Dagblad voor Leiden en Omstreken. BUREAUHOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 Mannen en Centen. BONNEMENTSPRIJS LEIDEN EN BUITEN LEIDEN AAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN ftftKWARTAAL 12.59 ^11 WEEK10.19 NCO l'ER POST PER KWARTAAL 12.90 Iste JAARGANG. - WOENSDAG 8 DECEMBER 1920. - No. 212 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL f 022 1/3 DES ZATERDAGS £0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bij vooruitbetaling man en geen cent, dat is de nieuw- :ende leuze van de S. D. A. P. xtegenover stellen wij als anti-revo- Lifpairen de leuze: mannen en centen. Ts goede anti-revolutionairen, als Chris- njjey <iïe rekening houden met de historie 1 e Gods hand gevormd, beschouwen wij en erve niets als iets toevalligs van rgeschikte beteekenis, maar als de jrp-Js door God ons tot een woning gege- ien zien wij in ons volk „een organis- oor een eigen gedachte geleid en van wege tot een eigen levenstaak geroe- het Vaderland, zoo verklaarde on- töflSg een lid van de Eerste Kamer, heb ik '«tojotte alles over. -Ji zoo behoort het te- zijn. |*yenmin als wij onze particuliere bezit- ~7~®n vcrwaarloozen en onze woningen iederen onverlaat openzetten, maar bezit met al do kracht die in ons is ïdigen, evenmin zullen wij vergeten ^.land ons tot een erve geschonken en costelijko goederen in ons volksleven te bewaren en te beschermen, ioodig met geweld van wapenen, ^m dat te kunnen doen hebben wij noo- een gued georganiseerd leger en een oorlijk iunctionneeréhde vloot. 'ieruit volgt natuurlijk niet dat wij alle lire uitgaven toejuichen en dat wij geneigd zouden zijn op die uitgaven 'veel als eenigszins mogelijk is te bezui- en. j lïntegendeel. Alle militairisme is ons Btirevolutionairen vreemd. Ifliteorganisatie van ons leger zoodat wij jgen een volksleger in den goeden zin ii het woord, wordt ook door ons be- ■>Lrd. Er kan zonder 6chade voor onze weer- C.cht en weerkracht naar het oordeel van zake kundigen op de militaire uitgaven, lans in de toekomst bezuinigd worden, het doet on6 genoegen dat de meest raanstaande mannen in onze partij dit ag6tuk in bijzondere ötudie hebben ge ien. >e mobilisatietijd, heeft in breede krin- de ueiaugstelling voor ons leger niet sterkt, tal van gebreken aan het licht racht en geleerd dat diep ingrijpende vormingen in menig opzicht dringend dzakelijk zijn. laar die mobilisatietijd heeft ons ook ïerd, dat ons leger nog van zéér groote Ijfeekenis is. aet feit dat wij buiten den oorlog zijn leven danken wij in den middelijken |3jg aan de snelle mobilisatie en het krach- optreden van ons leger. lijiDit wordt van alle zijden toegegeven. ""Mr. Troelstra heeft het openlijk erkend, En H e t V o 1 k dat het tegenovergestel- J|i trachtte te bewijzen kwam enkele dagen •leden tot precies dezelfde conclusie. Het is schreef dit blad niet waar, t wij buiten den oorlog zijn gebleven, ordat wij over een leger beschikten; wij geen bewapening met eenige, ook geringste gevechtswaarde. Waar is [leen, dat als wij datbeschik- i r o niet gemobiliseerd hadden ij door dit openstellen der •onzen de vechtende partijen rer en weer gedwongen had- en, ons in hun strijd te betrek en." Hierin wordt nadrukkelijk toegegeven dat hoi voorbeeld van de S. D. A. P. 