KOHSCHULTE's Bedden- en Tapijthandel Uit de Omgeving. Gemeentelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Vischverkoop De Burgemeester van Leiden brengt ter keuiiiis van d© ingezeten on dat morgen (Zaterdag) aaoi de gemocerteiijikeiii Vioch- winkels ^Vischmarkt en Stadshuipwerf) verkrijgbaar is GROOTE SCHELVISCH a ƒ0.38 en SCHAR 0.34 per pond. W. PERA, Weth., loco-Burgemeester. Leiden, 6 Jaoiuari 1921. AGENDA. VRIJDAG, 7 Januari. Leiden. Ver gadering van ou'd-leden deT Chr. Jongel. Vereen. „Prediker". Aanvang 8 uur, ge bouw „Prediker". Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: H. J. M. Probt, Maarsmanssteeg 17, Tel. 435. G. F. Foljst, Steenstraat 35, Tel. 136. niet onbelangrijk percentage beneden de ttians gerekende zullen vallen. Wet op de arbeidsbemiddeling. Volgens de M s b. is een wetsontwerp op de arbeidsbemiddeling ih bewerking, dat reeds in gevorderden 6taat van voorberei ding verkeert. Dit wetsontwerp was reeds aangekondigd in de Troonrede van 1919, maar is thans noodzakelijk geworden door de besluiten der Arbeidsconierentie te Was hington. Het doel van het ontwerp is de arbeids bemiddeling, welke tot nog toe geen wette- lijken grondslag heeft, op wettelijke gron; den te baseeren, de conventies en aanbeve lingen der conferentie van Washington in zake de arbeidsbemiddeling uit te voeren, de gemeenten tot het instellen van bureaux voor arbeidsbemiddeling te verplichten en de su'bsidieering der arbeidsbemiddeling te regelen. Dolende Russische kinderen. Vanwege het Ned. Roode Kruis zijn op verschillende publieke plaatsen, o. a. op de stations, carton6 opgehangen van- den volgenden inhoud: Achthonderd Russische kinderen zoeken, hun ouders. In het voorjaar van 1918 zon den vele ouders in Moskou en Petregrad hun kinderen ter beveiliging naar het Oeralgebergte. Deze maatregel mislukte geheel. Thans is een deel dezer kinderen na lange omzwervingen over Wladiwostock en Amerika in Europa aangekomen. Gezocht worden de adressen van hun ouders, die zich vermoedelijk deel6 buiten Rusland ophouden. Wie kan inlichtingen geven? Lijsten met namen berusten bij het hoofdkantoor van het Ned. Roode Kruis, Princessegracht 27, 's-Gravenhago. Holiandscho vliegtuigindustrie. Naar aanleiding van het feit, dat de Maatschappij van Berkel'6 Patent de pa tentrechten van de metalen Dornier-Water- vliegtuigen voor Holland on Koloniën ver kregen heeft, zal de directie van Van Ber kei's Patent binnenkort in overleg met de regeering een officieele vliegdemonstratie van bet Dornier-Watervliegtuig in Hol land organiseeren. Het ligt in de bedoeling van de directie van Van Berkei's Patent de metalen Dornier-Vliegmachine in haar eigen vliegtuigenfabrieken in Holland, te fabriceeren. BUITENLAND. Rumoerige Raadsvergadering. Er is den laalsten tijd steen en been ge klaagd over de rumoerige raadszittingen in onze hoofdstad. Wat daar gebeurde is*edhter nog niets vergeleken bij een vergadering van den Berlijnschen Raad waarvan de „Tijd"-cor- reepondent het volgende meldt: Nu Berlijn eenheidsgemeente is geworden en do gemeenteraad een driehonderd leden telt (vijf zesde beslist te veel!) heeft men de zittingszaal en de tribune vergroot, wat mécr millioenen heeft gekost "dan vroeger het heele raadhuis (bij anticipatie vroeger geheel in rooden baksteen opgetrokken). De voorzitter hoopte bij de opening der vergadering, dat in de nieuwe zaal met haar gedempte kleuren, niet zulke ziedende debatten zouden plaats hebben als in de oude. De tribune, geheel bezet door com munistisch straatplebs, lachte zich krom eu begon direct al „reuzenheibel" te maken. Ik observeerde, dat de communistische fractie regelrecht voeling hield met