Dagblad voor Leiden en Omstreken. (Ste JAARGANG. - ZATERDAG 20 NOVEMBER 1920. - No. 197 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 n&f ABONNEMENTSPRIJS I IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN "R WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN KWARTAAL f2.50 dJt WEEK10.10 Ie AN CO PER POST PER KWARTAAL 12.90 Pj«[ t nummer bestaat uit twee bladen ac [l De klassenstrijd-leer. ev0et historisch materialisme, een der 0l|brnaamste grondpeil'ers van de soeiaal- 111 nocratie, staat zooals we in een vorig ar- el aantoonden lijnrecht tegenover het ol ristendom, en is met Gods Woord in geen !L' cel opzicht verecnigbaar. c' En ditzelfde geldt nu ook van de leer van ,Ji klassenstrijd, die met het historisch ma- Y ialisme in onafscheidelijk verband staat, t de materialistische geschiedbeschouwing ft nauwste samenhangt en er feitelijk de f rn van vormt. Zooals reeds gememoreerd werd, verkeert de Marxistische wereldbeschouwing :u het bestaande in voortdurende bewoging is het onafgebroken bezig zich te ont- kkelen. Dezo ontwikkeling wordt volgens Marx (heel beheerscht door de economische ver tudingen en is alleen mogelijk door den si rijd tusschen de bezittende en de niet be- ai tiende klassen. Zonder dien strijd is geen i joruitgang denkbaar. klassenstrijd wordt hier dus niet lechts geconstateerd zooals men Jet wel tracht voor te stellen, maar als listorisch-noodzakelijk geleerd, De klassenstrijden werden daarom ooki euoemd als de locomotieven van de ge- (chiedenis. Heel de geschiedenis is feitelijk terug te hengen tot den strijd van twee klassen, die Invorbiddelijk tegenover elkaar staan. De" aistorie is één bange worsteling gevoerd jusschen twee klassen, de bezittende en de aiet bezittende, de kapitalisten en de pro letariërs. De vorm verschilt, maar 'heel do ge schiedenis door is deze Strijd er geweest. Aanvankelijk was het een worsteling tus- echen slaven- en vrijen. Daarna in de nrid- idèleeuwcn tusschen de lijfeigenen en de on- aan de eene en de adel en de geestelijkheid aan'de andere zijde. De middeleeuwsche proletariërs winnen tenslotte den strijd, zij vormen de burger klasse die bij de groote revolutie de heer- schappij van adel en geestelijkheid vernie- tigt en op de productiemiddelen beslag legt; Daarna is de tegenstelling weer een an dere geworden. Er vormt zich een andere klasse die der arbeiders, die op haar beurt onderdrukt wordt .en weer is een strijd op loven en dood ontbrand. Deze strijd zal een steeds scherper karak ter aannemen. De tegenstellingen verscher pen zich, de tusschengeledingen vallen weg en zoo worden twee ontzagwekkende legers 'gevormd. Hier staan de uitbuiters, die van alle ■omstandigheden weten te profiteeren en wier aantal door de samentrekking van het kapitaal betrekkelijk klein wordt, en daar de proletariërs wier ellende bij den dag vermeerdert. Dit zal voortduren tot ze eindelijk klas- sebewust worden en de strijdkreet van Marx: proletariërs van alle landen veree- aiigt u! tot de hunne maken. Dan is het oogenblik van de beslissende slag gekomen. Hen geweldige worsteling vangt aan. Een ontzettende revolutie is onvermijde- lijk geworden en zoo z^I op het meest bloe dige slagveld dat de wereldgeschiedenis ge kend heeft de socialistische heilstaat wor den .geboren. Do macht van het kapitalisme wordt dan FüUILLETCN De gemeente onder het kruis (Onder de Pclgrim-vadcrs.) 