Tweeds Blad. Woensdag 22 Dec. 1920 Uit de Pers. De economische kentering. Steeds talrijker worden de berichten uit iet Westen over dalende prijzen en daar- iifc voortvloeiende economische moeilijk- ||0 leden. Als een onweer, nog tamelijk ver, tornt de economische kentering van over jen Oceaan aanrollen. Wie voorzichtig is, wrge dat hij vaststa, adviseert de „Nieuwe lurant." ,De eerste berichten over de daling der Kpjjzen in Amerika werden in ons land met vreugde ontvangen. Men dacht in bepaalde kringen, dat nu het leed wel gauw geleden *»u zijn. De 'loonen zijn immers enorm ge- |Q st-Qgen, als nu de prijzen maar flink om- aag gingen, dan had ieder een leventje als >n prins. Deze oppervlakkige redeneering wordt ongelukkig nog vaak gehoord. Men geeft er zich daar geen rekenschap van, dat deze prijsdaling op den voet gevolgd wondt door verkleinde afzetmogelijkheid voor de lij verheid en dienten gevolge verminderde producties, werkeloosheid en., lager loonen Het is al dikwijle voorspeld, maar de Bassa leert slechts door de harde werke lijkheid. Na don oorlog was er een enorm tekort ean de eerste levensbehoeften, daar jaren- 5 lang de fabrieken en mannen tot het uiter ste in beslag genomen waren voor vernieti ging en slechts een klein en een onvol doend deel aan opbouwende productie zijn ilii krachten had gegeven. Niet de arbeiders alleen zullen natuur lijk de gevolgen van het ongeregelde en onbezonnen eoonomisoh leven der laatste pren ondervinden. Wee de ondernemers, die hun zaken op onsoliede basis hebben opgezet. Wee hem, jte die geen reserves achter de hand heeft M voor den komenden tijd. De prijzen dalen, hij zal ze ook moeten verlagen en hij zal verliezen lijden of de zaken moeten sluiten. Geen bank of particulier zal bereid zijn om zijn geld te wagen, tenzij aan econo misch goed gefundeerde zaken, die de ge volgen van de crisis stellig te boven zullen komen, als ze den moed hebben uit den rcëelen 'toestand do oonsequenties te trek ken. £oo krijgen nu de economen van zelf hun zin, zij, die all lang hebben gewaar schuwd, dat het geld bewaard moet blij ven voor productieve doeleinden en niet moet worden gestoken in gewaagde onder nemingen of in productie voor luxe onder nemingen. Nu dwingt de ijzeren noodzake lijkheid langs den weg van verminderde afzetmogelijkheid, met angst voor verlies dot verstandige aanwending der kapitalen. De berichten over faillissementen zijn gind6 in de Vereenigde Staten niet van de lucht. Het. is niet te verwonderen. Wie niet zeer vast staat, zal moeten vallen in den naderenden sto-rm. En wie staan er vast? Zij, die een bedrijf hebben o.p stevige ba sis, een bedrijf met venstand geleid, een bedrijf, dat voorziet in de productie van noodzakelijke dingen. Van alle weelde zal men ook nog niet terstond afstand willen doen, al is de tce- f stand weliswaar voor zeer veleh, o.a. ook voor zeer veel. middenstanders, zorgwek kend, maar in de beter gesitueerde landen zal naar bepaalde artikelen van weelde (in a-uimen zin) vraag blijven bestaan. Uiteraard zullen echter d-ezo improduc tieve bedrijven het meest te lijden hebben. Wie niet hooren wil moet voelen, houdt men den kinderen voor. De grootste eco nomische zondaars zullen de ergste klap pen krijgen. Geen redeneering helpt, al leen op deze wijze zal men tot de hoogst noodzakelijke bezuiniging komen en -tot herstel van het economisch evenwicht." Een Socialistische „doop". 