Dagblad voor Leiden en Omstreken. BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 BINNENLAND. bonnementsprijs a LEIDEN EN BUITEN LEIDEN ffAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN KWARTAAL f 2.50 WEEK10.19 SCO PER POST PER KWARTAAL 12.&0 Iste JAARGANG. - MAANDAG 7 FEBRUARI 1921 - No. 262 advertentie-prijs PER GEWOXE REGEL 10.22 1/* DES ZATERDAGS [0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TABIEI KLEINE ADVERTENTIES van hoogtten, 30 woorden 50 cent: Zaterdag» 76 eent, bil vooruitbetaling bijbelkennis. e treurig het met de kennis van Gods •d onder een deel van ons volk gestold ijkt weer eens opnieuw uit een arti- in het liberale Vaderland, blad had onlangs van een plotseling en melding gemaaktonder het op- 'i: „Als een dief in den nacht." it bezorgde ons, zegt het Vader- d, een verontwaardigde briefkaart van ceres. Ze vond dat opschrift een gees- id voor een achterbuurt (zij zelf heeft oorrecht er niet.in te wonen) en vond e voor het opstellen van dergelijke bo- demand met meer boschaving" kiezen. Dat schreef de mevrouw fij 31 open briefkaart. Allicht zal de be- en redacteur op zijn beurt dit geen ■^erk van uitgezochte beschaving vin- it de zaak zelf aangaat, willen we de en anderen, die het opschrift evenmin ten hebben verstaan (de lezeres dacht •ene, dat we den ouden heer, die piot- op de tram onwel was geworden, joedig daarop overleed, met een dief ai vergeleken!), even met een Bijbel- zegswijze bekend maken. Mattheüs 24 42 vermaant. Jezus: ikt dan, want Gij weet niet in welke Heere komen zal." En om duidelijk aken hoe onverwachts hij komen zal, ïlijkt hij 't met de komst van een dief 31 nacht. Die vergelijking keert ette- malen in het Nieuwe Testament terug. These. 5 2 zegt Paulus: „Want gij zelve zeer wel, dat de dag des Heeren zal komen, gelijk een dief in den In Openb. 3 3 heet het: „Indien in niet waakt, zoo zal ik over u komen en dief, en gij zult niet weten op wat over u komon zal." En zoo voorts, die Bijbelplaatsen wordt dus de ~lt van den Heer, van „den dag des iea", wanneer „de hemelen met een ge- zullen voorbijgaan, en de elementen ^den zullen voorbijgaan, en de elemen- 'anden zullen en vergaan, en de aarde werken die daarin zijn, zullen ver in" (2 Petr. 3 10), om de onzeker- en het plotselinge vergeleken bij de it van een dief in den nacht, vergelijking heeft de verbeelding van ^Christenheid getroffen en is wijd ver- 1 in het spraakgebruik opgenomen. Dik- wordt ze ook gebruikt om aan te dui- hoe, geheel onverwachts, eensklaps de er zijn kan. In lijkredenen hoort men meermalen zoo toepassen, ingezien we nu kennis van Bijbelsche wijzen en voorstellingen tot de eischen beschaving mogen rekenen, is het niet >etroffen redacteur, die er in te kort ït. Overigens zijn we er niet zeker van, et opschrift in de achterbuurt niet beter aan zou zijn dan .in de nettere wijken." LI het niet teek en end, zulk een correspon- [ie in een liberaal blad, tot „be- rde" en „ontwikkelde" lezers? niet bedroevend tevens? bi „Overschotje". 4 e vrijzinnige fusie is nu zoo goed als onken. Heen moet nog worden uitgemaakt wei- naam deze vierde herziene uitgave van liberalisme zal dragen, iberale partij, zegt de een. rijzinnige partij, meent de ander. relvaartspart.ij, reept een derde, iet onaardig is wat een „neutraal'^me- erker van de Avondpost hierom- „Een politieke partij" zoo lazen wij ergens „is geen revue, die in de i( eerste plaats vraagt naar een allen li pakkenden naam." 