6) Luther en Calvijn waren groote en hel der schijnr de lichten; maar zij zijn niet geheel doorgedrongen in den vollen raad Gods. Ik bid u, bedenkt het wel, dat het ©en artikel is van uwe kerkelijke organisa tie, dat ge gereed zijt, iedere waarheid die in het geschreven Woord van God u ge openbaard wordt, aan te nemen." Uit de oogen van allen vloeideu tranen; de fiere Puriteinen waren niet gewoon aan hunne aandoeningen toe te geven; daar schaamden zij zich voor; de vrouwen had den haar aangezicht in hare zakdoeken ver borgen. De een voor, de andere na, Brewster, .Carver, Winslow, Allerton, Cushman, de militair Miles Standish-, hadden hunnen leeraar cn den broederen die bij hem bleven, de hand gedrukt. De vrouwen gingen op hare beurt den leeraar voorbij; mistress Carver, leunende op den arm van Christ of- fel, kon nauwelijks staande blijven. „Waar is miss Anna?" vroeg de heer Robinson, zich tot hare moeder wendende. 'Ju bet schip", antwoordde har© moeder. voorgoed gebroken; het is gekomen tot zijn hoogtepunt, het slaat volgens vaste natuurwetten om in zijn tegendeel: het so cialisme is gekomen! De klassenstrijden zijn dan geëindigd, voorgoed. Op de nieuwe aarde woont een gelukkig menschengeslacht, zonder onderdrukkers, zonder uitbuiters, in ware vrijheid, in vol komen gelijkheid en ongestoorde broeder schap. Er zijn geen klassen meer, de klassen strijd heeft opgehouden, de klassejust.itie ontbreekt en aan de godsdienst die vooral gebruikt werd om de proletariërs ten onder te houden is dan geen behoefte meer. „Zij is de laatste schikkingen gaan maken; en ik heb haar niet teruggezien." „Dan is zij de eerste der pelgrims!" zeido de heer Robinson, glimlachend; „gij zult haar mijn zegen" overbrengen. En gij, Ohris- toffel?" De jongeman keek den ouden predikant kalm aan. Misschien, doordat hij- brandend het martelaarschap verlangde, verachtte hij een weinig den leeraar, die tot de balling schap en het verlaten van het vaderland toestemming gegeven, maar niet den dood getrotseerd had. Hij antwoordde kortweg: „Ik, ik ga naar Engeland." Bevend en met gedempte stom zeide dg heer Robinson: „Uw weg zal misschien de kortste zijn," Een straal van overwinning ging over het gelaat van. Christoffelmaar hij zweeg; hij steunde de waggelende schreden van zij ne moeder. De heer Robinson zag hem heengaan. „Leven of sterven" sprak hij tot zichzel^en;- „het is om het even, mits het zij met Chris tus!" Mistress Carver en haar zoon waren aan boord gekomen; voor de laatste maal had den de handen van Christoffel haar ge steund, die hem het leven had geschonken. Hij boog zijn met blond haar bedekte bezoeken van deze bijeenkomst af te raden. Speenhof is ongetwijfeld een groot kun stenaar, hij heeft tal van onschuldige lied jes op zijn repertoire, maar hij geeft ook veel waarnaar niet zonder een gevoel van weerzin en verontwaardiging kan worden geluisterd. Wij hopen dat de Duitsche kinderen van deze o.i. afkeurenswaardige daad van het comité niet de dupe zullen worden en (jjiar- om wekken wij onze lezers op dat comité ook door 't bezoeken van den bazar te steu nen. Maar het bijwonen van de avondvergade ring moeten wij zeer tot onzen spijt o n t- raden. hoofd voor haar neder. „Moeder, zegen mij!" sprak hij als een kind. En met beven de stem sprak mistresse Carver de plechtige woorden uit. wijderde. Opeens beefde zijzij had Kenelm Winslow op de kade ontdekt. Zij wierp zich op de knieën cn keclc niet meer uit ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL 10.221/3 DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF. KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, ;ï- bij vooruitbetaling hadden slechts enkelen der ballingen Enge land weer gezien. Zij hoorden in de straten hunne moedertaal. De ouderen herkenden de voorwerpen, waaraan hunne oogen van kindsbeen af gewend waren geweest. Do jongelieden trachtten zich alles 1q herinneren wat zij van Engeland wisten. De kinderen verwonderden zich over dc ge bouwen en schepen, die er zoo geheel andora dan in Holland uitzagen. Maar Engeland bood hun geen rust voor, hunne zielen: het geloof, dat zij beleden^ was er niet