Dagblad voor Leiden en Omstreken. Brandstoffencommissie BINNENLAND. n ABONNEMENTSPRIJS fit IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN ER KWARTAAL 12.50 ER WEEK10.19 PER POST PER KWARTAAL 12.90 1ste JAARGANG. - ZATERDAG 4 DECEMBER 1920. - No. 209 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRiJS TER GEWONE REGEL 10.22 Ui DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIBB KLEINE ADVERTENTIES va. hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bij vooruitbetaling e1 fit nummer bestaat uit twee bladen amengaan niet mogelijk. Godsdienst privaatzaak, zoo betoogden ij een vorig maal, is goed beschouwd niets Iers dan een bedriegelijke leuze, in strijd het wezen van den waren godsdienst. [Voor degenen voor wie do godsdienst its anders is dan een gevoel, een zekere naming des gemoeds, moge deze uit- fraak eenige beteekenis hebben, voor de ijdere van den. Christus 6taat de zaak heel anders. De Christelijke godsdienst eischt heel et leven voor zich op. Zij draagt een uni- Jbrseel karakter. God ei6cht in zijn Woord ..at in alles zijn Naam Zal worden ver heerlijkt, dat overal en op elk terrein met flijne ordinantiën zal worden gerekend. 'Het „godsdienst privaatzaak" moge be- zijn als een brug voor de geloovige frbeiders om daarmee de S. D. A. F. binnen 9 treden, in werkelijkheid maakt het de 'jlove zoo diep dat overbruggen onmoge- ijk is. 5 De godsdienst tot privaatzaak verklaren «teekent niets minder dan God in hot aan gezicht te slaan en zijne goddelijke eere te po ven. Wij staan hier voor hetzelfde probleem at zich in de geschiedenis telkens weer in nderen vorm heeft voorgedaan. I Wij denken aan een Mozes, die eer en grootheid kon verkrijgen in Egypte en oen chitterende maatschappelijke positie, wan- leer hij maar niet zijn God in het open- jaar had willen dienen, maar die liever mot iet volk van God kwalijk behandeld be geerde te worden, dan voor een tijd de ge: lietingen der zonde te hebben. Wij denken aan Daniël en zijn drie vrien- Iden, die eer en glorie met vreugde prijs ga ven, toen zij gedwongen werden hun God de tweede plaats te doen innemon. Onze gedachten gaan terug naar Petrus én Johannes, die ongemoeid werden gelaten fels zij hun godsdienst slechts als privaat- laak wilden beschouwen en hun Gocl alleen n de binnenkamer dienen, maar die het tere woord spraken: w ij kunnen niet blaten van deze dingen te spreken. Wij denken aan de eerste Christenen en le lange reeks van martelaren, die zoo zij Rechts gewild hadden, rustig en ongemoeid {hadden kunnen voortleven. T Want niet d i t was het bezwaar, dat zij een zeker religieus gevoel hadden en- dat zij in stilte hunne knieën bogen voor het kruis, ineen, zij werden vervolgd en gemarteld ora- ndat zij de geheele wereld, het geheele leven fepeischten voor hunnen Heere en Koning, j Dat stempelde hen tot onverdraagzamer II Dat maakte hen staatsgevaarlijk. Hadden zij de materialistische leer van ^ide S. D. A. P. aangehangen en het „gods dienst is privaatzaak" in toepassing ge bracht, niemand zou hen in iets hebben ge hinderd. Er was bij de heidenscbe volken plaats fcolfs voor den onbekenden God. ij Maar dat konden ze niet. Zij beleden dat God heorscht als Opper- "beer en dat alles naar zijn wetten heeft to luisteren. Uit alles blijkt dus, dat wij, gesteld voor Öe vraag: kunnen Godsdienst en Soc. De mocratie samengaan, een beslist ontken nend antwoord moeten geven. Hier'moet een keuze gedaan worden. Een hinken op {wee gedachten is hier niet Willen wij Christenen zijn en God dienen t'ïiaar zijn Woord, dan moeten wij ons af- vafi de S. D. A. P., dan mogen we niet meedoen met een beweging die de materie vooropstelt en die het geestelijke, die God zelf miskent en op zij schuift. En willen wij de Soc. Democratie aan hangen, dan moeten wij afstand doen van onze Christelijke beginselen, dan moe- ten'we br.eken met Gods Woord. Dan moeten wij er in berusten dat men ons, nu ja, gelegenheid geeft om in 't v e r- borgen God te dienen, maar dat te gelijkertijd in het openbaar Gods inzettingen worden miskend, zijn