KERK EN SCHOOL. bemeeiitclijkc Aankondigingen. GemeentelijkeVischverkoop. Dc^ Burgemeester van Le;den brengt ter kennis van do ingezetenen dat morgen (Vrijdag) aan do gemeentelijke Visch- witaols (Vischmarlct en Stadshuljwerf) verkrijgbaar is SCHELVISCH a ƒ0.24, GROOTERE SCHELVISCH a ƒ0.30- ƒ0.36 en SCHOL k 0.36 per pond. W. PERA, Wetih., Loco-Burgemeo6tor. Ledden, 30 December 1920. AGENDA. ZATERDAG, 1 Januari. Leiden. Kieuw jaarsdag verkoop van Tuberculose- bloempjes ten vo-ordeele van het fonds Draagt elkanders Tasten." VRIJDAG, 7 Januari. Leiden. Ver gadering van onld-deden der Chr. Jongel. Vereen. „Prediker". Aanvang 8 uur, ge bouw „Prediker". Apotheken die tot en met Zonda2 op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: M. Boekwijt, Vischmarkt S. Tel. 552 A. J. Donk, Doezastraat 31. Tel. 1313. afdeelimg zullen gaan vormen, die zekere Vrijheid van beweging verlangt. Onder voorzitterschap (van den heer Wol lendorp werd een commissie gevormd, die omstreeks Pasdhen een rapport zal uit brengen omtrent eenheid van leerplan, les rooster en leermiddelen, terwijl levens de vraag, in hoeverre in ons onderwijssys teem aan 't nieuwe typo van de lagere land- «n tuinbouwschool behoefte is, door haar in studie zal worden genomen. Met fof6chen greep is do actie voor dit Christelijk vtaonderricht aangevat en verwacht mag worden, dat onder Gods ze gen, binnen enkele jaren deze tak van on derricht, een breede plaats jsal innemen. De UtireehWhe vergadering levert daar voor mede een waardevolle profetie. De Unib-colkJ'fc. De 2l6te lijst van do jaarclolecte vóór de Scholen met den Bijbel vermeld als dc opbrengst van 525 Locale Comité's, de som vain f 106714.33. Prof. Dr. H. Bavinck. Naar do ,Amst." verneemt, is in den toestand van Prof. Bavinck de laatste dagen eenige ver betering ingetreden. De benauwdheden zijn weg gebleven. Wel i6 de patiënt erg zwak, maar het hart is iels beter. Crediet voor Gemeenten. Minister de Vries deelde in de Eerste Kamer mede, dat er een wetsontwerp gereed is, om van do crcdiet-in6teling der Vereeniging van Ncdcr- landsche Gemeenten een sobdo centrale bankin stelling te maken ten einde den gemeenten geld tc verschaffen. Gevolg daarvan zal natuurlijk moe ten zijn, dat die credietinstclling controle oefent op do gestie van de gemeenten, en liet doel be oordeelt, waarvoor do gelden worden gevraagd. Wettelijke winkelsluiting. Hot wetsontwerp op do winkelsluiting zal -voor dat het in behandeling komt., zoo tijdig aan dc verschillende middenstandsorganisaties worden toegozonden, dat deze voldoendo gelegenheid zul len hebben, om hare opmerkingen over het ont- jwerp aan de regeering kenbaar te maken. Departementale Bezuiniging. De dezer dagen onder voorzitterschap van het Kamerlid Mrr Rink ingestelde staatscommissie tot onderzoek van de bezetting en de werkwijze van do departementen van algemeen bestuur ,en daaronder ressorteeremle instellingen, zal Dins dagochtend 4 Januari ede. in een der. zalen van het departement van Binnenlandsche Zaken door Jhr. Mr. Ruys de Bfeercnbrouck, Minister van Bin nenlandsche Zaken, wohden geïnstalleerd. Verkorte diensttijd. De Minister van Oorlog heeft de algencenc en devoor de verschillende wapens geldende bijzondere cischen van geoefend man vastge steld. waaraan de gewone vrijwilliger van den vrijwilligeu landstorm moet voldoen, om op den dag waarop zijn eerste oefening als mi- Keien aanvangt in het genot te worden gesteld iven een klein verlof van 4 maanden voor alle wapens. De bijzondere eischen voor de infan terie (wielrijders inbegrepen) zijn: lc kunnen optreden in groeps-, half sectie- en secticve^band bij het gevechtsexerceeren, zoowel in gesloten als in verspreide orde; 2e geschiktheid om in verschillende terrei nen en onder de meest voorkomende omstan digheden te kannen optreden als post en als ingedeeld bij eene patrouille, zich geluidloos en gedekt kunnen opstellen en bewegen in het terrein; 3e hebben deelgenomen aan ten minste 12 oefeningen in den velddienst; 4o 60 K.M. gemarcheerd hebben binnen 2 x 23 uur in veldtenue (voor den wielrijder 120 K.M. gereden hebben binnen 12 uur). 