I Nieuwjaarsgroeten Uit de Omgeving. Gemeentelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt Ier tennis van de ingezetenen dat morgen (Dinsdag) Aan de gemeentelijke Visch- winkels (Vischmarkt en St.adshulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISCH a 0.24, SCHAR a, ƒ0.24 en KABELJAUW a ƒ0.45 pea- pond. W. PERA, "Weth., Loco-Burgemeester. Leiden, 27 Dcc. 1920. AGENDA. WOENSDAG, 29 December. Rijn fi ll u r g. Uitvoering Geref. Zang Vereen. •„De Lofetem" Geref. Kerk des avonds 17.30. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken uacht en des Zondags geopend zlja: M. Boekwijt, Vischmarkt 8. Tel. 552 A. J. Donk, Doezastraat 31. Tel. 1313. qgag^ïrs^gaeagaagacacaaeieagagacaeaaaagagagacaacaeacaa Indien gij door middel van ons blad Uw Nieuwjaarsgroet wilt brengen aan familie, vrienden, bekenden of begunstigers, verzoeken wij vriendelijk deze uiterlijk WOENSDAG 29 DEC. a.s. in te zenden. Na dien datum kunnen wij voor plaatsing niet meer inslaan. Gij bereikt met ons blad eene belangrijke groep geest- verwantea in Leiden en Omstreken. De prijs der annonces is: van 1- 4 regels 4-8 8-12 f 0.75 f 1.25 f 1.75 DE ADMINISTRATIE. nr=3C3CaC3IC3»r3C3CaCZIC3CZJC3C3C=aC3C3C3C2dC2C3C3C3C3C3aK^:n3CDa tieko gebruiken, de fameuze Rapport-be schuldiging van verschillende schandelijke daden tegen ons volk bedreven te hebben, wordt verdedigd. Gezegde nota is door onzen minister aan den Nedcrlandschcn gezant teruggevonden, maar deze stuurde een andere gelijkluidende nota, welke even eens weder teruggezonden werd. Zoo is een openlijk conflict ontstaan, gatio te Sofia. Deze verkoop geschiedde „Zooals bekend vertrouwde de Servische regeering de behartiging van de belangen haror onderdanen bij het uitbreken van den oorlog met Bulgarije in 1915 toe aan den zelfden Nederlandschen gezant, toen resi- deorend? te Sofia. Deze hield niet de min ste rekening met het vertrouwen door Ser vië in hem gesteld op dit critieke moment en veroorloofde zonder eenig protest den verkoop van het gebouw der Servische le- zonder eenig recht door de Bulgaarsche regccring, met motiveeriug, dat Servië niet meer bestond en de Noderlandsche gezant zweeg daarbij rustig. Thans verdedigt deze gezant met alle macht een schuldig onder daan van een vijandelijk land. Indien de Nederlandsche regeering prijs stelt op onze vriendschap, moet zij ons voldoening geven voor deze beide onaan gename gebeurtenissen." mogendheden. Hij is van meening, dat dit besef ook spoedig tot het Grieksche volk en den koning zal doordringen. Regeeren zonder deze waarheid voor oogen te hou den. zeide hij, zou beteekenen, dat Grieken land een lijdensperiode tegemoet gaat. De „Chicago Tribune" verneemt uit Athene, dat prins George van Griekenland zich naar Parijs zal begeven met de op dracht, den geallieerden regeer in gen de verzekering te geven, dat de politiek van Venizelos zal worden voortgezet, en afdoen de waarborgen te verstrekken voor den nieuwen geest, waarmede de tegenwoordige Grieksche regeering bezield is. Armenië. De Armeenschc sovjet-republiek, de jongste loot aan den sovjet-stam, heeft hot voorbeeld van haar oudste zuster, de Rus sische sovjet-republiek, gevolgd en op haar aandringen al haar vroegere schulden en financieel© verplichtingen verloochend. Het bovenstaande is ontleend aan een telegram van den correspondent