Uit de Omgeving. Gemeentelijke Aankoiitligmgen. Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat morgen (Donderdag) aan de gemeentelijke visch- winkels (Vischmarkt en Stadsliulpwcrf) verkrijgbaar is S C H E LVIS C H i\ 0.26, GROOTERE SCHELVISCH a 0-38— ƒ0.46, SCHAR h, 0.26, KABELJAUW a 0.340.50 per pond. W. PERA, Weth. Loco-B urgemcester. Leideai, 22 December 1920. Militie. Inlijving Lichting 1921. De Burgemeester van Leiden brengt bij dezen ter aJgemeene kennis, dat, behou dens onvoorziene omstandigheden, de in lijving van de eerste ploegen der lichting 1921 niet vóór 16 Februari zalplaatshebben W. PERA. Weth., loco-Burgemeester. Leaden, 22 December 1920. AGENDA. "WOENSDAG, 22 December. Zegvaart Belgisch Evangelisatie-Oomitó Geref. Kerk 6,30 uur. Spreker 1)6. A. Laivwers. DONDERDAG, 23 December, Leiden, Vergadering Millioenplan, Nutsgebouw (ingang Langebrug), aanvang 8 uur. DONDERDAG, 23 Dec. Sassenheim Uitvoering Chr. Zangvereeniging „Looft den Heer." Geref. Kerk, half acht. VRIJDAG, 24 December, Leid en, Wijdingsavond voor het Kerstfeest, Stads- Gehoorzaal, lialf negen. Gewijle zang en muziek. Apotheken die tot en met Zonda? op Maandagnacht eiken nacht en des Zoadags gecpend zijn: C. B. Duijsler Nieuwe Rijn 13 Tel. 523; P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. Paradijs van de bureaucratie. In het „Journal des Débat6" oefent Gau- vain scherpe critiek op de vergadering van den Volkenbond te Genéve gehouden. Men heeft veel gepraat, schrijft hij o.a., maar weinig "zakelijks gedaan. Het eenige tastbare resultaat tot dusverre verkregen is de organisatie van een geweldige buieau- cratische machine. De Ópper-Staat-, welken sommigen wenschten en anderen vreesden, bestaat nog steeds niet. Het nieuwe Hof van Justitie, waarvan men de grondslagen gelegd hoeft, schijnt niet veel te verschillen van liet Internationale Hof te 's-Gravenha- ge. Er is geen leger, generale staf of gendar mcrie ter waarborg van de besluiten van den volkenbond. Maar er i6, onder den naam van secretaris-generaal, een opper- bureaucratie ingesteld, welke door het aan tal van haar leden en haar hooge tracte- menten alle beslaande bureaueratien over treft. Het se lelaiiaat-generaal is als een rogeering, met ministeries en onderministe ries; zijn chel' krijgt een tractement hooger dan dat van do premiers van groote mo gendheden. En zoo maar voort. Men installeert zich als om het nieuwe wereldrijk te stichten: een paradijs van de bureaucratie. Na do „uitspatting van welsprekend heid'', meent Gauvain, wordt het hoog tijd, dat men eens praktisch de quaesties behan delt, welke een snelle oplossing vereischen. De hevige aardbeving. Over de hevige aardbeving, welke dezer dagen door de seismografen van verschil lende meteorologische instituten opgetee- kend werd, meldt de „Matin" nog het vol gende: Er moeten, zich geweldige aardschokken, ongeveor 2000 K,M. ten Westen van Alaska voorgedaan hebben, welke van vijf tot tien maal -sterker waren dan alle tot dusverre geregistreerde aardbevingen. Als deze aardbeving zich op de bewoonde aarde voorgedaan had, zouden alle steden in een omgeving van minstens 150 K.M. verwoest zijn. Het centrum dezer aardbeving lag in de nabijheid van den archipel der Alent- cilanden bij een bergketen, die ongeveer 2000 K.M. ten Westen van Alaska liggend, tot het grondgebied der Yereenigde Staten lehoort. Op deze eilanden waren 10.000 jnwoner6. Sneeuw in Frankrijk. In het Zuiden van Frankrijk en vooral fin de omstreken van Toulouse en Zuidelij ker heeft het zoo hard gesneeuwd, dat ver- echillende schuren onder de sneeuwvracht bezweken zijn, alsook een groote hangar voor 8 vliegtuigen, behoorende aan de luchtvaart Transport Maatschappij. Tengevolge van do opeeiihooping va^ de sneeuw, die op sommige