Tweede Blad. Woensdag 15 Dscemberi920 Uit de jeugd van dr. Kuyper. Ds. Winckel schrijft in de Overtoom- 6che Kerkbode: Wij hebben het leven en do arbeid van dr. Kuyper beschreven. Een van de aan merkingen op dit werk gemaakt, is, dat dr. K. daarin te veel van den buitenkant ge toond wordt en er to weinig van het iuner- lijke loven naar voren kwam. Dit kan moeilijk, omdat hij toen nog leefde; maar nu hij, naar wij gelooven, opgenomen i6 in heerlijkheid, staat niets meer in den weg om ook iets van het meer intieme leven van den grooten overledene te zeggen. Mevrouw Mond, de juist dezer dagen overleden zuster van dr. Kuyper, deelde I aan ds. Rolloos, predikant bij de Goref. f Kerk van Delfshaven, eenige bijzondorhe den mede uit de jeugd van haren broeder, die wij hier laten volgen. „De kleine „Bram" was de lieveling van het geheele gezin. Toen hij ongeveer 4 jaar oud was, stierf een zusje, Louise genaamd, aan typhus. In een plechtig oogenblik riep de vader, ds. J. F. Kuyper, allen bij het lijkje en deelde toen mede, dat Louise nu naar den lieven Heere Jezus was gegaan, zooals zij zelf voor haar sterven gezegd .had. Op allen maakte dit diepen indruk, vooral op den kleinen Bram. Voortdurend sprak hij er over. Echt kinderlijk wilde hij dat zelfs de tortelduif daarover zou rouw- klagen. Hij ging voor de kooi op een stoel 6taan en riep voortdurend: „koekeroe, koe- keroe, zusje is dood", totdat het kirren van de duif hem tevreden stelde. Daarna riep hij zijn zusje en broertjes bij elkaar. Toen zij allen verzameld waren en luisterden, be gon hij op zijn manier een plechtige toe spraak, waarvan de inhoud was: „Nu ie Louise dood en nu moeten wij allen bele ven, nooit meer onvriendelijk tegen elkan der te wezen." Eerst nadat zij dit allen be loofd hadden, liet hij ze gaan. Terwijl zijn vader in Middelburg woon de, gevoelde hij sterke lust om de zee to be varen. Hij ging in zijn vrijen tijd bij voor keur naar zeeschepen. Altijd trachtte kb verecheidene matrozen rond zich te verga deren. Eén ding echter hinderde hem zeer: het vloeken en de ruwe taal der zeelieden. Telkens vroeg hij of zij niet meer vloeken wilden en om hun hart te winnen bracht hij meermalen sigaren mede om onder hen uit to deelen. Hij liet het echter niet daar bij maar vroeg of zij luisteren wilden, dan zou hij ze wat voorlezen. Dan las hij hen een stuk van een preek zijns vaders voor. Eens echter, het was tegen den tijd, dat ziju vader een beroep naar Leiden had, kwam hij weemoedig naar zijn zusje, later mevrouw Mond, die hij al zijn hartsgehei men mededeelde, om te zeggen, dat hij weer naar een schip geweest was, en de matrozen vreeselijk had hooren vloeken. Hij verlang de nu ook niet meer naar zee, maar wilde gaan studeeren. Op het gymnasium te Leiden muntte hij uit. Meermalen las hij in de klas op wei- sprekende wijze, opstellen, die hij over ver schillende onderwerpen gemaakt had, voor. Dit wekte de afgunst zijner medeleerlingen op. Een hunner bestond het hem een brief je to sturen met een Fransch versje, waar in op dat talent op schampere wijze gezin speeld werd. Daarover heftig ontstoken schreef de jonge Kuyper in goed Holldndsch terug. Wie overal zijn mond in steekt, En telkens schiet met spek, Loopt kans hij zijn hersens breekt En wordt verklaard voor gek." Van dien tijd af had hij geen last meer van zijn belagers. Uit deze mededeelingen ziet men dat in dr. Kuyper'6 jeugd reeds aanstonds twee karaktertrekken openbaar werden: groote teederheid voor die hij liefhad en slagvaar digheid in het afweren van aanvallen. GEMEENTERAAD LEIDEN. Begrooting. Algemeene beschouwingen. (Vervolg.) De