weede Blad. oensdag I December 1920 Uit de Omgeving. OP DE RAADS-TRIBUNE. e Maandag gehouden vergadering van Gemeenteraad, werd ingezet "met een e Burgemeester die Donderdag j,l. nog pgewekte stemming met de wethouders aderde, weed reed6 den volgenden dag ïot ziekbed geworpen. De wensch van waarn. voorzitter, den heer Pera, dat God moge behagen spoedig herstel te inken vond bij alle leden weerklank, ij de ingekomen stukken bracht de heer Eek het denkbeeld ter sprake om de racten inzake de levoring van gas en riciteit aan de buitengemeenten in dien te wijzigen, dat de prijzen in Leiden len worden verlaagd, zonder dat de bui- emeenlon daarvan profiteeren. >k zonder wijziging van de contracten dit naar hij meende wel mogelijk zijn, r hij achtte het riddclijker eerst over te plegen. Mochten de betrokken ge ilen echter niet tot onderhandelen be- zijn, dan zou van de mazen in de con- en gebruik gemaakt kunnen worden, loiets op de manier van een gedwongen eening dus. Leiden wil ridderlijk zijn an de zwakheid der contractanten geen ruik maken, maar mochten ze op hun staan danzal men toch wel zien doel te bereiken. Voorstel ging naar B. en W. om ad- Hoe dit advies er uit zal zien staat van te voren vast. d benoemingen namen ditmaal gerui- (tijd in beslag, vooral doordat eenigq mi van de aanbevelingen werd afgewe- [at niet behoeft te verwonderen, en 6tond namelijk voor het eigenaar verschijnsel dat het rechtsche >ge van B. en W. en de rechtsche louder van onderwijs met een aanbeve- voor leden van de Commissie voor het fcselijk schooltoezicht kwamen, waar- 6 tot de rechter- en 9 tot de linkerzijde orden. ezien de verhoudingen in de Gemeente a den Raad is het te verstaan, dat het dje werd omgekeerd en dat in de plaats drie voorgedragenen behoorende tot de wzijde, drie mannen van rechts cli ge- n werden. >or B. en W. een klein echec, maar een c dat ze hadden kunnen voorzien en komen. verkiezing van leden van het Burger- Armbestuur liep meer vlot van stapel, mks het .protest van de Soc. Democra- lie van oordeel waren dat de anti-kapi- ische partijen met slechte. €en vorte- oordiger in slechte conditie waren, en alle voorgedragenen gekozen. ij een volgend punt werd door de Soc. tocratische leden weer een poging ge- i om op een goedkoope manier propa- la te drijven. Blijk men zich herinnert en zooals do louder van Financiën nog eens opnieuw ^oonde, is men bij de regeling van de [tselijke belastingen, met de progressie rer gegaan als dit volgens de wettelijke llingen kan en met den aftrek zoover de Kroon dit toelaat, len Raad geheel uit Socialisten bestaan- iad dus niet anders kunnen handelen. »it verhinderde echter, de roode hoeren i om te protesteeren tegen de zware be ing van de armoelijders in de sloppen (tegen en om te stemmen tegen de ffdening. Fanneer dit voorbeeld door alle leden J gevolgd dan zou het gevolg zijn ge it dat geen belasting geheven zou kuu rorden. Het spreekt dan ook wel van dat geen der andere leden met hen mee- L behalve de heer Eerdmans, wiens ffnen met de Socialisten als- ironie be- d was, een ironie die echter door geen leden begrepen werd, zoodat de profes- wcl genoodzaakt was dit in de avond- jadoring nog even duidelijk,te makeii. ierop was natuurlijk door de Soc. Do- raten gerekend. ras er ook maar eenige kans geweest hun voorstel een meerderheid zou krij- zij zouden 't niet hebben ingediend. Was weer eens politiek op zijn smalst, m