plaatsen 60* c.M. hoog ligt, is de treinendienst tus6chen Toulouse en Cette gestaakt. Aan de Cote d'Azur hoerscht een vlaag van koude, zoo- fels mön daar zelden gekend heeft. De sinaasappelen, mandarijnen en de bloemen nebben zeer veelgeleden, vooral in de streek bij Cannes, Mentona en in de vallei van de iVar. i* Vijf millioen typhuslijders in Rusland. Dc internationale commissie, die onder leiding van den Deenschen professor Mad- een, Polen en Rusland doorreisd heeft tot onderzode van de cholera- en typhus-cpide- mien, heeft een schrikwekkend beeld opge hangen van den gezondheidstoestand al daar. De cholera treedt slechts in enklee ge tallen op, maar de typhus is de mee6t ver breide ziekte in het Zuiden en Oosten van Polen Het. Noordwesten ie tamelijk vrij yan deze plaag, maar in Sovjet-Rusland woed! de typhus met ongekende hevigheid. 'Ambtelijk zijn vijf millioen zieken gemeld, die door gebrek aan medicijnen wel allen te gronde zullen gaan. f.. Arme belastingbetalers. In Amerika zijn er menschen, die hun belasting niet kunnen betalen. Dat is op zich zelf niets bijzonders, want dezulken zijn er in ons eigen land genoeg. Het bij zondere van den toestand in Amerika is 'echter dat do groote hecren door een crisis in de zaken lnm hooge aanslagen niet kun nen voldoen. Zoo hebben zich b.v. bij den ontvanger van de belastingen te New-York meer dan twintig groote belastingbetalers (zij moeten per man van 100.000 lot 200.000 dollars 'sjaars aan belastingen op brengen) aangemeld met de mededeeling, dat zij niet kunnen betalen. Berichten van gelijke strekking komen uit Chicago en andere steden in het Middel-Westen, waar dc invordering van de belastingen groote bezwaren oplevert. Dc ontvanger te Chicago zeide, dat een man, die 250.000 dollar moest betalen, hem meedeelde, daartoe niet bij machte te zijn. Bij alle crisis van onze tijd voegt zich nu ook nog de belastingbetalings-crisis. Crisis in (le vrachtprijzen. c De geweldige crisis van prijsverlaging over de geheelc wereld, verschoont ook de vrachtprijzen in de groote en kleine vaart niet. Deze vooral plotselinge en enorme daling in de vrachtprijzen heeft geweldige beroering verwekt onder de Belgische reeders, naar uit Antwerpen gemeld wordt. Haast alle booten varen uit met verlies. De kleine reeders en ree- derijen, die over geen solide reserven be schikken, zullen de crisis, die vermoede lijk niet spoedig eindigen zal, moeilijk kunnen doorworstelen. Zelfs de Lloyd Royal Beige heeft drastische maatregelen moeten nemen. Ze heeft vier booten elk van 10,000 ton die ze besteld had bij de. Scott's Shipbuilding" en bij H. Dermy Bros, aan de Clyde, afbestóld en een schadevergoeding van 15 millioen be taald. Haar eigen werven te White-inch, wor den haast geheel stil gelegd. Enkel zul len nog de vijf booten, die in aanbouw zijn, voltooid worden. De werklieden hadden zich bereid verklaard te onder handelen over loonsvermindering, doch de beheerders van den Lloyd verklaarden niet te kunnen ingaan op het voorstel, daar de prijzen voor den scheepsbouw aan de Clyde tweemaal hooger zijn dan de tegenwoordige vrachtprijzen. De avonturen van do Seeadlcr. Graaf Luckner, die indertijd de „Seeadler" commandeerde, welke er in elaagde als een „Noorscho koopvaarder" door do Britsche blok- kado te komen, heeft dezer dagen te Borlijn een publieke lezing gehouden over zijn avonturen en de wijze waarop hij de Engelechen had verschalkt. Hij deelde niet mede, hoe hij aan een „echt log boek" was gekomen, maar boe alle leden van do bemanning Noorscho namen hadden aangenomen, en uit een Baedeker zich nauwkeurig op de hoog te hadden gesteld van do bezienswaardigheden en de geografische ligging der plaatsen, „waar eens hun wiegje stond". Ook hadden zij zich voorzien van portretten hunner