Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN 1 WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 Iste JAARGANG. - VRIJDAG 7 JANUARI 1921. - No. 236 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL 10.221/» DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TAI1IE0 KLEINE ADVERTENTIES van hoogntem 80 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bij vooruitbetaling Het Overheids-bedrijf. Er is in zekere kringen, met name bij de Soc. Democraten een streven om te sturen in de riohting van het Overheidsbedrijf. De Overheid, moet niet alleen bedrijven die een monopolistisch karakter dragen onder haar beheer nemen, maar zjj moet haar invloed op dit gebied steeds trachten .uit te breiden. Gemeentelijke tuinderijen waar de groen den worden gekweekt en gemeentelijke win kels waar ze worden verkocht, gemeentelij ke wasscherijen en fabrieken en hallen, dat is het ideaal dat moet worden nage- jslreefd. In schrille kleuren worden getoekend de schaduwzijden van het particulier bedrijf en daarnaast wordt dan gegeven een aan lokkelijk schilderij van het bedrijf zooals het door de overheid wordt uitgeoefend. Gedaan zal 't zijn, als de Overheid allei* lei bedrijven tot zioh trekt, met de parti- culiero uitbuiting en -winstmakerij, de wa ren zullen beter zijn, de inrichtingen meer comfortabel, en de prijzen lager en de toe stand van het personeel, dat nu met hart en ziel gaat arbeiden omdat de vruchten van hun werk de gemeenschap ten goede komen, zal in alle opzichten verbeteren. Het klinkt zoo schoon. Alleen de p r a c t ij k is menigmaal an ders. En 't is altijd goed wanneer men zioh aan die practijk, die soms zoo klare en hare lessen geeft, blijft spiegelen. Noord-Holland heeft een Provinciaal Electrisch bedrijf. Aanvankelijk waren er particuliere maat schappijen maar men vond bet beter dat de Provincie deze bedrijven overnam waar door beter met de algemeene belangen kon wordon gerekend, terwijl zij dan ook te vens de voordeelen zou genieten. Het scheen alles goed te gaan. Maar nu deed men onlangs een merk waardige ontdekking. Ged. Staten zagen zich genoodzaakt een crediet te vragen van ongeveer 2,25 mil- lioen, omdat de post uitbreidingswerken met dit bedrag was overschreden zonder voorkennis van den Raad van. Toezicht en yan Ged. Staten. Dit was echter nog niet alles. Uit nadere mededeelingen van Ged. Sta ten bleek, dat men, hoewel bet bedrijf reeds vier jaren bij de Provincie in beheer is, nog geen behoorlijk overzicht heeft van de financieele positie van dit bedrijf, waarom aan een accountant werd opgedra gen een onderzoek in te stellen naar de in richting van de administratie en hem onder mededeeling van de op merkingen, waartoe dat onderzoek hem aanleiding zou geven, werd verzocht, zoo noodig, een voorstel te doen om de boek houding en de geldelijke administratie zoo danig te wijzigen, dat de inrichting daar van een voortdurend overzicht over de financieele positie van het bedrijf ver schaft. En alsof dit alles nog niet genoeg was, wordt hieraan nog toegevoegd dat de af- geloopen jaren oen tekort opleverden van ruim f 1.712.000.—. Nu komt het niet in ons op om met dit voorbeeld voor oogen het Overheidsbedrijf jn het algemeen te veroordeelen. Het. Noord-Hollandscbe Electriciteitsbe- 'drijf, heeft ongetwijfeld onder minder-gun stige omstandigheden gewerkt. Wel echter mag en moet, wat zich in deze provincie afspeelde een prikkel zijn om tegenover het propageeren van het Overheidsbedrijf do gewenschte voorzich tigheid in acht te nemen. Wie zich aaneen ander spiegelt, spiegelt zich nog altijd zacht. Principieele bezwaren, in dien zin dat er ligt een bepaald verbod of een stellige aan- wijzigin'g, zijn tegen het gemeenschaps bedrijf niet aan te voeren. Maar wel is er een „heilige orde", die niet zonder schade voor de volkshuishou ding uit hot oog wordt verloren. Met name voor onze Raadsleden ligt hier een uitgebreid terrein van studie. STADSNIEUWS. Week der gebeden. Weer een stampvolle kejk. Spreker was ditmaal Ds. Joh. Rauws van Oegst- geest, dio al6 tekst had gekozen Matth. 