van de Times te Konstantinopel, die er aan toe voegt., dat de Turken terugtrekken, wat het bericht bevestigt, dat de Russen er op zonden staan, dat al het gebied ten oosten van de Arpa Chai als Armeensch worden beschouwd en door do Turken ontruimd. heeft, gewoed in de Chineescho provincie Kansoe. Er zijn daar verscheiden steden vernield. Het aantal dooden bedraagt 2000. V nlkaan-uitbarsting. Een telegram uit Tokio meldt, dat. een uitbarsting van de Japansche vulkaan Azama beeft plaats gehad op Woensdag 11. Deze was de hevigste, welke in de ge schiedenis van Japan bekend is. De asch ligt in dikke lagen over de dorpen uitge spreid. De uitbarsting was gevolgd door een uitspatting van vlammen en rook en aardbevingen in verschillende districten. Verschillende bosschen en dorpen raakten in brand. Men vreest, dat vele menschenle- vens te betreuren zijn. Ontzettende aardbeving. Slechts druppelsgewijze worden nadere bijzonderheden over de ontzettende aard beving, die Argentinië getroffen heeft, be kend. Zoo weten de Romeinsche bladen nog het volgende mede te deelen: De aard schokken begonnen den 16en Dec. en duur den tot den 19en. Velen plaatsen zijn van den aardbodem verdwenen. Vliegtuigen trachten eenigszins voor het verkeer in de geteisterde streken te zorgen. De Ilaliaansche kolonies zijn zwaar* getrof fen. De vijf beeldjes. Een kunsthandelaar te Parijs kwam de zer dagen voor een eigenaardig probleem te staan. Hij ha'd vijf beeldjes, naakte wou wenfiguren, van tamelijk hooge waarde. Ze stelden „De vijf Zintuigen" voor, en hoorden dus bij elkaar. Daar stonden de vijf mooie vrouwenbeeldjes in den winkel, maar ze werden niet verkocht, want de prijs was tamelijk hoog. Op een goeden dag kwam er een heer den winkel binnen en bekeek de beeldjes. Hij vond ze te mooi, te mooi om ze niet, en te duur om ze wel .te lcoopen. Maar als hij er één van de vijf hebben mocht, dan graég. De kunsthande laar krabde zich achter het oor. Van do vijf zintuigen zouden er maar vier overblij ven, 'als hij er één afzonderlijk verkocht, en wie had er nu ooit van „De vier zin tuigen" gehoord? Onze man had echter dringend behoefte aan geld, en hij besloot tenslotte toch maar het eene beeldje af te 6taan. Daarop nam hij de vier beeldjes en zette er een kaart bij „De vier jaargetijden" bij! Maar een tweede klant had eveneens zijn zinnen op één der beeldjes gezet. „Ik ben gek met den zomer", zei hijen de kunst handelaar stond hem het beeldje, dat den zomer moest voorstellen, af. En hij nam de drie beeldjes die er over bleven, en zette er een kaartje „De drie Gratiën" bij! En weer kwam er een kooper die het op één van de drie gatiën begrepen had. De kunsthandelaar had inmiddels al zijn ge wetensbezwaren op zij gezet en gaf een der gratiën. ■- En bij nam de twee beeldjes die er over bleven en zette er een kaartje „Dag en Nacht" bij. De „Dag" werd verkocht en zoo was er, precies als in het verhaal van de zeven kleine nikkertjes, tenslotte nog maar één exemplaar over. Dat werd „Een zaamheid" gedoopt, en bracht vanwege deze gevoelvolle titulatuur nog het meeste op van alle vijf! Naar gemeldt wordt, zullen de huwe lijken van kroonprins Carol van Roemenië met prinses Hélène van Griekenland en dat van kroonprins Georges van Grieken land met prinses Elisabeth van Roemenie, op denzelfden dag te Boekarest gesloten