5e groote vaardigheid in het gebruik van draagbaar pionier-materioel (infanterie- scbop, pikhouweel, zaag kliwisporen) o.a. zich gedekt liggende en zich bij duisternis kunnen ingraven. Aan do bijzondere eischen sub 3e en 4e hierboven wordt voldaan door overlegging iran verklaringen van don commandant van het corps (verband), waartoe de vrijwilliger Van den landstorm behoort. Het instellen van het onderzoek naar de geoefendheid in de overige eischen wordt op gedragen aan den inspecteur van den vrij- ■willigen landstorm, die daarin bijgestaan wordt door commissies, geheel of voor de meerderheid bestaande uit beroepsofficieren Van het betrokken wapen. Per st. Prins der Nederlanden vertrekt 15 Februari a.& naar Oosl-lndië een detache- men/t aanvullingslroepen der marine, sterkt 15 cmder-offieieren en 40 korporaals en verdere gchepelingen. Jaarwisseling Drankgebruik. „Ecbi gelukkig jaar" wensdhen wij elkan der toe, maar meer dan wensclien kunnen wij niet. Geluk getven, dat kan God alleen. Wat wij 'helaas wel kunnen, dat is geluk roaven; dat is den naaste tot ergernis en aamstoiot worden. En dat. geschiedt 0 zoo veel. Dat kan ook, als men het oude jaar eindigt en het nieuwe jaar inzet mot het gebruiken cn aanbieden van bedwelmenden dlretak, die reeds zowelen onzer zwakke broeders (en ook zuster) ten val bracht. ZuQt gij, mijn vrienden, dien geluksver- woosW de tand reiken?. Als oen good ka-" meraatd hom bejegenen? Zult. gij het jaar met hem beginnen of 'met God? Zult gij misschien met God beginnen dn mot 'hem voortgaan? Zou dat kunnen? Kunt gij uw broeder liefhebben cn vriendschap sluiten met den vijand, die het op zijn gezondheid en op zijn ziel heeft gemunt? Neen, dat kan niet. Zoo gij uw broeder niet. liefhebI, dien gij gezien hebt, hoe zoudt gij Go'd kunnen liefhebben, dien gij- niet- gezien hebt? Zegen, geven kunnen wij elkander niet, dat kan God alloctn; maar wel kunnen wij oen vloek wegzenden. Doe het, doe hot he den. Breek met den 'drank. dóe zooveel vrede, zooveel geluk, zooveel zielen ver woest, Doe het om Gods wil on in Gods kradht. Help mede, dezen volksvijand uiit onze landpalen te bannen. Daartoe geve de Heere onze God u lust en kracht! (ingez.) BUITENLAND. Frankrijk en België. De verhouding tussohen Frankrijk «en België is niet zoo gunstig als het aanvan kelijk wel schcon. De toestand moet, naar do Msb. ver neemt, vo"or België, van nationalistisch standpunt bezien, zoo weinig bemoedigend zijn. dat. zelfs 'hevig Fransdhgezinde krin gen hun ontgoocheling over F rata rijles hobding niet. kunnen verbergen. Frankrijk wil niet dat aan de entrepot- surtaxe geraakt wordt en blijft staan op een strenge protectionistische politiek. Een Brusselsch-Fraosch blad merkt op, dat. het nochtans stilzwijgend werd aange nomen. dat heit Fransch-Belgisch militair verbond dOor een economisch verbond op den voet zou gevolgd worden en het. roept uit, dat de Belgische regeering dan ook op hot woord van zijn buur- uit 'heit Zuiden had gerekend. Tot nu toe ovenwei heeft Frankrijk zijn woond niet gehouden. Vooral .te Antwerpen heeft deze zaak heelwat ontroering gebracht, zooals de „N. R. Cri." uit Brussel verneemt. Men vreest dlaar dat de Fransche tegenwerking