'or de andere partijen was gevolgd, ons in d het droeve lot van Belgie li u hebben gedeeld. Wat dit beteekend zou hebben behoeven .ij onze lezers niet duidelijk te maken. Nu geven wij dadelijk toe dat sinds 1914 internationaal gebied een en ander ver- ïderd is. 'De Volkenbond is gesticht en hoewel van 3 vruchten tot nog toe weinig gezien jprdt, willen wij toch v.an zijn optreden aarne het beste hopen. Vrede door recht, het is een echoone Maar we willen ons niet vergapen aan mi 6choonen "6chijn en wij willen ons door leuzen niet in slaap laten wiegen. Wij willen ook in de toekomst rekenen r)t het machtige feit der zonde. Onze oegen niet sluiten voor de waar- ,eid dat het gcdichtsel van 's menschen wrt boos is. En wij willen ook niet zoo dwaas zijn tn rekening te houden met de lessen van practijk. Wanneer wij zien dat alle landen aan [nno weermacht bijzondere zorg besteden dat bijv. een land als Belgie onder lei- g van Soc. Democratische Ministers in leger belangrijk versterkt, dan is ons een aanwijzing, dat het v r e d e r ij k *van utopisten, die met de uitspraken Gods woord niet rekenden, reeds zoo- g droomden, nog niet gekomen is. Bovendien, wij vergeten ook niet wat de jatste jaren in andere landen en ook in land voorviel, Wanneer de Anti-revolutionairen de weer loosheid, het geen man en geen cent in hun vaandel schreven, er zou een gejuich op gaan in het revolutionaire kamp. De grendel was dan van de deur. Niets en niemand was dan in staat do re volutionaire horden te beletten zich ook over ons land uit te storten. Mr. Troelstra die nog altijd zijn revolu tionaire droomen droomt, had dan vrij spel. Een Wijnkoop en zijne revolutionaire vrienden ze zouden zich in de, handen wrij ven, dat een nieuwe prooi en welk een kos telijke prooi hun op deze wijze in handen werd gespeeld. Maar aan dit gevaarlijk spel doen wij als Antirevolutionairen niet mee. Mogen wij niet meedoen. Wie 't „Pro Rege" in zijn vaandel schrijft moet ook daaronder het „Pro Pa- tria" laten volgen. Wij blijven „het vaderland ghet.rouwe". Zeker, dat kost offers. Zware offers zelf6. Persoonlijke offers en financiecle. Maar dit mag ons niet weerhouden opèn- lijk ons beginsel uit te spreken. De revolutionaire propaganda heeft in dit opzicht reeds veel kwaad gedaan. Veler harten zijn, soms zonder dat ze het zelf be merkten gerevolutioneerd. Telkens weer kan men een toon beluisteren, als zouden de millioenen aan onze landsverdediging ten koste gelegd „weggegooid" zijn. Aan dit oppervlakkig gepraat doen wij als Anti-revolutionairen niet mee. En wanneer de Socialisten om de kiezers in 't gevlei te komen, schermen met het onwaarachtige en misleidende: „geen man en geen cent", dan plaatsen wij daartegen over, dat wij ter verdediging van onze erve, ter bewaring van onze neutraliteit, voor de bescherming van onze maatschap pelijke en godsdienstige vrijheid zullen ai- staan voorzoover dat noodig is onze man nen èn onze centen. STADSNIEUWS. HERDENKING AMBTSJUBILEUM Ds. W. BOUWMAN. Gisterenavond had in de Hooigrachtekerk de foestelijke herdenking plaats van het vijf en twin- rig-jarig ambtsjubileum van Ds. W. Bouwman,pre dikant bij de Goref. Kerk alhier. Tegen half acht bevonden zich vele gemeente leden in het met groen versierde kerkgebouw en werd de jubilaris met zijn echtgenoote en kinde ren binnengeleid. Na het zingen van P6. 68:10 ging Dr. J. G. van Es voor in gebed en laa Yoor uit Gods Woord Ps. 103:1-14.