Dagblad voor Leiden en Omstreken. IDS MAN abonnementsprijs IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN ?ER KWARTAAL 12.50 PER WEEK10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.00 Iste jaargang. - MAANDAG 17 JANUARI 1921. - No. 244 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. TELEFOON INT. 1278 advertentie-prijs i'ER GEWONE KEGEL 0.22 IK DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEt KLEINE ADVERTENTIES tui hooestmt 30 voord*. 50 ui!Zaterdag '3 !- bij vooruitbetaling -! V Werkloosheid. Eet maatschappelijk organisme wordt door een ernstige ziekte bedreigd. Nog betrekkelijk kort is het geleden dat ■van alle kanten geroepen werd om pro ductie en nogeens productie en thans zien we het droeve verschijnsel dat overal de productie wordt stopgezet of zeer sterk beperkt. De bladen staan eiken dag vol met be richten omtrent fabrieken die gesloten .worden, werklieden die worden ontslagen cf voor wie de arbeidsduur wordt verkort Verschillende oorzaken werden hiervoor aangegeven. De lagere loonen en de langere werktij den in andere landen, en vooral de lage geldkoersen maken het mogelijk dat tal van artikelen goedkooper uit het buiten land kunnen worden ingevoerd, dan ze hier gefabriceerd kunnen worden. Daarbij komt dat het publiek, in de hoop dat do prijzen zullen dalen, zoo weinig mogelijk inkoopt en dat ook de winke liers die met een eventueele prijsdaling wel rekening moeten houden, hunne inkoopen tot het uiterste beperken. En de fabrikanten op hun beurt, hebben er geen belang bij hunne voorraden die ze ptraks misschien met verlies van de hand moeten doen, zonder oondzaak te vergroo- tcn. En zoo neemt de werkloosheid steeds grootore afmetingen aan en staan lstrak6 duizendo werklieden ledig op de markt des levens en missen duizende gezinnen, hunne vooral in dezen tijd zoo onontbeerlijk inkomsten. Wij mogen hierover niet lichtvaardig heenglijden. Deze werkloosheid beteekent niet alleen yoor de betrokken gezinnen, maar ook yoor heel onze samenleving een ernstige tamp. En de groote vraag is thans op welke Wijze de werkloosheid kan worden beperkt en do bittere nood kan worden gelenigd. De pogingen tot werkverschaffing die bier en daar worden gedaan hoe goed ook bedoeld kunnen slechts weinig in vloed uitoefenen. Bovendien heeft de werk verschaffing menigmaal dit bezwaar, dat allerlei nuttelooze en improductieve ar beid wordt vorricht, die de werklust niet prikkelt on allerminst een verheffen den in vloed uitoefent. Voor do georganiseerde arbeiders, die bij een werktoozenkas zijn aangesloten, wor den althans de eerste weken vrij belangrij ke uitkeeringen verstrekt.. Tal van arbeiders zijn eohter langzamer hand „uitgetrokken", terwijl de kassen ondanks dc zeer belangrijke bijdragen van do regeering uitgeput raken. Van verschillende kanten wordt nu pres sie op de regeering uitgeoefend om da kassen in staat te stellen roet de uitkeerin gen voort te gaan, daar de betrokkenen andera genoodzaakt zijn tot de armenzorg hun toovluchfc te nemen, wat tot eiken prijs moet worden voorkomen. Nu is dit laatste ongetwijfeld voor hen die werken willen en kunnen een zeer harde zaak. Vergeten wordt echter, dat het toch eigenlijk weinig verschil maakt of men via de werkloozenkas een toelage uit 's Rijks kas ontvangt of op andere wijze onder steund wordt. Ook wordt er op aangedrongen eeli re geling te treffen dat ook de werkgevers in de werkloosheidsfondsen bijdragen. Een punt. waarover te praten valt maar waar mee dc werkloozen thans nie-t zijn geholpen. Do beste oplossing zal altijd zijn indien de werkgelegenheid zij 't dan ook met financieele opofferingen, wordt uitgebreid. Particulieren, gemeenten en andere of ficieels lichamen kunnen hiertoe medewer ken door werkzaamheden die toch noodig