goedkoop 6tukje propaganda, waar- men, zoo als de heer De Lange later iht -opmerkte, van de gedachte liitgaat, men de arbeiders nu letterlijk aHes kan maken. Bn reden temeer voor ons, om te zorgen de arbeiders de oogen open houden. e avondvergadering werd voor een it deel in beslag genomen door het {stel om aan de Woningbouwvereeniging bgezindheid" een verhoogd voorschot te kennen van f 215.193.75, wat tevens teld dat later een verhoogde bijdrage in losten zou volgen. ;et wekte algemeen verwondering dat taming met een zoo groot bedrag kon Üeu overschreden. 'e heeren Dubbeldeman en Sijtsma ves- len daarbij de aandacht op de „hoed" ido aannemers gewoon zijn op de aan- psom te zetten. Do eerste sprak van pdrag van f 10.000.— de tweede van een rag van f 25000.Daarmede was ech- pet groote verschil nog niet verklaard, pdere leden spraken van het tijdsver- I tusschen raming en aanbesteding. Vol de gehouden besprekingen echter, had dit tijdsverschil eerdor ra omgekeerde rich ting moeten werken. Do oonige conclusie dio tonslotte nog eenig houvast bood, is dat eeu raming is gemaakt die niet de miuste waarde heeft. De heer Dubbeldeman meende een poging te moeten doen, om werken als deze in eigen beheer, door de arbeiders, onder ge meentelijk toezicht uit te voeren. Allerlei voordooien zullen daarvan het gevolg zijn. De kosten zullen verminderen on de onlust van de arbeiders om voor an deren to werken, door spreker toegejuicht, zal verdwijnen. Een mooie theorie, maar dio zooal6 dui delijk werd aangetoond niet op de werke lijkheid steunt en die zooals de hoer Do Lange nogeens duidelijk maakte in lijn rechten strijd is met het beroomdo Sociali- satie-rapport. De heeren Socialisten zuilen werkelijk eons een paar avonden moeten nemen- ora dit rapport, dat zo zooals telkens weer blijkt nog niet kennen, terdego te be- studceren. -p De lieer Mulder kwam tenslotte met. een practisch voorstel. De prijzen van de materialen zijn sterk gedaald de laatste weken, een daling die nog 6teeds aanhoudt, welnu zoo betoogde bij, laten wij daarvan gebruik maken en een nieuwe aanbesteding trachten uit te lokken. Aldus werd besloten. Als men aan ge meentewerken nu de moeite neemt de ra ming nogeens duchtig te bestudeeren dan is er kans dat de aanneemsom belangrijk daalt of dat in elk geval do Raad later in staat zal zijn te beoordeelen of de aan nemers met de gemeenschapsbelangen een loopje trachten te nemen. Van eigen beheer verwachten wij voor bezuiniging niets. Maar het gaat ook niet aan, dat de woningen onnoodig duur wor den betaald. Tenslotte werd nog besloten een aantal boonion te vellen. Ook de oude reuzen aan de Hooigracht zuHen or aan moeten ge- looven. Wij willen gaarno aannemen dat het noodig is. Maar jammer is 't toch ook. We zullen ze missen die oude zwijgende vrien den aan wier voet zich zooveel afspeelde. Van de rondvraag vermelden we alleen, dat het „gerucht" omtrent het geldver- knoeien op groote schaal aan de lichtfa brieken, op do meest stellige wijze werd De heeren die bij een vorige gelegenheid met zooveel ophef op deze geruchten de aandacht vestigden, zwegen nu stil. 