-. Dr. v. E 8 sprak nu namens de Comiuiseie van voorbereiding en aanbieding van het cadeau der Gemeente, eon welkomstwoord, waarin hij in 't bijzonder den jubilaris en familie toesprak: 't Is ons een roden van dankbaarheid, aan onzen God, dat wij u allen in welstand hier mogen zien. God zij gedankt, die u tot hiertoe als een getrouw dienstknecht in Zijn wijngaard 6paarde. De gemeente Leiden heeft steeds medegeleefd in de blijdschap en droefheid harer predikanten. Blijdschap en droefhoid ze wisselen elkander af in dit leven. Deze avond is er eon van vreugde nu we met u mogen gedenken, Ds. Bouwman, hoe God U 25 jaren in en voor Zijn dienst spaar de on ook tevens U 25 jaren deed verbonden zijn aan uwe gade door den band des huwelijks. Onze gemeente had behoefte om u hedenavond in ons' midden te hebben, want bij velen bestond behoefte om u van de sympathie voor de gemeente te laten blijken. En u staat na deze 25 jaren als predikant, nog in ongerepte kracht. Wie u hoort spreken of ziet 6tappen over de straten onzer goede 6leutol6tad, komt onwillekourig in de gedachte: „klein maar dapper". Dit geldt niet alleen van uw lichaam, maar ook van uw ziel. Immers we weten 't: klein zijt go voor uw God, zooals alle kinderen Gods kloin moeten zijn. Doch als 't om de eere van uw Koning gaat, staat ge manmoedig op de bresse en zou menige Saul hot voor u moeten afleggen. Hij geve u kracht en genade om als een ge trouw Herder de kudde u toebotrouwd, te weiden in de grazige weiden van Zijn Woord en om de jeugdigen der gemeente op de catechisatie te on derwijzen in de leer die naar de Godzaligheid is. In ons hart leeft de bede voor uw persoon, voor uw gezin en voor uw arbeid in het midden der gemeente: De .Heere zegene u uit Sion. Vervolgons had do aanbieding der eadeaux plaats, bestaande uit een fraai bureau ministro met stoel en een prachtige boekenkast, uitgevoerd door Br. Pau van Weeren; voorts een mooi vloerkleed, bij loting betrokken uit het magazijn van Br. de Graaf. Ds. Bouwman werd vervolg toegezongen Ps. 134:3: „Dat 's Heeren zogen op u daal". Hierna verkreeg Ds. Thomas het woord, die namens den Kerkeraad een toespraak hield. Spr. wilde hier niet de plicht op den voor grond stellen dat hij dit m o e t doen, namens don Kerkeraad. Het is hem een oer den jubilaris to mogen golukwenschen, en spr. zal dit doen uit zijn hart en met zijn woorden. Hij wil de vrijwillige tolk zijn van wat er leoft in i midden van den Kerkeraad. Ons past grooteu dank aan God; hot is heden de roeping der Leidsche kerk God groot to maken in u. Wat hebben wij in u voor onze gemeente ontvangen. U kenmerkt een blozende gezondheid. Van u gaat uit een grooten ijver en een stand vastig doorzettingsvermogen, wij willen wijzen op uw sprcektalent, uw beginselvastheid, uw ijver en liefde en wij denken aan uw zuiverheid in uwe zeer principieel© bedoelingen en uw geest tot strikte handharing der kerkenorde. U Allo, u door God geschonken gaven, wilt ge besteden voor den opbouw en de Vervolmaking van Christus' Kerk. Het is spr. bedoeling niet om hier den mensch te vorlieerlijken. Wlij weten het, zoolang wij hier cp aardo zijn, zullen we onvolmaakt blijven, en zullen er ook schaduwen bij ons gevonden wor den. Doch eenmaal, als God alles zal zijn in al len, is alle 6chaduw verdwenen en alle onvol maaktheid weggenomen. Als dienaren des Woords staan we met z'n drieëen