zijn, niet uit te stellen. Langdurige werkloosheid beteekent toch niet alleen financieele schade maar heeft ook licht geestelijke depressie tengevolge. Ook de werkgevers hebben hier een taak. Er zijn gevallen waarin de nood tot ge- heele of gedeeltelijke sluiting dringt. Maar wanneer na een bloeiperiode, waar in misschien schatten verdiend werden, zich donkere wolken vertoonen, en men begint dan met dezen last te leggen op de schou ders van de werknemers, dan mag dit uit zaakkundig oogpunt te verdedigen zijn, maar uit zedelijk oogpunt niet. Ook hier moge het: draagt elkanders lasten en vervult alzoo de wet van Christus in toepassing worden gebracht. STADSNIEUWS. Openbare Vergadering „Obadja." Door de Jongelingsvereeniging „Obadja" alhier wordt op Woensdag 19 Januari a. s. in bet kerkgebouw Hooigracht eene open bare vergadering gehouden, waarin als spreker hoopt op te treden Dr. S. O. Los, voorheen hoogleeraar aan de Universiteit te Potchefstroom (Zuid-Afrika) thans be roepen predikant bij de Geref. Kerk te 's-Gravenhago. Zooals men zich herinneren zal, zou deze samenkomst reeds gehouden zijn den 24en November des vorigen jaars. Op dion datum wer-d evenwel ook de propaganda-avond gehouden van „Neder land en Oranje" in de Graanbeurs. De jon gelingsvereeniging is toen zoo welwillend geweest, hare bijeenkomst, ter wille van het welslagen van den propaganda-avond af te lasten en tot. later uit te stellen, nadat zij hiertoe de medewerking van den geachten spreker had verkregen. Waar thans deze vergadering zal plaats hebben- mogen wij verwachten dat velen onzer lezers en lezeressen uit waardeering voor deze betoonde inschikkelijkheid Woensdagavond in do Hooigrachtkork aanwezig zullen zijn. Afgedacht echter hiervan wekken wij gaarne tot bijwoning op. Dr. Los is geen onbekende! Voor zijn vertrek als hoogleeraar naar Zuid-Afrika, was hij predikant te Hilver sum en mocht meermalen tijdens zijn ver blijf hier te lande, don oud-President van Transvaal, Paul Kruger, onder zijn gehoor hebben. Kort na het beëindigen van den Boeren oorlog, vertrok Dr. Los naar Potchef stroom en heeft een reeks van jaren onder en met het Zuid-Afrikaansohe volk geleefd. Wanneer dus a. s. Woensdagavond Dr. Los zal spreken over „Karakters onder de Zuid-Afrikaansche voortrekkers, dan zeg gen wij niet te veel dat een bij uitstek des kundig man voor ons zal optreden, die on getwijfeld interessante dingen zal kunnen meedeelen over een volk, zoo nauw verwant aan hot Calvinistisch volk van Nederland. Laten wij het waardeeren dat onze jon gelingsvereeniging tot het beleggen van deze bijeenkomst het initiatief nam. Worde hare moeite met een stampvolle kerk beloond. De kort geleden alhier opgerichte vereeniging „Burger Pro Rege", die reeds circa 200 leden telt, heeft naar wij verne men in verband met de op 16 Februari a.s. in te lijven dienstplichtigen hare werk zaamheden met kracht aangevangen. Door het bestuur zijn maatregelen ge nomen de adressen der in te lijven mili ciens in Leiden en omgeving te verzamelen, alsmede de plaatsen waar deze in garni zoen zullen komen. Door persoonlijk bezoek aan de a. s. dienstplichtigen en hunne ouders zal wor den getracht hen bij de inlijving onder de leiding ne brengen van de christen-militai ren, die hun, voor zoover zij daarin kun nen slagen, verder zullen leiden naar de militaire tehuizen. Tevens is besloten, zooveel mogelijk con tact en samenwerking te krijgen met het bestuur van het Mil. Tehuis alhier, aange zien de arbeid vau burger „Pro Rege" zich uitsluitend om het tehuis concentreert. Ook vernemen wij, dat het aantal be stuurders, vanwege de omvangrijkheid der werkzaamheden, met 2 leden zal worden uitgebreid. Donderdag a. s. geeft de Christelijke Gjunnastiek- en Schermvereeniging „Jahn" alhier, in de