dere landen, aan de dreigende oorlog tus schen Rusland en Polen en Turkije en Grie kenland, aan de onrust die heel het wereld leven beroert, maar ons plan is hier Zaterdags slechts op .de meest belangrijke punten nog eens even de aandacht te ves tigen. Een groot man is weer van ons heenge gaan. Wij denken daarbij aan M r. J. W. H. M van Idsinga, het bekende oud-Kamer» lid, een man die eigenlijk niet meer pastte in dezen tijd. Immers van de kunst om do kiezers naar de oogen te zien had hij niet het minste verstand. Terecht zegt de Nederlander, dat hij een der verdienstelijkste Chr. Hist, merleden was, maar als zoodanig allicht niet door al zijn kiezers zal geeeord zijn geweest, doordat hij, steeds met niets en niemand ontziende logica de beginselen zij ner partij uiteenzettende, de gave miste om de juistheid daarvan ook voor den gewo nen kiezer altijd tast- en voelbaar te ma ken. Wat allermeest in hem ij waardeeren viel, zegt het blad, was zijn volkomen op rechtheid, zijn onkreukbare zin voor recht vaardigheid, de*'objectiviteit van zijn oor dcel. Rechtlijnig als zijn figuur, was ge heel zijn wezen. De tegenstanders, waarte gen hij soms met woede te velde trok, wa rn niet menschen maar denkbeelden: wie die denkbeelden was toegedaan, vriend of vijand, was hem als hij sprak onverschil lig. Niet de meening of hot vooroordeel van kiezers was voor hem richtsnoer, maar het recht- Deze teekening is juist. Een man van karakter is weer van ons heengegaan. We worden wel zwaar getroffen den laats ten tijd. Nog altijd ligt aan het ziekbed gekluis terd die groote en edele figuur, door vriend en vijand geëerd, Prof. Dr. H. Bayinck. De laatste berichten luiden iets meer Ihoopvol. - - Worde veler gebed verhoord, veler wenech vervuld. is nog ver De maatschappelijke ivan gunstig. Groot is nóg altijd het aantal werkloo- 2en. En de maatschappelijke onrust duurt poort. In sommige kringen begint een tot op Bckere hoogte verklaarbaar verzet, te gen den achturendag op te kernen. Tegelijkertijd echter lezen we hoe in Haarlem de metaalbewerkers eenvoudig (peigeren langer dan 8 uren te werken, ook al is door den Minister in verband met ©en bijzondere opdracht vergunning tot ©verwerk verleend. Zoo botst en stoot het overal. J En de toekomst schijnt denker. De millioenenstaat over Januari die bij het vorig jaar een vermindering van belas tingopbrengst aangaf van meer dan een millioen, terwijl op vermeerdering gerekend was, is in dit verband niet zonder beteeke- Ktie. Gemeenteraad Katwijk. Voorzitter: Burgemeester J. H. de Waal"Ma- ïoljjt. Afwezig met kennisgeving wegens fa milieomstandigheden do heer C. den Duik, we gens ziekte de hoer A. de Klerk, wegens ver hindering de heer J. v. ,d. Perk. De hoer De Klerk hoeft een schrijven inge bonden waarin bij vraagt of het geen aanbe veling verd±cn1, nu de gronden bij bet P. H. Kanaal publiek te koop komen, deze door do gemeente te doen koopen. De voorzitter zegt dat dit dezoüdo gronden zijn welke do ge meente vroeger reeds wilde koopon, doch do Domeinon berichtten toen dat alleen op voor waarde dat een kade ra loewal werd aange- Jfv"l u-.ze gi-ii:r.lcii t*j !;..op waren. Dit zou 1 nu een uitgaaf van f 60.000 vorderen. B. en W. zullen op voordeelige voor waarden trachten deze gronden in bezit te krijgen. Een schrijven is ingekomen vermel dend dat een nieuwe regeling zal gegeven wor den voor de uitbetaling salarissen onderwij zers. Mej. Wassenaar heeft) een schrijven van dank ingezonden voor haar overplaatsing naar- Katwijk aan Zee. Het overpad langs liet pand van de R. K. Kerk' zal komen te vervallen om dat do personen, D. G. Zuijderduijn en H. v. Kuijeren hun bezwaren hebben ingetrokken, op grond dat hun een andere