worden en wel na het Kerstfeest (oude tijdrekening). Bij Valenciennes hebben de douanebe ambten na een hevig gevecht, waarbij van de revolvers gebruik moest worden, ge maakt, twee auto's aangehouden met. Bel gische tabak ter waarde van 160,000 francs. Een der smokkelaars kon worden gear resteerd. Minister-president Leygues en lord Harding, de Engelsche gezant te Parijs hebben Donderdag het Fransch-Engelschc verdrag onderteekend, dat vaststelt de grenzen tusschen Syrië en Palestina. Uit het Sociale Leven. De glasindustrie. Aan de kristal-glasfabriek „Do Sphinkx" tc Maastricht zijn vele werklieden bedankt wegens gebrek aan orders, terwijl een gedeelte slechts halve dagen werkt. Wanneer de toestand niet vorandert, moet het personeel nog meer inge krompen worden. Hoofdoorzaken van de malaise in de gals- en kristalindustrio hier te lando is do hooge koera van den gulden en de voordoeligc koers van frank en mark, om van de kronon niet te spraken in verband met het Boheemsch kristal, en niet het minst, do inwerkingtreding van een nieuwe wot., zooak die in nog goen ander land vordl toegepast.. Dc toestand der glasfabrieken is tkui ook verre van rooskleurig. Het confectiebedrijf. Den 22en December had een gecombineerde be- stuursvorgadering plaats van don Bond van Ne derlandsche Confectiefahriokanten, don Lande- lijken Bond van Confectiefabrikantcn, den R. K. Bond van Damesconfectiefabrikanten, den Bond van Kleodingfabrikanten en den Ned. Bond van Pettentabrikanten. In principe werd besloten tot het vormen van oene Federatie van dc verschillende Bonden over to gaan, om krachtiger naar buiten te kunnen op treden. Op dezo bijeenkomst werd tévens de oogenblikkelijke malaise in het Confectiebedrijf besproken vooral tengevolge van de buitenland- sche concurrentie in verband met de lago valuta. De toestand werd zeer pessimistisch ingezien. Het algemeen gevoelen was, dat het zeer waarschijn lijk was, dat, indien de Regeering er niet spoe dig toe over ging op de een of andere wijze in te grijpen, vele fabrikanten noodgedwongen hunne fabrieken zouden moeten sluiten. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Tweetal. Te Rijnsburg: C. M. Luteijn to Heinenoord en G. A. den Hertog te Kethel c.a. Beroepen. Te Helenaveen (N.-Br.)P. V. van Stejn Callenfcls te, Dussen (N.-Br.)te Gaast en FerwoudeH. Marra te -Helium (Gr.) te Kockcngen (U.): D. J. v. d. Graaf, carid. te Rotterdam; te Appelscha (toez.): Th. Torsbeek te Bourtange. Bedankt. Voor Poederoyen: J. H. Schap pen te Groot-Ammer6voor Wijngaarden: C. J. v. d. Graaf, oand. te Rotterdam. GEREF. KERKEN. Viertal. Te 's-Gravenhagc(voor twee va catures) H. Brouwer H. Mz. to Heemstede, Dr. S. P. Doe to Dwingeloo, Ds. S. O. Los te 's-Gra- venhago en Ds. D. H. Th, Vollenhoven te Oost- Kapelle. Door do buitengewone vergadering der classis Franoker der Geref. Kerken is het beroep van Ds. R. W. Huizing, naar Harlingen, met algemeene stommen geapprobeerd. Do bevestiging en intrede aldaar zal D.V. plaats hebben Zondag 9 Jan. a.s. OEGSTGEEST. v— De hoer Meyer, Ter wee weg a 1- hior die sedert gcruimen tijd de voorzittershamer heeft gehanteerd in don Bond van het Tram- cn Spoorwegpersoneel is dozer dagen vereerd met een schilderij als blijk van waardeering voor al hetgeen li ij voor zijne collega's heeft gedaan. Zaterdagmiddag werd op de Rijksstraatweg