Blad. Woensdag 12 Januari 1921 1 BINNENLAND. Uit de Pers. I1EÏ GEORGANISEERD OVERLEG. Over het veelbesproken instituut van iet georganiseerd overleg sChrijft Mr. Mar- «ihant in liet Vrij/,. Dem. orgffan p.m. het Het karakter van dit instituut is ten misverstaan. De vergadering ÏQfan de commissie voor georganiseerd over- itipg neemt besluiten bij meerderheid van jjtemmen. De besluiten worden gepubli ceerd, en de belanghebbenden beschouwen °jaarmede de zaak als afgedaan. Regcering- pi volksvertegenwoordiging van land en' .Jemeente hebben,, zoo meent men, zich te gedragen. Dit is een vergissing. Men is bij de instel- van deze organen uitgegaan van de ge- monde gedachte, dat regelingen betreffende liet personeel niet moeten worden getrof fen dan nadat het personeel zelf er over is ■tehoord, dus na overleg met het personeel. )m te voorkomen, dat dit „hooren" van liet Jersoneel lukraak geschiedt met willekeu- •ig aangewezen leden van het personeel, Btfeeft men het overleg „georganiseerd", dat rXü zeggen: men heeft waarborgen gescha leden, opdat alle elementen en richtingen on- r.Jer het personeel zich kunnen uitspreken, "pat is alles. Daarom is èn het nemen van besluiten /foor deze organen èn het streven, daaruit 'Voortvloeiende, naar evenredige vertegen- Groordiging der verschillende organisaties, haar aantal leden gegrond, een onding. ue bedoeling is nooit geweest, en de bedoe- kan niet zijn, dat het personeel met *er tegen woord igers van de regeering voor üehzelf regelingen v&ststelt. Het resultaat aS[an het overleg behoort slechts te zijn, dat regeering nauwkeurig voor zich ziet, .Jwat de wenschen en inzichten van het per soneel zijn, opdat zij bij het vaststellen der alfegeling daarmede rekening zou houden. het georganiseerd overleg in het van hesluiten waardoor de regeering in volksvertegenwoordiging worden vast gelegd, dan legt men bevoegdheden in han- van niet verantwoordelijke personen, pie ons staatsrecht daaraan ten eenenmale laat. ;e| ECONOMISCHE VOORLICHTING. H De neerstrijkende economische crisis aiegt de „N e d e r 1 a n d e r", zal ons met groote klaarheid toonen, wat noodlottige "gevolgen het brengt aan een volk, wan- Sneer het economisch niet ingelicht is of gevoed niet makkelijk-verteerbare leuzen. I Werkloosheid, goederen-voorraad, on- dereonsumptie; gebrek aan goederen en fabrieken het is alles even of tegenstrijdig. F- En een opklaring van het economisch wordt niet gezien. (j Over het algemeen hebben we econo weinig gestudeerd. Intusschen heeft tnéeu man éen doorzichtige economische op lossing geboden, die gepopulariseerd kon gorden, omdat zij zoo doorzichtig is al ;j!is zij dan ook onjuist, omdat zij zoo een voudig is. Wij denken natuurlijk aan Marx en aan hetgeen hij ons geleerd heeft over kapitaal jen kapitalisme en meerwaarde en onderne- perswinst. Twee dingen vooral sluipen sindsdien on- jverhoeds en ongemerkt in veler denken fond. Eencrzijds, dat de arbeiders werken de kapitalisten; andererzijds, dat er shij die kapitalisten „geld genoeg zit". Het d gevolg van het eerste is het gegeven het i, onzuivere uitgangspunt volkomen begrijpe lijk gevoel, dat men dwaas is door zich FEUILLETON. Hebt elkander lief. 16) Hij kreeg geen antwoord, maar do aan scherp opmerken gewone blik van den arts zag, hoe het trilde in het door de zon verbrande gezicht van den boer. „Ik ken Karow '9 „O, al6 u een goed woord voor me wilde doen, dokter 1 Al6 ik maar tijd had „.Neen, Mesow, dat helpt niets. Ik wil |j wat beters. Laat me je bankier zijn. Ik geef je het geld, en je geeft het me temg, als nu, als de dennetjes, die vandaag go- plant zijn, zoo hoog zijn als mijn grijze ri hoofd." Hij lachtte. l „Ik bedoel, dat het don tijd heeft, zon- ,aj