Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN. LEIDEN f! WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN R KWARTAAL 12.59 R WEEKf 0.19 ANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 'ste JAARGANG. - DINSDAG 23 NOVEMBER 1920. - No. 199 BUREAU HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL 10.22 1/3 DES ZATERDAGS f 0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TAMER KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent. bij vooruitbetaling Protestvergaderingen. Wij gaan thans niet opnieuw in op de ■estie van de Onderwijzerssalarissen. Straks komt de zaak in de Tweede Ka- aan de orde en Minister en Volksvertc- iwoordigers hebben dan gelegenheid hun Jht te laten schijnen. Nog slechts een enkele opmerking over de ij z e waarop vele onderwijzers rneenen ne grieven te moeten uiten. Men houdt protestvergaderingen, neemt testmoties aan en bespreekt zelfs de mo- lijkhcid van proteststakingen. Daarmede blijft men ongetwijfeld in den jl van onzen.tijd, maar of deze middelen wel als de meest doeltreffende- kunnen rden beschouwd meenen wij toch te moe- betwijfelen. Of denkt men soms dat protestmeetings moties op den Minister eenigen in- ■uk zullen maken? Als de minister een a n is, die geen besluiten neemt zonder behoorlijk te hebben overwogen, dan .er niet. ié Zal men bij hem iets bereiken dan moet en komen met argumenton. Aantoo- n dat wat de Minister wil onbillijk is en at men zelf wenscht beter en uitvoerbaar qfvens. Voor arguihenten, wij weten het uit erva- - ng, is do Minister niet ongevoelig, j Als wij onzen onderwijzers een goeden aad mogen geven dan zou het deze zijn: oudt geen protestvergaderingen, maakt u iet druk mot het aannemen en publiceeren an moties die het papier waarop ze ge- lire ven worden niet waard zijn, maac reng uwe bezwaren wel gemotiveerd ter ennis van den Minister en de leiders der rschillen.de Kamerfracties. En indien mogelijk, betrek ook de bestu- en in uwe actie. Het betreft hier een kwestie die niet al- jen voor deonderwijzers, maar ook voor e schoolbesturen van veel belang is. Laat dus samenwerking zijn en zoo mo- lelijk een gezamenlijk optreden bij do hoo- ge regeering. Niet het persoonlijk belang moet hierbij op den voorgrond.staan, maar het belang yan het onderwijs, d. i. het landsbelang. Dat is beter en meer doeltreffend dan iet aannemen van moties en het sproken ian staking en sabotage. Men moest toch inzien dat op dio wijze iet alleen eigen positie wordt geschaad, naar ook aan het onderwijs en aan het and een onberekenbare schade wordt toe gebracht. En bepaaldelijk de Christelijke onderwij- ;ers dienden te bedenken dat ook hierbij de ïlangen van Gods Koninkrijk zijn betrok- V Verbijsterend. Vanuit Enschede is naar de Msb. meldt, door onderwijzers, opvoeders van onze jeugd, ambtenaren tevens, aan H. M. de Koningin het volgende adres gezonden; Majesteit, Een groot onrecht 6taat te gebeuren. Uw Minister van Onderwijs zal U Ier toe- kening voorleggen een besluit waarbij de salarissen der onderwijzers op zoodanige wijze geregeld worden, dat aan een groot deel van deze ambtenaren over 1920 eenige honderden guldens voor den eerstonder- getcekendcl 737.50 minder worden uit gekeerd dan over 1919 het geval was. Het kan Uw Koninklijk© wil niet zijn, dat deze diefstal plaats vindt, al ge beurt die dan o o,k dooreen gewe zen predikant. Üwe Majesteit, die in de Prinses de Moe der eert van den Grondlegger onzer onaf hankelijkheid, is het aan do nagedachtenis •van den Grooten Zwijger toch zeker schul dig, om straks geen gelden te willen ont vangen, door een gewetenloos minister ontfutseld aan dui zenden nijvere ambtenaren. Was Prins Willem I 'het niet, die zijn goederen verpandde, ten bate van het volk? En is het niet nog steeds