6 10 „Uw Koninkrijk kome". iVolen, aldus .do begaafde spreker beschouwen dit woord als do zendingsbede. Als er van het Koninkrijk gesproken wordt, dan denken zij in de eerste plaats aan de heidenwereld. Het Ko ninkrijk in de volheid des lijds gekomen moet nu steeds worden uitgebreid en dat uitzetten van de grenzen is dan het werk van de Zending. Op deze wijze wordt aan de rijke en diepe be- teekenie van deze bede tekort gedaan. Dit blijkt uit het verband. Het geheele Onze Vader is één schoon geheel. Hoe eenvoudig en verheffend is dio aanhef; onzo Vader. God de Schepper van hemel en aarde, de Eeuwige eq Almachtige: onze Vader, lot Wien wij in Christus vertrouwend mo gen naderen. Op die aanhef volgt dan de eerste en voor naamste bede, waarin alle volgende beden lig gen besloten: Uw Naam worde geheiligd. Gods Naam te heiligen, is het wezen Gods, is God te heiligen. Aan God te geven de oere en heerlijk heid is de zaligheid en roeping van den mensch. Maar die mensch dient zijn eigen ik, tracht God dienstbaar te maken aan eigen wenschcn. En nu komt de Heiland om God weer to plaatt een in het middelpunt van het leven en leert hem bidden Uw Koninkrijk kome of misschien juister.- Uw heerschappij kome. Dezo bode plaatst ons in het rijk der genade dat overal komt waar het Evangelie gepredikt en aangonomen wordt. Evenals alle boden heeft deze bode tweeërlei uitwerking, zij verootmoedigt en bemoedigt. Zij vorootmoodigt, want deze bede wil zeggen: dat het Koninkrijk er nog niet, of nog niet vol-» lcoincn is. De mensch van nature is niet geneigd Gods Koningschap to erkennen en ook bij ver kregen genade ia 't nog zoo moeilijk to gehoor zamen. Daardoor is 't hart zoo driop ongelukkig. Maar als zo ons tot schuldbesef heeft geleid, voert ze odb hooger op, voort zo ons tot den. Hei land dio ons den Vader heeft leoren kennen als onzen wettigen Koning, zoodat de 6lavenbandcn zijn verbroken. Deze blijdschap van het kindschap Gods wordt echter niet zonder s t r ij d verkregen. Wio moet niet het aangezicht met schaamte voor God be dekken. Daarom moet deze bede dag aan dag worden herhaaldmoet ze leven worden in ons hart. Wjij moeten bij deze bede niet dadelijk den ken aan den arbeid der zending ver weg, maar we moeten beginnen bij ons zelf. En dan gaan we verder. Dan willen wij ook anderen in de liefde Gods laten doelen. Wij 6taan niet alleen. Er zijn niet alleen na tuurlijke verhoudingen, maar er is ook een gees telijke gemeenschap van allen die in God geloo- ven. In Jezus Christus hun Heiland en Zaligma ker vormen ze oen organisme gegrond in de lief de Gods. *•-- Dio oenheid is van het hoogste belang. Daarin zal de hoerlijkheid van Christus gezien wordeu en do wereld zich tot den Heiland voelen aange trokken. Maar nu hebben' we de droeve werkelijkheid dat die eenheid en gemeenschap menigmaal te vergeefs gezocht wordt. Eens was er die gemeenschap en toen werden ook velen toegebracht. Maar in onze dagen zien wij dio eenheid veel te weir.ig.. Wij zoeken vaak meer de eer van ons zolven dan de eer van on zen Koning tot schade van ons geestelijk leven, en tot schade ook van de wereld die door onze gcdeeldhcid vaak wordt afgestooten. iToch is deze ook bemoedigend omdat ze ons herinnert dat we een Koning hebben, een Ko ning die zijn- werk zal voltooien. In het feit dat Jezus dhs dit gobed leerde ligt de zekerheid van de verhooring opgesloten. Wolk een grootsche gedachte. Bij dit gebed vergeten wij alle koninkjes en pausjes in ons midden om te zien den Koning in zijn schoonheid. Dan komt er eenheid en samen werking. En dan gaat