Naam gehoond en onteerd en zijne wetten als niet passend bij de maatschappelijke ontwikkeling terzijde gesteld. Dan moeten wij in 't openbare loven van onzen gezalfden Koning zwijgen en zijne banier niet ontplooien. Hier moet gekozen worden. Mot beslistheid. Aan de eene zijde staat het Socialisme met zijne vaak schitterende beloften en zijn propaganda voor de rechton van den mensch. Met zijn schijnbare nederigheid om dat het zich in de eerste plaats wondt tot wat laag is en verdrukt, terwijl het in wer kelijkheid streeft, naar méér dan Koninklij ke macht, en zich niet ontziet den Koning der koningen naar de kroon te steken. En daarnaast staat de Christus, die 6t,ierf aan het kruis, Wien tc volgen menigmaal oneere brengt en smaad van menschen, en die een Evangelie brengt, niet naar den mensch. Die eenmaal het hoog ernstige woord sprak: wat baat het den mensch zoo hij de geheele wereld gewint en- lijdt de 6chade zijner ziel? Wien zullen wij kiezen! Immers de keuze kan niet. moeilijk zijn. De S. D. A. P. moge dan lokken en noo- den en met schitterende beloften trachten onze mannen en vrouwen, onze jongelingen en jongedochters tot. zich te trekken, er is nu eenmaal in hare reien geen plaats voor hen die God naar Zijn Woord wenschen te dienen. STADSNIEUWS. De Commissaris dar Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft aan den heer M. D. Horst alhier op diens verzoek met ingang van 1 Januari 1921 eervol ontslag verleend als secretaris der Gezondheidscom missie te Leiden en benoemd als zoodanig dr. J. R. F. Rassers, arts, geneesheer, alhier. De Studenten-Indologenverceniging heeft Donderdagavond na een uitvoerige gedachtenwisseling, waarin 6cherpe kritiek werd uitgeoefend, nopens de toelage-ver- hooging, welke in den zomer bij 6uppletoi- -re begrooting van koloniën door de Staten- Genoraal is goedgekeurd, doch waarvan de uitbetaling, ofschoon deze herhaaldelijk is toegezegd, nog niet heeft plaats gehad, bij acclamatie de volgende notie aangenomen: De algemeene vergadering der Indologen- vereeniging, gezien de schromelijke laksheid der regeering inzake de uitbetaling van de toelage-verhooging, spreekt hierover haar afkeuring uit en dringt aan op onmiddellij ke uitbetaling. Tevens word besloten bij den minister van onderwijs te protesteeren tegen het feit dat een aantal Indonesiërs, gediplomeerden van de opleidingsschool voor inlandsche juris ten te Batavia die onlangs te Leidon zijn aangekomen en voor een deel niet in het bezit zijn van een einddiploma H. B. S. of Gymnasium vrijgesteld zijn van het Candi da ats-rechten, terwijl de afgestudeerde cand.-Indische ambtenaren, die allen in het bezit moeten zijn van zulk een diploma, van het candidaatsexamen niet zijn vrijge- Aan het Zoeklicht. Leiden, 4 December 1920. In hooge mate onbeduidend. Dat is zoo ongeveer de eenige indruk die men krijgt bij het bestudeeren van het „Al gemeen verslag van het verhandelde in de secties van den Gemeenteraad bij het on derzoek van de ontwerp-begrooting der Ge meente Leiden voor het jaar 1921." De z. g. politieke beschouwingen die waarschijnlijk fatsoenshalve gehouden zijn hadden zonder eenig bezwaar achterwege kunnen blijven. Ze zijn van zoo weinig beteekenis dat de eind-rapporteur blijkbaar geen kans heeft gezien er een leesbaar gehoel van te ma ken. Ook de opmerkingen bij de artikelen ge ven meermalen blijk gemaakt te zijn om toch iets te zeggen. Wil men een staaltje? Enkele leden zouden de banden van som mige drukwerken eenvoudiger wenschen. Een ander lid wenscht een nieuwe klapper op de verordeningen. Een lid bepleit de wenschelijkheid van gratis telefoon enz. Maar de bezuiniging zal men vragen, hoe staat het. daarmee? „Een lid zou de jaarwedden van de wet houders met f 1000 willen vorminderen, om op deze wijze blijk te geven, dat het hem met... bezuiniging ernst is". Wie lacht daar! Mijn eindindruk is deze dat de Raad oen kostelijke gelegenheid om te bezuinigen heeft voorbij laten gaan. De kosten van dit „Algemeen Verslag" hadden vermeden kunnen worden. OBSERVATOR. steld, indien