't Verstandigste wat ze doen konden. En nu de begrooting. A. s. Maandag bij wijze van St. Nicolaas- verrassing, het voorspel. Gemeenteraad Oegstgeest. Aarwozig met den Voorzitter, tovens Secretaris, weth. Gubenkamp, Spaargaren, Nijssen, Bakker, Van Delft, Zaalberg en Zandbergen. Afwezig de lieercn Boon, weth.. Van Egmond en Van der Hulst. Na opening der vergadering wordt voorlezing gedaan van do notulen dor vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd- Hierna medcdeeling van do navolgende ingekomen stuk ken: 1. Dankbetuiging van bet Secretariepersonecl voor de met ingang van 1 Jan. 1921 toegekende salarisverhooging. 2. Idem van den gemoenteopzichtor. 3. van B. en W. dat na opname de kas van den gemeenteontvanger in orde is bevonden. 4. van Ged. Staten tc.ugontvangen goedge keurd. comptabilileitsbesluit. 5. dat do Rijksbijdrage L.O. noch te Yeel noch to woinig hooft bedragen. 6. Terugzending gemeentorekening 1919 met verzook eenige wijzigingen aan to brengen. Waar hot hoofdzakelijk betreft wijzigingen van admi nistratieve aard, worden op voorstel van den voorzitter B. en W. gemachtigd deze, in den geest als door Ged. Staten aangegeven, te doen. b. dat Ged. Staten de verdooling dezer gemeen te in stemdistricten voor kennisgeving heeft aangenomen. 7. Van de Lichtfabriek te Leiden, dat de prijs van gas en eloctriciteit is verhoogd- Van mei- Th. B. van Wijk, dat zij hare be- noomipg als onderwijzeres aan do O. L. S. aan den Morsch, aanneemt. 8. Van B. en W. dat zij do gemeenteeigen- dorarnen bij de betrokken Assurantiemaatschap pijen tot een hooger bedrag hebben verzokerd. 10. Van do Keuringsdionst van Eet- on Drink waren to Loiden een uitvoerig verslag over het tijdvak 1 Oct. 1919—1 Nov. 1920 wat betreft de workzaamhoden deze gemeente. 12. Een schrijven van do Woningstichting .Oegstgeest als antwoord op hot in de voorlaat- gto vergadering met op één na olgtfmeene stem men aangenomen besluit. - Aangezien zij weige ren de statuten te wijzigen in den geest als aangegeven, 6telt- de voorzitter voor dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Zaalberg wenscht het to renvoyeeren aan B. en W. om advies en de heer Bakker wenscht ge noemde Vereeniging te berichten dat do Raad zijn ingenomen standpunt handhaaft. (De hoor Van Egmond, tijd. weth.. verschijnt tor verga- doring). Het voorstel-Bakkor in stemming ge bracht wordt aangenomen met tweo 6temmen tegen dio van de heeren Rubenkamp en Zaal borg. 13. Een adres van den Nod. Bond van Gem. Ambt., waarin wordt aangedrongen om eenige subsidie toe tc 6taan voor het te 6tiehton Rust en Vacantieoord. Wordt gerenvoyeerd om ad vies naar B. en W„ 14. Van de div. Kiesverenigingen en den Chr. Bestuurdersbond tot oprichting, van eon volks badinrichting, wordt gerenvoyeerd om advies aan B. en W. 15. Adros van den Chr. Bestuurdorsbond o.a. om de salarissen van do gemeentewerklieden te brengen op f33 nor week met kindertoeslag van f 1 per week, Wnaf het 3o kind tot 18-jarige leeftijd. Wordt voor kennisgoring aangenomen. 16. Van hot voorl. Bestuur stichting Midden- standswoningon oen schrijven wat tor afdoening aan B. en W. wordt gerenvoyeerd. Hiorna komt in behandeling: I. Adro6 Mej. van Mours—Woereoia om uit woning. Mej. Meurs, wijkvorpleogaler, vraagt uitwoning wegens vertrok naar Rijnsburg en ver zoekt tevens de functie te mogen blijven waar nemen en zioniet, haar alsdan ontslag to ver leenen. Met alg. stemmen wordt besloten haar voorloopig tot 1 Maart 1921 toestemming tot uitwoning te verleenen en wordt B. en W. op gedragen wat er in 't vervolg moet geschieden. II. Ontslag en benoeming onderwijzeres Herh. onderwijs School Morsch. Wegens de benoeming van mej. Klok als on derwijzeres te Wassenaar