de hooge roem der Oranjevorsten, dat zjj het goud van eer en deugd verre verkozen boven den glans van het goudgeld? Is het niet fraai? Zoo spreken ambtenaren over hun hoog- sten chef, die wordt voorgesteld als een gewetenloos man dio hoewel gewe zen predikant duizende ambtenaren het hun toekomende ontsteelt. A. s. Vrijdag zal de Minister over de voorgestelde regeling worden geïnterpel leerd. Maar het zou gewenscht zijn indien daar aan vooraf ging een interpellatie over het meer dan schandelijk optreden van zulke ambtenaren, die naar wij hopen geen dag langer in de school .zullen worden geduld. Laat men liever de scholen sluiten dan da kinderen aan zulke onopgevoede opvoe ders toe te vertrouwen. Uit de Pers. NIET VERGETEN. Aan een artikel van den heer A. v. Wijn bergen in de Maasbode ontleenen wij het volgende: Het hoofd van een onzer beste R. K. soholen schrijft mij: „In Kath. onderwijzerskringen heerscht woede togen den Ohristelijken minister De Visser. Eeuwig jammer! Schrijft u nu toch vooral in deze dagen, hoeveel wij onderwij zers aan Christelijke ministeries te danken hebben. Dat zal zeker helpen om de woede tot bedaren te brengen. De lui zien het he laas! nog niet genoeg in, wat we danken aan do verschillende Christelijke ministe ries. Wij ouderen, die zoo goed gevoeld 'hebben, wat die .ministeries voor ons ge daan hebben, zullen u hartelijk dankbaar zijn." Aan dit verzoek mag ik geen. weerstand bieden. En dan zegt de heer v. W. o. m.: Degenen die ook thans weer alles inspan nen om althans in't openbaar het te doen voorkomen, dat z ij voor uw belangen opkomen, zijn het juist geweest, die uwe behoorlijke salarieering tientallen jaren lang het krachtigst hebben tegen gehouden. En zelfs, toen de Grondwet do gelijke financieele behandeling van beide takken- van onderwijs gebiedend voorschreef, waren z ij het weder die de pogingen der rechter- zijdo om de betere salarieering der bijzonde re onderwijzers toen aanstonds tot stand te brengen en ze te doen voorafgaan aan de totstandkoming der lager onderwijswet trachtten te verijdelen. Wilt.dat op heden niet verge ten. Wilt niet vergeten, dat aan de eendrach tige, volgehouden werkzaamheid der chris telijke partijen van 1878 af, gij het te dan ken hebt, dat uw salarissen op heden zijn, zooals ze zijn, en dat ge de zekerheid hebt, dat elke verhooging, den openbaren onder wijzer toegekend, ook u ten goede komt een toestand, diedoordenbii zonde ren onderwijzer in geen land ter wereldwerd bereikt. Wilt niet vergeten, dat, juist wijl uw sa laris tot dusverre zooveel achterstond bij dat van den openbaren onderwijzer, gij zoo zeer bemerkt, hoezeer ge door de jongste wetgeving zijt vooruitgegaan. Zoo grif werd me dat dezer dagen toe gegeven door een Katholiek schoolhoofd, wien ik vroeg, hoe hij zelf dacht over de voorgestelde regeling, Hij antwoordde mij: Ik? Ik fren blij; vijf jaren terug was mijn salaris f 1400; de thans voorgestelde rege ling. geeft me f 5040. En indien van gansch het onderwijzend personeel bij ons bijzonder onderwijs eens de vergelijkende staat werd overgelegd van dq salarissen, vijf jaren terug en nu, men zou helder zien, welke stijging had plaats gehad. Welnu, datallesisschiergeheel te danken aan den arbeid van meer dan een halve eeuw der Christel ij ke part ij en, aan den arbeid onzer Christel ij ke Ka binetten, die door de huidige regeering, en speciaal op dat terrein door den Minister van Onderwijs op zoo voortreffe- 1 ij k e w ij z e wordt voortgezet. Tot onze bijzondere onderwijzers voor al tot de jongeren, die den last der ouderen, zoo voorbeeldig gedragen, nooit hebben ge voeld zouden wij daarom willen zeggen: bedenkt wel, nu gij ziet, hoezeer op lieden alom do traktementen omhoog gaan, hoe gij veel, aanzienlijk