lit de Omgeving. Gemeentelijke Aankondigingen, Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Le;den brengt ter kennis van de ingezetenen dat morgen (Dinsdag) aan de gemeentelijko Visch- winkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) verktrijgba-air is SCHELVISCH a f0.20 GROOTE SCHELVISCH k f0.28, SCHAR k f 0.24, SCHOL k f 0.25—£0.34 en KABEL JAUW f 0.25f 0.40 pe<r pom-d.x W. PERA, "Weth., Loco-Burgemeester. Leiden, 21 Februari 3921. Inkomsten belasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen in herinnering, dat den 28sten Fe.br. de 2e termijn vervalt van de Plaat selijke inkomstenbelasting, belastingjaar 1920/1921 en dat alzoo op den len Maart minstens de helft van den aanslag moet voldaan zijn. Burgmeester en Wethouders voornoemd, Zij noodigen mitsdien belanghebbenden wit om, ter voorkoming van vervolgingsikoa- ten, tot betaling van het verschuldigde ten kantore van den Gemeenite-Ontvanger over te gaan, W. PERA, Weth., loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris Leiden, 21 Februari 1921. 'Aan F. A. M. Dieben en rechtverkrijgen den iis vergunning verleend tot het oprich ten van een bewaarplaats voor 1500 liter benzine op het perceel Maredijk No. 94, kadastraal bekend Sectie P No. 108. AGENDA WOENSDAG, 23 Februari, Leiden. Openb. Uitvoering Chr. Reciteercltib en Chr. Zang Ver. „Hallelujah", Dir. L. Koo ien onderafd. van den Chr. Nat. Werk mansbond, in de Stadsgehoorzaal. Aanvang acht uur. WOENSDAG, 23 Februari. OudeWe- tering. Openb. Verg. in het lokaal achter de Geref. Kerk. Sprekers de heeren Chr. v. d. Heuvel en R. Zuidema. DONDERDAG, 24 Februari. Leiden. Openb. Vergadering Leidsche Chr. Best Bond, Stadsgehorzaal, 8 uur. Spreker d^ beer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer. On derwerp „Socialisatie." DONDERDAG, 24 Februari. Leider dorp. Openb. Verg. Geref. Jongelingsver in de Geref. Kerk. Spreker Ds, J. E. Von- kenberg, Bondsdirecteur. DONDERDAG, 24 Februari. L e i m u i- de n. Uitvoering Chr. Zangvereeniging „Hosanna" in de Geref. Kerk, aanvang 7 Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags gcepend zijn: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552; A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 1313. .volstaan kan werden met het verleenen van ruimere bevoegdheid aan de Kamers van Arbeid. Ook is het bestuur van meening, dat de dwingende bepalingen in de paragraaf over de arbitrage te ver gaan. Het bestuur verzocht aan de leden der Kamer het daarheen te willen leiden, dat aan bovengenoemde wenschen en bezwaren tegemoet wordt gekomen. Stakende gemeenteraad. Te Voghel wil de meerderheid (6) der raadsleden niet meer met den burgemees ter vergaderen, omdat deze weigert de door ■hem zonder toelichting gewenschte wijzi gingen in het reglement van orde aan te brengen. Deze leden nu weigeren die toelichting pertinent, zoodat het aan B. en W. onmo gelijk is praeadvies op hun voorstel uit te brengen. Vrijdag verlieten deze heeren de a; '1 «vergadering hij den aanvang. Ze ko- ii".voorloopig niet meer terug. De overi- g -eden moesten toen ook inrukken. Brillen voor militairen. 1 i ministerieele beschikking zijn regelen v: t csteld voor het aanvragen en verstrek- van brillen aan militairen. Heretelliii- £t on vernieuwingen geschieden door de i.' van den chef van den militairen ge- r<< kundigen dienst in het garnizoen. De v 1 rekte brillen blijven rijkseigendom, /.ij word-en bij groot verlof meegegeven en opgenomen in den staat van goederen, voorkomende in het zakboekje. Het gebruik van eigen brillen of lorgnetten blijft toege staan. HieJt beloofde land. Een heilstaat is de stad Oss, want in eei\ advertentie van het plaatselijk blad kon- i ift de slagerij Volkshal de volgende lek kernijen aan „Varkensvleescb zonder