Uit de Omgeving. Uit het Sociale Leven. J» KERK EN SCHOOL F ÜE fNVALlDITEITSWET. t: Dagzegels voor losse werklieden, enz. Do vorige week is in werking getre den het Koninklijk Besluit waarbij worden ingevoerd dagzegels voor losse werklieden, naaisters, werksters enz. Hot bczwaffr aan de tegenwoordige bepa ling dat de eerste werkgever in een weck aansprakelijk is voor de zegelplak- king van een lossen arbeider of arbeid ster, vervalt hiermee. Voor hen wier dienstbetrekking voor minder dan 4 dagen is aangegaan en korter dan 4 dagen duurt, alsmede voor arbeiders die in den regel in dezelfde kalenderweek niet langer dan 3 dagen in dienst van denzelfden werkgever werkzaam zijn, geldt dat voor eiken dag, een gedeelte van een dag voor een geheelen gerekend, een premie verschuldigd is van: 7,5 cent in de le en 2e loonklasse, 10 cent in de 3e loonklasse, 12,5 cent in de 4e en 5e loonklasse. Practisch komt deze bepaling hierop neer, dat betaald moet worden voor a. Mannelijke of vrouwelijke arbeiders van eiken leeftijd, die uitsluitend loon in natnra b.v. kost, genieten per dag 7,5 cent b. Ma-nnelijke arbeiders beneden 18 jaar por dag 10 cent. Mannelijke arbeiders van 18 jaar en ouder per dag 12,5 cent. c. Arbeidsters waaronder ook worden verstaan naaisters, werksters, enz. be neden 21 jaar per dag 10 cent. Van 21 jaar en ouder per dag 12,5 cent. Deze dagzegels moeten op de rentekaart geplakt wrorden zoodat iedereen die ga- durig van werkgever verwisselt moet zor gen steeds de rentekaart bij zich te hebben. Het spreekt vanzelf dat de rentekaarlen van de losse arbeiders en arbeidsters door deze dagzegcls veel spoediger vol zullen worden dan met. weekzegels het geval zou zijn. Zoodra de kaart vol is moet deze in gezonden worden met. het routeboekje aan den Baad van Arbeid, portvrij, waarna deze onmiddellijk een nieuwe rentekaart toezendt. Nadrukkelijk zij er nog eens op gewezen en dit ook voor weekzegels dat de werkgever moet plakken en niet van zijn verplichting ontslagen is door het premiebedrag aan den werknemer ter hand te stellen .met de bedoeling dat deze zegels zal koopen en opplakken. Het komt herhaaldelijk voor, dat dit geld op an dere wijze wordt besteed en dat de werkgever daarna wordt aange sproken door den Raad van Arbeid, en dus dubbel moet betalen. Zegeltjes voor aangenomen werk. Men schrijft ons ,van bevoegde zijde Vrij algemeen hoe recht onder werkge vers als arbeiders de meenimg dat wan neer gewerkt wordt: „in het aangeno- mene" of zooals men ook wel zegt„in Aangenomen werk" geen zegels voor de Invaliditeitswet geplakt behoeven' te wor den. Dit meende ook de landbouwer W. J. N. te G., die voor zijn arbeider J. B. al daar voor het brengen van sloot aarde over het land tegen een door B. aangenomen prijs van f 2.50 later van f 3.50 per schacht geen premie wensobte te betalen. De Baad van Arbeid te Hoorn Stelde den boer ia het ongelijk, doch deze ook niet mis gHg in hooger beroep bij den Baad van Beroep in Amsterdam, die hem in het gelijk stelde. Doch nu liet de Baad van Arbeid te Hoorn het er niet bij zitten en vroeg een uitspraak van het hoogste rechterlijk College in dezen, nJ. de Cen trale Raad van Beroep te Utrecht. Den 4den November 1920 deed deze Centrale Raad uitspraak. In deze uitspraak werd boer N. in het ongelijk gesteld en veroor deeld om voor zijn arbeider *B. over den tijd dat deze de slootaarde over het land gebracht had, zegeltjes te plakken. Door deze uitspraak is de zaak uitge maakt, zoodat men er vast en zeker op kan rekenen dat iedere Raad van