een hond door een auto gegrepen en gedood. In de bewaarschool alliior had ©ene voorstolling mei. lichtbeelden plaate- De kinderen keerden na afloop opgetogen huiswaarts en liet doel om do kinderen eens te doen genieten is volkomen geslaagd. O p 2 8 D e c. a.s. des namiddags ten 7 ure komt do Raad dozer gemeente in openbaro vergadering bijeen. Burgerlijke Stand. Gehuwd: A. Eartevelt 28. j. te Leiden en P. Slootweg 24 j. te Ocgstgeest. Overleden: G. Langvor circa 1 dag A. M. Grimbergen 41'j. LEIDERDORP. Dinsdag 28 Dec. voorin, half elf vergadert de Raad dezer gemeente. RIJNSBURG. Burger 1. Stand. Gebor en: Gerritje Elizabeth d. van M. van Voorber gen en E. van der Meij Abraham z. van P. van Delft en M. v. d. Meij Hendrik z. van H. J. de Mooij cn D. Nagtegaal Jo hanna .d. van A. van Egmond en A. van den Eijltel Pieler z. van C. van Delft en C. S. Kralt. Getrouwd: A. van den Eijkel 25 j. en A. A. Oskam 24 j. G, van Duijn 27 j. en E. Keelewoudt 27 j. Benoemd is tot onder- wijzer aan de Geref. School, Smidssteeg, de heer Van der Wel uit Aalten, die de benoeming heeft aangenomen. NOORDWIJK. —-De prijs van het Zeen wsch tarwebrood is alhier gebracht van 24 op 21 cent, met ingang van beden. NOODWIJK AAN ZEE. b s. L. C. W. E k e r i n g komt voor op bet drietal voor predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Hilversiim. ALPHEN AAN DEN RIJN. Burgerlijke Stand. Gebo ren: M. Boot geb. Meijer, d. S. Schel- lingoi'hout geb. Verkade, d. T. van Val kenburg geb. Kool, d. L. M. van der Bijl geb. Jongenburger, d. M. A. van Egmond geb. de Heij, z. A. J. Honse- laar, geb. van Bodegraven, levenl. d. Overleden: J. H. Zaad jm. 4 w. (overL te Leiden) P. Snoeuw, echtgenoot van B. van Willigen 48 jaar (overl. te Leiden), P. Vrisehoop, echtgenoot van C. Zeven hoven, 65 jaar W. C. van Otterlo-o, echtgenoot van A. Stienstra, 44 jaar A. Beuk, weduwe van J. C. Hogenes, 70 jaar G. HerreWijn, echtgenoot van J. T. Steenveld, 42 jaar. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geb o- ren: Hendrika, d. van M. v. d. Bent en H. v. d. Laan Diena Lena, d. van A. Roe en L. Kuijt Amerik, d. van G. d. Mol en W. van Leeuwen Gijsje. d. van C. van Beelen en G. v. Duijn Bonwe, z. van P. Kuijt en A. v. Duijn Jentje, d. van J. Hoekman en W. Schaap Willem z. van J. van Duijn en N. V. Dijk Leun- tje. d. van L. Remmelzwaal eai L. Schaap Arie, z. van W. v. Duijn en G. v. d. Plas. Overleden: Jacob van Dijk, 48 jaar echt genoot van J. van Duijn Kunegonda Meerburg, 83 jaar wdc. van A. van Rhijn Willem Kuijt, 93 jaar wed. van J. Ou wehand. Gehuwd: H. van Rijn jm. en J. Minnes D. v. d. Oever jm. en L. van Duijn «f- v. d. Plas jm. en L. van Duijn jfl. A. van pui venbode, jm. en D. Vlieland jd. K. Kulk, wed. van D. v. d. Plas en K. v. d. Plas wed. van C. Guijt. Ondertrouwd: G. v. d. Plas mi A. Haas noot. VOORSCHOTEN. Ie Kerstdag, 's avonds 7 uur* gaf het kinderkoor „de Kleine Lofstein" een Kerstuitvoering in de Ned. Herv. Kerk, met. medewerking van hot Chr. Zangkoor „de Lofetem" en de heer H. Wegerif, Den Haag, Cello en Pianobegeleiding, onder; loiding van den heer Leo Mens, Leiden, di recteur der beide koren. De WelEerw. heer Ds. C. van Wijngaar- den opent dit samenzijn met gebed. De eerste twee zangnummers worden ge zongen door het zangkoor, waarvan voor al het tweede nummer treffend gezongen werd, deze lieve melodie leent zich hier dan ook bijzonder voor. Hierna volgde het uit plm. 70 leden bestaande jongenskoor, met het zingen der nummers 3. 