fter dat we iets bepaalds vaststellen. Stil, ^til, mannetje, waarom bedanken? Ik zou •toch wel een treurig exemplaar van een j i Christenmensch wezen een, die de lief- 1 depreek van dezen zaligen predikant in 't -geheel niet begrepen had, als ik mijn goud- cl] stukken liet liggen en toeliet, dat gij van huis en hof gedreven werd. Ik heb kind j- noch kraai in de wereld, waarvoor ik spa- ij ren kan. Laat me dus mijn zin hebben. Ik wil ook A eens 't genoegen hebben, iets goeds té ai doen. Daartoe zijn we immers op de we- :reld om elkaar lief f© hebben. Mijn oude 3 vriend heeft het op den kansel gezegd; gij 7j -hebt het immers gehoord." j, - Om allen dank af te weren, liep -hij snel ;jj -naar buiten en riep met zeldzaam barsche ri stem, om de weekheid, die hem overkwam niet. te verraden: '*j „Kaatje, luie Kaatje, zul je den ouden cl dokter niet zoo lang laten wachten! Ho, na omgekeerd is het. Dokter heeft Kaatje la- wachten en zit al in de koets! Nu des j t .beter," met kracht aan den arbeid te wijden; het tweede vertroebeü iedere kwostio van loon- bepaling of belastingregeling. De grondfout onder al die meeningen schijnt ons het gebrek aan inzicht, welk een belangrijke economische functie het kapitaal in het productie-proces vervult; een functie ten bate van het geheel en van allen, zeker niet ten bate van enkele onder nemers alleen. Het zou noodig wezen, dat men algemeen inzag, hoe noodig het kapi taal is en blijft,afgedacht van den specialen vorm der onderneming; noodig dus ook in een gesocialiseerd bedfijf. Met dit inzicht zou de eenstemmigheid nog niet verkregen zijn en zouden de vra gen inzake de belasting, socialisatie, loon niet opgelost1 wezen. Maar er was voor 1t minst een basis gelegd, waarop men saam kon recleneei'en en 'pogen kon elkander te verstaan zonder dat onophoudelijk de ge dachte zich opdringt, dat het gesprek mis lukt door dubbelzinnige woorden en verge ten feiten. Economisch inzicht, dat op zichzelf nog „neutraal" zou laten en geen beslissing zou geven over actueele punten. Nog iets anders zou gewonnen worden naast de mogelijkheid van overleg. Het zou de mogelijkheid wezen van toewijding aan den arbeid, omdat onder individualisme en socialisme béide de arbeid ten slotte een arbeid is aan het volksdeel en waarlijk niet enkel ten bate van een kleinen kring be voorrechten. Wie kan met toewijding werken voor een ander enkeling? Maar ook: wie kan deze toewijding weigeren, zoo hij via den enke ling de gemeenschap dient? WIJ ZIJN GEEN BOLSJEWIEKEN. Heftig is de gramschap van de officieole sociaal-democraten tegen de bolsjewieken, en zij zeggen diep te verachten de strjjdme- thodes van Wijnkoop etc. Onze „Rotterdammer" is echter van oor deel dat die gramschap misplaatst is en 'onecht die verontwaardiging, want de bolsjewieken voeren con sequent door hetgeen de S. D. A. P.-e rs leerden. Wil men een bewijs van de geraffineerde ophitsing, in het sociaal-democratisch kamp aangetroffen, dan _^leze men deze weerzinwekkende passage uit een Oude- jaars-hoofdartikel in het „Volk". „En de arbeidersklasse? Als altijd de At las, die de aarde op hdér schouderen dra gen moet. In den oorlog honger en duurte. Toen het grijpen naar haar éénige wapen van verweer: de loonstrijd. En 't gelukte, want er was een stuk macht vergaard. En bij èlken gulden, die de koopkracht der ar beiders versterkte, de haat-grijns hunner meesters om dat volk, dat tegenwoordig idles hebben moest. Maar de duurte klom altijd weer boven de loonsverhooging. En de armoe bleef dezelfde. Tot er een daling kwam der prijzen, in 't verschiet althans, •en de arbeiders oploefden in dat verlossen de vooruitzichtMaar- vóór er de prijsda ling was, lcwam die vloek, waarmee het