been" Cotelette. Versch spek. Reuzel. Alle soorten Worst, en gerookte Yleesch- waren, Sausijs, Gerookt Vlcesch, Gerookte Ham, gekookte Ham enz. Dagelijks vereeh. „Op verlangen wordt alles gratie aan buis beaorgd." Wat kan men nog beter wenschen! De waarde van onze forten. De Minister van Oorlog zegt in zijn Me morie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over 't wetsont werp tot vaststelling van de begrooting van uitgaven tem behoeve van de voltooiing van het vestingstekel, dienst 1921 o. a. het volgende: Dat de jongste oorlog zou hebben bewe- zen, van hoe geringe waarde forten zijn* kan niet worden toegegeven. Indien men bij die bewering het oog mocht hebben gehad op de ervaringen, wel ke bij de'verdediging van Luik en Antwer pen zijn opgedaan, zij medegedeeld, dat de forten aldaar niet tot het uiterste zijn ver dedigd, evenmin als de posities, waarvan ze deel uitmaakten. Bij de verdediging vande forten in Frankrijk in de latere tijdperken van den oorlog bleek evenwel, dat een voortgezette hardnekkige verdediging daarvan ,met suc ces mogelijk was. Daarbij bleek bovendien, dat de waarde van forten niet alleen beoordeeld mag wor den naar de mate van het weerstandsver mogen tegen granaatvuur van de in die forten aanwezige bomvrije ruimten. Met de vernietiging van die ruimten toch valt niet. de verdedigbaarheid der forten. Onze forten verkeeren uit tactisch oog punt in beduidend gunstige omstandighe den en het argument, dat forten, ook al iq het daarin aanwezige bomvrije onderkomen niet bestand tegen een voortgezette beschie ting met de moderne zware artillerie, bij de verdediging een belangrijke rol kunnen spe len als verdedigbaar terreinvoorwerp, geldt voor onze forten dan ook in nog sterkere mate. Uitvoerverbod suikerbieten. Aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid is door den heer Braat de vraag gericht, of het den minister bekend is, dat het uitvoerverbod van suikerbieten thans zwaar op den landbouw drukt, ter wijl het intrekken van dan verbod een eco nomisch belang is, en of de minister bereid is de intrekking te bevorderen en, met het oog op dfe cultuurplannen der landbouwers die nu reeds gemaakt worden, spoedig ter algemeene kennis te brengen. Onze Taxiefwetgeving. In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer in zake het hoofdstuk „Financiën" der Staats- begrooting 1921, zegt de minister, dat een herziening onzer tariefwetgeving in protee- tionistischen zin niet in zijn bedoeling be reiken. Voorstellen tot wijziging van het tarief zullen vermoedelijk spoedig de Staten-Ge- neraal bereiken. Mr. P. J. Troelstra. Mr. Troelstra is, naar „Het Volk" meldt, Donderdag naar Weenen vertrokken, waar hij als gast de conferentie tot reconstructie van de Internationale zal bijwonen. BUiTESSSLAND. Amerika en Europa. Naar de „Matin" bericht, heeft de presi dent van de Standard Oil en voorzitter van de internationale ban delskamer Badford over den plicht van Amerika om hulp te verleenen aan Europa, belangrijke verkla ringen afgelegd, welke gepubliceerd zijn door talrijke groote Amerikaan6che bla den. Badford wees op de zakelijke betrekkin-' gen gedurende de vele jaren tusschen Ame-' rik a en Europeesche handelslieden, die zich steeds loyaal en betrouwbaar hebben ge toond. Hij verklaarde, onlang6 van een langdu rig verblijf in Frankrijk te zijn terugge- 'keerd en kon met alle zekerheid een spoedi ge herlering van geheel Europa voorspel len. De plichten van Amerika tegenover Europa waren volgens hem met den wapen stilstand en de onderteekening van den vrede geenszins geëindigd. Amerika heeft jegens Europa moreele en materieele ver plichtingen. Men mocht niet vergeten, dat de wel stand der andere landen een volstrekte voor •waarde was voor den eigen opbloei. Amerika kon niet willen!, dat