zij hun rechtstudie willen vol tooien. Tevens werd besloten bij den Minister van koloniën er togen te protestceren, dat het wachtgeld voor afgestudeerde candi- daat-Indische ambtenaren nog steeds slechts f 83.33 per maand bedraagt, terwijl andere groepen van Indische gouverne- ments-ambtenzren, zooels surnumerairs bij de post en artsen, in het genot zijn van een veel grooter wachtgeld. De gisterenavond gehouden huishou delijke vergadering van do A. R. Kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" was door een 30-tal leden bezocht. In behandeling werd genomen het voorstel van eenige leden der Kiesvereniging om do bestaande Stu diecommissie, om te zetten in een Propa- ganda-Club. De zaak werd uitvoerig besproken en van verschillende zijden belicht. 1 Ten slotte werd aan het bestuur opge dragen om nader in overleg te treden met de Studie-Commissie om de omzetting te bespreken, en die dan zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben opdat nog dezen win ter met de werkzaamheden een aanvang kan gemaakt worden. In de volgende vergadering zal in de be- stuursvacature Bijkerk worden voorzien. Mededeeling werd gedaan, dat het be stuur in overweging genomen heeft om het in uitzicht gestelde debat tusschen de hee- ren J. Schouten en Knuttel, door zijn be middeling nog dit winterseizoen te laten plaats hebban. Ook zal getracht worden op een open bare samenkomst Mr. Bijleveld te laten op treden. Een langdurige discussie ontspon zich over de kwestie betreffende liet plaatsen in rangorde op de candidatenlijst, bijzonder lijk het voorkomen van afwijkingen in de vastgestelde volgorde van de candidaten, door voorkeurstemmen. Eenerzijds gingen er stemmen op, om dit in 't vervolg geheel onmogelijk te maken, District LEIDEN, De Brandstoffen-Commissie maakt bekend, dat met ingang van 6 December de prijzen als volgt zijn vastgesteld: Te betalen aan den handel bij afname van direct uit wagon of schip. J Per Eenheid van 100 K.G. Benaming der soorten minder dan 1 tot bej 1000 K.G. nedenlO ton Stukken en Nootjes Steenkoolbriketten Zuiggasanthracfet Emma en Duiteehe Gietc. Gebroken Emma-Gietc. Gascokes ƒ6.15 G.80 6.25 8.30 7.25 ƒ6.05 6.70 7.65 10 tot bene- i den 20 ton. ƒ5.85 7.45 i tot en meer Bijbetaling aan de Brandstoffen- Commissie. 5.75 6.40 5.85 ƒ1— 1— L— Zal nader worden gepubliceerd. Geen afleveringen mogen geschieden, tenzij uit het toewijzingsbiljet blijkt, dat do bijbetaling, bedoeld in kolom 6, heeft plaats gehad. Allo nog loopende toewijzingen voor kleiu-industrie worden in verband met de prijsverlaging, per heden 4 December geannuleerd. Voor toewijzingen, waarop reeds gedeeltelijk is afgeleverd, zullen na 7 December zonder verdere bijbetaling nieuwe toewijzingen voor het niet afgenomen kwamtum .worden toegezonden. Toewijzingen, waarop de bijbetaling is geschied, terwijl er nog niets op is afgele verd, kunnen vanaf 6 December aan het Bureau tegen nieuwe worden ingewisseld. TEVENS WORDT BEKEND GEMAAKT DAT MET INGANG VAN 6 DECEM BER DE BIJBETALING AAN HET BUREAU VOOR HUISBRAND GROEP B. (ROODE TOEWIJZINGEN) VAN f 2.- PER EENHEID IS TERUGGEBRACHT OP ƒ1.25. Namens de Brandstoffencommissie Leiden, 4 December 1020. P. E. BRIET, 2e Voorzitter, 11G36 M. KRAMER, Secretaris. anderzijds wilde men de vrijheid die de wot hierin heeft gelaten, behouden. Op de volgende vergadering zal in deze kwestie een beslissing genomen worden. Naar wij vernemen heeft de wethou der, belast met de zaken -der volkshuisves ting, Mr. Van der Pot, op Vrijdag 10 dezer ten stadhuize een vergadering belegd van de besturen van al de hier ter 6tede be staande woningbouwvereenigingen om te overleggen, hoe voorkomen kan worden, dat de bouwkosten eener woning eon voort durend stijgende lijn blijven vertoonen. In het bijzonder zullen de verschillende syste men van bouw, in zoogenaamd eigenbeheer besproken worden. Loonregeling Spoorwegpersoneel. Door het Christelijk Nationaal Vakver bond werd het volgende schrijven gezonden aan den Minister van Waterstaat: „Het Dag. Bestuur van het Christelijk