Dagblad voor Leiden en Omstreken. STADSNIEUWS. Langs den afgrond. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN Iste JAARGANG. - DONDERDAG 20 JANUARI 1921. - No. 247 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 R KWARTAAL 6 12.50 r IR WEEK10.19 ANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 Werkloozen-verzekering. In hot „Kath. Sociaal Weekblad" schrijft Alphons de Ley the: i Worden do uitkeeriugen uit de werk- loozenka-s&en thans sto.p gezet, dan zou dit do doodsteek zijn voor de werkloosheidsverzekering. Welk ver- rouwen zouden de arbeiders er nog in dij ven bezitten? Velen hebben nu drie, vier, vijf jaren hun premie betaald en waren nimmer werkloos. Thans komt i de crisis, en voor hen daardoor de I werkloosheid. Ze zijn genist: althans 70 pet. van hun loon zullen ze ontvan- i 'gen, „Neen, zou nu het kasbestuur moeten zeggen, gij krijgt niets; wat gij hebt betaald i6 reeds door de an deren, die vroeger werkloos werden, opgemaakt. .Voor u is er niets moer in de kas." 't I3 duidelijk, dat die man in de toekomst niet veel meer voor de werk loosheidsverzekering zal voelen! Dein zijn er overwegingen van open bare orde. De ervaring in het buiten land heeft ons geleerd, hoe gevaarlijk een tijdperk van algemeene werkloos heid is. Er komt een wanhopige stem ming onder de arbeiders. Wat hebben ze nog te verliezen? Willig leenen ze het oor aan gewetenlooze opruiers. Zoo ontstaat een toestand, die zwanger gaat van groote gevaren." Uit deze opmerkingen blijkt opnieuw dat ij met de werkloozenverzekering toch genlijk op den verkeerden weg zijn. Het gaan niot aan, zooals van zekere zij- gedaan wordt, de lasten hieraan verbon- ra maar zonder meer op het Rijk te schui- ra, zoodat de verzekering feitelijk niet an- ers i6 dan bedeelinj» van werkloozen uit openbare kasson. Maar het mag ook niet voorkomen, dat ij die zich jarenlang opofferingen getroos- en en premies bet-aalden, ingeval van rerkloosheid de vruchte danarvan niet zou- pn plukken. Het verzekering s-karakter zal per op den voorgrond moeten komen. I En dan door samenwerking van werkne- tters en werkgevers. Het is billijk dat ook het bedrijf een deel tan deze risico draagt. Karakters onder do Z.-Afrikaansche voortrekkers. Met dit onderwerp trad Woensdagavond voor de ong. Vereen. jjp-G. G. alhier op Dr. S. O. Los an 's-Gravenhago. Een man van karakter, aldus spr. ia volgens Jeneraal de Wet, iemand die men kan vertrou wen in donker. Iemand wiens zioleleven vast 6 geworden. Het trekt, de aandacht, dat wie karakters oekt. zich moet begeven naar Z.-Afrika. Men :ou zo veeleer zoeken in 't verlichte Europa, dan n dat donkere werelddeel. Hoe komt het dat do boeren zulke groote ka- 'akters bobben voortgebracht? Naar epr. meent >mdat de karakters daar gevormd ziju naar Bij- >elech model, terwijl de z.g. „cultuur-karakters" eveel vreemde elementen hebben. De zielkunde van den modernen tijd beschouwt het karakter als een mengsel. Men hecht meer waarde aan een geboorte-karakter, dan aan oen gevormd karakter. De boeren echter beschou wen het leven als een leerschool waarin gevormd worden mannen en vrouwen, die geleid door GocU geest tot karakters worden, die inen vertrouwen kan in donker. Op de vraag hoe wij karakters moeten vor men, acht spr. het niet ongepast do Bijbelscho karakters te bespreken en te laten uitkomen hoo de boercu zich naar die karakters hebben ge vormd. In het O. T. ontmoeten we allereerst de z a c hl- FEUILLETON. 