vrij; koning Jakobus eischt© van al zijne onderdanen een volkomen over eenstemming met de vormen en de leerstel lingen, die zij zelf had aangenomen. De pelgrims, die van Leiden gekomen waren, zochten een oord waar zij God vrije lijk zouden kunnen dienen, en naar hun ge weten leven. Zij beklommen weer hunne schopen. Voor de laatste maal sloÈgen zij een blilE van onvergankelijke genegenheid op heb vaderland: „Vaarwel, dierbaar Engeland riepen zij, en gingen onder zeil, om aan geno zijde der zeeën een ander Engeland* een hare moeder waardige dochter te sticty ten, (Wordt vervolgd). Een handdruk aan zijn vader, een kus op het voorhoofd van zijne zuster enhij ging heen. Twee bevende handen klampten zich aan zijne arm vast. „Kenelm!" sprak zij met een gesmoorde stem. „Wat een mensch voor een ander' doen -kan, zal ik doen", antwoordde Christoffel, zich tot haar neigende; „maar het is Gods werk. Gij moet bidden, Anna." Zij gaf een toestemmenden knik; spreken kon zij niet; en zij ging tot hare moeder om haar te ondersteunen. Christoffel sloeg een van zijne stevige armen om den hals van zijne moeder, zoo als hij als kind'van zes jaren deed, en om helsde haar nog eenmaal teederhartig, en toen sprong hij in de vlet, die hem wachtte. Hij was de laatste. Vijf minuten later had de „Speedwell" het anker gelicht, en mistress Carver, die door Anna in de hut was gebracht, snikte in stilte, met het aan gezicht in een neusdoek verborgen. Anna schreide niet, maar de schaduw des doods trok over haar gelaat; onbewegelijk stond zij daar voor het open luik, en wierp een laatste blik op het land, dat zich ver IV. Het scheepke zeilde prettig door; de wind was goed. Weldra zag men de Engel- sche kust. De-meeste vrouwen waren zee ziek. Mistress Carver kon vau haar bedle- ger niet opstaan. Zij wenkte hare dochter, die niet door zeeziekte was aangetast. „Zie voor mij naar de kust van Enge land," zcide zij. „Het is nu twaalf jaren ge leden, dat ik haar gezien heb; ik heb er mijn vader en mijne moeder achtergelaten." „Zij wachten u in het ware vaderland," zeide Anna op beslisten toon. „Ja!" antwoordde hare moeder, en tot zichzelve zeide zij: „Nu zal het niet lang meer duren." Men kwam te Southampton, waar het grootste der twee voor den pelgrimstocht bestemde schepen hen reeds eenige dagen wachtte.. De meesten hunner verlieten de „Speed well", die hen na-ar Southampton gebracht had, en scheepten zich op de „May Flower" in. Het hart bonsde hen bij het aanschou wen van het vaderland. Sinds twaalf jaren Een eigenaardige historie-beschou wing, maar een beschouwing dio alleen op de onbewuste massa eenigen indruk vermag te maken. In de geschiedenis der .volleen blijkt toch •overduidelijk, dat wel vaak een verbitterde strijd tusschen verschillende klassen werd gevoerd, maar dat bij de groote momenten de tegenstelling een andere was dan de socialisten ons willen doen gelooven. Dat er diepere, geestelijke motieven zijn, dio de strijdende legers hebben geschei den. Opvallend is voorts ook, dat de altijd durende „beweging" en het omslaan van de dingen in eijn tegendeel, juist met de komst van het socialisme zal ophouden, 't Mag aardig gevonden zijn, wetenschappe lijk is het toch zeker niet. Ditzelfde geldt ook van de ontwikkeling van de z. g. klassen. Tegen de Marxistische verwachting in zien wc dat de middenstand zich zeer goed weet te handhaven en dat er in het kleinbe drijf op elk gebied een verrassende ontwik keling valt waar te nemen. En eindelijk, wat voor ons alles afdoet, deze leer van den klassenstrijd, heeft met wat in Gods Woord óns geleerd wordt niet -dó minste overeenkomst. Dat Woord leert ons, dat het G.o d is, die de geschiedenis maakt, dat Zijrand de volken leidt en dat Hij alle draden van het wereldgebeuren in handen