de kring zich uitbreiden tot al len die God nog niet kenaien, allereerst in onzo T.aaste omgeving, en dan tot de heidenen, en vra gen wij: laat ook hen die nog leven in donker heid en schaduw des doods, die zonder hoop en zonder troost door het leven gaan, wandelen in Uw licht. Dan rijst ons gebed op voor in- en uitwendige zending en dan zullen we ook dankbaar van het onze offeren opdat het werk Gods zijn loop moge hebben. Na gebed en dankzegging word tenslotte nog gezongen: Ja, U kiest ons hart Eeuwig tot zijn' Koning. Zooals wij reeds moldden was de kerk eiken avond vol. Vanavond zal het naar wij verwach ten niet anders zijn, nu als onderwerp is aange^ goven: Huisgezin, Opvoeding, Onderwijs. Onze stad is weer een nieuwe zaak rijker geworden. De ondernemingsgeest is ondanks de critieke tijden nog niet gedoofd blijkbaar. Dit bleek ons bij een bezoek aan de win kel in parfumeriën enz. van den heer W. Vermeij Koordeinde 6, welke winkel van daag werd geopend. Het is geen groote zaak, maar er is door den ardhitect den heer F. Musegaa3 te 's-Graverihage met de beschikbare ruimte zoo gewoekerd dat toch eon mooi geheel werd verkregen, en dat een keur vau arti kelen op dit gebied, smaakvol en toch stofvrij kan worden geëtaleerd. De moderne inrichting en dito verlich ting zal niet nalaten de aandacht te trek ken. Z.Exc. de Minister van Marine a. i.t Luit. Gen. Pop, iheeft gisteren, vergezeld van zijn adjudant dén luit. ter zee 1ste klasse, Diephuis, een bezoek gebracht aan. do Kweekschool voor Zeevaart. De Minister» werd. na de ontvangst door de Commissie van Toezicht en Beheer, door den Directeur rondgeleid. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het Bureau voör de Verificatie vah 's Rijks Zeeinstrumenten, waar Z. Exc. ook een en ander bezichtigde. Het R. K. Huisvestingscomité ver zoekt ons te melden dat op 22 dezer weer een kinder trein naar Weenen vertrekt. Kinderen die daarvan wenschen gebruik te maken dienen zich daartoe op te geven voor Dinsdag a. s., Vischmarkt 2. Tevens worden aan hetzelfde adres nog gaarne nieuwe adressen ontvangen tot het opnemen van een Weensch, Hongaarsch of Duitsdh kind. Een levensmiddelentrein voor de Cen trale, landen zal weer binnen enkele dagen vertrekken. Levensmiddelen, kleoren of stoffen hiervoor zullen nog dankbaar wor den- aanvaard bij den heer A. Lagerberg, Jan van Gooijenkade 20, alhier. Bij de N. V. v.h. Beuth en Zoon alhier is voor do afdeeling gewatteerde dekens de wekelijksche werktijd teruggebracht van 45 op 24 uur. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ana list" bij het Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren alhier de heer J. Benist, thans adjunct-analist aan genoemd Rijksbureau» BINNENLAND. De Koningin-Moeder. Gisterenavond 6 uur is het volgende bulletin uitgegeven: H. M. de Koningin-Moeder genoot in den namiddag eenige rust en sliep bij tu66chen- poozen. De pijn in de wonde trad niet in storende mate op. (Get. H. J. Lamérus, C. L. de Jongh). Naar het D. verneemt, waren eenige zusters van het Diaconessen'huis aange zocht, prof. Lamcris te assisteeren bij de operatie van de Konigin-Moeder en bij de verpleging van de patiënte. Voor dit doeleinde zijn dezer dagen naar Den Haag vertrokken twee diaconessen en twee proefzusters. De diaconessen zijn zus ter A. van Woènsel Kooy, die ruim tien jaar aan het hoofd gestaan heeft van de operatiekamer in het Diaconessenhuis te Utrecht en zuster Fijn Keuvelaar, hoofd van de le klasse in dit huis. De twee proef zusters zijn zuster Carla Brantsma en zus ter Riek Kley. Deze zusters hébben de verdere verple ging van de Koningin-Moeder op zich ge nomen. Woensdagochtend vertrok van het Diaconessenhuis naar Den Haag een auto met benoodigdheden voor de operatie. Minister De Visser. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. De Visser, wordt door ongesteldheid verhinderd zijn werkzaamhe den aan het Departement te verrichten. De Minister is bedlegerig. Prof. Mr. P. A. Diepenhorst. Naar wij vernemen heeft Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, in verband met zijne benoe ming tot lid der Eerste Kamer, bedankt als lid van het Centraal Comité van Anti- rev. Kiesvereenigingen. Blijkens art. 27 van het Partij-statuut kunnen in het Centraal Comité niet meer dan vier leden der Sta ten-Genera al zitting erlangen. Sluitingsuur postkantoren. De directeur-generaal der posterijen en telegafie maakt bekend, dat, met ingang van 8 dezer de hoofd- en bijkantoren en met ingang van 22 dezer de hulpkantoren op Zaterdag voor den postdienst niet later zullen zijn opengesteld dan 6 uur nam. Na dit uur zal, igt het op de overige werkdagen geldende sluitingsuur, voor de busredhthouders de gelegenheid blijven opengesteld om zonder betaling van ver hoogd recht-stukken af te halen. Voorts zal des Zaterdags op de hoofd en bijkantoren de gelegenheid tot verzon ding van aangeteekende 6tukken, met uit zondering van die, waarvoor expresse-be stelling wordt verlangd, alsmede tot be handeling van zaken betreffende abonne menten op binnen- en buitenlandsche nieuwsbladen, enz., slechts worden gegeven tot 3 uur nam. Ook zullen op de hoofdkan toren zaken betreffende busrecht des Zater dags niet na 3 uur nam. worden behandeld. Alle bepalingen betreffende den telegraaf en telefoondienst blijven onveranderd. Toepassing der zegelwet. De Minister van Arbeid heeft de volgen de circulaire ter kennis gebracht aan de gemeentebesturen „Ik verneem, dat sommige gemeentera den adressen van den Ned. Bond van Kof fiehuis- en Restauranthouders en Slijters, naar aanleiding van verschillende verorde ningen inzake de Drankwet, ter zijde leg gen, wanneer deze adressen niet gezegeld zijn. Art. 23, 3e lid der Zegelwet 1917 onder werpt alleen aan formaatzegel die verzoek schriften, welke strekken tot het bekomen van de onder le en 2e van dat artikel go- noemde beslissingen, to weten die, waarbij eene benoeming plaats heeft, eene bezoldi ging wordt verhoogd, of een gunst wordt verleend. Verzoeksdhriften als in den aanhef van dit schrijven bedoeld, die van algemeene strekking zijn, beoogen m. i. niet het ver krijgen van een gunst voor adressant, zoo dat naar mijne meening het niet-gczegeld zijn van dergelijke verzoekschriften niet als motief kan gelden voor het buiten be handeling laten daarvan. Lager Landbouw-onderwijs. Bij beschikking .van den Minister van Landbouw is ingesteld een commissie van advies over de inrichting van lagere land en tuinbouwscholen en over de vraag, of het wensehelijk is wijziging te brengen in de regeling van het lager land- en tuin- bouwonderwijs aan cursussen en zijn in deze commissie benoemd: tot lid en voorzitter: dr. K. H. M. van der Zande, inspecteur van het landbouw onderwijs te 's-Gravenhage; tot leden: J. J. C. Amen, directeur van den Limburgschen Land- en Tuinbouwbond te Roermond; M. van den Broek, directeur, der R. K. Landbouwwinlerschool te Boxtel3 W. A. R. de Bruyn, te Ginneken (Valke- nierslaan 1): dr. L. N. Deckers, secretaris van den Nederlandschen Boerenbond, te 's-Gravenhage (Juliana van Stolberglaan 113); N. Dekker, voorzitter van den R. K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond, te Obdain; J. H. Edelman, tuinbouwonderwij- zer, te Kadijk bij Terwolde; A. J. van La ren, afgevaardigde van de Ncdcrlandsche Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkun de te Amsterdam; S. Molewijk, landbouw- onderwijzer te Groningen (Noorderstation straat 24); C. Nobel, L. I. L., Rijksland- bouwconsulent te Haarlem; A. Rauwerda, leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwarden; J. A. van Riel, L. I. L. Rijkslandbouwconsulent te Dordrecht; P. J. Schenk tuinbouwvakonderwijzcr ta Naarden; P. Teunissen Sr. te Arasterdam (Linnaeusstraat 47a); H. C. aleton, se cretaris van den Nederlandschen Tuinbouw raad te 's-Gravenhage (Corn. Speelmanslr. 