7) - Vijf jaar nadat haar echtgenoot het dorp verlaten had, kwam Nicolaa6 Bray op het .werk te Wheal Anthony. Mary had haar ouden aanbidder in geen acht jaren gezien, en teen zij hem nu terug zag, kon zij ter nauwernood haar oogen gelooven. Was dit. de man aan wien zij haar jeug dig hart geschonken had? Dit het ideaal, waarvan zij zoovele jaren de herinnering had bewaard? Helaas! hoe was de afgod ,van zijn voetstuk gevallen. Hoe was het mogelijk, vroeg zij zichzelf, dat zij dezen ruwen luidruebtigen man met zijn grof zin nelijk gelaait ooit had kunnen liefhebben. .Was het ter wille van zulle een man, dat zij haren braven, geduldigen echtgenoot tot ballingschap veroordeeld had? 1 De arme Mary sloot zich den ganschen middag in hare kamer op, en weende tot dat de bron harer tranon opgedroogd scheen. Eindelijk waren haar de oogen ge opend. Eindelijk zag zij haren echtgenoot in zijn ware gedaante, een man uit duizen den, te zachtmoedig om wrok te koesteren) le edel en te onzelfzuchtig om zich op te moedigen. De Bijbel leert tweeërlei zachtmoe digheid, passieve en actieve zachtmoedigheid. Do eersten zijn zij die niet anders kunnen, omdat hun de middelen ontbreken, zooals we dat ►zien bij kinderen. Soms worden in hot O. T. de zachtmoedigen verwisseld met de armen en ellendigen. Dit zijn de gedwongen zachtmoedigen wie het ontbreekt aan de middelen om hun recht te verwerven. Do zachtmoedigen in de zaligsprekingen zijn de gedwongen zachtmoedigen wier rechten ver trapt worden en die daarom vertrouwend het oog richten op den Vader. De tegenstelling van zachtmoedigheid is de boosheid, wat in verband wordt gebracht met het handelen in jeugdigen overmoed. Dit is liet karakter van den zondaar die God niet noodig heeft, maar in eigen kracht staat. De actieve zachtmoedigen zijn ook' prachtige karakters. De passieve zachtmoedigheid vinden wo bij een Jacob die zich tegen het onrecht niet ver dedigt maar worstelt met zijn God. De actieve zachtmoedige, die 't is door zelfbedwang, is Mo- zcs. De moderne wetenschap beschouwt deze karak ters anders en spreekt bij de eersten van gevoels- meuschen en beschouwt de laatsten als 't ver legen, schuchtere type. Waar vinden we nu deze karakters in onzen tijd? De Boeren hebben dit type bewaard. Ze zijn gevormd met en door den Bijbel; ver van de beschaving, omringd door duizende vijanden, zoeken ze hulp bij God alleen. Verschillende van deze voortrekkers werden door spr. in sobere be woordingen geteekend. Het land is bedekt met bloed en tranen maar zij hebben volgehouden, omdat ze zachtmoedig waren, omdat ze het Bij- belsche type in zich hadden opgenomen. Zie die zachtmoedige karakters die inzichzelf geen kracht vinden maar do handen naarboven .uitstrekken, dat zijn de wereldveroveraars die do aarde zullen beërven. Naar dat .voorbeeld moe ten onze jongelingen worden opgevoed. Een tweede type wordt in het O. T. aangeduid als het rechtvaardige. Men heeft in ver band hiermede geeproken van „muurkarakters", die van geen wijken weten en „deurkarakters", die meegeven. Do eersten worden genoemd de rechtvaardigen. Later is die naam meer algemeen geworden, maar toch leeft die oude opvatting nog na. In hot N. T. wordt do Heere Jezus bij voor keur genoemd do rechtvaardige. In do zaligspre kingen is sprake van een hongeren en dor sten naai1 de gerechtigheid wat wil zeggen dat betruit het diepste wezen voorkomt. De rechtvaardige is ook de barmhartige die opkomt voor het recht der verdrukten. De moderne zielkundo zegt: dit is een sociaal type. Neen, zeggen wij tot de jongelingen, zoo komt ge er niet. De rechtvaardige is hij die naar Bij- bolsch model wordt gevormd in de leerschool van het recht Gods, die bezorgd is voor de eere Go ls en het recht der armen. Deze karakters vinden wij bij de Boeren. Zij vroegen niets dan vrijheid om eigen roeping naar eigen inzicht te vervullen. Vandaar dat zij kon den strijden den grooten strijd voor vrijheid enr recht, waarbij slechts 3000 boeren vielen, maar die 22000 graven van vrouwen en kinderen vulde. Toch blijven de boeren vertrouwen dat G01L hun recht zal doen, wat reeds aanvankelijk ge schied is toen de boerenbeul Kitchener wiens graf tevergeefs gezocht wordt", den dood in