uitweg wordt gege ven uitkomende aan den Zeeweg. Het school geldkohier wordt vastgesteld op een inkomen van f 524 per maand. De instructie van den gemcentetuinman wenschen B. en W. te wijzi gen. Do gemeontetuinman is ondergeschikt aan don gemeente-opzichter, wat volgens B. en W. niet behoort le zijn omdat dit een afzonderlijke lak van dienst is. De tuinman zal hierdoor meer zelfstandigheid bekomen. Hierdoor zal ook lipt salaris verhoogd worden. Een commis sie wordt benoemd om deze zaak te regelen. De commissie bestaat uit do heeren D. v. d. Gugtcn, Parlevlict cn Ouwehand. De rekening van de Kamer van K. en F. wordt goedge keurd. B. en W. stellen voor een tijdelijke gcldloe- ning aan te gaan van f 30,000. Dit omdat nog zooveel Hoofdei. "Omslag, ongeveer f 55,000, zal moeten worden betaald. De heer R. Ouwe hand zegt verbaasd te slaan over hetgeen de voorzitter zegt. Nu blijkt dat de gemeente-ont vanger te kort is gekomen in -het innen der H. Omslag, verzoekt spr. hier maar niet zoo toe over te gaan. De heer Parlevliet heeft medelij den met de personen die niet kunnen betalen. De heer Meerburg is het met den heer Parle vliet niet eens. De heer N. Parlevliet zegt dat personen als de heer Meerburg, die altijd een volle kas hebben, zich dat misschien niet kun nen voorstellen. De heer Meerburg zegt, onder goedkeuringen van den raad, dat de lieer Par levliet dit in den Raad niet had moeten zeggen. Dat komt niet te pas. De voorzitter zegt dat in allo gestrengheid zal worden opgetreden wat betreft het innen van den Hoofd. Omslag. Ver der'schildert do voorzitter de toestand, als niet zoo buitengewoon ongunstig. De lieer De Ruijler Zijlker vindt liet ook een abnormale toestand, velen de rente, maar te laten opstrij ken van geld dat al lang betaald liad moeten zijn. De voorzitter zegt dat B. en W. overwe gen om een bepaling op te nemen dat degenen die op tijd betalen korting krijgen. Geen hoof delijke stemming wordt gevraagd. Aangeno men dus. B. en W. hebben een voorstel inzake-leges- gelden. Door een paar uitgevers van bladen is bezwaar ingebracht dat vooruit de legesgelden betaald moeten worden. B. en W. stellen nu voor por half jaar te laten betalen. Dan behoe ven ze voor de Burg. Stand niet f25 doch f 12.50 vooruit te betalen. Door W. v. d. Boog en W. v. Wouw is ver zocht vergoeding voor reiskosten voor kinde- ron die de R. Kr school te Oogstgeest bezoeken, dit ingévölge' art. 13 der Onderwijswet. 'Voorgesteld wordt om niet over té gaan tot hét heffen van opcenten op de Rijksinkomsten- belasting. Eén commissie is hiervoor benoemd, die rajiport uitbrengt. De commissie is het in enkele opzichten met B. cn W. niét' eens. Voor belastingheffing van badgasten zijn voor- en tegenstanders. Men zegt b.v. dat als. alle had plaatsen een uniforme heffing eischen, dan is invoering zeker mogelijk. B. en W. zeggen in hun praeadvies dat zij voorstellen niet te hef fen opcenten op dc R. I. belasting. Zonder hoofdelijke stemming heslotefi. De voorzitter zegt dat reeds correspondentie is gevoerd met andere badplaatsen over genoemde belasting. W. v. d. Laan krijgt dispensatie vau het be paalde bij art. 22 der verordening op het bou wen en sloopeu en krijgt vergunning om esn houten schuur op zijn erf te bouwen. Is aan de orde een voorstel van den heer R. Ouwehand c.s. inzake vaarlverbetering -:nz. In dit voorstel wordt gevraagd dat ces com missie van bijv. 5 leden benoemd wordt, om rapport uit le brengen in de volgende verga dering over de vraag: is het met het oog op de werkloosheid nu gewenscht om deze zaak ter hand te nemen of moet nog gewacht worden tot verdere prijsdaling der materialen of is uitvoering niet meer mogelijk. De voorzitter zegt niet