veel meer dan vroeger bij uwe openbare collega's zoudt zijn ten achter geraakt, wijl de schoolbesturen de verhoogingen niet. zouden hebben kunnen betalen alsgijdejon-gstewetge- ving niet hadt. Die hebt gij voör een zoo groot deel aan de voortvarendheid van den huidigen minis ter van Onderwijs te danken. W e e 61 hem dankbaarervoor. Of dan kritiek op de voorgestelde rege ling is uitgesloten? Allerminst. Maar die kritiek mag nimmer de minste afbreuk doen aan de groote dankba- r e waardeering die we hebben en moeten behouden voor het onschatbare vele, dat, door ons op stuk van onderwijs en salaris sen verkregen werd. STADSNIEUWS Het afscheid van Ds. G. Wisse. -Zondagavond heelt te Driebergen liet aan gekondigde afscheid van Ds. G. Wisse plaats geheid, wordt nader gemeld. Onder het zingen van Ps. 118:3 trad Ds. Wisse op. Er werd voorgelezen Psalm 4. Als tekst was gekozen Psalm 4:7: „Velen zeggen wie zal ona het goede doen zien. Verhef Gij over on6 liet licht uws nanschijn6, o Heere". Onder plechtige stilte en aandacht sprak Ds. Wisse zijn afscheids rede uit. Vooraf wees Ds. Wisse op drie dingen: le. Dit was voor hem een uro, gelijk hij nog nimmer had doorleefd; niet als afscheid enkel van Driebergen, maar omdat hij afschoid nomen moest als predikant van de Geref. Kerken in Neder land. Hij 6tond hier evenwel met het volle licht Gods in zijn ziel in bewusten vrede met zijn stap, hetwelk hem moed verleende tot do voor zijn ge moed zoo aangrijpende ure van hedenavond. 2e. Do oordeelvellingen over den stap. vooral die welke hem een vooropgesteld vleesehelijk dool toedichtten, laat hij vol gerustheid ter beant woording over aan een alwetend God. 3e. De offers, dio ik brengen moet, zijn voor mijn vleesch, zei Ds. W., allesbehalve gering. Maar 't zwaarste weegt hem het scheiden uit Drie- V.ergen's volk, in wier midden hij. zoowel geeste lijk als stoffelijk, altijd buitengewoon veel goeds heeft genoten; hij ontveinst zich niet, dat Yoor Driobergen misschien moeilijke dagen komen. Een woord van bijzondere erkentelijkheid past jegens heel do Gemeente en afzonderlijk jegens den ge- heelen kerkoraad, hoofd voor hoofd voor do broe- derlijko liefde tot dezen dag too ervaren. De toe- stand van de kerk Gods in 't algemeen behoort do grootste interesse te zijn. En ziende op al die dingen, was deze tekst een woord dat spr. zich zelf cn allen op 't hart wilde binden. Het motto van. de tekst en preek was: „De beste handelwijze dn moeilijke dagen". Eerst sprak Ds. Wisse van de moeilijke dagen, waarbij de na tuurlijke menscli met de levensvragen en raadse len vertwijfelend in zichzelf inkeert. Daarna over de van God geleorde handolwijze, waarbij do geestelijke meiisch met de zielsontroeringen uit gaat naar Boven. In het beste wat er isGods gunst, vindt hij dan allesdan is God zijn recht, zijn vréugde, zijn rust in besliste overtuiging zei Ds. Wisse van da- Goref. Kerken afscheid te nemen. Do laatste 14 dagen bestraalde Gods licht zijn ziel, zoodat in vollen vrede met een rustig gemoed, zij het met een geschokt lichaanr, het besluit genomefl kon worden. Spr. zei thans offers te brengen als noait to voren. Op geestelijk terrein is net Godsgemis het grootste vraagstuk. Dezer dagen is Spr. een stuk uit het hart gegrepen, doch Gods hart kwam er voor in de plaat6. Toen Spr. op Vrijdag van de vorige week des morgens om zes uur uit Gronin gen naar Driebergen zou afreizen, vroeg liij God iota voor de reis. God sprak en antwoordde: Ge loof alleenlijk! Dit zal Spr.'s kracht zijn. Velen doen de vraag van den tekst Spr. dacht aan de hondorden,ja duizenden in ons vaderland, die allen die vraag 6tellen. De groote menigte van hedenavond, die niet uit zucht naar het pikante is opgekomen, levert het bewijs, dat de zaak van de