liefjes die in Noorwegen waren achter gebleven. Zelfs waren deze portret ten van allerlei kenmerken voorzien, waaruit meest blijken, dat zij in de verschillendo woon plaatsen der matozen waren genomen. Groote moeilijkheden gaf het echter aan een behoorlijk aantal minnebrieven te komen, welke de matro zen zooals men weet, gewend zijn, jarenlang tc bewaren. Zeven man, experts op dit gebied, deden vele weken lang niets anders, dan minne brieven aan hun makkers schrijven, zoodat men weldra een collectie bijeen had. De scheepspa pieren had men een ander aanzien gegeven, door zo in zeewater te dompelen en ze op een vochtige plaats te bewaren. Toen het 6chip eens door een Britschen kruiser werd aangehouden, spoelde een van de matrozen voor kapiteinsvrouw; ter voor koming van ontdekking van deze truc wenddo hij kiespijn voor, en lag met zijn hoofd in doeken gewikkeld in de kooi. Het einde van de geschie denis was, dat de Engelsche officier een attest gaf, dat „do vereischte scheepspapieren volko men in orde waren". 14.000 immigranten uit alle wereld- deelen wachten thans op Elliseiland op do vergunning, de Yereenigde Staten binnen te mogen gaan. Zij hebben een verzoekschrift ingediend om voor Kerstmis de beslissing te vernemen, doch de autoriteiten kunnen hun niet veel hoop geven. Het aantal personen, dat bij de aard beving in Brazilië op Vrijdag gedood of gewond is, wordt thans op ruim 400 ge schat. Do bedrijfsleiders van een groote ijzer fabriek te New-eBm in Noord-Carolina hebben het beheer van de fabriek overge dragen aan de werklieden, die de geheele winst, na aftrek van de bedrijfskosten, on derling zullen verdeelen. De bedrijfsleiders zullen daarentegen een vast salaris ontvan gen. De woekerrec.htbanken hebben het in 't, eerste halfjaar van hun bestaan druk ge had. Zij hebben niet minder dan 13,500 von nissen geveld en vaak zeer zware straffen opgelegd. De communistische groep in den Sak- sischen Landdag heeft voorstellen inge diend tot onverwijlde verhooging van den onderstand aan werkloozen en inbeslagne ming van groote woningen, om ze, gemeu beld en wel, tor beschikking te stellen van dakloozen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Avondvergadering van Maandag. Aan de orde was Lager Onderwijs, waarbij do heer Bulten (R.K.) aandrong op bevordering van het gebruik van de bioscoop bij het onder wijs. Spr. bepleitte meer zorg van gemeente wege voor de schoolhoofden en onderwijzers. Hij dringt er voorts op aan, dat binnenkort aan de onderwijzers zal worden uitgekeerd het palaris, waarop zij volgens de nieuwe regeling aanspraak kunnen maken. De heer Snoeck Henkemane tGhr.-Hist.) bepleitte o.m. 'de belangen van ae leeraren aan de bijzondere kweekscholen en mevr. Groene weg (S.-D.) besprak de salarieering van de liandwerkonderwijzcressen buiten de schooluren. Do Minister zet uiteen, dat de hand- werkonderwijzerossen zich niet to beklagen hebben. In den ijver der gemeentebesturen in zake het uitbelalen der salarissen is spr. zeer teleurgesteld. Aan -het departement is daarom een fichessysteem ingericht, waardoor het ge- jegeld op de hoogte blijft. De heer Ossendorp (S.-D.) kwam nog eens terug op do bewering van den Minis ter, dat de onderwijzers maar gemiddeld 2,5 uur per dag zouden werken. De onderwijzers zijn er sterk door gegriefd. Dc Minister verklaarde met zijn uit drukking niets denigreerends bedoeld to heb ben. Overigens waren dc onderwijzers, die zich over spreker's uitlating teergevoelig heb ben betoond, zeer weinig teergevoelig tegen over spreker, ofschoon toch blijken zal, dat dc salarisregeling van spreker voor de onder wijzers werkelijk een zegen is geweest. Reeds thans bedraagt do stroom van brieven van on derwijzers, die hun ingenomenheid daarmede betuigen, het dubbelo van die, welke daarover ontevreden zijn. Bij de artikelsgowijze behandelino dringt de heer v. Wijnbergen (R.K.) aan om de bestaande normaallessen niet te snel op te hef fen. De Minister zegde overweging toe. Bij de afdeeling Kunsten en Wetenschappen dient de heer Dresselhuys (V.