de golven vond. •Tot zulke karakters moeten onze jongelingen worden gevormd. De samenvoeging en de toepas sing van het zielkundig materiaal, ons mede door do moderne zielkunde versteekt, moet ge schieden bij het licht van den Bijbel. Aan zulke karakters hebben Kerk en Vader land behoefte. Een derde type is de w ij z 0, waarbij spr. denkt, aan Paul Krugcr. Feitelijk is er in den Bijbel, maar één Wijzo, Jezus Christus, maar er zijn toch ook betrekke lijk wijzen, die het hart in de rechterhand heb ben en. de oogen in het hoofd, zooals het O. T. zegt. In het N. T. zijn het do reinen van hart. die wandelen met een oprecht en goed geweten yoor God. dringen, waar hij niet beheerd werd, al was het. in zijn eigen huis. Niemand heeft, ooit geweten, wat zij se dert dien dag geleden heeft, want zij liet niemand een blik in haar binnenste slaan. Maar het Woord van God was in haar niet géworden tot een levende kracht- Haar hoogmoedig en eigenzinnig hart wist van geen buigen. Zij zocht kracht in haren trots, en hield hare buren nog moer dan vroeger op een afstand. Veor David werd zij hoe langer hoe toegevender, voor Paul daarentegen steeds strenger. Mary Vivian was in Penwharf gezien. Het geld, dat haar man geregeld toe zond gebruikte zij om hare woning te laten opknappen, en nieuwe meubels aan te schaffen, waarbij zij met veel smaak te werk ging. Zij zelf en hare kinderen wa ren altijd netjes gekleed. Bovendien was zij beschaafder dan de meeste dorpelingen, en sprak zij zoo weinig mogelijk het platte dialect van den omtrek. Een en ander was waarschijnlijk oor zaak, dat Paul en David Vivian steeds een uitnoodiging kregen voor het jaarlijksche kinderfeest te Rosvalleen, waarop de kna pen zich reeds lang te voren verheugden. Bij gelegenheid van dit kleine feest had het jonge goedje toegang tot het geheele Paul Kruger, was een wijs man, ongeletterd, zooal3 hij zelf zeide, maar niet ongeleerd, wak met enkele voorbeelden werd geïllustreerd. Naar dat type uit den Bijbel geput moeteD onze jongelingen zich richten. Ze moeten niet worden wat de moderne zielkunde van hen wil maken: „intelecfueelen,,' die topzwaar worden en m oenen dat ze de wijsheid in pacht hebben en hebben noodig mannen dio de wijsheid van hen ontvangen. In het N. T. is tenslotte nog sprake /an den goes tel ij ken monsc-h; spr. geeft alleen erkelo wenken ran cHt prachtige karakter verder te kunnen onderzoeken. Het zijn de volwassenen in het geloof,-de vol maakten bedeeld met geestesgaven om te onder scheiden en te leoren. Het zijn die geloovigoii, dio op den weg der heiligmaking het verat zijn gevormd, waarvan Paulus hot type is en die toch erkennen, dat ze nog slechts een klein be ginsel der gehoorzaamheid bezitten. Het is het karakter dat de O. T. typen in zich vereenigt, maar aangevuld mot de liefde van Christus. Ook deze karakters, worden nog bij de Boeren gewonden, al moet erkend, dat hun aantal ver mindert. De Europeesche beschaving ie gekomen, do Bijbel geraakt op den achtergrond, de .karakters" worden zeldzamer. Maar toch ze zijn er neg, de harten van goud, die nog leven bij het woord van God. Naar dat voorbeeld moeten ook onze Jonge lingen worden opgevoed en gevormd tot geeste lijke karakters als een Paulus. Nadat enkele vragen waren gesteld en beant woord, werd de vergadering door den V 0 0 r z. van „Obadja" die ook een openingswoord had gesproken, met een woord van dank aan den spre ker, die daarna voorging in dankzegging geslo ten. Het was een kostelijke avond. Do aanwezigen hebben Yeel genoten. Beroepskeuze. Door de R. O. R. (Raad voor Opvooding van do Rijpere Jeugd) te Leiden is een Yoorloopige Commissie ingesteld om zoo mogelijk te komen tot oprichting van een Informati e-b u r e a u voor Beroepskeuze ten bohoeve van de rijpere jeugd. In deze Commissie zijn benoemd en hebben zitting genomen o.a. do heeren: T. S. Goslinga. J. P. Vergouwen. jW. v. d. Brink. J. B. H. Grootenhuia. J. H. Waltez. „Het Millioen." Voor .bovengenoemd doel kwam heden bij ons in, door bemiddeling van Ds. H. T. f 5.50 benevens twee inteekenbiljetten, af gegeven bij den secretaris der lciesvereeni- ging „Nederland en Oranj" de heer G.