proletariaat het gelag betaalt voor de zon den der bezitters: de werkloosheid. En daar staan nu de zwetsers, die vloekten tegen de arbeiders, omdat zij niet meer willen wer ken er is geen werk. Het kapitalisme, dat slavernij eischt, kan zelfs geen werkgele genheid garandeeren. Het geneesmiddel? Loonsvermindering? Als dan straks de prij zen inderdaad mochten dalen, zal de koop kracht althans zóo tijdig zijn verminderd, dat de proletarische onmacht des levens op het behoorlijke peil blijft. Dat is de intree van 1921. En zegt gij: bij dat vooruitzicht is één redding slechts mo gelijk, en dat is: ordening, systeem in voort brenging en verdeeling, socialisatie Dèin barst de bende los der chaos-schep- pers, die de wereld, zichzelf, ons allen heb ben te gronde gericht. Zij honen en smalen en krijten:Géén gevaarlijke proefnemingen, géén onbezonnen stelsels zonder ervaring, neen, rust, orde.... En mocht het moege- tergde volk balsturig worden, dan Burger wacht, Vrijwillige Landstorm, Anti-Revo- lutie-recbtspleging. En op de achterhand Vlug stapte hij het erf over, om de straat te bereiken, waar Katriena van haar dochtertje afscheid nam. Hij steeg op den bok en de jongens liepen nog een stuk naast het rijtuig mee. De boer en zijn vrouw stonden aan de •heg en zagen het wuivende en knikkende meisje na: Katriena's oogen stonden vol tranen ach, die kwamen tegenwoordig zoo dikwijls 'maar bij Hendrik kon op het oogenblik geen verdriet in de ziel op komen. „Katriena, tve hebben het gold," riep hij in de hoogste opwinding; toen pprong in eens over de tamelijke hoog© heg, jaagde de jongens na, palet© ze beet, hief eerst den een, en daarna den ander in de hoogte, rende temg, sprong weer over de heg en stond weer naast haar, eer ze nog begre pen had', wat hij bedoeld had. Hij legde zijn arm om haar schouder en zag haar in de oogen; toen straalde de vreugde, die in de zijne schitterde, ook in de hare over en ze wist, dat het waar •moest zijn, dat huis en hof gered waren. „Katriena, Katriena, Katriena!" riep hij, iedere keer meer kracht en vollen klank in den geliefden naam leggend, als of daarin het best de volheid van geluk uit zijn hart kon overetroomen. „We houden het huis. Dokter Walther geeft het geld": „God zij geloofd!" klonk het van haar lippen met denzelfden gloed, waarin ede Hendrik zooeven haar naam had geroepen. „God zij geloofd, die ons heeft geholpen." Ze waren samen naar het huis toegeloo- pen en stonden voor de deur onder den noteboom. „Ja", zei hij, „en denk eens, dat de dok ter het doet, omdat de dominé in zijn laat ste preek gezegd heeft, dat we elkander lief zouden hebben, Katriena", en hij vatte haar beide handen, terwijl zijn go- zicht ernstig werd, „juist dio preek, toen de „democratie", met hare nieuwe prieste ressen, de domgehouden vrouwen uit de bewalmde keukentjes der kleine huisjes, die Gode. getrouw blijven, ook als de man vervalt aan den socialistischen Satan, die in de hel hiérvoormaals de roode vlammen stookt Zal dén, in zulk een oogenblik. de arbei dersklasse kamp geven, haar strijdlichamen verzwakken en neerzitten bij de pakken?" Na deze revolutionaire tirade, laat dan de Volksredactie deze merkwaardige zin snede volgen: „O, zeker, wij zijn geen bolsjewieken. Die toevoeging is ongetwijfeld verrassend en allerminst overbodig. Mr. Troelslra alsdichter! Nu snappen wij het. Tot dusver was het ons nooit zeer duidelijk, hoe een man als Mr. Troelstra, die vaak over ingewikkelde vraagstukken verstandig kan redeneeren vooral als hij met Schaper polemiseert soms dwaasheden uithaalt gelijk in Novem ber 1918. Maar nu brengt" Cam. Huysmans, de secretaris der Tweede Internationale, die den leider der S.D.AJP. vaak aan 't werk heeft gezien, ons