-L.) een amendement in om het subsidie voor dc Volks universiteiten te verlioogen met f 45.621. De be r van Dijk (R.K.) sluit zich hierbij aan, evenals de heer Gerhard. De heer van Wijnbergen (R.K.) betoogt, dat de Minister, als hij de volksuniver siteiten subsidieert, ook christelijke volks universiteiten subsidieeren moet. De Minis- ter antwoordt, dat dc Kamer verstandig zal doen, het amendement niet aan te nemen. De stemming werd uitgesteld. Bij art. 281 vraagt de heer v. Beresteyn (V.D.) naar welken maatstaf de subsidie voor do orkesten verdeeld wordt. kfcn gaat thans met veel tc losse hand te werk. Ook voor ie opera dient de bijdrage verdubbeld te wor den. De Minister herzie de regeling. Is de Minister voorts bereid een stokje te steken voor de belasting van de kunst, door overleg mot zijn ambtgen^t van Binnenland- sche Zaken? De heer B e u m e r (A.-R.) verklaart, mede namens zijn geestverwanten, dat hij ge acht wil worden tegen dezen post te hebben gestemd, wegens het daarin neergelegd sub sidie voor de opera. De Minister zegt, dat de gang van zaken bij de distributie van bet subsidie gewijzigd zal worden. Vergadering van#gistcren. Marinebegrooting. Het wetsontwerp tot nadere wijziging van het Vide hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1918 wordt z. h. s. aangenomen. Aan de orde is dc behandeling van het Vide hoofdstuk (Marine) der Staatsbegrooting voor 1921. De heer Ter Hall (N.P.) betreurt, dat door den heer A. P. Staalman hier in de Ka mer altijd op afkammende wijze over de ma rine gesproken wordt. Spreker wenscht hulde te brengen aan onze marine, welke reods vele diensten heeft ge- pracsteerd en welke bij een cventueelen oorlog nog onschatbare diensten zal kunnen bewijzen. Spr. betoogt, dat onze zeegaten beschermd moeten blijven. Tegen klein materiaal zal spr. geen bezwaar hebben, als de zeegaten maar voldoende verdedigd blijven. De heer Ter Hall betreurt, dat hier geen marine-specialiteit aan wezig is. Voor een goede instandhouding van een de gelijke marine is noodig, dat de bevolking ver trouwen krijgt in onze zeemacht. Daarom moet de marine gereorganiseerd worden, opdat verkeerde toestanden zoo gauw mogelijk verdwijnen. Spr. vraagt voorts, of de marine zich in vredestijd niet kan aanpassen aan den han del. Wat betreft de vooruitzichten op bevorde ring bij de marine, deze zou spr. willen zien gelijkgesteld met die bij de particuliere stoom vaartmaatschappijen. Met de vooruitzichten van het mindere ma rinepersoneel wordt bij de aanwerving geen rekening gehouden. Door nieuwe meer democratische verbeterin gen in de toestanden moet de geest onder het personeel vepfceterd worden. Ten slotte sluit spr. zich aan bij de hulde gebracht aan de onderzeebooten K, en K 5, voor hun kranige praestatie. Dc heer Van de Laar (Chr. Dem.) is overtuigd, dat de marine voor ons land niets bet eekent. Onze marine verkeert in een ontredderden toestand, heigeen dc Minister „gcreedelijk" er kent. Men kan deze vloot nu niet weer op nor maal peil brengen, zonder hiervoor ettelijke millioenen ten grondslag te leggen. En de Mi nister loopt rond met plannen voor bezuini ging. Spr. begrijpt niet, hoe dat mogelijk kan zijn. Door bezuiniging zal men de vloot nog meer ontredderen. Spr. verklaart zich echter voor geheele afschaffing van de marine. De heer- Van de Laar critiseert de houding van de antirevolutionairen en chrisielijk-bis- torischen, die wel uitbreiding willen van de marine, maar hun eigen zonen er voor niet willen