het alleen rijk bleef, terwijl de overige wereld met armoede te kampen had.Indien Amerika met Europa zakenbetrekkingen wilde aanknoo- pen, moest het Europa o ogenblikkelijk hel pen, en niet afwachten, tot het Europa ge lukt was zich zolf weer naar boven te hel pen. Algetmeene staking in Hongarije? Volgens de bladen werd in geheel Hon garije het standrecht afgekondigd naar aanleiding van de dreigende algemeene sta king der Hongaarsche arbeiders. Do regee ring trekt in Boedapest en alle groote plaatsen sterke troepenafdeelingen samen, ten einde de dreigende algemeene staking onmiddellijk met geweld te kunnen onder drukken. De Hongaarsche arbeiderspartij heelt zich met de links-radicale groep aaneenge sloten tot een bloc. Er zou een algemeene staking worden afgekondigd om do huidige •regeering omver te werpen. De zich in het buitenland bevindende gematigde arbei dersleiders worden door de Hongaarsche ar beiderspartij gedesavoueerd en de in Hon garije zelf vertoevende radicale partijlei ders aan het hoofd van het nieuwe links- radicale blóc geplaatst. Gevaarlijke ban diëten vrees. Het volgende bewijst hoezeer men te New-York de schrik te pakken heeft van de aldaar gepleegde misdaden. In verband met het stelen van een auto van een bekende rubbermaatschappij ver schenen er twee detectives en een inspecteur van een verzekeringsmaatschappij in het bureau van den president der rubboronder- meming. Deze ^ag de hem onbekende bezoekers echter aan voor bandieten en greep een ge weer, waarmee hij een der detectives dood schoot. Vervolgens maakte hij alarm en greep een revolver en een groot mes, en daarmee ging hij de andere bezoekers te lijf, die hij ernstig verwondde. Toen de kantoorbedienden, na van revol vers en jachtmessen te zijn voorzien, het kantoer van hun chef binnenkwamen, za gen zij hem geheel verslagen naar zijn ziel togende slachtoffers etair"" Onlusten in St. Petersburg? Van db Russische grens wordt gemeld: Volgens betrouwbare berichten uit St. Pe tersburg zijn aldaar ernstige onlusten uit gebroken. Sinds Zondag wordt in verschei dene etadsdeelen gevochten. Het tramver keer is geheel gestaakt. Sterke roode troe pen zijn in opmarsch naar de stad. Het Typhusgövaar te New-York. Aan twaalfhonderd passagiers van het Italiaansche stoomschip „Guglielmo Peir- ce" die reeds waren onderzocht door ambte naren van den staats-gezondheidsdienst, word door den gemeentelijken gezondheids dienst verboden, aan wal te gaan, uit vrees voor de overbrenging van typhus. Sedert 1 Januari zijn te New-York twee honderd' gevallen van slaapziekte voorge komen, waarvan velen met doodelijken af loop. Een wraakmoord. In een ledigen spoorwagon van den Ier- schen mailtrein van de Great Western Rail way, die Vrijdag op een rangeerlijn bij Londen stond, is Zaterdag een zwaar ge wond persoon gevonden. Een rijtuigmeeeter hoorde kreunen en toen hij de deur open maakte vond hij daar een als heer gekleed persoon stervend liggen. Naar het hospitaal gebracht, overleed de gewonde. Op hem werd een papier ge vonden, waarop geschreven stond: „Van Ierland uit vervolgd." Men vermoedt, dat men hier met een wraakmoord te doen heeft. Do Engelschc legemitgavem. Blijkens mededeelingen in het Lagerhuis bedragen de kosten der Fjigelsche strijd krachten in Mesopotamie maan'delijks 2.3 millioen pond sterling, in Palestina een half millioen, Constantinopel een vierde millioen en in Ierland 1.3 millioen pond, ongerekend de kosten der in Ierland gesta- tioiHieerde vliegtuigen. De Entente tin de Habsburgers. De „Ungarische Rundschau" meldt, dat de vertegenwoordigers der Entente-mogend heden te Boedapest gisteren een nota heb ben ingediend tegen den terugkeer van de Habsburgers op den Hongaarschen troon. De nota herhaalt het bekende standpunt der Entente, dat