Arbeid daarmede rekening zou houden en zegels zal eischen ook dan wanneer in „aange nomen werk" arbeid as verricht. De Ceu- trale Raad beschouwt dit alleen als een vorm van loonbetaling die denloondienst niet opheft. Gelukkig dat door het invoeren der IdagzcgeLs op 28 November a.s. het ver richten van één dag arbeid in „aangeno men werk" voortaan nieb 60 cents, doch el echts 12,5 cent aan den werkgever zal kosten. DE ZIEKTEWET-TALMA. Gisteren werd te 'e-Gravenhage een ver gadering gehouden van het Algemeen Be stuur van het'Christelijk Nationaal Vak verbond. Op deze vergadering werd door den heer Smeenlc, 2do voorzitter van het Yorbond, ingeleid het onderwerp „Moet thans op koersverandering ten opzichte van de wettelijke ziekteverzekering worden aan gedrongen?" Met algemeene stemmen vereenigde zich de vergadering met de volgende resolutie: De algemeene-Bestuursvergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond, gehoord de inleiding over de ziektewet «preekt als haar oordeel uit: dat spoedige invoering van de ziektewet- Talma, nadat enkele noodzakelijke wijzi gingen daarin zijn aangebracht, is in bet belang der arbeiders; dat het in de vergadering van den Hoo- gen Raad van Arbeid van 9 October j. 1. gevraagde onderzoek, bij inwilliging, niet mag leiden tot een vertraagde invoering der wet; dat een regeling der ziekengeld-uitkce. ring op privaatrechtelijken grondslag geen aanbeveling verdient, omdat daardoor de zekerheid der uitkeerirg in alle om standigheden teloor dreigt to gaan, hot ge vaar van selectie wordt opgeroepen, de medezeggenschap der arbeiders ge- hoel of gedeeltelijk prijsgegeven, de een heid in de uitvoering van de sociale ver zekering wordt verbroken, en do Raden van Arbeid worden ontzield', dat aan het systeem van de wet-Talma principieel moet worden vastgehouden; dal tege» de Yoorgeetelde verrunniüg voor de bijzondere kassen geéu overwegend bezwaar bestaat, mits in bet algemeen de 'bepaling gehandhaafd blijft, dat de meer derheid van het bestuur moet bestaan uit arbeiders-verzekerden dat echter desnoods do mogelijkheid ware te openen, om ook bijzondere kassen toe te laten, waarvan het bestuur voor de eene helft bestaat uit werkgevers en voor de an dere helft uit arbeiders, mits een en ander bij collectief contract is geregeld en de daarin voorkomende bepalingen betreffen de premie, uitkeerïng en uitkeeringsduur niet in ongunsligen zin afwijken van de bij do kassen der Raden van Arbeid gelden- do normon en.voldoende zekerheid bestaat ook voor een eventueel contractlooze perio de; dat de beslissing omtrent de uitkeering van ziekengeld moet worden gelegd in han den van het bestuur van den Raad van Ar beid, tenzij waarborgen worden getroffen, dat de door de kassen te nemen beslissin gen niet in het nadeel der verzekerden zijn; dat de bijzondere kassen behooren bij te dragen aan maatregel van sociale pro- ventie. WOUBRUGGE. Nu de tijd nadert dat het onderwerp: „Scheiding van Kerk en Staat" be handeld Zal worden, kan het nuttig zijn nog eens een kort overzicht te geven van de financieelo verhouding van Staat en Kerk in de vorige eeuwen-' en de na de reformatie der 16c eeuw „geannoteer de endo geconfiskeerdo geestelijke goederen" van Jacobswoude, gezegd Woubrugge, waardoor men een blik krijgt, welke bedragen ifft de ker ken in vorigo eeuwen gestort zijn bij „do geeste lijke kantoren" en waaruit ook blijkt met het oog op de grondweteherziening dat de reke ning van- vroegere gestorte gelden oener kerk wel op te maken is. Vermeldenswaard is, dat Jacobswoude