Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN ER KWARTAAL 12.50 ER WEEK 10.19 {ANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 Iste JAARGANG. - WOENSDAG 26 JANUARI 1921 - No. 252 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PR4JS PER GEWONE REGEL 10.22!/* DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bij vooruitbetaling it nummer bestaat uit twee bladen e vrijheid onzer scholen. Van dear heer J. Schaap Hz., Directeur ,n de Qhristelijke Kweekschool te Leiden, ilvmgen wij, naar aanleiding van ons lofdartikel van j.l. Zaterdag, het volgend ill rijven: Geachte Redactie! Mag ik zoo vrij zijn vOQr eenige kanltee- ningen op Uw artikel van Zaterdag: „De [fijheid bedreigd'1 cenige plaatsruimte te ragen in Uw blad? Ik vermoed, dat U het K.B., dat het verleg" mzalce benoemingen regelt, niet lider de oogen hebt gehad, maar dat U is [gegaan op een artikel in den Standaard, J ider de rubriek Sehoolnieuws. i Dat artikeltje was niet van de redactie &n den Standaard afkomstig, maar was Dor een anonymus ingezonden, althans j stond boven: „Men schrijft ons". artikel nu had een paar cardinale gluten; deze wel in dc eerste plaats, dat geregeld spreekt van een voor bracht, door den Inspecteur op te ma in. Het K. B. spreekt van aanbeve- ng, wat heel iets anders is. Uit een oordracht moet benoemd worden, 6 een aanbeveling niet, ook niet uit een 8 (wijzigde aanbeveling. Daarmee vervallen eigenlijk ook de ver- j (re conclusies, die de Standaardschrijver ekt en ook de Uwe, n.1. wat de waarma- tig in het K. B. van de woorden van den inister betreft, dat het overleg slechts het arakter zou hebben van raadpleging. Ja maar, zegt de heer Men in den andaard: „Wie echter de practijk van 't hoolleven kent, weet, dat onze Besturen «q onderwijzers, althans de hoofden, heel *raag met het Rijksschooltoezicht goede willen blijven: men vergeet wel (ns een van de vele paperassen te zenden, jen begaat bij de invulling wel eens een 'int. en dus kan zoo'n inspecteur het je lastig maken! Dus als 't even kan, loot hij zijn zin maar hebben". p|lk heb, geachte Redactie, die woorden n den Standaard mot verontwaardiging ge lezen en het spijt me, dat U ze zonder com- nentaar overneemt. Die redeneering gaat van de gedachte, dat het R. S. T. be- laat uit mannen, die zoo'n beetje despo- isme als eenig richtsnoer van hun hande len nemen; die zich niet laten leiden door I ersoncel en de besturen onnauwkeurighe- en en slordigheden betaald te zetten. Die (deneering gaat uit van de gedachte, dat nze besturen en'A'Ooral onze onderwijzers un overtuiging op zij zetten om een ge- adig hoofdknikje van Sen Inspecteur te erkrijgen; dat het menschen zijn, op ad- linislratief gebied zoo ongeschikt, dat ze eer op keer fouten begaan en daarom bij e hooge oomes geregeld in de kleine teentjes moeten loopen. Kan „Men" in den Standaard en kan Uitkijk" in 't Friesch Dagblad (die de westie nog eens aandikt), er niet in ko len, dat in den regel tot leden van het ,S.T. benoemd worden mannen van hoog gaand karakter, mannen, die 't onderwijs Irenschen te dienen, vooruit te brengen, er iet goede voor- te zoeken? Kunnen ze zich liet voorstellen, dat, waar èn Schooltoe- icht 6n Schoolbestuur beide bedoelen het nderwijs te bevorderen, beide partijen on- [fhankelijk van elkaar tot gelijke resulta- jen komen? Dat dit zelfs zeer dikwijls 't leval zal zijn? Dat overeenstemming tua- jchen beide partijen regel zal wezen? Heeft pifen" zich misschien voorgesteld, dat uit iet K. B. voortvloeit; dat het Schoolbe- stuur geen onderzoek instelt naar de sol licitanten? Of heeft de „vrijheid" misschien tot dusver hierin bestaan, dat men maar voor 't vaderland weg benoemde? Wie op de hoogte is, weet wel beter. Zeker, er