heer Knuttel: neen, jullie bakken liever de koekjes. De heer Dubbeldeman vervolgt: Spr. keert zich dan tot den heer Eerdmans, dfe nog uit de hoogte spreekt van werkmans- woningen. De heer Eerdmans: En u 6preekt van arbeiders woningen. (Daverend gelach) Wat de heer Eikerbout gisteren deed was go- moen, onchristelijk. Hij weet dat er in allo bon den klaploopers zijn. Hij begrijpt niet dat de hoer Kuivenhoven zich bij zijn houding op Gods Woord beroept. Zijn spreken over het onderwijs had ten doel aan te toonen dat daar wel geld voor to vinden is. De heer de Lange heeft van do Antirevolu tionairen gesproken als de vrijheidsscharen. Die tijd is echter voorbij. Het zijn nu do dompers. Vrijheid van gedachte kent men niet. De heer de Lange: Hoe komt u er bij! De heer de Lange heoft gezegd dat Hcvkoop do volle huur wou laten betalen. De heer de Lange: M'n goede man, hoe komt u er aan. U fantaseert.. De hoer v. d. Pot: Dat is zoo zijn gewoonte. De heey DnbKoldeman bepleit verder het bouwen van woningen in eigen beheer. De heer Eerdmans brengt onder de aan dacht van den heer Dubbeldeman- dat deze niet het recht heeft op zoo geringschattende wijze over het optreden der liberalen te spreken. In 1901 zijn b.v. heele reeksen van krotten opge ruimd. Met den heer Dubbeldoman is bij het niet eens, dat het menschlievond is zooveel te spreken. Hij hoopt dat men tot aadoxa inzichten zal komen. Wht nu de voorstellen betreft, niemand zal voor zijn genoegen togen dergelijke voorstellen stommen. De zaak is echter dat de loonen niet. weer kunnen worden vorlaagd. Bovendien laat het zich voorzien dat het belastingcijfor zal dalen. Men kan wel zeggen: haal het van de gegoeden, maar als die er niet meer zijn, zullen vooral de arbeiders of werklieden de gevolgen daarvan on dervinden. Nu do prijzen beginnen te dalen, acht spr. liet niet gewenscht zich voor de toekomst vast te loggen. Spr. wijst er vervolgens op dat do Soc. Dem. hier wol oen groot woord vooren, maar dat hunne partijgenooten in de Tweede Kamer unaniem de Duurtowetten hielpen verwerpen. Toen zij in de gelegenheid waren iets te doen, hebben zij er voor bedankt. Togen het invoeren van een kindertoeslag heoft spr. bezwaren, omdat hij vreest dat dit niet zal zijn in het belang der arbeiders, met groote gezinnon. Het spijt spr. tenslotte dat do Soc. Dem. geen omschrijving hebben gegevon van het begrip „ka pitalisten". Do hoor Kuyvenhovon herhaalt dat do Chr. Hist, do belangen van hooi do maatschappij willen behartigen en dat zij met de revolutionai ren niet meegaan. Do heer Wilbrink zegt dat de Christenen zich nooit geroepen hebben -govoeld in 't. bijzon der hot kapitaal te beschermen. Als er bange liberalen naar hunne kringen zijn overgeloopen dan zullen ze even hard weer weg gaan. Togen arbeiders-commissies met oen advisee- rende stem bij de bedrijven hoeft spr. geen be zwaar. Als de Socialisten langs parlementairen weg hun idealen bereiken, zal 6pr. or zich bij neer leggen, maar als het moot gaan met kanonnen, dan zullen de Chr. Hist, met de Antirevol. even als zij voor de geestelijke vrijheid hebben gestre den ook strijden voor de vrijhoid van het indi vidu. Tenslotte, zegt spr. dat de Chr. Hist, hunne beginselen hooger stellen dan geldelijk voordeel, en dat het voor Christel, arbeiders niet mogelijk is met de Sociaal-democratische beginselen mee te gaan. De heer O o s t d a m wTaakt de door den heer v. Stralen aangevoerde citaten en maakt verder duidelijk, dat als van bezuiniging gesproken wordt bezuiniging op niet noodige uitgaven bedoeld wordt. Van do overzijde wordt een geheel ver- koerde voorslellng gegeven, en