4, 5. Hot volle koor, deed hieraan mede. Hoewel een weinig schuchter begonnen, met No. 3 (Davids Spruit), kwam het koor in No. 4 (Maaier) beter op dreef, hierin klonken de stemmen veel opgewekter, hetvc,;. zich nog verbeterde in no. 5 (Dc Kerk in hefi bosch). Uitspraak en maat waren in dit no. zeer goed. Ook het volgende no. (Breister tje) klonk heel zuiver. De nos. 8, 9, 10 ge zongen alleen door de leden van klasse a (kleinen) troffen de toehoorders bijzonder. Wat klonken die zachte stemmetjes lief om zoo echt ongekunsteld en hoe guitig was het in no. 10 (Gefopt) gezongen „hm, hm, zoo, zoo." Gelach ging dan ook op, tien, de stemmetjes zwegen. Enkelen, misschien velen, hadden wel gaarne even willen ag- plaudiseeren als zij niet in een kerkge bouw geweest waren. No. 11 (De kabels los) hierop volgend, werd kranig ingezet en krachtig doorgezongen. No. 12 (IJa) hadden we al eenseerder gehoord, deze muziek (compositie Leo Mens) doet altijd weer weldadig aan. 't Werd prachtig uit gevoerd. De jonge koorleden slaagden er wel in, de eer van hun directeur hoog te houden met het zingen van dit stukje. Hier na hoorden wij no. 14 (Cantate. a vrij© dag). Werkelijk een st.uk studie, dat ons bij uitvoering goed voldeed. Opgewekte muziek, gezongen door een koor, zoo frisch! of het eerst hun beginstuk was van dezen avond. Wij kunnen dan ook volkomen in stemmen met dit. gedeelte er uit, hetwelk! wij dan ook gaarne op het. jonge koor toe passen. „Victorie, victorie, do zeg« is ons." „Wij veerden ons dapper, on streden vol moed.'* Na deze cantate zong het zangkoor nog twee nummers n.l. „Avondlied" en „Oud Kerstlied". In beide nummers kwam zeer duidelijk aan 't licht dat tenoren en bassen in den laatslen tijd hard zijn vooruitge gaan, en dat er onder deze heeren zeker wel eenige goede aanwinsten geboekt zijn. .Wij gelooven, dat wij het koor nooit beter géhoord hébben, dan in deze 2 nummers. De uitvoering hiervan was onberispelijk in voordracht. De verschillende zangnummers werden afgewisseld door cello-spel van den heer Wegerif, ons allen genoeg bekend* met zijn g'roote gave op dit gebied. Wij zijn opnieuw door hem geboeid. Ds. v. Wijngaarden sloot met een kort' woord van dank. aan allen, die hadden medegewerkt on ging daarna in dankgebed voor. Het gebouw was geheel gevuld. De heer Vonk, gemeente veldwachter alhier, is met ingang van 16 Januari a. s. benoemd bij de Rijksveld- wacht, standplaats Leiden. De heer C. v. d. Graaf, die .met ingang van 1 Januari 1921 ontslag was verleend al6 hoofd der O. L. School (Rijndijk) alhier lieeft voor de Kerstvacan- tie afscheid genomen van de schooljeugd. Nadat do heer De Graaf en familie in het schoollokaal had plaatsgenomen, werd hem door de kinderen oen toepasselijk af scheidslied toegezongen, waarna Mej. Ver haar, als oud-leerling, namens leerlingen en oud-leerlingen, een zilveren horloge met inscriptie overhandigde. Mej. Maarter.se (onderwijzeres) bood namens het personeel enkele studiewerken aan, waarna de heep E. Venède (burgemeester) vergezeld van den heer J. M. van Kempen Sr. (wethou der) van het scheidend hoofd dei' school afscheid nam. Zichtbaar aangedaan dankte de heer v. d. Graaf voor het waardige