het dorp waar Johannes Pi6torius uitsluitend pastoor is geweest en waar hij do grond der roformalio heeft gelegd 6edert eeuwen een plaats is ge weest, waar met kracht een strijd is gevoerd te gen allerlei 6oort van hiërarchie, zooals weinig dorpen, in ons land. Do verhandelingen van do Staten van Holland getuigen daar nog van. In do jaren 1632 tot 1648 moest in niet minder dan 28 vergaderingen de strijd tegen de hierarchic op kerkelijk gebied uit Woubrugge worden behau- deld. Öók> den strijd van den kampioen Dr. Alexander Comrio is genoeg bekend en dat zijn pen jammer moest, blijvén rusten op do bedreiging van de Staten van Holland. Zooals bekend is vaardigden de Staten van Holland 10 Februari. 1573 hot plakkaat uit, dat allo inkomsten der kerken moesten worden opge- teokend en aan de Staten worden overgedragon, die ze onder het beheer van een rentmeester of ontvanger zonden stellen. Hier in Holland fun- geerdo als zoodanig, het „geestelijk comptoir^' te Delft. Onder dat, bevel viel ook Woubrugge, doch daar do kerk hier vele „pastory-goederen" had, maakte men bezwaar die af te staan. Dank zij de aantekeningen van den in 1572 hier fungeerenden Kerkmceslc/i Anthouius Joos- tenz, kunnen wij nog vaststellen, de na de refor matie hier bestaande kerkelijke inkomsten, pach ten eii eigendommen. Twee jaren te voren, 1570, voerde do biïseliop van Haarlem, Jcronimus Bertrams, hier .nog de macht, dezo gaf „den twintichsten Deccmhre" van dat jaar, volgens een aanwezigen brief van zijne hand, verlof om C morgen land aan de kerk tc verkoopen. Vele „rechten en provenuen" zoo klaagde men in 1572 hier, konden niet opgespaard worden en bleven in handen van onrechtmatige bezitters, omdat er geen aanteekeningen van waren gohou. den. Zoo gezegd, men kon hior noode de kerke lijke goederen afslaan. Ia 1580 klaagde do ont vanger van het geestelijk kantoor, Cornelis Cool- wijk. daarover. Hij schroef: Jacobswoude. Nopen de den incommen binnen desen dorpe, en heelt desen rendant mede pcyt ontfangen, nochte daar van staet, nochte qouyro conncn recouvreren, overmits de heero sulex expresselijckcn gcrefu- sccrt heeft, 6eggende niemandt daorinne te wil len kennen ende dat hij zelfs daermede een pre dicant onderhoudc soude alst hem beliefde, gc- lyck hij begonnen heeft te doen". In 1598 liet deze Coolwijlc hier een onderzoek doen naar den huurprijs der verhuurde landerijen of pastoriegoederen, die bleken veel le laag te zijn verpacht. Een afschrift van een hein door -kerkmeesleren opgegeven staatjo was nog aanwozig in het ar chief en daaraan danken wij do wetenschap van de toen aanwezigo eigendommen der Kerk. Dat staatje luidt: „Landthuyzen. Baen Cornelisz. van Zijl (de schout) 2 mergen 19 gl. Cornelis Chvis- toffelz., etuk landt genaamd „de ne6" 25 gl. Cor nelis Heyrichz. „Paponoort 13 gl. IJsbrand Wil- lemz. 5 mergen, aen do hontseeluys, 36 gl. Wjllem Cornelisz. „den Papenhoeft" 18 gl. Cornelis Dirckz. „den Coetershoeft 12 gl. Pieter Dirkz. van MaesTandt, 2 mergen 20 gl. Pieter Claesz. 3 mergen 18 gl. Jan Jacobsz. van Maeslandt 2 mer gen 15 gl. (De erfpacht van negen huizen te Ja cobswoude bedroeg 7151), alles per jaar. Drie kwart eeuw ging voorbij on nog had Ja cobswoude, gezegd Woubrugge, geen „Kerkegocd" afgedragen. De opvolger van Coolwijk, J. van Bleijswijk, klaagde in 1653 daarover, do Staten van Hol land hadden in 1643 reeds consent verleend de landerijen te verkoopen, wat na do klacht van Van Bleijswijk in 1657 eindelijk gcschieddo, doch maar gedeeltelijk, n.m. do landerijen van Cornelis Gerritz. von den Burgh en Jacob Jansz. Cop respectievelijk "door Korkmoestcren verhuurd voor f 400.