1); K. Volkersz, L. I. T., ltijkstuinbouw- consulent te Lisse; J. Woldendorp, afge vaardigde van den Ohristelijken Boeren- en Tuinde^sbond in Nederland te Veendamj tot secretarie J. J. "W evers, hoofdcom- mies bij het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel te Voorburg. Nevenbetrekkingen. Ter kennis van het P. T. T.-personcel is gebracht, dat bij hot Hoofdbestuur gevallen bekend zijn, dat huisgenooten of leden vau het gezin van een ambtenaar betrekkingen bekleeden, waardoor ongewenschte toestan den kunnen ontstaan ten opzichte van de dienstoefening van den ambtenaar, of bij derden een voor don dienst ongewenschte indruk kan worden gevestigd. Zoodra zulks blijkt zal hiervan aan den betrokken amb tenaar kennis worden gegeven en zal deze gehouden zijn de noodige maatregelen te nemen, waardoor deze ongewenschte toe stand een ©inde neemt, zulks ter vooi ko ming van mogelijke overplaatsing of dion6t- opzegging. Verlaging boterprijs. Te Assen is de prijs der boter met 10 cent per Kg. verlaagd. De Duitsclie boeken. De onhoudbare toestanden, die do 6t.ceds veranderende prijs der Duitsche boeken in den laatsten tijd heeft geschapen en die voor den boekhandelaar zoowel als voor den kooper tot. allerlei teleurstellingen en onaangenaamheden aanleiding gaven, zul len, naar de T e 1 e g r. verneemt, binnon- kort. aanmerkelijk verbeteren. Men kan nog dit voorjaar als resultaten van onderhandelingen tusscheu Nedcrland- scho en Duitsche uit>geversgcuoot6chappen verwachten, dat de mark op een vaste waarde gesteld wordt, zoodat. uniforme en vaststaande prijzen zullen ontstaan,.die een FEUILLETON. Hebt elkander lief. 12) Of hij er mee tevreden kon zijn? Het «cheen hem, alsof de aarde een rondedans om hom uitvoerde. Hoorde hij wel goed? De rijke boer van de Weidehoeve bood hem arbeid en brood voor zijne kinderen, t— liem, die zoo in nood zat en vroeg hem bovendien nog het aan te nemen als een vriendelijkheid jegens den vrager? Dwaze gedachteI En de melk, die melk! Zijne koe gaf niet meer en Kalriena klaagde iederen dag, dat ze niet meer koken zou, omdat ze bijna geen melk meer had. Was er dan, ondanks alle ongeluk, ook voor hem nog een zorgende Vader in den Hemel? Bliksemsnel ging de gedachte hem door het hoofd aan de rotsvaste overtui ging van zijn dochtertje dat de Heiland haar wensch verhoord en 't de boerin van Woedhoeve in. het hart gegeven had haar het poppenkleedje te schenken en even snel viel hem het zingen van het kind in: „Mijn Jezus is mijn beate Vriend". Maar liij moest eindelijk wat antwoorden. „Ik heb al twee dagen om werk hier en daar gevraagd, maar niets hij bedruJfA „Waar was dat?"'vroeg Jacob Ranke. „In Obensdorf en in Anderweit. Hier bij ons, dacht ik", „Nu, ik zou niet graag willen, dat bij ons het iemand je geweigerd had", bromde Jacob Ranke, „in andere dorpen is 't wat anders".' „Nu, dan ben je dus mijn sluismeester", viel hij zichzelf snel in de rede, want bijna had hij er alles uitgéflapt. Neen, dat ging niet. „Ik ben er blij om, Mesow," ging hij voort, uit vriendschap nog wat verder mee loopende dan tot bespreking der zaken noodig was. „Gij zijt een heldere kop en zult dc zaak gauw meester zijn. En weet je, waaraan ik nog denk?" Vragend zag de boer van Haldenhoeve den ander aan, „Ja, zie je, ik ben dank schulidg, als ge het doet, want het is nog iets anders, of oen man van onzen stand voor ons in de plaats komt, die uit eer en plichtgevoel en om zijn gewetenswil de zaak goed verzorgt, dan maar een knecht, die alleen voor loon werkt. Daarom denk ik, dat, als gij mee helpt, we het werk vroeger klaar krijgen dan in andere jaren en dan