het concurreercnde Rotterdam ten goede zal komen en Rotterdam de haven zal trach ten te worden van het heele West-Duiitsche achterland. Het meergenoemde Brusselsch- Fransdh blad (de „Libro Belgiqu-e") schrijft: „De Fransche regeering vergist zich in dien ze denkt, dat de Belgische regeering lijdelijk zal blijven toezien op den onder gang van Antwerpen ten bate van Havre en Duinkerken. Reeds heeft Engeland af gezien van de voordooien, wolke voort spruiten uit artikJT 18 van hot ver'drajg van Versailles. België, aldus wordt ons (Libre Belgiquo) in hoogere kringen Ver zekerd, staat op het punt op zijn beurt van dit voorrec-ht afstand te doen. In ruil zou, na de regeling der in voorbereiding zijnde Belgiseh-Duitedhe modus vivendi. Antwer pen weer het commercieele Duiteohland bélienen. Ook de „Soit", die toch niet van anti-Franseho gezindheid zal worden ver dacht, is niet al te best te spreken over den looi) der onderhandelingen en gewaagt zells van een ernstig© situatie. Zoo, koinit het er dus door Fratarijk's afwijzende houding inzake- het oronomisch verbond heel ongunstig voor te staan met de door do francophile Belgische regeering doorgedreven militaire -overeenkomst. Vol gens een bericht uit Brussel spreekt met in parlementaire -kringen aldaar over een misslag, indien het. economisch verbond uitblijft. Hevigo storm in Spanje. Een hevige storm heeft in de provincie gewoed, waardoor aan de -bosschen en «den oogst enorme schade is toegebracht. Drie dorpen en ta! van boerderijen zijn volko men vernietigd. Bezuiniging in Engeland. Bezuiniging is -thans het wachtwoord, dat over de heele wereld gaat, In Engeland zijn begrootingen voor leger en vlooit voor het aanstaande iinancieele jaar door Lloyd George naar de departementen te ruggezonden met het bevel ze tot de helft te verminderen. De eerste minister beeft vastgelegd, dat de .totaal uitgaven van hot volgend jaar zoo mogelijk niet booger ulo gen zi jn dan 950.000.000 pd. st. Muiterij in het Sovjet-l»gj©r? Uit Helsingibrs wordt gemeld: Volgens berichten, welko nog niet be vestigd zijn, zijn eir muiterijen aan den gang in 't 'bolsjewistische leger. Het grootste deel van 'het garnizoen van Mos kou zou in opstand zijn, en vechtpartijen zouden in do straten geleverd worden. Vanaf Vnjdag is de spoorwegverbinding Moskou—St, Petersburg onderbroken, ter wijl ook dc St. Petersburgeuhe troepen aan 't muiten gtogen -wegens 'het slechte voed sel. De malaise in Amerika. In de Ver. Staten en Canada is de laat ste maanden de werkloosheid zoo groot geworden, dat Ide regeeringcn middelen overwegen om de immigratie te taperkdn. In Canada zal ha 1 Januari niemand meer binnen mogen, die niet in het bezit is van 62 pond sterling; voor den oorlog was dit 5 pond. En in do Ver. Staten is er al een weteohfeweffp bij het Congres in behande ling om gedurende een jaar de innnigrajiv te beperken. Volgens den Canadeesuh-en correspon dent van de „Times" zijn alle groote sle den, Montreal, Toronto, Vancouver on Winnipeg overstroomd met werkloozeu. Dat zijn er tienduizenden en de- federale, provinciale en gemeentelijke autoriteiten doen wanhopige pogingen om er iets aan te doen. Ook in Amerika neemt de werkloosheid in onrustbarende mate toe. In Massachu- -tette is het percentage 19.2, in New-York en New-Jersey is het nog voortdurend -stijgende. In Indiana zijn 75.000 werkloo- zen; in Minnesota, worden in sommige in dustrieën 50 pet. der arbeiders afgiodankt. Nieuwe Poolscli-Russisclic Oorlog? Volgens besluit van do geallieorden, moet Duit6chland van de 14 vestingen aan do Zuide lijke en Oostelijke grenzen, elf geheel ontwape nen, terwijl van de overige drie alleen