't Gebeurde, zegt liet „Fr. DgbL", te Lei oester, in Engeland. In de daarvoor gebruikelijke zaal, kwa men de socialisten in „religieuse" samen komst op. Eerst werd de „preek" gehouden. M-arx als heiland-der-wereld verkon digd. Het koninkrijk des vredes en des geluks hier op aarde voorspeld, als liet socialis me alle menschen tat broeders en zusters zou hebben gemaakt ale de roode vlam alle sociale ongerechtigheid zou hebben weggesohroekl en uitgebrand en onder de roode banier alleen gerechtigheid op den aardbodem wonen zou. Van den Christus werd niet gerept Alle heil alleen in dit loven gesteld Tegen den Dood geen troost geboden, En van een eeuwige zaligheid had men hier geen weet Na de preek was liet.„doop". Kwam een ceremonie, die aan den chrie- telijken doop herinnert; blijkbaar daarvoor in plaats t-feden moest en een zichtbare uitbeelding bedoelde te zijn van de inlij ving der prille jeugd in de socdaHstasche ge meenschap. Vier ouders kwamen naar voren. Elk met zijn eigen kind. Zekere heer Minto was priester-predi kant Een voor een nam hij de kinderen in zijn armen, sprak plechtig hun naam uit en daarna de sacra men teel-sod alls t ïsche woorden „Ik wijd u aan de internationale socia listische beweging, in de hoop, dat ge zult opgroeien om te arbeiden en te" strijden voor de bevrijding der men&ehhcid van de banden der autoriteit, opdat gij en uw kin deren een heitere wereld leert kennen dan uw ouders en grootouders kenden." Kort en pakkend is het niet. In 't laatst moeten er de ouders en grootouders waarom de betovergroot ouders niet? met de haren bijgesleept worden, om er een familiegeurt je aan te geven, wat immers bij een imitatie-doop niet ontbreken mag. Toen de zuigelingen de „wijding" ont vangen hadden, kwam een kleine jongen op en bood de schaapepeem-sa.hbeLa.ars elk een tuil witte rozen met rood lint aan, teeken der inlijving. Daarna zong de „gemeente" een lied. In plaats van het„God zal zijn waar heid nimmer krenken!" kwam: „Heil u, kind der momschlheid Genoeg over die smakeiooze nieuwig heid Luther heeft eigens eens iet6 gezegd over den „aa.p van Chxietua", de kenner weet wel, wat ik bedoeldie aap blijft toch ook de eeuwen door aan den gang KERSTVREDE. Bij 't gezang van englen-korea In den stillen winternacht, Komt Gij, Kind God6 Eengoboren, Neder bij der sterrenpracht Dat 't verloome Uit stof goboorne "v Vredo en heil zij weergebracht. Rond do doffe donkre daken Schalt nu kerstnacht-klokken-klank Om den kerstboom, blij aan 't blaken, Juicht der kindron jubeldank. Lichtjes flikkren, Oogjes blikkrcn Als bij 't Kindje eens, rein en blank. Hemels troon wil liefde kronen, Englenstommen zingen, hoort! Dat de Liofde, op aarde wono, Predikt Betklehems géboort'. „Heersche er vrede Hierbeneden!" Klinke voort, door ieder oord. Gebhart. EERSTE KAMER. Gemeentewet en wet op de Inkomsten belasting. Het voorloopig verslag beantwoordende betreffende het wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet en der wet op de Inkom stenbelasting 1914, zeggen de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Finan cien, dat zij de noodzakelijkheid van een novelle, ten eindig aan de wet terug werkende kracht te geven, zeer zouden be treuren om de groote moeilijkheden, die dit voor gemeenten en Rijk zou met zich brengen. Zij gelooven dat de beteekenis van de bij dit. ontwerp voorgestelde uitbreiding van het belastinggebied der gemeenten in de practijk zal blijken grooter te zijn dan thans vele leden nog meenen. Voorts doelen zij mede, dat een ontwerp tot belasting der waardevermeerdering van