zijn tot dusver wel leden van 't R.S.T. geweest, die hun bevoegdheid tracht ten te overschrijden. Ze zullen er wel blij ven ook. Maar er zijn ook wel besturen ge weest, die een benoeming maakten tot een gelegenheid om vrienden of familie een dienst te bewijzen. Ook die zullen er wel bleven. Karakterfouten helpt men noch met wetsartikelen, noch met K. B. de we reld uit.Verdachtmakende courantenartike len zijn echter uitermate geschikt om ver keerde karakters te stijven in hun ver keerdheid. Ik geloof, dat we het K. B. kalmpjes moe ten bekijken. Dat doet niet „Men" in den Standaard met zijn Rehabeamsbeeldspraak. Ten opzichte van art. 89, Ge lid, heb ik dezen zomer op de jaarvergadering van C. N. S. te Utrecht in mijn referaat over de taak der Besturen en de nieuwe wet op 't L. O. gezegd: „Deze bepaling kan inder daad, gevaarlijk worden voor 't beginsel van ons Chr. onderwijs. Ze behoeft dat niet te zijn. Als onze schoolbesturen er maar goed van doordrongen zijn, dat o v e r 1 e g geen andere beteekenis kan hebben dan in 't woord ligt opgesloten en dus hoogstens een advies inhoudt. De beoordeeling van wat het beginsel onzer scholen eischt ten opzichte van de onderwijzers is uit den aard der zaak van liet R.S.T. noch te aan vaarden noch te verwachten. Dat overigens het R.S.T., ook het nieuwe, hoog genoeg staat en zal staan om te verwachten, dat de adviezen uit technisch oogpunt aan on ze scholen ten goede kunnen komen, acht ik buiten kijf'. Doze meening vond in de vergadering geen tegenspraak. M.i. wordt door het nieuwe K. B. de hier aangeduide beteeke nis van 't woord overleg op geen enkele manier overschreden. Wel acht'ik de voor geschreven regeling te bureaucratisch, maar dat is een andere zaak. Voor oen actie ter verandering van het K. B. uit een oogpunt van „vrijheid" zie ik dus geen reden. Van e»en actie tot veran dering van de wet voorzie ik weinig vrucht. Die zou alleen resultaat kunnen hebben, als we niet alleen Chr. Scholen hadden, maar ook een Chr. Schoolwezen. Zoolang we dat niet hebben, maar liever hopeloos verdeeld blijven, zal geen enkele regeering er toe kunnen komen te doen, wat in dit opzicht wensclielijk is. De heer Schaap legt er "den nadruk op, dat in het Kon. Besluit sprake is van een aanbeveling en niet van een voo r- dracht, en is van meening dat daarme de de door ons getrokken conclusies ver vallen. Wanneer de loop der zaken Is. zooals de •heer Schaap zich voorstelt, dan is dit on getwijfeld juist. Maar de heer Schaap is toch ook van oordeel, dat de wettelijke oepaling die overleg met den Inspecteur voorschrijft, niet noodzakelijk een gevaar voor het christelijk beginsel van onze scholon b e- hoeft te zijn, maar het wel kan worden. Precies onze meening. En nu is, naar wij vreezen, dit gevaar niet weinig in de hand gewerkt door het bewuste Koninklijk Besluit. Misschien zien .wij de zaken te donker in. Maar we zouden tocli onze taak al zeer slecht verstaan indien we niet tijdig het klokketouw grepen om op het dreigende gevaar de aandacht te vestigen. Laten in 't bijzonder onze schoolbesturen aan deze zaak hunne volle aandacht schen ken en bij eventueel© benoemingen niet vergeten het eigen toezicht te raadplegen. En worde dan ook verstaan, dat dc nieuwe lijd met zijn nieuwe verhoudingen ook aan onze scholen en hare besturen, nieuwe eischen stelt. Door zich innerlijk te sterken zullen zij de gevaren die o.i. niet denkbeeldig zijn, hot beet kunnen weerstaan. Intusschen vertrouwen wij dat in de Kamer dit Kon. Besluit ter sprake zal worden gebracht en een nadere uitspraak van den betrokken minister zal worden uitgelokt. STADSNIEUWS. Judas Maccabiius. Gisterenavond voerde „Con Amore", on der leiding van haar dirigent, den heer