Swino- münde zijn kanonnen mag behouden. De Duitsehe" regeering heeft thans een nieuwe nota aan den-Raad van Ambassadeurs gericht, waarin zij toegeeft, dat zij zich wel naar de oiechen van de geallieerden zal moeten schikken, ma-ar er niettemin op wenscht te wijzen, dat. de tostand aan de Oostelijke grenzen van Duitsch- land is veranderd, en dat het onmogelijk is, om als dio vestingen daar ontwapend zijn, oen even- tueolen vijand tegenstand te bieden. Zij vorzocht derhalve aan dc geallieorde regeeringen, haar uit stel te verleenen in zako do ontwapening van do vstingen Koningsbergen, Küstrïn en Boyen, tot dat er een verbetering in dien toestónd in het Oosten is ingetreden. Naar het „Acht-Uhr-Abendblatt" in dit ver band van goed iDgelichto zijde verneemt, heeft de Duitsehe regeering inlichtingen ontvangen, waaruit blijkt, dat Rusland zich op een voor jaarsoffensief tegen Polen voorbereidt en dat hot alle maatregelen hiervoor reeds getroffen hoeft. Do berichten over de spoedigo ondertee- koning van het vredesverdrag tusschen Rusland en Polen worden hier, volgens het „Acht-Uhr- Abendblatt", niet zeer ernstig opgevat. Zelfs na do ondortcekening van het vredesverdrag gelooft men niet, dat Sovjet-Rusland zijh plannen tegen Polen definitief zal opgeven. Sovjot-Rusland ziet in Polen een dam, welke de uitbreiding van do bolsjewistische propaganda naar het "Westen ernstig belommert en het is niet aan te nemen, dat dc Sovjet-regeering haar voornemen om dio dam te doorbreken ooit zal opgeven, daar zij dan haar eigen doodvonnis zou teekenen. De burgeroorlog in Italië zal naar verwacht mag worden spoedig lot het verleden bohooren. d'Annunzio heeft er genoeg van naar het schijnt. Iïij heeft een proclamatie uitgevaardigd waarin hij verklaart, dat hot hem onder do gegeven om standigheden niet de moeite waard is voor Italië to sterven. Naar gemeld wordt heelt hij Fiume per vlieg- inaclüne vei laten. Uit Oviodo wo-rdt gemcM: Een ge weldige orkaan heeft hier ernstige schade aangeridht, in drie ckupen werden tal van huizen vernield. Naar uit Lissabon gemeld wordt, is -een bomaamj^ag op den minister-president en aantal politiekepersoonlijkheden gepleegd. Niemand is gewond. Iai het Bei'l. Tagebl. schrijft minister Hermes reen artikel over hiet melfcgebrek voor de zo ogen-de moeders, -dat vooral in de industriestreken van Rusland en West- falen en Opper-Silezic zeer groot is. Te Halle was er in November vo-or de zwatn- gcro vrouwen volstrekt geen melk beschik baar en in de industriestreken krogon de zo ogende vrouwen slechts een tnalven liter. .Vandaar een geweldige toeneming van tu berculose en rachitis. Zondagnacht zijn zes gemaskerde roovers de chemische fabriek dier fia-ma Schering te Berlijn binnengedrongen. De nachtwaker word overmeesterd en gebon den, waarna de bandieten rustig de fabriek doorzochten. Gestolen werden vier zilve^- ren ketels, to zapten een gewicht van 50 Kg. vertegenwoordigend, benevens ver schillende andere zilveren voorwerpen. De waarde van het gestolene bedraagt meer dan 100.000 Mark. De Grieksche troonopvolger is naar Boedapest vertrokken. Hij zal begin Ja nuari met prinses Elisaibetlh van Roemenië te Athene terugkeeren. Kort daarna zal het. huwelijk van den kroonprins plaats hebben. Op het station Lamgenhaigen ie Dins dagmorgen een van Hannover komende goederentrein ten gevolge van den -ver keerden stand der wissels gel-oopen op ver scheidene op -het spoor staande goederen wagens. Door den geweldigen schok wer den de. wagens met kolen, cokes, suiker enz., geladen in elkaar gedrukt en volko men vernield. Een remmer die beproefde af to springen weid gedood. Uit het Sociale Leven. Malaise in