Uit de Omgeving. Gemeentelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter keamis vaji de ingezetenen dat morgen (Donderdag) aan de gemeentelijke Visch- winkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISCSI k ]026—f02S, GROOTERE SCHELVISCH A f0.36—f0.40, KABELJAUW k /0.50 per pond en ZEEUW- SCHE MOSSELEN k ƒ0.05 per K.G. Hedenavond zijn de mosselen ook ver krijgbaar aan den gemeentelijken visch- ;winkel (Vischmarkt). W. PERA, Weth.j Loco-Burgemeester. Leiden, 12 Jan. 1920. Kamers van Arbeid voor de Bouwbedrijven, de Textielnijverheid, de Voedings- en Genotmiddelen en de Winkel- en Grossiers- bedrijven. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien de wet op de Kamers van Arbeid en he.t Koninklijk Besluit van 6 Januari 1898 (Staatsblad no. 20) zooals dit nader is gewijzigd tot vaststelling van een kiesregle ment voor die Kamers Herinneren de hoofden of bestuurders van de navolgende bedrijven: A vertegenwoordigd in de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven 1. het be weaken van hout, steen of metalen het leggen van electrische geleidingen of ivan ga-s- of waterleidingen het schilders-, stoffeerders-, behangers-, beiers-, stukadoors-, mandenmakers-, aard- werkers- en straatmakersbedrijf het ontwerpen van en het houden van toezicht bij het uitvoeren van bouwplan nen 2o. de boek-, couranten-, steen- en plaat- Idrukkerijeji en de lettergieterijen de boekbinderijen 'de cartonnage- en de photographioin- rdchtingen B. vertegenwoordigd in de Kamer van Arbeid voor de Textielnijverheid de spinnerijen, weverijen, ververijen, bleekrijen en drukkerijen van wol, katoen of Urmen de katoenvlechterijen, de nettenmakerijen de- breierijen, de watten-, kapok-, of veeren- bereidcrijen, de zadelmakerijen, de vellen- bdooterijen, de leerlooierijen en de zeerole- iderfabraeken het ver vaar digcai van kleederen, hoeden- of schoeneai de wasch- en strijkinrich-tangen en de fcLeederververijen C. vertegenwoordigd in de Kamer van 'Arbeid voor de Voedings- en Genotmidde len lo. de brood-, koek-, beschuit-, suiker-^ en banketbakkerijen de cacao- en de chocolade-, de meel- en 'de zuivelfabrieken de tabak- en sigarenfabrieken; de bierbrouwerijen, de jenever- en de li keurstokerijen benevens de mineraalwater- fabrieken de slagerijen So de fabrieken van verduurzaamde le vensmiddelen D. vertegenwoordigd in de Kamer van Arbeid voor de Winkel- en Grossiersbedrij- ven de winkel- en de grossiersbedrij ven, voor Zoover die niet zijn of zullen worden verte genwoordigd in eeme andere Kamer van Arbeid, waarvan het gebied zich over de gemeente Ledden uitstrekt; aaai hunne verplichting om vóór 15 Ja nuari ei. een lijst of zoo noodig lij-sten op te maken van de maimen en de voornamen der mannelijke en vrouwelijke personen, die in him bedrijf binnen het gebied der bovengenoemde Kamers van Arbeid, welk gebied zich alleen over de gemeente Leaden uitstrekt, als patroons of in hun dienst als Werklieden werkzaam zijn geweest gedu rende het laatst verloopen kalenderjaar, yoor zooveel de onder A 2o, B. C. lo. en D. genoemde bedrijven betreft, of gedurende bet laatste tijdvak van 7 maanden, waarin rwerkt is in de bedrijven, genoemd onder lo en C 2ó en om die lijst of lijsten vóór 15 Januari tff. aan hun College in te zenden. Onder patroons verstaat de wet de hoof den of bestuurders van een bedrijf, waarin ten minste één persoon boven de twintig jaar tegen genot van loon werkzaam is, en allen, die op bot beheer der hoofden, of be stuur dere toezicht houden, benevens hen, die door het hoofd of den bestuurder van een bedrijf in den regel belast worden met hafc ontwerpen van wetenschappelijke