religie en Kerk nog weerklank vindt in de har ten van duizenden. Ook de 6tapels brieven, kran ten telegrammen enz. wijzen hierop. Hoogst op merkelijk is het, hoe nog niemand een woord van bitterheid tot Spr. heeft gericht. Spr. is geschrok-- keft, omdat hij nimmer heeft gedacht dat zulk een ontroering zou ontstaan zoowel bij ambts dragers als bij anderen. Mot David wil ook spr. zich den ernst niet ont veinzen. Hij zal worden bespot, in de krant ko men. en misschien droog brood moeten eten, maar de Heere moot absolute zeggenschap hebben. Wat is de grootste breuk in de Kerk? Het is do geestelijke morphineering.Hct levend gemaakte volk beleeft zijn stand niet liet. is ingeslapen en lean het bij alles en nog wat uithouden. Het mi lieu. waarin spr. is opgevood en vertoefde, leiddo l.em tot dezen stap. Het is zonde van den tijd hot iemand aan zijn versland te brengen, die hot niet begrijpt. Spr. zei nog, dat het voor het goddeloozo Drie borgen een 6traffe Gods moest geacht worden, dat zoo plotseling de Hervormde predikant door don dood word weggenomen en dat hijzelf uit oigeji boweging nu do Gevef. Kerk verliet. Spr. wil nog Gereformeerder worden, dan liii reeds was, doch wil dezer dagen met niemand over de Kerk dobatteeren. Spr. gaat heen, niet wotendo waarheen. Hij zal zich echter in den middellijken weg 6tcllen op een wijze welke we later zullen hooren. Hij is wachtende op het woord des Heeren. Hiorna zoide 6pr. geen aparte toespraken to willen houden en ontvangen. Eindolijk zei hij op plechtigen toon: „Niet wetende wat mij gewbrden zal, in den Naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes etol ik mij in de hand van God. De Heere doe wat goed is in Zijn oogen. Mijn ziel zegt er Amen op en al het volk zegt er Amen op. Gereformeer- de Kerk vaarwel! Christendom in Vaderland of Europa, met u blijf ik één. Ecn6 gaan wij uit do strijdende Kerk naar de eenig ware vrije kerk: het Jeruzalem, dat Boven is, hetwolk is ons aller moeder. Amen, ja Amen!" Hiermee was deze zeer bijzondere godsdienst- oefening afgeloopen. Eenige aandoening over hot afscheid kon bij de saamgekomenen niet opge merkt worden, 't Was een „koel" samenzijn. In welken gemoedstoestand Ds. Wisse dezer dagen verkeert, moge nog blijken, zegt de „Rott." uit wat hij do vorige week zei, toen hij aan de Gemeente zijn voornemen kenbaar maakte. Hij deeldo mede, dat hij een week lang in^lc binnen kamer met God geweest was, dat hij nu daaruit kwam en voor do Gemeente optrad met hemel geuren aan zijn priestergewaad. -De heer H. B. J. Wijtenburg alhier is bij Kon. Bosl./benoemd tot adj.-inspecteur inzake de drankbestrijding, mot als standplaats de gemeonto Bergen op Zoom. r— Prof. mr. A. C. Visser van IJzendoorn, die pas van een ernstige ziekte hersteld is, zal binnen kort van hier naar l6-Gravenhage verhuizen. - Men verzoekt ons er op te willen wijzen, dat de 6prcker welke a.s. Maandag in do Graanbeura voor do afdeelingen van Patrimonium en de Chr. Nat. Werkmansbond optreedt, do heer Klooster man is, welke voorheen tot do anarchistische par tij behoorde. Uit óns bericht dienaangaande was dit niet vol-» doendo duidelijk gebleken. De Regelings-Commissic der Organi satie van Nederland en Oranje verzoekt ona nog er de aandacht op te willen vestigen dat allen, die op welke wijze ook aan do verkiezingswerkzaamheden hebben deelge nomen, welkom zijn; ook al zijn zij nog geen lid van de Kiesvereeniging. Voor hen worden plaatsen gereserveerd tot kwart over 7. De overige plaatsen zijn -beschikbaar voor de andere leden der Kiesvereeniging. Kinderen beneden 14 jaar kunnen zonder geleide niet worden toegelaten. Hedennacht half één had op den Hoo ge Rijndijk ter hoogte van de H. B. S. een aanrijding plaats tussehen 'n Haagscho vrachtauto en