de tri bune. En de pias Adolf Hoffmann riep zelfs vol machtswellust uit: „Daar zitten onze kiezers!" Tijdens de debatten maakte de tribune een medewerkend spektakel als in de zittingen van oen revolutietribunaal tij dens de Fransche revolutie. Als een rede naar te lang sprak naar den zin van het minzame publiek, schalde het om de ooren Van den oreerenden vroeden vader: „Maul halten!", met een Amsterdamschen klank jf&u „hou nouw maar je 6m.I" De voorzitter van dezen fraaien raad, een onafhankelijke, deed er niets tegen. Alleen •en der wethouders schreeuwde naar de tri bune zoo iets van: „hou jullie je kop daar" Wat het souvereino volk tot tieren en Schuimbekken bracht. Er word eer6t over belastingen beraadslaagd. Maar de tribune verlangde de debatten over de werkloosheid en gilde: Buiten wachten duizenden op werk! Wij eisdhen de behandeling der werk- loodheiclsontwerpen. De roode meerderheid boog voor den tenor van het etraatplebB. Een ^bourgeois" protesteerde daartegen. En toen 'gingen de poppen aan het dansen, vroede vaderen werden gebombardeerd met stinkbommen en communistische blaad jes en boekjes. Een lid-dpminee riep her haaldelijk naar de tribune: „Haltet die Sehnauten", waarop Hoffmann den tribu nebroeders toebrulde: „Ranselt straks bui ten dien „paap" af!" De voorzitter ver maande poeslief en kalfachtig do tribune, en toen dit niet hielp, onderbrak hij de zit ting. Na de heropening vermaande dit merk waardig exemplaar van een president niet de tribune en de Jinksche leden, maar do rechterzijde. Deze moest aan de tribune ceu voorbeeld van rust geven. Nu ontbrandde rechts een orkaan en onder gejouw en ge gil der tribune marcheerde de bourgeoisie in gesloten gelederen uit de zaal en liet den rooden broederen het. slagveld. De werkmogelijkheid van het stadspar- lemcnt hangt geheel af van de tribune. Or debewaarders zijn er niet. De socialistische meerderheid heeft den voorzitter geen machtsmiddelen gelaten en laat geen po litie in de zaal toe. En ook al had de pre sident machtsmiddelen, de tegenwoordige zou er geen gebruik van maken, werd tusscheniijds opgeheven, omdat de werd tusschetijds opgeheven, omdat de lucht verpest was door de stinkbommen! beraadslaagden do leiders der fracties? Al len, met uitzondering der communisten, za gen in, dat het zoo -niet meer langer ging. Men besloot voor het vervolg tribunekaar- ten uit te geven, gelijkmatig verdeeld over de fracties. Duitschland en zijn vijanden. In verband met de aanstaande bijeen komst van den Oppersten Raad te Parijs wijst de „Petit Parieten" er op, dat de be trekkingen tu6sohen do Fransche en Brit- söhe regeeringen nimmer vertrouwelijker zijn geweest dan thans, en dat do bijeen komst van den Oppersten Raad uitstekendo vooruitzichten heeft. Do publieke opinie In Engeland eischt even krachtig als de Fran sche, dat Duitschland zich stipt zal houden aan de verplichtingen, die het te Versailles en te Spa op zich heeft genomen, en behal ve de bladen die gewoonlijk de Fransche politiek gunstig gezind zijn als do „Times", de „Daily Telegraph" eoi de „Morning Post", spreekt ook de „Daily News" zich uitdrukkelijk voor de ontbinding van de militaire politie van Duitschland uit, en zelfs de bolsjewistische „Daily Herald" ziet in de weigering van het kabinet Fehren- bach, om do burgerwachten te ontbinden, een herleving van de pangermanistische reactie. Ontevredenheid van Engeland. Engeland is ontevreden op Duitschland omdat het artikel 172 van het vredesver drag niet nakomt-. Dit artikel luidt: „Bin nen drie maanden na het in working tre den van het tegenwoordige tractaat zal de Duitsche regeering aan de geallieerde en geassocieerde groote mogendheden