ff ABONNEMENTSPRIJS Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN 0, WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN KWARTAAL J2.50 ^>EIt WEEK10.19 ^FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 A Onze Weermacht. Een belangrijk wetsontwerp is thans in Tweede Kamer aan de orde. Wij bedoelen het ontwerp tot tijdelijke 'wijking van de Militiewet. Het ligt in <fe bedoeling van de Regee- jng in de organisatie van onze weermacht llangrijke veranderingen te brengen. Haar streven is er op gericht te komen lot vermindering van persoonlijke en finan- jieele lasten, evenwel zonder, voorloopig onze weermacht te verzwakken. Of dit laatste mogelijk zal zijn? Naar het oordeel van terzake lcundigen Q onze leringen, moet deze vraag ontken- iend worden beantwoord. Gaan de plannen isran Minister Pop door, dan zal misschien ,8rel eenigszins op de militaire uitgaven be- kunnen worden en zullen de per- joonlijko la-sten worden verminderd, -maar zonder verzwakking van onze weer macht. En dit laatste moet althans in de tegen woordige omstandigheden ook naar het foordeel van de Regeering gevaarlijk wor- len geacht. De politieke toestand in Europa is van aard, dat ook al is Nederland tot iet Volkenbondverdrag toegetreden, het •ogenblik nog niet gekomen is, onze weer macht te verzwakken. J. In dat licht, moeten dus ook deze voor dellen worden beschouwd. IE De bedoeling van de Regeering met het thans ingediende ontwerp is, het contingent pok voor de toekomst terug te brengen van '23.000 tot 13.000 man en om daarnevens een 10.000 man locaal te oefenen (2 uren per week gedurende 2 jaren), f Dat dit niet hetzelfde resultaat kan ople- als de oefening van 23.000 man gedu rende 6 maanden, volgt reeds uit het be schikbaar aantal oefeningsuren. Neemt men 25 oefendagen per maand en 6 uren per dag, dan komt men tot 150 uren per maand (of 900 uren voor den totalen oefentijd*. Hierbij komt dan nog het verschil dat de Oefening der locaal geoefenden niet boven Blo individueele oefening uitgaat. hot oogpunt van de eischen van de tandsverdediging de zaak beziende, is dus ellig reeds op dien enkelen grond achter- tgang aanwezig. - Maar daar zijn ook andere bezwaren. - De aanwijzing van hen, die voor het g. kernleger worden ingelijfd W© 13,000 geschiedt door loting. Feitelijk zal er waarschijnlijk een dub bele loting zijn. Eerst om de 23.000 man 3an te wijzen uit hot getal van pl.m. 35.000 40.000 lichamelijk geschikte jonge man die elk jaar ingeschreven zijn en ver bolgens om uit te maken wie 6 maanden ïaoeten dienen en wie locaal geoefend' zui pen worden. Deze 10.000 laatsten zullen over het ge- _>ele land verspreid zijn. Er zullen dorpen jijn, die 1 of 2 of 3 jonge mannen voor de icale oefening zullen moeten leveren. Niet alleen dat op die wijze de locale ifening uiterst bezwaarlijk te regelen zal ijn, althans op het platteland, maar ook lit andere hoofde zijn daaraan groote be waren verbonden. Het grillige lot maakt een met de reali van het levèn geen rekening houdend Een paar jonge mannen, die uit het werk zullen kunnen wor sen gemist moeten wekelijks enkele uren pp offeren (het heen- en weer reizen zal veel al zeer veel tijd kosten) en in hetzelfde ülorp zullen een paar anderen,, die niets te hebben, vrij rondloopen. Waar de factor „schadeloosstelling" hier liet als bij de inlijving zal geldon en de zooveel langer is, zal men in de jractijk op zeer veel ontevredenheid te re- tenen. hebben. |Ste JAARGANS. - VRIJDAG 10 DECEMBER 1920. - No. 214 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PEK GEWONE KEGEL i 0.22 1/3 DES ZATERDAGS £0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cenL .