Stadsgehoorzaal haar tweede uitvoering, of zoo als de vereeniging het zelve zegt, haar 2e Turnavond. Het rijk voorziene programma vermeld, vrije oefeningen, vlagoefeningen, standen, schermen, epringrietoefeningen, sluiersprin- gen, toestelt urnen, touwtrekken enz., ter wijl bovendien nog een knotsen boogrei en een zangrei zal worden gegeven. Er zal dus veel te zien en te genieten zijn, en wij mogen verwachten dat één en ander onder de bekwame leiding van den directeur die meermalen bij andere gele- geheden, toonde een uitstekend leermeester te zijn, goed* zal slagen. Moge „Jahn" a. s. Donderdagavond een volle Stadszaal hebben. Mej. L. van der Reijden alhier, slaag de voor het examen Duilscbe Handelscor respondentie. In do Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen: 9 Januari 26 volwassen per sonen en 8 kinderen, totaal 34; 10 Januari resp. 31 en 9 totaal 40; 11 Januari resp. 32 en 9, totaal 41; 12 Januari resp. 33 en 9, totaal 42; 13 Januari resp. 33 en 9, to taal 42; 14 Januari resp. 31 en 9 lataal 40; 15 Januari resp. 31 en 9, totaal 40. Tot bureelambtenaar ter inspectie Leiden van het Rijksschooltoezicht is met ingang van 1 Februari a. s. benoemd de heer J. J. A. Sendee onderwijzer aan een. Chr. School te Goe? Op 15 Januari waren bij de gemeente lijke arbeidsbeurs ingeschreven 521 perso nen, waaronder 124 sigarenmakers, 75 losse werklieden, 55 schilders, 37 opperlie den, 31 grondwerkers, 15 bankwerkers, 13 timmerlieden, 11 behangers, 8 kleerma kers, 8 broodbakkers, 8 bussenmakors, - 7 lompensorteerders, 7 sigarensorteerders, 6 loopknechten, 5 magazijnknechten, 5 kell- ners, 5 warmoeziers, 5 katoendrukkers, 5 electriciens, 4 betonwerkers, 4 metselaars, 4 meubelmakers, 4 metaalslijpers, 4 6cheepssmeden, 4 metaaldraaiers, 4 bloe misten, 4 schippers, enz. Naar wij vernemen werden gisteren* morgen in 't kerkgebouw aan de Oude Vest van" de Geref. Kerk alhier, twee extra-gif ten gecollecteerd, n. l.f 200 voor de Kerk, en f 200 voor do armen. Op Zondagen 2 en 9 Januari jl. werd in hetzelfde kerkgebouw een bankbiljet van f 100 voor do armen gecollecteerd. Een verblijdend verschijnsel dat in deze donkere dagen in menig opzicht, de offer vaardigheid toch ook niet ontbreekt. Hedennacht te 12.45 uur 'had er een schoor- steenibrand plaats in liet perceel Rijn- en Schiekade 12.3, bewoond door den heer G. Toen de commandant der brandweer ter plaat se kwam, was dc schoorsteen reeds schoon gebrand. Gistermorgen te 8.30 uur werd eeni met paard bospannen wagen van de Melkinrich ting „De Landbouw"' alhier, op den Rijnsbur- gorweg tor hoogte van „Tuinlust" aangereden door een uit Leiden komende electristihu tram. Het gevolg was, dat het rechterachterwicl van •den wagen afknapte. Het ongeval wc-rd ver oorzaakt door de gladheid. Gistermiddag te ongeveer kwart voor vijf uur ontdekte een voorbijganger rook in den kelder van het perceel Maarsmanssteeg 5, be woond door den heer Holswilder. De ontboden politie verschafte zich door het verbreken van het ijzeren rooster toegang tot den kelder, 't Bleek" dat een oude parapluio lag te smeulen, waarschijnlijk doordat een brandend voorwerp door het rooster naar 'binnen was geworpen. De bewoners waren uit- stedlg. Een verder ingesteld onderzoek gaf geen andere resultaten. BINNENLAND. Hofbericht. H. M. de Koningin hoeft benoemd tot haren Kamerheer i. b. d. Mr. A. Baron van Heeckeren van Keil, te Rhederoord bij Arnhem. De Nederlandscho Handelsbalans. Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg do waarde van den. invoer in December 1920 f 299 millioen, die van den uitvoer f 157 millioen en het saldo invoer der halve f 142 millioen. Vergeleken met November 1920, toen het f 114 millioen bedroeg, vermeer-» derde het invoerealdo derhalve weder niet onbe langrijk en wel alleen' door vermeerdering van den invoer met f 28 millioen. In het jaar 1920 hoeft de invoer bedragen f 3333 millioen, zijnde een vermeerdering, in vergelij king met 1919, van f 807 millioon. De uitvoer bedroeg in 1920 f 1702 millioen, zijnde f 291 millioen meer dan in 1919. Gouden en zilveren munten en muntmateriaal is onder voornoemde cijfers niet begrepen. De invoer op entrepot en de wederuitvoer uit entrepot is in 1920 niet meer onder den gewonen invoer en uitvoer begrepen, z.iodat de gunstige Verschillen; voor 1920, vergeleken met 1919 in derdaad grooter zijn. Commissaris det Koningin in Zeeland. Gelijk steeds bij een belangrijke vacature, ko men van alle kanten berichten los over „ernstigo" eandidaten die in aanmerking zouden komen voor Commissaris der Koningin in Zeeland. De „Nieuwe Zecuwscho Crt." noemde als zoo danig de heeren Mr. Zimmerman, burgemeester van Rotterdam; Mr. Dijckmeester, burgemeester van Zutphen en Mr. Dr. Snouck Hurgronje, grif lier der Staten van Gelderland. Volgens „Het Vaderland'1 zou voor het ambt bestemd zijn Mr. R. J. H. Patijri, thans secre taris-generaal en gevolmachtigd minister a'an het Departement van Buitcnlandsehe Zaken. Het Haagsch Corr. bureau verneemt intus- schen uit de beste bron dat dit laatste van allen grond-ontbloot is. Do vervulling van de vacature zal nog eenïgen tijd op zich doen wachten. Intusschen kan hot nuttig zijn, zegt de M a a sb. de aandacht er op te vestigen dat Zeeland ecu rechtsche provincie is. Dc Zaandamsche bedrijvc»-commissic. Vrijdag zijn de ledea van de commissie voor de bedrijven, en do directeur der lichtbedrijvcn, op reis gegaan naar Berlijn, Stockholm, Bergen, Manchester en Londen. Hoewel tot het maken van deze reis reeds eenige weken geleden besloten was, wa3 daarvan in do geimeeDto weinig bekend geworden. Ook de raadsleden waren van hot plan onkundig. Men is er in Zaandam dan ook niet b'cst over te spreken, dat door de Commissie zonder er iemand in to moeien het schijnt, dat ook in do vergadering van B. on W. de zaak niet tor sprake is geweest met hot gemeentegeld wordt omgesprongen'. Van de zijdo van sommige leden der Commis sie wordt de reis verdedigd met een beroep op het feit dat binnenkort groote uitgaven voor do gasfabriek zijn te doen ca nu mecnen zij, dat da ■erantwoordelijkheid van de in te dienen voor-* stollen niet voldoende is gedokt, als zij zich in het buitenland niet van oen en ander op de hoogi te hebben gesteld De reis zal ongeveer veertien dagen dur-m. Geen nieuwe dienstregeling. In verband met een bericht, als zou met ingang van 15 Jan. een nieuwe spoorw.-dienstregeling worn den ingevoerd, vernemen wij, dat dit bericht on-» juist is. In werkelijkheid wordt vermoedelijk eind Januari een herdruk van het bestaands spoorboekje, dus geen niouwe dienstregeling, uit-< gegeven, waarin de kleine wijzigingen, die in elka oorspronkelijke dienstregeling worden aange* bracht, zijn opgenomen, waardoor een volledig overzicht- wordt verkregen. De nieuwe boekjes wijken dus niet af van de groote, bijgewerkte dienstregelingsbjljetten op de stations. Van het uitvullen van treinen is goen sprake. De tegenwoordige dienstregeling Hi'ft dus ge-» handhaafd. De nieuwe Zomerdienslrefioling za! worden in-» gevoerd op 1 Juni a.s. Op dien datum zal op hot geheele Europeesche continent een nieuwe 6poois wegdienstrcgeling worden ingevoerd, waart ne op de laatstelijk gehouden internationale spoorweg-» conferentie te Bern werd besloten. Het tekort van dc C. V. B. Bij informatie is de N. Ct. gebleken, dat de door het Centraal Verrokenkantoor voor Brand-» stoffen overgehouden voorraden steenkool niefl zoo groot zijn als in andere landen b.v. Zwit-i seriand, Denemarken of Zweden, zoodat het. C. V. B. te dezen opzichte niet in zulk eon ongun-» 6tigo