tegen dit voorstel te zijn. Alleen acht hij het onmogelijk dit rapport reeds uit te brengen in de volgende vergadering. De heer R. Ouwehand zegt wel te durven spreken na mens alle onderleekenaars als hij zegt deze termijn wel te willen verlengen. We dienon echter toch iels over deze aangelegenheid te hooren. De voorzitter benoemt tot leden dezer commissie de heeren R. Ouwehand, P. v. Dui- venbode, P. Meerburg, J. v. d. Perk en H. E. de Ruijler Zijlker. Komt in behandeling de motie uit dc vorige vergadering van den heer N. Parlevliet. De heer N. Parlevliet licht de motie toe en criti- seerl hetgeen de voorzitter hem in de vorige vergadering heeft toegevoegd en zegt het te betwijfelen of zulks wel parlementair is. Ieder mag toch 'zijn meening zeggen zonder bespot telijk te worden gemaakt. De motie was niet andei's bedoeld dan om aan de werkloosheid zoo spoedig mogelijk een einde te ma-ken. De voorzitter verdedigt zijn vroegere houding en zegt zich bij het raadsbesluit teN hebben neer gelegd; wat voor kwaad spr. gedaan heeft, weet hij niet. Meerdere werkzaamheden worden opgenoemd.die uitgevoerd zijn. Wat betreft de gronden ten zuiden van het dorp, hieraan hebben B. en W. geen schuld; B. cn W. heb ben vele brieven en telegrammen gezonden" aan den Minister, niets hiolp. De heer Kruit zegt dat uit de -vakbonden ook enkele personen bij den Minister zijn geweest. Heeft ook niet ge holpen. De heer ft. Parlevliet blijft bij zijn beweren dat B. en: W. groote schuld hebben aan de werkloosheid. Volgens spr. had de grond ten Zuiden van- bet dorp reeds lang gekocht kunnen zijn. B. en W. zijn steeds in deze nalatig geweest. De heer Zijlker zegt, dat uit hetgeen de beer Parlevliet oók nu zegt, niets anders is op te maten' afs dat de motie een motie ran wantrouwen van B. en W. is. Doch laat de hoer ft. Parlevliet toch hetgeen bij zegt bewijzen. Als hij zulks bewijzen kan, is bij vóór de motie. De heer N. Parlevliet kan zulks ech ter niet. Be heer R. Ouwehand zegt den heer Pariovliéfc nog te willen bekeeren. Moge lijk komt hij nog, terug van de dwaftngom zijns weegs, 't Is mifecMeö niet zoo slecht bedoeld heeft 'de heeri-P. dft-gcs'dhreiven - in een booze bui. De heer ft." Barleviiefc-ts echter niet te be keuren en1 handhaaft rijn motie, dio wordt afgewezen met alle stommen tegen, behalve van den voowstèHer, don beer N. Parlevliet, on den heer M. Hoek, Punü 12. Verordening, regelende dc inrich ting enz. der commissie van plaatselijk toezicht op .het lager onderwijs. Dit wordt in handen gesteld van een commissie bestaande uit de heeren Dc Ruijter Zijlker, A. van Paridon en S. Parlevliet, Dan zijn eir opmerkingen van Ged. Staten inzake de gemeentebegrooting 1921. Enka'o opmerkingen betreffen schrijffouten, andere telfouten, andere wijziging in cijfers door over brenging van den oenen, post op de andere. Dan wenschen Ged. Staten dat do verliespost der ^Gasfabriek ad. f 16000 over 1919 vermeld wordt bij de uitgaven van 1920, tenzij dit be drag ongeveer kon worden ingehaald. De Voor zitter zegt dat de bewuste f 16000 verlies van 1919 inderdaad in 1920 zijn ingehaald, wat ge lukkig is, andea-s zou de H. O. moeten worden verhoogd; Bij den post salaris Burgemeester, Secre taris en Ontvanger is ook een aanmerking ge maakt. De beer R. Ouweband vraagt hierover bet woord nadat de voorzitter beeft Joegelicht den post voor den hoofdambtenaar, gebracht van f 2080 op f 3200. Dit laatste hebben B. en W, meenen te moeten doen omdat voor het eerst genoemde salaris geen voldoende krachten te krijgen zijn. De Bond van Gemeente-ambte naren hebben bij Ged. Staten ook geprotesteerd tegen diverse salarissen. De beer R. Ouweband zegt vroeger wel eens te hebben gestemd voor