wordt haar eorvol ontslag verleend als onderwijzeres bij het her- halingsonderwijs en wordt met alg. stemmen als zoodanig benoemd Mej. van Wïïjk. Vorder worden herbenoemd de hoer J. y. d. Voet en J. C. Spaargaren, respectievelijk als lid van het Burgerlijk- en Heilige Geest Armboatuur. De hoer Spaargaren aanvaardt zijne benoeming. III. Advies subsidie-aanvraag Geiteofokver- eeniging. B. en W. hebben, hoewel het nut dezer Vereeniging door lien ten volle wordt onder schreven, geen vrijheid gevonden om tot subsidie- verleening te adviseeren. Op voorstel van B. en W. wordt met een stem tegen, die van den heer Nij&aen, besloten geen subsidie te verleenen. IV. Voorstel tot het ropien van boomen. B. en W. vragen machtiging tut het rooien van boomen aan don Leidschen Straatweg, vanaf den Warmonderweg tot do Pen, behoudens goedkeu ring van Ged. Staten. Deze boomen, 19 stuks, zullen van gemeentewege worden gerooid en daarna verkocht worden. Wordt toegestaan. De heer Zaalberg vraagt of het niet mogelijk 13 dat do ^vorige boomen oordeelkundig worden gesnoeid. V. Verordening op de keuring van eet- en drinkwaren. In verband "met de Warenwet moet eene verordening op de keuring van eet- en drinkwaren worden vastgesteld. Om eene zooveel mogelijke gelijkheid te hebben hoeft do minis ter eeno uniforme verordening vastgesteld, we(- ,ko B. en W. dan ook ongewijzigd dou Raad aan' bieden ter goedkeuring. Wordt goedgekeurd. VI. Voorstel heffing opcenten op de grondbo* lasting. In verband met het wetsontwerp tot verruiming van het belastinggebied der go- meenten kan o. m. wanneer het tot wet zal zijn verheven, door de gêmeente 80 opcenten voor de gebouwde en 20 voor do ongebouwde eigen dommen worden geheven. B. en W. stellen voor respectievelijk 60 en 15 opcenten te heffen, niet 'met do bedoeling hieruit meerdere inkomsten to putten, doch indien mogelijk hiermede rekening to houden bij den H. O. Met algemeene stem men conform voorstel B. en W. aangenomen. VIL Adres H. H. A. Juta om dispensatie art. 33 bouwverordening. De heer Juta wil om zijn kantoorgebouw aan don Torweoweg een hek plaatsen, ter hoogte van 1,75 M. De verorder ning laat dit toe ter hoogte van 1 M. B. en W. stellon voor dispensatie te verleenen. Conform besloten. VIII. Crodietaanvrage voor aankoop motor- brandspuit en wegvorbrecding Tcrweeweg cn de Kompenaerstraat. In verband met het dempen van sloten wegens den aanlog van parken, komt het B. en W. hoogst noodzakelijk voor tot aankoop van een motorbrandspuit over te gaan en vragen een crediet van 7000 gld. en voor verbreoding van bodoelde wegen 1100 gld. Aldus besloten en toe gestaan. IX. Hiorna goedkeuring af- cn overschrijving begrootang 1920. j X. Adres Nationaal Grondbezit tot overname van wegen. Dit zal geschieden op dezelfde wijze als dit heeft plaats gehad bij overname van de vroegere parken en wegen. Voor den aanleg van buizen o. a. zal do Maatschappij een garantie moeten geven van 10 pet., dat afloopt wanneer dit wordt gedekt door den H. O. te heffen van de aldaar komende bewoners. Conform besloten. XI. Hierna wordt met algemeene stommen be sloten eeno leoning San te gaan groot f 14000, togen hoogstens 7,5 pet. of te lossen in hoogstens 14 jaren. Na rondvraag glht men over in geheime zit ting ter bohandeling reclames primitief Kohier H. O. 1920 cn vaststelling 2o suppl. kohier H. O. 1920. HAARLEMMERMEER. Burgorl. Stand van 26—29 No vember. Geboren: Johannes z. van A. J. Korthals en W. Bredeveld Jacob z. van J. de Vos en C. Vonk Clasina Elisabeth d. van G. Reijnders en C. G. J. Holleraan. Jacoba d. van J. Glad pootjes en A. Koster. OverledenCornelia Bakker 33 j. ongeh. d. van G. Bakker en L. Metselaar Margaretha Jo hanna Annetta 5 j. d. van J. H. Sparnaaij en J. W. van der Bijl. Antjo Vorkerk 40 j. geh. mot W. Schclfer. SASSENHEIM. Maandagavond hield de A. R. Kiesvereeniging in combinatie met de Prop.Cl'ub eene openbare vergadering in do zaal „Het Bruine Paard", met als spreker mr. H. Bijleveld. De voorzitter, de heer H. v. Zonneheld, opende te kwart voor 8 deze vergadering met gebed en gaf na eene korte inleiding het woord aan den spreker tot het houden zijner aange kondigde rede: „Politieke rondblik en de roe ping der vrouw". Spr. vangt aan met in groote trekkon te wijzen op de geweldige feiten in het interna tionale leven, waarop het niet van belang ont bloot zou zijn den tyik eens te vestigen. Aller eerst bet verbazingwekkende optreden der Belgische soc.-dem. inzake het militaire vraag stuk. Hoe geheel anders wordt daar onder de roode voormannen over dit vraagstuk gedacht dan bij ons de soc.-denj. hier doen. Trots het verdrag van Versailles is er nog geen op lossing gevonden hoe uit de ontstane chaos te komen. Alleen voor het zorgen van do nako ming der vredesbepalingen is zulk een weer macht van de Entente noodig^- dat er nog geen bataljon voor den Volkerenbond overschiet. Spr. zou vervolgens kunnen verwijlen met zijne blikken bij het Bolsjewisme in Rusland, bij de veranderde houding der soc.-dem. in Duitscliland, bij den toestand in Amerika, bij het te denken gevend vef'schijnsel in Saksen, waar na 1 jaar van soc.-dem. bestuur, een meerderheid gevonden wordt, die weer denkt als voorheen en waarschijnlijk ook weer de monarchie zal terugroepen, gelijk als ook Grie kenland te zien geeft, doch prwil, den blik liever wat langer vestigen op den politieken toestand van eigen nationaal gebied. En dan ziet spr. voor zich het thans nog zittend Ka binet van reokts, in het derde rc-goeringsjaar. Het begint reeds af te treden en de nadering van bet jaar 1922 doet zich nu reeds gevoe len bij de' verschillende politieke partijen. Er komt een tasten en zoeken naar de si tuatie waarin het politieke leven zioh eigenlijk bevindt. Gepoogd wordt ook door de linksche partijen om de pijlers waarop het rechtsche bloc rust, door tc zagen, om een wig te drij ven tusechen de Chr. partijen. De liberalen willen weer wegdoezelen en verleggen de scheidingslijn van rechts en links en in het loven roepen een partij van allen die zich plaatsen tusschen de twee uiter sten, n.l. 6oc.-dem. en conservatieven. Opmerkelijk en tevens te waardeeren is echter het feit dat in het liberale program tlians is opgenomen de erkenning der waarde van het godsdienstig leven voor staat en maat schappij. De materialistische levensbeschou wing is ziendeThaod aan het tanen, doordat de oogen niet gesloten kunnen, blijven voor het feit dat hel geestelijke ten slotte alles be- lieerscht. Meer dan in het vroegere concentratie-pro gram valt er een pogen te beluisteren tot toe nadering, doch verblijdend is het op te mer ken dat er trots het lokken van den vogelaar, zooals de heer Roodhuizen deed om bij de Rooinsohen in het gevlei te komen, van alle reohtscho groepen liet eenparig antwoord komt dat de eenmaal getrokken en door rechtsch erkende