houdt. Voor wie belijdt dat God de ITeere is de almachtige Schepper van Hemel en aarde is het onmogelijk zich met deze socia listische .theoriën te vereenigen. En evenmin zal hij zich met de p r a c t i- 6 c'he toepassing van deze leer dié niet de liefde tot God en de liefde tót'.den naaste, maar de meest bittere en onver zoenlijke haat predikt, kunnen vereenigen. NOODLIJDENDE DUITSCHE KINDEREN. -* Onder de advertentién vinden onze le zers een aankondiging van een liefdadig heidsdag ten bate van het noodlijdende Duitsche kind, uitgaande van de afd. Leiden en Leiderdorp van de Ned. Centrale voor Vacantiekindercn uit Duitschland. De zaak zelf heeft zooals reeds vroegor bleek, onze volle sympathie en wij willen, dan ook gaarne onze lezers en speciaal on ze lezeressen opwekken, door het brengen van een bezoek aan den bazar, de noodlij dende Duitsche kinderen te steunen. Tot onzen spijt kunnen wij dit echter niét zeggen van de vergadering die 's avonds wordt gehouden. De voordracht met liehtbeeledn, daaraan twijfelen wij niet, zal zeer interessant zijn. En „Sappho", zal ongetwijfeld niet weinig bijdragen om het genot te verhoo- gen. Maar dat de heer Speenhof door het Co mité werd uitgenoodigd zijne medewerking te verleenen is voor ons een reden om het STADSNIEUWS Gercf. Zendingsbond. Gisteravond werd door do liulp-Zendingsvcr- eeniging Leiden van den Gereformeerden Zen dingsbond de jaarvergadering gehouden in het go- bouw „Prediker". De voorzitter do heer J. Schippers, opende de fcc-er goed bezochte vergadering met gebed en sprak een inleidend woord. Hij herinnerde er aan, dat den lOen November 1911 de Zenclibgsvereeniging werd opgericht, na dat door Ds. G. H. Beekenkamp een redo was gehouden, welke tot de oprichting den stoot gaf. Geen onzer j aldus de voorzitter had toen kunnen vermoeden dat negen jaar later doze ge- geliefde leeraar naar Leiden zou worden gevoerd cm hier als Herder en Leeraar het Woord te mo gen bedienen en in ons midden to verkeereu. De Vercenignig mag van rijken zegen gewagen. Zij heeft tot taak de arbeid van den Gercf. Zen dingsbond die zijn arbeidsveld op Midden- Celebes heeft financieel bij te staan. Daar op midden-Celebes zijn de velden wit om te oogsten. Met een opwekking om_ook in dit nieuw ingetrdeen jaar alle krachten in te spannen tot verhoogde bloei der vereeniging en met de wensch dat Gods genade en liefdé het werk der Zending moge kroonen en do vcroéniging bij haar arbeid steeds op God moge zicn.fDie regeert en Zijn Almacht zal tooneii, besloot spr. zijn ope ningswoord. -Door den. „Secretaris, de neer W. Keerowecr, wordt verslag uitgebracht van do - toestand der vereeniging, gedurende het afgeloopen jaar. De vereeniging mag zich in bloeienden toestand ver heugen al is het waar dat nog niet alle loden der vereeniging dio activiteit toonen die noodig is. Was hot vorige het getal m. en vr. loden resp. 93 en 60, thans is dit gestegen tot 115 en 69. Hot aantal begunstigers verminderde met één die de vereeniging door den dood ontviel. De vereeniging vergaderde dit jaar 10 maal; hot bestuur kwam 5 maal bijeen. Over 't algemeen viel niet te roemen over de opkomst der leden, 't waren meestal de getrou wen. Dit moet betreurd worden, aangezien deze ver gaderingen zoo nuttig zijn voor het opwekken van do belangstelling in de zendingszaak. In den regel worden na afhandeling der huis houdelijke zaken, gedeelten uit Gods Woord be sproken, die betrekking hebben op het werk der Zending. In den loop des 'jaars werden drio Zendingsbid- etondeu gehouden in de Oosterkerk, waarin do Predikanten Ds. Klomp, Ds. Bicshaar en Ds. Pop als voorganger optraden, terwijl op 29 Nov. a.s. Ds. Lans zal optreden, "Voorts word nog oenigen lijd geleden een bidstond gehouden te Rijnsburg, waar