plan nen en-modellen of met het doen van we tenschappelijke proeven, de .procuratie houders, alsmede de personen, die bij ont stentenis van het hoofd of den bestuur der van het bedrijf, dat hoofd of dien be- bestuurder vervangen. Onder werklieden verstaat de wet alle ■oderen, die tegen genot van loon in een bedrijf werkzaam zijn, 'behalve degenen, die geheel of gedeeltelijk gezag over anderen B» toefenen. Op die lijsten mogen niet vermeld wor- Hen' zij, die gedurende het laatste verloo- ri kalenderjaar, waarin de onder A 2o, B, lo en D genoemde bedrijven is gewerkt ■f, voor zooveel de onder A lo em O 2o. ver- tlde bedrijven betreft, die gedurende het tete tijdvak van 7 maanden, binnen het Ebied der bovengenoemde Kamers van •beid bij hetzelfde hoofd of denzelfden stuurder werkzaam zijn geweest. Op die lijsten behoeven niet vermeld te Morden zij, die geen ingezetenen des Rijks, of geen Nederlanders zijn of die op den #6en Februari eJk. den leeftijd van 25 jaren biet zullen hebben bereikt. Zij, die gedurende het laatstverloopen kalenderjaar, waarin de onder A 2o, B, O lo in D genoemde bedrijven is gewerkt, of Voor zooveel de onder A lo en O 2o ver melde bedrijven betreft, gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden, niet in het bedrijf van hetzelfde hoofd of den zelfden beetu-urder zijn werkzaam geweest, en die •en spraak kunnen maken om geplaatst te Worden op een kiezerslijst voor bovenge noemde Kamera van Arbeid, zijn bevoegd Voor 15 Januari ek. aangifte te doen bij Burgemeester on "Wethouders voornoemd. De formulieren dezer aangiften, zoo mede die der lijsten zijn kosteloos voor belang hebbenden ter Gemeente-Secretarie ver krijgbaar. Voorts worden de hoofden en bestuur ders van de hierboven genoemde bedrij ven, voor zooveel noodig, aan herinnerd, dat het opmaken en inzenden dor lijsten eene verplichting is, tegen wier niet-nakoming straf is bedreigd bij artikel 43 der wet op de Kamers van Arbeid, luidende a-ls volgt: Hij, die wederrechtelijk niet voldoet aan een hem in eenigen krachtens deze wet uit- gevaardigden algemeenen maatregel van bestuur opgelegde verplichting, wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste 14 da gen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. PEEA, Wcfch.-loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. AGENDA. DONDERDAG, 13 Januari. Leiden. Tentoonstelling van Gas- en Electriciteits- artikelen Kleine Stadszaal, ingang Aal markt. 1012 voorm., 25 nam. 8 uur '6 avonds. Vrije toegang. DONDERDAG, 13 Januari. Leiden. 2e openbare uitvoering der Chr. Zangver- eeniging „Ex Animo". Dir. C. v. d. Keur Jr. Stadsgehoorzaal, aanvang 8 uur. Lei der Ds. J. Riemen6, met medewerking or kest 4e Reg. Staf. VRIJDAG, 14 Januari. Sassen- h e i m. Openb. samenkomst in Concordia Ned. Chr. Geh. Bond. Spreker P. P. Har- fcendorf 7,30 uur. DINSDAG, 18 Jcfjiuari. Katwijk aanden Rijn. Bazar, Geref. Jongedoch- tersvereeniging ten bate der Katwijkeche Ziekenverpleging. Lokaal achter de Geref. Kerk (Nieuwsteeg. WOENSDAG, 19 Januari. K a t w ij k aanden R.ij n. Zie boven. DONDERDAG, 20 Januari. Leiden. 2e openb. Turnavond „Jahn", Stadsgehoor zaal, aanvang 8 uur. Maandag 17 Januari plaatsbespreking in „Prediker" 79 uur. DONDERDAG, 20 Jan. Katwijk aanden R ij n. Zie boven. DINSDAG, 25 Januari. Leiden. Uit voering Chr. Zangvereeniging „Con Amo- Stadszaal 8 uur. Dir. de heer D. Sm ink, met medewerking van het Haarl. Sted. Orkest. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: D. J. van Driesum Mare 76, Tel. 406, Firma Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502. lijk gebleken was, dat e<r an de middag uren weinig of geen publiek kwam, zoodat er in den regel meer ambtenaren waren dan bezoekers. Aan dc directeuren, van de betrokken kantoren, de ter plaatse best bekenden, moest in deze eenige vrijheid van handelen worden gelaten. Het heeft echter nooit in de bedoeling gelegen, dat de sluiting zou worden doorgevoerd indien er werkelijk schade van eenige be- teekenis voor het publiek uit zou kunnen voortvloeien, of tegen het uitdrukkelijk advies van lichamen als Kamers van Koop handel e.d. in. Dntüéscheai schijnt men hier en -daar toch niet voldoende rekening te hebben gehouden met de belangen van liefc_ publiok. Waar dit mocht blijken inderdaad het geval te zijn, zal de middags 1 uiting ten spoedigste weer opgeheven worden. Weer eeri nieuwe dienstregeling. Daar de thans bestaande reisgidsen geen zekerheid meer geven, bij het raadplegen over de treinenloop, zal de directie van de Ned. Spoorwegen 15 Januari 1921 weder een nieuwen gids verkrijgbaar stellen, waar mede de oude dan weer vervalt. 't Wordt zóo duur 1 Rijkstucht- en Opvoedingswezen. Bij Kon. besluit van 8 dezer is aan dr. J. F. M. Sterek, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van lid van het Algemeen College van Toezicht, Bijstand en Advies voor het Rijkstucht- en Opvoedingswezen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Een gevaarlijk plan. In „Het Volk" noemt het Tweede Kamer lid J. W. Albarda, wethouder van Onderwijs te 's-Gravenhage, het denkbeeld om voor een bepaalde gemeente of provincie den boycot voor onderwijzers uit te spreken een gevaarlijk plan. De schrijver is van oordeel, dat zoo'n boycot, met eenige kracht toegepast, de onderwijzers met de socialistische arbei ders in botsing zou doen komen. Hij is er van overtuigd, dat dc Bond v. Ned. Onder wijzers niet rekent op de medewerking van de Roomsch-Katholieke en de Christelijke onderwijzers, anders zou de Bond zeker wel Noord-Brabant of Limburg voor het expe- riïnent hebben uitgekozen. Men zou alleen daar nl. de aanhangers der regeeringspar- tijen gevoelig kunnen treffen. Het bijzonder onderwijs in Zuid-Holland of Den Haag zal, meeut de beer Albarda, om de boycot lachen, rest dus het open baar onderwijs. Wordt de boycot voor de openbare scholen met kracht doorgezet, dan zal het gevolg zijn, dat op eenige, mis schien op vele kleino plaatsen, in die pro vincie de eene openbare school na de an dree wordt opgeheven, en dat zich in de gebouwen christelijke of katholieke scho len gaan vestigen. Voor Den Haag zelf zou de boycot niet dadelijk opheffing van openbare scholen tot gevolg hebben, maar de uitwerking zou zijn, dat men zal moeten afzien van het kleiner' maken van klassen, men zal alle beschikbare klassen met leerlingen moeten bezetten, voorts zou e&ke onderwijzer op den duur met meer ploegen kinderen belast moeten worden. Andere gevolgen zullen zijn, dat jonger, onervaren leerkrachten en reeds gepensTönneer'den als önilerkruT- pers zullen optreden en daardoor het peil van het onderwijs doen dalen. Dergelijke boycotbrekers zullen een vijandige stem ming in de school doen ontstaan ten na- deele van het onderwijs. Als ten slotte na enkele jaren de boycot zal worden opgeheven, dan zullen de nadee- lige gevolgen ervan bestaan blijven (te groote schoollokalen, minderwaardige leer krachten, kinderen die, onvoldoende onder wezen, niet meer bijgewerkt kunnen v den). Ten slolte wijst de schrijver op de mogelijkheid, dat de onderwijzers in rechtstreekschen staatsdienst kunnen wor den overgebracht, zooda-t ze, net als officie ren en postbeambten, overgeplaatst kunnen worden. De schrijver eindigt zijn artikel aldus: „Ik hoop hartelijk, dat het boycot-plan