— en f 227.^ pacht per jaar. (Do op brengst van die verkoop staat niet vermeld). Den 4den October 1686 werden weder „13 mor gen landts" verkocht, onder toezicht van een re- geeringscommissaris. (Terloops zij hier opgemerkt dat hot „Genorael Comptoir" te Delft, blijkbaar ook geen tractoment aan don predikant uitbctaal- do, doch na bovenstaanden verkoop ontving do wed. van Da. Hermanus Blom, 7 Mei 1687 van den ontvanger Van Bleijswijk 2237 gulden en 10 stuivers „achterstallige t-ractoment" van haar man. Den 15en November 1713 werden weder „9 mergen 1 an die van do Kerk verkocht, welke to a amen opbrachten f 10080. Terwijl toen nog „4 mergen 575 roeden" land „in de GriepïïoeK" vers pacht was aan Simon van Leeuwen. Uit dit overzicht blijkt duidelijk, I. dat greote bedragen aan het geestelijk kantoor zijn gestort; II. dat het Kerkbestuur van .Woubrugge het eigendomsrecht van zijn kerkelijke goederen nood gedwongen heeft afgestaan on IH. thans nog op die historische rochten moet blijven preteodeeren. v. H. VOORSCHOTEN. De Ant-irev. Kiesvereeniging Ned. en Oranje hield Woensdagavond in de Ger. Kerk alhier een openbare vergadering, als spre ker trad op den heer K. Vink, gemeenteraadslid te '6-Gravenhage. De voorzitter de heer J. D. vanvan Cuilcnborg verzocht te zingen Pe. 89 8 waarna hij de vergadering met gebod opende. In zijn inleidend woord vertelde de voorzitter dat de kiesvereon. behoefte had met ons Antircv. volk een avond saam te komen om het leven en arbeid van onzen ontslapen leider, Dr. A. Kuyper, to gedenken, en tevens oen blik te werpen in do toe komst, die ons ook de taak oplegd één millioen bijeen te brongen voor de organisatie onzer zar- tij en de stichting eenor Dr. Kuypor-katheter aan do Vrijo Universiteit. Het bestuur vond den heer K. Vink bereid hierover voor ons op le treden. De heer Vink het woord verkrijgende, voordo ons eerst een oogenblik terug in den gee6t naar het kerkhof van Oud Eik en Duinen, op den dag waarop het A.-R. volk Dr. Kuyper de laatste eer bewees en wij ons onzo tranen niet schaam-' den. 't Was niet zoozeer, zegt spr., de persoonlij ke vriendschap, maar het meest de mystieke unie, de eenheid in het allerdierbaarst geloof, wat op dezen dag tot uiting kwam. Hoewel spr. geen kans ziet om de figuur van Dr. Kuyper te toeke- nen, wil hij enkele bladzijden besproken uit het, geestelijk testament van Dr. Kuyper, 't welk hij ons naliet. Na gewezen to hebben op Dr. Kuyper als predikant en kerkhervormer, hoe hij velen heeft gesticht en getroost met zijn woord en ge schrift, handelt 6pr. over de propagandist en journalist in Dr. Kuyper. Zoo machtig was de invloed van zijn woord, dat" het een middel was om een liberaal met wie Dr. Kuvper eens debat teerde over de doodstijf, tot bekeering te bren gen; zes maanden later kreeg Dr. K. een brief, van de familie, waar in stond, dat deze debater in Jezus was ontslapen. Als journalist, is Dr. Kuyper duizenden tot ze gen geweest. Als staatsman en organisator heeft Dr. Kuyper een machiigen invloed uitgeoefend, omdat hij liefde uit do diepe beginselen haalde. Al6 hij in do Kamer een rede hield, dan werd een idee, oen beginsel in gestooten, waardoor alles in beroering kwam. Op -dat. gebied van de sociale wetgeving, zegt, -spr., heeft Dr. Kuyper roede 50 jaar geleden in „Ons program" de wogen aangewezen, toen er nog van geen socialist of communist 6prako was. 20 jaar geleden trachtte hij uit to voeren en over 50 