verhooging van de salarissen van Burge meester, Secretaris enz. Thans hebben de reclames op de Hoofd. Omslag hem fot inkeer gebracht. Dit jaar zullen op het kohier vaai 'den H. O. namen ontbreken van personen die vroeger tot de hoogst aangcslagenen behoorden,. Met do Tuinbouw gaat het slecht, bet bouwbedrijf idem, winkeliers klagen steen en been. Dit in aanmerking genomen beeft spr. niet de vrij moedigheid om betrekkelijk goede salarissen nog te gaan verhoogen. Spreker cliënt daarom een motie in luidende'als volgt: de raad7 er kennende dat Burgemeester, Secretaris, Ont vanger in andere gemeenten dan bier soms hooger salaris genieten, beeft ook" rekening te houden met de financieele draagkracht der gemeente, welko zoo slecht is, dat hij geen vrij moedigheid beeft de salarissen le verhoogen, vooralleer do bronnen van-inkomsten weer be ginnen te vloeien. De beer De Ruijter Zijlker komt terug op hetgeen de voorzitter gezegd heeft, n.l. dat geen goede krachten te verkrijgen zijn., wat betreft gewone ambtenaren. Spr. vraagt wie is ge schikt, hoe is" dat uit te maken vóór hij be noemd is? De voorzitter zegt, dat enkelen zich aangemeld hebben met diploma, anderen zon der; dan moet men ccnige ervaring gehad hebben. Men moet leiding kunnen geven aan een -4-tal ambtenaren, zelfstandig kunnen wer ken. De secretaris moet niet alles over behoe ven te doen. Wel zijn er sollicitanten geweest voor commies, doch nader bleek dat ze ge- seliikt waren voor adj.-commies. Dc voorzitter zogt het voorstel om het salaris van commies of hoofdambtenaar te verhoogen met f 400 niet voor z'n plezier te doen. De beer R. Ouwehand: Ik stel het ook niet voor voor mijn pleizier. De Voorzitter vei'dedigt nog lang zijn voorstel hetgeen zal kosten f 1200. De heer R. Ouwe- hand zegt dat o. m. ook uitgespeeld wordt dat ér geen sollicitanten komen. Spr. las onlangs dat in een plaats waar een onderwijzer ge vraagd werd ook geen sollicitanten kwamen, niettegenstaande het salaris, behoudens enkele klassen, toch ook gelijk is. Met oen höoger sa laris voorziet men niet in het tekort aan ar beidskrachten. Er was een tijd) dat de -ouders hun kinderen geen onderwijzer moesten laten worden volgens sommigen. Thans leest men juist het omgekeerde. Na eenigen tijd' zal hier in ook voorzien worden. Dit ook wat betreft ge meenteambtenaren. Men zal na eenigon tijd weer voldoende krachten krijgen nu de sala rissen) zoo hoog zijn' opgevoeiyl. Hoe bet H. Omslagbiljet er uit zal zien voor verschillende menschen, dat zal verschrikkelijk zijn. 1 Laten dan die groep van. menschen ook maar eens iets in dc malaise doelen. De voorzitter zegt dat Ged. Stalen de vorige keer hel salaris van burgemeester, secretaris en ontvanger niet goedkeurden,. Dit wordt natuurlijk weer niet gedaan. Dc "heer Ouwehand zegt dat Ged-. Sta ten alles maar generaiiseoren en plaatsen die veel kunnen betalen maar gelijk stellen mol b.v. Katwijk waar dat niet gaat. Laten we dan bij wijze van protest hetgeen Ged. Stalen met goedkeuring van de Kroon wenschen niet aan nemen. Wij kunnen niet 'meer betalen dan nu het géval is. Als de Kroon dan zegt dat het moet, dan moet bet maar, dan is bet zooveel als ,.je gekl' of je leven". Do voorzitter leest een schrijven voor, waarin hij er nadrukkelijk op wijst dat de salarissen, door Ged. Staten vast gesteld, veel le hoog zijn. Het heeft niet gebaat. B. en W. stellen daarom voor om de salaris sen van burgemeester, secretaris en ontvanger vast te stellen zooals door Ged. Staten is be paald, n.l. f6050, f 4940 en f 3910. Dit voor stel wordt mei 102 stemmen verworpen. Voor stemden de wethouders, de heeren L. Kruit en D. Ouwehand. Een voorstel van B. en W. om 't salaris van den commies