voor de gemeente. We verschillen allo drie van elkander, maar in alle drie vindt daar door ook de gemeente iets anders. In de gemeen te is or, gelooft spr., geen verdeeldheid, al be staan er groepen met voorkeur voor ieder der drie predikanten afzonderlijk, wij werken Bamen aan één doel: de bevordering van den groei der ge meente. Geve do Heere u nog verder gelegenheid cm geheel uw persoon, lichaam en gcostokracht in dienst to stellen van Leidens Goref. Kerk. Houd zoo steeds de rechte richting, la^t u nooit ophouden. Zij uw ziel vast als een rots en we tende, dat gij op reis zijt naar hot Hemelsche landgeve God u daarbij dat uw ziele zich reeds mag verheugen in het zalige vooruitzicht, dat na lijden verblijden komt. Met begeleiding van het orgol werd door Bram van der Stap (Bariton) gezongen: Godsgezanten van M. J. A. Leus en „Sit laus Deo Patri" van Hugo Wolf. Ds. v. d. Wal sprak namens de Classis Lei den der Geref. Kerken. Ds. Bouwman, hoewel nog kort in Leiden, is toch lang genoeg in ons midden om hem te kun nen waardeeren in zijn arbeid. Zijn eenvoud in optreden, zijn oprechtheid m bedoelen, degelijk en overwegend woord, zijn heldere adviezen, .dit al wordt door do classis ook in hem zeer op prijs gest'cld en hoog gewaardeerd. Een ieder gevoelt dat, al6 Ds. Bouwman spreekt, hij het woord voert voor een hoogore zaak. Wat al wfeseling hobfc a in owe gemeenten in dezó 25 jaren niet kunnen gadeslaan, waar zoo- veleh heengingen, daar mocht gij in het leven blijven gespaard en staat gij nu nog, als in de friescho krachten der jeugd. Spr. bidt den jubilaris toe dat hij standvas tig mogo blijven en altijd overvloedig mag zijn in het werk des Heeren. Mogen de tegenspoeden dezes levens u niet ma ken vorslagen van geest, maar schenko God u steeds kracht om voort te gaan en om niet alleen groen en bloemen te zien, maar ook vruchten voor de kerk des Heeren, die door de eeuwige liefde Gods eens zal zijn verlost. De catechisanten zongen Ds. Bouwman een lied toe, speciaal voor deze gelegenheid gemaakt door een der oud-catechisanten (de heer C. Teeuwen), hetwelk niet naliet indruk te maken. Daarna sprak de heer Rudolph namens de ca* techisanten. Spr. bracht Ds. Bouwman dank voor hetgeen hij in Leiden voor zijn catechisanten deed. 25 jaar hebt gij mogen wijzen op Christus, onzen eenigen troost, beide in leven en in sterven. Gij waart voor ons een geestelijk vader geweest. En wij, gevoelende dat wij u thans van onzen sympathie moeten laten blijken, willen dit ook stoffolijk doen. Namens de catechisanten bood 6pr. Ds. Bouwman vervolgens een zeer schoone schemerlamp aan. De hoer Ant. Boekkooi sprak den jubilaris toe namens Onesimus, waarvan Ds. Bouwman -ee re-voorzit ter is. U hebt Onesimus sleed- ran uw sympathie laten blijken en de veroeniging met raad en daad bijgestaan. Hoewel we slechts met ons tienen zijn hebben wij toch gemeend u een blijk van -waardoering te moeten aanbieden, be staande in een antieke stoel, een „denkstoel". Gezongen werd Ps. 103:1. Do afgevaardigde van de Geref. Kerk, van H o 11 u m hield daarna zijn toespraak. Met dankbaarheid denkt de gemeente Hollum terug aan het werk door u onder Gods zegen bij ons verricht, want gij hebt het beste deel van uw leven onder ons en temidden van ons mogen doorbrengen. Het smartte de gemeente zeer toen u naar een andere plaats geroepen word en u aldaar