jaar zal dit pro gram nog zijn heteekenis hebben. Als organisator wist hij van de voraekte lie den van de „nachtsehool" te maken een machtige organisatie. Groen van Prinstorer zei eens: .Staatsman niet, wel cvangoliebelijdor", van Dr. K. zou 6pr. willen zoggen: „Evangèliebelijder en daarom Staatsman". Spr. toont nader aan dat Dr. Kuyper deze nn- 1ithc60 niet gemaakt beeft, zooals onze tegenstan ders zeggen, maar hij heeft ons volk geleerd dat Gods Woord- niet alleen geldt voor ons persoonlijk leven, maar ook richtsnoer moet zijn voor het politiek en sociale leven. Keer, zoo sprak hij, met uw politiek belijden, tot God terug. Naar aan leiding hiervan stond spr. uitvoerig stil bij deze drie punten: 1. souvereiniteit in eigen kring; 2. organisch leven; 3. geo6telijke vrijheid. Onzo tegenstanders zeggen dat do souvereini teit bij God is en dat lïii zo laat afdalen tot den men sell. Spr. toont daarbij uitvoerig aan dat er in do diepste grond geen verschil is tusschen den liberaal en den -communist. Daarom kunnen wij niet meegaan mof, do so cialisatie van de S.D.A.P.. no<h niet do raden republiek van den communist. De maatschappij is oen schepping Gods, geen machine waarvan de raderen af- en aangezet kun nen worden, maar wij moeten beziold met Chr. solidariteitsgedachten, trachten tc verbeteren waar 't staat, en wondeplekken to boelen; maar bovenal moet het zedelijk peil der massa worden veranderd, omdat wij rekening houden met, het foit dor zonde. Verder toont spr. aan hoe de liberalen vroeger do geestelijke vrijheid miskend hebben, evenals' nu Soc.-Dom. en Communisten dit willen. Alleen zegt men het nu wat ruwer en trekt men een rood overhemd aan. Als men do souvéreinitoit Gods niet erkend, dan gaan we, zegt spr., van liberaal, zonder tusschcn-staten aan te doen, regelrecht naar de communistischo heilstaat cn vandaar raar de anarchio tot do tyrannie. Dien lijd gaan wo tegemoet zegt spr., maar onzo plicht is het te bouwen do muren van Jeruzalem, het onrecht weg te nomen en de maatschappij, want anders staan wij schuldig, zoo moeten wij arbeiden aan do toekomst van onzen Heero Jezus Christus. Dat hoeft on6 Dr. Kuyper geleerd. En hoewel wij Dr. Kuyper liefhadden, zegt spr., vergeten wij ook niet dat hij was een zondig menech, die wel eens, evenals Mozes, op de rots geslagen heeft waar Lij ..spreken moest, maar waar toch het levende water uitkwam, 't wolk on6 verkwikte In het testament van Dr. Kuyper is ook een ac tiva en een passiva (het passiva i6 door Gods gonado bij zijn dood weggenomen, en het activa moeten wij djstribueeren onder ons volk, maar dat kost voel gold; één millioen gulden moet ons A.-R. volk in twee jaren bijoen brengen om nit de rente daarvan to 6tichten pen Dr. Kuyper-katheior ,jil do A.-R. staatkunde. Voorschoten moet als haar anadcel in dit bedrag f 3Ö00 bijeen brenger. Spr. wekt de aanwezigen op met vreugde te govci» ioder zijn dool al6 een dankoffer aan God, voor wat Hij ons geschonken heeft in Dr. Kuyper. De voorzitter dankt© den beer Vink voor zijn aangenaam betoog, waarna nog gozongen werd Ps. 68:2 en do 6g£. dit samenzijn eindigde met dank cn^bcdc. Hoowol de opkomst grootcr had kunnen zijn, verblijde het ojib dat er zoovoel vrouwelijk publiek aanwezig was. —i Gisteravond hield .Denvenu- to", het Harmoniegezclschap der Edelmetaal-be drijven, alhier, haar jaarvergadering otdor lei ding van don heer R. v. Kooy. In de vacatur-3 van Commissaris werd gokozen de heer J. Waas dorp. Besloten werd dezen .wiutcr weder een concert to geven met medewerking. HA Z ER &W OUDE. '—De vergadering van de A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", gehoudon in het lokaal achter de Gerof. Kerk, was goed bezocht. De voorzitter, de heer D. do .Bruijn, ppende op gewone wijzo de vergadering en sprak een openingswoord, waarbij in 't bijzonder werd herdacht de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den grooten ontslapen Partijleider, Dr. A. Kuyper, en de woorden, aan de geopende groove daar gesproken door onze voormannen Co- lijn en Idenburg. 