D. Smink, bovenstaand- oratorium uit. Het bleek, dat ook in Leiden Handels frissche muziek nog altijd haar vereerders vindt, want de stadszaal was bijna geheel bezet. De Voorzitter, de heer Korenhof, die met gebed opende, deelde mede, dat een der so listen, de heer Vam Kempen door ziekte verhinderd was op: te treden. Zijn plaats werd ingenomen door den tenor Holthuis. Do presidentiale voorspelling, dat het pu bliek zich over dien ruil niet zou beklagen, werd bewaarheid: We kunnen ons tenmin ste moeilijk voorstellen, dat de Bloemen- daalscho zanger zijn Rotterclamsehen col lega zou hebben overtroffen. De hoorders zullen van hun gang en hun geld geen spijt, gehad hebben. En het werk zelf en de wijze van uitvoering verdienen allen lof. De dirigent had zijn koor volko men in de hand, het koor zong met geest drift en had over 't geheel genomen de partijen goed onder de knie. Allen eerbied hebben we voor het klankvolume, dat deze zangersschare ontwikkelen kan. Te loven vallen vooral de prestaties van het koor in No. 15: „Zion, hebt ihr Haupt empor" en bijzonder van de sopranen in No. 28: „Singt unserm Gott". Van de solisten kou de tenor ons het meest bekoren. Zijn slemgchalto is vol komen op een zaal als de stadszaal bere kend, terwijl zijn coloratuurzang bewonde ring afdwong, vooral in het 16de koor: „Dank, dank eueh Allen." Onze stadgenoote Harry v. d. Harst hield de eer van muzikaal Leiden op: zij zingt „con amore" en met veel dictie. Het soepele geluid van Bram van der Stap heeft ons ook meermalen doen genieten, vooral in No. 7: „Auf, tapfre Schar." De pianiste Mevr. Haentjens-Behrend en de organist, de heer Dirk Smink, kweten zich, behalve een enkelen misslag van den laatste, op alleszins loffelijke wijze van hun taak. _De bloemenhulde, die de pianiste, evenals de twee vrouwelijke solisten in ontvangst had te nemen, was dan ook vol komen verdiend. Een enkele aanmerking zij ons vergund. Het Haarlcmsch Stedelijk Orkest, „ver sterkt door welwillende medewerking van enkele dames en heeren," kon ons volstrekt niet bekoren. Het stelde zich te veel op den voorgrond; kon beschaafder spelen; de bassen waren vooral in de subtiele gedeel ten, zooals het eerste koor „Eu'r Ketter, Freund und Vater ist nicht mehr" te zwaar; het koper viel, mot name in het „Chor der Jungfrauen" niet te roemen. Dan was het geluid van de sopraan-so liste, behoudens goede momenten, waarvan we met nadruk noemen passages uit No. 24: „Dann tont der Laut' und Harfe Klang" en bot duet „Oholder Friede", veel te ijl. En eindelijk hebben we - wel eens mooier koordiminuendo's gehoord dan gis terenavond. Evenwel: we wenschen den heer Smink geluk met deze uitvoering. Hij mag ze zich ongetwijfeld als een succes aanrekenen. We kunnen het publiek met gerustheid aanbe- velen een volgenden keer „Con Amore" te gaan hooren. Geld, voor zoo'n uitvoering uitgeven, is op interest gezet. X. Het Leger des Heils in onze Oost-. Gisterenavond--werd dn de Graanbeurs vanwege het Leger des Heils een samen komst gehouden, waarin Kolonel Vlas, Chef-Secretaris van het Leger -des Heils-in Nederland, een Le-zing hield over zijn erva ringen in onze Oost. Op gebruikelijke wijze, met gebed en zang, werd het samenzijn geopend. Txstond werden nu de lichten gedoofd en begon Kolonel Vlas, aan de hand van zeer duidelijke lichtbeelden, met zijn ver telling over zijn reizen in Indië. - Hoewel spreker betrekkelijk kort, 3 jaar, in Indië was geweest, heeft hij van Indië heel wat meer gezien door al zijn reizen, die hij daar moest maken, dan vélen die er tien en meer jaren vertoefden. Zes maal bezocht hij Sumatra, drie maal werd Lombok doorreisd, een tocht werd ge maakt dwars door Celebes, terwijl Java ■\ele malen werd