onroerend goed bet Departement van Fi nanciën reeds heeft verlaten. Een ontwerp tot finale regeling der financieele verhou ding tusschen Rijk en gemeenten kan de Regeering niet toezeggen. Zij wenscht eerst af te wachten wat het effect voor de ge meenten i6 van de uitbreiding van het be lastinggebied der gemeenten, en van de nooduitkeering. Vereeniging van kleine gemeenten, die een natuurlijke eenheid vormen, heeft de instemming dor Regeering. Dat. daarbij ge waakt moet worden tegen het vormen van de groote gemeenten, is oek de opinie der Regeering. Pogingen om de Gemeenten het noodige kasgeld en geconsolideerd leeningen te ver schaffen wonien aangewend in overleg met de Nederlandsche Bank en met de Vereeni ging van Nederlancteche Gemeenten. Grondforensen kent het ontwerp inder daad niet. De Ministers achten dit intus- schen alleszins verdedigbaar. Zij twijfelen er overigens aan, of het wetsontwerp inderdaad het absenteïsme in de hand zal werken. Inderdaad zal het voor het vervolg niet meer mogelijk zijn, dat de gemeente hare inkomstenbelasting heft naar oen gemid deld inkomen over 2 of 3 jaar. Het- kan wel zijn, dat sommige gemeenten daarvan vóór het oogenblik nadeel zullen ondervin den, maar dit mocht er de Ministers niet van terughouden om de. Rijksregeling, die zij met den ontwerper dier regeling nog al tijd den eenig juisten achten, ook voor de gemeenten van toepassing teverklaren. Het ligt in het voornemen van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken om de totstandkoming van eenc nieuwe tekstuit gave der "Gemeentewet te bevorderen, zoo dra de door do Regeering beoogde herzie ning van het overige gedeelte dier wet haar beslag zal hebben gekregen. Uit het Pardaijs der communisten De „Berl. Montagpost" publiceert bijzonder heden uit Rusland, welke het blad van ecu cian, die de laatste jaren in Moskou vertoefd hetft, heeft ontvangen. Do vertelde o.m. „Het begrip rijkdom bestaat in Rusland niet meer. Er zijn er nog wel, rijken en armen, doch de weerstand wordt thans piot meer afgemeten naar het geld, roaar naar de kwantiteit van de paiok, d.w.z. de bon, waarop do hoeveolheid to verkrijgen levensmiddelen staan aangegeven. Ieder mensch, die in een Russische stad loeft, moet employé zijn dor sovjet-regoering. Als zoo danig heeft hij recht op drie-vierde pond brood per dag en op een watersoep, waarin soms oen halvo appel of -een stukje vleesch drijft. Het hoogste salaris bedraagt 12000 Rb. per maand en dit is het loon der hoogere ambtenaren. Het beteekentechter weinig, daar een pond boter bijv. 8000 Rb. ko6t. Hoofzaak echter blijft de persoonlijke paiok. Zij ontvangen met deze bon 30 pond meel, 3 pond suiker, dikwijls ook een pond suikergoed, 5 pond vleesch en 10 pond ha ring en andere visschen per maand. Somtijds ook sigaretten. Deze ingenieurs-paiok vertegenwoor digt eeu waarde van 200.000 Rb. Ook de zoogenaamde academische paioks, wel ke academici, leeraren, schrijvers cn kunstenaars ontvangen zijn goed. Zij ontvangen 6 pond meel, 1 pond suiker cn 20 pond haringen per maand". Deze paioks hebben een waarde van 150.000 Rb. De lagere employé's bekomen op hun paiok 10 pond meel, drie-vierde pond 'suiker en één pond zout. Eenzelfden bon ontvangen ook de arbeiders. Do paioke der commissarissen zijn natuurlijk een weinig anders samengesteld cn zij ontvangeu riet alleen het dubbele of driedubbele van hot- geen de andere categorieën ontvangen, maar zij krijgen bovendien zalm, koffie, sigaretten, kavi aar on