1 Door den 2en secretaris, de heer Jac. Bol, werden de notulen gelezen, die onveranderd wer den goedgekeurd. De penningmeester, de heer C. W. Oppelaar deed rekening en verantwoor ding van gehouden beheer. Bij monde van den G. Sepors werd door de afgevaardigden naar de De- pvtatenvergadering, gehouden te Utrecht, verslag hiervan uitgebracht. Tot leden van het bestuur werden herkozen de hecren D. de Bruijn en L. Noordam. Door den heer Jac. Bol werd een in leiding gegeven op het onderwerp: „De vrouw in het maatschappelijk en politiek leven", waar op een levendige gedachten-wisseling volgde. Dc voorzitter sprak aan het eindo een woord van dank tot den inleider, tot dp velo aanwezigen vcor hun betoonde belangstelling, waarop de heer G. Maaskant voorging in dank aan den Heere. Woensdagavond werd in het lokaal achter de Geref. Kerk een vergadering gehouden onder leiding van ds. van der Vliet. Door den hoer IJ. de Bruijn werd het onderworp ingeleid: ..Kerkverval in de 18e eeuw". Spreker toonde aan dat aanleiding er toe bestond in: De band van den Staat; de verkeerde opvatting van de Reformatie; de dorre rechtzinnigheid en ten slotte de valsche mystiek. Door den heer A. Maaskant werd een inleiding gegeven op het on^ derwerp: „Do prediking des Woords", waarin spreker achtereenvolgens stilstond bij: Inhoud, wezen, vorm, zegen en vrucht. Op beide onder worpen volgde een leerzame heszreking. iPredikbeurten a.s. Zondag. Ned. Herv. Kerk half tien en half zeven d6. Luuring. Geref. Kerk half tien (H. A.).; half zeven (H. A. en dankzegging) en Woensdagavond 7 uur ds. van der Vliet. De achturige Arbeidsdag. Het ..Patroomhlad", er aan herinnerend dat de bekende Conferentie van Washing ton heeft, vastgesteld, dat allo deelnemen de naties de 48-urige wex*kweek zonden in voeren. geeft een lijst van landen, gerang- sohiki naar de mate waarin zij aan de uit voering van het artikel nopens do arbeids duur (voorgeschreven is dat uiterlijk 1 Juli 1921 de achturendag moet zijn ingevoerd) hebben gewerkt. Griekenland. Het Pai-lemenit heeft de wet reed's aangenomen, evenals de 5 an dere wetsontwerpen van de conferentie. België. Een wet, bepalende den ar beidsduur op 48 uren per week, den leef tijd beneden welken de jeugd niet, arbei den mag, alsmede verbiedend nachtarbeid voor vrouwen en, kipderc-u, werd door de Kamer 'aangenomen met 142 tegen 13 stem men. Zuid-Afrika. Ingediend bij het Parle* ment. Frankrijk. Een wetsontwerp, strekkend tot ratificatie van de conventie van Was hington, is in April ingediend bij de Ka mer. Groot-Brittannië. Er bestond een ont werp van wet, gedateerd van Augustus 1919,- hetwelk thans wordt herzien, ten ein de het in overeenstemming te brengen met de conventie van Washington. Italië'. Eeen wetsontwerp, bestaande uit één artikel, behelzende retificatie der con ventie, is door de regeering ingediend op 24 Juli 1920. Venuzueia. De in Washington ontwor pen wetten zijn aan liet oordeel van het Congres der Ver. .Staten van Venuzueia onderworpen. Uitslag nog onbekend. Duitschland. Een