de sa menstelling en bereidingwijze mededeeien van allo ontplofbare en vergiftige stoffen of andere chemische preparateu, die door haar ,in den loop van den oorlog toegepast zijn of tot wier toepassing toebereidselen getroffen waren." Eet betreft - hier niet slechts militaire, maar ook industrieele geheimen, want de industrie van kleurstof fen en van ontplofbare 6toffen rusten op dezelfde basis, en de Duitsche xnunitie-aan- maak heeft in den oorlog veel baat gehad bij de groote vludht van de Duitsche kleur stofnijverheid. De Duitsche fabrieken heb ben echter begrijpelijkerwijs geen zin om kostbare geheimen, die nauw met de vre- desnijverheid samenhangen, uit te leveren, en de regeering kan hen daartoe niet dwin gen. Een merkwaardige loopbaan. De „Evening Standard" meldt, dat Lord Reading het onderkoningschap van Bntech- Indië heeft aanvaard. Reading, dio voorheen Isaèca (later sir Rufus Isaacs) heette, had een zeer merk waardige loopbaan. Als knaap liep hij uit de ouderlijke wo ning en diende een poo6 op het voordek van een handelsschip. Toen wilde hij in den hafldel en vertegenwoordigde een poos in Duitschland de zaak van zijn vader, een Joodsch koopman te Londen. Ecnigen tijd later trok de geldmarkt hem aan en hij werd lid van de Londensche effectenbeurs. Vervolgings ging hij in de rechten stu- deeren en op 44-jarigen leeftijd, in iyJ4, werd hij advocaat. Als verdediger maakte hij spoedig naam. Hij werd Lagerhuislid en in 1910 advocaat-generaal met een zetel in het kabinet en m 1913 Lord-Opperrechter. In 1914 werd hij in den hoogen adel ver heven en in 1918 werd 'hij naar Amerika gezonden als Hooge Commissaris cn bui tengewoon gezant. Het hem aangeboden ambassadeurschap te Washington sloeg hij ai. De plannen der Bolsjewiki. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Het 8ste Al-Russische radencougres heeft, volgens een radio-telegram uit Moskou, toegestemd in eene door den arbeidere- en verdediging? raad geeischte, o ogenblikkelijke gedeeltelij ke demobilisatie van het roode leger en plannen voor dc demobilisatie vastgesteld. Het Moskousch radio-telegram merkt op, dat do demobilisatie voorzichtig moet wor den uitgevoerd, omdat er rekening mede moet worden gehouden, dat in het aan staande voorjaar van den kant der vijan den van de sovjet een overval zou kunnen Ondernomen worden. In het telegram werden de volgende woor den van Trotzky tweemaal herhaald: „De strijdwaarde van het roode leger-mag na de demobilisatie niet verminderen, maar integendeel, zij moet intensief versterkt worden. De eovjeteregeering staat voor fen zeker gewichtige taak, die daarin bestaat, het roode leger te reorganiseeien en een sterk revolut-ionnair leger op te richten." Bij de besprekingen bracht ook Lenin naar voren dat het noodzakelijk was, de poaüie van de sovjet-regeling door het Ingezonden Mededeelingfen 60 cent per regel, Zaterdags 70 cent 139 Wie van koopjes profiteeren wil, zie onze advertentie in dit blad winnen van de sympathie der volksmassa's te versterken en wel op de eerste plaats door het winnen van dè sympathie dér boe ren. De tegenwoordige onderbreking van den oorlog was niet als 't einde van den krijg op te vatten, maar diende slechts als een voorbereiding van do etappen en van geheel het achterland voor den komenden oorlog der wereldrevolutie. Noodweer bij de Azoren. Het schijnt, dat in de omtrek van de Azoren noodweer heerecht. De „Ozaukee" een Amerikaansch schip, heeft een radio gestuurd, dat het hulpeloos ronddrijft en dat het Fransdie schip de „Seine" eveneens in ontredderden toestand verkeert, terwijl de kapitein en drie man van de equipage door de golven in zee geslagen zijn. Ook de visscherij