Ds. v. d. Toorn voorging. Hot ligt ft de be doeling te R. een tweedo bidstond te houden, en te trachten een afdcoling van den Geref. Zen dingsbond aldaar te stichten. Op 26 Juli j.l. werd door de verc^iiging een vórgadoring gehouden, waarin Ds. Beckonkamp tot eere-voorzitter werd benoemd, die deze benoe-" ming aannam, tot blijdschap dor vereeniging. Iu stil vertrouwen op God gaat de vereeniging aldus besloot de Secretaris het nieuwe jaar weder tegemoet iu het geloof dat wij in den He mel een biddende Hoogopriester hebben, die ook voor het werk der Zending Zijn hulp en gonade ons zal schenken. Door den penningmeester, de heer G. J. v. d. Berg, wordt verslag uitgebracht van den finan- cieelen toestand der veroeniging. Uit de gedetail- leerde opgaven der verschillende ontvangsten en uitgaven blijkt, dat in totaal f 170 meer is ont vangen dan hot vorige jaar. Aan Ds. Lans. de directeur van den Geref. Zen dingsbond, mocht dit jaar f 840,26 door de ver eeniging worden afgedragen. Nadat gezongen is Psalm 22:14 en 16, wordt het woord gevoerd door Ds. Beekenkamp. Spr. dio is uitgenoodigd een opwekkend woord te sproken, zal spreken over „Getrouwnmu In het Oude Testament wordt gesproken van „De Getrouwe" en als Mozes bij het brandendo braamboseh geroepen wordt, openbaart God zich aan hem als de„Ik zal zijn, ^ie Ik zijn zal". Ook in het Nieuwe Testament wordt .van die trouw en onwankelbare vastigheid.gewaagd: „Je zus Christus is gisteren en heden dezelfde". Het Zendingsbevel wat God eenmaal gaf, wordt geflankeerd door Gods trouw en sterkte. De Heere staat voor Zijn werk in! Maar dan eischt Hij ook van ons getrouwheil in ons work en met name voor de Zending liefde en belangstelling. Nooit mag deze arbeid particuliere liefhebbe rij zijn, maar het dienen van den Heero. De Zendingsvereeniging moet als een gediscipli neerd löger voor zijn Koning staan. In dat leger kent ieder zijn taak en weot ieder zijn wacht. En de Heere zelf geeft ons dan het loon onzer ge trouwheid, want zegt God: „over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal Ik u zetten". Laat er bij ons liefde zijn voor do zaak van Gods Koninkrijk en eenheid in ons werken. Eén van arm en één van geest Niet alleen'de dingen beleven voor eigen hart, maar ons geloof uit te dragen en tóe te passen aan de praktijk des levens, dat is onze roeping. Daartoe is noodig steeds de hand te steken in eigen boezem, maar bovenal den Heere te vragen op de knieenom getrouwheid voor het werk Zijns Koninlcrijks. Door den Voorzitter wordt aan Ds. Beekenkamp dank'gébracht, voor hot kostelijk woord en ver der aan allen die tot het welslagen van dit samenzijn hebben meegewerkt. Nadat aan dé jougdige collectanten, die weke lijks met busjes rondgaan, een boekgoschenkwas aangeboden, wordt door Ds. Beekenkamp na dat gezongen-is Psalm 72:11, deze bijeenkomst met dank aan den Hooro beëindigd. „Spes.w Gisterenavond hield bovengenoemde'ver eeniging van Ghr. Gymnasiasten eene open bare vergadering in 't Nut, waar als spre ker zou optreden Dr. v.-d. Valk', rector van het Marnix-gymnasium te Rotterdam. Na dat de vergadering door den praeses, de heer De Wit met een kort gebed, benevens een inleidend woord geopend wa6, kreeg dr. v. d. Valk het woord, om zijne inleiding over „Julius Caesar", mar het motief van het bekende drama van William Shakes peare, te 'houden. Spreker begon de opmer king te maken, dat de behandeling van den, lagen moord op Caesar, beteekenis lean heb ben voor onzen tijd, waarin tronen wanke len en vorsten onttroond zijn. Vooral dan als we de vragen nagaan, wat het resultaat van zulke volksrevoluties zijn, iu de eerste plaats voor het volk, en dan ook: voor de misdadigers zelf. Spreker vergeleek dit met zijn onderwerp, dat wij kunnen vergelijken