van tegenspraak maken zij in de courant geen melding, want dan is er toevallig plaatsgebrek. De heer do la Rie maakt vervolgens nog en kele opmerkingen over verschillende onderwer pen, en verdedigt verder de gem. winkels. Do hoer Schoneveld bespreekt bij afwe zigheid van den- heer Eikerbout nog eens do ach teruitgang van het N.V.V. De heer., v. Stralen zegt: dat i6 zoo het gewone verloop, maar de voorbeelden door hem genoemd: de uitsluiting in bouwvakken en de transsportarbeidersstaking bewijzen de waarheid van do uitspraak >*an de Miranda, dat de leiding te wenschen overliet. Spr. geeft toe dat de Chr. Metaalbewerkersbond in en kele maanden een paar honderd leden verloor, wat zijn oorzaak vond in een gevoerde loonaetio on do houding door de fa. Van Kempen aange nomen. De groote overgang van het N.V.V. naar do Chr. Bonden in 1916 is to verklaren uit het feit dat toen vclor oogen voor den waren aard van het N.V.V. opengingen. Verder toont spr. mot de stukken aan, dat de Chr. organisaties zich steeds voor kindertoeslag verklaarden. De voorstellen van de overzijde acht spr. niet doorvoerbaar. Anders staat het met de adressen van do Chr. organisaties, die meer voorzichtig zijn en waaromtrent hij gaarne hot oordeel van den Weth. verneemt. In dit verband wijst hij er op dat hot vorig jaar door B. en W. van Amsterdam loonvoorstollen met beslistheid werden afgewezen, terwijl ?n Middelburg de Comm. voor het georg. overleg door een Soc. Dem. Wethouder do deur word g6wezen. Do hoer Dubbeldeman heoft ons „dompers" ge noemd, maar Volk en Tribune erkenden on langs. dat het Dr. Kuyper was die de massa wak ker maakte. De heer v. J. P o t, weth., zegt betoogd te heb ben dat do conclusie die do heer Sanders uit de cijfers trok, niet juist was. De heer Sanders heeft nog gewezen op Eindho ven, waar de kostprijs goodkooper was. Spr. wil dit volmondig toegeven. Het betreft hier een zeer modern, ih den goedkoopon tijd gebouwd bedrijf, dat#onder zeer gunstige omstandigheden werkt. Er is verder gezegd, dat do sulphaatfabriek met verlies werkt. Dit is niet juist. Er was het laatste jaar een winst van f 25000. Spr. blijft er bij, dat er van geheime reserves niet kan gesproken worden. Wat de heer Sanders hieromtrent meedeelde, is geput uit een rapport over 1910, opgesteld door iemand die vrij scherp tegenover de directie stond. Omtrent de andere redevoeringen, merkt epr. nogeen6 op, dat de gemeente met het privaat recht niets te maken heeft. Wat men daarom trent zegt beteekent niets anders dan het go- bruiken van groote woorden. De heer Knuttel zegt dat het verminderen der ongelijkheid b.v. bij do belastingen de handhaving van hot kapitalisme ten doel hoeft. Do heer Knuttel werkt echter aan dergelijke maatrogelen mee cn dus: (De heer Knuttel: dus handhaaf ik het kapitalisme). De hoer v. d. Pot: Juist. Wat betreft de voorstellen van den hoer v. Stralen, spr. heeft er niet veel van gezegd, omdat hij gonoeg vertrouwen had in het gezond verstaud van den Raad. Ook do voorstellen van de Chr. organisaties kan spr. niet steunen. Hij herhaalt dat de index cijfers van den groothandol sinds Juli achteruit gaan cn dat de gevolgen daarvan spoedig in den kloinhandel'zullen worden govoeld. Togen den kindertoeslag hoeft spr. persoonlijk bezwaar, terwijl het college als geheel het niet gowenscht acht deze zaak incidenteel te regelen. Do heer v. d. Lip, weth., protesteert togen de voorstelling als zou do Zondagswet hier op partijdige wijze worden toegepast. Dat is abso» luut onjuist. Voorbeelden zijn dan ook niet ge noemd. De heer Groeneveld zegt dat er jaren geleden toch eens zooiets