een electrische tramwagen. De auto werd ernstig beschadigd. Een masfc van de electrische draad werd eenigszius verbogen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden op de advertentie waarin wordt aangekondigd dat in verband met de verga dering van de Organisatie van „Neder land en Oranje" de openbare' vergadering van „Obadja" waarin als 6preker zou optre den Prof. Los, niet doorgaat. Dc toestand der cx-keizerin. De toestand der ex-keizcrin blijft zorgwekkend. Twee prinsen o. w. Eitol Friedrich, zijn uit Duitschland gearriveerd, ook de ex-kroonprins wordt weder verwacht. Gistermiddag word d» dochter des keizers per auto van station Drieber gen afgehiald. Naar het Corr. Bur. uit Doorn vernoemt, werd de ox-kroonprins gistermiddag weer aldaar ver wacht lot het brengen van een bezoek aan zijn moeder, wier toestand eenige verbetering heoft ondergaan. Opbrengst Rijksmiddelen. De opbrengst van de Rijksmiddelen bedroog over de maand October fS7.509.737 tegen f 33.432.085 in dezelfde maand van het vorigo jaar. De opbrengst over de eerste 10 maanden van het vorig jaar bedroeg f 263.323.039. Over de eerste 10 maanden van dit jaar was die op brengst gestegen tot f 360.051.771. Een meerders opbrengst dus van bijna 97 millioen. Het 10/12 van do raming over dit jaar bedroeg f 258.030.416. Aan buitengewone belastingen werd ontvangen 32.223.767, terwijl de opcenten geheven ten ba te van het „Leeningsfonds 1914" opbrachten f 5.615.702.89. Melkvee-houders. De Bond van Melkveehouders in Zuid- Holland schrijft in een adres aan den Mi nister van Landbouw o. m.: Het consumptiemelkvraagstuk wordt nimmer opgelost, als een bestaansmogelijk heid wordt verschaft voor de zoogenaamde zoelmelkers. De feiten eonstateeren, dat ve len hun bedrijf hebben gewijzigd, vandaar het ongekende quantum liters melk, dat uit industriegebieden moet worden bijgeleverd. De consumenton zijn hierdoor het meest ge dupeerd; wat dikwijls verstrekt wordt, ver dient den naam van consumptiemelk niet, FEUILLETON De gemeente onder het kruis (Onder de Pelgrini-vaders.) 8>) Op zekeren morgen was de geheele hut in .beweging; de vrouw van Steven Hopkins had een kleinen jongen ter wereld gebracht. „Men moet hem Oceanus heeten," zeide heer Brewster, toen men hem als den met de registers van de gemeente belasten onderling riep om de geboorte van het kind te erkennenen die klassieke naam werd bij acclamatie door al de kolonisten aangeno men. Bijna allen hadden vroeger iets aan het l&tijn gedaan, De tijd van studie was "voorbij; het was do tijd om de hand aan den ploeg en aan de bijl te slaan. Maar de kleine Oceanus was voor de pelgrims als «en levende herinnering der vroegere stu- Öieën, het getuigenis dat zij alles verlaten hadden om Christus te volgen in de iwoestijn. Anna kende geen latijn, maar moer dan iemand had zij werk met 'het kind van den Oceaan. Mistress Hopkins kwam niet bij; zij bleef wak en lijdende; en haar kleine jongen rustte dag en nacht in de armen van Anna. Als de zwakke moeder zioh in haar hang mat oprichtte, zag zij de jonge dochter den jonggeborene of aankleeden, of hem op ha- ron schoot in slaap sussen; of zij hoorde Anna zachtkens de vijf andere kinderen verhaaltjes vertellen. Allen hadden haar als een pleegmoeder aangenomen, „zoolang mijn moeclor ziek is," zeide de kleine Fear Hopkins, een vroolijk meisje, wier vreemde naam (vrees) niet verhinderde dat zij zonder de minste vrees was. Fear Hopkins hoorde zonder blikken of blozen de ernstige berispingen van haren vader aan; als zij 6laag ontving, verwikte zij niet eens; er moest nauwlettend op ge past worden, of zij klom met do matrozen in het want. Anna Carver was het gelukt, haar daarvan terug te houden, door haar in het oor te fluisteren dat dit een meisje niet