doorkruist. Spr. had er veel schoons gezien. De na- luurlafereelen zijn in Indië dikwerf zoo mooi, dat beschrijving van de bekoring, die daarvan uitgaat, ondoenlijk is. Maar naast dat schoon© en naast de pracht is er in Indië ook veel ellende, wordt er onbeschrijfelijk veel leed gedra gen. Het is juist ongeveer 25 jaar geleden dat het Leger des Heils met zijn werk in Neder- landsch-Indië bgon. Aanvankelijk was er aan alle kanten groole tegenstand en zonk het werk geheel in 't niet. Maar door vol hardende arbeid en gebed mocht men al spoedig de eerste vruchten aanschouwen. En daarbij bleef het niet. Het werk naim na de eerste jaren aanzienlijk in omvang toe, zoodat thans het werk van het Leger des Heils -in Indië een groot terrein beslaat. Zeer velen zijn gebracht aan de voelen van Jezus, biddend om genade. Spreker vertelde aan de Iiand van tal rijke plaatjes over hetgeen hij daarvan zag. Langgerekte scharen inlanders stroom den soms toe om Christenen te worden. Op één morgen moest hij veertig huwelij ken inzegenen, en toen lrij dat gedaan had, bracht men talrijke kinderen, om die op te dragen. Maar, aldus spr., indien we de vruchten zien tegenover de groote macht van het heidendom, en dc ellende die het nïet zich brengt, dan gevoelen wij bet zoo dat er meer moet worden gedaan, meer moet worden gewerkt voor die ongelukkigen. Het Leger des Heils werkt niet alleen onder de inlanders, ook onder de Europee- sche bevolking van Indië, waaronder zoo vele diep gezonken menschen gevonden worden. Ook het werk onder de militairen, %-de kolonialen, dient genoemd te worden. Ontroerende mededoelingen deed spreker over de melaatsen. Het lijden van deze men sclien werd aan de hand van enkele plaat jes getoond. Afgrijselijke verminkingen van lioofd, voeten en handen. Het lichaam teert langzaam weg onder de felste pijnen, en deze ziekte kail zoo tien-lallen van jaren duren, alvorens dc patiënt den dood vindt. Enkele kiekjes deden zien hoeveel voor deze ongehikkigen wordt gedaan om hun verpoozing te verschaffen. Ten slotte deed spreker een beroep op alle aanwezigen of het getoonde en gehoor de niet aanzet om iets te doen. Er moeten in Indië meer krachten komen, daar aan is meer gebrek dan aan geld. Met het zingen van eenige liederen en gebed werd de leerzame avond besloten. Eenige collecten werden gehouden. De zaal was vrij goed bezet. Chr. Oranjcvcreeniging. De Christelijke Oranjevereeniging werd gisteren verrast met een gift van H.M. de Koningin van ƒ50 voor den te houden bazar Er is naar wij vernemen voor dezen ba zar onder de burgerij van Leiden zeer veel belangstelling. Er wordt, zoo meldt ons de secretaris „enthousiast gegeven". Aan het Zoeklicht. Leiden, 26 Januari '21. (Speciaal voor de Jeugd). Ik was niet van plan, ondanks de vrien delijke-noodiging van „Een comité-lid", nog weer op het Millioenplan terug te komen. Ik mag niet altijd naar éen kant kijken. Maar nu werd ik vanmorgen verrast met hel volgende briefje: Beste mijnheer Observator! Ik heb in de courant gelezen van het millioen en Moeder hoeft er van verteld en nu stuur ik u een kwartje uit mijn spaar pot. Het is niet veel, maar vele kleintjes maken een groote, zegt Moeder. Vele groeten van s JOHAN. Johan's Moeder heeft gelijk. De kleine kruimpjes zijn ook niet te ver smaden, vooral niet als ze uit kleine mid delen en door kleine handen zijn bijeenge bracht. Daarom, jeugdige lezers en lezeressen, laat het voorbeeld van Johan ik weet niet hoe hij nog meer hoet jullie prikke len om óok iels te doen. Vraag aan Vader of Moeder verlof éen greep in de spaarpot te mogen doen. voor hot prachtige plan, waarvan, naar ik hoop, in 't bijzonder het opgroeiend geslacht de vruchten zal plukken. Maar als de spaarpot nu eens