is gebeurd. De hoer Bots, weth., bespreekt nog den kin dertoeslag. De bezwaren die hij aanvankelijk had zij* goeddeels vervallen, maar in de gegeven om- udigheden kan fiij toch het vooretel-Wilmer niet steunen. De heer Pera, weth., onderetroept zijn be zwaren tegen gomeentewinkels. Wat betreft de vraag van den heer Schoneveld inzake het adres van de Chr. organisaties, bij het georganiseerd overleg bobben zij die vraag geheel losgelaten, om met de modernen moe te gaan, zoodat spr. geen gelegenheid had hieromtrent nader met hen te overleggen. Do omstandigheden dwingen thans B. en W. alle loonsvoorstellen af Je wijzen. Stemmingen. Thans komt in stemming het voorstel van den heer v. Stralen, om het georganiseord overleg uit te noodigen, den Raad oen herziene salarioering voor te stellen. Het wordt verworpen met 21 tegen 8 stemmen, die van de Soc.-Dem. en de heer Knut tel. Het voorstel van den hoer v. Stralen, om eeu voorloopige salarisverhooging uit te keoren van 6 gld. per week, resp. 300 gld. per jaar (salariB- grens 6000 gld.)„ wordt verworpen met 21 -tegen 8 stemmen. Het voorstel van den heer v. Stralen, om een uitkoering ineens te geven van 100 gld. (salaris- grens 4000 gld.) wordt eveneens verworpen mot 21 tegen 8 stemmen. Het voorstel van den heer v. Stralen om de loo nen van werkvrouwen te doen verhoogen wordt verworpen met 21 tegen 8 6temmon. Bij deze voorstellen stemden voor de S.D.A.P. en dr. Knuttel. Het voorstel van den heer Wilmer om een kin dertoeslag in te voeren voor het gemeentepereo- neel in vasten dienst, mot een salaris tot en met 3000 gld., van 13 gld. per 3 maauden voor ieder kind onder de 16 jaar boven het derde, wordt aangenomen met 15 tegen 14 stem men. Tegen stemmen de S.D.A.P. en do heeren Knuttel, Eerdmans, Sytsma, Bots, Pera, v. d. Lip en v. d. Pot. Het voorstel van den heer de la Rie om over te gaan tot het 6tichten van een gemeentelijk levensmiddelenbedrijf wordt verworpen met 21 tegen 8 stemmen. Voor de Soc.-Dem. cn de heer Knuttel. De motie van den heer Oostdam, beoogende oen nieuwe uitgebreide annexatie, wordt om tac tische redenen ingotro kken. Thans komt aan de orde de artikolsgewijze be handeling van de begrooting voor 1921. Bij art. 74 jaarwedden Boden enz., bespreekt de hoer Groeneveld de verhoogde aftrek van de huur voor ambtswoningen van 10 op 12 pet. Hij acht dit veel te veel. Bovendien ziot hij hier in eon ontduiking van de Huurcommissiewot. Do Voorz. antwoordt, dat het hier geen ge wone huur betreft. Ook bij het Rijk is er oen zekere verhouding aangegeven tusschen salaris en huurvergoeding. De heer v. d. Pot, weth., betoogt dat de Huurcommissiewet hier niet van toepassing is. De heer Groeneveld stelt een tweetal moties voor. In do oorste wordt uitgosproken dat- de huuraftrek niet hooger mag zijn dan voor an dere soortgelijke woningen en in de twoede, dat aangezien eerst in Sopt. bericht van de ver hoogde huuraftrek is gezonden do verhooging niot mag ingaan voor den datum waarop die ver hooging is vastgesteld. De heer do Lango wijst er op dat B. en W. minder ver gaan dan hot Rijk, dat 15 pek af trekt. De heer Pera merkt op dat bij de loonsver- liooging uitdrukkelijk de verhooging van de huur aftrek is aangekondigd. De heer v. d. Lip acht de eerste motie niet uitvoerbaar. Na eenige discussie wordt de eerste motie ver worpen met 21 tegen 8 stemmen en de tweede met 14 tegen 12 stemmen aangenomen. De vergadering wordt daarna verdaagd tot 'b avonds kwart voor acht. Avondvergadering. Bij art. 76 Sckrijfloonen, stelt de heer Knuttel voor de loonen van los personeel te verhoogen tot f 5 per dag en deze post met 