de oplossing van het raadsel. Het geheim zit hierin: Mr. Troelstra is een... Poëet! Geen dichter naar den aard van Vondel; neen een poëét, dat wil zeggen: een van die onevenwich tige geesten, die af en toe van die dwaze invallen krijgen, zich zat praten aan hun eigen woorden en de onzinnigste theoriëen er uitflappen, omdat zij hun „scheppings drang" niet weten te stuiten... In „Le Peuple", het hoofdorgaan der Belgische socialisten, geeft Cam. Huysmans enkele nieuwjaarsbeschouwingen en schrijft onder meer over de geweldige ont wrichting onder de intellectueele krachten, welke, evenals de ontwrichting op econo misch gebied, door den oorlog werd ver oorzaakt. De secretaris der Tweede Internationale vertelt, dat hij tegenwoordig vaak men- schen ontmoet, die van het eene uiterste in het andere vallen; vandaag zijn het con- servateurs en morgen bolsjewisten. „De kruidenier op den hoek, die geen geschikte woning vindt," schrijft Huys mans, „zal vandaag medegaan met mr. Woeste, den katholieken minister van Sta te, en morgen met Lenin Verder geeft Huysmans eenige voorbeel den van politieke mannen: „In Holland hooren wij onzen kameraad Troelstra gematigd als hij was, maar op sommige oogenblikken een poëet zijn afschuw uitspreken voor de ministerieele politiek van de Belgische Arbeiderspartij (zie zijne rede van Kerstdag)". Mr. Troelstra, de groote leider der S. D. A. P., wordt dus door den secretaris der Tweede Internationale in één adem ge noemd met een ontevreden kruidnier en geclasseerd onder de onevenwichtige gees ten, die van het eene uiterste in het andere vallen. Van je - vrienden„Tijd". De Rijkskolendistributie. Naar aanleiding van een bericht, volgens hetwelk de Commissie van Advies inzake de Rijkskolendistributie den Minister van Landbouw heeft verzocht, zoo spoedig mo gelijk de Rijkskolendistributie op te hef fen, omdat het,.waar de kolenpxijzen steeds dalen, onmogelijk is, verder op denzelfden voet voort .te gaan, wordt van bevoegde zijde in herinnering gebracht, dat reeds be paald is, dat de huisbrandvoorzieuing met- 1 April zal worden beëindigd. Wat de werk zaamheden aangaat van het Centraal Ver- rekenk-antoor van brandstoffen, moet niet vergeten worden, dat dit een naamlooze vennootschap is, die door de industrie is opgericht met een kapitaal van 120.000. Uit den aard der zaak was echter dit ka pitaal bij- verre na niet toereikend voor de groote voorraden steenkolen, welke de ven nootschap bij voortduring te barer beschik- ik zoo in opstand was tegen God, waar voor Hrj mij had kunnen straffen die helpt ons nu. „Ja, ja viel hij zichzelf in de rede met nog hooger ontroering: Hij is toch goed. Hij heeft den dokter en den buren in 't hart gegeven, ons te helpen." Hij trok zijn vrouw in huis. Op den drempel wierp hij, precies als een kleine jongen, die vrolijk is, zijn pet in de lucht, en riep: „We blijven hier, hoera!" In de kamer trok hij ze naar zich toe, omvatte ze en danste met haar om de ta fel. De jongens kwamen de kamer binnen en zetten den mond wijd open van verbar zing; toen dansten ze mee. Toen de stormachtige vreugde wat uit geraasd was, helderde de boer den vragen- den knapen alles op nu de zorgen ver dwenen en het hart licht was, kon hij er immers van spreken; daarop trad -hij naar Katriena, die bij het raam was gaan zit ten en de droge blaadjes van baat gera niums en resida'6 plukte. „Moeder", zei hij ernstig, „we hebben in ons gebrek nooit er aan gedacht, dat anderen in nood en kommer zaten." „Maar van nu aan zullen we het doen, niet waar?" „Ja, ik geloof, dat we het nu wel geleerd hebben. Maar kom nu, ik haal den Bijbel." Wat vlug sprong do moede Katriena op om de zeventrap onder de kast in den muur te zetten. Maar eer haar