beginnen we gemeenschappelijk aan uw land. Ge hebt immers al lang den akker in 't dal in sproeiweiden wiHen veranderen? Nu is het do juiste tijd, dit jaar of nooit! Als hij be hoorlijk gedroogd is, kom ik met mijn knechts en we maken het gauw klaar. Je hand er op, Mesow, het is een eerlijke han del. Eerst profiteer ik van je en dan help ik je, als de eene hand de ander wascht... „Onzin, geen dank!" Daarmee had hij Meow's hand r.ceds flink geschud en ging ijlings den weg terug, dien hij gekomen was. In Hendrik Mesow's hart was vreugde. Hij had werk, regelmatig, rijk dagloon en het uitzicht., nog in dit jaar het heele be- nedenland in sproeiweiden te veranderen. Hoe kwam die vervelende en eigenzinnige boer van Weidenlioeve er toe, hem zoo af doende te helpen? hij, die anders in 't dorp voor hardvochtig en gierig doorging? „Daar zie je weer, dat men.over de men- schen niet oordeelen moet, eer ..men ze in den grond kent!" dacht hij bij zichzelf en liep immer sneller voorwaarts, hij ge voelde zich gedrongen, om Katriena de goede tijding mede te declen. Maar toen hij thuiskwam, sliep zij al. De goede vrouw, die zoo trouw en vlijtig zijn last en moeite deelde, moest wel geducht vermoeid zijn; zo was dan ook al om vier uur op geweest, en aan 't werk. De meid had zij ontslagen en deed nu alles zelf. Daarom wilde hij haar liever niet wekken, ze sliep zoo diep en vast. Hij ging heel stil naar bed cn ver- hougde zich er op, dat hij 't den volgenden morgen kon vertellen. 1 Wat was zij verwonderd, wat straalde ze van blijdschap, de goede Katrien! Hij zag 't wel, ofschoon ze geen. woord sprak. Ze wanen heel vroeg op en hij vertelde het, terwijl ze beiden met de kinderkens aan het ontbijt zaten. Of ze zweeg, terwille van de kinderen? Of krenkte het haar op den grond van haar hart, dat hij, de vrije boer, nu als betaald daglooner moest gaan werken? Ze legde haar lepel neer en ver liet de kamer. Toen de beide knapen naar school waren en Kaatje onder den'notenboom voor het huis speelde, ging hij haar na. Hij moest toch zien, wat haar zoo ontroerd had. Boven op den zolder in de vlaskamer vond hij haar: daar stond zij het kleine dakvenster uit te zeemen, dat eenig licht verschafte aan de vlaskamer, die zich on der den schuinen kant van het pannendak bevond. Zij schrok, toen plotseling hel hoofd van haar man te voorschijn kwam, lusschende •anke bundels garen, die van ijzeren ha ken van de hanebalken naar beneden hin- gein en een krachtigen geur uitstroomden. „ue ruit was zoo dof geworden van den regen, ik moest ze schoonmaken", zei ze, en tranen sidderden door den klank van haar stem. Hij zag haar onderzoekend aan. „Katrie na, vroeg hij, „heb je er weet van, dat ik als daglooner uitga? Zie, ik moet toch het brood verdienen voor jou eü de kinderen. Wie zoo het gebrek voor zichzelf on de zijnen voor oogen gezien heeft, als ik in, de laatste dagen, die trekt het zich niefl •aan." „Kon je dat in ernst van me denken?" antwoordde ze met een vraag. „Neon, Hendrik, ik ben zeer gelukkig .en den Heere zoo dankbaar", had ze willen zeg* gen, maar de woorden bleven haar in dtf keel steken. Maar toch sprak zij den zm uit, heel dapper, want ze wilde haren God niet verloochenen." „liet'is tijd, mijn betrekking als sluis* meester te aanvaarden", zei Mesow. „Moet ik je brood meegeven?" „Neen, ik heb vrijen kost.. O, Katriena,* steunde hij, „het zal me toch hard wez»n vanmiddag mijn voeten onder eens andoM tafel te steken, maar" hij richtfêj zich hoog op „dan zal ffc maar denkem dat je aan de jongens een grooton lepel soep kunt geven en aan Kaatje, cn dat iïg bovendien drie kan melk voor Kaatje ver dien! Dan zal het wel zijn uit te houden.', En zijn gezicht straalde van geluk. zooal| eerst, toen hij binnenkwam. (Wordt vervolgd}*

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1