dikwijls lucifers. Deze paioks hebben en waarde van 700.000 Rb. De commissarissen die zulk een paiok ontvangen, zijn thans de „nou- veayx riches" in Rusland. De arbeiders worden niet goed betaald, jnaar zij weten zich te helpen. Slotenmakers bijv. ma ken, nadat zij hun arbeidsuren voor de sovjet- regeering hebben afgewerkt, bij particulieren eon slot en ontvangen daarvoor eenigc duizenden Rb. Schoenmakers stelen genoeg leder om onder de schoenen van een particulier een paar zolen te leggen en ontvangen daarvoor 50 k 150.000 Rb. Z'n ontevredenheid to uiten in Rusland is zeer gevaarlijk en alle arbeiders zijn ontevreden. Wan neer gemaakt wordt, worden 100 a 200 arbeiders uit de fabriek gehaald en neergeschoten, terwijl de andore arbeiders als gijzelaars worden vast gehouden. Begint een andere fabriek een' sym pathie-staking, dan worden ook de gijzelaars ge fusilleerd. Smokkelaars op groote schaal zijn fr niet, want wanneer men bedenkt, dat 1 pond boter 800 Rb. kost, dan beteekent 10 pond reeds een vermogen; 1 pond meel wordt verhandeld voor 12000 Rb. en 10 pond koffie-surrogaat voor 35000 Rb. Een goede appel is onder de 300 Rb. niet te krijgen en een pond vleesch niet onder de 2000 Roebol. Alles is te koop, maar men moet den weg we-» ten. Wanneer iemand uit de provinnde of uit Petersburg te Moskou konit en hij lieeft «=r g'-'en bekenden, kan hij honger lijden, totdat hij iets vindt". Zelf bezat de man, die deze bijzonderheden mededeelde, slechts een broek en een jas. Een. vost kon niet meer vervaardigd worden. Aan stof en arbeidsloon had hij 185000 Rb. betaald. ..En ik heb dit pak kunnen laten maken", zoo besloot hij, door een brilliant te verkoopen voor 450.000 Rb. Welke commissaris hem na draagt, weet ik niet". Gemengd Nieuws Een Duitscher die een paar da» gen geleden te A'dam was aangekomen, is reeds spoedig op roof uitgegaan. In de Nieawe Ametel- 6traat ontrukte hij een dame een taschje, inhou dende f 60 en een pond sterling. Toen de dame om help riep, ging de Duitscher op de vlucht, doch spoedig werd hij ingehaald door burgers en politie. Hij is» in arrest gesteld. De politie uit Merkstein een aan Kerkrade grenzend Duitsche dorpje wist cnvorhoeda een smokkel-auto te naderen, die de smokkelwaar was aan het uitladen. Plotseling ging de auto er van door, toen de smokkelaar do politie zag naderen. In de kolonie Streiffeld werd de de auto achterhaald na een wilde jacht; de bestuurder werd in den arm geschoten. Een massa sigaretten werden mt de anto geworpen, die "s morgens door mijnwerkers werden gevonden. In do auto. die te Keulen gestolen was, bevonden aich nog 3000 pond koffie. Do auto-bestuurder kon in de duisternis ontkomen. De bij de sm k- kelpartij betrokkenen, die nacht op nacht op het smokkelpad waren zijn gearresteerd. Een unicum op spoorweggebied hoeft zich Dinsdagmorgen in Boxtel afgespeeld, vertelt de „Msb.". Treinn 184 was aldaar met een nur vertraging gearriveerd. Tijdens het op onthoud aan het station waren de conducteurs en de dienstgeleider zooals gewoonlijk even naar do wachtkamer gegaan. Of dit niet door den chof was opgemerkt of dat hij in de meendng verkeer de. dat de beambten weer in den trein waren, een feit is het, dat op het oogenbhk, waarop de sta tionschef het. sein tot vertrek gaf, genoemde per sonen nog niet op hun po6t waren. Toen de beambten kwamen aanrennen, werd nog gefloten, maar tengevolge van het stampen van den trein drong het geluid natuurlijk niet tot den machinist door. En zoo