met een V. Aan 't eene uiteinde staat Caesar. Dan daalt zijn macht; eindigt tenslotte in een moord; om weer op' te klimmen naar het andere uiteinde in zijn kleinzoon Augustus, de vervanger van het Caesarisme. In een interessanto lezing, vaak de tafe- reolen teekenend met krachtige stem, ver haalt hij den aanwezigen het verloop der samenzwering tegen Caesar. Scherp stelde spreker de karakters in ihet licht, zoo als van Gassius; (de jaloersche en 'daarentegen, Brutus, de argelooze, met weinig menschen- kennis. Dan beleefden we ,het tafereel van Aan het Zoeklicht. Leiden, 20 November 1920. Uitstel is vaak afstel. Maar niet a 11. ij d. De organisatie van de A'. R. Kiesvereo- niging te Leiden geeft daarvan het bewijs. Reeds dadelijk na de zoo welgeslaagd^ Raadsverkiezing kwam het plan op om voor de werkers en de werksters niet te vergeten, een gezeliigen avond te organi- seeren en die avond levens te benutten om het propaganda-vuur nogeens opnieuw aan te wakkeren. Tot nu toe bleef het in de pen, maar nu zal, zooals reeds gepubliceerd werd, a. 6. Woensdagavond de vergadering plaats vin den. Ik was -toevallig in de gelegenheid eens even achter de schermen te kijken en al mag ik nu niet uit de keuken klappen, toch kan ik wel zeggen dat het. een smakelijk pannetje is, dat door de regeliugscommis- sie op het vuur werd gezet. 't Belooft wat moois te worden en wat..... goeds. Smakelijk en toch voedzaam. De vergadering zal een ietwat feestelijk karakter dragen, maar ze zal tevens worden gebruikt om weer nieuwe bezieling en geest drift te brengen in onze gelederen. Men zal den blik achterwaarts wendon, maar ook de toekomst die in vele opzichten donker is zal in 't oog worden gehouden. Ik twijfel dan ook niet of de Graanbeurs loopt vol met propagandisten en propagan- distinnen, met - mannelijke en vrouwelijke leden van de Kiósvèreeniging. OBSERVATOR. den aanslag, do rede van Brutus, die geheel verijdeld werd door de meer psyohologischo van Antonio, Cae&ar's wreker. Tenslotte ontvlamt de toorn, van het volk en in den daarop volgenden burgeroor log sterven de verraders van Caesar door hun eigen hand. Aan her. einde zei spreker, dat hier de :oude talen weer sprekeii 'van jeugd en kracht. Hij besloot met den wensch, dat veel van zijn jeugdige 'hoorders met hetzelfde en thousiasme, als waarmede Antonio opkwam voor Caesar, eenmaal rond den troon van onze Kóningin zouden staan in de ure des gevaars. Na een hartelijk applaus en een kort woord van dank door 'den voorzitter, ein digde dr. v. d. Valk, het samenzijn, waarbij zeer velen tegenwoordig waren, met gebed. Leidschc Dierenwcck. Gisterenavond was de groote zaal van het Volkshuis geheel gevuld door kinderen cn belangstellenden die deze week de pro pagandistische werkzaamheid van de af- deeling Leiden van den Bond in Nederland tot Bescherming van dieren. Ds. Prins die de leiding van tentoonstel ling cn propagandaavondjes op zich had genomen, opende ook deze samenkomst met een hartelijk woord. Daar dit de laatste bijeenkomst was, zei de hij allen dank die tot het welslagen van de tentoonstelling hadden medegewerkt, aan de commissie, aan mej. Renaud voor hare werkzaamheden, bij wie de teekenin- gen allen Woensdagmiddag tusschen 2 en 4 uur zijn terug te halen. In het bijzonder verwelkomde Ds. Prins Mevr. de Gijselaar,-eere-voorzitster der ver eeniging, die dc bereidwilligheid heeft ge had, de verschillende prijzen te willen uit reiken. Een zestigtal prijzen werden uitgereikt., waarhij telkens geapplaudiseerd werd. Do' winnaar eerste prijs in do eerste groep ont ving een Padvindersmes, tweede prijs een Atlas van Nederland, derde prijs een tu- bendoos voor waterverf. In de tweede klasse: twee eerste prijzen

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1