de textSeHindustlrlcj. Wegens slapte moe6t de directie der N. V. Goudsche Machinale Garenepinnerdj er toe overgaan voorloopig sledhts 3 dagen per week te laten werken. De arbeiders ontvangen over de 3 dagen, welke zij piet werken, 50 pet. van het loon, dat zij zou den ontvangen hebben bij wel .werken. Do hoofdbesturen der textielarbeiders- vereen igingen hebben een schrijven gericht aan do Tilburgsche, de Helmondsclhe en de R. K. Warkgeversvereeniging in Brabant, waarin wordt, medegedeeld, dat de textiel arbeiders do loonregeling, door de pa> troons voorgesteld, van de hand wezen, terwijl verzocht wordt, .onderhandelingen te openen op de basis der voorstellen van de organisaties of om -tegenvoorstellen te doen. AVk-gons' malaise in het bedrijf ie de fabriek :vn gobroido goederen van do firma A. J. Pe- terse on Co., tf> Schiedam stop gezet., waardoor 70 personen werkloos worden. De Sigatreniudustrïe. Tusschen de sigarenfabrikanten te Steen- wijk en hun werklieden is een conflict ont staan naar aanleiding van de volgende eisdhen overeenkomstig do collectieve ar beidsovereenkomst. 1. Betaling van kindertoeslag, 2. beta ling 5 pet. en 10 pet. toeslag volgens uit spraak arbitragecommissie en 3 toetreding bot den patroonsbond. Bij .nibt,-inwilliging van deze drie eischen is -tegen Maandag 3 Jan. a. s. de staking geproclameerd. Aangezien de verschillende patroons in geep geval aan den laats tge- steklen eisch willen voldoen is .oen staking van alle werklieden in het sigarenmakers- bedrijf te Steen wijk op 3 Januari a. s. zoo goed als zeker. Te Weert zijn de sigarenfabrieken der firma's J. Ponlissen en H. Geene stopge zet. Op dc sigarenfabriek der firma van Gemcrt te Best, zijn nagenoeg alle arbeiders ontslagen, ter wijl de fabriek van den heer 'van LoosdrecM a.s. Zaterdag geheel stilgelegd wordt. Hot personeel aan de sigarenfabriek van den heer F. Smit te Zwolle, wx>rdt aan het einde der week voor het. grotste deel ontslagen. Reeds vroeger wa6 een deel naar. huis gezonden. Het Blocmistenbedcijf. De bloemisten-patroone-vereniging Rotterdam en Omstreken meldt: Het collectief arbeidscontract met de werklie den werd den patroons in het tuinbouwvak lo Rotterdam met 1 October jd. opgezegd. Spoedig daarna verschenen de nieuwo loonoischen voor 1921, die behalve allerlei bijkomstigheden hierop neerkomen, dat men opnieuw 0011 loonevorhooging verlangt, nu van 55pet. Do patroons hebben go- meend, liiorin niet meer te kunnen treden. Na .besprekingen, ook met de leiders van de arbei dersorganisaties, hebben zij voorgosteld, het con tract van 1920 te vernieuwen, waartoe de gele genheid geopend blijft tot 10 Januari. De werk lieden, die op dien datum zich niet bij contract verbonden heben, worden als ontslagen be schouwd. De patroons orkeimen, dat de loonen in het tuinbouwbedrijf nog steeds lager zijn dan in an dere bedrijven, maax zij wijzen op het feit, dat deze verhouding in 1914 veel ongunstiger was, cn het standaardloon sindsdien is toegenomen met. 150 pet. Tengevolge van het stopzetten van verschillen de glasfabrieken zijn 250 man zonder werk ge komen. NED. HERV'. KERK. Bedankt. Voor Nieuw-Lckkerland P. Krui.it te Staphorst; Yoor Wondeend K. Engelsma to Zwartsluis. GEREF. KERKEN. Bedankt, Voor Koudekerk aan den Rijn, M. Post te Nieuw-Dordrecht GEREF. GEMEENTEN. „Do Samenjbinder" meldt', dat van do 5 per sonen, die op de Fartic. Synode der Geref. Ge meenten (to Rotterdam gehouden), onderzocht begeerden te worden om te staan naar 't Lcei- aarsambt volgens art. 8 D. K. 0., slechts één w-ord aangenomen. Eén trok zich terug. De au- dore 3 openbaarden, of gemis aan singuliere gave. of „zulk oen hoogheid, dat