man er nog opstijgen kon, zagen, ze een boerenwagen het erf oprijden, beladen mot planken van allerlei soort, en Borne, de timmermansbaas, sprong er af. De knapen waren roeds naar buiten ge sprongen en riepen: ^Vader, vader, het zijn sluizen", en daar trad. de timmerman met zijn bleek, verstandig, fijnbesneden gezicht, binnen en zei: „Gegroet, beer Mesow. Neem me niet king moest hebben, zoodot- zij vele millioe- nen heeft opgenomen in 's Rijks schatkist. Wanneer dus deze vennootschap tot liqui datie overgaat, -kan dit niet anders ge schieden dan in gemeenschappelijk over leg met .den Staat, 't Zal dan. wellicht blij kens dat er een aanmerkelijk verlies ds, m welk geval een leening met den Staat zal moeten worden getroffen. Veel zal afhan gen van de vraag, tegen welken prijs de vennootschap haar nog aanwezige voorra den van de hand zal weten te zetten. Een feit sehijnt te zijn, dat (terwijl het C. B. V. in 't begin van 't vorig jaar no.g een vrij ■belangrijike reserve had, deze thans reeds tengevolge van de daling van de ikolen- prijzen geheel verdwenen as. In ieder geval is de zaak vrij gecompliceerd en zal liet tijd stip van opheffing van het C. B. V. afhan gen van hot resultaat van het overleg, dat over die aangelegenheid sinds ©énigen tijd tusschen genoemde vennootschap en den Minister van Landbouw gaande is. Economische Bond. De Economische Bond houdt Zaterdag te 's-Gravenhage een algemeen® ledenverga dering ter bespreking van het voorstel van het hoofdbestuur tot het verleenen van machtiging voor het toetreden van clen Bond tot een nieuw te vormen partij op den grondslag -fcan het .ter kennis van. de leden gebrachte ontwerp-program. KERK EN SCHOOL. Professoren in dc theologie. In zijn „Stemmen voor Waarheid en Vrede" besluit dr. A. W. Bronsveld in dë Kroniek een herdenking van wijlen den hoogleeraar Daubanton met de volgende opmerking: Van harte hopen wij, dat de opvolger van Dr. Daubanton als kerkelijk hoog leeraar iemand wezen zal, die al zijn krach ten besteedt aan de vervulling van het zeer moeiclijk ambt, dat hem zal worden toe vertrouwd. De toestand, waarin op het oogenblik de godgeleerde faculteit te Utrecht verkeert, maakt de geheele toe wijding der Kerkelijke hoogleeraren dub bel gewenscht. Van de vijf Staatsprofesso- ren in de theologie alhier wonen er drie buiten Utrecht, respectievelijk te Huis ter Heide, Driebergen en Zeist. Een van hen is dit jaar door krankheid buiten staat onderwijs te geven; een deel van zijn les sen wordt waargenomen door een ambtge noot. Prof. Daubanton moest na de groote vacantie afzien van 't college-geven, 't Is dus voor de nu studeerenden in menig op zicht een schrale tijd. Breke er weldra en aera aan, waarin de zeven hoogleeraren in woners van Utrecht zijn, die met volle kracht hun gewichtige laak vervullen kun nen. Kcrkeraaclsvcrgaderingen. In de Kerkelijke Courant bespreekt Ds. van Leeuwen van Lisse een betere inrich ting der classicale vergaderingen. Thans wordt een groot deel van den tijd in beslag genomen door vervelende stemmingen en wijdloopiga behandeling van ingekomen stukken. Niet alleen op classicale vergaderingen gaat een groot deel der vergadering heen niet bespreking van gedrukte stukken, ook kerkeraden weten daarvan mee te spreken. 