't Geachte Kamerlid Ter Hall zal 't vermoedelijk hiermee niet ten volle eens zijn. En nootjesman eigenlijk ook niet. Wij lazen in het artikel, waaruit we dat zinnetje opvisebten, verder: „De naam van een politieke partij moet haar streven zoo duidelijk beli chamen, dat niemand, die zich onder haar vaan schaart, ook maar één genblik er over twijfelen kan, waar hij eigenlijk plaats heeft genomen." Mag Nootjesman, die heelemaal geen politicus is, misschien een oplossing aan de hand doen. die zoowel aan den eisch van reclame (zonder welke geen sucoes-politiek denkbaar is) als aan dien van duidelijkheid te gemoet komt? „Overschotje" 't' woord is op dit moment populair, en 't drukt precies uit, wie bij de nieuwe partij troost kuimen vinden: alle kiezers, die geen keuze kunnen doen uit het dozijn be staande partijen en dus overschieten." De idee is niet onaardig en de naam niet ongepast. Hier worden toch niet alleen bijeenge bracht de kiezers, die overschieten, maar we vinden hier tevens het overschot van de eens zoo machtige liberale partij. „Overschotje" dus. STADSNIEUWS. Het Millioen. Aan ons Bureau werden nog bezorgd twee ingevulde mteekenbiljetten van het millioen, die door ons aan den pennigmees- ter werden ter hand gesteld. Verder ontvingen we naar aanleiding van de advertentie de vorige week geplaatst, bericht van iemand, dat hem de begeerte was opgewekt ook voor het millioen te gaan werken, weshalve hij zich als „vrij williger" komt aanmerken. Een aanbod dat door het comité dank baar zal worden aanvaard. Wij hopen dat dit voorbeeld aanstekelijk zal werken en dat nog meerderen zich zul len aanmelden. Vele handen maken licht werk en een goed gevulde kas. Vrijwilligers, -voor! De in de laatst gehouden vergadering der Chr. H. B. S. gekozen bestuursleden, de heeren H. M. Sasse te Leiden en G. B. Werter te Katwijk aan den Rijn hebben beiden voor de op hen uitgebrachte benoe ming bedankt. Door het Comité voor Kinder Zen dingssamenkomsten alhier, worden weder vier liohtbeeldenavonden gehouden in ver schillende gedeelten der stad. Eenige heeren van de Zendingschool te Oegstgeest, verleenen hierbij hunne mede werking. Voor belanghebbenden deelen wij mede dat de bijeenkomsten worden gehouden op Dinsdag 8 Februari in het wijkgebouw „Staalwijk", op Vrijdag 11 Februari in het wijkgebouw „Levendaal" en op Maandag 14 Februari in het wijkgebouw „Pniël". Hedenavond wordt te Oegstgeest in lo caal „Irene" vergaderd. r^>. Zaterdagmiddag werd alhier in de Koren- beurss teeg oen 64-jarige wouw aangereden. Zij kwam te vallen en liep eenige niet ernstige kwets uren op. - Aanstaanden Woensdag 9 Februari, des avonds om 8 uur, zal in het gebouw van de Chr. Wjjkvereeniging „Levemdaal" alhier Dr. Brou wer uit Amsterdam eene lezing houden over het onderwerp Do Kerk en do Vakbeweging." De Arbeidswet. Tot dusver zijn, sedert het inwerkingtre den der Arbeidswet op 24 October j.l., onge veer 6000 bewilligingen in het laten ver richten van overwerk uitgereikt. De prijzen van rijst en havermout. Het „Ned. Weekblad voor den handel in Kruidenierswaren schrijft: „De prijsdaling op levensmiddelengel)ied blijft voor diverse artikelen aanhouden. Bij de Maandag j.l. te Amsterdam gehouden rijstveiling werd alles opgehouden. Er was totaal geen animo en dat niettegenstaande de goedkoope rijst bij de pellers vrijwel op geruimd is. Wel wordt door pellers over enkele weken een nieuwe partij verwacht, maar deze zal mooier, doch tegelijk duur der zijn dan de thans opgeruimde. Haver mout is bij 25 balen reeds te koop tot f 26. a ƒ27.dus weer lager." Kaascontrole. In café „Central" werd Vrijdagmiddag te Amsterdam 'n vergadering gehouden van den Bond van Zuivelfabrieken in Noord- Holland, ter