afscheid, en memoreerde hij het verschil van voorhee® en thans, omstreeks 46 jaren, waarbij hij vooraf deed uitkomen de uitbreiding vatf schoolgebouw en leerkrachten. Gaarne voegen wij hier de wenscb aan toe, dat. het meester De Graaf, zooals wij hem altijd hoorden noemen, gegeven moge worden nog vele jaren van deze welver diende rust te genieten. Hoewel voor6luji- ders van het Christelijk onderwijs zullen wij de heer v. d. Graaf blijven gedenken om zijn degelijk onderwijs, zijn eenvoud en Oraneliefde. Door het kiescollege van de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen tot dia ken W. R. Datema, tot ouderling Th. J, Broors, beiden alhier, in de vac. A. van Si aalduinen (diaken) werd gekozen de beer, Warmenhoven te Veur. A. s. Woensdagavond De half acht, vergader f de gemeenteraad al hier. Hot. in de va-c. v. Os benoemde ltd de heer Riethoven zal alsdan worden be- eedigd. WOUBRUGGE. Den eersten Kerstdag werd des najraitildags en des avonds weder Let Het kazerne-systeem. De Alg. Ned. Vrouwenorganisatie heeft het volgend telegram aan den Minister van Oorlog verzonden: „De Algemeene Nederlandsche Vrouwen- Organisatie, gezien het voorloopig verslag over de oorlogsbegrooting, van oordeel, dat het verblijf in kazernes groote physieke cn moreele nadeelen meebrengt voor de daar vertoevende jongo menschcn en daar door een demoraliseerenden invloed heeft op de geheele bevolking; dringt er bij Uwe Excellentie op aan te willen bevorderen, dat in ons leger zoo spoedig mogelijk wordt gebroken met het kazerne-systeem." Eigen schooltoezicht. De Commissie van Uitvoering van het Gereformeerd schoolverband beeft in hare vergadering van 22 December j. 1- besloten te trachten te komen tot een eigen school toezicht. De aangesloten 6cholen zullen in het begin van het volgend jaar hiervan meer vernemen en op de eerstvolgende jaarvergadering in d.e gelegenheid gesteld worden een beslissing te nemen. Teven6 zal deze commissie zich in verbinding stel len met directeuren der Vrije Universiteit om zoo mogelijk te komen tot stichting yan een leerstoel voor de paedagogiek. Het gezantschap bij Z. H. den Paus. Een andere gezant. Naar „De Tijd" ter oore komt, zal onze tijdelijke gezant bij het Vaticaan, jhr.mr. O. van Nispen tot Sevenacr, nu het Ge zantschap definitief is geworden, om per soonlijke redenen verzoeken van zijne functie te worden ontheven. Van den aan vang af moet het trouwens bekend ge weest zijn, dat jhr. Van Nispen slechts voor een klein aantal jaren zich beschikbaar yonschte te stellen. In het voorjaar kan jhr. van Nispen hier jte lande worden terugverwacht. Omtrent den persoon van den opvolger schijnt tot dusver niets vast te staan. Wel moet in sommige kringen de meening wor den voorgestaan, dat, nu het Gezantschap zijn tijdelijk karakter verloren heeft, het de voorkeur verdient iemand uit ons corps diplomatique tot Gezant bij het Vaticaan te benoemen, doch een beslissing daarom trent is nog niet genomen. Kaas. De Minister van Landbouw heeft be paald dat de Nederlandsche UiLvo.ermaat- schappij consenten zal kunnen endosseoren voor uitvoer van 50 pet. van dc kaas, voor zien van het Rijksmerk, gedurende liet tijdvak van 31 October 1920 tot 5 Decem ber bereid door procudenten, die zich schriftelijk hebben verbonden lot nako ming der hun met betrekking tot de bin- nenlandsche