bij den Bond van Nederlandschc Onderwij zers een minder vasten vorm heeft aange nomen, dan na de bondsvergadering de pers heeft doen vreezen. Want het boycot-plan is een gevaarlijk plan gevaarlijk voor het onderwijs, gevaarlijk ook voor de onder wijzers, die door de uitvoering ervan hun beste vrienden tegen rich ill het harnas eouden jagen." BUITENLAND. Dnitschland eei de geallieerden. De bijzonderheden der maatregelen, die door Groot-Brittannië en Frankrijk wor den genomen om voor goed den vorm van bet bedrag der Düitscihe schadevergoedin gen te bepalen, worden medegedeeld dooi den Berlijnschen berichtgever van de „Daily News". Naar hij zegt, zijn de Duit- sche deskundigen in de weer om de ant woorden voor te bereiden op een aanzien lijke lijst van vragen, welke de Duiteche gedelegeerden uit Brussel medebrachten. Van de 41 wagen zijn er 36 overgelegd, door de Britsche delegatie, zij bestrijken het geheele terrein van Duitschland's financiën, handel en belastingen en zijn volgens Duiteche deskundigen, die thans do antwoorden samenstellen, modellen van helderheid eoi degelijkheid. Een eerlijk antwoord op die vragen zou de geallieer den in het bezit stellen van alle inlichtin gen, die zij wensehen. De kwestie van de „vlucht van het kapitaal" en de vraag naar Duitschlands uitvoerhandel zijn twee der belangrijkste punten, waarover de Britsche regeering opheldering verzoekt. De vragen houden in: welke maatregel stelt de Duiteche regeering voor, om de voortdurende vermeerdering van het pa piergeld, welke het geheele Duitsche finan cies telsel bedreigt, stop te zetten? Wat is de waarheid aangaande de vlucht van het Duitsche kapitaal naar het buitenland? Welk is het bedrag der belastingen, op welbekende particuliere fortuinen en on dernemingen? Wat is de staat der Duiteche in- en uit voeren gedurende 1920 vergeleken bij 1919 en hot. gemiddelde der drie laatste jaren voor den oorlog? Welke zijn de beperkingen op de invoe ren in Duitschland, met welke doeleinden en uitwerking werden ze getroffen? Geef een nauwkeurige opgave der totale inkomsten van het rijk en zijn samenstel lende staten en gemeenten tijdens het laat ste jaar. Geef een benaderende opgave der ont vangsten en uitgaven der regeering tijdens 1920. Welke hoeveelheden suiker, thee, koffie, tabak, spiritualiën, wijn en petroleum ver bruikt Duitschland jaarlijks? Geef een lijst van het staatspersoneel en ver-gelijk hun aantal met dat van 1913. Welk gedeelte van zijn buitenlandsche edhuld heeft Döitschland sedert den -wa penstilstand betaald? Wat is bet totaal bedrag in eigendom en aandeelen, die de Duitschers in ihet buiten land bezitten. Vergelijk bet totaal der Duitsche werkloosheid. Een vergelijking tusschen de werkloosheid in Duitschland en die in andere landen. Ook wordt inlichtingen gewaagd aan gaande den financiëelen toestand der Duit sche spoorwegen en do kolenproductie. De conferentie der geallieerden en Duit sche deskundigen die a. s. Zaterdag te Brussel geopend zou worden om deze levens kwestie der schadevergoedingen te bespre ken, is zooals gemeld, uitgesteld tot na de bijeenkomst der geallieerde premiers, die 19 Januari te Parijs zal plaats hebben. Roemenië en Rusland. Take Jonescu, Minister van Buitenland sche Zaken, heeft op de jongste nota van Moskou geantwoord, waarin Roemenië werd gevraagd den vrede met de Sovjet republiek te teekenen. Jonescu verklaart dat het kabinet te Boekarest in bet minst geen vijandelijke gevoelens ten opzichte van Moskou koestert; dat bet tot dusver de meest strikte neutraliteit in acht heeft genomen, en dat het deze politiek wil voort zetten. Dientengevolge acht Roemenië