positie verkeert. Het totaal kan geschat! worden op een voorraad van ongeveer twee maan-» den. Gedurende eenigen tijd zijn inmiddels reeds on-" derhandelingcn gaande om te komen tot een vorm waarin eventueel de Limburgsche mijnen voor een deel zouden kunnen bijdragen in hot tokort van het C. V. B. De Vrijzinnige fusie. In de Zaterdag gehouden algemeene ver gadering van den Economischen bond werd met algemeene stemmen oen motie van lieti hoofdbestuur aangenomen, waarin het hoofdbestuur werd gemachtigd namens den bond toe te treden tot de nieuw le vor- men partij op den grondslag van het ont- werp-program, dat met medewerking der hoofdbestuursleden der verse billende vrij zinnige partijen is voorbereid. Ook de Liberale Unie heeft zich Zater dag voor de samensmelting uitgesproken.,^ sproken.' Uitvoer van melk en room. De Vereeniging van Zuivel fabrikanten iq' Nederland heeft aan den Minister van; Landbouw verzocht dispensatie to vcrlee- nen van het uitvoerverbod van gesterili seerde melk en room. Ten behoeve van do binneniandsche voorziening acht adr. handhaving van dit verbod van geen nut. Verder heeft deze vereeniging den Mini ster verzocht uitvoervergunningen voor versche melk te verleenen in allo gevallen» waarin deze melk niet noodig is voor de binneniandsche melkvoorziening. Mag deze melk niet worden uitgevoerd, dan wordt zij verwerkt tot boter, die wèl vrij mag worden uitgevoerd. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is aangewezen als ambts gebied te rekenen van 1 September 1920: aan den inspecleur van de Volksgezond heid, die in hel bijzonder ls belast met do handhaving van de wettelijke bepalingen op de uitoefening van de artsenijbereid* kunst en van de Warenwet en met de za ken, rakende de hygiëne van bodem, water en lucht dr. G. Romijn, het'gebied omvat tende de keuringsgebieden voor de locpus- sing van de Warenwet Alkmaar, Haarlem en L e i d c n. feuilleton. Langs den afgrond. 4) Van deze meening liet zij zich door niets afbrengen; en al viel bet haar dikwijls moeilijk het verband to ontdekken tus- schen Paul en het l^waad door David be dreven, toch twijfelde zij geen oogenblik aan dat verband, en Paul werd gestraft terwijl do arme, verongelijkte David be klaagd en getroost en gesust werd, totdat hot kind eenigszins het besef kreeg, dat zijne ondeugden feitelijk deugden waren, en dat hij geen kwaad kon doen. Een dergelijke opvoeding kon niet zon der invloed blijven op het karakter van beide knapen. Te Penwharf zeide men dik wijls, dat Mary Vivian goed op weg was om beiden te bederven, en men bejammerde hot, dat haar man niet terugkeerde om zich met hunno opvoeding te bemoeien. En dat was inderdaad heel jammer, want beide kinderen hadden de leiding van een vaste, maar tegelijk zachte hand noodig. Het moet evenwel gezegd worden, dat Paul zijne klappen met verwonderlijke ge lijkmoedigheid verdroeg. l. Dat hij David in allerlei moeilijkheden bracht leed geen twijfel; hij was twee jaar ouder, en de ander volgde als van zelf zijn voorbeeld. Daarenboven bezat David in 't geheel geen zelfvertrouwen; hij was be schroomd, liet zich licht meosleepen en had niet veel doorzicht, terwijl Paol ferm en moedig was, en tintelde van pret en gui tigheid. Toen Paul zijn tiende jaar bereikt had, was hij ten volle overtuigd, dat hem een dubbele dosis natuurlijke boosheid ten deel was gevallen, en dat 'hij elke straf, welke-men hem oplegde, ten volle had verdiend. 