melkvoorziening opgelegde verplichtingen. BUITENLAND. De toekomst van Griekenland. De correspondent van de „Temps" te Nizza heeft admiraal Koendoeriottis, den gewezen regent van Griekenlang, die te Nizza is aangekomen, diens opinie ge vraagd over de toekomst van Griekenland. Koendoeriottis, die dadelijk na zijn aan komst, Venizelos bezocht, kwam er rond yoor uit, dat, Griekenland hulpeloos is zonder den steun der groote geallieerde Verloren documenten. Naar de„Daily Mail" meldt, is het grootste gedeelte van do Duitsche tele grammen, welke de Engelsche admiraliteit gedurende den slag van Jutland opgevan gen en ontcijferd had, verloren gegaan, zoodat zij ook niet. in de officieele docu menten gepubliceerd zijn. De telegrammen werden in een gesloten bureaulade van een schrijftafel der admi raliteit bewaard. In het begin van 1919 werd dit bureau naar een der andere de partementen gebracht, men weet nog niet naar welk. Het onderzoek duurt nog voort. Drie eeuwen kranten. De Engelsche pers viert deze maand een groot jubilé. Voor driehonderd jaar, in Dec. 1620, werd het eerste Engelsche Nieuwsblad ge drukt en wel teAmsterdam. Het be vatte een verhaal van een slag in den der tigjarigen oorlog. Van toen af begonnen ook in Engeland de couranten te loopen. De oudste bestaande Engelsche courant is de. „London Gazette" die in 1665 werd ge sticht. De malaise in Amerika. Uit- New-York wordt gemeld, dat te Fall-River (Massachusetts) 11 van de 39 katoenfabrieken zijn gesloten, waardoor niet minder dan 8000 arbeiders werkloos zijn geworden. In geheel N ew En gel an d en de Oostelijke Staten heerscht een zelfde toestand, en waar de fabrieken nog niet zijn stopgezet, worden aanzienlijke loons verlagingen aangekondigd of zijn deze reeds ingevoerd. Er zijn duidelijke aanwijzingen, dat d© ondernemers de productie-voorwaarden we derom normaal willen doen worden, om dat zij van oordeel zijn, dat de hooge ar- beidsloonen de hoofdoorzaak zijn van de hooge prijzen en de heerschende industrieele malaise, omdat het publiek niet wil of kan koopen. - De arbeiders nemen over het algemeen de houding aan van iemand, die van tweo kwaden het beste kiest. De textielarbeiders bijv. dreigden aanvankelijk met een alge meene staking, doch hiervan is in de prak tijk niets gekomen. Het faillissement der beursfirma, hetwelk onlangs werd uitgesproken (bedoeld is Foster-Lounsberg) is vergelijkenderwijs gesproken slechts van ondergeschikt be lang. Wallstreet verkeert in een gedepri meerde stemming door de verwachting, dat de „tradeslump" nog langen tijd zal aan houden. Vele faillissementen zijn in dc handelswereld in de Eerstkomende zes we ken onvermijdelijk. Naar verluidt, zou bin nenkort en groote rubberfirma onder recei vership worden gesteld. Moord en zelfmoord. Een Hongaarsch blad meldt: Jongslle- den Maandag, gedurende een vergadering van de Commissie voor de grensafbake- ning tusschen Servië en Bulgarije; had tus schen' den Bulgaarschen kolonel KusoW en den president der vergadering een opge wonden woordenwisseling plaati. Deze liep zoo hoog, dat Kusow met een revolver schot den Servischen iaal, die de zit ting presideerde do> vervolgens zelfmoord pleegde. Aardbeving in China. Het „Journal" verneemt via New-York, uit Sjanghai, dat een hevige aardbeving

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2