- Mi- zée alhier. Een zeldzaam jubileum. Aanstaanden Zaterdag, den 22sten Ja nuari, herdenkt onze stadgenoot, de heer J. van Leeuwen, dat hij voor zestig jaar in dienst kwam in de borstelmakerij van den heer Mizée alhier. 'Nog altijd vervult hij trouw en ijverig zijn plicht. Die dag zal voorzeker niet on ongemerkt voor hem voorbijgaan. Woensdagmorgen had een zékere C., op den Stationsweg het ongeluk bij het uit stappen uit de tram door de gladheid te vallen, waarbij hij een bloedende been wond opliep, zoodat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen, en eenige dagen rust zal moeten nemen. De heer G. Boon, wethouder te Oegst- geest heeft het Diakonessenhuis waar hij gedurende eenigen tijd verpleegd werd ver laten en is op zijn verzoek naar zijn wo ning overgebracht- De toestand van den patient blijft, hoogst zorgelijk. huis, en behoefde men zich niet tot eene enkele kamer te beperken, 't Was een heer lijk huis om pret te maken, met zijn lange gangen, donkere portalen, en gezellige hoekjes, waartoe een ieder dien namiddag vrijen toegang had. Later op den avond kwam Mary Vivian om de jongens te halen, maar eerst moest zij oen poosje bij Mrs. Tresillian komen zitten, om naar de spelende kinderen te kijken. „Wat hebben ze een pleizier," zeide zij, met welgevallen naar 'haar eigen jongens ziende. „Ja, 'fc 16 een aardig gezicht", antwoord de Mrs. Tresillian. „Mijne Abigail en uw. Paul schijnen het samen goed te kunnen vinden."' „Ik "vrees, dat Paul te vrijpostig wordt", antwoordde Mary Vitian op afkeurenden toon. „Hij moet niet vergeten waar hij zich bevindt- Kinderen moeten niet uit het oog verliezen, wat zij aan hunne meerde ren verschuldigd zijn." „Neen, zoo moogt gij niet spreken," viel Mrs. Tresillian haar snel in de rede. „Ik hoop, dat mijne kinderen zich nooit op hunne meerderheid zullen laten voorstaan. De hemel houdt geen rekening met de ge boorte. Uwe kinderen en de mijnen staan gel ijk. V In de plaats van deal heer S. Anema die in verband met zijen benoeming bij het schooltoezicht ontslag nam als leeraar in de Nederl. taal en letterkunde aan de Chr. H. B. S, alhier, werd als zoodanig met ingang van 1 April a. 6. benoemd de heer J. van Ham, Docts. in de letteren te Utrecht. Ds. J. W. Groot Enzerink, te Leeuwarden, beroepen hij de Ned. Herv. Kerk te dezer stede is gelukkiger geweest met het haren van eene woning dan zijn voorganger Ds. Portgens, die in dezelfde vacature beroepen was. Z. W. Eerw. zal een huis betrekken op den Witten Singel, naast het gebouw, der Chr. H. B. S. Zijn overkomst kan daardoor spoedig, vermoedelijk begin Mei, worden tegemoet gezien. Op het Cry-ogeten Laboratorium van prof. Kamerlingh Onnes alhier, zijn thans twee Japanec.he geleerden werkzaam tot 't verrichten van wetenschappelijke onderzoe kingen en om zich onder leiding van prof. Kamerlingh Onnes verder te bekwamen. Het zijn dr. Sameshima, physico-chemicus, en dr. Ishida, phy6icus, beiden lector aan de universiteit in Tokio. Dr. Ishida is ook 6 jaar bij prof. Millikan aan de universi teit te Chicago werkzaam geweest. Ook i6 eenige dagen geleden voor het zelfde doel een Engelschman alhier geko men, namelijk de heer Verschoyl, chemisch ingenieur in dienst van de chemische fabrie ken der firma Brunncr, Mond en Co. te Northwich. Naar wij vernemen zal bij de uitvoe ring van de Christel. Muziekvereeniging „Polyhymnia", op 15 Februari a. s. de Christel. Zangvereen. „Ex Animo", hare medewerking verleeenn door het zingen van een zestal liederen. -—Den len