'k Heb eens gehoord van een kerkeraad, waar de lï cents-sprekers de ingezon den gedrukte stukken gemiddeld 1 1* uur in beslag namen op elke vergadering. De voorzitter las ze een voor een voor, en gaf na lezing van elk stuk gelegenheid tot bespreking, waarvan gewoonlijk druk ge bruik werd gemaakt. Belangrijke zaken werden daardoor aan 't. eind der vergade ring soms gejaagd afgedaan. Mij dunkt, dat 't heel wat eenvoudiger kan. Of lievei', ik wéét het uit eigen erva ring. Al de „bedelbrieven", en dat zijn nage noeg alle ingekomen stukken bij onze ker keraden, want men kent *Öe mildheid der broederen werden door den kerkeraad, kwalijk, ik breng u hier wat planken en een paar sluisdeuren, die ge zult kunnen gebruiken, als ge de Haldenbeek wilt af leiden en uw bouwland in weide wilt ver anderen." „Maar hoe komt ge daartoe, baas Bor ne?" riep de boer van Haldenhoeve, min of meer verward. „Och, een kleinigheid. Ge woet, dat van den boer van Lindenhoeve 't vorige jaar een paar boomen zijn omge waaid en die was nu bang, dat 'het hout zou bederven, als 't niet verwerkt werd. Hij wil 't graag kwijt en is u dankbaar, als ge 't neemt en heeft mij gevraagd, of ge hem dat pleizier zoudt willen doen. Nu, toen heb ik het maar dadelijk in orde ge bracht, dan kan het bouwen aan de slui zen op den goeden tijd beginnen". „Maar Borhe", begon Mesow, „ik heb zooveel weldaden in dezen zwaren tijd van mijn vrienden en buren aangenomen, ik neem ook deze nog aan met warmen dank, maar zeg nu ook aan allen, dat het ge noeg is, anders zou ik door vreugde wor den terneergedrukt. Onlangs zei ik tot den boer van Ebersbach, dat ik niets meer te verliezen had. Nu zeg ik met diepe be schaming, dat ik niet6 meer te wen6chon heb. Gij hebt mij meer gegeven, dan ik eerst had." Er hij 6chudde den timmerman beide hander. De Heere heeft het gedaan: Hij geeft b .en bidden en denken, als men Hem aam ept. „Jage- mij is Hij nog meer goeddoen de gew.est. Ik heb Hem in 't geheel niet aangeroepen, ben dadelijk, toen do nood begon, wanhopig geworden en heb Hem verlaten. Ja, Borne, ik heb den Bijbel weg gestopt, om hem nooit meer te zien. Wilt ge nu zien, dat ik hem weer voor den dag haal? Vlug steeg hij de kleino ladder op, eloot het deurtje van de kast" open en droeg met eerbiedige beweging de beide boeken naar de tafel. Daar -zat nu Katriena naast, 'hem, de dien ik bedoel in handen gesteld van een commissie van twee broeders. Dringende zaken brachten deze broeders op de vol gende vergadering aan de orde. Maar al het andere bleef bewaard, tot op de laatst© kerkeraadsvergadering de commissie kwam met een voorstel, om de opbrengst der „collecte voor verschillende doeiemden" te verdeelen. Na meer of minder bespreking N werd deze verdeeling al dan niet gewijzigd door den kerkeraad vastgesteld en de gel den door de commissie verzonden. Bedoelde kerkeraad vergaderde gewoon lijk é'2 uur. Om de twee weken. Maar dat kwam, omdat hij niet alles zelf wilde doen, doch practisch genoeg was, om het nut van arboidsverdeeling in te zien. Gercf. Kweekschool voor Vroedvrouwen. Dr. D. Schermers van Zeist, heeft in „Re- fajah", Chr. maandblad voor Ziekenverple ging, gewezen op de wenschelijkheid om in de toekomst ook een Geref. Kweekschool voor "Vroedvrouwen op het program van actie te plaatsen. Op de Rijkskweekscholen waar jonge meisjes van 21 tot 26 jaar uit verschillende kringen bij elkander gebracht worden, zijn er geestelijke omgarigsgevaren. Maar ook de geest van liet-onderwijs, die „neutraal" heet, is meermalen met de Christelijke levensopvattingen in strijd.Aan Amsterdam wordt als plaats van vestiging van een Geref. Kweekschool voor Vroed vrouwen de voorkeur gegeven, omdat zij dan „bovendien mettertijd nog..goede dien sten zou kunnen bewijzen voor de uitbrei ding van de Medische Faculteit aan do Vrije Universiteit". Prof. N. C. Grotendorst, f Prof. N. C. Grotendorst, oud-hoofd van onderwijs aan de Kon. Mil. Academie, ia overleden. Een spoorbrug van ruim 2 1/2 kilometer. Gedurende den oorlog heeft men in Rusland een spoorbrug gebouwd, welke niet alleen wegens baar groote lengte van 2561 meter en de groote terreinmoeilijkbe-den tijdens den bouw