de terugkeer der Habsbur gers op den Hongaarschen troon in strijd is met den wil der geallieerden. De Entente is er van overtuigd, dat het uitbreken van den wereldoorlog voor het grootste gedeel te aan het "Habsburgsche Huis en de natio nale politiek is toe te schrijven. De terugkeer der Habsburgers zou den vrede in Midden-Europa in gevaar brengen. Een waar gruweloorü. Cyricl Buyzoe, tertelt in de T e 1 g r. van een bezoek aan een Duitsche strafplaats in België: Ik heb den gruwel van dat oord voor altijd in mijn geest willen vastzetten Ik ben aangekomen tegen den avond, met on dergaande zon. De oud^ man die mij ontving en die bewaker van den moordkuil is, bracht mij eerst in een lange, smalle, somberige ruimte: de overdekte schietbaan. Daar liet hij mij de foto's der gefusileerden zien; drio Duitschers en zes- en-viijftig Belgen, waaronder drie jonge vrouwen. Hij toondo mij ook den stoel, een laag, rood stoeltje waarop een van die vrouwen voor de executie vastgobonden werd. De twee andere kon den in 't geheel op haar beonen niet meer staan. Zij werden onder aanhoudend gegil naar de slachtbank gedragen en gesleept en daar lagen zij als een hoop flarden in elkaar en werden er als honden doodgeschoten. U hebt geen ideo me neer, zoo vertelde mij de man, wat het gil len van die vrouwen was. U hebt wel eens, op een kermis, do stoomfluit van een. mallenjmolen gehoord. Wel, zoo was, het: oorverscheurend, oor- doorenijdenden aanhoudend, aan één 6tuk door, om gek van te worden, tot het salvo knalde! De meeste mannen waren doorgaans moediger. Een van de Duitschers, een deserteur deed niet anders dan glimlachen en tegelijkertijd klap perden zijn tanden op elkaar, alsof hij wou bij ten.. Op 't. laatste oogenblik, toen do tien gewe ren van het executie-peloton reeds op hem gemikt waren, gaf hij een razenden vloek en begon eens klaps naar de mannen te spuwen, zoo snel en zoo voel als bij kon met flikkerende oogen tot hij neerstortte. Hij was nog op den slag niet dood: hij moest met den revolver afgemaakt worden; en toen stelde men vast-, dat hij slechts door drie geweerkogels getroffen was. Blijkbaar hadden zeven van zijn kameraden er opzettelijk naast geschoten. „Met de Belgen was er nooit een kogel die geen doel trof. Je kon de tien gaten tellen en do stuk ken vloeseli vlogen soms tot boven op het raster werk. Er waren er dio week waren en schreiden; maar de meesten gingen onverschrokken naar den paal toe en lieten zich niet blinddoeken. De man opende een wrakken, houten deur en ik volgde hem naar buiten. „Langs dit gangetje, sprak hij, kwamen de ver oordeelden binnen. Daav, in dien hoek stond de lijkwagen en zij moesten er rakelings langs. Toen werd hier deze poort geopend en de uitgestrekt heid van het erecusie-veld lag voor beu. 7A\ moes ten heel do vlakte door en ginds, aan liet emd, naast de palen, 6tonden de doodkisten te wachten. Dat zagen zij terwijl ze naar den dood toe gte- gen Lang hob ik daar sprakeloos en onbewegelijk staan kijkeu. Hot vekl, een drassige bodem roet gras begroeid, vormt een groot, langwerpig vier kant, langs alle kanten depr hoogo bermen inge sloten. Op die bermen groeien populieren en hun gebladerte, dat aldoor klappert in den wind, rijst als eon tragiech scherm tegen den hoogen hemel. Langs hier dus kwamen zij, de ter dood ver oordeelden. Zij schreden tusschen gendarmen door hot natte gras on kwamen ginds aan 't verste eind, tegen de palen onderaan den berm. Er staan daar vijf van dio staken. Twee kleine plankjes vond men boven ieder een soort afdakje zoo als men er wel ziet te lande, boven gekrui sigde Christusbeelden. De palen zeiven zijn zoo doorschoten, dat het een wonder lijkt hoe zo nog overeind blijven staan. De drie middenpalcn heb ben het meest gediend. Dio werclen altijd gebruikt De twee anderen dienden slechts wanneer er meer dan drie veroordeeldèn waren. Het executie-peloton stond ep slechts acht mo tor afstand. Een staak in den grond wijst de plaats nu nog aan. 