ï- bij vooruitbetaling -: 1 Doch het hoofdbezwaar is de ver zwakking der weerbaarheid op een tijdstip dat. zulks uiterst gevaarlijk is te achten. Hieruit volgt, dat het niet waarschijn lijk is te achten dat dé Anti-revolutionaire fractie, hoezeer ook overtuigd dat reorga nisatie en daarmee gepaard gaande vermin dering van lasten gebiedend noodzakelijk is,, zonder meer met de reorganisatieplan nen van Minister Pop zal meegaan. Anders staat het evenwel met het thans aanhangige ontwerp, dat slechts een t ij d e 1 ij lc karakter draagt en alleen be doeld is voor de lichting 1921. Reeds in zijne in April gehouden Depu- tatenrede, werd door den heer C o 1 ij n uit eengezet, dat zoolang wij de beschikking hebben over een groot aantal, gedurende do mobilisatie geoefende manschappen, het toelaatbaar is gedurende een paar jaar op het aantal „mandagen" te bezuinigen. Dit kan op tweeerlei wijze geschieden. Of door een kleiner aantal-manschappen in te lij ven voor een normalen tijd; of door hetzelfde aantal te behouden, maar deze gedurende een korteren termijn te oefenen. De Regeering koos de eerste oplossing, zoodat de lichting 1921 slechts uit 13.000 man zal bestaan. Aangezien nadrukkelijk op den voor grond is gesteld dat dit ontwerp slechts een tijdelijk, een éénjarig karakter draagt, zal tegen dezen maatregel onzerzijds wel geen bezwaar worden gemaakt. In den loop van het volgehd jaar zal er dan gelegenheid zijn, dit vraagstuk in vol len omvang onder de oogen te zien. STADSNIEUWS. Een adres. Door de Vereeniging van Chr. Handeldr. en Industr. Middenstanders te Katwijk is aan de Directie der H. IJ. S. M. te Amster dam, het volgende adres gezonden: Zooal U bekend is, is 't station H. IJ. S. M. in Leiden in verbouwing en is aldaar een perron bijgemaakt aan de zijde van Oegstgeest. Het komt vele malen voor daf; reizigers dit perron niet kunnen verlaten, omdat zij voor de aangebrachte afsluitboo- men moeten wachten op passeerende trei nen, ofwel omdat de trein die hen bracht zelf voor de overweg staat. Het gevolg is meermalen dat reizigers die per tram de richting Katwijk, Noordwijk, Sassenheim uit moeten deze trams zien vertrekken zon der er gebruik van te kunnen maken, het geen een niet gering tijdverlies veroor zaakt. Ondergeteekenden verzoeken Uwe Direc tie daarom het daarheen te willen leiden, dat aan de Oegstgeest-erweg zijde van het station ook een uitgang worde aangebracht 't geen huns inziens zeer wel mogelijk is, en waarmede U reizigers voor genoemde en tusschenliggende plaatsen zeer zult gerie ven. Een en ander werd besproken op de ver gadering'"van de "Vereeniging van de Chr. Handeldrijvende en Ind. Middenstand Afd. Katwijk, namens welke wij teekenen. Hoogachtend, (w.g.) J. VARKEVISSER, 2e Voorz. (w.g.) C. VAN SCHIE, Secretaris Bij beschikking van den Minister van Onderwijs is: ló. -met ingang van 1 Januari 1921, aan den heer M. D. Horst, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als conser vator bij de vergelijkende pathologie aan de Rijksuniversiteit alhier;" en 2o. voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1921 benoemd als zoodanig de heer dr. M. Bakker, arts te Amsterdam. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs is met ingang van 1 Jan. 1921 benoemd .tot conservator bi jhet geologisch museum aa.n de Rijksuniversiteit alhier, (le heer H. Gerth, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam: Bij Kon. Besluit is benoemd tot twee den plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep voor de directe belastin gen alhier mr. A. S. de Blécourt, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit alhier. Hedenmorgen is uit de 5de Binnen vestgracht opgehaald het lijk van een vrouwspersoon, die gisterenavond haar woning had verlaten. De onverwacht gladde straten veroor zaakten hedenmorgen veel ongemakken op straat. Een aanmaning om dadelijk door middel van asch of zand het hieruit voort spruitend