wetsontwerp regelend den arbeidsduur is sedert vorig jaar in stucHe. Het komt in hoofdzaak overeen met de besluiten van Washington. Echter behelst het cene bepaling zooals ook bij ons ter elfder ure, door het Kamerlij Dres- selliuys werd voorgesteld dat de<_werkge vers en werknemers bij onderlinge, over eenkomst een langerc<n arbeidsduur kun nen vaststellen. Zoo spoedig mogelijk zal het wetsontwerp aan het oordeel van den Rijksdag onderworpen worden. De regec- riog ziet geen kans, af te wijken van do gunstige beschikking, aan de patroons en werklieden gezamenlijk eenige afwijking toe to staan. Argentinië. Het ministerie van Ar beid heeft een wetsontwerp in behandeling Overigens is do arbeidsduur daar reeds vol- doendo geregeld. Oostenrijk. Is met zijn arbeidswetgeving do conventie reeds vooruit en zal slechts eenige formeel wijzigingen van minder be lang hebben aan te brengen. Chili dimde een, vrij sterk afwijkend, ontwerp van wet in bij het Congres. Ind-ië. Het centraal Gouvernement, onder zocht de teksten van Washington en raad pleegt de gewestelijke besturen en belang hebbende organisaties. Nog niets besloten. Misschien kan in den komenden winter het wetsontwerp gereed komen. Luxemburg. Is reeds min of meer -ge regeld. Maar de regeering heeft het vaste voornemen alles ook formeel in overeen stemming te brengen met de beeluiten van Washington. Nicaragua. Ter fijne yan onderzoek door gezonden aan het ministerie van Publieke Werken. Noorwegen. Is in studie bij een tweetal commissies, om, zoo noodig, de bes-taande wetgeving in overeenstemming te brengen met de conventie. Panama. Onderzoekt, de zaak. Polen. De regeering bestudeert de wets ontwerpen, door de conventie uitgewerkt; Zweden. Er bestaat een bijna geheel overeenstemmende wet van 19 Oot. 1919. Zij heeft een voorloopig karakter en geldt slechte tot. 1923. Vóór dien tijd zal verande ring bezwaarlijk zijn. Zwitserland. De regecring heeft de zaak grondig bestudeerd. Ecnc conferentie van werkgevers- en arbeidersorganisaties zal de regeling van den arbeidsduur, zooals door de conventie vastgesteld, nader onderzoe ken. Tsjecho-Slowakije. Is door zijn 19 December 1918, de conventie rkl geweest.. De achit-urendag geldt erf0] arbeiders zonder uitzondering. Aj aan den tekst der wetsontwerpen] hingiton zal geene moe ilijkh eden* iken. Zoover bekend is er nog nietsL -om de conventie uit te voeren in d do landenBolivia, C Denemarken, Honduras, Liberia,! Zeeland, Salvador, Siam, Uruguay. Portugal, Australië, Brazilië, ChiT Ecuador, Finland, Guatemala, Hai jas, Holland, Japan, Paraguay, Pf" zië, Roemenië, Joego-Slavië. Men bedenke echter, Holland® voorbeeld van dat dit niet zes dat in genoemde landen de arA niet wettelijk geregeld is. Alleen I het, dat die landen nog niets deden voering der Washingtonscho bi Misschien omdat zij 't niet gewend den, den arbeidsduur te beperké schien, bij andere naties, wijl zij del" reeds regelden. Landarbeiders. i De coöperatieve zuivelfabrieken to 1 Langezwaag en Stcenwijkerwold hebben F werklieden duurtetoeslagon verleend, rieoren van f 25.— tot 1100.