behandeling van het bestuurs voorstel, om overtuigd van het groote nut van do kaascontrole voor de zuivelbereiders aan de regeering te verzoeken, maatregelen te nemen tot het verkrijgen van blijvende wettelijke maatregelen voor den alleen-uit voer van gecontroleerde kaas. Dr. Scheep, Hoorn, gaf namens het be stuur een nadere toelichting op dit voor stel. De secretaris, de heer G. Nobel, deelde mode, dat binnenkort aan de Tweede Ka mer een ontwerp van wet op den kaasuit- voer zal worden aangeboden, waarin niets staat, dat de eerlijke zuivelbereider niet wil. De tegenstanders van het kaasmerken zullen zich dan wel laten hoeren, en daarom is het noodig, dat de regeering kan aantoo- nen, dat de producenten in dezen achter haar staan. Met een stem tegen werd besloten aan de regoering den voorgestelden. maatregel te verzoeken. Aan den L. T. B. zal worden verzocht, adhaesie met het verzoek te betuigen; ter wijl ook aan de F. N. Z. verzocht zal wor den om in dezen stappen te doen. Wonderlijke toestanden. Dr. Gunning vertelt in „Pniël.": Onlangs zond ik een postpakketje aan iemand met o. a. een trommeltje koekjes, minstens 500 s.tulcs bevattend. Bij aankomst waren er, meen ik, nog 14 in. Ik klaagde maar niet, en hoop dat het den ongenooden gasten goed bekomen is. Zooeven krijg ik van een ambtgenoot een brief, waarin ik woordelijk het volgende ontleen: „Ik heb indertijd een abonné geworven. Een oude weduwe wilde graaf „Pniël" lezen. Ik nam voor haar een abonnement, maar vernam kort daarop van den uitgever dat hot abon nement geweigerd was. Ilc naar de vrouw, die èr niets van wist. Schrijf weer en krijg kort daarop weer bericht dat het abonne ment geweigerd was. Ik op onderzoek uit. En wat blijkt nu? De brievenbesteller ziet voor het eerst „Pniel" en denkt: „dat gaat niet goed! Ik zal me daar elke week dat blaadje heel naar de weduwe N.N. gaan be zorgen?" En doodkalm schrijft hij op het couvert: geweigerd. Tot tweemaal toe. In X., waar de besteller thuishoort, ben ik gaan klagen en toen heeft de weduwe „Pniël" mogen ontvangen." Ontwerp-Bcwaarschoolwct. Hot Bestuur der Vormschool tot oplei ding van Onderwijzeressen aan Christelijke Bewaarscholen te Rotterdam, heeft in ©en adres aan den Minister van Onderwijs ver schillende bezwaren uitgesproken tegen en kele bepalingen in het ontwerp-Bewaar- schoolwet, die op de opleiding van bewaar- schoolpersoneel betrekking hebben. In bedoeld adres worden aan den Minister de volgende wijzigingen in bet Ontwerp in overweging gegeven: le. de nuttige handwerken voor meisjee als examenvak af te voeren van liet exa menprogramma voor de akte van bekwaam beid van onderwijzeres aan een bewaar school, en in dit vak examen af te nemen van de candidaten voor de hoofdact©; 2e. ook van de candidaten voor de akte van onderwijzeres te eischen het afleggen eener proeve van practische bekwaamheid; 3e. dat ook na 1935 gelegenheid zij voor opleiding van bewaarschoolonderwijzeres- sen aan avondcursussen wordt gegeven; 4e. dat de Rijkssubsidie aan opleidings- jnrichtingen worden verhoogd van 50 pet. tot 70 pet. der zuivere exploitatie-kosten, zijnde een gelijke tegemoetkoming als krachtons de Wet. regelende het Nijverheidsonderwijs aan Vakscholen wordt verleend. De Ziektewet. Het. hoofdbestuur der Nederl. Vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf heeft in beginsel besloten mede te gaan met de door centraal overleg in het werk gestelde pogingen tot wijziging in voo'r de arbeiders gunstigen zin, van de ziektewet. De vrijzinnige fusie. Naar wij destijds hebben medededeeld, zijn zoowel ter vergadering van de