van Lorient ligt ge heel stil. De kopeck afgeschaft. De „Iswestia", het officieele orgaan van de Sovjet-regeering deelt mede, dat de ko peck in Rusland afgeschaft is. De kopeck is het honderdste deel van een roebel. Aan gezien vijf roebels nog niet de waarde heb ben, welke de kopeck voor den oorlog had, is het geen wonder, dat Moskou het een overbodig muntstuk gevonden heeft. Een merkwaardig auto-ongeval. Een correspondent van de „Daily Mail" meldt uit Christiania, dat tijdens een hevi- gen storm in een bergstreek van Noorwe gen een auto, waarin zes menschen waren gezeten, in een afgrond reed. De auto viel 30 meter naar beneden, kantelde daarbij om en om en kwam ten slotte weer op zijn wielen terocht. Toen een reddingbriga.de hulp kwam, brengen, waren vijf van de in zittenden bewusteloos. Geen van hen was echter ernstig 'gewond. Volgons statistieken door de „Times" opgesteld, duurde de daling der groothan- delsprijzen in Groot-Brittannië over de maand December j. 1. voort, doch zij is in vergelijking met de vorige .maand Japgza- mer geworden. De daling van het algemee- ne indexcijfer bedroeg in December 6.7 pet- tegen 11 pet. in November. I December zijn slechts de maïs-, rundvleesch- en theeprij- zen gestegen. KERK EN SCHOOL ned. herv. Kerk. Beroepen. Te Kdmswerd:' H. T. A. J. WeGtrik te Peperga en Blesdijke; te Ede: J. H. Koster te Wou tere wou de (Fr.). Bedankt. Voor Oud- en Nieuw .Gastel (N. Br.)R. C. W. J. Hoek, cand. te Oudewater. geref. kerken. Beroepen. Te Bunschoten en Spakenburg (A), P. Hekman, te Gorredijk. Ds. J. Brcukelaar heeft Wofti6dagavond bij monde van zijn broe der, Ds. W. Breukelaar te Zaandam afscheid ge nomen van de Geref. Kerk te Utrecht» Ds. Breukelaar wien eervol emeritaat werd verleend was niet in staat zelf don dienst bij te wonen. Ds. D. J. Karssen wien eervol emeritaat werd verleend, heeft Woensdagavond afscheid genomen Yan de Geref. Kerk te Amsterdam, na een 40-jarige ambtsbe diening. Avondmaal op „Sonnevanck". JDezer dagen ia 1 als gevolg van een desbe treffend besluit der laatstgehouden Geref. Synode -voor hot eerst op het sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk het Avondmaal gevierd. Er werden bekertjes gebruikt. 35 personen namen aan de viering deel. Het Java-Comité. Naar wij vernemen is Ds. P. E. Barbas van Haarlem in verband met zijn hoogen leeftijd af getreden als voorzitter van het Java-Comité te Amsterdam. Ds. Barbas had meer dan 20 jaren in dit bestuur zitting. Lithurgische diensten. Onlangs hebben wij een en ander medegedeeld omtrent de inwijding van de Duinoorkerk te 's-Gravenhago. Omtrent de wekelijksche diensten in deze kerk wordt nu het volgende gemeld: De dienstdoende predikant leidt den dienst niet van den preekstoel af, maar van het koor, met de uitgesproken bedoeling om in deze han deling niet boven do gemeente te 6taan. (Hij opent den dienst met het Votum, waarna hij den zegen oplegt, die do gemeente hem zing- gende teruggeeft. De predikant zegt: „De Heerc i6 met U" en de gemeente antwoordt: „en met Uwen geest!" Daarop volgt een korte opwekking, uit teksten bestaande, tot 6chuldbelijden. De gemeente gaat nu staan, bidt deze schuldbelijdenis en antwoordt zingend: „Heer, erbarm U onzor!" De dienaar kondigt alsnu de schuldvergeving aan, waarop de gemeente antwoordt in een lof verheffing door het zingen van oen psalm of ge zang, dat op de borden vermeld i6 en gaat daar na zitten. Vervolgens komt de wetsvoorlezing, daarna een vrij gebed en dan do voorlezing uit do Schrift. Ter voorbereiding van de collecte spreekt do predikant een kort gebed uit en leest .eenige toe- pasqolijke teksten. De collecte geschiedt zooveel mogelijk door de gemeente