leeg isf Welnu, dan is er allicht nog ge!egenlr-ff. om bij een familie-avondje, een verjaardag of wat dan ook eens een inzameling t/ houden. Vol verwachting klopt het hart van OBSERVATOR. De bazar zal gehouden worden in de eerste week van April in de groote Stads zaal. Da. G. Wisse. Naar de N. H. Crt. vernam zou gisteravond, in do Chr. Gcref. Kerk te Apeldoorn een die- naar des Woords worden beroepen. Hot is in hooge mate waarschijnlijk, dat het beroep /.al worden uitgebracht op Ds. G. Wisse van Driow bergen. Er schijnen redenen aanwezig om aan to nomen, dat zoo goed als onmiddelijk dit be roep door Ds. Wisse zal worden aangenomen. Naar wij vernemen heeft de wethouder Mr. van der Lip in de verklaring van den heer Dub- beldeman, voorkomende in het L. D. vau Zater dag j.l. aanleiding gevonden, de tegen dozen in gediende klacht in te trekken. De heer D. heeft nu alvast oen lesje gohad dat hem waarschijnlijk zal lecren zich in 't ver volg meer parlementair ten opzichte van zijne politieke tegeiietaudors uit te laten. Ds. H. Thomas, lid van. het comité, verzocht ons te melden dat in de j.l. Zon dag gehouden collecte in het kerkgebouw Hooigracht, 2 giften werden gecollccloerd a 1.voor het noodlijdend Oostenrijk. Bij Kon. Besluit van 11 dezer, zijn in gevolge de bepalingen der Woningwet aan de gemeente Leiden voorschotten toege kend van ten hoogste ƒ221.500 en van ten hoogste ƒ880.000, ten behoeve van de var- ■eeniging de Goede Woning aldaar, voor het verkrijgen van bouwterrein en den bouw van 156 arbeiderswoningen, 5 winkelhuizen, 1 werkplaats met bovenwoning, 1 badhuis met 2 bovenwoningen en één pakhuis. Hedenmorgen werd onderhands aan besteed het onderhoud der Rijks-onderwijs gebouwen. Hierbij werd als volgt ingeschreven: P. J. Verhoog f 17.028; J. W. Reijneveld f17.000; D. v. Lith f16.920; A. van Riet f16.693; Splinter Zn. f16.500; Huurman f16.555; T. J. Bik f 16.100; A. J. v. d. Poel f 14.775; Ph. Rosdorf f14525; M. Koert f 14.490; I. J. Planjer f 14.400; H. I. Sluots f14.325. FEUILLETON. Langs den afgrond. 12) m Zij was zoozeer verdiept in haar onder- irerp, dat zij in het geheel niet bemerkte, oe het gelaat van haar vader hoe langer o© meer betrok, naarmate zij met haar erhaal vorderde. Jack luisterde eveneens tilzwijgend toe, nu en dan ter sluiks een blik op zijn vader werpende. Toen zij ophield met spreken, volgde er pen koele pauze, totdat Mr. Tresillian het (stilzwijgen verbrak. „Abigail," sprak hij, „en zijne stem klonk en onheilspellend, „Abigail ik ben ver- en'bedroefdik ben verontwaardigd. Ik had nooit gedacht, dat een kind van mij, jeene Tresillian, zich zoo ver zou kunnen jVergeten om zich in gezelschap van een jtimmermansjongen naar een eenzame plek iop 'het 6trand te begeven. !i „Maar vader, ik ben"zoo begon Abigail hem met verbaasde oogen aanzien- 'de, maar men liet haar niet uitspreken. „Zwijg!" bulderde Mr. Tresillian. „Ik; heb uw verhaal gehoord. Ik verlang geen ■^verontschuldigingen, 't Heeft mij nooit E^aangestaan, dat die kinderen bij ons aam hui6 genoodigd warden, maar uwe moeder was er op gesteld. Nu ziet men wat de ge volgen zijn." „Enoch", viel zijne vrouw hem in de rede, „gij enemt de zaak te hoog op. Go- loof mij daar is niets „Wees zoo goed en laat mij vrij uitspre ken in mijn eigen huis", beet hij haar toe. „Gepast of ongepast, ik verkies, dat er een eind aan dezen omgang zal komen. Denkt gij dat ik mijnen kinderen zal toe staan zich gelijk .te stellen met dat volk?" „Daarvoor behoeft gij-geen vrees te heb ben, wat mij betreft, vader," zeide PauLop verwaanden toon. 