Liberale Unie, als van den Bond van Vrije Libera len en van don Economische Bond, waar op het ontworpen fusiepro gram ,is behan deld, nog verschillende wenschen kenbaar gemaakt met betrekking tot enkele daarop voorkomende punten. Deze wenschen zou den dan nog nader onder het oog worden gezien. Naar wij vernemen heeft dezer da gen een vergadering plaats gehad van de gedelegeerden der betreffende partijen, die van den beginne af de besprekingen hebben gevoerd, waarop een en ander nader is besproken. Zijn wij wel ingelicht, dan is op deze vergadering volledige overeenstemming ten aanzien van de verschillende programpun ten bereikt. In verband hiermede zullen eerlang de betreffende partijen het definitieve program te behandelen krijgen, ten einde de eindbe slissing te kunnen nemen. Christen-Socialisten. In „Opwaarts" wordt medegedeeld, dat de federatie Rotterdam van den Bond van Christen Socialisten in een dezer dagen ge houden vergadering een motie heeft aange nomen, waarin het bondsbestuur in over weging wordt gegeven, die stappen te ne men, die kunnen leiden tot opheffing van den Bond. Het Bondsbestuur besloot Zaterdag 2 April te Rotterdam een vergadering te houden waarin deze motie zal worden be handeld. Do Zaandamsche reizigers. In een voor dit doel belegde, buitengewo ne algemeene vergadering van do R. K. Kiesvereeniging „Recht od Plicht", die zeer druk bezocht was, hebben de beide katholie ke leden van de Commissie voor de bedrij ven in antwoord op tot hen gerichte vragen inlichtingen verstrekt omtrent de noodza kelijkheid van de reis. Uit het debat dat daarop volgde bleek echter, dat bedoelde leden ondanks de zeer uitvoerige inlichtingen er niet in waren ge slaagd de vergadering van de noodzakelijk heid te overtuigen. Verschillende leden lieten dienaangaan de en onder instemming der vergadering scherpe critiek hooren. De vergadering vond echter geen aanlei ding tot het doen van een uitspraak. Aan het Zoeklicht. Leiden, 7 Februari 1921. Ik vreesde bijna de vorige week dat of alle spaarpotten leeg waren, of dat de jon gelui mij en het millioen-plan heelemaal hadden vergeten. Maar wat had ik mij vergist! Vrijdag ontving ik een heele rijksdaalder en Zaterdag zonden mij twee broertjes „het millioenste deel van het millioen." In totaal heb ik nu weer f 11.75 in kas welk bedrag ik aan den penningmeester hoop ter hand te stellen. Maar ik hoop niet dat dit mijn laatste afdracht zal zijn. „Sammi en Didi" stuurden mij onlangs 100 halve oenten, die ze zorgvuldig hadden bijeengegaard. Ik heb een stil vermoeden dat er zoo nog wel heel wat jeugdige millionairs aan het werk zijn. Of vergis ik mij daarin? OBSERVATOR. De toestand dor ex-keizerin. Het rapport van Dr. Haehner over den toestand van de gewezen Duilsche keizerin luidt: Vermeerderde onrust en van tijd tot tijd optredende depressies vormen de thans het meest opvallende symptomen. Terwijl de uiterlijke ziekteverschijnselen zeer veran derlijk zijn, blijft de toestand in het. alge meen die van kwellend lijden met weliswaar voortdurend, maar langzaam verval van krachten, en is als onveranderd ernstig te beschouwen. Credict voor Duitschland. De tusschen de Duitsohe delegatie en da vertegenwoordigers van de Nederlandsehe regeering gevoerde besprekingen over de uitvoering van het Nederlandsch-Duitsche credietverdrag, nemen, naar gemeld wordt, een bevredigend verloop. Men rekent er op, dat nog voor het einde van Februari met de uitvoering van het verdrag zal worden begonen en dan de oor- ete crediet-aanvraag voor Duitschland in behandeling zal worden genomen. Onze spoorwegen. Het