uw herdersstaf opnam. Zij bidt u too dat God zijn genade over u tot het einde van uw leven moge uitstrekken, opdat ge een pilaar raoogt zijn voor de vastheid van God6 kerk hier op aarde. Spr. reikte. Ds. Bouwman over een gesloten en veloppe met inhoud. Do afgovaardigde van de Geref. Kerk te Lutjegast gewaagde van den zegen die op het werk van Ü3. Bouwman aldaar heeft gerust. De gemeente verkreeg in hem haar eersten leeraar Ds. Bouwman had in haar zijn eerste gpmeonte. In dc gemeento loeft nog steeds uw nagedachte nis voort. Spr. ging na, wat er al niot onder de leiding van Ds. Bouwan tot stand was gekomen. De Kork vorkreog standvastigheid en riocht t( t bloei komen; een Chr. School kon worden opge richt, onze politieke partijen mochten den invloed van de prediking en het woord van Ds. Bouwman ondervinden. Namr/s de gemeente Lutjegast- bood de afge vaardigde Ds. Bouwman een gesloten couvert met inhoud aan. De heer y. d, Stap zong hiorop: „Waar gij heengaat", van Engen Hildoch en ..Gebed" van Ph. H. H. Verheij. Dc innemende en krachtige stem mat het wel klinkende gezang maakte een schoon effect en bracht velen onder den indruk. Da Stadig van de Geref. Kerk ta Ezingo, sprak vervolgens een feestwoord. Ook in Ezinge, waar Ds. Bouwman slechts kort heeft gearbeid, is zijn nagedachtenis nog niet vergaan. Spr. wees op het huisbezoek, dat vroeger meer stond in het toeken van 't gevoel. Ds. Bouwman heeft het ge steld in de beteekenis van het geloof. De ge meente Ezinge heeft geld bijeen gebracht waar van zij hierbij een deel per gesloten enveloppe overhandigt en een gedeelte heeft omgezet in een foto met lijst van Kerk en pastorie. Ds. Kouwenhoven voerde hot woortl als collega. Na het brongen van zijn golukwenschen ging hij na wat er in den tijd dien hij in Leiden door bracht, is voorgevallen. Nog nimmer vierde oen predikant zijn zilveren ambtsjubileum. Wij .dienaren des Woords, wij kunnen ons niet vergelijken met de leiders van Israel in den strijd tegen de Moabieten, maar wij mogen van deze Godsmannen toch het voetspoor no volgen. Laten wij, allo* drie leeraars der Geref. Kerk van Leiden, steeds met dezelfde liefde zijn' bezield voor de komst van 's Heeren kerk, tot verheerlij king van Gods nooit volprezen naam. Laten wij het ook tot onze taak voor de toe komst beschouwen, dat wij voorgaan in 't dragen van de banier des kruises en in de verkondiging van het Woord des Heeren. Ten 6lotte voerde Dr. v. Es het woord om dank te brengen aan allen die hebben medege werkt, tot het welslagen van deze feestelijke samenkomst. Aan L. v. d. Berg voor do versiering, aan de organisten en de heer v. d. Stap, aan br. v. d. Horst voor zijn voorbereidingen als secretaris- penningmeester van het comité, aan allo sprekers on aan den koster en kosteres der kerk. De jubilaris zelf wilde nu nog het woord voeren. Hij sprak uit dat zijn hart vol was Van dank en liefde voor hetgeen do gemeente-op dezen dag hem had bereid. In Leiden hecft spr. met riin gezin, nadat hij de banden met de kerken in 't noorden had moeten verbreken, minstens 100 pet. van de liefde, voor zoover dat in een stad i-oge- lijk is, teruggevonden. Afzonderlijk werd aan een ieder dank betuigd t'io den jubilars en familie een woord van fees telijke huldo had toegesproken of stoffelijke be wijzen van belangstelling had gegeven. Spr. was is alles zeer