gevaar voor voetgangers te kee- ren, is zeker niet overbodig. Bij de aid. Leiden van den Algera. Ned. Christelijken Ambtenaar6bond ia bericht geko men van den Minister van Onderwijs, K. en W dat de verhooging der schalen 2 en 3 plus de 2,5 pet. kinderbijslag, per betaalsdag van 16 Decem ber a.s. zal worden uitbetaald. TWEEDE KAMER. Naar de Tijd verneemt, ia het de bedoeling van den voorzitter dor Tweede Kamor, de zittin gen voort te zetten in do week tusschen Kerstmis en Nieuwjaar. Do maand Januari zou dan geheel voor vacantie beschikbaar zijn. In do laatste week van December zou do begrooting voor Ned, Oost-Indie behandeld worden. De toestand van do cx-koizerin. Men meldt uit Doorn: De toestand van de ex-keizerin in onveranderd ernstig. 'De zwakte van het hart en do daardoor veroorzaakte bloedstuwingen doen hot uiterlijk ziektebeeld dikwijls veranderen. Onzo Onderwijzers. Het Hoofdbestuur van do Vereen, van Christel. Onderwijzers in Nederland en Overzoosche bezit tingen heeft besloten niet deel te nemen aan do gemengde salarisactie, waartoe do Unie van Christel. Onderwijzers, allo onderwijzorsvereeni- gingen heeft opgeroepen. Bodoelde vergadering zal a.s. Zaterdag gehouden worden. De „groote" voroeniging, waarvan de heer Jonkman voorzit ter en de heer A. de Jong Ez. directeur is, doet dus niet mee. We'thoudersverkiezing to Rotterdam. De Rotetrdamsche Raad benoemde in zijn ver gadering van Dinsdag, met 23 van do 41 uitge brachte stemmen, tot wethouder in do vacature- Stulemeyor, hot vrijzinnig-democratisch Raadslid mr. S. J. L. v. Aalten. Eén stom was uitgebracht op den heer Stulemeyer, 17 stemmen waren blanco De heer Van Aalten nam de bonoeming aan. Minister van IJssclsteyn. De minister van Landbouw, Nijverheid en Han del is nog steeds door lichte ongesteldheid ver hinderd aan zijn departement werkzaam te zijn en zal ook nog gedurende het vordoro gedeelto van deze week te huis blijven. Bezuiniging op do departementen. Men schrijft aan het „N. v. d. D.": Mr. Marchant predikt in de Kanier een be- zuinigingsveldtocht op do Departementen. Zijn methode bestaat alleen in het niet toestaan van nieuwe ambtenaren, waarmee men natuurlijk niet voel opschiet. Hij gaat van de veronderstelling uit, dat bij toeneming van de hoeveelheid werk do in dienst zijnde ambtenaren harder zullen gaan werken. Inmiddels zal hij wol geen bezwaar er tegen hebben dat overbodige ambtenaren onmid dellijk worden verwijderd. Hom zij derhalve het volgende meegedeeld: Toen in '14 de mobilisatio begon, werd o.a. op het Departement van Oorlog een speciaal tele graafkantoor gesticht dat rechtstreeks in verbin ding stond met het Hoofdtelegraafkantoor in de Prinsestraat. Telefonisch en telegrafisch werden triogrammen overgebracht. Of dat nu wel noe menswaardig versnelling gaf, is nog twijfelachtig, maar laten we aannemen dat het de snelheid ver grootte. Voor de bediening van dit postje op het departement werden aangewezen: twee telefonis ten, twee telegrafisten en als leider een hoofd commies. Na November '18 is natuurlijk do reden van bestaan voor dezen dienst vervallen en men zou verwacht hebben dat mede in verband met het tekort aan personoel bij den telegraaf- en tele foondienst deze vijf personen aan dien dienst zouden zijn teruggegeven. Wel verre van dien! Tot op den huidigen dag zitten ze daar; alleen de hoofdcommies doet er halve dagen dienst. En nu de kosten van dat diènstje: deze be dragen twaalf duizend driehonderd acht-en-tacli- tig gulden tachtig cent! per jaar. De vier telefo nisten en telegrafisten hebben een inkomen van 9600 gulden per jaar en brengen maandelijks 32.40 gulden voor tramkosten in rekening. Do hoofd commies, die half meetolt, heeft een inkomen van 4800 gulden en telt dus voor 2400 gulden. Por maand worden van dit kantoortje