te brengen van f2800 op f3200 wordt ook verworpen met 10 2 stemmen. Voor dezelfden. Bij de rondvraag vraagt de beer P. Meer burg of de gasprijs niet kan wórden verlaagd naar evenredigheid: der kolenprijzen. De voor zitter zegt dat zulks voorloopig nog niet kan. Op 1 April zal een nieuwe regeling getroffen kunnen worden. Dit kan de voorzitter alleen modedeelen. Wel ie gisteren een schrijven over deze zaak ingekomen van de gasc om missie doch dit is nog niet in behandeling genomen kunnen worden. Een volgende vergadering zal een en ander worden meegedeeld. Hierna sluiting met gebed. De schulden van Dr. Kuyper. Dit ia van 't „Millioen" vertelt het Fr. Dgbl. zuiver historisch. Komen de broeders ergens op 't platteland bij ?n eenvoudig, vroom vrouwtje, dat haar Bijbel kent en mint, maar van do-„Dingen-vau-den-dag" niet- bijeter veel wéét. Kranten of zoo iets leest ze niet. Maar Dr. Kuypor ja! van hém heeft ze gehoord en- in haar eenvoudig© ziel loefde om zijne werks wille -steeds 'n groote vereering voor den staats- nmn-theoloog. En van t „Millioen" had zo ook' déte verno men! - *- •*t Klokje zeer wel hooren luiden: Doch waar de klepel hing, wist zo niet Komen.' dan de broeders voor 't „Millioen". 'En zijn wolkom; zeker! zij doet mee! (Maar tochzo zal er nu maar rond voor .uitkomenblij ds ze, dat do broeders or nu zijn om ze. haar hart os uitstorten kan ze heeft er al' dagen lang mee omgotobdzo Wou 't_ gedurig weer van zich zet tent, maar zo kon 't niot uit 'r gedachten bannen.... en do gedachte benanwdo haar toch, al wist zo bij er varing, dat ook de mcnsch die 't nieuwe loven kent in do dingen van het were-ld6cho, dagelijk- sche leven nog gedurig tot allerlei struikeling k-omt.... maar 'n „millioen", dat was toch wel org Do broeders kijken elkander ce aan Kijken dan vragend 't vrouwken aan Z& zien nu wel geen sterretjes, maar toch vraagteokens, vele vraagtoekenljes dansen voor ,hun starend oog: waarom was dat „millioen" dan zoo erg? En ze vragen het 't vrouwken, ronduit-. Wol! 't js toch immers 't „Millioen" voor Dr. Kuyper Hoe bedoel je dat? Je weet toch, dat die ge storven en begraven is Jawel, maar dat dio nu zooveel schuld had, dat daar 'n „millioen" voor moet bijoengohaald worden, daar heb ik 't toch werkelijk kwaad mee gohaddat had ik niet kunnen denkenmaar ik doe mee, daar 'niet van Het werd een blijde oplossing! ,'t Was 'n pak van oud-moederkens hart En mot grooto blijdschap logde ze haar gave op 't altaar der liefde; met 'n glans op 't ge laat nu begreep ze, 't ging niet om Kuy per's schuld, maar om Kuyper's werk! Leidsche Penkrasjes. Amice. Wij hebben hier een leerzame vergadering gehad Vrijdagavond. In de eerste plaats, door wat de heer Smeenk, die in dergelijke vraagstukken doorkneed is, omtrent bet nieuwste stok paardje van de S. D. A. P. ten beste gal. Hoe duidelijk werd aangetoond, dat er nu eenmaal niet een universeel middel be staat om aan alle sociale kwalen een einde te maken maar dat wat wij kunnen, maar dan ook moeten doen, niets anders dan stukwerk kan zijn. Alleen een kwakzalver zal voor alle kwa len een afdoend middel weten aan te geven, maar niet de deskundige, die er zijn le venswerk van maakt bet menschelijk lichaam te beet-udeeren. Ook de thans zooveel geprezen sociali satie zal niet de 'heilstaat kunnen brengen. Maar ook de practische bezwaren werden seherp en helder in het licht gesteld, zoo dat naar het mij voorkomt deze vergade ring niet onvruchtbaar is geweest. Het was ook in ander opzicht een leer zame avond. De socialisten willen een nieuwe, een so cialistische maatschappij. En in die maatschappij zullen naar zij het vaak doen voorkomen de men schen een brandende begeerte hebben om niet zichzelf en niet het hunne te zoeken, maar te werken en te léven voor de ge meenschap. 