National Vakverbond in Nederland neemt de vrijheid Uwe Excellentie te verzoeken haren invloed te willen aanwenden, dat de loonregeling voor het spoorwegpersoneel, zooals deze thans door de organisaties in overleg met de directie der spoorwegen is overeengekomen, worde ingevoerd. Waar dit z. g. compromis-voorstel door de directie, als door vier van de vijf orga nisaties, die samen het grootste deel van het personeel vertegenwoordigen, is aan vaard, daar meenen wij, dat een groote on billijkheid zou worden begaan tegenover het spoorwegpersoneel, indien, tengevolge van de afwijzende houding van één dor or ganisaties, de overeengekomen loonrege ling werd ter zijde gelegd, waardoor het spoorwegpersoneel zeer ernstig zou worden gedupeerd. Wij dringen er daarom bij Uwe Excellen tie op aan de invoering der bedoelde loon regeling wel te willen bevorderen." Ecndaagscïie staking. Do afd. Amsterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft in een drukbezoch te vergadering besloten, over te gaan tot het houden van een referendum over dezo vraag Zullen wij overgaan tot ecu ééndaagsche proteststaking, Kosteloozc Ouderdomsrente. Het bestuur van de Rijksverzekerings bank deelt mede- dat met ingang van 3 De cember 1920 het instituut „lusschenpcrso- ucn voor de Ouderdomswet 1919" i6 opge heven. Belanghebbenden, die meenen, aanspraak te hebben op kostelooze ouderdomsrente, kunnen daartoe voortaan eene aanvrage in dienen bij den Raad van Arbeid, binnen wiens ressort zij woonachtig zijn. Aanvraagformulieren zijn kosteloos ver krijgbaar ten postkantore en ten kantore van den Raad van Arbeid. Onderwijzers-actie. In een Vrijdag in hotel „American" ge houden drukbezochte huishoudelijke verga.- dering van de afdeeling Amsterdam van het Ned. Onderwijzersgenootschap ziju langdurige discussies gevoerd over de mid delen, welko thans aangegrepen moeten worden om te komen tot een betere salaris regeling. Het idee om tot een sta king over te gaan werd met groote meerderheid verwor pen. Een advies om collectief ontslag in te dienen, werd met een kleine meerder heid verworpen. Tenslotte werd besloten namens de afdee ling Amsterdam aan het hoofdbestuur te adviseeren tot drooglegging van do groote steden, d. w. z. bij vacatures niet meer te solliciteeren en voorts tot s t o p- zetting der opleiding, d. i. den ouders te raden hun kinderen niet voor on derwijzer op te leiden. De heeren willen dus zelf geen risico loo- peu, maar hebben geen bezwaar het onder wijs te vermoorden. FEUILLETON. f De gemeente onder het kruis (Onder de Pelgriiu-vadcrs.) 17) „De matrozen zijn bezig den mast te her- étellen," zeide de heer Bradford; „en mor gen is het sabbathdag." „Wij zullen dien houden", zeide de heer JAllerton, „en Maandag zullen wij de haven peilen; dan zullen wij ook het land kun nen onderzoeken!" De sneeuw viel bij groote vlokken neer; een scherp koude wind drong den pelgrims jtot op het merg van het gebeente door. Het eiland was klein, onbewoond. Het Werd hoog tijd om te onderzoeken en terug te keeren, maar 's Heeren wet gold bij de (Puriteinen boven alle bedenking. De mast was hersteld, en de matrozen murmureer den zachtkens en spraken onder elkander jover het onvoorzichtige om op dit kleine jeiland te vertoeven, juist goed om oen aan- jval van de Indianen af te wachten; doch ide pelgrims stoorden zich aan dit gemor (jaiiet. Zoodra de zon des Zaterdagsavonds was ondergegaan, werden al de wapens bijeen gelegd; ieder behield slechts zijn korten -fa-eèden sabel; de schrale voorraad werd ge reed gemaakt, en de sabbathsviering ving .aan. Het was in hare strenge eenvoudigheid een zoo plechtige viering als ooit kon g houden worden; want de zielen dio op dit kleine eiland' God zochten en aanbaden, droegen allen het juk zijner liefde, en hiel den Gods wil voor de opperste wet, staan de boven alle noodwendigheden van den tijd of van het tegenwoordige leven. Kapitein Standish zou, als hij alleen ge weest was, niet geaarzeld hebben, het vaartuig te verlaten; maar hij bewonderde de vrome onderworpenheid van