Februari a.s. hoopt P. J. Oostveen, Amanuensis le klasse aan de Universiteitsbiblio theek, den dag te herdonken waarop hij 40 jaar geleden, op voorspraak van den thans emeritus professor Dee, als tijdelijk klerk werd aangeno men, welk tijdelijk verhand in 1906 door eene vaste aanstelling werd vervangen, waarna op 1 Januari 1918 zijne benoeming tot Amanuensis volgde. Alhoewel hij niet direct met hot publiek .in aanraking komt, is hij toch voor velen indi rect de vraagbaak geweest bij hunne onderzoe kingen. Yoor particulieren en wetenschappelijke instellingen vervaardigde hij menige catalogus of waa medewerker daaraan, terwijl in 1918 in op dracht van het Curatorium der Thorbecke-Stich- ling van zijne hand vorscheen: Alphabetische Catalogus der hoeken aangekocht voor rekening der Thorbecke-Stichting. We twijfelen niet of het zal den aanstaanden jubilaris op dien dag niet aan blijken van be langstelling ontbreken. fDe storm die deze week in ons land veel heeft vernield, heeft in Leiden onbeduidende schade aangericht. Alleen is o.a. door den winddruk de spiegel ruit van het Kleedingmagazijn van de Firma J. v. Gulik en Zonen Nieuwe Rijn alhier, gebro ken. Met het oog op het gevaar van invallen is do ruit tusschen' het raamkozijn met _planken ge schraagd. De Amsterdamsche Raad. De burgemeester van Amsterdam had gisterenmiddag een langdurige conferentie met do leiders der verschillende gemeente- raads-fracties, de heeren Van den Berg, Diepenhorst, Ter Haar, Yan Lingen, Sohel- tema, Stahle Van Tienen en Vliegen, ten einde de wijzigingen te bespreken, aan te „Het 16 zeer vriendelijk van u zoo iets te zeggen," zeide Mary zichtbaar gestreeld. „Ik behoef mij dan ook niet over mijne jongens te schamen. David vooral is zulk een best, hartelijk kereltje. Paul daarente gen is dikwijls lastig en ongezeggelijk, en hij geeft zijn broertje niet altijd een goed voorbeeld. Ik hoop dat hij zich beteren zal, wanneer hij wat ouder wordt." „Jongens zijn jongens", antwoordde Mrs. Tresillian, „en het zijn de slechtste niet-, die tintelen van levenslust. Ik voor mij houd Paul voor een lieven, flinken jongen. Maar daar gaat de bel voor het avondeten, ik kan niet langer hier blijven." In de ruime keuken der boerderij waren twee lange tafels aangericht, beladen met spijs en drank en allerlei versnaperingen. Paul Vivian wist zich weder een plaatsje naast Abigail te veroveren, zijn trouwhar tig gelaat glom als 't ware van plezier, en het jonge meisje scheen blijkbaar genoegen te vinden in zijn gezelschap. Voor het -oogenblik werd geen van beiden nog ge kweld door bezwaren omtrent verschil van stand of geboorte. Maar zou dat in de toekomst zoo blij ven? HOOFDSTUK IV. Toen Abigail de kinderschoenen begon te ontwassen, bleek het al meer en meer, ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL f 0.22 1/1 DBS ZATERDAGS I0.B0 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF, KLEINE ADVERTENTIES van hoagatena 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, it- bij vooruitbetaling brengen in het reglement van orde, met het oog op de obstructie-politiek der communisten. De burgemeester wees er in zijn ope ningswoord op, dat het in hoo ge mate wenschelijk is, hem over krachtiger midde len tot handhaving der orde, dan de. thans van kracht zijnde, de beschikking te geven. Naast eenige wijzigingen in het huidige reglement van orde, zal, al6 uitvloeisel der besprekingen, den Baad worden voorgesteld een nieuw artikel m het reglement in te lasscrtien, dat overeenstemt met een artikel van het voor de beraadslagingen in de Tweede Kamer geldende reglement van orde en waarbij de Baad besluiten kan een raads lid, dat zich op ernstige wijze misdraagt en de orde verstoort, uit 's Baads vergader zaal te doen verwijderen. Gezant bij den H. Stoel. Naar het „Centr." uit hoogst betrouw-» bare