't Is waar, van die begeerte om voor de gemeenschap te arbeiden zien we nu nog weinig, doch dat komt van dat gevloekte kapitalisme. Maar dat zal anders worden als eenmaal do socialisatie een feit is ge worden en het socialisme zijn intrede doet. Do omsta-ndigheden maken immers den menseh? De stof, de materie, beheerscht het leven. Als maar eenmaal het kapitalisme ten onder is gebracht dan zal niet meer Van kracht zijn het woord dat de mensehen zijn liefhebbers van zichzelven, hatelijk en elkan der hatende. Dan zal er geen uitbuiting meer zijn en geen arbeidsschuwheid, dan geen twist meer en onvrede, maar in vol komen harmonie zullen dan de mensehen leven, met slechte ééne begeerte: de ge meenschap te dienen. Het klinkt zoo mooi, dit van het Chris tendom gestolen ideaal. Alleen, het spot met de werkelijkheid, 't Ziet één ding over het hoofd, het machtige feit der zonde. De meer verstandige menschen in de S. D. A. P. zien dat zeer goed in. In volks vergaderingen als men -staat voor Z. M. de kiezer, moet zelfs dé meest nuehtero onder hen weieens doorslaan, maar overigens weet men zeer goed dat men. met Socialisa tie alleen niet klaar is. In het Socialisatie-rapport wordt dan ook op den voergrond gesteld, -dat voor het welslagen der -socialisatie een arbei dersklasse noodig is, met een hoog gevoel van gemeenschapsplicht. Hier wordt het wel niet zoo ronduit ge zegd maar het komt er dan toch op neer. dat voor een nieuwe en betere maatschap pij, ook nieuwe menschen noodig zijn. En dat iis toch ook zoo duidelijk als de dag, wat gisterenavond weer opnieuw bleek. De heer Smeenk had uiterst kalm ge sproken. Afkeerig als hij is van allerlei trucjes om applaus uit te lokken, gaf hij een mooi en goed gedocumenteerd betoog» En toen de debaters aan het woord waren, was er, hoewel ze meestal buiten de orde gingen, niemand die hen hinderde. Ze wer den rustig aangehoord. Nauwelijks echter kwam de heer Smeenk weer aan het woord of de toekomstige we reldhervormers werden onrustig. Zo kon den de kost-die hen opgediend werd. blijk baar niet' verduwen en dus begon nien er tusschen door te schreeuwenMaar ook dat was nog niet. mooi genoeg want op een ge geven oogenblik verlieten velen onder groet .rumoer en op een zeer onhebbelijke wijze de zaal. Nu hinderde dit den spreker niet. ■ging rustig voort. En zij die gekomen n ren om te luisteren hadden ook geen red om zich to beklagen dat de onrustige men ten dio zooveel moeite hadden zj kalm te houden, verdwenen. Maar het teekent wel de stemming ond ■de socialisten. Het -geeft'wel een kijkje hunne mentaliteit om dit mode-woord ook eens te gebruiken. Yoor de zooveelsto maal bleek weer, v een heerlijke,genoeglijke en vrije samen! ving het zal worden waarin do socialist] den toon zullen aangeven. En ook werd weer eens duidelijk hocvt eerbied men in die kringen heeft voor eei andors overtuiging. De vergadoring zou als gebruikeli is met dankzegging Avorden geslote Maar dit was de roode broederen te macj tig. Daar wilde men niet bij zijn. En dai om verliet men, onder het dankgebed, inj het -noodig© lawaai de vergadering. Ziedaar m'n tvaarde weer 'n klein staalt van de verdraagzaamheid tégenover a derdenkenden in socialistische kringen. En dit Avas dan nog wel het „bewust] deel, dat de moeite had genomen, een di ibater van buiten te laten komen. Misschien -'was er onder de aanAveziJ Christelijke arbeiders wel een enkele dj weieens op het punt gestaan heeft, zij door de mooie voorspiegelingen tc lala verlokken mee op te trekken achter hf /roode vaandel. Êif" misschien zijn er zo pok onder hen die dit lezen. Welnu, dan hebben ze nu weer