zolve, als haar eigen daad, zij het dan ook onder leiding. Degenen, die do inzameling geleid hebben, bieden de col lectezakjes aan den dienaar, dio ze op oen zil veren schaal Gode aanbiedt op de Avondmaals tafel als een offerande der gemeente. De liturgie wordt dan met liet zingen van het Iweede lied besloten, waarop de predikatie volgt. Chr. Volksonderwijs. De algemeene vergadering van Chr. Volkson derwijs zal gehouden worden op Donderdag van de Piuksterweek te Amsterdam. De uitslag van de stemming voor 6 plaatsver vangende leden voor de Commissie van Beroep voor de scholen, aangesloten bij deze Vereoni- ging. is dat gekozen zijn voor de schoolbesturen: Dr. Oortliuijs te ScheveningenC. W. L. baron van Boet zeiaar _van Dubbeldam to Bilthoven; Mr. A. J. Enschede to Haarlem en voor de onder wijzers: J. B. Meijnon te Leidon; P. Oosterlco te Nijmegen; J. J. P. Valoton te Zwolle. Do be- noomdej inspecteursA. L. Gerritsen te Hees voor Gelderland en Ds. V. Wolfswinkel te Welsrijp voor Friesland hebben hunne benooming aange nomen. Do beer P. A. Verslui je te Amsterdam, benoemd voor Noord-Holland hoeft bedankt. Hot Bestuur van de afd. Zuid-Holland der Ver een. voor Chr. Volksonderwijs heeft aan verschil lende Kerkeraden van Nod. Herv. Gemeenten in genoemde provincie ondoretaand schrijven ver zonden „De provinciale afdeehng „Zuid-Holland" voor Christelijk Volksonderwijs heoft de eer U toe te zenden haar Reglement, opdat U kennis kunt nemen van haar bestaan en van do Jaak die haar ie opgedragen. Er bestaat in uwe Gemeente nog geen Hervormde School, en aangezien in zekoreu jan de School als een voorportaal van de Kerk fnag worden beschouwd, komen we tot U met de vraag: „of de stichting, van een eigen inrichting van onderwis voor de gedoopte jeugd uwer Ge meente, reeds een onderwerp van ernstige be spreking bij U heeft uitgemaakt?" Geldelijke bezwaren kunnen nu niet moer golden. Door de gelijkstelling van Openbaar en Bijzonder Onder wijs voor de Wet, is de stichting van een Her vormde School zoo goed als overal mogelijk ge worden. Indien U inlichtingen begeert of voor lichting wenecht, zijn wij gaarno bereid U die te geven. Mannenï broedere! overweegt dus de oprichting van een Hervormde Christelijke School. Het zal uwen kinderen het zal uw Kerk onder den zegen des Hoeren ten goede komen."' Uit het Sociale Leven. Werkloozc sigarenmakers. Van den Minister van Binnonlandsche Zaken, is godagteekend 4 Januari, bij het hoofdbestuur van den Sigarenmakerebond ingekomen: „Vanwege mijn departement Ï6 een steunrege ling getroffen ten .behoeve van worklooze sigaren makers, voor de uitvoering waarvan in onder scheidene gemeenten commissies zijn ingesteld. Hot ligt thans in mijn voornemen, bovendien in te stellen een Centrale Commissie van Advies, bestaande uil 5,leden, waarvan tweo aan te wij zen door dc-n Minister van Binnenlandscbo Za ken, ccn door den minister van Arbeid, één door do gezamenlijke werkgevers-organisaties, één door do gezamenlijke werknomers-organisaties. Het zoude mij aangenaam zijn, zoo U zich met do andero sigarenmakers-organisaties in verbin ding wildot stellen en mij gezamenlijk een aan beveling voor een "door mij te benoemen lid wil- det doen toekomen. Het mijnbedrijf. Het bericht als zou van werkgeverszijde bet contract tusschen de Christelijke en R.K^ Mijn- werkore organisaties, dat 1 April afloopt, het eerst zijn opgezegd, is onjuist. Alleen met de R.K. organisatie wr§ een con tract gesloten, dat door dezen bond werd opge zegd voor van workgeverezijdo tot hetzelfde be sloten was. De andere organisaties van mijnwerkers, ook de Protest.