paste. Ditmaal had Fear een kleur ge kregen en van haar plannen afgezien. Terwijl de kleine Oceanus en zijne broer tjes en zusjes op al de bekwaamheden van Anna Carver beslag legden, hadden de an dere vrouwen droeviger, zorgen. Een dienstknecht van den heer Samuel Fuller stierf in de kooi die zijn Lieer hom had afgestaan. Hij was nog maar achttien jaren oud, en hij had den heer. Fuller ver uit persoonlijke gehechtheid, zonder de noodzakelijkheid van de ballingschap in te zien. „Hij had nog niet geleerd, dat wij hier geen blijvende stad hebben." zeiden de pel grims, die bij den stervende 6tonden. „Maar heeft hij zich aan het kruis van Christus vastgeklemd? heeft hij een gids in het dal van de schaduw des doods?" vroeg de heer Carver met bezorgdheid. „Ik heb dikwijls tot hem gesproken," zeido de heer Brewster, die zich als de her der van de kleine kolonie beschouwde: „maar zijn hart 6cheen niet geopend voor de onaanzienlijke dingen; toch geloof ik, dat God de pogingen van mistress Winslow gezegend heeft. Dit zeggende, sloeg de eerwaardige ouder ling een vriendelijken blik naar de vrouw van zijn vriend, die het hoofd van den kranke ondersteunde. Werkelijk was mistress Winslow, on danks hare zwakte, reeds veertien dagen bezig den armen jongen te verzorgen, hem te troosten en te onderwijzen, hem die daar lag te sterven, verre van zijne bloedverwan ten, als het slachtoffer van de genegenheid welke hij tot zijn heer toedroeg. Dikwerf kwam de heer Winslow af in de hut om zijn vrouw te smeeken wat rust te nemen en de zorg voor den zieke aan an deren over te laten. - „Samuel Fuller heeft zijne vrouw niet hier," zeide zij, „en al is men nu nog zoo gewillig, men moet gewoon zijn zieken te verzorgen. Zie dien armen jongen; ik ge loof, dat hij begint te begrijpen, dat onze Zaligmaker hom liefheeft." Bij dit sterfbed was inderdaad geheel het theologisch stelsel waarop mistress Wins low in Leiden zoo trotsch was, verdrongen door de enkele liefde yan onzen Zaligmaker Jezus Christus. Het was de naam van den Zaligmaker, dien zij den armen onkundige herhaaldelijk voorhield. Het was de naam van den Zalig maker die van zijne verstijfde lippen zweef de, toen hij eindelijk, het hoofd leunend op den schouder van mistress Winslow, den laatslen 6nik gaf. „Hij zal in den jongsten dag uwo blijd schap en uwe kroon zijn," sprak de heer Brewster, die bij het "sterfbed was komen bidden. Maar de heer Winslow maakte zich bezorgd; en hij had er reden voor; geduren de de geheele verdere reis bleef zijne vrouw bedlegerig. Toch naderde men het doel. Ohrisloffel Colomb, dio zich weleer zoo verblijd had als hij de landvogels zag, ont dekte een zwaluw die tegen den mast van de „May Flower" fladderde. „Zij is verkleumd," zeiden do matrozen* En werkelijk b.egon de koude zich in al har® gestrengheid te doen gevoelen. Bidt dat uwe vlucht niet in den'winter geschiede, had de Heiland tot zijne discipe len gezegd; maar de beletselen die het vor- trek der pelgrims hadden vertraagd, als ook dc lange duur van de overtocht, bracht hen juist midden in den winter aan den eind-» paal hunner reize. Geen enkel hulpmiddel stond hun ta wachten; geen dak om er het hoofd onder neder to leggen: een ongastvrije kust open- ..de zich voor hunne oogen; woeste in da wouden verscholen wilden, wachtten slechts het oogenblik af om zich op de kleine met zoovele vrouwen en kinderen bezwaarda troep te verwerpen. Met zoovele gevaren voor oogen, zondea eenige hulp van buiten, moesten de pelgrims met al de kraeht hunner zwakheid zich op die belofte verlaten, welke zoo menig hart onder de zwaarste beproevingen staands gehouden heeft: „Zie, Ik ben met ulieden al de dagen, tot aan de voleinding der wereld," (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1