verrast. Ds. Bouwman drong aan dat er voor de predi kanten der gemeente meer gebed zoude zijn en dat de samwerking der liefde zich nog meer 20u vergrooten. Do gemeento diene to besoffon dat op de die naren des Woords een zware taak rust. Spr. besloot met don wensch dat dezen avond zou mogen worden gesteld tot verheerlijking-, van Gods grooten naam. Ds. Kouwenhoven ging na 't zingen van Ps. 66:10 voor in dankgebed, waarna de gemeente de geboden gelegenhoid waarnam om Ds. Bouw man en familie geluk to wenschen. on de ea deaux te bezichtigen. Hedenavond hoopt Ds. Bouwman zijn gelogon- heidspredikatie te houden. In de Chr. Geref. Kerk aan de Boom- gaardtsteeg trad gisterenavond op voor de jongelingsvereeniging Spr. 22 6, Ds. Bies- ma, predikant te Groningen. De kerk was tamelijk bezet. Na het zingen van Ps. 119 67, werd het samenzijn door den voorzitter met gebed en een kort inleidend woord ge opend, nadat nog van te voren 1 Dan. 3 vrs. 23—30 gelezen was. Onder het zingen van Ps. 68 vrs. 1 beklom Ds. Biesma den kansel om daarna zijn rede aan tc vangen. Spr. begon met te wijzen op onzen tijd; hoe de droom der pacifisten door den oor log geheel verijdeld is, en hoe daartegen over staat het zaligmakend geloof der Christenheid, dat een nieuwe hemel en een nieuwe aarde verwacht. Hoe do massa niet geluisterd heeft naar God in den oorlog, en hoe nog altijd de leus geldt van het Ro- meinsche volk aan den rand van zijne an dergang. „Geef ons brood en 6pelen". Het materieele overheerscht en de ontevreden heid neemt toe. Socialisme en bolsjewisme verwachten hun heilstaat en ook do Christen verwacht een omkeering der dingen: den hemelschen heilstaat. Dat is de kracht van haar geloof in dezen tijd. Spreker bepaalde achtereen volgens zijn gehoor bij de volgende drie punten: 1. Een jammerlijk tekort aan geloof. 2. Bittere vijandschap tegen het geloof. 3. De onwaardeerbare zegen van het ge loof. De mensch heeft het evenwicht tusschen stof en geest verbroken. En nu dient hij dat stof. Uit brengt vanzelf een weemoed en een moedeloosheid met zich, die we in onze literatuur sterk vertegenwoordigd vinden in Helène Swarth. De stof staat voor den Christen in dienst van zijn Schep per. En in de eenzaamheid spreekt de ziel tot God, ervaart zij -jiooger heil. Dan eigent zij zich den heilstaat des hemels reeds toe. En alle knio zal zich buigen en alle tong zal hem dienen. Onze tijd noemt zich godsdienstig. Maar nu komt Tagere, de wijze uit hot Oosten, den Christen volkeren het Heidendom bren gen. Welk een verschil met het Kerstevan gelie, toen do Wijzen uit het Oosten de star volgden naar den geboren Koning der Aan het Zoeklicht. Leiden, 8 December 1920. De verslagen van de Maandag gehouden Raadsvergadering zagen er zoo gezellig uit, dat ik de verzoeking niet kon weer staan, ook eens een kijkje te nemen. En ik wil eerlijk verklaren dat ik mij niet bekocht gevoel. Met name de Soc. Democraten geven waar voor hun geld. Als ik wat te vertellen had dan zou ik zeggen laten we een progressief presentie geld invoeren, te berekenen naar het aan tal regels van het officieel verslag. Werkelijk die oefeningen in veelsprekend heid moeten worden aangemoedigd. De gemeente kan er niet anders dan wel bij varen. Met hoeveel talent heeft bijv. de heer Dubbeldeman lange stukken uit een of an der rapport voorgelezen. Het was treffend. Met hoe breed