gebeurde het-, dat de trein zonder een enkelen conducteur eu dienstgeleider te Tilburg arriveerde. Te Diever is Zondag aangehou den een 16-jarige gymnasiast., zoon van den apo theker L. te Groningen, die vertelde dat hij uit de ouderlijke woning wa's weggeloopen omdat hij niet met zijn slecht rapport durfde thuis komen. De man die hem hajl aangehouden voorzag hem van reisgeld, zei te hem op den trein en waar schuwde telefonisch zijn ouders. Do directie der stoommeelfa- briek te Rijswijk heeft aan het losse personeel den dienst opgezegd. Het vaste personeel werd oveneens ontslagen, doch zal weder in dienst ge nomen worden tegen een aanmerkelijk minder loon. Wenschen do arbeiders dit niet, dan wordt de fabriek stilgelegd. Van het groote aantal opgeleg de stoomtrawlers te IJmuiden is dezer dagen reeds één gerechtelijk en één vrijwillig ver kocht. Binnen enkele weken zullen wederom drie dezer schopen op last van de rechtbank in pu blieke veiling worden gebracht. Hof. botreft vaar tuigen, duur ingekocht toon het de vissehcrij voor spoedig ging, doch tlie nu het eerst vallen als slachtoffers van de crisis in do visseherij. Ook te Rotterdam is een koop- man en roeder, een man wiens zaken tijdens en na den oorlog zeer uitgebreid werden, gearres teerd op last der justitie, verdacht van het „doen wegbrengen" van schepen. Het betreft liier hot tot zinken brengen van oen scheepje door een daarvoor gedresseerdo beman ning. De lading van het scheepje alleen was reeds verzekerd voor 2 5 ton, torwijl ze hoogstens een waarde van enkele duizenden had. Nog meer arrestaties zullen volgen. Een twee tal medeplichtigen bevinden zich in het buiten land. De directie der Ned. Spoorwo- gen heeft per circulaire bekend goniaakt: Her haaldelijk wordt geconstateerd, dat bij vertrek van de. treinen de portieren der rijtuigen niet vol doende zijn gesloten. Het gevaar, hetwelk hier door gedurende den rit voor de reizigers kan ont-> staan is dc aanleiding liet treinpersoneel er op te wijzen, dat do verplichting om voordat de trein zich «in beweging stelt, na te gaan, of alle por tieren behoorlijk zijn gesloten en tfel in de eer ste -plaats die, welke niet aan de binnenzijde ge sloten kunnen worden. Do burgemeester van Haarlem heeft Maandag persoonlijk zijn bijzondere tevre denheid betuigd aan den Wfdhwpechwr van pn ütio E. H. Tenkinck, voor zijn buiteogewoaa rige en onvermoeide nasporingea in de zaak van den bankbiljotlendiof6tal bij de firma Joh. Ban 6chedó en Zonen, en aan ieder der rechercheur» W. van der Hulst, Th. Spoor en B. van Meel, dr» daarbij behulpzaam zijn geweest, voor den door hen betoonden ijver en tact als blijk ran erken-» niiig ;en gouden horloge met inscriptie uitgereikt Bij de schipbrug te Vlissingea is de telefoonkabel stuk gevaren, waardoor ea» gedeelte der 6tad voor vermoedelijk 8 dagen non* der telefoonaansluitingen zal zijn. Zaterdag kreeg de HanzebanH in de Oldenbameveldstraat" (e Rotterdam Mefi» nisch order van de Continental Trading-O om voor haar rekening 195000 Mark te k. Gisterenmorgen werd de looper van de Ji bank B. S. naar de Trading Cy. gezonden i. Marken en oen nota groot f 8872.50. Hij ontvangen door twoe hoeren, van welke t oogenblik later een vertrok. Daarna ging <:-k lo andere heen. Na een kwartier wachten c beiden gevlogen. Do p6litie gewaarschuwd r\ ontbood aan het politiebureau zekero F. van E., die in oen hotel in de Hoogstraat verblijf hieliL Deze bekende onder den daarn Conf. Trading-Cy. zaken te doen mei