een lesj -gehad. Dan hebben ze nu AVeer gezien wa er waar is van het praatje dat ook Christj nen, die eerbied hebben voor God. en Zij Woord, lid kunnen zijn van de 8. A. I Aan d.e opvoeding van de „moderne ai beiders", do „bewustcn" die immers naa ze zelf zeggen zoo torenhoog uitsteken bi ven de dompers die tot de Christelijke ganisaties hehooren, ontbreekt nog veel. Dat bleek Donderdagavond, maar 'i \vi ook al eerder gebleken deze Avc-ok. Zoo ge weet, was er vanwege hel Gi moentebestuur een lokaal" in 'het gebou van „Patrimonium", beschikbaar gtscel voor de werklooze arbeiders. In hoeverre zulk een lokaal oodig i waar Arelen den tijd - doodslaan k.iar spelen en wat dies meer zij a ik daar. Maar ge hebt. zeker öoic enen o hoe schandelijke wijze daar is h; h. adi Hot lokaal werd op een schril,. ko m nier beAiüld. De eigendommen - i k rlii gen Aran cursussen die daar c.cn wo den, werden vernield cn v< :>v'c:n rat dreef de -baldadigheid xocr\ er dat üo edi genoote van den concierge aan de gevolg] van de ondergane behandeling or.geste! werd. Is het niet in-trcurig? Dat waren nu g§en kinderen, goen kw jongens, maar „bewuste''.'-arbeiders, werel hervormers, die straks, in do: niemve ma a schappijden toon -moetem aangeven: Ik erken gaarne dat er nu op het maas schappelijk leven gegronde aanmerkingf i zijn te maken. Er is veel Avat verboberiu behoeft. Maar wat we krijgen als dc. soci lisatieplannen ooit verwezenlijkt raochlc wordem is duizendmaal erger. Wanneer men zulke dingen- ziet, Wordt ook ineens duidelijk wat in Ru lan gebeurt. Stakingen zijn daar verbodei Men 'heeft daar te kiezen tusschen iwerkei niet maar 8 uren per dag,, maar een cel ouderwetschen werkdag of den kogel. Da lijkt vreemd, maar voor Avie nadenkt,- Avort hef, duidelijk dat dit i;u eenmaal een begi leidend verschijnsel van het Socialisme en moet zijn. Een en ander is Avel in staat ons verku gen naar de nieuwe .maatschappij te. vei minderen. Het bevestigt ons wat ook door don 1. Smeenk weer zoo duidelijk in'het licht Aver gesteld, dat de nieuwe hemel en do nieuif ■aarde niet zullen gevonden worden zoolan de zonde in het leven nog heerschapp voert. En het leert ons weer opnieuw, da we wel moeten streven naar sociale verb teringen, zeer zeker, maar dat toch in allereerste plaats onze aandacht moet g< veetigd zijn op de geestelijke en de zedeh ke zijde van het sociale vraagstuk. En nu nog een enkel woord over een ai der© zaak. A. e. Maandag vergadert onze Gemeei teraad. Het is weer een lange agenda, maar es punt dat. ik eigenlijk half en half venvacl had, vond ik daarop niet. Ik bedoel, verlaging van de gaeprijzen Zoo ge Avect zijn de kolenprijzen belaéj rijk gedaald. De begrooting van de lich fabrieken ie als ik mij niet ver-gis gehi eeeixl op een kolen prijs van f 65.Maa nu is die prijs al gedaald tot f 28, wat oo al houdt men rekening mei: de prri-sdalin -der nevenproducten een belangrijke bespi Ting geeft. Nu kan ik verstaan, als B. en W. zej1' gen, dat zij niet dadelijk tot de uitersl grens willen gaan, maar zoo mogelijk oó wat winst willen maken. Dit kan een zé 0 verstandige polïtiek zijn. Maar in het bedrijfssysteem, zooals di onlangs door den Directeur werd aang* prezen past zulk een politiek niet. Dit sytzy teem kwam imiiSers hier op neer: door d1 •prijzen zoo laag-mogelijk te stellen bet vei^. b'ruik zooveel mogelijk te bevorderen e door een grooten omzet de kostprijs drukken. Het zou dus geheel in de lijn liggen, "wai neer bij do mogelijke prijsverlaging, Le-ide81 vooropging. Laten we afwachten of dit ook inderdaa het geval zal zijn. We zullen er allicht iet© van hooren a.' J1 Maandag. Groetend, f a i

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 6