uit 20 h 25 telegrammen overgeseind en voorts wordt het huistelefoontoestel bedientd. Dat kost dus meer dan duizend gulden per maand. Een Ned. contingent naar Wilna. Naar wij vernemen heeft de regeering in beginsel besloten gevolg to geven aan de uitnoodiging van den Raad van den Vol kenbond om, evenals anctere mogendheden, een contingent te leveren voor het interna tionaal corps, dat naar Wilna zal worden gezonden in verband met de volksstem ming terzake van het tusschen Polen en Lil auen betwiste grondgebied. De Ziektewet-Talma. In een op 7 December j. 1. gehouden ver gadering van vertegenwoordigers van de vereenigingen Centraal Overleg, de Veree niging van Nederlandsche Werkgevers, Het R. K. Verbond van Werkgevers Vakvoree- nigingen, de Chr. VerUvan Werkgevers en Groothandelaren, het Alg. Ned. Vakver, bond, het N. V. V., het N. A. S., het Bu reau van de R. K. Vakorganisatie en Cen traal Beheer is mét algemeene 6temmen be sloten tot instelling eener commissie van acht leden, die tot taak heeft binnen den kortst mogelijken tijd te onderzoeken of het mogelijk is o.p de basis van het privaat recht een regeling te treffen, waarbij aan allo arbeiders, zoo georganiseerde als niet- georganiseerde onder daartoo van Staats wege te stellen eischen, eene uitkeering in geval van ziekte wordt gewaarborgd. Als minimum zou de regeling den werk nemers alle rechten geven» die de Ziektewet- Talma _hun verleent, met dien verstande echter dat: de uitkeeringen zullen bedragen 80 pet. van het loon gedurende ten hoogste 26 weken; de kosten der verzekering ten volle worden gedragen door de werkgevers; de uitvoering der verzekering zal worden onttrokken aan de ambtelijke bemoeiing, zooals de Ziektewet-Talma, die thans voor schrijft en gelegd in handen van bolangheb- benden en de invloed van werkgevers en werknemers volkomen gelijk zal zijn, door dat beide partijen gelijkelijk in het bestuur van het te scheppen verzekeringsorgaan vertegenwoordigd zullen zijn. De vergadering besloot tot voorzitter der commissie te benoemen dr. F. E. Pos- thuma, president-directeur van Centraal Beheer. Ingevolge besluit der vergadering zal aan den Minister van Arbeid eene uilnoo- diging worden gezonden tot het aanwijzen van een ambtenaar, die de yergaderingen der hiervoren bedoelde commissie zal bij wonen. Onderwijzerssalarissen, Naar wij vernemen, heeft de Regeering, na overweging der in de Kamer plaats ge had hebbende discussie, thans de regeling der onderwijzerssalarissen tastgesteld, doch het zal uit den aard der zaak eenigen tijd,duren, alvorens ze kan worden gepubliceerd. Gelijk men toch weet, moet over een Algemeenen maatregel van Be stuur het advies van den Raad van State worden ingewonnen, alvorens deze aan de Koningin ter teekening kan worden voor gelegd. Onwaarschijnlijk achten wij het daarom niet, dat pas omstreeks Kerstmis de 6alarisregeling bekend zal worden, al hopen wij van harte, dat de Raad van State door bespoediging van zijn advies, het dor Regeering mogelijk zal maken, dit eerder af te kondigen. „Tijd." Loonregeling spoorwegpersoneel. Blijkens een door de pereoneelorganisa- ties van de deirectie der Nederlandsche spoorwegen ontvangen brief heeft deze het door den Loonraad gedane voorstel om de genen, die in de komende eerste drie jaar gepensionneerd zouden wodren, te pension- neeren op den .grondslag van de door den Loonraad vastgesteld© loonen, van de hand gewezen. („U. D.") De volkstelling en de ortderwijrers. Ten einde het belangrijke werk der 10-jaar- lijksche volkstelling goed te laten verloopeo, hebben Ged. Staten aan de gemeentebesturen in de onderscheidene provincies medegedeeld dat bet wenschelijk is, daar vele onderwijzers als volstellgr benoemd zijn, hun in de geleguB» beid te stellen, die taak volledig te verveen. Daartoe