zekeren W. do R., die bij da politie ongunstig bekend slaat, doch gevlogen is. F. van E. werd na verhoor weer losgelaten. De poiilfe. te Amsterdam heeft een 15-jarig meisje aangehouden, dat er haar werk van. maakte in verschillende win kels kleine voorwerpen weg te nomen. Omtrent het spoorwegon- geluk bij Rosmalen meldt men nog aan de ..N. R. Crt.": De remmer Hendriks, uit Vught, heeft ongeveer elf uur bekneld gezeten tusschen de puinhoopen van de vernielde wagons. Af en toe kermde hij. Toen het bevrijdingsrwerk zün vol tooiing naderde, sloeg hij herhaaldelijk uit dankbaarheid zijn arm om den hals van zijn helpers. Een aandoenlijk schouwspel. Onder leiding .van dr. Mettrop uit Den Bosch werd hij naar 's Hertogenbosch vervoerd. Hij klaag de over pijn in de horst (In het ziekenhuis is hij, gelijk reeds werd gemeld, bezweken.) De machinist van den trein uit Nijmegen heeft aan den rechter-commissaris volledig bekend, door onveilig sein te zijn gereden; bij had zijn aandacht te zeer geschonkét aan de vuren. Een inwoner van Niewe N ie* dorp, heeft bij de Amsterdamsehe politie aangifte gedaan, dat hem in het Centraal Station vermoo* delijk ontrold is een portefeuille, inhoudend f 1530 aan bankpapier. Te Uithoorn geraakte Donder-» dagavond het echtpaar v. D. uit Weesp, ten go* volge der duisternis, in een wak in de Wetering. Jammerlijk moesten beiden verdrinken. Zij latent drie nog jeugdige kinderen achter. De bladen te Madrid melden, dali een reiziger van een Hollandsch huis in juweelen voor een bedrag van f 600.000, vermoedelijk ?n een trein, bestolen is. Te St. Pancras zijn twee jongen* door het ijs gezakt en verdronken. Op het station tc Baars ontspoorde Zaterdagmorgen de locomotief, ten der en een goederenwagen van een goederen trein, waardoor een wissel defect en de hoofd sporen versperd raakten. Het treinverkeer Am sterdamAmersfoort ondervond aanzienlijke vertraging. Nadat de ongevallenwagen uit Amersfoort was gearriveerd kon spoedig het treinverkeer, zij het met vertraging, over enkel spoor hervat worden. Persoonlijke ongelukkon hadden niet. plaats. Zaterdagavond omstreeks 7 uur is brand uitgebroken in de Rüwielenfa- brick Bintang en de aulogarage van de firma H. Nijman eu Co. te Rotterdam. De brand, die zich in den beginne zeer ernstig liet aanzien, is met 14 stralen van handkrandspuiten en een van de rijdende stoombrandspuit in 2 uur lijd gebluscht. De aanzienlijke brand- en water schade wordt door assurantie gedekt. Gisteravond om kwart over zeven werd door buren brand ontdekt ia de diamantslijperij van A. de'Vries. Het bleek, bij aankomst der brandweer, dat de brand over drie verdiepingen woedde. Met één straal op de koolzuurspuit en twee stralen op de Vcchl- leiding werd met de blussching aangevangen. Inmiddels waren stoomspuiten gekomen. Na een half uur werken was het gevaar geweken: Drie verdiepingen hebben brandschade gekre gen, verschillende machines en drijfriemen werden vernield. Ook is er veel waterschade. Naar alle waarschijnlenkheid is de brand aangekomen op de eerste verdieping, wa.tr een kachel stond te branden. Vermoedelijk hebben brandende stukken steenkool uit de kachel den vloer aangestoken. Van hier uit heeft het vuur de tweede en derde verdieping bereikt; er zijn groote gaten m de zolders ge brand. Nabij het grenskantoor de Hola le Kerkerado, kwamen een wielrijder en een auto mot olkaar in botsing p-beide roden zonder licht. Do schok was zoo hevig, dat de wielrijder, een Het huwelijk en de Mammon. Over - dit onderwe-np schreef e enigen tijd geladen Ds. Laman in 'heb Kerkblad voor Overijssel en Drente: Li het onlangs verschenen boek van ïd- aardi „Een heilig „ja"", hetwelk wij onzen lezers van harte kunnen aanbevelen als een goed st.uk christelijke lectuur voor de huiskamer komt een boer Jansen voor, zwaar-ortthodox en rijk gefortuneerd. -De«ze Jansen is vader van Sjirlc Jansen, die verliefd ia op Froukje van den pacht boer Westra; alsmede van .Fokje Jansen, die een welgevallen gevonden had in de "bogen van Cornells, zoon van den rijken landbouwer van Buren. En dan ziet ge het in den 'loop dier ge- eohiedeaiis gebeuren, dat de zeer recht zinnige boer Jansen in grooten toorn zijn zoon Sjirk den omgang verbiedt met Froukje Westra, een meisje uit een voor beeldig christelijk gezin, omdat haar va der slechts een pachtboer is, en Sjirk al- zoo een huwelijk zou doen beneden zijn stand. En dan ziet ge het ook gebeuren, dat Comelis van Buren, die naar Fokje Jansen vrijt, met open airmen door den •teil-orthodoxen boer Jansen als aan staande schoonzoon wondt ontvangen, of schoon gemelde Oomelis puur-anodern is groot gebracht, en gelijk later bleek, een groote losbol was. Kunt ge zoo iets begrijpen? Hel stands verschil een onoverkomelijke hinderpaal geacht; en over' het 'geloofsverschil als over een shroospicr henenges tapt. Ge zegt-: nu ja, zoo iets komt voor in een roman, maar niet in iliet. wenkelijke le ven! niet in het werkelijke leven? Ziji ge dan alleen een vreemdeling in Jeruzalem, en weet ge niet de diagen, die daarin geschieden? Nog onlangs heeft zich ergens in den omtrek van Zeeland een gelijke geschie denis afgespeeld. Een welgestelde chris telijke huisvader had -tweo dochters. Om do liand der eene dochter, een godvree- zend meisje komt vragen een eenvoudige, degelijke jongenen. ziet, het huis staat wekenlang overeind. De andere dochter ontvangt aanzoek van een jongeling, wel gesteld in liet stoffelijke, maar mager en schraal in het geestelijkezóó or nog eenigc godsdienst bij hem aanwezig was, dan zat het er toch maar zeer dunnetjes op; en zietde verloving gaat zon der slag of stoot door. Zoo iets komt honderdmailen voor. De stand een berg om overheen t© stappen. Het geloof slechte een molslvoop. Maar zoo moest bet onder ons christenen toch niet kunnen gebeuren! Zeker, jonge men schen van gelijken stand paren in deai re gel het best-. Standsverschil is veelal een bron van verdrietelijkheden vanwege de families. En daarom is het wel het beste, dat soort, zich voegt bij soort, als behoeft er geen duimstok of goudschaaltje bij ge bezigd te worden. Er wordt dikwijls zelfs over standsverschil gesproken, terwijl de afstand eigenlijk niet meer dan een hand breedte is. Het standsverschil zit vaak en kel in de dubbeltjes. Boer Jansen en boer Wostra waren beide boerenals het or op aan kwam, stond uit een oogpunt van beschaving Westra zelfs hooger clan Jan sen maar Jansen was een grondbezitter en Westra, slechts een pachtboer. Er is voorzeker standsverschil, doch dit is riSet gelegen in het geld, niet gelegen in het uithangbord maar het bestaat in de aan geboren fijnheid der levensvormen, welke met geen geld kan worden gokooht. Een aaxne edelman blijft ondanks zijn armoede een edelmandat ziet ge a an alles. Eon rijk geworden burgerman 'blijft ondanks zijn riikdom een burgerman dat ziet ge aan alles, ook al stelt hij zich aan als een baron. Geld alleen maakt den stand niet uit, ook niet do mooie meubels en de mooie