't Was als oen moord k bout- portant cn ik begreep dat de Duitsch© deserteur zijn woede en verachting in het gezicht van zijn makkers kon uitspuwen. Alles ging in volle, stil te, zonder een woord: Alles door gebaren, 'e Avonds voor elke terechtstelling had er oen re petitie plaats.-En zoodra het vonnis voltrokken was werden de lijken in de doodkisten gelegd en mot den lijkwagen naar 't kerkhof woggovoerd. Doorgaans liep alles heel vlug, en steeds in den vroegen ochtend, af. In het Rhymney-dal, in Monmouth shire, zijn nu zeventienduizend lcolendel- vers werkloos.In het district Cleveland (Yorkshire) zijn weer vier hoogovens ge doofd en is een van de ijzersmelterijen, die tot kort geleden drie hoogovens aan het werk had, geheel stil gezet. De gemeenteraad van Londen heeft besloten den Japanschen kroonprins tegelijk met een adres van welkom een gouden cas sette aan te bieden, wanneer hij in April Engeland zal bezoeken. Uit Hels in gf ore wordt gemeld, dat de Sovjet-regeering in haar blad de „Izwes- tia" een bericht over de tweede helft van 1920 publiceert, volgens hetwelk in dat tijdvak 289 tegen-revolutiounaire pogingen en 114 pogingen tot oproer zijn onder drukt. 4305 personen werden doodgescho ten en 28.914 personen in de gevangenis gezet. KERK EN SCHOOL NED HERV. KERK. Drietal. To Gorinchem (vac.-Ds. Luuring), J. G. -Key to. VarikJ. Ph. Eggiuk te Velzen cn W. A. Hoek te Laren (Geld.) Beroepen. Te SommelsdijkG. van Mont- frans te Ouderkerk a. d. IJsel; te Benthuizen: G. A. Pott to Oud-Beijorland; te Barneveld: A. H J. G. van Voorthuizen te Doornspijk. Bedankt. Voor KampenJ. Timmer te Montfoort; voor Nieuw- en St. Joostland: J. C. V. Meischke. em. pred. to 'e-Gravenhagovoor BenningbroekF„ W. Boers te Graftvoor Delfs- haven: G. Bolkestein to Katwijk aan Zee; voor Oudemirdum: P. Kruijt te Staphorst. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Uithuizen: R. Haiteana.te Gaast en. A. Scheele te Kapelle-Bdezelinge. Aangenomen. Naar Zuidlaren: D. Drenth te Leimuiden. Beroepen. Te IJsselstein en Benschop (als oefenaar)C. de Kruyk te Ameide. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Vlaardingen; H. Hoogendoorn to Lies©. Begrafenis Ds. Meiners. Zaterdagmiddag werd onder groote belangstel ling te Amersfoort ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van Ds. W. J. Meiners, predikant bij de Ned. Horv. Gemeente aldaar, en gewezen Veldprediker bij de IV© Divisie. Twaalf sprekers vordon aan de groeve het woord, o.a, de kapitein J. Kooiman, die sprak namens den commandant van deze divisie, de generaal Van Heggen Zij nen, chef van den generalen staf en Ds. Jansen, legorprediker in aügemeenen dienst. Ds. S. T. Goslinga. Naar aanleiding van do preekvorzooken, die nog telkens inkomen, meldt de Standaard, dat Ds. Goslinga, em.-precL te Drieborgen, reeds geruimen tijd ongesteldis en do laatste drie maanden zelfs geheel aan zijn leger gebonden, wegens herhaalde aanvallen van beroerte. Niet naar Amsterdam. Ds. J. H. F. Remme; pred. der Ned. Hery. Gem. te Huizen-, lieoft aan dien kerkeraad der Ned. Horv. Gom. te Amsterdam bericht, dat hij zich van zijn gegeven woord ontslagen acht, op grond van art. 72 -al. 3 regL op de vacaturen. (Bij het ontstaan van gleschil of ander beletsel, dat den boroepene buiten zijn schuld verhindert de aan genomen beroeping op te volgen binnen zes maanden nadat zij is uitgebracht, mag hij zich van zijn gegeven woord ontslagen rekenen, zoo dra hij don wensch daartoe te kennen geeft aan den kerkeraad der .roepende gemeente en aan het classicaal bestuur waaronder de gemeente ressor