zijne reis* makkers. „Dat heet ik tucht!" sprak hij bij zich zeiven; en viel hem de dag wel wat lang, onder de godsdienstoefeningen, die van uur tot uur gehouden werden, toch zeide hij daar tot niemand iets van; en men maaktg er ook geen opmerking over, toen hij reeds bij dag zich te bed begaf. De matrozen 6liepen reeds. De Zondag was somber geweest; Zater dagavond had het sneeuwen opgehouden, maar de hemel zag er donker en dreigend uit. Des Maandagsochtends was de lucht helder; bet firmament was bezaaid met 6terren, toen de pelgrims hun harde leger stede verlieten om tot het voorbereiden van de ontscheping over te gaan. „De Heer geeft ons een blijden dag", zei- de de heer Carver; „Hij heeft onze gehoor zaamheid aangenomen." „Ik geloof waarlijk, dat Hij ons eindelijk oen plaats der ruste heeft gegeven," zeide de heer Bradford, die naast zijn vriend 6tond, zijn metgezel in de ballingschap, als om hem in zijne droefenis te helpen dragen. Beiden brachten in de sloep de wapens en de provisie, die nog op het eiland waren. Hunne metgezellen waren reeds ingescheept. Menigmaal had men het dieplood uitge worpen. Overal had men een groote diepte gepeild. De haven was lieflijk en veilig; de kust scheen vruchtbaar. De pelgrims stap ten aan land; Carver eerst; Bradford, Hop kins, Winslow, Allerton, White zetten daarna hun voet op den grond, die geheel hun geslacht moest toebchooren. Zij vestig de» dijp gedenksteen, die het voorwerp van den eerbied hunner nakomelingen is geble ven, ten gedachtenis van Maandag 12 De cember 1620, de gedenkwaardige dag van de eerste ontscheping der vaderen Ier plaat se hunner pelgrimschap. „Dat zal onze woonplaats zijn," sprak de heer Carver; en hij stond een oogenblik stil, om God te danken. Dezelfde overtui ging had zich intusschen meester ge maakt van het hart van alle pelgrims. „Wij zullen haar Plymouth heeten, ter gedachtenis van Oud-Engeland," zei de heer Hopkins. „Dat was ook de laatste plek die wij daar betreden hebben," liet de heer Allerton er op volgen. En uit al die, in spijt van al de streng heid van het gouvernement, echt Engelsche harten, steeg een gebed op voor het moe derland, waarvan zij de namen en de liefe lijke herinnering op de onderscheiden plek ken van hun"nieuw grondgebied moesten in herinnering brengen. Het onderzoek voldeed; men had vele be ken gevonden; de laag teelaarde bleek diep te zijn; de bosschen boden voldoend hout aan, om hutten te bouwen. Dinsdag 13 De cember 6taptc men met vreugde in de sloep om naar de „May Flower" terug -te keeren. Alleen de heer Bradford scheen veel ernsti ger gestemd dan gewoonlijk. „Ik weet niet waarom," sprak hij tot den heer Carver, onderwijl hij in de sloep stap- t;e „maar ik heb een gevoel als Paulus bij hot verlaten van Milete: het is mij, alsof de Geest mij van uur tot uur betuigt, dat mij banden en verdrukkingen aanstaande zijn." „Gij zijt bereid om gebonden te worden, en ook te sterven voor den Naam van Christus," zeide Carver, „gelijk ook ik, naar ik hoop; maar moge de Heor ons spa ren voor die wij liefhebben." Bradford antwoordde niets; doch er ging een rilling over geheel zijn lichaam. Men naderde de „May Flower". Reeds van verro ontdekte men al do polgiims op het dek bijeen; maar in het oog van den heer Bradford zag iedereen er droevig uitj hun gelaat scheen niet de blijdschap ta vertoonen, die de wederkomst der onderzoe kers gewoon was te veroorzaken. Toen men werkelijk den ongewonen ernst der vrouwen en zelfs der kinderen bemerkte^ werd iedereen door angst aangegrepen. Eeq kleine boot werd afgelaten, waarin de heer Brewster met twee matrozen gezeten was. „Die is voor mij!" zeide de heer Brad ford, luide, op zulk een overtuigenden tooi^ dat zij die beangstigd waren geworden voor do hunnen, zich door zijne woorden onwil lekeurig gerustgesteld gevoeldon. Hij richtte op het oogenblik dat bet bootje de sloep naderde, zich halverwege van* zijn bank op en de banden naar Brew* 6ter uitstrekkende, vroeg hij bom: „Mijne vrouw?" j (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1