11000 to verhoogen. De Voorz. zegt dat de uitbetaling geschiedt overeenkomstig de loonen, vastgesteld in de ver ordening. De heer Eerdmans acht het gewenscht der gelijke voorstellen vooraf aan te kondigen. Do heer Sytsma acht dit niet noodig als we blij ven binnen vet VoorL Verslag. De heer do Lan- g e zegt dat een tijdelijk schrijver op deze wijze, als hij vast wordt aangesteld, in salaris achter uitgaat. De heer v. d. Lip zegt dat B. en W. blijven boven het bij verordening bepaalde. De heer Heemskerk wil juist losse krachten iets hooger bezoldigen. De heer Dubboldoman zegt dat er heel wat losse schrijvers zijn, die nooit voor vast worden aangesteld. Hij steunt dus het vorstel. Do heer Mulder meent dat het hior personen betreft, die of gopen6ionneerd zijn of nog zeer jong, terwijl overuren apart betaald worden. De Voorz. moet het voorstel ontraden. Het wordt verworpen met 16 tegen 11 stemmen. Voor de heeren Eikerbout., Schoneveld, Heems kerk, Knuttel en de Soc. Dem. Bij volgn. 77: Druk- en bindwerk, dringt do heer Heemskerk op zuinigheid aan. Als voor beeld wijst hij op do bijlagen van het Gem. ver slag. De Voorz. zegt "dat regelmatig op beper king wordt aangedrongen. Do heer S ij t s m a acht deze vorelagen van veel belang. De heer de Lange sluit zich hierbij aan. Bij art. 81 vraagt do heer v. Eek oen exem plaar van Schuurman en Jordens-editie van do Staatswetten in do leeskamer te deponeeren. De Voorz. zegt dat gebleken is dat deze wetten regelmatig verdwijnen. De hoor de Lange meent dat in de leoskamer bittr weinig materiaal is voor de Raadsleden. Hij dringt op voorziening aan. B. en W. zullen deze zaak onder de oogen zien. Het artikel wordt goedgekeurd. Bij art. 82 vraagt de heer v. Stralen of het drukwerk wel tegen minimum-tarieven wordt gedrukt. Wordt niet teveel betaald? De vraag verdient z. i. overweging of het niet gewenscht is een stads-drukkerij op te richten. De Voorzitter zegt dat dezo zaak de volle aandacht heeft van B. en W. Bij art. 93 klaagt de heer Groeneveld over de onvolledigheid van de laatste kiezers lijst. De Voorzitter stemt toe dat vele fouten zijn gemaakt; maatregelen zijn getrof fen om hierin verbetering to brengen. Bij art. 107, Politie, maakt de heer Dub beldeman bezwaar tegen het bedrag van f 364 voor het betoonen van bijzondere dien sten. De heer Knuttel zegt dat de politie optreedt als een politiek instrument om de te genwoordige orde to handhaven. Hij kan hier aan zijn stem niet geven. De heer S ij t s m a wijst op de stijgende uilgaven, voor de politie f 315,597. Hij meent dat op deze post kan worden bezuinigd, wat gebleken is in den dis- tributietijd. De benoeming van een adj.-in specteur had z. i. achterwege kunnen blijven. De heer Wilmer bepleit de aanstelling van een vrouwelijk inspecteur, vooral in verband met de steeds meer voorkomende kinderzaken. De heer Van Eek erkent dat de politie noo dig is, maar hij onderschrijft de bezwaren van den heer Knuttel, tegen het bijhouden van een register van revolulionnaire personen. De Baad heeft er toch zeker recht op, hierom trent te worden ingelicht. De heer D e L a n g e begrijpt van dit protest niets. De heer v. Eek hoeft toch als oud-Burgemeester eenige erva ring. Zou hij van alle geheime stukken inzage willen geven aan den Raad? De Voorzit ter zegt dat het wel merkwaardig is dat juist de heer Knuttel hierover spreekt Hij schijnt dus overtuigd te zijn dat er wel onbetrouwbare personen zijn. Het door den heer Wilmer aangevoerde kan overwogen worden. Aan den heer Sijtsma antwoordt spr. dat hier niet meer agenten zijn dan beslist noodzakelijk is. De gemeente is uitgebreid, de werktijd is ver kort, de loonen zijn verhoogd en dus is het en wonder dat de uitgaven stijgen. De heer Dubbeldeman stelt voor het bedrag van f 364 voor bevordering tot briga dier te schrappen. De Voorzitter bestrijdt dit voorstel evenals de heer v. d. Lip, die er ook nog de aandacht op vestigt dat do justilio- neele politie valt buiten de verantwoordelijk heid van den Raad. Het amendementijDubbel- deman in stemming gebracht wordt verwor pen met 22 tegen 9 6temmen, die van de soc.