Kamerlid Zijlstra heeft den Minister van Waterstaat gevraagd maatregelen te treffen om de tijden van vrachtgoederenver- voer per spoor tot die van voor September 1914 terug te brengen en te bevorderen, dat voor goederen, die 's Zaterdags aankomen en 's Maandags worden besteld, geen staangeld wordo betaald. Mijnen in de Noordzee. In verband met van visschers ontvangen: berichten over het nog aantroffen van ver ankerde zeemijnen in de Noordzee, en be paaldelijk in het gebied der z. g. Breeveer tien, ligt het, in het voornemen van den Minister van Marine om, onder leiding van den commandant van het niijnenopruimings detachement., een onderzoek in dat gebied te doen instellen. Voor dit onderzoek wordt do medewor- van reeders on sohippers van zeiltrawlvis- schersvaartuigen, die in bedoeld gebied vis- schen, ingeroepen. Aan de schippers wordt in overweging gegeven om, indien zij bij het inhalen der netten een kabel met daaraan bevestigde mijnen mochten opvisschen, voordat do ka bel wordt losgelaten, daaraan een stcvigen stalen boeireep met boei (olievat of derge lijk groot vat) vast te maken, Hiervan zal dan onmiddellijk na binnenkomst zijn ken nis te geven aan het bureaux van voor noemden commandant, van het mijnenopmi- mingsdetachement. bij den vuurtoren te Scheveningen, telefoon Schev. No. 175, on der opgaaf van zoo nauwkeurig mogelijke* gegevens omtrent do ligplaats der boei. f ueilleton Langs den afgrond. J2) 'ikwijls gevoelde hij. dat zij gedrag ht en verachtelijk was, maar hem ont- k de moed om met de zonde te breken of gevolgen van het kwaad te dragen. Hij in handen gevallen van jonge lieden, hem dat voelde hij zelf steeds der van den goeden weg afbrachten. Van iken was het tot spelon gekomen, en hij et er Biet aan deuken waarop dit alles oopen moest. Maar hij had moed no oh cht om de boeien, die hem kluisterden, verbreken met andere woerden om zich onttrekken aan den omgang met vrien- i, die hem in het verderf zouden 6torten. Hoewel Paul gedurende de week weinig m David zag, toch had hij een sterk ver- peden dat deze er slechte vrienden op na èld, en zich op den verkeerden weg be- ind. Eenmaal had hij eene poging gedaan p zijn broeder te waarschuwen, maar Da- d had hem zulk een stortvloed van vor- |ten naar het hoofd geworpen, dat hij bij dien eenen keer gelaten had. ».Ja, gij zijt jui6t de rechte, om iemand J waarschuwen," riep David driftig. „Gij ;,e zelf bijna nooit naar kerk of kapel gaat, en uwe avonden doorbrengt bij dien leugenaar, Toby Wrench. Houd uw raad j in het vervolg voor u zelf, Mr. Paul." v Paul zeide niets, maar weldra zouden de feiten spreken. Paul wa6 zijn een-en-twintig6te jaar in- getreden, David zijn negentiende. De eerste begon toebereidselen te maken voor zijn verre reis, de laatste had zijne betrekking als ondemoester in de dorpschool aanvaard toen eensklaps als een loopend vuur het gerucht de rondte door Penwharf deed, dat men den vorigen avond Paul Vivian gezien had smoordronken. Het werd nu niet langer gefluisterd, de men6chen 6praken er over vrij uit. Meer dan een half dozijn waren hem tegengeko men, en allen gaven de stellige verzekering, dat zij hem waggelend en zeilend naar huis hadden zien gaan. In de smederij van Ned Newlijn was het voorgevallene het onderwerp van een le vendig gesprek. Iedereen 6cheen het te be jammeren, want in Bernwallis heeft men van geen eene ondeugd meer afkeer dan van dronkenschap. En Paul was neg zoo jong, zoo knap, zoo goedhartig, zoo veelbelo vend; dit alle6 maakto do zaak zoo voel te droeviger. Natuurlijk waren er lieden, dio zich in het geheel niet verbaasd