gebaar werden alle andere partijen als onmachtig om ook maar iets goeds te verrichten, op zijde geschoven. Hoe fijntjes werd er gespot. En met welke medelijdende blikken wer den de heeren-Meijnen en Mulder aange hoord, die nog zoo bekrompen waren het Evangelie naar voren te brengen. Overigens ben. ik het met den heer Sijts- ma eens dat de heer Pera toch eigenlijk niet in staat is de vergaderingen te leiden. Stel u voor, de heer Sanders had den moed waarlijk over'de begrooting-te spreken. De begrooting! - En toch werd hij niet afgehamerd. Zooicts moest toch niet kunnen voorko men. Daar had do voorzitter een stokje voor moeten 6teken. Dat hij dit. niet deed meen ik als een ern stig gebrek in de leiding te moeten be schouwen. Overigens kan gezegd dat do voorstelling uitstekend is geslaagd. OBSERVATOR. Joden. Spreker 6tond vervolgens uitvoerig stil bij de geloofsverzekerdheid van den Christen in den Oordeelsdag en in 't ster ven.. Wel is het Christendom zeer klein als het zuurdeesem, maar nochtans roemt het in God. Gezongen werd daarop Ps. 138 v% 4 en 1, terwijl nog een collecte plaats had voor de jongelingsvereeniging. In het laatste punt behandelde Ds. B. de vraag of de Christen onpractisch was. Neen door het geloof ontvangt hij vervolgens: getrouwe plichtsbetrachting, arbeidskracht trouw, wijsheid, heldenmoed en getrouwa belijdenis. Onze kerk zal op den duur weer een bloedkerk, een martelaarskerk worden. Een Kruiskerk. Maar ook dan wachten we op Jezus' wederkomst op de wolkon des ho mels. Spreker eindigde met een citaat uit Da Costa's verzen. Nadat hij gedankt had en gezamenlijk nog Ps. 89 vts. 8 gezongen was, was het samenzijn geëindigd. Het gehoor had aandachtig en blijkbaar voldaan en gesticht geluisterd naar de vloeiend uitgesproken, uitstekend gesty- leerde rede. Gem. Schoolbioscoop. In de week van 13—17 December a. s. zal de 2do les der Gem. Schoolbioscoop voor de deelnemende 6cholen gegeven werden. Het programma bpyat: le Machinale zui velbereiding zoeals die plaats heeft in de Coöp. Zuivelfabriek te Wolvega en 2e een natuurkundige film: „Het Hert", waarbij meer in 't bijzonder een beeld zal worden gegeven van de ontwikkeling van het ge wei. Leider is de heer F. H. N. Bleemink, alhier. Door den Nederlandschen Christelij- kenBond van Personeel in Publielcen Dienst en den Nederlandschen Roomsch-Katflolie- ken Bond van Overheidspersoneel „St. Pau- lus", alhier, .is aan den Gemeenteraad het verzoek gericht te besluiten, dat de loonen der Gemeentewerklieden zullen worden ge regeld als volgt: Greep 1. f 32—f 3& Groep 2 f 33,50— f 37,50. Groep 3. f 35—f 39. Groep 4 f 36,50—f 40,50. Groep 5. f 38-f 42. Vier éénjaarlijksche periodieke verhoo gingen van f 1, Premievrij ouderdoms-, weduwen en wee- zénpensioen. Dienstjaren tellen mede voor de toepassing dezer loonregeling. Het adres is vergezeld van een uitvoeri ge memorie van to'elichting. Voor de Ned. Yereeniging van Huis vrouwen (afd. Leiden), houdt Prof. Dr. E. C. van Leersum te Amsterdam op Maan dag 13 dezer een lezing over „Amcrikaan- 6che wijze van inmaken en drogen van groenten en vruchten in „het huisgezin" en over „Melk". Bij Kon. besluit van 6 dezer zijn, te rekenen van 1 dezer af, herbenoemd tot lid van den Voogdijraad te Leiden, do lvcoren J. P. J. Driessen en G. van Breda Kolfk

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1