-Cliristelijke, hebben geen collectief arbeidscontract afgesloten. Bedrijfsslapte. Een der glasfabrieken te N i e u w-B u i n e n heelt wegens slapte een oven stilgezet, waardoor pl.m. 100 arbeiders werkloos worden. Een an dere glasfabriek bracht den werktijd op 4 uur per dag. Aan ongeveer 100 vaste arbeiders van de aard appelmeelfabriek „De Twee Provintiën" te Stadskanaal, wien ontslag was aangezegd, ia aangeboden tegen een lagor uurloon aan bet werk te blijven, waarmede allen genoegen hebben genomen. - De sigarenfabrieken van de firma's Smits en Co. en Gebr. Yan Vugt te Gordnchem- zijn deze week wegens slapte in het bedrijf 6top ge zet. Aan de fabriek van Gebr. de Goeij wordt nog gewerkt, doch ook daar is een aantal siga renmakers ontslagen. Volgens het Weekblad van den A. N. D. B. bedroeg het aantal werkloozen in de diamant nijverheid te Amsterdam in de week van 26 December tot 1 Januari 7269, tegen 6782 in de daaraan voorafgaande week. Tengevolge van 't geheel stop staan van den export is door de directie der Potaschfabriek te Bergen op Zoom aan «48 werklieden den arbeid opgezegd. Ook de ijzorindustrio voelt de malaise on hebben eenige directies reeds een gedeelte van haar personeel ontslagen, hotwelk bij voortdu ring van dezen toestand door meerder ontslag zal gevolgd worden. Gestrafte staking. Bij de coöperaties „Do Eendracht" te Haar lem zijn 19 personen van de kruideniereafdeeling, die gestaakt hadden, ontslagen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Tot leden der Commissie bedoeld bij art. 176 der L. O. wet zijn benoemd de hee- ren J. M. Pos, P. BartleTna, G. Dorrepaal Gzn., J. Jongoneel en J. Wille. Predikbeurten. Corel. Kerk Zon; dagmorgen half 10 ure en avonds half 7 urn Ds. Brook6tra van Rijnsburg. Ned. Horv. Gom. Zondagmorgen half 10 'ure Ds. Veldhoen van Alphen aan den Rijn, 'e avonds half 7 ure Ds. Israel. KOUDEKERK. Dinsdag, 4 dezer, gaf het Chr, Kdndcrzangkoor „Halleluja" alhier zijn 2o opent bare uitvoering, in de bovenzaal van „Café van Egmond". Alloen genoodigden hadden toegang. De zaal was geheel bezet, toen de Eere-Voorz., Ds. Israël, te 7 uur het samenzijn opende. Na een kort openings- on wolkomstwoord verzocht ZEerw. te zingen Pe. 146 1 en 3, ging hij voor in gebed, en gaf daarop Mej. M. v. Egmond, Dit rectrico van het Zangkoor, gelegenheid een aan* vang to maken met de afwerking van het prot gramma, dat 15 nqmmere bevatte. Er werd zeer goed gezongen. Enkele solo's wort den op verdienstelijke wijze gegeven. Herhaalde-! lijk werd krachtig goapplaudiseerd. Uit allea bleek, dat het kinderkoor onder uitstekende leit ding staat. Mej. van Egmond word dan ook in de pauze gehuldigd door een fraai bouqüet, dat een der kinderen haar aanbood. Hot was een avond, waarop Directrice, Koor en Bestuur met groote dankbaarheid terugzien mogen. De aanwozigen waren zoor voldaan, hett geen ook bleek uit een collecte gedurende dc paut ze gehouden voor de bestrijding der onkosten, en opbrengende ruim f 25. De hoer Boers, steenfat brikant ajhier, toonde zijn genoegen door heb koor te onthalen op limonade, hetgeen een „leve mijnheer Beers" door de zaal dood galmen. Alge* ineene bijval oogstste ook het treffend tableau* vivant, tegen het einde bij bengaalsch vuur door het Koor gegeven. Na een kort slotwoord eindig-" do Ds. Israël dozen schoonen, genotvollen avond 'met dankgebed en ging men, nadat aangeheven was Gez. 180 1 dankbaar huiswaarts. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd Jacobus l'Ami 24 j. en Catharina Geertruida Kors 23 j. Adrianus Hcrmanus van der Geest 23 j. en Cornelia Joanna Berg 21 j. Geboren: Pioter Leo z. van P. L. Krou* wel en F. Speelman Adrianus z. van P. Hoo* geveen en A. van der Star. Overleden: Antonie van Duin 56 j. ongo* huwd. Ingekomen: Mej. M. Haver van Leiden. Vertrokken: L. Kruijff naar 's-Hertogen* bosch J. P. Damen naar Leiden Mej. E. A. Birklioff naar Utrecht Mej. W. Heinen naar Amsterdam Moj. M. C. Koning naar Lolden Mej. W. M. Noordermeer naar Noordwijk Mej. M. TL Hom an naar Heemstede. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geborenrl Jan z. van G. C. Schijf cn A^van Iperen Gc* rarda Cornelia d. van G. A. van Steijn en C. P. M. van der Valk Jonas Andreas Nicolaas z. van Th. van Leijden en H. Hoeks Barbara Margrieta d. van J. Visser en G. van Dorp i Catharina Maria d. van P. Volwater en H. M. Deters Cornelis z. van L. van den Oever en P. van Weelden Margaretha d. van J. van Raad en M. Langhout Pieter z. van J. van Ipc-> ren en G. de Jong Gorardus Andreas z. van Q. F. van dor Ploeg cn A. M. Tempel Simon Cornelis z. van H. Th. Elsgeest en J. W. van Egmond. Overleden: W Westmaas jm. 16 jaar —s Balt van Dam wed. van W. Dekker 81 jaar Theodoras Colijn eehtg. van J. van Leent 53 j W. van der Klugt cchtg. van P. v. d. Zwaan 56 j. Gehuwd: A. Vergeer jm. 35. j. en M. Koe-i nekoop 45 j. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand van 4—"6 J a n u* ari 1921. Geboren: Nicolaas Wilhelmus z. van C. J. Wennekers en M. G. van Leeuwen Johannes z. van A. J. Grootaert en E. Robijn Gepke d. van C. Mes en L. van Drie. Gehuwd: W. W. Vallentgoed wed. 53 j. eni M. C. Pante wed.36 j. Overleden: Jakob Uithol 87 j. geh. met E. Verburg Maria Groot 44 j. geh. met S. Dol Jaa Willem 7 w. z. van A. D. Wiclgra* ven en J. Ondersta! Johanna Maria 7 j. d. van F. Jonker en A. Datema. RIJNSBURG. Gisteravond hield de Anti-Rev. Kiosvereeniging een vergadering. Na de gebrui* kelijke opening door do 2e Voorzitter den beer D. Zwaan, werd het woord gqgeven aan Mr. H. Bijleveld van Den Haag die wilde spreken over. „Vrouwen-Kiesrecht.'5 Hoewel dit onderwerp door het bestuur niet was bedoeld, en spr. feitelijk was uitgenoodigd te Bpreken over „Socialisatie", oiqdat een vorige keer oveneens over bet Vrouwenkiesrecht was ge* handeld, bleek toch maar al te goed dat- dit vraagstuk nog veel stof tot bespreking biedt. Op zeer schoone en principieele wijze deed de spreker uitkomen dat een vrouw in dezen niet achter de man mag staan. Gods Woord neemt in dit geval de vrouw eerder in bescherming. Waarom zou de vrouw die op zooveel terrein ,reeds werkzaam is, het stembiljet onthouden wor den? Zij die in haar gezin zelfs als Minister van Onderwijs, van Arbeid, van Finan* ciën, en van Justitie mag optreden, zon die geen recht hebben om zitting in Kamer, Sta* ten en Raden te nemen? - Spr. meende zelfs dat God^de vrouw in dezel moeilijke tijden wilde gebruiken tot heil der maatschappij. Aangezien de spr. aan. zijn tijd was gebonden envertrok, werd de vergadering door den Voor* ziter den heor M. Pieper met dankzegging g<^ sloten. jij BOSKOOP. Tot gomeente-veldwachter al* (hier is door den heer Commissaris in deze pro* vincie benoemd de heer M. de Bart, agent van' politie te Ter-Neuzen. Aan art. 7 6, der Algemeene po* litieverordening dezer gemeente is toegevoegd:! „g" Zoodra dè hekken der Gouwebrug gesloten' zijn, met rij- en voertuigen verder tot de brug te naderen dan het begin der helling van de brug naar de Do>Tstraat. i Donderdagmorgen is een paart! bespannen voor een wagen en toebèhoorende aan' de Wed. T. van Klaveren alhier aan den Zljdewegj op hol geslagen. Zonder ongelukken veroorzaak! te hebben kon het paard in de Dorpstraat ge* grepen worden. NOORD WUKEBHÖUT. D e be id© R. K. b ch olen bek ben ruim een jaar gebrek aan leerkrachten. Thans ie dit zoo toegenomen, dat hot bey

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 2