zich geenszins verplicht over vrede te onder handelen, doch het is ten zeerste bereid de belangen der beide landen in de vraagstuk ken, welke in. den laatsten tijd zijn gere zen, grondig te onderzoeken. Voedselnood in Polen. Uit Warschau wordt gemeld, dat Polen voor een zeer ernstige levensmiddelencri sis staat. Vooral het gebrek aan brood doet zich gevoelen. In lange rijen staan de raenschen voor de bakkerswinkels om hun karig rantsoen in ontvangst te nemen. Volgens een mededeeling van het de partement voor voedselvoorziening heeft Warschau December in plaats van 60 slechte 6 wagons meel ontvangen. De arme bevolking krijgt in het geheel geen brood. Het bericht, dat een groot aantal wagons meel op komst, is, heeft de stemming niet verbeterd, wijl deze boeveel heid slechte voldoende is voor 5 dagen, en verdere afleveringen onwaarschijnlijk zijn. V orstelijk huwelijk. Thans is officieel vastgesteld, dat het huwelijk tusschen kroonprins George van Griekonland en prinses Elisabeth vau Roe menië den 25sLen Januari le Boekarest, en dat tusschen kroonprins Carol van Roe menië en prinses Helena van Griekenland op denzelfden datum in Athene zal worden De beide huwelijksplechtigheden zullen precies op 'hetzelfde uur in' beide hoofdste den plaats hebben. Te veel steenkolen. Het eigenaardige geval doet zich voor, dat, zooals Parijsche bladen melden, enkele mijndistricten een overproductie van steenkool is, tengevolge van de te groote aanvoeren uit Amerika., Engeland en het Rijngebied en het stopzetten van den arbeid in verschillende industrieën. De directie van de mijnen te Epinae heeft dan ook het besluit genomen de mij nen één dag per weck te doen werken. Het zelfde is ihet geval te Saint-Etionne, waar reeds 50,000 ton steenkolen liggen, waar voor men geen afzetgebied kan vinden. Ook'te Cros is een beperkte werktijd inge voerd. Aardschokken in Chili. Er zijn lichte aardschokken geconsta teerd in het Zuiden van het land. Zij ver oorzaakten geen noemenswaardige 6chade. Ite vrede is duur. De „Daily News" geeft cijfers over do kosten van de verschillende bezettingsle gers aan den Rijn sedert den wapenstil stand. Het Britsche leger heeft gekost 52.000.000 pd. st., bet Ameiikaansche 263.Ö00.000 dollar; net Franschèji.000.000.000 francs; het Italiaansche 15.000.000 lire; het Belgi sche 315.000.000 francs. Als men deze be dragen in marken moet omzetten komt men tot schrikbarende cijfers. Duitsehland heeft niet minder dan 2^351.000.000 moeten betalen, iets minder dan 10.000.000 pd, st. en dc rest van de 6chuld hoopt zich op en moet nog bij dit ontzaglijke bedrag wor den gesteld. De handel met Sovjet-Rusland. Volgens een bericht, uit Heleingfore, zal ondanks alle moeilijkbeden de handel tus schen Amerika en sovjet-Rusland spoedig hervat worden. De Amerikaanschc regee- rrng heeft aan particuliere firma's toe stemming verleend, om handelsrelaties met Rusland-aan te knoopen. Uit kringen der Amerikaaneche textiel branche onderweg naar Rusland, welke daar de toestanden bestudeeren en agentu ren zullen oprichten. In verband met het gebrek aan vlas en de daarmede samen hangende prijsstijging is men voornemens groote hoeveelheden vlas en hennep in te voeren. In Amerikaansche zakenkringen vreest men de Duiteche en Engelsche concurrentie en men tracht deze landen voor te komen. Als waren, door Amerika uit te voeren, komen steenkolen en papier in aanmer king. „V oo rj aars weer". Uit Engeland wordt gemeld, dat de weer bureaux aldaar voorspellen, dat het „voor jaarsweer", waarvan wij tegenwoordig pro-' fiteeren, nog verscheidene dagen zal aan houden. Den eerste Keretdaig is de stijging van het kwik