- dem. en de heeren Knuttel en Sijtsma. De heer Knuttel vraagt aanteekening, dat hij tegen deze post is. Bij art. 114 vraagt de heer De Lange of het al bekend is wanneer de nieuwe motorspuit en de brandladder geleverd worden. Pe heer Bots zegt dat de bestelling vertraagd is. Hij rekent op spoedige uitvoering. De heer Van Stralen heeft vernomen dat het in de be doeling ligt het vaste brandweercorps uit te breiden. Er is niets van bekend, zegt wethou der B o 18. Bij Hoofdstuk IV komen aan de orde de voorstellen-Dubbeldeman. De heer v. d. Pot, wethoudeT, moet met eenige tegenzin den heer Dubbeldeman antwoorden. De manier waarop ge tracht is Burgem. en Weth. een klad aan te wrijven, en waarop met groote woorden geschermd is, heeft spr. zeer onaangenaam getroffen. We zijn hier groote woorden gewoon, maar zulk een optreden is hier nog ongekend. De aanval op de liberale partijen wijst spr. als gegrond af. Hier zijn indertijd zelfs veel krotten afgebroken. Er is hier nog heel wat te doen, maar in vergelijking met andere plaatsen is hier veel gedaan. De heer Dubbel deman zegt dat er tegen do bekende circulaire van den Minister niet geprotesteerd is. Spr. heeft echter bij zich een brief, die reeds enkele dagen na het verschijnen van de circulaire is verschenen. Uit verlegenheid heette het toen ilat in den Raad niet geprotesteerd was. Alsof dat de plaats was. Het voorstel om 250 woningen van gemeen tewege te bouwen acht spr. zeer ongewenscht. Wat betreft het benoemen van een commissie, als de Raad dit wensebt, heeft spr. geen be zwaar, mits men hem er buiten laat. Hij wil -Traag samenwerken, maar bedankt er voor, voor de socialistische reclame gebruikt te worden en met den beer Dubbeldeman in zulk een commissie te zitten. (Applaus.) De heer de Lange vestigt de aan- docht op de circulaire van den Minister in zake steun aan particulieren woningbouw, en vraagt of deze zaak de aandacht heeft aan B. en W. Hij acht deze zaak van buitengewoon veel belang en hoopt dat B. en W hierin wil len meewerken. De heer Eerdmans onderstreept dit betoog. Spr. begrijpt niet dat de heer D. 250 woningen wil bouwen terwijl vanmiddag van die zijde gezegd werd dat de gemeente altijd een slechte huisbaas is ge weest. De heer Wilmer heeft behoefte een woord van warme hulde te brengen aan de onvermoeibare werkzaamheid van den heer v. d. Pot. Met het voorstel D. kan hij zich niet vereenigen. In Het Volk werd ook de Vereenigingsboow als de beste aanbevolen. De heer Knuttel acht de opruiming waarvan de heer v. d. Pot sprak van weinig beteekenis. Aanvulling van de tegenwoordige bouworde acht hij noodzakelijk. Hij steunt daarom het voorstel Dubbeldeman. De heer Dubbeldeman heeft niet bedoeld aan Weth. onaangenaam te zijn. Hij verdedigt nader in den breede zijn voorstel om 250 woningen te bouwen en het benoemen van een commissie van onderzoek. Het denkbeeld van den heer de Lange bestrijdt hij. De heer Schoneveld erkent dat er niet alleen hier maar ook in andere groote plaatsen woningnood heersebt. Hij brengt hulde aan den Weth. voor zijn voortvarendheid. Spr. wijst er op dat de Vereenigingsbouw door den heer