kleercn. Het echte standsverschil is eigenlijk iets geestelijks. Het is een fij nere cachet. En daar is nu juist, waar over standsverschil wordt gesproken, dik- wijQs zoo heel weinig van -ie zien. Laatst- kreeg ik bezoek van oen Drent- schen Sjirk Janeen, die een groot© liefde had opgevat, voor een Drentsohe Fro uk Westra, welke liefde even hartelijk door haar boantwoord werdSjirk en Frouk zijn een paar godvreezende, degeflijke jon- gemenschen. Froukje is een eerlijke meid, zuiver als goud, en waar geen vuile vin gors op staan. Nu is de vader van Sjirk vierkant tegen het huwelijk zijns zoons met Froukje Westra, want het meisje is onbemiddeld. Hij wil, dat Sjirk een vrouw zal nemen van zijn stand, een vrouw, die ook wat meebrengt. Froukje mag dan ook bij Sjirk niet aan huis komen. Nu kwam Sjirk bij mij. Deze Sjirk woont ergens in Drente, en loost het Kerkblad. Sjirk zat t-ussdhen -twee vuren. Waiït hij hield zielsveel van Frouk. Maar ookhij vreesde God, en gedacht derhalve aan het vijfde gebod„Eert uwen vader en uwe moeder Daarom vroeg hij mij om raad. Hij vroeg mij ondermeer dit: „Moet ik -naar mijns vaders stem luisteren en van haar afzien? Of moet ik haar blijven aanhan gen? Ik kan dit dan riet anders doen dan in het verborgenOf weet gij raad Ik heb Sjirk naar mijn beete vermogen toen raad gegeven. Ik heb hem gezegd, dat hij niet tegen zijn vader in opstand moet kcunen. Het rijfde gebod betreft zoowel de harde als de goede vaders. Ik heb hem ook -gezegd, dat, wanneer hij en Fruokje elkander oprecht Liefhebben in do vreezo des Hoeren, dat ze elkaar dan trouw moeten blijven en elkander niet loa moeten laten doch dat ze -niet de ver borgenheid der duisternis te hulp moeten roepen, want daar woont God niet, die een licht isdaar woont de duivel. Ze moeten dus niet „stiekum" verkeeren. Maar ze moeten bidden, dat God hen helpt om de bergen vlak te maken. In dergelij ke omstandigheden ontstaat dc meesten tijds twist on ruzie. Maar dat helpt lang zoo goed niet als het gebod tot dien God, die de harten onk va-n vaders en moeders neigt als waterbeken. Ware liefde houdt wol stand, ook al hebben er geen ontmoe tingen in het .heimelijk plaats, die toch even goed als openlijke in strijd zijn moE het vijfde gebod. Ontmoet ge elkander niet meer om den wil uwer oudere niet le weerstreven, en verkoelt misschien de liefde daardoor, nu dan zult ge beiden het verlies wel overleven maar blijven uwe harten warm \-oor elkander kloppen, vol hard dan in het gebed, en hoopt op Go<^ die het maken zal. En a-te vader .Jansen dan ziet, dat Sjirk en Froukje elkander nieit opgeven, ofschoon ze uk eerbied voor het vijfde gebod de<n omgang hebben ver broken, dan zal bet hart van vader Jan- Ben op den duur wel wonden venteederd enn hij er toe gebracht wonctem ten alotifcqi hun zijn zegen te geven. Vader Jansed heeft toch geen keisteen op de piaata van zijn har-t zitten. Hij is vader en hji te christen. Ten aiotóe zal hij meer op nel geloof dan op den stand zijner kinderen! zien. Li' dezen gees heb ik -Sjark geraden. 01 hij er naar handelen zal? Ge moet hst nuj bij gelegenheid eens berichten, SjirkEl* als 'ge eerlang onder den vaderlijken ze gen eerlijk met Froukje hrouw-t in het midden der -gemeente van Qhadstuo, koopf I da<n voor uw. huiskamer een mooien nuA tekst, zonder veel bloemen en twAw» len, maar met deee woorden: „Ken den Heere in al uwe wegen, en HQ eal uw pfp den reclk maken." .4 t -i-tJ*

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 5