begonnen en nog voortdu rend stijgt het. Te Torquay, Colwyn Bay en Rlhyl weer de thermometer Zondag 58 graden aan, te Londen, Leamington, Llandudno en Yarmouth 57. Zondag j. 1. is de warmste Januaridag geweest sinds 1841, in welk jaar voor het eerst de stand van den barometer dagelijks officieel werd genomen. Voorts was het op 9 Jar nuari j.l. vijf graden warmer dan op 5 Juli 1920 en slechts één graad kouder dan op 31 Augustus j. 1. Het postvliegtuig D 33, van Berlijn naar Bronswijk, is gisteren in een bevi- gen stroom boven het. bosch van Weteritz nabij Gardelegen naar beneden gestort. De vlieger verloor bet leven. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld: Het congres der socialistische partij heeft met 5013 tegen 3656 6temmen de aansluiting bij de derde internationale verworpen. Naar uit Napels gemeld wordt, ont wikkelt de Vesuvius weer eenige activiteit. gevaar schijnt echter voorloopig niet voorhanden te zijn, zoodat talrijke bezoekers don berg bestijgen om van deze uitbarstingen getuige te zijn. Het Oekraiensch persbureau meldt uit Lemberg, dat de opstand der bevolking van de Oekraine tegen het bolsjewieksch bewind zich met groote snelheid uitbreidt en zoo krachtig is, dat blijkens de bolsje- wieksdhe bladen de Sovjet-regeering er zich ernstig ongerust over begint te maken. De rantsoeneering van de maximum prijzen op steenkool zijn thans ook in De nemarken ingetrokken. De snelle daling van de kolenprijs bedreigt de bruinkool winning, die tijdens den oorlog leonend was, en waarin 1500 menschen werkzaam zijn. Volgens de statistiek der huwelijken in Duitschland is het aantal echtscheidin gen sedert don oorlog reusachtig toegeno men. Ook trouwen de menschen vooral door de hooge loonen onder de arbeiders op zeer jeugdigen leeftijd. Men treft 15- jarige huisvrouwen aan, en weduwnaars en weduwen van 16 en 17 jaar! Toen het Duitsche s.s. Elfa dezer da gen de haven'te Londen binnenliep om ko len in te nemen heeft een volksmenigte een betooging tegen de Duiteche vlag gehou den, die ten slotte moest worden neerge haald. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen (toez.) te Garijp: A. A y. Wes- «m te Joure. GEREF. KERKEN. •Drietal. Te Apeldoorn Dr. K. Dfjk, la 's-Gravenhage: D. B. Hagenbeek, t© Vlaardin- gen en A. Hoenevold, te Nijkerk. Beroepen. Te Herwijnen G. do Jager, te Grijp6kerke (Z.) Bedankt. Voor 's-Gravendeel G. Verrij. te HellevoeUluis. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Noordeloos, G. Wieso te Driebergen. Bedankt voor Hoogeveon, J. Pb. Vröugdenhil to Sliedrccht. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal. Te Niouw-Beierland, R. Kok te Aagtekerko en J. Overduin te Moercapollo. Beroepen. To Opheusden, M. Holman te Rijsson. De. B. N. J. Roskott te Giessen-Nieuwkertë is op zijn beslissing in zake het beroep naar de Ned. Hen'. Gemeente van Buiksloot teruggeko men en heeft nu: aangenomen. Predikantsvacatures Ned. Herv. Kerk. Het aantal vacatures in do Ned. Herv. Kerk bedroeg 1 Januari j.l. 235, een getal, dat in 20 jaar niet is bereikt. Verdoold over do vorschil- lende provinciën bedroeg het voor Gelderland 24, .-Holland 52, N.-HtJiland 48, Zeeland 16, Utrecht 14, Friesland 26, Overijsel 12, Groningen 17, N.-Brabant 12, Limburg 5 en Drenthe 9. Sedert 1 Juli 1920 is dit cijfer met 7 vermeer derd, in de beido vorige halfjaren bedroeg do vermeerdering 20 en 30. Door combinatie van gemeenten zijn 9 vacatures vervallen. Hot getal toegelaten candidaten in 1920 bedroeg 20,vau wie nog 8 beschikbaar zijn; overleden zijn 13 predikanten26 werden emeritus. 