scheidingslijn niet valt weg te doezelen. Is links, zooals bet in zijn heterógeene samenstelling er uit aiet, wel in 3fcaat tot re- geeren? Immers neen. Alteen de rechter par tijen, die bij alle verschillen toch weer te za- men uitloopcn in de diepte der beginselen, dio vragen naar Gods wil, zijn in slaat tot vrucht baar regeeren. Spr. toont aan wat het Kabinet, trots zijn beproevingen zooals de Novemberdagen van 1918, met als gevolg de indiening der Anti- Revolutiewet, dan de staking der postbeamb ten en nu weer het optreden der onderwij zers, gepresteerd heeft en nu reeds genoemd kan worden het meest vruchtbare minisR??ie dat wij ooit hebben gehad. De Chr. partijen verstaan hun tijd en gaan daarin mede. Ze gelooven ook dat cr veran dering aanstaande is, doch deze verandering is niet te verkrijgen roet het aanheffen der alles overheerschende leus van socialisatie, bij welk stelsel geen rekening wordt gehouden dat eerst de harten der menschea veranderen moe ten, wil men die idealen kunnen verwezen lijken. AHeen in den weg van geleidelijken voort gang,' overeenkomstig de Heilige Schrift, en met terugkeer tot wet en getuigenis, is blij vende veibeterlng te wachten. In dezen tijd, nu alle hulp van den Staat verwacht wordt, is het meer «lan ooit voor ons A. R. plicht het beginsel voorop te plaatsen. De souvereiniteit in eigeip kring moet verde digd worden tegen de aanslagen op haar ge pleegd. Men drijft in de richting van moeder- schapszorg. goen onderscheid makend tus schen gehuwde en ongehuwde moeders, om daarna de opvoeding der kinderen geheel door den Staat te doen geschieden. Spr. ver zet zich ook tegen verdere uitbreiding van den leerplicht, want waar is het einde? Doordat de Staat nu de onJderwijzerssalarie- sen regelt, openbaren zich reeds de ontbin dende factoren ten opzichte van de verhouding van schoolbesturen en onderwijzers. Nu de Slaat regelt, moet ineens alles perfect zijn, en uit men zich, behalve de hooggestemde toon te Utrecht beluisterd, in een toon die toch tegen het geweten der Chr. onderwijzers moest in gaan. Spr. wil niet eindigen voor en aleer nog op een verschilpunt in eigen kring gewezen te hebben, n.l. het vrouwenkiesrecht Een moei lijk vraagstuk, omdat velen er werkelijk in hun geweten door bezwaard worden. Voor spr. is de zaak zoo, dat hij in de vrouw ziet een ander dan de man, een sluit stuk in Gods schepping, 6ainen met den 'man vormend de voleenheid van den mensch. Reeds in het 0. T. vinden we opgeteekend hoe vaak vrouwen door God verkozen werden om te staan in de plaats van den man. Daar na kwam een periode waarin do vrduw geheel op den achtergrond kwam te staan, totdat Christus in de wereld komt en de vrouw weer geeft de plaats die haar toekomt. Het is een verblijden verschijnsel cn een eer voor onze vrouwen dat zij zich verzetten tegen het feministisch drijven onzer dagen. Doch ook lettend op hetgeen ons in de Openbaringen geschilderd wordt van het optreden van vrouwspersonen, weten wij niet waartoe on der Gods bestel de vrouwen nog -zullen worden geroepen. Onze vrouwen dienen te beseffen de verant woordelijkheid die op haar rust, en mogen nooit negatief medewerken tot versterking der beginselen van het ongeloof. Zij hebben dus straks allen medo te kiezen. Of zij zich echleT moge'ft laten verkiezen hangt volgens spr. af van den noodtoestand. Is die aanwezig en kan een vrouw afkon redding brengen, dan is er ook wel eene