Gulden zeer warm werd aanbevolen. In principe is Spr. niet togen gem. bouw. Als hier niets gedaan werd zou hij er geen be zwaar tegen hebben, maar het verdient nu in elk geval aanbeveling nogeens af te wachten. Hij begrijpt niet de oppositie tegen den parti culieren bouw. De heer v. d. P o t, wethouder, zegt dat sinds het vorig jaar ongeveer 500 woningen zijn ge reed gekomen, terwijl plannen voor 663 wo ningen aanhangig zijn. Den heer De Lange antwoordt spr. dat geïnformeerd ia naar de juiste bedoeling vap de plannen van B. en W. Een bepaald standpunt hebben zij daaromtrent nog niet ingenomen. Persoonlijk ziet spr. geen reden om voor den particulieren bouw propa ganda te maken. Hij meent echter dat het niet gemakkelijk zrl zijn maatregelen te nemen om de bouw vn waarlijk goede woningen tc bevorderen Do hoc De Lango ia eenigszins teleur gesteld dat de wethouder geen reden ziet voor den particulieren bouw propaganda te ma ken, daar dit toch voor de gemeente veel voor- deeliger is. De waarborgen dat goede wonin gen gebouwd worden, vindt men reeda in de circulaire van den Minister. Nadat nog de heeren Dubbeldeman en v. d. Pot het woord hebben gevoerd en de Voorzitter beeft gewezen op de groote fiDancieele berwarim voor de gemeente, die niet te drs^en zijn, wordt het voorstel-Dubbel- deman tot het van gemeentewege bouweu van 250 woningen verworpen met 23 tegen 8 stemmen. Voor de soc.-dem. an de heer Knut tel. Het voorstel tot bei benoemen van een com missie wordt eveneens met 23 tegen 8 stemmen verworpen. Bij art. 120, Volkshuisvesting, betoogt de heer Dub beldeman dat er te weinig toezicht is op leegstaande woningen. De heer Stralen spreekt in denzelfden geest. De heer v. d. Pot, wethouder, zegt dat wel degelijk toezicht wordt gehouden en dat den laatsten tijd zeker wel 80 pet. van de aanvragen om woningen aan hun bestemming te onttrek ken werden afgewezen. Bij art. 126 bepleit de heer Groeneveld populariseering van den Keuringsdienst. Bij volgn. 129, Zuigelingenzorg, zegt mevr. Baart dat de bestaande vereeai- ging veel te weinig doet. Er moet niet alleen aandacht aan de zuigelingen maar ook aan de a.e. moeders worden besteed. Ook gemeentelijke kraamverpleegeters zijn gewenscht. Zij dient een voorstel in een tweetal consiïl- tatiebureaux te stichten, een inrichting voor zuigelingenvoedsel en een gem. kraamver pleegster aan te stellen. De heer v. d. L i p, wethouder, stolt voor dit voorstel in handen te stellen van B. en W. om advies. Aldus besloten. De heer Dubbeldoman stelt voor te staken. De Voorzitter schorst de verga dering tot Donderdag 2 uur. De heer Groeneveld zou willen wachten tot a.s. Maandag De Voorzitter sluit de vergaderh t- De heer Groeneveld protesteert heftig, daarin gesteund door andeze part ij- gen ooten. De Voorzitter beeft geen bezwaar de beslissing aan den Raad te laten. De heer v. d. P o t zegt dat er ook nog andere punten zijn die op afdoening wachten. De vergadering wordt nu geschorst tot Don derdagavond half acht. Gemengd Nieuws. - Men meldt nit Rotterdam aan het „.Hbld." Naar wij vernemen, heeft de Dnitsche Rhein- strom Polizei opdracht gekregen, scherpe maatre- gelen te treffen tegen hot smokkelen van steen kolen naar Nederland. Deze smokkelarij had in den laatsten tijd bedenkelijke afmetingen aange* nomen. Volgens betrouwbare gegevens moeten al leen dit jaar te water minstens 50 k 60.000 ton kolen, voornamelijk geborgen in do z.g. erften der schepen, hun weg naar ons land hebben gevonden Vooral voor levensmiddolen kon de Bchipper enorme hoeveelheden brandstoffen in ruil knjgen. Ons werd oen geval medegedeeld, dat een