ondervon den de aandacht verdient, doch, omdat ze den afstand tusschen Moskou en Tcbolabinsk, het be ginpunt van den transsiberischen spoorweg, in belangrijke mate verkort, ook van belang is uit een oogpunt van internationaal spoorwegverkeer. De brug is gebouwd bij Simbirsk over de Wol- ga en zal oen veel Zuidelijker gelogen oude en zwakke brug over die rivier bij Batraki vervan* gen. Een belangrijke verkorting van hot spoor-t wcgtraject wordt hierdoor tot stand gebracht, terwijl do nieuwe brug is ingericht voor do te genwoordige zware locomotieven van het transsi- boriscli spoorwegnet. Tot nu toe hadden twee spoorwegmaatschap pijen, de Moskou-Kaean en do Wolga-Bougoalwa hun oindpnnt op een der beide oevers van de Wolga; de verbinding tusschen deze twee stati ons word tot stand gebracht door oen pontveer, hetgeen bij grooten waterafvoer en ijsgang tot groote moeilijkheden en veel oponthoud aanleiding gaf. Do brug bestaat uit spanningen van 158.40 motor oik, en is in details beschreven in do Gé nie Civil No. 22. De kosten van het werk bedroegen 40 millioen franc. Tijdens den bouw hebben zich zware aard- schuivingen voorgedaan, als' gevolg van hot in*- dringen van water in het zandliohaam van den spoorwegdijk, waaruit blijkt dat zich in Rusland een zelfde verzakking heeft voorgedaan als in Nederland bij Weesp; in Rusland, waar de aard- schuiving ziqh uitstrekt over een lengte van 700 M. werd echter alleen materioele schado aange richt. Zoodra in Rusland meer rustige tijden op po litiek en enconomisch gebied zullen zijn aange broken, hoopt men het spoorwegnet to voltooien. Een snel vervoer van landbouwproducten uit. Zuid- Oost en Zftid-Rusland en een exploitatie der rijke mijnen in den Oeral zal daardoor mogelijk go- maakt worden. Ook katoen uit Turkestan en Boukhasa hoopt men hiermede naar de West- Europeesche markten te brengen. De spoorbrug en het spoorwegnet waarin dio brug zich bevindt, zijn dus niot alleen van plaat* selijk belang, ze zijn yan groote beteekenis voor geheel Rusland en voor West-Europa. klein© Hendrik klom juichend op zijn knie, Karei ging vlak bij hem staan en de huisvriend zat met diep bewogen trek op het gelaat tegenover hem en dacht: Alzoo heeft onze Pastor gelijk! Door wat vrien delijkheid te toonen, door een paar kleine liefdediensten te bewijzen i6 een man van de dwaling zijns wegs teruggebracht! God zij geloofd, dat allen gewillig waren en niemand achterbleef." Katriena dacht ongeveer 't zelfde, toen zij hare 'handen vouwde: „Gij hebt het in orde gebracht, Heere onze God en hebt door de vriendschap der menschen ook den laat sten boei van zijn hart losgemaakt. Uw naam zij gedankt." En nu had Mesow den tekst gevonden, dien hij lezen wilde, hij hield er den vin ger bij, om hem niet uit het oog te verlie zen en zeide: „Om te blijven gedenken, dat ik zoo weinig vertrouwen had en hoo God mij door de hulpvaardige hand mijner me- demenschen uit den nood redde, in plaats van mij te straffen, zal ik hier voor in de familiekroniek de spreuken schrijven, die over de liefde handelen, en terwijl we ze uitzoeken, zal het Woord Gods ons des te dierbaarder worden." „1 Cor. 13," ried Katriena. „1 Johannes 4, vers 7 en 8 en 9 en en 20 sproken alle van de liefdo" zei Karei trots oh, dat hij er ook wat van wi6t. „De geheele brief van Johannes is een hooglied der- naastenliefde, zei Meester Borne en de vermaning, die de grijze apos tel van Patmos uitzond, heeft door do we reld weerklonken, zooals de oproep van onzen overleden predikant door bet. doip gegaan is en overal weerklank gevonden heeft: „Kinderkens, hebt elkander lief." „Ja," zei Hendrik Me6ow, „eindelijk ook bij mij." EINDE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 5