—. To Jelsum-Coinjum bij Leeuwarden k landarbeiders do volgende loon regel ingP' landbouwers afgesloten: vaste landarbeid per week met behoud der gebruikelijke er01 ten. In deuhooitijd f 40 per week. Verdel 1 os-vaste arbeiders 40, voor do lossen 45P° uur. Over liet afgeloopen jaar ontvingen arbeiders nog een toeslag van f 40. Slapte. hl. Bij do katoenmaalechappij voorheen gJrl1 ten, te Almelo hebben ülle gehuwde vré daan gekregen w egens slapte. j|' - Te Kaatsheuvel ziin deze week nege fabrieken stopgezet, waardoor 900 persoor^ loos worden. Alle Gereformeerden één. De. C. B. Bavinck. Geref. pred. te R« °P hield dit. najaar een referaat over de I van het kerkelijk gescheiden leven dot| meerden in Nederland. Aan het einde j inleiding kwam hij o.m. tot do belijde( wij, Gereformeerden, hebben schuld aal scheiden kerkelijke leven. Ale doelstelliii re aanDat wij over do oorzaken handelen} aI dat wij toch wel het goede willen zoolt va e het ideaal stellen om ons zoo te i 20 dat anderen on6 zoeken om de zuiverheid R beginsel. En eindelijk de bede: God alle Gereformeerden een 6 nlogen wonei w kerkelijk erf. In het confess, weekblad „De Ger» U chrijft De. II. Bakker, Herv. pred. te 4® P .in.: „En met <1U belijdenis én met 'j ling, én met die bede gaan wij van hai 4 coord". ,0ch, ik weet wel, dat daarmede do at a 1834 en *86 niet maar op stel en epronj daan gemaakt is, en ook dat de mooilijkh» d weer tot één kerkformatic te komen, nog o, overkomelijk schijnen, doch dan gaat mi. c epen en het gaat nit naar de brooders, i leen in mijn Kerk, maar ook daarbuiten. 1 ,Dan voel ik weer, dat zij per saldo li eindig veel nader staan dan zoovelen in nu i ne kerk, die goochelen met woorden en n. stukken en met den Bijbel zeiven en oï sclion de dierbaarste waarheden vertredai hun schennende voeten „Zoo (n.l. door to beginnen met den D. lezen, te kennen, to eeren en to gehoo» ontstaat, de kans. dat wij van weerska» goede, ook in Kerkelijk opzicht, voor gaan zoeken. Vooral waar de gemeenschap vijand in onzo dagen zoo sterk ie. Hij drai rusting nog, vol gruwel en bedrog. Dan m ijveren om een zieltje te winnen voor zijn het geroep van: des Heeren tempel, desI tempel is deze! zoo hier en daar nog na maar daar tusschen en daarboven uit joi* dan: „Ai ziet, hoo goed, hoo lieflijk is, zonen, van 't zelfde hruis als broeders 6i nen. Dan rijst in het eind de bede: Gfl dat allo Gereformeerden eens mogen wo één Kerkelijk erf. „En daarom In het eind. Ds. Bavindj voor dammen en hekken, waarvoor ik, C meerde in do Hervormde Kerk, ook 6ta. M onderscheid, dat ik vernoem uit zijn f Utrecht, met voorheen, i6 dit: Toen wo allen nadruk hot reclit van afscheiding) Nu valt de nadruk op de bede,, dat allen 0 één mochten zijn. Dat is de blijde toon, het referaat ons tcgcnklinkt". Ds. Wisse. Dr. Hepp schrijft nog in de „RcformaF De. Wisse héelt dan den band mot on^ ken verbroken. Als men het verslag van zijn afscheid! welke verhalen van eenzame worstelinl daarbij ten beste gaf, dan vraagt men i willekeurig af, of men hier niet te doen h# oen psycho-pathologisch geval. Bij een man als do hoor Wisse is men t geneigd to denken aan koele berekening. Maar waarom zöu men hier niet te doe. nen hebben met een onvermijdelijke crisis goèötelijk ziekteproces? Nemen we echter hot geval op ziel heelt het onzen Kerken veel te zeggen. Het is opmerkelijk, hoe hierbij met ak kelijkc ordo 'gespot is. Ds. Wisse heeft 6inde lang bezwaar paalde loervoor6tellihgen en ook tegen hf; telijk leven in onze Gereformeerde Kerkeni Hij sloeg echter niet den weg in, die vo» als aangewezen lag. Hij sprak er tc voren zijn Kerkoraad nif en bracht geen gravamina bij meerdere vï ringen in. Hij roept eenvoudig: vaarwel! Men speurt hier een totaal gemis vaa-wl roatorischo gedachte. Als Luther, Calvijn, De Cock, Kuypof'. gors ook eons zoo gehandeld hadden, er dan van do Roformatic zijn gcwördeu? I i Goh oei op zichzelf staat dit geval echt*

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 6