niet één dor afgvaar- digdo broederen vrijheid vond hen te aanvaar den." -Nader meldt hot. blad voorts, dat den heer A. de BleisteVlaardingen niet. do bevoegdheid van pro ponent is verleend, zooals werd gemeld, maai de Synode heeft dezen broeder aanvaard als ecu man van wien zij den indruk bokomen heeft, dat in hom gevonden worden de hoodanigheden, ver- eischt in art. 8 der K. O. Voorloopig zal de heer Blois alleen zijn eigen gemeen-to te Vlaai-dingen als Voorganger dienen, evenals voorheen. In de vergadering van de classis Utrecht der Geref. Kerken werd aan den hear C. do Kruik Jr. te Ameide, vrijheid verleend tot het 6prekcn van een stichtelijk woord in de godsdienstoefeningen. Ds. J. Brenkelaar. Woensdagavond 5 Jan. zal to Utrecht een dienst worden gehouden, waarin de met emeritaat gaande predikant <ier Geref. Kerk, Ds. J. Broukelaar, afecheód zal nemen van do gemeente. „De Stand." meldt, dat een preek van De. B„ die zelf niet in staat is om de gemeente voor te gaan, door zijn broeder, Ü6. W. Brenkelaar, van Zaandam, voor-- gelezen zal worden. Onzo Vacainree. Als redacteuren van het Chr. Schoolblad „Onze Vacatures" zullen voortaan optreden de heeren P. Keuning, D. Wouters en B. Westera. Koningin en Prins te Amsterdam. Uit Amsterdam meldt men: Met den trein, die te 1.19 uur te Amster dam uit 's-Gravenhage aankomt, zijn gis terenmiddag de Koningin en de Prins mc- degekomen, .tot een kort bezoek aan de hoofdstad. Het Koninklijk echtpaar werd op het Centraal Station verwelkomd door den bur gemeester. Van het station begaven dé vorstelijke personen zich per auto naar het Rijksmu seum, waar zij aan den ingang van de Moderne Kunst in de Hobbcmastraat ont vangen werden dóór den hoofddirecteur B. \V. F. van Riemsdijk. Deze geleidde de hooge gasten naar de Druckercollectie, waar de schilderijen in oogenschouw wer den genomen en de meubelen, aquarellen en teekeningen, alsmede liet kostbaar por selein bezichtigd werden. De Koningin en de Prins vertoefden hij- na een uur in de zalen, waar de Drucker- jcplleclie is tentoongesteld en vertrokken om halfvier uit het Rijksmuseum, van-, waar dc koninklijke auto het vorstelijk echtpaar naar do terreinen van de Ned. Scheepsbouw-Mij. reed. In de groote poort in de le Conradslraat, die toegang gcet' tot deze terreinen, werden de hooge ga= ten opgewacht door de beide directeuren der Ned. Scheepsbouw-Mij., de liecren D. Goedkoop Dzn. en H. Goedkoop. Nadat de commissarissen der Mij. aam H.M. waren vo..rgeste..i ging hef kenink- echtpaar naar het speciaal voj- dit doel gebouwde paviljoen, tot bijwoning '.nr. hef fe water laten van Jen gepantserde^ kcinscr Sumatra, '.ijdens welke plv-dig- hcid dc Minister van Marine ad interim, luitenant-generaal Pop. een loesoraak hield, ('ie door den prejidcnt-cornmis&ar's van de Ned. Scheepsbóuw-Mij., den heer J. T. Cremer, beantwoord werd. De laatste beletselen tot het te water laten van de Sumatra werden weggeno men door de Koningin, die het koord door sloeg met een zilveren guillotine. Na afloop van de plechtigheid begaf het Koninklijk echtpaar zich naar hel gebouw van Liefdadigheid naar Vermogen op den Kloveniersburgwal, om dit te bezichtigen. Even voor vijf uur verlieten Koningin en Prins het gebouw, stegen in den auto, die hen naar het Centraal Station bracht, vanwaar zij met den trein van 5.03 uur, uitgeleid door den burgemeester, weer naar de Residentie terugkeerden. Uk de Omgeving. WASSENAAR. Hedenmorgen had aan de Wass. Drukkerij een ernstig ongeluk plaats. Een leerling had het opgelta met een zijner handen tusschen een pers te ge raken, waardóór dit lichaamsdeel zoo goed alls verbrijzeld werd. Hij ós naar 'bet acade misch ziekenhuis to Leiden vervoerd. Korkelijkeberichten. Herv Kerk Dorp. Oudejaarsavond 7 uur De. de Veij Mestdagh. Geref. Kerk 7 uur De. v. d. Heijden. Nieuwjaaredaig. Herv. Kerk Dorp voorm. 