't Doet mij genoegen dit van u te hoo ren," antwoordde Mr. Tresillian met een gedwongen glimlach. Gij zijt een Tresillian in merg en been, gij begrijpt uwe positie, en zult anderen wel doen voelen, waar zij staan moeten. Maar Abigail i6 helaas geen Tresillian; zij aard naar hare moeder." V „Die eene Penhale is," vervolgde deze: „Ik zeg niets van de Peahales" zeide hij vergoelijkend. „Het is een oude naam, die eon goeden klank heeft in het graafschap. Maar gij zult mij moeten toestemmen, Ruth dat gij, noch eon uwer familieleden, een sterk ontwikkeld gevoel van eigenwaarde hebt. Gij zoudt evengoed een Beel of een Brown of een Biddy kunnen zijn, wanneer eten u soms hoorde spreken; en in dit op zicht heeft Abigail veel van u. „Abigail is een goed kind," antwoordde hare moeder. „Maar zij is onbedachtzaam", hernam haar vader. „En aan zulk eene dwaasheid, ais waaraan zij zich heden heeft schuldig gemaakt, moet voorgoed een eind komen. Verstaat gij mij, Abigail?" „Ja, vader." „Dus weet gij, dat gij in vervolg geen woord meer met dien Vivian moogt spre- „Geen woord meer, vader?" „Neen! En hem niet eens groeten, wan neer gij het voorkomen kunt. Dat is geen passend gezelschap voor u. Waar zou het heen moeten als kinderen van mijnwerkers zich op één lijn stelden met zoons en doch ters van rijke pachters?" „Maar hij is zoo welopgevoed, en hij beeft zulke goede manieren," waagde Abi gail hier bedeesd tegen in te brengen. „Dat verandert niets aan de zaak," luid de het strenge antwoord. „Ik heb u nu eenmaal gezegd, (Jat gij niet met hem om ■moogt gaan, en niet met hem moogt spre-, ken, als ik er niet bij ben, en ik verwacht dat gij mij gehoorzamen zult. Ga nu naar uwe kamer." Met neergeslagen oogen en bevonde lip pen voldeed Abigail aan dit bevoL Jaok •volgde haar. „Afcie," zeide hij, zoodra de deur achter hen gesloten was,", gij hadt u dit alles kun nen bnsparen, indien gij naar mijn raad geluisterd had. Vader is half dol van •kwaadheid en ik kan hem geen ongelijk go- ven. Ik begrijp niet, hoe gij er pleizier in kunt hebben met zoo'n gemeenen jongen om te gaan." „Gemeen!" riep Abigail met fonkelende oogen. „Hij is evenmin gemeen als gij ol ik. Hij is door en door fatsoenlijk." ,,'t Mocht wat!" antwoordde Jach uit do hoogte. „Gij praat als een kind. Mij mot een timmermansjongen te vergelijken!" „En waarom niet!" vraagde Abigail, tor- wijl hare oogen vol tranen schoten. „Ik begrijp niet, waarom het werk van een pachter eervoller is dan dat. van een tim merman." „Dat begrijpt gij niet, omdat gij eon onnoozel kind. zijt," sprak Jack met min achting. I „Het is nu al de tweege maal, .dat-gij mij een onnoozel kind jnoemt," zeide Abigail terwijl zij een kleur kreeg van boosheid, „Hoe zoudt gij het vinden, indien ik u met dezelfde munt betaalde, en u een wijsneus noemde!" Een oogenblik staards hij haar verwon derd aan; toen zeide hij: „Abie, ik schaam mij over u. Het wordt tijd, dat gij naar school gaat om goede manieren to loeren." „En ik verbaas mij over u," antwoordde zij, hem uitdagend aanziende. „Gij vindt ec rivets in om mij leelijke namen te geven,- maar wanneer ik hetzelfde doe, dan zijt gij beleedigd." „Omdat het leelijk staat voor een rneia- je," zeide hij. „En niet voor een jongen? vraagde zij. „'t Kan mij niet schelen, hoe gij er ovoc denkt ging zij voort, „maar ik moet u zeg?» gen, dat ik de mainêr, waarop gij Paul Vivian behandelt „laag" vindt. Gij zift altijd goede vrienden geweest. Hij heef! zich altijd fatsoenlijk gedragen." „Paul Vivian is een pummel," zei JacU op sarrenden toon. Neen, dat is hij niet," riep Abigail hef tig. Zij was boos, en liet zich niet uit heti veld slaan. ,,'t Zij hoe 't zij," hernam Jack, „de ouda heer heeft een eind gemaakt aan dien on zin, en ik vertrouw, dat gij meer naar hem zult hooren» dan naar mij." v (W ordfevervolgd.)!

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1