is bet noodig, dat bun gedl ,-ende de eerste week van Januari verlpf frorde ver leend, of wel dal een wijziging ia dc vacanlie- regeling der-scholen wordt getroffen, dat de Kerst vacantie dezen cursus in ieder geval tot 6 Januari wordt verlengd. Aan de hoofden van scholen is medewerking verzocht, tijdig in dien geest een lèerplanwijziging in te die nen. Do onderwijzer-volksteller zal een onthef fing hebben aan te vragen hij Gcd. Staten (Wet L. O.) om dit nevenambt te vervullen, waarbij bedoelde Colleges een gunstige be schikking hij voorbaat toezeggen. Centrale Commissie vcör carganiseerd overleg. In de vergadering van dc centrale commis sie voor georganiseerd overleg in ambtenaars- zaken, gehouden op Woensdag j.l. to 's-Gra- venhage, werd het besluit genomen om, in af wachting van een algeheels salarisherziening, in het algemeen niet tot partieele salarisher zieningen te adviseeren en de desbetreffende stukken aan te houden. In do namiddag-vergadering werden alge meene beschouwingen gehouden over den kin derbijslag. Na breedvoerige besprekingen' verwierp de commissie met 11 tegen 3 slem- men den^kinderbijslag. Besloten werd deze bo- lissing onder mededeeling van de aangevoerde motieven ter kennis van de Regecring te brengen, met het verzoek te mogen vernemen, welk standpunt door de Regeering wordt iu- genonien tegenover dit advies in verband met de voorbereiding der algehcelo salarisrcrzie- ning. Gemeentelijke belastingdruk. Ingediend is een voorstel van wet van het Tweede Kamerlid, den heer De Geer c.s. tot bet nemen van maatregelen tegen te zwaren ge meentelijken belastingdruk. De strekking van het voorstel komt overeen met die van de amendementen, door den eerst- ondergeteekendo ingediend tijdens de behan deling van het ontwerp lot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied. De ernst en de urgentie van het betreffende vraagstuk nopen onderteekenaren, langs den weg van het parlementair initiatief de zaak andermaal aan de ordo te stellen en op die wijze een beslissing uit Ie lokken onder ern stiger verhouding dan dit bij de behandeling van voormelde amendementen mcgelijk was^ FEUILLETON. De gemeente onder het kruis I 22) (Onder de Pclgrini-vaders.) 1' „God zal hem ons terugvoeren," zeide Standish keek haar met een goedkeuren den blik, maar tegelijk verwonderd, aan. J&ooveelmoed met zooveel zachtheid scheen item de vrouwelijke, natuur te boven te gaan. 5 De Engelsche deputatie verliet het dorp. Indianen hadden op het plein plaats ge De heer Bradford was belast met hen te aken. Do vrouwen haxiden hun wat te yten gebracht; maar een van hen had een pewonderende blik op Patience Hopkins geslagen, wier goudgele haren hem nog Jheer 6chenen te verbazen dan de musket- jen en de trompet. De heer Brewster liet de vrouwen weer «taar binnen gaan, en de Indianen bleven Jooken rondom een groot vuur. i Carver kwam bij Masasoyt. Het opper- loofd was gezeten in de schaduw van een pom. Hij was groot en sterk; zijn aange- was rood gekleurd; zijn hals en zijne ►rmen waren met parelsnoeren versierd. Op het naderen van de Engolschen stond dij opT hij beefde over al zijne leden, in weerwil van alle moeite die hij aanwendde om zijne waardigheid te bewaren. Het wa ren vooral de musketten die hem schenen te beangstigen. De heer Carver gaf bevel die op eenen kleinen afstand neer te zetten; maar ka pitein Standish, dit bevel gehoorzamende, haalde uit zijn zak twee pistolen, die hij al dien tijd dat de samenspreking geschiedde, met zekere praal ver tooning in de hand hield. De Engelschen hadden brandewijn, mes sen en snuisterijen van glas medegebracht. De Indianen waren opgetogen. Met groot genoegen sloten zij een offensief en de fensief verbond, met belofte dat de Wilden het kamp nooit gewapend zouden naderen, op voorwaarde