geven. Spr. besluit mot de opmerking, dat ook nit christelijk oogpunt de vloot moet worden afgeschaft. De heer Van der Bilt (R.K.) is bereid den Minister van Marine toe te staan, wat strikt noodzakelijk is. Hij betwijfelt echter of de samenvoeging van de departementen Oorlog en Marino wel de gewenschte bezuiniging zal brengen. Om deze bezuiniging te verkrijgen, is reorganisatie noodzakelijk. De heer Hugenholtz (S.D.A.P.) vindt het toekenend voor onze Marine, dat een man al6 do heer Ter Hall de Marine met een toast moest verdedigen. Spr. dringt hierna op belangrijke bezuinigingen aan. Hot eenige middel acht hij echter ontwape ning. Wel is hij voor het behoud van onzo zelf standigheid en van onze koloniën; maar daar voor zijn geen militaire machten noodig. Do heer A. P. Staalman (Chr. Dem.) be treurt het, dat de Ned. Marine en deze minister een impressario noodig beeft als de heer Ter taan, óat teekenï, de marine Ï6 haar val na&j. De begrooting Yan Marine is nutteloos en waar deloos bij den tegenwoordigen toestand van onze vloot. Do heer Oud (V. D.) wenscht de marine niet te liquidoeren. De tijd voor absolute ontwapening is nog niet gekomen; echtor is bezuiniging noodig. Do heer v. d. Voort van Z ij p (A.R.) be twijfelt of de heer Ter Hall de aangewezen man was om bij de Marincbegrooting te spreken ge^ lijk hij deed. Hij ontzegt bom daartoe het recht, hm do wijze, waarop do beer Ter Hall in Den Haag do marine-demonstratie georganiseerd beeft. Hierna behandeld spr. verschillendo perso neelsbelangen. Een marine acht spr. noodzakelijk. Wel degolijk kunnen wij in staat zijn Indië te verdodigen. Spr. betoogt vorder, dat er zeer veel bezuinigd kan worden. De hoer Snoeck Henkomans (C. H.) betoogt de noodzakelijkheid van een vloot en be strijdt in dit verband den heer Hugmholiz. De Minister van Oorlog, ad interim van Marine, de heer Pop, betoogt, dat voor oen souveroino Staat, het onderhoud van een ma rine, overeenkomstig onzo middelen, noodzake lijk is. Hierna behandelt spr. het personerivraagstuk. Het tekort is niet zoo groot. Er zijn 6053 nan. De mentalitiet wenBcht spr. te verbeteren en hij wil er naar streven voor de Matige ock dat deel der bevolking to verkrijgen, dat er tot dusver buiten bleef. Gezorgd zal worden voor een betero geostelijke verzorging. Gaarne laat spr. bet marineporsoncel vrijheid zich te uiten, maar men moet weten hoéver men gaan kan. Na art. 51 neemt de M i n i r t e r, de lieer Pop, een amendement dor Commissi3 van Rap porteurs over, waarhij f ÏOO.OUO wordt uitge trokken voor uilkecringcn aan mobilisatie-slacht offers. Bij art. 65 spreekt de heer A. P. Staalman (Chr.. Dom.), die principieole bezwaren heeft te gen de aanstelling van een aalmoezenier cn een godsdienstonderwijzer. Do kerken moeten hiervoor zorgen. De heer Van dor Bilt (R.K.) komt tegen dezo redoneering op een verdedigt den voorge stelden post. De heer v. d. Voort van Zijp (A.R.) sluit zich hierbij aan. De Minister, de heer Pop, zegt, dat de bedoeling is een proef te nemen op een der groote schepen van de „Zeeland" bij voorbeeld bij een vaartijd van 6 weken. De stemming over do Marinobegrooting zal heden plaats hebben. De vergadering wordt om 6 uur verdaagd tol 8 uur. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Drempt (cl. Zutphen, toez.): H. Cannegieter te Borculo; te Nieuw-Lekkerland P. Kmyt te Staphorst. A angon omen. Naar Ophensden: A. Drie- kor te Hoevelaken. Bedankt. Voor Mienen-Gcldrop (bij Eind hoven) H. E. Vinke te Alkmaar; voor Barne- vrid: K. J. v. d. Berg to Ermelo. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Stadskanaal, P. Bos te Win- sum (Gron.) Te Oudega (W,.) A. G. Wolf te Loenen-Vroeland. Te Fynaart, J. L. v. d. Wolf te Haastrecht. Bedankt. Voor Zcgwaart, A. G. Wolf te Loenen-Vreeland. Voor Sleeuwijk J. Hoekstra te Ten Post. Voor Scharendijke G. Verrij tc Helle- voetsluis. Collecten. In Stemmen 'dee Tijds deelt prof. dr. Slote- maker dc Bruyne het volgende mode over het collecteeren in de Amerikaansche kerken: „In do kerkelijke wereld is het probleem der collecte brandende; emeulende is wellicht een betere uitdrukking. Maar met ons hengelstelsel zal wel niemand tevreden wezen. Hoe lossen wij dit vraagstuk op? In Calvary te Washington vindt elk kerkganger Voor zich tegen de rugleu ning van zijn voorman oen klein busje met oen gleuf bevestigd. Voor de preek zegt de voorganger dezo woorden: „Aangezien onnB God deze week heft gezegend, zoo laat ons het offer der dank baarheid brengen", de geldstukjes vallen in de busjes terwijl het orgel 6peolt. In op zijn hoog6t één minuut is do collecte afgeloopen. En boven dien is het zoodoendemo gelijk, om van het wel- dadigheidsoefenen e eninderdaad iets-zeggend deel van den eeredienst te maken. Na den dienst za melen diakenen do giften uit de bu6jes op." OP DE RAADS-TRIBUNE. De behandeling van de begrooting is dan toch eindelijk afgeloopen. Wanneer een vergelijking gemaakt wordt tusechen de lengte van de debatten en de resultaten die bereikt werden afge zien natuurlijk van de politieke re sultaten zullen zelf6 de mee6tpratende Raadsleden het er over eens zijn, dat het resultaat toch eigenlijk wel heel mager is. Allerlei opmerkingen werden gemaakt, die door B. en W., zooal6 dat te doen ge bruikelijk is, zullen worden overwogen en waarvan we misschien in den loop van het volgend jaar nog wel iets naders hooren. En is dat niet het geval, dan is er bij de behandeling van de volgende begrooting allicht een of ander Raadslid dat de zaak opnieuw ter sprake brengt. In de meeste gevallen werd het B. en W. ook ten opzichte van zaken van meer prac- tischen aard niet moeilijk gemaakt, door dat. wat de een gewenscht achtte, door den ander werd afgekeurd. Als het eene lid klaagde over het teeren der wegen, dan was er onmiddellijk een an der die daarover juist zeer tevreden was. Als de een op bezuiniging ten opzichte van het v. d. Werfpark aandringt, dan komt onmiddellijk een ander met de ver klaring dat hij wel beuinigen wil, maar dat d i t nu juist een post is, die noodzake lijk moet worden gehandhaafd. Van bezuiniging gesproken. Zij, die gehoopt hadden yoo£§l na "net omangs m de Nieuwe T ij d ontsto ken nieuwo licht, dat belangrijke voorstel len zouden worden gedaan om tot bezuini ging te komen, zullen teleurgesteld zijn. Er is niet bezuinigd en voorstellen in dien geest zijn ook niet. gedaan. Wel zijn enkele wenken in die richting gegeven, waarvan we naderhand allicht nog zullen hooren. Dc heer Sandcr6 heeft n.l. toegezegd, dat hij zijn onderzoek naar het beheer van de lichtfabrieken zal voortzetten. Deze zaak zal nu voorloopig wel niet meer in den Raad ter sprake komen, daar de verdere besprekingen in de betreffende Commissie zullen worden gevoerd wat allicht meer doeltreffend is maar als inderdaad be zuiniging mogelijk blijkt., dan zal dit over, niet te langen tijd toch wel blijken. Verder heeft de hoer do Lange gewezen op de hooge onderwijskosten. Een gemiddeld aantal leerlingen van 27 per klasse is inderdaad wel wat- heel laag. Vaak doet zich echter het verschijnsel voor dat de lagere klassen overvukl zijn, terwijl de hoogere zeer matig zijn bezet., waardoor bet gemiddeld aantal leerlingen wel laag is, terwijl toch het. vormen van grootcre klassen op moeilijkheden stuit. Misschien zou hierop iets gevonden kun nen worden, door de klaseen b.v. boven de zesde opnieuw te combineeren, zooals dit als wij ons niet vergissen ook in andere plaatsen wel gebeurt. Hoe dit zij, met belangstelling zien wij nadere inlichtingen hieromtrent, tegemoet-. Indien