toonden. Het 6peet hun zeiden zij, maar zij hadden het lang vooruit gezien. In de laatste jaren had Paul verkeerde gewoonten aangenomen, en wan neer iemand wind zaait moet hij 6torm oogsten. ,,'t Is goed on wel", sprak Ned Newlijn het aanbeeld met zijn schoolpet afvegende, en vervolgens daar op plaats nemende, „de kogel is nu eenmaal door de kerk." „Ja dat is ze," antwoordden drie of'vier der aanwezigen. „Maar wat zal er het ge volg van wezen?" „Men zal hem niet langer in de Zon dagsschool willen hebben, dat. is zoo zeker al6 tweemaal twee vier," zeide Bill Nau- carrow, die een van de bestuurders dier school was. „Dat zou heel jammer zijn," sprak Adam Barnicoat, „want hij is een uitstekend on derwijzer. Een beter is er niet naar mijn oordeel, en de jongens houden allen evenveel van hem." „Dat kan wel zijn", hernam Naucarrow, „maar de bestuurders kunnen niet andere handelen. Voor den goeden naam van de 6chool mag zoo iets niet over het hoofd gezien worden. Niet, dat ik iemand hard wil vallen, maar de belangen van de school mag men niet uit het oog verliezen." „Wat mij aangaat", sprak Newlijn, de smid, „ik begrijp er niets van. Paul Vivian is er de man niet naar om zich te bedrin ken of zich op de een of andere manier te buiten te gaan. Als niet zoovelen hem ge zien hadden, dan zou ik denken, dat do een of ander zich vergist had." „Was het gisteravond niet buitengewoon duister?" vraagde Adam Barnicoat. „Pikdonker," zeide Naucarrow, „maar iedereen kent Paul Vivian, 't zij bij dag of bij avond; daar is niet een hier in het dorp, die op hem of zijn broeder David ge lijkt." „En hoe weet gij dan dat hij het was?" vraagde Adam op den man af. „Adam", riepen twee of drie der omstan- dere, „bodenk wat gij zegt." „Ik wil van niemand kwaad 6prelcen," ant woordde Adam beschroomd, „maar ik kan Paul Vivian niet hoeren beschuldigen zon der het voor hem op te nemen." „Het staat u vrij, om hem te verdedigen," sprak Joel uit de hoogte, „maar gij moogt een onschuldige niet in verdenking bren gen." Na dit gezegd te hebben keek hij de 6midse rond als om te zien welke uitwerking zijne woorden hadden, en vestigde toen zijn blik op den armen Adam. Daarop schraap te hij zich de keel, hief de handen omhoog, en scheen op het punt eene toespraak te houden, toen er door de geopende deur een schaduw naar ^binnen viel, en Tobias Wrench zich op den drempel vertoonde. „Goeden dag, heeren," zeide Toby den een na don ander toeknikkende. „Goeden dag, Mr. Wrench", antwooidden tweo of drio stemmen. „Wij spraken juist over een vriend van u," zeide Ned Newlyn tot den nieuw aan gekomene. „Zoo, en wie is dat?" vraagde Toby. „Paul Vivian." „Ja, dat is een vriend van mij," zeid? To by met de hand wuivende, „en wa* mee* zegt, ik ben een vriend van hem." „Bedenkelijk", sprak Mr. Quirk binnen» monde. „Wie zeide daar: bedenkelijk?" vraagde Toby de spreker vlank in het. gelaat zien de. „Daar is niets bedenkelijks in. Sedert verscheiden jaren zijn wij goede vrienden geweest." „Zooveel te erger voor hem", meende Joel. „Mijnheer," barstte Toby los, „weet gij tegen wien gij- spreekt? Weet gij niet, dat ik in dienst van Hare Majesteit ben? Weet gij niet, dat ik geen domme landrot ben, die nooit verder is geweest dan rook van zijn eigen schoorsteen? Wee>t gij niet, dat ik van niemand ter wereld zulke aanmerkingen verwacht? Weet gij dat niet, dan zeg ik u bij deze. Ik ben een man van weinig woorden, en beb een afkeer van grootspreken, maar ik meen wat ik zeg, en 6toor mij aan niemand: ik ben de vriend van Paul Vivian." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1