't Was geluideig voor den knaap, dat hij de zaak zoo wijsgeer)g opnam. Ware dit het geval niet geweest, dan had de partij digheid zijner moeder hem misschien ge griefd, en was hij mogelijk opgegroeid met oen gevoel van bitterheid in het hart. Maar hij zag niets van die partijdigheid, welke voor andoren zoo duidelijk was; in tegendeel hij hield zooveel van David, dat hij liever zelf straf ontving dan die door zijn broertje to laten dragen. Menig maal had hij vrijwillig en zonder klagen op school de slagen ontvangen, die op den rug van David hadden moeten neerkomen. Geheel anders was het mot David ge steld, van wien al6 't ware stelselmatig een lafaard, zoo al geen huichelaar, gemaakt werd. Indien zijne moeder geen kwaad in hem zag, dan behoefde hij zieh zelf ook niet stout, to vinden. Met Paul was -het iets anders, die was een ondeugende jongen daar viel niet aan te twijfelen. Hij had dit zijne moeder zoo dikwijls en zoo onophoudelijk hooren zeggen, dat hij het meest gelooven. Aldus groeide hij op in de heilige over tuiging, dat Paul zijn natuurlijke en wet tige zondebok was; on in plaats van dankbaar te wezen, dat zijn broeder zoo menigmaal zijne straf onderging, begon hij het op den duur onredelijk te vinden- wanneer dit niet altijd gebeurde. Op zekeren avond, toen David ongeveer tien jaar oud was, kwam hij eens huilend en jammerend te huis; hij had niet alleen school moeten blijven, maar de meester had hem bovendien een pak slaag gegeven. „Heeft hij u een pak slaag gegeven", riep zijno moeder verontwaardigd, „en Paul ook?" „Neen, Paul niet, die was do eerste van zijne klasse." „Maar ik weet zeker, dat hij evengoed 6traf had verdiend als mijn eigen jongen. Kom gij maar bij uwe moeder on vertel haar alles wat er gebeurd is." Het volgende oogenblik zat David op zijns moeders schoot, en stortte hij zijn hart voor haar uit, terwijl zij zijn verhitte wangen streelde. Hji had een paar poppetjes op zijne lei geteekend, anders niet, en het was vreese- lijk hem daarvoor zoo te 6traffon. „En wie heeft u geleerd poppetjes en beestjes te teekenen, mijn lieveling?" vraagde^de onverstandige moeder. Eensklaps klaarde het gezichtje van Da vid op. Tot nu toe had hij geene mogelijk heid gezien om de schuld van zijn eigen misdrijf op Paul te werpen, maar de vraag van zijne moeder deed eensklaps een licht yoor-hem opgaan. „Dat heb ik van Paul geleerd, moesje," zeido hij opnieuw in tranen uitbarstende. „Ik zou nooit beesten op mijne lei getee- kend hebben, heusch niet, aio hij het mij niet geleerd had." „Neen, dat zoudt gij ook niet, mijn engel," troostte de moeder. Maar ik dacht het wel, Paul steekt er weer achter." Eenige oogenblikken daarna stoof Paul opgewonden de kamer binnen. Hij had met de andere jongens de heuvels afgerend, en het heerlijke spel van den vos in den val gespeeld. Hij tintelde nog van pret. Zijn gelaat nam dadelijk een medelijdende uit drukking aan, toen bij David op zijn moe ders schoot zag zitten. „O, Dayid, hoe jammer, dat gij school moest'blijven; wij hebben zoo'n heerlijks jacht gohad tot. Wheal Antony toe» Gij zoudt er ook plezier in gehad hebben." »,Ja, maar ik kon niet meedoen," huilde David. „Ik begrijp niet hoe gij zoo'n plezier leunt hebben," sprak zijne moedor op ver wijtenden toon, terwijl uw broertje go straft, onrechtvaardig gestraft werd. eq nog wel Hoor uwe schuld." „Door mijne schuld?" vraagdo Poult haar met ongeveinsde verbazing aanzieude. „Ja, door uwe schuld. Davjd raoeeÖ school blijven, en kreeg bovendien nog een pak slaag, omdat hij beesten op zijne lei had geteekend. En wie heeft hem geleerd beesten te teekenon?" „Dat heb ik gedaan, moeder, maar men kan bij David nooit eene koe van een phant onderscheiden." „Dat is hier do vraag niet," antwoord de Mary schérp. „Maar begrijpt gij nifc waarom het uwe schuld is, dat hij gceteafti werd?" Paul dacht een oogenblik na» en zeida t.ocn: ,,'t Spijt mij wel moeder, maar UB deed het niet om er hem in te laten lbo* pen. heusch niet moeder." „Gij zult toch moeien toestemmen, gij even ondeugend zijt ate hij?" (Wordt vorvolgdJLJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1