zoodanige vrouw te vinden. Noo dig is echter in deze tijden dat zoowel man nen als vrouwen onderlegd worden in onze beginselen, en aan onze tegenstanders moet getoond worden de realiteit van ons beginsel. Spr. wijst ten slotte op de bevoorrechte po- siüc dio onze partij in het bezit van Dr. Kui per steeds gehad heeft, doch dat het er nu op aankomt de beginselen meer te gaan be studeeren en toe te passen, en eindigt met een warme aanbeveling voor het millioen-plan, waardoor getoond kan worden dat onze begin selen -ons wat waard zijn. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werci gtou goinuuk gemaakt, waarna de voor zitter de vergadering sloot en de heer W. Warnaar met dankzegging eindigde. Na afloop bleven de 'leden der Kiesvereeni ging nog even bijeen tot vaststelling der com missie voor het millioen-plan. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Donderdagavond 7 uur: Ds. L. D. Pool, van Amsi dam. Gemengd Nieuws. De weduwe S. Dijkstra te Hall urn (Er.) herdacht Zuüü Liar lOUslen geboortedag. Groot was het aantal schen en het oudje poseerde zelfs nog fotograaf. oL- hoon ze de laatste maand, a bed legerig is. Terwijl do bewoners a f -t e- zig waren hebben die\eu zich door middel -an opensluiting toegang weten te verschaffen tot een perceel in de Ruyschstraat te Amsterdam. Ontvreemd werd een bedrag van f 173 be nevens 21 stuks tafelzilver, eenige gouden sie raden, wat linnengoed, een colbvrtcostuum en een bontstel. Dc diefstal is bij de politie aanhangig ge maakt. Een vierjarig zoontje - van S. Schot te Tholen, dat in een onbewaakt oogenblik uit een kol c-1 met heet water dronk, is na een hevig lijden aan de bekomen inwen dige brandwonden overleden. Vele Duitschera uit de grensstreken zijn '.hans werkzaam in de Ne- derlandsche mijnen. Hun domicilie is in Duitscliland gevestigd en zij1 reizen dus been en 'weer cn, gezien de lage valuta, zal dit nog wel jaren duren. De Duitsche koJenbureaux given alleen brandstoffen daar waar de hoof den van gezinnen hun werk verrichten. De Duitsche mijnwerkers op Nedorlandsch gebied arbeidende, ontvangen dus geen brandstoffen en ze mogen die ook niet over de grenzen voe ren. Omdat dit voor hen een oniioudbjren toe stand is,"^verzoekt nu het Bestuur van hei Alg Ned. Verbond den Minister van Landbouw, het daarheen te leiden, dat deze vreemdelingen, die toch hun arbeidskracht aan ons land ge ven, in de gelegenheid worden gesteld, bun ge zinnen van brandstoffen te voorzien. Te Baarlo is het huis van den kleermaker Jansen geheel afgebrand. Gisteravond ontstond brand in het modellenmagazijn van de Apeldoornscho Machinefabriek der firma Loog Laadaal, ver moedelijk door het overslaan van vonken uit een in brand geraakte fietsenbergplaats, die in de nabijheid stond. Het ruime gebouw, dat vol was met houten modellen, brandde geheel af. Ook het steenen gebouw ging finaal naar den gTönd. De brandweer van Apeldoorn, Eendracht, Ugchelen en Het Loa slaagde erin de aangren zende stallen en bergplaatsen te behouden. Do nabijliggende gieterij werd eveneens voor aan tasten bewaard. De 3chade ia enorm. Maar vooral de bedrijfs schade is groot, omdat door dfe vernietiging van alle modellen de voortgang van het werk ernstig belemmerd wordt. Alles was op beurspolis verzekerd. Gisteravond ontstond door onbekende oorzaak brand in de bergplaats der bloemkweekerij van de firma Schoenma kers en Zoon te Gouda. De bergplaats, waarin