waggon steenkolen, tien ton dus, was uitgewisseld voor één enkele Hollandsche kaas. Do schade, die ie Dnitsche mijnen door dozo frauduleuze handelin gen hebben geloden, mag zeker op 60 millioen Mark worden geschat. Een Duitscher, verblijf houden de in een hotel te Rotterdam, vroeg per adver tentie in een der plaatselijke bladen naaister», die tot f 10 A f 12 per dag zouden kunnon verdie nen. Een meisje, dat zich door het aanbod liet verleiden, tookendo een contract, waarbij ze zich verbond aan een 17-tal bepalingen te voldoen, doch eerst een modolknipcursus gedurende 14 da gen to zullen volgen. Het lesgeld voor dien cursus ten bedrago van 100 guldon, moest ze vooruit storten. Na die paar weken voorboroiding, die door oen den Duitscher vergezellende dame zou wórden gegeven, kon de opgeleid o dan naar ds provincie morden gezonden om daar op haar beurt togen het in uitzicht gestelde hooge daggeld werkzaam te worden gesteld als knipleerares. Het hoofdkantoor van deze knipcursusorgani6atio vol gens het sneeuwbalsysteem, bevond zich in Chenu nitz, eeu bijkantoor weer in Keulen. De Rottordamsche politie, die het vermoodon had, dat het den Duitscher meer om de 100 gul den to doen was dan om do Hollanders van zijn knipmethoden op do hoogte to brengen, heeft hem beduid, dat hij zijn propaganda maar moet sta ken en die andere maar aan de oostzijde van on ze grens moet gaan voortzetten. Toen de heer L., wonende in IJselmonde, dezer dagen 'e nachts uit Rotterdam naar huis kwam geloopen. hoorde hij aan d*u Varkenoordscheweg kindergeschrei. Hij onder zocht waar dit vandaan kwam, en vond op een hoop biggols torzijde vaa den wog, een jong kindje, bibberend van kou, 6lechts gowikkeld in een deken. Hij nam hot wicht op eu koerde naar Rotterdam terug om bij do politie aangifte te doen. Daar bleek het oen jongotjo te zijn van 6 a 7 dagen, dat, hoewel uitgehongerd, kernge zond was. In afwachting van den afloop van liet in te stellen onderzoek, nam de hoor L. hot kind moe naar huis, waar hij midden in den nacht aankwam en zijn vrouw verraste mot het wel wat vreemdsoortig geschenk, wat achter toch iu dank aanvaard werd. Toen op het Centraal Station te Utrecht V. op don in bosvogiug zijnden trein naar Arnhem wilde springen, viel hij tusschen de treeplank. Onmiddolijk werd do trein tot 6til6tand ge bracht. Do treeplank moost wdrden uitgezaagd om den inan tc bevrijden. Met zeer ©nietige in wendige knouzingen werd liij naar do Rijksklinie ken vorvoerd. Do politie heoft, zooals gemeld gearresteerd den reeder V. U» Scheve-iingeii, vop» dacht van het plegen van hot misdrijf, genoemd in art. 163 en 169 van het Wolbeek vau Straf recht (beschadigen of doen zinken v&u vaartui- gen). Naar de „Res.-Bode" verneemt, hoeft ©en uit- geboeid onderzoek aan het licht gebracht, dat men in de afgcloopen jaron meer dan was op- zo ttolijk haringloggers heeft doen zinken, alloon om do hooge premie-verzokoriug daarvoor mach tig to worden. In hoeverre bij dit schandelijk misdrijf ook menschenlcvens zijn verloren ge gaan, kon hot blad niet te weten komen. De Rotterdamscho oplichter** hebben zich door hot mislukken van hun truc bij de firma Van Kempen aan do Hooidzteeg niet uit het veld laten slaan. Zo hebben Zaterdag g* tracht -de firma Boer* aan het Groot© Kerkplein en de firma Terstroet aan d® Hoogstraat ©r voor eenige platina colliers te laten inloopen. De fir ma Boers zond op telefonische aanvraag een zen ding collier» naar de Maaskade, waar de dienst bode het pakje accepteerde en na rijf minute* werd opgebold mul hel gewon* verhaal. Toe*

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 5