dat de musketten ook thuis bleven! Masasoyt keek altijd met mistrou wen naar de in het mos staande musketten, en hij deed een 6tap achteruit, toen de En gelschen ze weer opnamen. „Wij keeren terug", zeide de gouver neur, en wij zenden u uwe broeders terug. De almachtige God zij getuige tusschon u en ons!" Masasoyt verstond geen Engelsch. Samo- set, die tot tolk diende, had zich verwij derd en redeneerde met Standish; maar er 6prak zooveel yriimoedighoid en tevens zooveel plechtigs uit den blik van den heer Carver, dat de Indiaan deftig het hoofd boog, als legdo hij den eed af. Een uur later was de kleine troep Puri teinen weer veilig in het dorp teruggekeerd en de Indianen gingen naar hunne wig wams terug. Het dien dag gesloten verbond moest getrouw nageleefd worden zoolang het leven van Masasoyt duurde; de vijan delijkheden tusschen de Wilden en de kolo nie va.n Plymouth braken eerst na zijn dood los, in 1675. Men was aan het einde van de maand Maart gekomen; dertien personen waren sinds het begin der maand bezweken; vele matrozen waren gestorven; de voorraad werd bij den dag schaarscher. Kapitein Jones besloot naar Engeland onder zeil to gaan. „Ik verlies mijn man schappen en mijn tijd met hier te blijven", sprak hij, „en als gij mij geloofdet, keer- det gij allen met mij terug." De onderteekenaars van het engagement waren in het gemeentehuis bijeen; voorzoo ver ze nog in leven waren, de helft was bezweken: Bradford, Standish, Allerton, Winslow hadden hunne vrouwen verloren; de heer Carver had zijn zoon zien sterven; allen waren verzwakt, door ziekte, door ge mis van voldoend voedsel, door overmati- gen arbeid; zij keken elkander aan; een onwrikbaar besluit schitterde in hunne oogen. „Nooit!" spralc Bradford. „De Heer is getrouw en Hij zal voor zien!" liet Brewster er op volgen. De kapitein van de „May Flower" haal- do de schouders op. Hij kende de Pelgrims te goed, dan dat hij zou blijven aandrin gen; en den 5den April verdween met het kleine schip, dat aan den horizon uit het gezicht geraakte, de laatste zichtbare band, die de nieuwe kolonie aan het moederland verbond. „Alleen met God!" sprak de heer Car ver, die met zijn dochter aan 't strand geble ven was. „Ik ben niet alleen, want de "Vader is met mij!" liet zij er zachtkens op volgen, en de blikken van vader en dochter ont moetten elkander, vol van eenzelfde ge loof en een onverstoorbare verzekerdheid. IX. Anna Carver had haar gelooi op een on wankelbare Rots gevestigd. Zij kende de liefde en de trouw van haren God. Zij' wist in wien zij geloofd had. De dag was voor haar gekomen dat haar onderworpenheid op de zwaarste proef zou worden gesteld. Den 7den April, twee dagen na het ver trek van de „May Flower," kwam de heer Carver, die zich op het veld bezig hield met mais te planten, tegen het midden van den dag in het dorp. terug. Zijne immerdoor lij dende vrouw was te huis.^ „Ik heb hoofd pijn", zeide haar echtgenoot enkel. Zij waa verwonderd hem zoo spoedig terug te zien. Hij ging stil in een hoek van de hut zitten. Anna was naar Edward Winslew gegaanj om onderwijl de oude vrouw in het verzor gen harer kinderen te helpen. De kleine schepseltjes kenden hunne vriendin; alia drie staken haar de armen toe. „Gij zult nog eens hunne moeder wor den". zeide de oude vrouw op kalmen loon^ alsof zij iets heel eenvoudigs aankondigde, Anna bloosde verontwaardigd. „Hunne moeder ligt pas drie dagen iq het graf," antwoordde zij. „Zij was een godzalige vrouw", hernam de oude vrouw; „zij is zonder een oogen- blik van twijfel of angst gestorven, en tocix zij had daar man en hare kinderen lief| maar Edward Winslow is jong en kan iq deze woestijn niet alleen blijven." Aniia gaf hierop geen antwoord. "(Wordt vervolgd), j

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1