teert.) Jeugdouderlingen. Naar het „Gerei. Jongol. blad" meedeelt zijn er in Friesland reeds 50 z.g. jeugdouderlingen benoemd, die speciaal belast zijn met de zorg voor de rijpere jeugd. In Leeuwarden, waar indertijd voor het eerst oen jougdouderling word benoemd is nu reeds een tweede functionaris aangesteld. P. C. Mondriaan Sr. f Te Arnhem is in den ouderdom van ruim 81 jaren overleden de heer P. C. Mondriaan Sr., oud- hoofd dor Chr. School.Hij was een der oude voor trekkers, die met de vaders van ons Chr. Qnder- wijs, als Groen van Prinsterer, Mackay en Dr. Kuyper, persoonlijk bekend en bevriend was. In de jaren 1869—1880 nam hij ijverig deel aan dien .politieleen strijd dier dagen. Onderwijzers en distribntiemeel. De onderwijzers in de gemeente Schelluinen hebben, volgens do „N. R. Ot.", dit jaar nog ge-en nitfceering van salaris ontvangen, doordat de gelden, dio de ontvanger ovor Januari voor heen besterad had, gebruikt rijn voor betaling yan eon door den deurwaarder aangeboden pro- teetwisscl betreffende indertijd geleverd distri- butiemeol. Een Duitsche Evang. Kerkbond. Op den in 1919 te Dresden gehouden eersten algemecncn Duitsch-Evangolisclien Kerkdag is als vertegenwoordigend lichaam van het gezamen lijke Duitsch© protestantism© een conunieeie in het leven geroepen, de „Deutsche Evangelische Kirrhonausschusz", aan welke de verder© voorbe- beiding voor de oprichting van een algemeotvcn Dmléchen Evan gel iechcn Kerkbond is opgedragen. Deze commissie heeft, van 8—10 dezer to Ber lijn haar eerste vergadering gehouden. Bij do be handeling van het ontwerp voor reglement en statuten van den te stichten federatieven Bond van Duitsche Evangelische Landskerkoni werd als doel van den hond aangegeven: ©en nauw© en permanente aaneensluiting dor landskerken ter cultiveering van het eenheidsbewustzijn van het Duitsche protestantisme en het doen gelden van» do religieuze beginselen van de Duitsche refor^i matie. T Vorder kwam o.a. ter sprak© de regeling bijf het verbroken van den financieelen band tusscheni, kerk en stoot, en de schoolquaéstio. Wat dit laatl sto betreft sprak men uit dat de christelijke kai raktervorming basis en doel der opleiding moest! zijn. Olt het Suciale Leven. Eendaagschc conferentie. Dinsdag 1 Maart a. s. zal in het gebouw, voor Chr. Soc. Belangen, Kromme Nieuwe Gracht 29, te Utrecht, een ééndaagschel conferentie plaats hebben, aanvangende des morgens 11 uur, waar door den seer-e- taris van het C. N. V. den heer H. Amelink ingeleid zal worden het onderwerp: „De vakvereenigingsactie en de medezegging- schap der arbeiders in de bedrijven." Deze conferentie is toegankelijk voor-alle hoofdbestuurders en verder voor alle be langstellende bestuurders en leden. Ook geestverwanten uit do kringen der patroons en middenstanders zijn welkom. Arbeidsdag in de bouwbedrijven. Het bestuur de Federatie van timmërlie- denpatroons in Friesland heeft een voorstel aan de Algemeene Vergadering ingediend om met andere organisaties zich tot den Minister te wonden om den werkdag in Bouwbedrijven des zomers op 9 en des winters op 7 uur vast te stellen. Van een der afdeelingen is het voorstel ingekomen om te komen tot een 10-urigen arbeidsdag. Slapte. In de Eerste Nederland6che Kroonleder- fabriek voorheen Gebr. Naeff te Lochem zal wegens slapte in het bedrijf slechts vier da gen per week gewerkt worden, en 16 onge huwde arbeiders krijgen ontslag. Wegens slapte in het bedrijf zullen met ingang van Maandag de draaiers, mon teurs en lampenmakers op de Kon. Metaal-i warenfabriek voorheen J. N. Daalderop en Zonen te Tiel, twee dagen per week minder werken. Sigarenfabrikanten. In een te Utrecht gehouden conferentie van de Vereeniging van Sigarenfabrikan ten? in het Zuiden des land's en het Verbond