10 uur Ds. De Veij Mestdagh. Geref. Kerk voorm. 10 uur Ds. v. d. Heij den. Zondag 2 Januari Herv. Kerk Dorp,, voorm. 10 uur Ds. de Veij Meetdogh, nam. geen idiensi. School Zijüeweg voorm. 10 uur Ds. v. Noppen ran Schevenkrgen. Ge ref. Kerk. voorin. 10 uur en nam. 5 uur Ds. v. d. Heijden. Burgerlijke Stand. Gebo ren: Runolda, d. van H. Netten en van J. Laros Pdetor, z. van A. Nieuw poort en van A. P. de Jhng. Ondertrouwd: Otto Frederik Weiee en Lucie Adricnne Pluijgers Petrus Boe kamp en Jannetje Bakker. SASSENHEIM. „Een groot dinc-k gaot ge beuren". Ook hier. Gisterenavond kwamen do oommicsicLcdcn voor het M i 'cl 10 CD-pi an bijeen, en werden de werkzaamheden, on der leiding van 'den heer A. Bergman, be sproken en verdeeld. De heer W. Waarnaar, Voorzitter der Stateneectie was ook aanwezig en ,gal' ver schillende nutHige wenken. Ieder Anti-Rev. gezin mejt al de in aanmerking k'omede le den daarvan, zal bewerkt worden mot een populair geschreven boekjo, waarbij een inteckenbiljet. wordt gevoogd, dat na een week door een der 16 commissieleden zal worden teruggehaald. Een schema, in dat boekje voorkomend, regelende ide bijdragen op den tas is der inkomsten, zal de zaak vergemakkelijken. Door toezegging ^van twee thane in h^t buitenland vertoevende personen kon reeds worden aagevangem met f 140.De heer Watmaar droeg aan het einde der vergadering deze belangrijke zaak in ern stig gebed aam God op. Even over de g.rens onzer gemeente voorbij dp 3e Poellaan, 'brak gis terenavond half 7 een ernstige brand uit in het pand bewoond dteor J. Ruijgrok. Reeds spoedi'g was de brandspuit der gemeente Lisse aanwezig die aanstonds krachtig optrad, waardoor die brand be perkt bleef tot het geheele bovenweenbita en een gedeelte van 'bet taneden vertrek. Het. aam grenzende café van den heer R. bleef gespaard. Anderhalf uur na het uit breken van den brand wa6 de stoomspuit vam Lisse aanwezig, doch het gevaar was toen geweken. De bewoners woffen van huis. -1 Gieteravond kwam een vracht? auto uit Den Haag ter hoogte van de villa van den heer Hoogstraten aangereden en wellicht door de regen misleidt, reed de wagen inplaate van rechts, links van den zich daar bevindende telefoonpaal waardoor de auto in het water te recht kwam. De beide bestuurders konden zich $rect naar boven werken, waarna de wagen mot bohulp van personeel der fa. van Werkhoven ie gelicht cn getransporteerd gew arden. t Kerknieuws. Gere'f. Kerk. Oudfr- jaarsavond 6.30 uur Ds. A. M. Boeyinga. Nieuw jaarsdag 10 uur v.m. Ds. Boeyinga. Zondag 2 Jan. 9.30 v.m. Ds. A. M Boeyinga 5 uur n.m. Ds. A. M Boeyinga Ned. Herv. Kerk. Oudejaarsavond Nieuwjaars dag Zondag 2 Jan. De. D. J. M. Wüstenhoff. RIJNSBURG. Gerei. Zangvcrccniging. „De Lofstem". Gisterenavond gaf de Gereformeerde Zang- vereeniging „De Lofstem te Rijneburg haar jaar- Üjksche uitvoering in do Geref. Kerk. Wlegens afwezigheid van Ds. Broekstra, opende den heer 'G. Jungerius, Eero-Voorriter der ver eeniging, te ruim half acht deze bijeenkomst door gemeenschappelijk te laten zingen P6. 150 1 en gebed. Na een korte toespraak waarin hij en zangver- eenjging en toehoor dors hartelijk wolkom heette, gaf liij de zangvereeninging gelegenheid tot af werking van haar programma. Laten, wij maar direct zegen dat br vrij good gezongen is, wat natuurlijk in hoofdzaak i6 te danken aan don directeur der vereeniging den heer D. Scbonoveld. Er is flink gestudeerd dat

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2