bron verneemt, zal als opvolger van Jhr. van Nispen tot Sevenaer tot Neder-» landsch gezant bij den H. Stoel worden be-» noemd Jhr. F. E. M. H. Michiels van Ver-» duijnen, gezantsehapsraad te Londen. De heer Michiels van Verduijnen was vroeger reeds gezantschapssecretaris te. Rome. De kolendistributie. De rijkskolendistributie heeft alle groote verbruikers in een rondschrijven er nog eens aan herinnerd, dat de distrabutie van Duitsche kolen is vervallen van 1 Januari af, en dat zij met ingang van 17 dezer ook heeft opgehouden Limburgsche kolen te distfibueeren. Thans is derhalve de aan koop door de groote verbruikers van alle kolen vrij en zal de Kodibu geen toewij zingen meer doen. De groote verbruikers dienen zich voor hun behoefte aan kolen rechtstreeks te wenden tot. de importeurs en producenten. Vanzelfsprekend zullen Jus geen formulieren voor het opgeven van ver bruiken, voorraden en aanvragen meen worden toegezonden. De distributie van kolen door Kodibu zal zich verder nog uitsluitend bepalen tot het toewijzen van z. g. goedkoope stukken en eibriketten aan de Brandstoffencommissies. Practische examens. Op 7 Februari en volgende dagen zal te Leiden, Utrecht, Groningen en Amster dam gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van de practieohe examens van arts, alsmede te Utrecht tot het afleggen van de practische tandheelkundige examens en van de theoretische tandheelkundige examens. Storm en Hoogwater. De storm dae de laatste dagen, over ons land woedde, Beeft veel schade ,te weeg gebtraebb. Vele plaatsen hebben last .gehad' van het opgestuwde water. Door den zeer sterken N..-W. storm werd het Zwarte Water zoo sterk opgestuwd ,dat het .gisternacht an de straten van Zwolle vloeide. In vele straten stond het water te gen de huizen aan, waardoor de bewoners de huizen niet konden verlaten. Enkele scholen moesten worden gesloten en eenige fabrieken stopgezet. Uit 't Noorden van de provincie Utrecht waar een overs brooming heeft plaats gehad schrijft men over het water - De overstrooming, die e enigszins lverin- nert aan die van 5 jaar geleden, heeft lang niet dien catatrophalen omvang. Het is de overstrooming die meermalen pleegt voor te komen bij dezen wind en dezen water stand. Wanneer men spoort van Amersfoort naar Hilversum, ziet men de laaiden rechts vin de lijn geheel 'blank staan, terwijl ook li des enkele vakken geheel .overstroomd zijn, zoo dat men het water ziet doordringen .tob aan den voet van de bekende Naald bij Soest- dijk. In dit gebied 'liggen weinig huizen en de woningen die er zijn, liggen op hoogten, dat zij den zachten, vriendelijken aard harer moeder geërfd had, terwijl zij deze nog overtrof in uiterlijke bekoorlijkheden. Wijd en zijd hoorde men niets dan goed van Abigail, en dat niet omdat zij de dochter van den rijken pachter Tresillian was, maar ter wille van haar beminlijken ongekunstelde persoonlijkheid. In al haar, doen en laten, in haar geheele voorkomen was zij de eenvoud en natuurlijkheid zelf. „Abigail weet niet wat hoogmoed is," zeiden de lieden van Ponwharf dikwijls tot; elkander. „Zij is zoo nederig alsof zij da dochter van een gewonen mijnwerker was, en niemand zou zeggen, dat zij in zulk een mooi gfoot huis woont." Inderdaad dacht Abigail er ook nooiti aan, dat zij in een grooter huis woonde^ en dat zij van beter stand was dan de ove rige dorpelingen. Haar broeder Jack daar entegen was' er niet weinig trotscb op een Tresillian van Bosevallien te zijn. Dit feiti liet Abigail volkomen onverschillig. In haar eenvoudig gemoed was gcene plaata voor dergelijke overdenkingen. Wanneeu de mcnschen maar goed* en vriendelijk war ren, en God en hun' naasten liefhadden wat deed het er dan toe of zij in een groof of in een klein huis woonden?, )(Wordt vervolgd)* j

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1