Van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland is omtrent de aan te nemen houding tegenover de werknemers geen re sultaat bereikt. Het gevolg is, dat voorloo pig in de si garennijverheid op de bestaan de arbeidsvoorwaarden wordt doorgewerkt' en de 10 pet. verhooging volgens het in dexcijfer voorloopig niet wordt uitbetaald. LISSE. De vierde of laatste.Christ. Win- terlezing, had alhior.plaate in de„ Witte Zwaan". Dr. Hopp van Watergraafsmoor was tot óns overgekomen met het onderwerp: De Konings- mensch." Spr. behandelde allereerst hoe do we reld zich oen KoningsmcnscljL droomt. Langs den wog van lichamelijke oefening door Gymnastiek en»sport, zal do veredeling van den mensch de schoonste resultaten opleveren. Het paren zooala men dat wil zal moeten worden verboden. Het huwelijk vau erfelijk belasten en ziekelijke gt« stellen zal worden geweerd. De staat zal tusschen beido komen wanneer twee menschen deze ver edeling niet helpen bevorderen. De gestalte zal worden vermooid, de schoonheid zal als een open-) bar© God worden vereerd, do geestelijke achter-? stand zal zich inhalen, en wegnemen de ondeug den en gebreken die den mcn6c.h thans nog onte sieren. Het wettig huwelijk wordt afgeschaft, een werkdag van enkele uren, cn door een zalig niets doen is do zorg uit de maatschappij verbannen. Een nieuwe Godsdienst dip Hem dwingt om op aarde peder te dalen, een Godsdienst zonder bij bel en zonder dogima. Alle ziekten worden tegen-) gegaan; alleen zal er oen sterven zijn van ouder dom. De toekomst mensch ewlko de geloovige zich denkt, heeft iets gemeens met den Konings- mensch, doch zoolang de zonde er nog is, kan de Koningsmensch niet verschijnen De Christen denkt zich den Koningsmensch in het nieuwe Je rusalem, waar geen scheiding en geen ontwikke ling zijn zal. Doze Koningsmensch zal aan Christu gelijk zijn, die de eer6te Koningsmensch is ge worden. De natuur kunnen wij hier niet beheer- schen, doch dit zal daar anders zijn, gelijk Jozua, welke den dag verlengde en yoor het gebed van Elia, moest toch ook de natuur zwichten. Jezus wandelde op de zee, en voer ten Hemel, zoo zal ook iedor Koningsmensch de natüur kunnen be^ heerscken Vleesch .enbloed zal niet ingaan, maar ons lichaam zal gelijk zijn met Zijn heerlijk li chaam. Kinderen zullen niet gevonden worden iu Jerusalem. Een geliefde gade of kind zal men daar herkennen, doch niet in dit verband, maar als ieder ander. De Apostel Johannes zag daar, allen tot eon volkomen iman tot de mate en vol heid van Christus. Wij zullen daar niet in gelijke lichamelijk© gestalte rijn, maar wel allen oven schoon. Zoowel de wereldsche schoonheid als de onze zullen niet bedekt zijn. God zal er een wel gevallen in hebben. Christus spreekt van de ver losten als zijn bruid. Een zienlijk lichaam, bren gen wij ten grave, en een geestelijk lichaam wordt opgewekt. Eens zal de geest het lichaam beheerscben en zullen wij zien van aangericht tot aangezicht. Daar zal geen onderscheid zijn tusschen bewust en onbewust; slapen; dio twee spalt zal vervallen. Al wat hij zal doen, zal hij doon in het hoogste bewustzijn. Het geloof blijft,: en waar het ednde is van do kennis, daar begint hot geloof. Zik zullen de drie eenheid alleen kunnen nade ren door het geloof; wel zal er oen diep inricht gegeven worden, maar hot mysterie blijft. Het ge heugen aan Christus zoenlbloed blijft bestaan en zal ook nog teruggaan naar hot zondeleven, maar niet om to bedroeven. Di© w© hier goed hebben gekend zullen we, waar het lichaam hier en daar gelijk is, herkennen, doch het zal bijzondere intimiteit goven. Do wil van monsch zal daar geheel Vrij zijn, ze zal daar niet kunnen en willen zondigen maar allocn don' naam van God groot maken. Het. karakterestioks

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 2