ook veel rietmatten waren opgeborgen, branddo geheel af. Te Soerendonk i_a de groo te boerderij Rabroek tot den grond afgebrand. Maandagavond z ij n even voorbij het 6tation Delft van trein 231, die omstreeks half elf van Delft naar Rotterdam vertrok, tengevolge van het springen van een rail dril? personenrijtuigen gederailleerd. De reizigers die allen ongedeerd bleven, konden overstappen in het voorste gedeelte van den trein en de reis naar "Rotterdam ter volgen. Het hoofdspoor '«-GravenhageRotterdam is versperd- Men is onmiddellijk begonnen dc baan weder vrij te maken. De materieelo schade is niet groot. Geluk kig had de trein nog niet veel vaart: anders ware de ramp niet te overzien geweest. De ,.m e I k s t a k i u g", die te Almelo uitgebroken waï, tengevolge van de verhooging van den prijs door de Goöp. Melk inrichting van 20 tot 23 cent. zal dezer dagen opgeheven kunnen worden. De leiders van do staking, vier bestuurdersbonden, hadden zich tot B. on W. gewend, om hun medewerking voor de 'distributie van goedkoopere melk. van elders aan te voeren. Twee agenten hebben te Amsterdam op aanwijzing een 36-jarigen werk man der Gemeentetram aangehouden, die vol gens getuigenverklaringen opzettelijk een man, die onder den invloed van sterken drank in een handkar lag, in het water had gereden. Een agent heeft den man gered, waarna doze per auto naar het Wilhelmina-Gasthuis i3 over gebracht. D o r nog onbekende oor zaak ontstond Maandagavond brand in eén blok van twee aaneengebouwde landbouwwo- ningon, staande aan de Fabrieksstraat te- Al melo. De huizen, waarvan het eene bewoond werd door den eigenaar G. J. Bakhove, en bet andere eigendom der firma H. Hcdeman Jr., bewoond door J. H. Hannink, werden een prooi der vlammen, evenals con gedeelte der inboedels en eenig hooi, 6troo en landbouw producten. Alles wat verzekerd. Zondagmiddag omstreeks 3 uur ontstond er brand in de villa „Heerlijk heid" van Movr. den Ter te Valkoveen. Door vonken uit een schoorsteen had het rieten dak vlam gevat cn een oogenblik liet de brand zich ernstig aanzien Do motorspuit van de chemi sche fabriek „Nanrden" was echter onmiddel lijk ter plaatse, zoodat het vuur in enkele mi nuten was gedoofd. De waterschade is echter zeer groot. Te R u u r 1 o is e e n 1 7-jarige Duitsche jongen aangehouden wegens paar- dendiefstal in Duitscliland en verschillende diefstallen hier te lande gepleegd- De politie betrapte hem nog te reclitertijd, toen hij bezig was uit te breken. Te Culemborg zijn Zater dag. in verband met den moord op de wed Wildbrink te Houten, weer twee personen uit Deventer, en van Duitschen oorsprong, aange houden. Zij zijn ter onderzoek naar Utrecht overgebracht. Op last der rechtbank ia te Giethoorn gearresteerd S. v. vS. de Boer en in het Huis van Bewaring to Heerenveen in p.-cveutfcve. hechtenis gesteld, beschuldigd van poging tot doodslag inet een bijl op den rijks veldwachter Scheper to Giethoorn. De 2 0-jarige ongehuwde mijnwerker L. S. uit Bleijerheide, die op de mijn Willem-Sophie onder een kolentrein te recht kwain waardoor zijn been werd afgere den, is aan de gevolgen overledeu. De stoomtrawler „Amstel- dijk" beeft op zee een mijn in het net opge haald. Voorzichtig kon de bemanning die op dek leggen, waarna de reis naar Lfrouidea werd aanvaard. Daar is do mgu door miütei- ivti Onw: 'blijk gemaaiu.

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 5