er op dit gebied iets bezuinigd kan worden, dan mag dat niet worden na gelaten, vooral nu de bijzondere scholen het recht hebben zich op kosten van do go- gemeente naar het gemeentelijk onderwijs te richten, zoodat. het mes aan twee kanten snijdt. De heer Wilbrink behaaldo een kloin succes met zijn voorstel om de bruggen des Zondags op geen andere uren open te stol len dan het Provinciaal Reglement voor schrijft. Eigenlijk jammer dat zulk een voorstel nog niet den steun van alle recbtscho leden mocht verwerven. De heer Dc Lange deed. een goed werk door de aandacht te vestigen op dc kermis vermakelijkheden gedurende de 3 October- feesten. B. en W. hebben een onderzoek toege zegd. Verwacht mag worden dat dit geen gewone dooddooner is, maar dat inderdaad maatregelen zullen worden genomen om de ontaarding van dit historische feest, waar bij het gedenken van wat. God gedaan heeft op den voorgrond behoort tc staan, tegen te gaan. Overleg met het bestuur der 3 October- vereeniging, zal ongetwijfeld tot een goed resultaat leiden. De pogingen van Soc.-Democrati6che zij de gedaan om het gemeentelijke Waschbu- reau tot een blijvende instelling te maken en het aantal ambtenaren, nog meer te ver- grooten is gelukkig mislukt. Wat we daaromtrent in andere plaatsen zien, de moeilijkheid die men ook hier on dervindt om in dergelijke bedrijven een duidelijk inzicht te krijgen en de mogelijk heid dat straks particuliere bedrijven veel beter in 6taat zullen zijn om te coneurree- ren, zijn wel in staat tot voorzichtigheid te manen. B. en W. zullen nu een onderzoek instel len. Misschien is bij dat onderzoek tevens gelegenheid om na te gaan of het pubkek door de particuliere wasschérijen inderdaad op een zoo gruwelijke manier wordt ge brandschat als sommige Raadsleden meen- den. De begrooting is nu vastgesteld en daar mee is tevens bepaald dat een aanzienlijk hooger bedrag aan belastingen zal moeten worden opgebracht dan het vorige jaar. Laten we hopen dat de ingezetenen nief worden belast boven hunne draagkracht. De omstandigheden zijn niet. gunstig. AL les wijst er op, dat we uiterst moeilijke tij den tegemoet gaan en wij vertrouwen dan ook dat de overgrooto meerderheid der in gezetenen aan B. en W. en de Raad smeer derheid dankbaar zullen zijn, dat ze zich te- gen alle pogingen om de uitgaven belang rijk uit te zetten, met beslistheid hebben ver zet. Daarmee is aan de Gemeente en hare ingezetenen, inderdaad een dienst bewezen. bodegraven. Mot ingang van 1 Januari is do heer A. Maris, ambtenaar ter Secretarie aihier, benoemd tot adjunct-reterendaris aan het depar. tement van Landbouw. De poBtbode de beer van Miert wordt met 1 Januari overgeplaatst naar Woer den. HILLEGOM. Maandagavond j.l. hield de An- ti-Rev. Kiesver. „Ned. en Oranje" alhier een Openb. Vorg. In zijn openingewoord wijdde de voorzitter de heer Joh. Brobbel eenige woorden aan de nag* dachtenis van onzen grooten leider Dr. A. Kuy- per. Vervolgens leidde de beer J. O. Vermeer voor ons in het onderwerp: „De Vrouw en de Politiek", waarop eenige vragen aan inL voig- den, welke tot bevrediging worden beantwoord. Voorloopige mededeelingen werden thans door den voorz. godaan over het Millioenplan, waar over op de volgende verg. een commissie zal worden ingesteld. Bij de rondvraag werd nog ge- wozen op do belangrijkheid van onze A.R. Pers, terwijl binnenkort voor de A.R. „Nieuwe Leid- sche Crt" een Prop.-awond zal worden belegd. Voor de eorsto maal mochten wij enkele Damee op onze vergadering ontmoeten. WOUBRUGGE. Tot2de brugwachter is beno «rod aan de brug alhier de heer C. Schijf Jr. te Z** venhoven" zoon van den togenwoordigen brugwach ter, welke met 1 Januari a.e. die functie 13 jaren heeft verricht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2