23 gingen tot een anderen werkkring over oi zijn ontzet, 3 nieuwe predikantsplaatsen zijn gesticht. In hit geheel kwamen 65 plaatsen open. 7 emeritus- il uit het buitenland overgekomen predikanten tra den weer in dienst. Eigenaardige sleutelmacht. Het „Herv. Zondagsblad", dat in do prov. Friesland verschijnt, heeft 't erover, dat Ds. Ne telenbos tot het afleggen van oen „colloquium doctum" (d. i. „geleerd onderzoek") is toege laten, om daarna te mogen proponeeren bij de Ned. Herv. Kerk. Het noemt dit een zaak dia „vreemd aandoet". We lezen dan verder het volgende: „Als 't gaat om de toestemming of studenten van Hervormden huizo mogen studeeren aan de Vrije Universiteit, met erkenning van verkregen diploma's, dan moet de heele Kerk er in erkend. Anders mag do Synodo niets tot wet maken, aio de Kerk er niet achter staat. „En hier nu neemt de Synodale Commissie oon beslissing juist in tegenovergestelden zin als de Synode mot haar verbod beoogt. („De Synode houdt do deur op slot voor do kweekolingcn der „Vrije", maar de Synodale Com missie doende alsof zij de Kerk alleen is, draait het slot om, doet do deur open en laat achtorom binnen, die aan do voordeur worden afgewozon. „Laat ook ons vigeerend kerkrecht dit wol toe? „Wij zoggen er alleen maar van: een eigenaar dige sleutelmacht wordt hier openbaar, dio zo- ker bij onze. Kerk niet thuis hoort. „Wij worden er alleen door bevestigd in onze eisch tot reorganisatie onzor Kerk!" NIEUW—VENNEP. Donderdagavond a.s. half zovon hoopt voor de Chr. Geref. J.-V. Spr. 22 6 al-, hier op te treden Ds. D. J. v. Brammen. van Alphen aan den Rijn, met het onderwerp: „Ia verzekering geoorloofd?" Vr ij dagavond half zeven treedt e Ned. Hei-v. Kerli alhier op Ds. H. Janssen, Veldprediker in algemeene dienst, met een lezing voör de Chr. J.-V. „Johannes." De verbouw van den Coöpcratie- n Winkel is na gohouden aanbesteding door t bestuur gegund aan den laags ten inschrijver, den heer M. v. Deelen, Aannemer alhier. RIJNSBURG. Schadeposten. Een koe, toebehoorond aan Nic. Gl. alhier, is gisteravond in een stuk lijnkoek ge stikt. Het dier was niet verzekerd. - Een hit, toebohoorend aan Joh. de M. alhier is aan longontsteking gestorven. W. de'K. alhier, welko r.eode vroe ger aan krankzinnigheid leed, is weder ter ver* pleging te L. opgenomen. Burgerlijke Stand. Geboren-j Cornelia Rozelina d. v. H. van der Meij en A. P. van Rossum Willem z. v. P. van Egmond Uithol -7-Adriana d. v. K. Vos en P. van: der Meij Maria Jacoba d v. J. Wijsman en A. J. van don Berg Cornelis z. v. J. Heemskerk en P. do Koning. Nndertrouwd: M. C. van der Valk jm. 25 j. wonende te Voorschoten en M. H. Muidei jd. 23 j. N. de Leeuw jm. 25 j. te Leiden om L. van der Kwaak jd. 25 j. A. Zandbergen i. 26 j. en J. Admiraal jd. 22 j. te Leiden. Overleden: Aangegeven een levenloos kind van G. van den Haak on W. Kraan. OEGSTGEEST. Op de aanvragen om vergunning nachtarbeid van den hoer K. ie afwijzend be schikt. Alhierisdoor h e t D i a c o n i e A ntt* bestuur tijdons de godsdienstoefening een bank biljet van f 10.—. ontvangen. iZWAMMERDAM. Voor deze gemeente hebben zich voor de loting der Nationale Militie lioh- ting 1922, 17 lotelingen aangemeld. De collecte voor de nieuwjaarn- bedeling heeft opgebracht f 280. 50. hierdoor werd de commissie in staat gesteld, 80 gezinnen te verblijden, mot levensmiddelen 'en brandstoffen. BODEGRAVEN. Door de politie, alhier wordt ijverig gezocht naar pa6 uit het Huis van Be waring ontslagen J. de V., niet alleen omdat hij gesignaleerd staat in het A. P. B., maar tevens wordt verdacht den hand te hebben in verschil lende in den laatsten tijd hier en daar gepleegde diefstallen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 2